Op laatste ogenblik ontsnapten we aan liquidatie door Duitsers SPANNING BLEEF TOT HET EINDE Drie schepen met onze jongens op weg naar huis Vijf-en-zestig jaren getrouwd Textielhandel voelt zich bedreigd door nieuwe prijsvaststelling Gisteravond werd het meer in het positieve gezocht C.O.V. te Leiderdorp dertig jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950 De avonturen van Captain Payne Best (slot) Plotseling begon de evacuatie. Vrachtwagens vol geselecteerde gevan genen onder wie ook ons groepje reden over de Alpen naar het Zuiden. Voorbij Innsbruck stopten wij bij het politie-opvoedingskamp Reichenau. Dat betekende dat de politie hier zorgde voor de „opvoeding". De kribben zaten er vol wandluizen. De vertrekken stonken. De meeste gevangenen schenen half verhongerde Fransen te zijn, die tot de Maquis behoord hadden. Er waren Amerikaanse vliegers die erg slecht behan deld waren. Er was ook een groep in lompen gehulde Franse partisanen- meisjes, waar echter nog genoeg leven in zat. Ze waren brutaal tegen de bewakers en bespraken voortdurend ons uiterlijk. Met autobussen werden de Schussnigs, de Blums en de Thyssens binnengebracht, met nog anderen, die tegelijk met mij in Dachau geweest waren. Bij hen waren ook mannen, vrouwen en kinderen uit Regensburg, die de enige overgeblevenen waren na executies op grote schaal. De SS-officier Stiller zei ons, dat wij naar een hotel in het Italiaanse Tirol gebracht zouden worden om daar te wachten „op de bevrijding door onze eigen troepen". Ik geloofde vriend Stiller niet; ik had ivL gezien, dat een zwarte truck aan het einde van de colonne had gesloten. Hij bevatte een peloton S.D- mannen onder aanvoering van luite nant Bader, die berucht was als „liqui- dateur" van ongewenste gevangene) inderdaad bevrijd moesten worden, wat kwam hij den eigenlijk Op de Brennerpas bleef het convoo! een paar uur staan. De lucht was wollkt: overal schenen de gebouwen puin te liggen. We ontdekten later, dat we op deze verlaten plaats gestopt nad- den omdat onze bewakers op een lucht aanval wachtten, want dat geschiedde daar elke nacht. Gedurende de zouden we dan worden doodgeschoten en onze dood zou geweten zijn aan bombardement door onze eigen men: Gelukkig kwam er geen luchtaanval. Voorzover ik kon zien scheen de SS- officier Stiller onze voornaamste kans 1 te zijn om er levend af te komen, was een wat schuchtere kerel. Ik ging naar Schacht en Thvssen, van onze groep de mannen die over het meeste geld beschikten. „Ik geloof dat nu de tijd is gekomen voor een beetje omkoperij", zei ik. Wij kwamen overeen Stiller een be drag van honderdduizend Zwitserse francs aan te bieden, als hij ons veilig naar de Zwitserse grens zou brengen- De heren wilden echter niet met mij meegaan om Stiller dit aanbod te doen. i. De trucks reden door. s Herkend Bij het dorp Niederhof werd Von Sehussnig herkend door een Italiaans 9 partisaan, die dit rapporteerde plaatselijke verzetsleider, dr Ducia- We stopten huiten het dorp en dr Ducia - kwain op ons af om ons gastvrijheid aan te bieden. Bader en Stiller aarzelden 0 eerst, doch daarna stemden ze toe. Zij n waren zelf ook hongerig en vermoeid. Wij werden allen in bet hotel ge- r propt, dat omringd was door wachtpos ten. maar toen we eenmaal 'binnen wa r konden ze ons niet beletten door het bouw rond te zwerven. Laat in de avond ging ik naar de keuken en vond daar wat ik gehoopt had te zullen vinden; waren daar twee SS-ers en ze wat stomdronken. Eén van hen was in het peloton van Bader, zijn ogen waren gla- n zig en bij zwaaide op ziin benen. „Kom bij mij zitten. Herr Best"", sta- melde hij, „en we zullen ..Bruderschaft" drinken**. Plechtig vulde hij twee wijn- glazen en wij dronken elkaar op Duitse v> wijze broederschap toe. „Je bent oen ir beste vent Fritz", zei ik. „ik zal een r- goed woordje voor je doen als de ge- allieerden hier komen". Hij begon te snoeven en te pochen hoeveel Tommies ir hij voor zijn rekening zou nemen eer zij 1" hemzelf te pakken zouden krijgen- „Ja, ik weet wel dat u mijn vriend bent en ir mij zou helpen als u in leveni was". Bevel tot executie Hij haalde een papier uit zijn zak. i- „Hier is het bevel voor uw executie- Morgen zal het uw laatste dag zijn." Hij e- wuifde met het papier voor mijn gezicht, in Ik kon het niet goed lezen, maar ik zag s- Het was een bevel van het hoofdkwar tier van de Sipo In Berlijn en ik kon het te volgende lezen: ,.De volgende gevange- e- nen mogen niet in handen van de vijand e- vallen en moeten zonodig geliquideerd worden". Ik zag de namen van Schussnig, ds Blum. Niemöller, Schacht, Falkenhausen. 'i. Halder. Stevens en mijn eigen naam an „Maar dat is onzin;", zei ik. „Stiller er zou zo gek niet zijn". De dronken SS-er leefde weer op. ur „Schiet ze allemaal neer. Pang. pang. pang, allemaal koud maken. da's net ds beste". Hij wriemelde aan zijn pistool holster. terwijl Fritz mij aankeek en te: zei: „Ach wat. Stiller. Bader heeft hier ad. de teugels in handen. Hij heeft al drie maanden -geleden orders gekregen om er. jullie allemaal te "liquideren en hij er. voert zijn orders altijd uit. Nu. Herr ia! Best. u bent mijn vriend, nogmaals: „Bruderschaft". ly Luister naar wat ik zal doen: mor gen zullen jullie allen doodgeschoten 01.3 worden en daarna in brand gestoken ar- jk weet wat het is, mensen doodschieten d? met machinepistolen. De helft van hen is niet go-ed dood, zodat er ook veel van 'ca jullie niet dood zullen zijn als we het iuÉ berghotel in brand steken, waar we julie straks heen brengen. Daarom moet er u dicht bij mij komen staan, dan zal ik u door het hoofd schieten. Dat is de beste d1 manier om te sterven en ik mis nooit". „Heb je dat al vaak gedaan?" vroeg 'te! ik. Fritz werd melancholiek: „Mijn vrouw en kinderen hielbben er geen idee van ma Ik heb er honderden vermoord, mis- es" schien wel duizenden". Mompelend wan kelde hij de kamer uit. Zijn compagnon ds zat nog steeds met zijn pistool te* spelen terwijl hij lalde: „Pang, pang, maak ze rut maar af". Ik ging terug naar mijn mede gevangenen. Redding in zicht lie- Kolonel Von Bonin wachtte mij glim- vat) lachend op: „Wij zijn gered, Herr Best De plaatselijke Duitse commandant, go- rfsl neraal Von Vietinghof, is een oude kame raad van mij en ik heb een boodschap tor- van hem gekregen. Hü wenst geen wreedheden in het gebied van zijn troe pen. zegt hij en hij zal ons morgen sol- iga: daten zenden aar Dat scheen alles in hét reine te bren gen en wij sliepen rustig die nacht De volgende dag kwamen vijftien bestol te Liedlig ging ik op zoek naar Stiller. Wij hadden geluk, er waren geen wachtpos ten in de buurt „U moet uw mensen ge bruiken om Bader tegen- te houden zei ik tegen Stiller- „Het is in uw ei-ge») belan-g". Hij haalde zijn schouders op: „Gisteravond heeft Bader gedreigd ooi: mij om zeep te helpen. Hij behoort tot het speciale detachement van majoor Stavisky. dat niets andere doet dan liqui deren. Hij heeft orders u allen te doden, ik kan hem niet tegenhouden". Commandant Plotseling zei ik: „Dan moet u commando aan mij overdragen, dan zal Ik hem tegenhouden". Hij keek onze vastberaden gezichten; hij wa: leen en wfl waren vastbesloten. Nerveus likte hij zijn lippen en zei: „Ja, dat goed". Er was geen tijd te verliezen Door het raam konden- wjj Bader en zijn i nen -hun machinepistolen gereed maken, terwijl zij in de richting het hotel keken Wij spraken tot jonge officier, die door generaal Von Vietinghof gezonden was. Hij zag bleek en stamelde: „Maar ik kan zo'n verant woordelijkheid niet nemen". Zijn blik ging naar Baders vrachtwagen en groep beroepsmoordenaars. Toen blafte kolonel Von Bonin: „Dan zal ik als uw meerdere het bevel v overnemen. Richt die twee machinege weren op die truck". De jonge luitenant verstarde, maar de Duitse gewoonte te gehoorzamen was sterker dan al het andere: „Jawel overste". Hij schreeuwde een bevel naar zijn Wehrmachtsoldaten en de twee lopen van de mitrailleurs werden omgezwaaid in de richting van Baders truck. Moed der wanhoop Von Bonin en ik liepen over het kleine plein, ik voelde mU alsof ik naakt was en de dood nabij. „Laat die wapens val len", beval ik, „of Jullie zullen zelf neer geschoten worden". Tot nvUn verrassing lieten Baders mannen zonder te aarzelen hun machinepistolen op de grond val len- De Italiaanse partisanen van dr Ducia, met hun rode halsdoeken, kwa men uit de toekijkende dorpelingen op duiken en raapten elk wapen op dat op de kelen viel. Bader kwam op ons af met een askleu- rig gel-aat: „Herr Best, geeft u ons ben zine, dan zal ik weggaan met mijn man nen. Wij zullen u niet meer lastig val len". En dat deden ze ook niet. Vier dagen later rukte de „S"-compagnie van het tiweede bataljon van het 339ste Amerikaanse regiment infanterie het dorp binnen en ontwapende de Duitse soldaten. De arme kleine Kokorin, de neef van Molotof. leefde niet lang genoeg om de bevrijding te beleven. Met Italiaanse partisanen was hjj op zijn eigen hou-.je over de bergen de vrijheid tegemoet ge gaan. Door zijn bevroren voeten kreeg hij koudvuur. Hij zou bij ons veilig ge weest zijn, maar zijn Russische opvattin gen deden hem dit anders zien. Eindelijk naar huis Op 22 Mei 1945 werd ik, na een paar dagen in een ziekenhuis gelegen te heb ben. in een vliegtuig gezet, richting Engeland. Ik voelde mij plotseling ziek van zenu-wen en spanning. Ik ging naar Engeland, dat ik niet kende. Ikzelf was waarschijnlijk zo veranderd, dat men mij niet meer zou herkennen. Ik vroeg mezelf af of ik het recht had om terug te gaan, ik had het gevoel alsof ik op de verlieslijsten voorkwam. Maar toen wjj het Kanaal overstaken, hing er een grote wolk boven de Engelse kust en in die wolk zag^lk het gezicht van May, mijn vrouw, m toen wist ik. dat er tenminste één mens op naar mij verlangde en geduld met mij zou hebben, terwijl ik de strijd ging uit vechten, die iedere gevangene te strijden heeft. EINDE Wondermotortjesnel en goedkoop (Van onze correspondent) PARIJS. 29 September. De zeven en dertigste Pariise Automo biel-tentoonstelling wordt gehouden van 5 tot en met 15 October aanstaande. In de enorme zalen van het Grand Palais aan de Champs Elysées, gebouwd door de architecten Louvet, Thomas en Deglange de wereldtentoonstelling van 1900, en reeds druk doende. Frankrijk zelf zal dit jaar voor enige verrassingen zor gen. Hoewel daarover een raadselachtig stilzwijgen wordt bewaard zijn er toch enige belangrijke feiten uitgelekt. De be roemde 12 pk Citroën, waarover reeds zoveel is gesproken, wordt nog niet ge- exposeerd. Renault komt met vijf nieuwe carrosserieën voor de kleine 4 cylinder, waardoor dit kleine, voordelige wagentje aan alle eventualiteiten wordt aange past. Ook de motor schijnt enige verbe teringen te hebben ondergaan. Een omwenteling in de gehele auto mobielindustrie zou de kleine reactie motor kunnen betekenen, welke is ge construeerd door een gewone monteur. Het motortje, dat loopt op gas-oil kan ln iedere willekeurige wagen worden ge monteerd. Gemonteerd in een kleine Renault zou het wagentje 135 km per uur kunnen rijden zonder nochtans meer dan zes liter nodig te hebben om een afstand af te leggen van honderd kilo meter. De naam van de constructeur is Maurice Barre. De tentoonstelling zal zijn geopend dagelijks vanaf negen tot twintig uur. Parallel met de automobiel-tentoon stelling in het Grand-Palais loopt de ex positie van motorrijwielen, rijwielen en onderdelen. Deze wordt op dezelfde dagen gehouden, doch niet in het Grand Palais, maar in het Pare des Exposi tions (jaarbeursgebouwen) bij de Porte de Versailles. Deze expositie sluit iedere dag om half zeven. De vlaggen uit Met het troepenschip „General C. C. Ballou", dat op 14 September jl. naar Nederland vertrok en vermoedelijk 7 Oct. s. te Rotterdam zal aankomen, keren 9 volgende militairen huiswaarts: Leiden Sold. A. Dijkstra, Morsweg 125; sold. T. G. Luiten, v. d. Duijnstraat 20; sold. H. J. Teeuwen, Tulpenstraat 2; sold. K. van Eügen, Minnebroergracht 12; sold. H. F. G. van Deursen, Hoogl. Kerkstraat 39a; sold. J. Jonk, Korte Mare 10; sold. L. Polane, Munnikenstraat 1; sold. J. Ciere, Oranjegracht 32A; sold. J. Hooven, Oosterdwarsstraat 8a; sold. F. Redel, Levendaal 87; korp. Chr. Wijling, Atjehstraat 65; wmr. P. B. van Kinschot, Witte Singel 32; sold. I D. E. Nes, huis, Rozeboomstr. 30; sold. N. C. Hop, Bemmelenstraat 1; sold. M. Kuiven- hoven, Stieltjesstraat 39; sold. E. R. Zui derduin, "Wesstraat 11. Alkemade Sold. C. J. Bart els, Leidseweg 5; korp. P. Meijer, Kerkstraat 97; sold. A. H. Ver del, Witte Sinigel 18; buz. J. Boer, Kerk straat 12. Alphen aan den Rijn Sold. L. van Beusekom, Ridderbuurt 29; sold. N. Doelman, Vinkebuurt3; sold. L. G. Boogerd, Oranjestraat 48. Benthuizen Sold. IC. J. Priem, Hogeveenseweg 318. Hillegom Sold. W. van Tol, Noorderleidsevaart 5 sold. T. J. Keijzers, Haven 4; korp. J. H. Beukers, Vinkenlaan 30; sold. C. J. Tur kenburg, Stationsweg 232. Goederen in Mei al AVi maal zo duur als voor de oorlog (Van een onzer verslaggevers) DE TEXTIELHANDELAREN zijn allesbehalve tevreden over de prijs vaststelling van éen aantal goéderen die zij verkopeh. Dat bleel^tvel op de jaarvergadering, die de Bond van Christelijke detailhandelaren in textiel en mode-artikelen Donderdag in Groningen hield. Via de federatie Mitex zal men al het mogelijke doen om een billijker regeling te verkrijgen. Door het opheffen van de maatregelen die de import van textiel uit België be moeilijkten, werd de markt overstroomd, terwijl de verkoop aanvankelijk niet steeg. In Juli ging de verkoop met spron gen omhoog door de alarmerende inter nationale toestand. Maar ook de prijzen rezen snel door de situatie op de wereld- In Januari 1949 waren de textielgoede- sn ongeveer 31$ maal zo duur als in '38. In Mei Jl. was de textiel gemiddeld al 41$ maal zo duur en na die tijd is de prijs stijging nog steeds voortgegaan. Ook voor de handel is dat zeer ongun stig, aldus de heer H. van Eijsden, de di recteur van het bondsbureau. Kleine za ken hebben veel meer handelskapitaal De hele wereld in uw vestzak Wehrmachtsoldaten en een nogal geaf fecteerd, zelfbewust officiertje het dorp binnen marcheren. Vietinghofs „troepen om ons te ontzetten". Het hart zonk mij in de schoenen. Bader en zijn mannen zouden deze jonge officier met groepje spoedig op de vlucht drijven. Samen met Falkenhausen, Bonin Hoe laat is het op IJsland, of in India? Zakenmensen, die hun rela ties aan het andere einde van de wereld willen opbellen, moeten wel terdege rekening houden met het tijdsverschil. Dit nieuwe Zwitserse horloge laat hem echter onmiddellijk de juiste tijd aflezen. Eén drukje op de knop en hij weet het. Het horloge op deze foto is van goud gemaakt en met juwelen bezet. Zuiderkruis brengt Korea- strijders naar hun bestemming Als schip tenminste op tijd klaar is Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, ligt het in de'bedoeling, dat het troepenschip Zuiderkruis de Korea- vrijwilligers zal transporteren. Het schip moet evenwel van te voren nog dokken en men houdt er rekening mee, dat de werkzaamheden eraan kunnen tegen vallen. In dat geval neemt een ander schip de dienst over. De vrijwilligers zullen eerst naar Japan gaan, waar zij in VN. troepen- verband geoefend worden. Daarna gaan zij irfar Korea. Zoals men weet streeft men ernaar hen op 20 October te doen vertrekken. nodig om hun assortiment op peil te hou- Over de wederinvoering van prijsvast stellingen is met de bonden geen werke lijk overleg gepleegd. Er komt niets terecht van de bepaling, dat de winkeliers de vervangingswaarde voor hun producten als basis voor hun prijscalculatie mogen nemen, zo werd er gezegd. ZU moeten zich immers baseren op de facturen voor gewone zendingen, die thans ontvangen zullen worden. Vele fabrieken geven echter als leverings termijn op; Voorjaar 1951. Dan is de huidige voorraad natuurlijk allang ver kocht en volgens het voorschrift tegen de oude prijzen, verhoogd met slechts 3 procent. Het is de kleine winkelier dan onmogelijk zijn voorraad tegen de sterk gestegen prijzen weer op peil te brengen. De fabrikant mag echter vol gens de dagprijzen de vervangingswaarde volledig als uitgangspunt voor zijn prijzen nemen. Groot wordt de rechtsonzekerheid. Men bleek het zelfs in Groningen achter de bestuurstafel oneens te zijn over de vraag, welke prijzen men voor de huidige voorraad mag berekenen. „We komen te kort aan onze dank- oaarheid". Dat vertelde ons mevroiLw E. van Hooidonk-Zwanenburg, de echtgenoteevan de heer Hooidonk. Zij zullen op 14 October as. niet minder dan 65 jaar getrouwd zijn. De bruids dagen gaan op 2 October in. Zeker, zij hebben het moeilijk gehad. De bruidegom vertelt van de slechte sociale toestanden, van lange werk tijden en weinig verdienen. Zijn vrouw moest er ook bij gaan werken, om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Maar toch zegt zij nu, op haar 86e levensjaar: „Wat zonde, dat je je tijd zo zit te verknoeien". Ze kan namelijk niet zo best meer zien. Dit weerhoudt haar niet om het ge hele huishouden nog zelf te doen. De heer Hooidonk, die 62 jaar werkzaam was bij de Gebr. Van Wijk, ts slecht ter been en kan zich slechts met be hulp van een driepoot voortbewegen. Ja, de oude dag komt met gebreken. Hij is al 88 jaar. Ze koesteren hoop, dat de burger vader op hun feestdag op bezoek zal komen. Dan zal zij het mooie kleed op de grond leggen en een mooie japon aantrekken. ,£n ik trek groot tenue aan", zegt de bruidegom, die nog gediend heeft onder Koning Willem III. Het echtpaar heeft 9 kinderen ge- nog 7 in Zeven zijn er gezellige Zuiniger straatverlichting in piek-uren In verband met de overbelasting der centralen zal de straatverlichting tussen 13 November en 27 Januari worden be perkt op werkdagen van half acht tot 's morgens en van half vijf 's avonds, 's Zaterdagsavonds geldt die beperking niet. Dit deelde minister Van den Brink antwoord op een vraag leiderdorpDortmund Heeft men elkaar tijdens de vorige ontmoetingssamenkomst leren zien als leden van één Kerk, die staat voor een opdracht in de wereld, vandaag zal het lp het positieve worden gezocht, aldus begon ds J. P. Honnef gisteravond de tweede ontmoetingssamenkomst tus- de Ned. Hervormde Gemeente van Leiderdorp en Pfarrer J. Walter van Dortmund en zijn vier landgenoten. De bijeenkomst werd gehouden op de xol- ïr van de Hervormde schooL Ds Honnef begon met een korte sohets te geven van de situatie der Her vormde Kerk in Nederland. Spr. zaj daarbij drie perioden. Vóór de oorlog had men de organi satie, eens door Napoleon ingesteld. Met de invoering van de reglementen van was de topleiding van de kerk slechts een orgaan om het in de kerk rustig te houden, terwijl deze hierdoor geestelijk dood ging. In de oorlog was er een geestelijk ontwaken, dat eohter reeds lange tijd sluimerende was geweest. Na de oorlog bleek, dat dit besef onder leiding var Gods Heilige Geest heeft ge leid tot verbreking van de knellende band. De grote lijn van de nieuwe kerk orde is, dat de Kerk de opdracht heefl de Gekruisigde te verkondigen aan d« wereld. Hierna wijdde ds Honnef nog enkele woorden aan zijn eigen gemeente, die 2300 zieler. telt. Het kerkbezoek ls naar verhouding niet erg beet: 4 k 500 per Zondag Tevens heerst soms de vrees 3or het Heilig Avondmaal. Pfarrer Walter vertelde een en ander ver de Kerk in Duitsland-, In 1945 is :n nieuwe leiding gekomen. Ook hier Onderzoek naar de moord op Aemout Van bevoegde zijde deelt men mede. dat de minister van Oorlog reeds enige tijden geleden de stukken betreffende een oude moordzaak ter beschikking heeft gesteld van de justitie. In Februari 1948 werd namelijk vaan drig Aernout in het donker op de Jung- huhnweg te Lembang doodgeschoten. De betering van de straatverlichting van de daders bleven onbekend, doch er gingen zijde van de KNAC. De minister wil wel stcke geruchten, dat de vermoorde grote bevorderen, dat de openbare verlichting knoeierijen op het spoor was gekomen. waarbij hoge officieren zouden betrok ken zijn. In verband met publicaties hier over heeft generaal Mojet indertijd een aanklacht ingediend tegen de hoofdre dacteur van het Bataviaas Nieuwsblad, de heer Houbolt. De zaak kwam nooit tot afhandeling en de heer Houbolt is kort geleden te Djakarta gestorven, naar men beweert onder verdachte omstandighe den. Thans heeft de minister van justitie verzocht, na te gaan of een onderzoek noodzakelijk of mogelijk is en of er ee strafvervolging kan worden ingesteld. Dr Spaander directeur Rijksinstituut V olksgezondheid Dr J. Spaander, directeur van het cen traal laboratorium van de bloedtrans fusiedienst van het Rode Kruis, is met ingang van 1 October benoeand tot direc teur van het rijksinstituut voor de volks gezondheid te Utrecht. Hugo de Groot niet naar Indonesië De radiio-dirigent Hugo de Groot heeft bedankt voor de uitnodiging om voor radio-Djakarta een nieuw Philharmo- n-isoh Orkest te formeren. P. Stokman voorzitter Chr. Landarbeidersbond De heer C. J. van Mastrigt, die be noemd ls tot secretaris van het C.N.V. heeft thars afscheid genomen van d- Ned. Christelijke Landarbeidersbond, die hjj als voorzitter diende. In dezelfde gadering aanvaardde zijn opvolger, de heer P. Stokman te Leiden, zijn functie. Tot lid van het dagelijks bestuur van de N.C.L.B. werd de heer D. Meyer uit Haarlem gekozen. Voorzitter Stokman heeft al twintig jaar zijn krachten aan de organisatie ge geven. De ..man met de rode pet" moet nodig naar Moskou. Uit een rapport van de Ver. Naties blijkt namelijk, dat Rus land nog steeds niet de verschuldigde V.N.-contributie voor 1950 heeft betaald. De rekening bedraagt: 2 166.378 dollar Hoewel de Alkmaarse kaasmarkt gisteren een record-aanvoer van 50 000 kg. noteerde, werden er slechts enkele stapels boerenkaas verkocht, daar de J afwachtende houding aannam eXp0rt naar is het Jezus Christus volgens het Oude en het Nieuwe Testament, waarvan ie belijdenisgeschriften sipreken. De Evangelisohe Kerk is verweten, dat zij een „domineeskerk" is, aldus spr Om deze gedachte uit de weg te ruimen werden de gemeenteleden- (leken) opge roepen om de Kerk weer op te bouwen De grote toogdag in Essen was één van de resultaten hiervan. Ook vertelde Pfarrer Walter Iets over zijn eigen gemeente in Dortmund. Groot Dortmurd heeft 55 kerkelijke gemeen ten, met 80 predikanten. Het centrum heeft er 13. Spr. zelf is predikant van de Markus-gemeente, die 4000 zielen telt Tijdens de oorlog is er van alle kerken in Dortmund één blijven staan Op treffende wijze schetste spr. de grote moeilijkheden, die men na de oorlog kreeg te overwinnen. Alle gemeenteleden, van jong .tot oud. hebben meegeholpen om de nood te overwinnen, maar spr. vroeg zidh af of dit veel zegt. Er komen bijv. slechts 200 Leden regelmatig in de kerk. Per jaar zijn er in totaal 900 Avondmalgangers, maar men heeft hier iedere eerste Zon dag van de maand Heilig Avondmaal, benevens op de grote feestdagen Reeds op hun veertiende jaar worden de jonge lidmaten bevestigd. Veel wordt reeds ge daan om vooral de jongeren op te wek ken tot het luisteren naar Gods Woord, maar de Kerk in Duitsland heeft nog een zware taak. De jeugd is door de oorlog ontwricht. Tot bijna twaalf uur werden er var beide kanten nog vele vragen beant woord. Vanmorgen om 11 uur heeft dr K E H. Oppenheimer. studentenpredikant te Leiden, in de pastorie nog een causerie gehouden voor de gasten, waarbij ook en kele gemeenteleden aanwezig waren. t.v.m. de stopzetting i Duitsland. Katwijk aan Zee J. van Beelen, Vriezenstraat 7; sold. I D Hoek. Hessenstraat 27; sold J. van Duijn, Liersteeg 15; sold. H. Meijvogel, Varkevisserstraat 41; sold. I C. van Bee len, Ligusterstraat 37; W. van der Bent, Hessenstraat 13; sold. I A. van Duijn, Oostpad 126; sold. I A. van Duyvenbode, De Waal Malefijntstr. 149; sold. D. Vooijs, Varkevisserstraat 303. Katwijk aan den Rijn Sold. I W. de Winter, Commandeurs laan 55. Koudekerk aan den Rijn Sold. W. Schellingerhout, Hogewaard B 113. Leimuiden Sold. I C. C. Beuk, Nieuweweg 285; sold. M. van 't Wout, Dorpsstraat 265. Lisse M. N. v. d. Putten, Hereweg 60; 6old. P Fh. Wassenaar, Veldstraat 25; huz. F. Montague, Schoolstraat 29. Noordwijk Sold. J. A. v. d. Berg, Molensteeg 9; sold. F. M. J. v. d. Weyden, Tramsteeg no. 10 B. Het troepenschip ..General S. D. Stur- gis", dat op 17 September van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 9 Octo ber in Amsterdam zal aankomen, brengt de volgende streekgenoten naar Neder land: Leiden Sold I M. G Boon. Haagweg 94; sergt. P J. J. Vlasveld. Lage Rijndijk 2SB; le Dt A Ruygrok, Hoge Morsweg 128; sold. N. H. Brummelkamp. Haarlemmer straat 181; sold A. Slegtenhorst, Lust hoflaan 12; kapt. C. J. Huyssoon met ge zin. Kneppeïhoutstraat 27; sold. G. J. Brusse, Lage Morsweg 45; sold. C Kelly, Bilderdijkatraat 17; sold. A. G Riks, v. d. Waalsstraat 2; sold. J. v. d. Rosse. Ama- liastraat 13; sold. G. IJ. Pauw, Korte, naeretraa/t 62; kapt. A. N. Revet, met gezin. Kersenstraat 23. Alphen aan den Rijn Sold. P. Gijzel, Julianaotraat 60; wmr. J. J. Wassenaar, Ridderbuurt 3; sold, G. van Niedek, Bloemstraat 17. Hillegom Sold. C. Keyzer, Haven 64. Hazerswoude Sold. S. M. Slappendel, Westeinde 44. Katwijk aan Zee Sold. D. de Jong, Meerburgkade 118. Leiderdorp Adj. o.o.l. C. Brouwer, Groenendijkstr. 1. Noordwijk aan Zee Sold. A. A. Koele wijn. Oude Zeeweg 24. Noord wijkerhout Sold. I C. P v d Eist, Dorpsstr. 61r sold. Th. G. Dofferhoff, Kortenboch9traat Noordwijkerhout Sold I A. H. Caspers, 's-Gravendamse- weg 5; sold. I C. J. K. Duivenvoorde, Havendwarsstraat 7; sold. M. C. J. Ma- rijnen, Nieuwduinstraat 2. Oegstgeest Sold. J. N. M. v. d. Voort. BaliStraat sold. J. K. van Leeuwen, Hoge "Morsweg 115; sold. P. Overvliet, Valkemburger- weg 7. Rijnsate rwoude Sold. J. E. Overdevest, Herenweg 96. Rijnsburg Sold. S. Prins. Moleneind 13; sold. A. de Moojj, Oegstgeesterweg 74. Sassenheim Sold. L. Luijk, Burchstraat 4; B. van der Plas, Fijlloos 21. Voorhout Sold. I J. Th. Rutgrink, Loosterweg 49. Voorschoten Sold. N. Beukenboldt. Papelaan 104; sold. C. Bogerd, E rasmusstraat 12. Woubrugge Sold. C. W. Anker, Kerkstraat 13. hri staatsblad van Jtsteren Is da Zoeterwoude gewijzigde regeling van de verhouding Sold. A N Bensdorp, Zuid-buurtseweg tussen het rijk en de KLM. afgekon- 27; sold. C. J. Hockx, Hoge Rijndijk 197. |digd. Oegstgeest Sold. I A. Mizee, Rhijngeesterweg 6. Sassenheim Korp. L. J. M. BissChops, Kastanje- Voorhout Sold. I C. J. Borst, Herenstraat 14. Voorschoten Sold. A. Th. de Bruyn, Tulpstraat 5j 2e K. J. P. Schrama, Rijndijk 60. Woubrugge Sergt. Mc. J. Phail, „Kweeklust". Uitsluitend leden der Kon. Marine en iariniers met gezinnen komen naar Ne derland met het troepenschip „Cheshire". Dit schip zal vermoedelijk op 15 Octo ber te Amsterdam aankomen. Uit onze streek zijn alleen aan boord: H. W. SirachSchmidt. W. A. Sirach en W. H. Sirach, Beukenlaan 1 te Sassenheim. Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd" Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan kwam de Chr. Oranjevereniging de Geref. Kerk in feestvergadering bijeen. De voorzitter, de heer S. A. Reijerse, riep de aanwezigen een hartelijk wel kom toe, in het bijzonder de eerste voor zitter der verenig-ing, de heer Goedhart, het college van B. en W., vertegenwoor digers der kerkeraden, zusterverenigin gen en buurtverenigingen, de Bond, Öosthoeks mannenkoor, organist Hane- graaff en de feestredenaar ds A. G. van der Stoel, Geref. predikant te Bergen op Zoom. Spr. releveerde, hoe er na de eerste wereldoorlog in dromend Nederland een ontwaken merkbaar was, toen de kronen de straten rolden. Ook in Leider dorp werd men wakker en kwam men tot de oprichting van een Chr. Oranje vereniging, teneinde de leiding Gods in de historie van ons vaderland, onder het huis van Oranje, te verbreiden. De vereniging had tijden van bloei en inzinking, totdat er na de tweede we reldoorlog opnieuw een ontwaken merk baar werd. Leiderdorp staat op de bres Koningin en Vaderland. Onder luid applaus werd een telegram van hulde en aanhankelijkheid verzonden aan HM. de Koningin. Nadat Öosthoeks mannenkoor en de organist op zeer verdienstelijke wijze enige nummers ten gehore hadden ge bracht, sprak ds Van der Stoel zijn feestrede uit. Hij wees op het simpele feit der herdenking, maar ontvouwde ook in grote trekken het doel en streven der vereniging. Met eenvoudige kleine middelen heeft men in Leiderdorp ge tracht te wjjzen op de leiding Gods in de historie en daardoor een groot ding verricht. Daarom past vooral hier hei gezegde: „Wie het kleine niet eert is het grote niet weerd". Vooral in Leiderdorp is er liefde eerbied voor het Koninklijk huis. Men steeds, ook toen het er op a kwam in bezettingstijd, bereid alles te zetten voor de vrijheid van land volk. Spr. wees op de verschillende ge vaarlijke stromangen en riep op tol trouwheid aan koningin en Vaderland n bovenal aan Jezus Christus, w. e ware vrijheid is. Na het gemeenschappelijk zingen enkele verzen van gezang 259 hernam de voorzitter het woord. In een hartelijke speech sprak hij de heer H. D. van Os- nabrugge toe, dde vanaf de oprichting secretaris der vereniging is geweest. Nimmer was hem iets te veel. Met grote liefde en ijver gaf hij zich aan de ver eniging. Uit waardering voor het vele werk werd hem namens de vereniging een bureauklokje en een sigarenkoker aangeboden. Zijn vrouw kreeg een mooie bloemenmand. Namens het gemeentebestuur sprak de burgemeester zijn beste wensen uit, ter wijl de eerste voorzitter der vereniging eveneens zijn felicitaties overbracht Na dat Öosthoeks mannenkoor en de organist andermaal enkele nummers ten beste hadden gegeven zong men gemeenschap pelijk het le en 6e couplet van het Wilhelmus en sloot de voorzitter deze goed geslaagde avond. Zeven ton „zwarte" effecten gevonden Er ls weer een grote partij ongeregis treerde effecten, waarvan de totale waarde zeven ton bedraagt, in beslag ge nomen. Deze stukken waren onderge bracht bij vrienden er relatie* van een bekend Rotterdams zakenman. Men gaat hoeverre zij behoren bij de indertijd bij een Amsterdamse smokke laar in beslag genomen coupons van vier i effecten. Deze smokkelaar had goede relaties met de om het leven ge komen Belgische smokkelaar Beer van den Berg, die weer jarenlang Amateurs voorspellen zachte October Maar op de Oceaan wemelt het nog van storingen (Van onze weerkundige medewerker) De tijdelijke verbetering na de zwar< regens van het afgelopen weekeinde wa korte duur. Het gebied van hoge luchtdruk dat de oorzaak daarvan was. is al weer geheel opgeslokt door een uitgestrekt gebied van lage druk. Het eerste storingsfront hiervan be reikte reeds gisteren met enige lichte regen en motregen ons land, waarbij de ind uooral langs de kust tot krachtig toenam. Wanneer wij een blik op de laatste weerkaarten werpen, dan zien ivij dat 'l op de oceaan tot over Oost-Canada weer wemelt van nieuwe storingen, die zich in Oostelijke richting bewegen. Bo de Azoren handhaaft zich nog een krachtig gebied van hoge luchtdruk, waaromheen vrij zachte en vochtige lucht over het Zuiden van Engeland :e omgeving stroomt. Het ziet er toch ir uit dat September even onstuimig regenachtig zal eindigen als de maand is begonnen. Enkele mooie nazomerdagen hebben wij in die ihaand helaas niet kun- Over het gehele land is aan zienlijk meer regen dan normaal geval len. Den Helder komt al boven de 150 ook tal van andere si Westen, Noorden en midden van ons land hebben reeds neerslaghoeveelheden van boven de 100 mm gemeten, tegen nor maal 65 mm. Enkele amateurs voorzien vr\j zachte en aangename Octo- bermaand, maarwij durven deze ver wachting r bevestigen. de bedoelde Rotterdamse Emigrantengezin kost rijk f 5000—f 6500 In 40 van de 100 gevallen financiële steun voor overtocht naar Australië Ongeveer 40 procent van de Neder landse emigranten naar Australië kre gen van de regering financiële vergoe ding volgens een uiteenlopende sehaaL Degenen, die voor subsidie in aanmer king komen, komen veelal uit de meer zwakke groepen van ongeschoolden, bak kers, kajfpers, schoenherstellers enz. Daarbij is gedacht aan die groepen, waarbij werkloosheid voorkom! of te verwachten is. De regering draagt bij in de passagekosten, de landingsgelden en de zorg van het achtergebleven geasin Men mag aannemen, dat de regering voor een gezin van man. vrouw en twee kinderen, waarvan vrouw en kinderen een half jaar achterblijven, ƒ5000 tot ƒ6500 betaalt. Dit betreft dan alleen de gevallen, waarin subsidie verleend wordt. In de toekomst zal wel een commissie voor emigratie naar Australië nodig zijn. Men wil ook de emigratie van Intellec tuelen bevorderen. De Ned. delegatie, die o.l.v. baron van Ittersum in Australië de emigratiemogelijkiheden zal bestuderen, vertrekt Dinsdag. Prof. dr J. Severijn herstellende De toestand van prof. dr J Severijn te Utrecht, die ernstig ziek is geweest, is belangrijk verbeterd Het levensge vaar is geweken en de hoogleraar is weer het grootste deel van de dag op. Voorlopig zal hij echter zijn werkzaam heden niet kunnen hervatten. De grootste postzegelvenamellng, die in Engeland bestaat op het gebied van zegels van Nederland en overzeese rijksdelen en voor f50 000— door de eigenaar E. C. Mills te Bath is verzekerd, wordt tijdens de 8 October-feesten. m Alkmaar tentoongesteld. Hoogovens van vlotte afzet verzekerd De aandeelhoudersvergadering van de Hoogovens heeft gisteren de statuten ge wijzigd in verband met de verhoging van het kapitaal met 25 millioen tot 75 millioen en intrekking van de preferen- aandelen. De Hoogovens zijn van een vlotte afzet der producten voer dit Jaar verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3