imrant Halt bij 38ste breedtegraad, teneinde te hergroeperen Enorme chaos in Surte (Zweden) door aardverschuiving Wist U ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTE^JTIËN0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER Een en dertigste Jaargang No 8237 myn bert in Ugfyeaspoti" Op laatste ogenblik ontsnapten we... De wereld wacht al Vandaag valt de V.N.-beslissing over verder oprukken De verbonden legers hebben na drie maanden en vier dagen de grens tussen Noord- en Zuid-Korea bereikt. De wereld wacht af, wat er nu ver der gaat geschieden. De Amerikanen hebben „voorlopig" de Z.-Koreanen gelast, bij de 38ste breedtegraad halt te houden. Dit betekent: hergroe pering. De eindbeslissing voor de verdere gang van zaken ligt bij de Ver. Naties. Deze zal niet slechts voor Korea en het Verre Oosten, maar voor alle volken verstrekkende consequenties hebben. Men kan deze vraag stellen: Is er in bleken, dat de Roden op een Zondag 2000 wezen wel veel verschil tussen een „in- j man op onmeedogende wijze op de oever vasie" vanuit de lucht en het zenden van van de rivier de Han hebben „afge- troepen? Vandaar, dat militaire en po- maakt", omdat zij deel hadden uitge- ondergrondse organisatii litSeke verbonden Noord-Kor< dat de bevel zullen krijgen len te trekken. Zulks i, dat de hoofdstad der Roden, Pjongjang, moet worden genomen en het democratische gezag uitgebreid tot aan de grenzen van communistisch Het komt ons voor, dat de grote man, McArthur, het best in staat is dit urgente probleem te bekijken, zowel van militair als van politiek en economisch standpunt Voor de feitelijke militair-strategische toestand, verwijzen wij naar de uitspraak van generaal Walton Walker, bevelheb ber van het 8ste Amerikaanse leger: Het rode leger op Korea is vernietigd, het vijandelijke leger is verspreid in „zak ken" zonder offensieve kracht; de oorlog is voorbij Da»t wil dus zeggen, dat tot nu toe. de Amerikanen op voorbeeldige wijze zich van de, hen opgelegde, taak hebben ge kweten. De gelukwens ran Truman aan McArthur was dan ook zeer van harte. Syngman Rhee op zijn De president Rhee, wil op de sprong over vreden, dat de V.N.-troepen thans reeds vier-vijfden van Zuid-Korea in hun bezit hebben en hij practisdh geen tegenstand meer zal ontmoeten. Ook McArthur zal er veel aan gelegen zijn, de gevaarlijke resten van het rode leger te vernietigen. Vandaag zal nu aan de Ver. Naties te Flushing Meadows gevraagd worden, uit te maken of geheel Korea onder haar jurisdictie zal worden gesteld, totdat vrije en democratische verkieoirugen kunnen worden gehouden. De „politieke commissie" krijgt een door acht landen gesteunde resolutie te beoordelen en ook Nederland heeft die ondertekend. Samenvattend beoogt deze resolutie het treffen van maatrege len voor een verenigd, onafhankelijk en democratisch bewind in Korea en dat de strijdkrachten der V.N. daar niet lan ger zullen blijven dan strikt noodzake lijk is. Als de resolutie is aangenomen, gaat er een V.N.-commissie naar Korea, ten einde zich daar te oriënteren en ad vies uit te brengen. Generaal Dean nog in leven? laakt Het is dan ook begrijpelijk, dat de Zuid- koreanen op „represailles" aandring( zoalshet bombarderen van de Noordko- reaanse hoofdstad. Wederom duiken geruchten op, dat generaal-majoor William Dean, de ver miste Amerikaanse bevelhebber van de 24ste divisie nog in leven zou zijn, en zich in een communistisch krijgsgevan genkamp in het Noorden bevinden. Ook dit zou een argument kunnen zijn voor de Amerikanen, om de 38ste breedte graad te paseeren. Onze minister, mr Stikker, heeft by zün aankomst op Schiphol klaard, dat het militair-technisch nodig zal zijn de 38ste parallel te overschry- den. Wanneer dit geschiedt op standige wyze, aldus onze bewindsman, dan dient zulks nog niet tot ernstige in ternationale verwikkelingen te leiden. Stellen wij ons open voor zijn „opti misme", maar vergeten wij niet, dat Mos kou en Peking de overschrijding als een „hoogst ernstige zaak" zullen opvatten. Ten slotte enkele cijfers: de Amerikanen verloren op Korea 2211 doden, terwijl er 11.050 gewonden en 3959 vermisten zijn. Het betreft hier een opgave tot 22 Sept. Helling van f 5 p. 100 kg op zandaardappelen Op de uitvoer van zandaardappelen zal van 7 Ootober af 5 per 100 kilo worden geheven, om de binnenlandse bevoorra ding te beveiligen. De uitvoer van klel- aardappelen staat al stil, afgezien van kleine partijen naar landen buiten Europa. De ouderdagen in het leger worden ook in de toekomst gehouden, maar niet va ker dan éénmaal per lichting. Dit deelt minister Sohokking mee in de toelichting op zijn begroting. n Zuid-Korea, Syngman steigerend oorlogsro3 38ste breedtegraad di- Minister Stikker Is weer in het vaderland. Gisteren kwam de bewindsman, fiie voorzitter is van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties uit Lake Success op Schiphol aan en daar werd hij door zijn familieleden hartelijk begroet gevochten! Uit medede- i Zuid'koreaanse burgers is ge-1 elders in de omtrek voorkomt. Kinderen zagen doornappel voor tamme kastanje aan Een hunner in levensgevaar door eten van giftige vrucht Drie jongetjes uit Velzen, die bij het station een plant hadden gevonden, waar de stekelige vruchten wél iets op die de tamme kastanje leken, zijn na het eten daarvan ernstig ziek geworden. Men vreest voor het leven van een hun- er, A. D O Hartendorf. De plant blijkt e zwaar giftige doornappel te zijn. Er ordt thans onderzocht of deze plant nog Gebouwen stortten als kaartenhuizen in, terwijl vele tot aan het dak in de modder zakten Een geweldige aardverschuiving heeft gisteren in het dorpje Surte, ten Noorden van Gothenburg in Zuid-Zweden, een enorme ravage aangericht en het dorpje zelf bijna 1600 meter verplaatst. Hierby valt tot nu toe slechts 1 dode (een vrouw) te betreuren, maar meer dan 100 van de 2000 inwoners worden mist. Dertig personen moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. Door de aanhoudende regen had een klei-achtige laag het begeven, ten gevol ge waarvan de grond plotseling begon te bewegen. De uitwerking was ontzettend. Gebouwen stortten als kaartenhuizen in elkaar. Het spoorwegstation verdween in de modder en andere huizen zonken zo diep in de klei, dat slechts de daken zichtbaar bleven. Toen er beweging in de huizenblokken kwam, brak er een pa niek uit onder de bevolking, die zich in alleryi in veiligheid trachtte te stellen. Over het lot van 100 personen verkeert men nog in het onzekere. Bij deze ramp komt nog, dat duizenden En de Amerikanen experimenteren maar. Een bommenwerper heeft hoog boven de Californische woestijn een torpedo-vormig gevaarte neergewor pen, dat voorzien was van achter waarts gerichte vleugels. De snelheid, waarmee deze „torpedo" omlaag suisde, was aanvankelijk groter dan die van het geluid, terwijl later de vaart werd geremd door een para chute. De bedoeling van deze proef was, de registratie-instrumenten, die in de torpedo waren gebouwd, te tes ten. Z\j waren nog geheel intact, toen de torpedo in de woestijn werd teruggevonden foto onderaan) tonnen klei de rivier de Goeta hebben geblokkeerd, waardoor het water onrust barend stijgt en voor overstroming wordt gevreesd. Om het geteisterde gebied is een cor don van politiemannen getrokken, om nieuwsgierigen op een afstand te houden. Alle verkeer over de weg en per spoor stopgezet. In Gothenburg zijn de zie- snhuizen in gereedheid gebracht. Waar het dorp eens stond, bevindt zich thans een ravijn van 15 meter diepte en 10 meter breedte. De Zweedse radio heeft gewaarschuwd, dat in het gebied rond Surte, dat volgens Reuter in 1648 reeds door een aardver schuiving werd getroffen, nog meer grondverschuivingen verwacht worden. Vijf wagons bij Delit uit de rails Vanmorgen Diesels tussen Den Haag en Rotterdam Door het ontsporen van vijf kolenwa gens aan de Rotterdamse kant van het Delftse station werd het treinverkeer tussen Rotterdam en Den Haag vanmor gen tot omstreeks half elf vertraagd. Vannacht om half twee liepen de wagens uit de rails. Een mast van de electrische bovenleiding kwam op het baanvak te recht. Twee wagons werden beschadigd. Door met man en macht te .werken kregen arbeiders om zes uur een spoor vry. De eerste trein van Den Haag naar Rotterdam had slechts een half uur ver traging. Dit was een Dieseltrein. want de bovenleiding was nog niet hersteld. Aanvankelyk werd op de lijn Rotterdam —Den Haag een pendeldienst ingelegd, zodat de reizigers in Delft moesten over stappen. Later op de dag reden over twee sporen Diesel- en stoomtreinen. Tussen Amsterdam en Rotterdam wer den ook reizigers vervoerd via het pas geëlectriceerde hulplijntje Breukeleg Harmeien en Gouda. De gezant van Israël, dr M. Amir, heeft gisteren in het Sted. Museum te A'dam een collectie schilderijen, beeldhouw werken en tekeningen aanvaard, welke aan de Staat Israël geschonken is door 32 Ned. beeldende kunstenaars. De initia tiefnemer. beeldhouwer Johan van Zwe den, overhandigde de collectie. Dienstplichtigen, lel op radioberichten In afwijking van hetgeen vermeld staat ln heit oproepingsformulier dat de dienst plichtigen van de lichting 1949-11 ontvin gen, deeit de legervoorliohtingsdienst me de. dat de opgeroepenen Maandag a s. moeten reizen per eerste reisgelegenheid Voor militairen met bestemming Hars kamp via Ede-Wagenlngen, zullen aan het station Dde-Wageningen extra bussen klaar staan. Voor de dienstplichtigen van de lich ting 1950-11, die op 3, 4 en 5 October onder de wapenen komen, zullen tot en met Dinsdagavond na de nieuwsberich ten van het AN P. om zes en zeven uur (Zondag kwart over zes en half acht, belangrijke mededelingen vol- Arubanen doen beroep op Venezuela Van betrouwbare zyde te Willemstad wordt vernomen, dat een delegatie van vooraanstaande Arubanen by de Vene zolaanse consul is geweest om visa te vragen met het doel Venezuela over te halen tot inmenging in de kwestie Aru ba—Nederland. Tevens zouden zij een audiëntie hebben aangevraagd by de Nederlandse gezant te Caracas. Vijf mille gestolen uit openstaande brandkast Een bediende van het Amsterdamse ziekenfonds Ziekenzorg aan de Keizers gracht, liet gisteren, toen hy telefonisch was gewaarsohuwd dat zijn vrouw ern stig ziek was geworden, de brandkast in zijn kamer open staan. Toen hij enkele ure later terugkwam, ontdekte hy dat er ongeveer 5000 uit gestolen wa 2124 November: Koningin en Prins naar Engeland De Koningin en Prins Bernhard heb ben een uitnodiging aanvaard tot een officieel bezoek aan de Koning en de Koningin van Engeland op Buckingham Palace van Dinsdag 21 November tot Vrydag 24 November. (Met deze officiële bekendmaking is een einde gekomen aan allerlei veron derstellingen omtrent de datum van het bezoek, dat reeds werd aangekondigd toen Koningin en Prins dit jaar in Pa rijs vertoefden. Na Frankrijk zal dus Engeland het tweede land zijn, dat of ficieel door het Koninklijk Paar wordt bezocht. Red.). Nederland weer in de Veiligheidsraad Zoals onze verwachting was, is Nederland met 47 stemmen in de Veiligheidsraad gekozen. Brazilië werd eveneens gekozen en wel met 57 stemmen. Over Turkye en de Libanon wordt een nieuwe stem ming gehouden. Nederland vervangt Noorwegen en Brazilië komt in de plaats van Cuba, De nieuwe leden zullen in Januari hun zetel voor een periode van twee jaar innemen. (Het ver eiste minimum aantal stemmen om gekozen te worden Is 40 van de 59. Na een afwezigheid van vier jaar keert Nederland dus als „niet-per- manent"-lid in de Veiligheidsraad terug. Treinverbinding Djakarta Soeraboja Gisteren ls de dagelijkse treinverbin ding tussen Djakarta en Soerabaja fees- tegelyk geopend. De rit duurt 14 uui Honderden mensen zijn gistermiddag aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam getuige geweest van een angstig schouwspel, toen een dame (van meer dan 200 pond!) tijdens een felle brand naar buiten moest klimmen, omdat de weg naar beneden was afgesloten. Zij hing geruime tyd aan een stang buiten het venster, voor dat zij de grote sprong van vijf hoog in het vangzeil durfde te maken Vrouw hing aan brandend venster op vijfde verdieping in Amsterdam Toen ladder haar bijna bereikt had, viel zij veilig in vangzeil Twee vrouwen zijn gistermiddag ternauwernood aan een hevige brand ontsnapt, die haar de weg naar beneden via het trappenhuis had afgesneden. Zij bevonden zich op de vijfde étage van het perceel Prins Hendrikkade 135 in Amsterdam, tegenover het water van het Oosterdok. De 215 pond wegende 35-jarige mevrouw Helder sprong veilig in een vangzeil en haar 51-jarige zuster, mevrouw 'Boll, werd gered via een steiger aan het belendende perceel. Toen de vrouwen door hét plotselinge ïur waren ingesloten, openden zy het grote middenraam en riepen om hulp. Juist op tyd arriveerde de brandweer, die onmiddeliyk een vangzeil gereed hield. Mevrouw Helder klom naar bui ten, terwijl zy zich vasthield aan een Ijzeren stang van het raam. Ze durfde echter niet te springen en hing gerui- men tijd in deze benarde positie, terwyi de brandweerlieden in allerijl een lad der naar boven draaiden. Intussen dreigde haar zuster, by wie mevr. Helder op bezoek was, in de ka- te stikken. Dikke rookwolken kron kelden zich uit het raam. Tot haar ge- Kaap De Goede Hoop, een goed voorteken „Au", schreeuwde de assistent hofmeester van het ss Limburg en hy herhaalde dit in allerlei toonaar den, dagen lang, wegens kiespijn. Jo, wees wijs ga naar de tandarts", was hem al meermalen aanbevolen als hij aan land was. En toen Kaap De Goede Hoop in zicht kwam, zei men aan boord, dat dit een goed voorteken zou zijn. Nauwelijks had men aangelegd, of de man rende naar een tandarts. Hij bleef vrij lang weg. Eindelijk beklom hij hypend de loopplank, lijkbleek. Of de gang naar de tandarts was meegevallen, vroeg men. „Meegevallen?" mummelde hy, .Jiaap De Goede Hoop zou toch een gunstig voorteken zijn nietwaar? Nu, kijk maar eens". Hij opende zijn mond en liet de situatie zien. Niet minder dan twaalf kiezen waren hem getrok ken. Even later voer het schip de baai weer uit, maar inmiddels was het gevoelige verlies vereeuwigd in het scheepsjournaal: luk was er aan het huis van de buren een steiger voor reparaties aangebracht Bouwvakarbeiders schoven van deze steiger een plank tot voor een ander raam en met veel moeite wisten zy me vrouw Boll er toe te bewegen zich op deze plank, hoog ln de lucht, in veilig heid te stellen. Intussen had de ladder de aan de stang van het brandende venster han gende mevrouw Helder bereikt. Grote vlammen sloegen toen al naar buiten. Het leek, alsof de ladder haar even raakte. Zy liet de stang los en viel rake lings langs de gevel, ondanks haar ge wicht, veilig in het vangzeil. Haar oudere zuster moest in over spannen toestand per wagen van de G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis worden vervoerd. De brand is waarschynlyk ontstaan in het zeer smalle en lagere perceel op nummer 154, dat aan de achterkant ge heel overloopt in het perceel 155. Op nummer 154 woont mevrouw Helder. Terwyi zy op bezoek was bij haar zuster is er waarschynlyk iets gebeurd met haar petroleumstel. De zolderverdiepingen en de daaron der gelegen étages van beide percelen brandden volledig uit. De andere étages liepen veel waterschade op; de gera niums voor het raam van mevrouw Mieras op de tweede verdieping van nummer 155 kregen water, voldoende voor een heel Jaar. Het blussingswerk werd gevolgd door burgemeester d'Ailly en door een Zuid- Amerikaanse brandweercommandant, die toevallig aan een der kazernes ^n bezoek bracht, toen de brandmelding werd ontvangen. Op 12 October a.s. wordt bij Arends burg te Rotterdam ingeschreven op 3561 pakken Sumatratabak, kijkdagen 9 11 October. DAT de wegens fraude gearresteerde P.T.T.-ambtenaar in Bakkum niet de kantoorhouder Peijs, doch diens waar- DAT in Amsterdam tegen de vroegere rechercheurs H. van E. en A. van K., die f 1200 als zwijggeld hadden aangenomen, een jaar, waarvan zes maanden vo< werd geëist. DAT een nieuwe fabriek van de Nyma te Nijmegen, voor rayongarens autobanden e.d„ bijna voltooid is. DAT J. E. Schaap, hoofd van de langs opgeheven persafdeling van gezantschap in Bern, te werk is gesteld bij de directie Voorlichting Buitenland van het ministerie van Buitenl. Zaken. DAT drie jaar jeugdgevangenisstraf in Assen is geëist tegen de jeugdige matro- zen uit Almelo en H. M. uit Leens, die in Maart te Havelte een Amster damse taxichauffeur overvielen. DAT de Bredase ba>kker die zyn brood acht cent goedkoper verkocht. Maandag weer tegen de algemeen geldende prij zen gaat leveren. DAT het uitgestelde bezoek van de Britse minister Isaacs, die onze pryzen komt bestuderen, thans is vastgesteld op Maandag tot Vrydag a.s. DAT Zaandam, Koog a d. Zaan, Zaan- lyk. Wormerveer en Wormer over dï gehele Zaan 4 cent per m3 havengeld zullen heffen DAT ir- Amsterdam 9 mnd. werd ge- eist tegen de oud-ambtenaar van het vroegere bureau oorlogsbuit van het ministerie van Financiën. D. C. K., die een bedrag van ruim f3500, ontvangen voor verkoop van een Duits schip, niet had afgedragen. DAT de Dordtenaar K. die zyn kind van drie maanden in hulpeloze tóestand had achtergelaten in het huisvestingsbu reau aldaar, om op deze wyze een an dere woning trachten te krijgen, tot een week voorw. werd veroordeeld en zijn vrouw tot f 20 boete. DAT de opsporing wordt gevraagd van de geestelijk niet normale Roelof Naafs. oud 16 jaar, Veelhorsterweg 11, Nunspeet, die Dinsdag de ouderlijke woning heeft verlaten. DAT minister Rutten Maandag het nieuwe gebouw voor de scholen voor maatschappelijk werk in Eindhoven zal openen. DAT B. G. Meyer, commissaris van politie in Dordrecht. Dinsdagavond we gens pensioen afscheid zal nemen. DAT gemeenten met minder dan 20.000 inwoners uit 's Rijks kas 5 ct krijgen voor iedere ingezamelde vragenlyst voor de algemene bedryfstelling en dit bedrag ho. ger wordt, naarmate de gemeenten gro ter. zijn. tot 35 ct per lijst voor gemeen ten met 500.000 of meer inwoners. DAT de torpedoboot jager Kortenaer op zyn wereldreis de havens Brisbane en Sydney in Australië, alsmede Wellington en Auckland op Nieuw-Zeeland zal be- DAT negen leerlingen van de rijks luchtvaartschool' te Gilze Rijen het bre vet verkregen. DAT de firmanten van het hoender park v. d. F. en Co te Ede, die kippen vervoerden zonder vervoerbewijs i.v.m. de pseudo-hoenderpest, in Arnhem zijn veroordeeld tot f'500, f 160 en f 100 boete. DAT een appelboom van P. van Beek te Putten voor de tweede maal van dit jaar nog meer vruchten draagt dan de eerste maal en bij A. van der Heen te Putten een pruimenboom voor de tweede maal vruchten draagt. DAT voor een nieuwe electriciteitsver- binding AmsterdamZaandam drie ka bels van 12 cm dikte door het Noordzee kanaal zyn gelegd. DAT tot dirigerend officier van ryks- politie le klasse zijn bevorderd JAM J de Hoog, Th B. W. v. d. Vliervoet en J. Gerritsen resp met stand-plaats Gronin gen,. Den Bosoh en A'dam. DAT in de St. Crt van gisteren een eerste wijzigirg van de CA.O. voor het bankbedrijf is opgenomen. DAT de vijfjarige W. v. d. H. tn Maarsser is overreden en gedood topn hij plotseling de weg overstak om een bloem van de straat op te rapen. DAT de 27-jarige I. M. uit Nieuwen- hoorn in de superfosfaat-fabriek aan de Vondelingenplaat te Rotterdam door een yzeren transportband op de nek dodelijk werd getroffen. DAT de majoor der infanterie b.d. W G. M Gaillard. 70 jaar oud, in Zeist is overleden. „Vol vertrouwen in Soekarno" Heildronken over en weer De nieuwe hoge commissaris van Nederland in Indonesië, de heer Lam ping, heeft gisteren zijn geloofsbrieven overhandigd aan president Soekarno. Na het aanhoren van het Nederlandse volks lid inspectee?fle hij een erewacht var het bataljon Wiranata Koesoemah der Siliwangi-divisie. In een rede tot de president verklaarde hy, dat Nederland streeft naar versteviging van de goede verstandhouding met Indonesië en het volle vertrouwen heeft in het. beleid van president Soekarno en zyr. regering. De heer Lamping bracht de harteiyke wensen van H.M. Koningin Juliana over De president hoopte, dat de vriendschap tussen beide souvereine staten blijvend zou zijn en sprak zijn waardering uit voor dr Hlrschfeld. die order moeilijke omstandigheden een basis heeft gelegd voor de samenwerking tussen de uniege noten Voor de versteviging van de vriendschap en een duurzame goede ver standhouding hoopte hij, dat de heer Lamping er in zou slagen de bestaande moeilijkheden uit de weg te ruimer, in het bijzonder het vraagstuk Nieuw- Guinea De president verzocht de har telijke wensen van het Indonesische volk over te brengen aan Koningin Juliana Hierna bracht de president een dronk uit op de gezondheid var Koningin Juliana, die beantwoord werd met een dronk op de Republiek Indonesia. Ver volgens werd het Indonesia Raja ge speeld. Gelukwensen aan Mao Tse Tung Ir Soekarno heeft zijn gelukwensen gezonden aan Mao Tse Tung by de eerste verjaardag der Chinese volksrepubliek. De nieuwe Australische ambassadeur in Nederland, de heer Afred Stir ling, arriveerde gisteren op Schiphol, waar verschillende autoriteiten hem opwachtten Amsterdamse winkelier neergeslagen „Klant" ging er met windbuks vandoor Gisteravond, juist voor sluitingstijd, is een winkelier van sportartikelen in de Raadhuisstraat te Amsterdam door een jongeman aangevallen en neergeslagen De dader ging er met een windbuks van door. De Jongeman kwant kort voor zes uur de winkel binnen en vroeg naar "n wind buks Toen de winkelier rich even om draaide om iets te pakken, sloeg de „koper" hem met een hard voorwerp op het hoofd, waardoor de man achter de toonbank viel. De jongeman greep de windbuks en maakte zich uit de voeten. De winketier werd niet ernstig gewond. ||Mj| vaag sig- De ministers van hetg emenebest hebben de hulpverlening aan ZO-Azië vastgesteld op 1.7 millioen p.*. Wanneei WANNEER men in een zojuist ver- sohenen boek leest, dat onze plicht tegenover onze toekomst, tegen* over de vrijheid en tegenover de vrede, thans toestaat in de onverwijlde forma tie van vijftig Europese divisies; Wanneer ons in dit boek wordt voor gehouden, dat met de grootste spoed iedere man en alle wapens, die maar enigszins beschikbaar kunnen worden gestéld, naar de door Rusland bedreigd* grenzen van Europa moéten worden ge zonden Wanneer de schrijver van dit boék e* van overtuigd blijkt te zyn. dat iéder* Europeaan, die zich bewust is van het Russische gevaar, naar de kazerne be hoort te snellen en bereid behoort t* zijn, de hélft van zyn tijd of misschien éér te geven voor de productie van Wanneer men dan In dit boek leert, dat tegenover de Russische politiek, dis ezen is een militaire politiek en een poHtiek van wereldverovering, moet ge plaatst worden een politiek, die even eens de nadruk legt op het militaire, en dat alleen zó de communistische dreiging kan worden afgewend Wanneer men in dit boek ook leest, dat de demobilisatie, waartoe Amerika en West-Europa na de jongste wereld oorlog overgingen, alleen maar onver antwoordelijk was en dat deze demobili satie zo snel mogelijk ongedaan moet worden gemaakt; Wan-neer de schrijver van dit boek ons verzekert, dat, had hy alleen te kiezen ;n Vrij Nederland en Trouw, hy geen seconde zou aarzelen met het kie- ;n ran Trouw en dat hy in Van Rand- ijk ln fedte slechts «iet een meeloper sn het communisme; Wanneer het is nog hetzelfde boék wij voorts lezen, dat voor Frankrijk de beste regering zou bertaan uit een inwerking tussen De GauR* en d* socialist Jules Mooh; Wanneer volgens de schrijver ran dit boek de heer Schumacher, leider der Duitse sociaal-democraten, zolang hij verzet tegen een Westduits politie- leger, alleen maar een querulant is; Wanneer de schryver opmerkt, dat ien de Westduitsers maar moet dwin gen, zich mee te bewapenen, en dat zs anders als vijanden moeten worden be handeld; Wanneer wy vernemen, dat de Duits* sociaal-democraten als voorstanders van ongewapende neutraliteit zo dwaas zijn. dat men niet kan geloven, dat zelfs Duitsers niet zouden zien, dat het dwaas is; Wanneer wy dan horen, dat het vol gens de schrijver van dit boek wel hét toppunt van dwaasheid is, als dezelfd* heer Schumaoher, leider der Duitse sociaal-democraten, verkondigt, dat het de plicht der Amerikanen is, voor de vei ligheid van Duitsland te zorgen, en dat Duitsland dus zeJf niets behoeft te doen; Wanneer de schrijver verder ieder recht van spréken wil ontzeggen, aan wie Franco veroordeelt en geen oog heeft voor het onheil, dat de Ruseen tijdens de Spaanse burgeroorlog hébben gesticht; Wanneer men leert, dat er ge*n enkel bezwaar tegen bestaat om in de strijd tegen Stalln gebruik te maken zowél van Joegoslavische als van Spaanee troepen; tnneer het is nog steeds hetzelfd* boek de schrijver voorts van oordeel blijkt, dat de Westelijke mogendheden hun gezag ln Indo-Ohina behoren t« handhaven, tenzy het zich uitdrukkelijk «menwerking met het Westen be reid verklaart; Wanneer van de houding van Indone- in internationale aangelegenheden •ordt gezegd, dat deze veeleer de in druk maakt ran sympathie met en on dersteuning van het Russische streven van volledige neutraliteit, welke d* Indonesische regering beweert te beogen; Wanneer de schrijver ons dan verze kert. dat hij deze politiek alleen maar on begrijpelijk kan randen; inneer de schrijver ons ook voor houdt. dat de Nederlands-Indonesisch* Unie niets anders is dan een ornament at ze ook niets anders worden kan; inneer de schrijver vervolgens aan de Indonesiërs duidelijk gemaakt wil zien, dat ze alleen dan hun rubber aan de Russen kunnen verkopen, als ze er prijs op stellen, verder geen cent en geen materiaal meer van Amerika, van Nederland enz., te krijgen; Vanneer nog altijd dezelfde schrijver Nederland de communistische partij de E.V.C. wil verbieden en zegt, dat voor ons land voldoende is om 5 k 10.000 communisten ln arbeidskampen onder te brengen, wil men althans de be- dryfsrust verzekeren en de national* productie opvoeren: Wanneer de schrijver verzekert, dat Amerika op dit ogenblik ln politiek op zicht Europa een kwart eeuw vóór is; Wanneer men dan nog weer, dat alles rat wij hierboven aanhaalden, veelal niet naar zysprongen zyn, doch essentiële punten van dit 300 bladzijden tellend* boek; Wanneer wy na onze lezer en lozere* •m verontschuldiging te hebben ge raagd, omdat wy zijn en haar geduld zolang op de proef hébben gesteld, dan u eindelijk verklappen, dat de schry- er van diit boek isJ. de Kadt, in zijn jonge jaren communist, doch sinds ele jaren socialist en thans voor d* v. d. A. lid van de Tweede Kamer; Wanneer wy hieraan dan nog toevoe gen, dat de redactie van Het Vrije Volk zich reeds gehaast heeft te verzekeren, net de kern van dit boek („De con sequenties van Korea", Ultg. Van Oor schot, Amsterdam) zeer eens te zyn; Wanneer men zioh ten slotte vroeger* uitspraken en standpunten van het socialisme met betrekking tot vele van de hier aangeroeirde aangelegenheden herinnert: Dan blijkt toch wel. dat er ln de we- réld, althans In de wereld der socialisten, ït een en ander is veranderd en zioh weHlcht nog aan het wijzigen ia WEERBERICHT N u en dan regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk over- wegend zwaar bewolkt met tijdelyk regen, later wisselende bewolking met enkele buien. Aanvankelijk matige tot krach tige wind uit Zuidelijke rich tingen. later ruimend naar Zuidwest of West en langs de kust mo gelijk tot had toenemend Iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 6.40—18.19: maan 19.50— 12.53. Maandag: zon 6.41—18.17; mui 20.2714.01. 4 October LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1