Drie Amerikaanse sprongen over de Han en de „Stars en Stripes" zegeviert Het „nijptang-offensief" zal de Roden verpletteren Belgisch C.V.P.-congres in het teken der tolerantie Langzaam en zwijgend trok een stoet door Amersfoort Wist U MAANDAG 25 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8232 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER .Staatvastfcfe I* mgn turt ia t«Qt)easpatt" BOMMELAREN BOEMELEN Foslorgranaten vallen op Seoel De toestand te Seoel is uiterst ernstig. Dat is zelfs de zienswijze van de correspondent van de Russische Prawda. Alle soorten materiaal dienen thans voor het opwerpen van barricades. Reeds wappert de Amerikaanse vlag op een heuvel, uitrijzende boven een der stations. Ook hebben de knariniers zich van de stadsgevangenis meester gemaakt. Niet één, maar drie sprongen over de rivier de Han. en de voorstad van Seoel. Sobbingo. is in handen der V.N.-troepen. Eveneens werd de voorstad Tongmakhari bestormd. Een regen van fosforgranaten daalt over de stad. Vai amorgen zijn eenheden van de 24si •ikaanse divisie tevens het spooi J jiveg- en vegenknooppunt Koemsjon bin- 3 nengedrongen. Hier komen vier grote 3 Wegen en drie spoorlijnen samen, eei Strategisch dus uiterst belangrijk punt dat halverwege tussen Taegoe en Taedjon 5 gelegen is. Het gat, tussen het Soe n het Naktongfront wordt steeds 3 .dichtgeknepen". Nadat de Amerikanen (het eerder (nelde Saewon hadden bevrijd, rukken zij [hans verder op en zijn Osan reeds ge- {asseerd. De Amerikaanse tankcolonnes oorkruisen de linies der Roden. De mars vindt met een geweldige snelheid [laats. De 25ste divisie, in het Zuid' [ij Haman, bereikte het zwaar gehavende [sjindjoe. dat eerst de aanvoerbasis Ier rode troepen Welk een prestatie: De troepen der ^er. Naties in het Noordelijke er Bui del ij ke bruggenhoofd zijn nog slechts 18 km. van elkaar verwijderd. De toe- «and te Seoel wordt hachelijk, vanwege iet hevige artillerievuur. Het vliegveld tan Seoel is bezet en steeds dieper drin- pen de VN.-troepen de stad binnen. Het tervoer over de rivier de Han r ijdelijk worden gestaakt en vervangen rorden door bevoorrading uit de lucht. Ben Amerikaanse colonne tracht de jfoordkoreanen de weg af te snijden, |iaar het zal moeilijk zijn voor de Roden, im aan het „nijptang-offensief" te ont- lomen. Volgens een te Tokio uitgegeven com- cuniqué, zijn meer dan 6500 Noordko- eanen bij luchtaanvallen om het leven ekomen. Zoals in een deel onzer edities Laatste kleindochter van Koningin Victoria overleden Gistermorgen orr kwa.t voor acht e douairière markiezin Milford Havi p 87-jarige leeftijd overleden. Zij v e oudste in leven zijnde kleindochter an Koningin Victoria en een r*-" fijlen Koning George de Vijfde. Haar echtgenoot, Prins Louis enberg, eerste markdes van laven, was bij het uitbreken vai te wereldoorlog eerste zeelord Iritse Admiraliteit. Hij stierf 29 jaar ge lden. Ofschoon de douairière sedert vele ji »n een teruggetrokken leven had geleid, •as zij toch aanwezig bij het huwelijk in Prinses Elizabeth en de Graaf van idinburgh. Een jaar later wérd zij pete- tivte van Prins Oharles. Toen zij gisteren vroeg overleed, lar kinderen Prinses AnJ endand, de Kroonprinses arl Mountbatten srfbed aanwezig. Acheson en Wisjinsky childen een appeltje Naar Reuter uit Flushing Meadows eldt. had Dean Acheson met Wisjinsky in onderhoud onder vier ogen. Het ind plaats tijdens een diner, dat dooi •ygve Lie aan veertien ministers van Bit. Zaken, die de Algemene Vergade- ng der Ver. Naties bijwonen, was a-"- lboden. Het gesprek tussen Acheson N jsjinsky droeg een „zuiver informeel O [rakter". Milford Grie- Zwedi Birma bij het Ifederlandse kinderen verwelkomen .tl New Yersey een vracht tulpen- tollen die door de Veendam naar Amerika is gebracht ïeltrein Nancy—Parijs ontspoord )e exprestrein van Nancy naar Parijs bij Loxeville, 80 kilometer ten Noord isten van Nancy, ontspoord. Het aan- slachtoffers is nog niet bekend. Vol- ïs spoorwegpersoneel zijn. er vijf Jen. - Enkele ogenblikken na de start is i nieuw Brits vliegtuig van het type 1 ro Anson Zaterdag te Karlstadt (Zwe lt neergestort en in brand gevlogen. 10 inzittenden, de piloot en 9 passa- rs, kwamen om het leven. Amerikaans* „bij vergissing" twee Britse regimenten In het gebied ten Noorden van Waegwan gebombardeerd. Uit dit onderzoek is ge bleken, dat de gronddienst de piloten had medegedeeld, „dat in het te bombar deren gebied geen troepen van de Ver Naties meer waren," er blijkbaar mede onbekend zijnide, dat de gebombardeerde heüvel kort tevoren door de Britten was veroverd. Gelukkig is hét aantal slacht offers slechts gering. De Amerikaanse regering heeft in een boodschap aan pre mier Attlee haar leedwezen over het noodlottige incident betuigd. Een antwoord op de vraag, of de N e- derlandse torpedoboot jager „Evert- sen" aan de grote invasie bij Intsjon heeft deelgenomen welk feit wij had den vermeld werd gegeven door een woordvoerder van de Amerikaanse ma rine. Hij heeft namelijk te Washington hulde gebracht aan de hulp, die dooi Britse, Canadese, Australische schepen bij de landing der Armada werd gegei Volgens experts van het Amerikaanse ministerie van'Buitenlandse Zak» trekt zich sinds de landing by Intsjon in de Russische propaganda een merk bare verandering. Radio Moskou spreekt er op gematigder toon over en men doet het voorkomen, alsof „thans" de Kore aanse affaire van minder betekenis is. Gemeentegebouwen bereikt Volgens latere Reuter-telegrammen, hebben de Amerikaanse mariniers de gemeentegebouwen van Seoel bereikt. De opmars kan echter slechts langzaam geschieden, want de Noord-Koreaanse scherpschutters vechten om ieder stukje grond, om elk huis en elke straat. De voorhoede wordt ingenomen door het eerste regiment mariniers achter speciale tankcollonne, en vliegtuigen artillerie bombarderen intussen de stel lingen der Roden. Afgescheiden van deze manoeuvres, heeft de Amerikaanse eer ste cavalerie-divisie Tsjontsjiwon ver overd, waardoor de afstand tot de, ter Zuiden Seoel oprukkende, Amerika nen, tot 40 km verminderd is. Sultan Hamid en Abdoel Azis nog niet berecht De president van het Indonesische hooggerechtshof, mr Koesoemah At- madja. heeft verklaard, dat de berich ten als zou de berechting van sultan Hamid en Abdoel Azis deze week be ginnen, alle grond missen en dat het vooronderzoek nog niet voltooid is. Als de stukken aan de hoge krijgsraad zijn doorgezonden, zal de voorbereiding Ne- zeker nog een maand duren. Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene volgden Zaterdagmiddag aandachtig het hippisch feest, waarmee Zaltbommel de viering van het 1100-jarig bestaan van de stad werd ingezet (Voor een uitvoerige reportage zie pagina 4) Prins en Prinsesjes in feestend Zaltbommel Prins Bernhard nam Zaterdagmiddag deel aan een concours hippique in Zalt bommel. dat zijn 1100-jarig bestaan viert. Ook de Prinsesjes Betarix en Irene wa ren aanwezig. Twee Bommelse meisjes in 18e eeuwse costuums boden haar een luxe exemplaar van het spookjesspel Assepoester aan, dat hedenavond en mor gen in het verplichte plantsoen van Zalt bommel wordt opgevoerd. De Prinsesje- werden uitgenodigd een van de opvoe dingen bij te wonen. Het feest was geopend met de intocht van een grote groep landelijke ruiter: en de Amsterdamse politieruiters. Tij dens een bijeenkomst op het stadhuis bood loco-burgemeester Van Belkum aar dr Peter van Anrooy, „de Bommel ;t jongen, dde op muzikaal gebied zo'n bij zondere naam verwierf" het ereburger- schap van Zaltbommel aan. De directeu: van het Kon. Zaltbommels Mannenkoor, Frans van Amelsvoort, kreeg de stado- penning. Veschrikkelijk drama te Naarden ontdekt Een gepensionneede marine-officier, de 64-jarige K. te Naarden, heeft giste- zijn tien jaar jongere vrouw met bijl van het leven beroofd en daarna door gasverstikking de hand aan zich- elf geslagen. De zuster van K. kreeg gistermiddag geen gehoor, toen ze belde aan de villa van haar broer'in de Van Dijklaan. Ze vond dlit vreemd, omdat het echtpaar van het bezoek op de hoogte Met enkele kennissen uit het schil derskwartier ging ze opnieuw naar d< woning. Ook nu kreeg men geen ge hoor. Staande op een ladder, die door schilders in de tuin was achtergelaten, men in de slaapkamer kijken. De w lag op het bed. Tevergeefs tracht ten haar aandacht te trekken. De politie werd gewaarschuwd en men klom de kamer binnen. Het bleek, dat de iw een bebloed gezicht had en was leden. Bij het bed lag een bijl. In de badkamer ontdekte men in de bad kuip het stoffelijk overschot van de man. De gaskraan van de geiser stond zo wijd mogelijk open. De verhouding tussen man en vrouw as volgens kennissen goed. Wel leed de vroegere marine-officier aan zwaar- toedigheid. Zaterdag klaagde de vrouw nog bij kennissen dat het zo moeilijk van het pensioen rond te komen. Uit gevonden brieven blijkt echter, dat het echtpaar van plan was, een land huisje te laten bouwen. Ambtenaar te Rolde stak 20JD00 van gemeente in zijn zak Italië voert leger op tot 170.000 man Socialisten evenwel tegen opneming in Atlantische defensie De Italiaanse regering heeft besloten 150 milliard lire uit te trekken voor, een driejarenplan voor de defensie, dat ten doel heeft de Noordelijke grens van Italië tegen een aanval te verdedigen. De eerste toewijzing van 50 milliard voor dit ajar zal het land in staat stel len te beginnen met de bewapening var vijf nieuwe divisies en zij legersterkte op te voeren tot 12 divisies van in totaal 170.000 man. het contingent, dat volgens het vredesverdrag is toegestaan. Italiaanse politie, de carabinieri, zal, ten einde op doeltreffende wijze het hoofd te kunnen bieden aan sabotage vai defensieplannen, worden opgevoerd tot 75.000 man. Intussen kanten de Italiaanse socialis ten zich tegen opneming van Italië in een leger van de Atlantische-pactlanden Pietro Nenni, hun leider, hield gisteren een rede, waarin hij o.m. verklaarde, dat „de stelling van de regering van een zuiver defensieve oorlog niet overeen komt met Italiës steeds ernstiger ge heime verstandhouding met de belangen van het wereld-imperialisme". Hij eist voor Italië een „intelligente neutraliteit" School in Eerbeek half uitgebrand Zaterdagavond is het laatst gebouwde deel van de openbare school te Eerbeek (GPd.), vier lokalen groot, door brand volkomen vernield. De oorzaak is onbe kend. Vrijwilligers krijgen vergoeding Met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948 Bij K.B- is een regeling getroffen tot het toekennen van een vergoeding voor loonderving en reisk«»ten aan personen, die zich voor vrijwillige dienstneming bij de Koninklijke Landmacht hebben aangemeld. Er wordt vergoeding gegeven voor loonderving ten bedrage van het nood zakelijk gederfde netto-loon tot een maximum van f 8 per dag, alsmede op vervoer voor rijksrekening van hun woon- of verblijfplaats naar de plaats, waar het onderzoek wordt gehouden, en terug, indien de afstand tussen bedoel de plaatsen meer dan vijf km bedraagt. Deze bepaling geldt met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948. De gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer S. J- L. van Waardenburg, zal Za terdag a s. per vliegtuig naar zijn stand plaats terugkeren. Donderdag zal de Avro in het zoeklichtprogramma een persgesprek van de gouverneur met drs H J. Jonker uitzenden. De vereniging van voortrekkers te Hollandia heeft in een telegram aan de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer aangedrongen op het zenden van meer bouwmateriaal en geprefabriceerde hui zen naar Nieuw-Guinea. Naspel van woelige dagen Lefèvre volgt Van der Straeten Waillet als partijvoorzitter op Op het bijzondere CVP-congres te Brussel, werd een resolutie aangenomen waarin het vertrouwen in de homogeen-Katholieke regering Pholien wordt uitgesproken. I^et congres heeft de houding der leidende CVP-figuren, tij dens de jqngste gebeurtenissen, die tot de overdracht der Koninklijke bevoegdheden 'heeft geleid, niet veroordeeld. Geen scheuring in de CVP gelederen, eer is de strijd tussen de „onverzoenlijken" en de „zwakken" bijgelegd. De 36-jarige Gentse advocaat en volksvertegenwoordiger, dr Th. Lefèvre werd tot nieuwe voorzitter gekozen. Al werd dus de houding der C.V.P.-lei- gevolg van de, tegen hem ingebrachte, ders hier niet veroordeeld, wel werd beschuldigingen, aftrad als vastgesteld, dat men nóg nader zal be slissen, welke gevolgen het verslag der „bijzondere commisste" zal hebben. In de gevoerde debatten werd betreurd, dat de eerste ministej :r het vorige kabinet Duvieusart weinig blijk van stan<ivastig- heid had gegeven Het merendeel der leden nam het standpunt in. dat de „Koningskwestie" thans maar als afgedaan moest worden beschouwd. Het was doelloos nog langer wraakgevoelens te koesteren, al keurde men de „revolutionna ire methoden", die de socialisten hadden toegepast, ten zeerste af. De voorzitter der Belgische Kamer. Frans van Cauwelaert, verklaarde zeer gegriefd te zijn door de conclusies, waar toe de „commissie van onderzoek" ten aanzien van de houding der C VP. poli tici was gekomen. Deze methoden herin nerden hem aan de Inquisitie en hadden hem met een gevoel van weerzin ver vuld. Hij bracht hulde aan de „offerzin" van baron van der Straeten Waillet, die als der C.V.P- Hierboven is reeds vermeld, dat hij wordt opgevolgd door Lefèvre. Hij ver wierf 620 van de 1145 stommen. Niet zon der ironie merkte Lefèvre na zijn benoe ming op: „Ik hoop niet over 24 uur het vertrouwen der C.V.P. weer kwijt te zijn." Handelingen van subst.- Oif. v. Just, onderzocht „Niets gebleken van strafbare feiten' Naar aanleiding van berichten, dat oi regelmatigheden zouden zijn gepleegd door een justitieel ambtenaar in centrum van het land, deelt het rr terie van Justitie mede, dat reeds uitgebreid onderzoek is ingesteld de gedragingen van bedoelde functiona ris, welk onderzoek nog niet geheel voltooid. Hierby is niets gebleken van strafbare feiten. In afwachting van de resultaten van het onderzoek zal bedoelde autpri- teit voorlopig niet in functie zijn. Het A.N.P. tekent daar nog by de hierbedoelde autoriteit is de substi tuut-officier van justitie te Utrecht, K., die een zekere vermaardheid heeft gekregen door zijn energiek optreden tegen de veesmokkel tussen Nederland en België gedurende de tyd, dat hij als substituut-officier van justitie te Breda werkzaam In tien uur over de Oceaan! Een straaljager van de Amerikaanse luchtmacht heeft dezer dagen tijdens een non-stopvlucht van Manston in Engeland naar Lime stone in de V. S.. dit resultaat geboekt. Het vliegtuig heeft on derweg driemaal in de lucht brand stof aan boord genomen. Vol- gens een nieuwe methode, die uitstekend voldeed. Een andere straaljager, die tegelijkertijd een poging ondernam, is door benzine gebrek verongelukt; de piloot kon zich per parachute in veiligheid stellen. Inzet: Kolonel Da rid Schilling, die de geslaagde vlucht over de Oceaan maakte Auto (100 km per uur) bij Rijswijk over de kop Een luxe-auto. bestuurd door de 29- jarige G. G. S. uit Noordwykerhout. sloeg Zaterdagavond op de weg Rotterdam- Den Haag bij de Brasserkade over de kop, toen de chauffeur met een snelheid van 100 km per uur een andere wagen wilde inhalen. De auto kwam in de berm terecht en werd zwaar beschadigd. De beide inzittenden bleven ongedeerd.... Kleinste carillon (er wereld ingewijd Te Heiligcrlee, bij de klokkengieterij van de gebr. Van Bergen, werd Zater dag een nieuw carillon ingewijd. Dit nieuwe carillon bestaat uit 37 klokken (een complete beiaard dus). Maar ter- wyl de zwaarste klokken van een groot carillon enkele duizenden kilo's wegen, is hier de zwaarste klok slechts 70 kilo- De kleinste klokken wegen 10 kilo. Tot dusver voldeden de kleine klokken van dit gewicht niet, om»lat de klankvolheid en de klankduur onvoldoende waren. Na twee jaren experimenteren is de fa Van Bergen er in geslaagd deze kleine klok ken volkomen aan de eisen te laten voldoen. Voor de mechanische bespeling het carillon is ook een nieuwe vin ding gebruikt Er is geen speeltrommel met zeer ingewikkelde apparaten. een electrisch-automatische speel doos, die ongeveer op dezelfde wijze werkt als een band een draaiorgel.' Het voordeel is niet alleen het veel lichtere gewicht dan een speeltrommel, ook de mogelijkheid tot aansluiting op het gewone klavier van het carillon. Men kan dus met een enkele verbinding de klokken volstaan. Het houten kruis dat Zaterdag op de fusillade-plaats in Amersfoort werd onthuld en dat te zijner tijd vervangen zal worden door een blijvend Op het graf van dr C. Bouma, in leven predikant in Den Haag-Oost en een bekende figuur in de Geref. Kerken, werd Zaterdagmiddag een steen aan de familie overgedragen. Eetn foto van de steen op Oud Eik en Duinen Houten kruis als gedenkteken van 't kamp onthuld Door de straten van Amersfoort bewoog zich Zaterdagmiddag langzaam, zwijgend een stoet van mensen: oude en jonge, sterke en zwakke. Zij lie pen daar in gedachten verzonken, niet achtend de belangstelling langs de weg, niets ziende van het vertier van alle dag. Het was alsof één gedachte hen dreef, één gedachte hen samenbond. Eens hadden zij ook zo gelopen, eve eens de belangstelling langs de weg het Vertier niet ziende, eveneens de: kend aan iets dat hun hart vervulde. Maar er was een verschil: DAT een inzameling voor de oorlogs gravenstichting in Overijssel 25.000 op- everde en dit bedrag Zaterdag werd overgedragen. DAT 2000 Arnhemse ouden van dagen van wie de oudste 97 jaar, Zaterdag in 218 personenauto's en 36 bussen een uit stapje naar Ede maakten. DAT voor de 250 boerenbedrijven die binnenkort in de N.O. Polder worden •paaht, 2814 aanvragen zijn binnenge komen. DAT Zaterdag bij de werf Gusto te Schiedam twee kustvaarders te water enden gelaten, de Biscaja en de Casa blanca, voor rekening van Dammers en d. Heide te Rotterdam. DAT het Ned. weerschip Cirrus van September tot 21 October dienét zal doen op oceaanstation J (ten Westen van lerlan'l). DAT morgen en Woensdag van 8 tot 13 ur bij de Harskamp bommeniwerpers- oefenlngen worden gehouden. DAT in de Vliehors tot en met 10 Oct. (behalve op Zondagen) schietoefeningen orden gehouden van zonsopkomst tot De gemeente-ambtenaar A. A. te Rolde Dr.), die dezer dagen werd gearresteerd, heeft in twee jaar tijd 20.000 a 30.000 ondergang, gulden verduisterd. Het had reeds lang DAT op 1 October het 60-jarig bestaan de aandacht getrokken, dat hij op een als gemeentelijk bedrijf wordt gevierd te grote voet leefde. Ivan de Zaandamse gasfabriek. DAT tijdens de Noordlimburgse bieten campagne, die vandaag begon, 110 mill, kilo verscheept moet worden en ook de fabriek te Halfweg vandaag de campagne Inzette. DAT de hoofdkerk van Venlo, de St. Martinus, een nieuwe toren krijgt, daar de oude in 1944—1945 is verwoest. DAT de vakgroep Detailhandel in da meshoeden en de Ned. vereniging van detaillisten in dameshoeden een stand zullen hebben op de damesbeurs Femina (29 September tot 11 October in R'dam). DAT de jaarlijkse herdenking van Brabants gesneuvelden gisteren in Waal- re plaats vond. DAT de laatste dag van het nationale congres ran de Ned. ver. van brand weercommandanten Zaterdag in Den Bosch werd ingezet met een tentoon stelling van modern materiaal. DAT dn Zaandam een 'herdenkingssteen Is gemetseld in een der huizen van de nieuwe wijk, waarvan de straten naar verzetsstrijders zijn genoemd. DAT het luohtdoelgeschut te Ermelo in de weer is van 16 tot en met 20 en van 23 tot en met 27 October van 9 tot 17 uur. DAT Frans Kuipers uit Den Haag een derde prijs in de afd. poëzie (1517 jaar) verwierf bij een wedstrijd in voordrachts kunst van de literaire kring Aniicitia te Bilthoven. DAT de Pulhnan-D-trein 102 giste: avond bij Halfweg bleef staan, doordat de electrisehe locomotief defect wa de trein door een stoomlocomotief Amsterdam werd teruggebracht, waa trein opnieuw met een andere locomotief is vertrokken. DAT gisteravond bij Ootmarsirm het lijk werd gevonden van H. R., die i berm van de weg naast zijn fiets lag, met zijn gezicht in het van de berm DAT gisteravond bij de onbewaakte spoorwegovergang te Winsum de perso nenauto van S. Medema aldaar, werd ge grepen en de bestuurder zwaar gewond uit het kanaal wist te zwemmen, waarin de trein zijn auto geslingerd had. DAT de Internationale zuivelbond van 26 tot 29 September in Amsterdam bijeen komt en wordt ontvangen door minister Mansholt es. DAT het officiële weekblad van Nieuw- Guinea, De Drempel, plaats zal maken voor een beter blad en thans onder de militairen het blad van de K.L., De Kling verschijnt. DAT de Ned. Vereniging voor EHBO Zaterdag de wisselbeker won dp de na tionale wedstrijden in Nijmegen, waar aan ook het Ned. Rode Knus en de R.-Kath. nationale bond voor EHBO deelnamen. Zaterdag gingen zij hun stille gang het vrije Nederland. Eens liepen zij stil en eenzaam door het onvrije vaderland en de groene po litie bewaakte hun schreden, terwijl een tandenknersend volk machteloos toekeek. Er was een verschil, al was het doel van de toch hetzelfde: het kamp in de bossen aan de Laan 1914. het kamp waar in. in de jaren van verzet en terreur, Nederlanders werden geknecht, mishan deld en vermoord, het kamp dat nu stil lag in de stilte van een trieste Zaterdag middag. Zij liepen nu langs het kamp en zagen weer de barakken, waar zoveel leed ge leden is, en de appèlplaats, waar de dui velse woede van sadisten tot uitbarsting kwam. Zy liepen, de oude en jonge, de sterke en zwakke Nederlanders, langs die martelplaats en dachten niet aa verloren illusies en aan het ondankbare vaderland, dat zich alleen op daartoe voorgeschreven dagen herinnert, dat er nog zoiets als het verzet heeft bestaan. Z(j dachten alleen aan hun vrienden die in Amersfoort gevallen zyn, doodge- larteld of gefusilleerd. Hun schreden richtten zioh dan ook aar de vroegere fusilladeplaats, waar >n monument voor altijd zal doen her inneren aan het offer dat de besten on- in Amersfoort hebben gebracht, r zou daar een eenvoudig houten kruis worden onthuld, een kruis dat later duurzamer monument zal wor- deiV« der pelgrims verborg. Daarna spraken dr C. P. Gunning, pa- tar Jos Govaert, H. M. van Randwijk en mr G. Aalders over het offer, da: zo velen op de grote stille heide voor de vryheid van hun vaderland hebben ge bracht. Kransen werden aan de voet van het kruis gelegd en zwijgend, diep ontroerd, trokken de vroegere gevangenen van Amersfoort langs het teken der over winning. Der overwinningwant een zege- kruis is het monument, dat thans op de verlaten heide staat, omdat het her innert aan het offer, dat altyd een over winning is. Hachelijk ogenblik voor automobilist Een kleine D.K.W. begon gistermid dag. terwijl het wagentje op de Weesper- zyde in Amsterdam een andere auto voorby reed, te slippen en schoof achter waarts het water in. De bestuurder, een Amsterdamse kapper, trachtte zich uit het portierraam te wringen, maar bleef 2iJ" °P h« <*"•- Wik dat de wagen onder (het water ver dween, wisten omstanders de kapper een WEERBERICHT Toenemende wind ngen. •rbiedige. aangrijpende, doodse stilte trok mej J C M Ryper, de doch- n een met zyn beide zoons en pleeg- omgekomen Amersfoort*© predi- Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Koud weer met wisselende - bewolking en nu en dan buien. Aanvankelyk nog (fy# maüge wind tussen Zuidwest en West, in de loop van de nacht rui mend naar Noordwest en toenemend tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN Dinsdag: zon 6 31—18.31 uur. Maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1