Amerikaanse mariniers op 1 km afstand van centrum Seoel Soewon, belangrijk strategisch Zuidelijk punt veroverd Een prijzenstop zou distributie moeten doen herleven Woensdag komt het staartje, tegelijk met een Ionen-debat Zeer ongewenste toestanden in gesticht te Avereest Wist U VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER Een en dertigste jaargang No 8230 „Staatvasitct Is fftefttma mga bert ia tcgijeaspoet* Van Moskou tot Rome luisterend naar Dordt ZIE PAG. 3 Successen voor V.N.-tzoepen De Amerikaanse mariniers, die in Seoel gevechten leveren, bevinden zich nog slechts op 1 km afstand van het centrum der stad. De twee strijdgroepen hebben de stad in een tangbewëging omsloten. Strijd krachten van de Ver. Naties hebben de stad Soewon veroverd, 28 km ten Zuiden van Seoel. Eeen belangrijk strategisch punt, want daar komen twee hoofdwegen samen. Zuidwaarts naar Taedjon en Koemtsjon. directe verbinding tus sen net nooraeiyKe en het Zuiuelyke brUfe,o<;iih00id van roesan. Uver de scryd om oeoel meldt Keuter nog, dat de Ame rikaanse divisie mariniers uaar tSOuO goed verscnansie Noord-Koreanen tegenover zich neeit, en nog steeds scnynt net mo- geluk te zyn, dai ae Koden versterkin gen aanvoeren. Anderzyds worden bij fillsjon Amerikaanse marineversterkin gen aan land gezet. Zware artillerie en intensieve bombar dementen hadden ae stad beoel tevoren Stormryp gemaakt. Amerikaanse artilleristen hadden daar een auizenatai iNoora-Koreanen waarge nomen op hoog terrein, ten Westen, der stad, en een vernietigend vuur werd over deze troepen uitgestort. Men bedient zich thans van een nieuw type bom, die bij ontploffing brandende benzine-gelei weg slingert, welke zich niet zoals xosfor laat verwijderen. De hiergenoemde Noorde lijke concentratie bevond zich in een ge bied, waar olie was opgeslagen, want na het bombardement stegen zware rook wolken bijna 3 km de lucht in. Volgens berichten van radio Poesap, zouden tienduizenden anti-communisti sche arbeiders in Seoel in opstand zijn gekomen, en de staat van beleg afgekon digd zijn. Zelfs al zou Seoel in handen zijn van de V. N. troepen, dan nog zal 't minstens een week duren, vóór het er voldoende veilig is, om een „overwin ningsparade" te houden. De Noordelijken beschikken namelijk in het heuvelachtige terrein van Seoel over minstens 3000 man, die de stad met artillerie en mortie ren kunnen bestrijken. Zoals reeds ge meld, nadert ook uit het Zuiden een belangrijke rode strijdmacht, die echter wordt opgewacht door de 7e Amerik. divisie. Aan het Zuidelijk front is de Britse brigade, die spoedig versterkt zal wor den met een Australisch bataljon uit Ja pan, in stormboten de Nakton overgesto ken naar het bruggenhoofd der V.N. op de Westelijke oever. Zij voegde zich daar bij de 24ste Amerik. divisie, die oprukt naar Koemtsjon, 7 km ten N. W. van Taegoe. Inmiddels wordt de Zuid-Ko- reaanse landing bij Samtsjok, tegenge sproken. Vermelden wy nog, dat Amerika zich zal neerleggen bij elk besluit der Ver. Naties over het al dan niet overschy- den van de 28ste breedtegraad in Korea door de troepen der Ver. Naties. Dit is door president Truman verklaard op zyn wekelijkse persconferentie. Truman is van oordeel dat zulks een zaak is, die geheel door de Ver. Naties moet worden uitgemaakt. Nieuw radarsysteem voor landing bij slecht zicht Volgend jaar wordt begonnen met het inrichten van het radarsysteem G.C.A. (ground controlled approach), een van de meest doeltreffende hulpmiddelen voor het landen van vliegtuigen bij slecht zicht. De radiopeilstations voor de tele grafische verbinding met vliegtuigen ir de lucht worden geleidelijk vervangen door een net van automatische peilers op ultra-korte golven voor radiotelefonie. Op korte termijn worden Amerikaanse ultrakortegolfbakens met automatische richtingaanwijzers voor piloten inge voerd. Dit alles deelt minister Spitzen mee in de toelichting op zijn begroting. Ook Nederland spoedig vrede met Duitsland Overleg mef Benelux-partners Op de betrokken ministeries in Den Haag wordt nagegaan, hoe en wan neer Nederland het voorbeeld van de Grote Drie zou kunnen volgen om de oorlogstoestand met Duitsland op te heffen. In welingelichte kringen acht men het waarschijnlijk, dat Nederland dit spoedig zal doen, daar dit geheel in de lijn ligt van de buitenlandse politiek, zoals die hier gevoerd wordt. De Kroon zou hier een be slissing moeten nemen, doch het wordt zeker geacht, dat eerst over leg zal worden gepleegd met België en Luxemburg. De 3dollarlening De regering heeft afgezien van de uit- lotingsplannen van de 3% dollarlening. daar er voldoende stukken zijn inge kocht. BOEK OVER ONZE VLOOT TIJDENS DE OORLOG In 1951 verschijnt een deel van de ma ritieme geschiedschrijving van de tweede wereldoorlog. Voor honorarium en druk kosten denkt minister Spitzen ƒ10.000 nodig te hebben. STAATSKOOPVAARDIJSCHEPEN WORDEN VERKOCHT De koopvaardijschepen van de staat worden geleidelijk verkocht, wanneer ten minste een aannemelijk bod wordt ge daan. Enkele schepen voor het transport van troepen blijven voorlopig nog staats eigendom, zo lezen we in de begroting van Verkeer en Waterstaat. Rijksluchtvaartschool straks 66 vliegtuigen De vloot van de rijksluchtvaartschool zal in de tweede helft van 1951 bestaan uit 66 vliegtuigen, aldus de begroting Verkeer en Waterstaat. Hirschfeld grootofficier Oranje-Nassau Dr H. M. Hirschfeld, tot voor kort Hoge Commissaris in Indonesië, is noemd tot grootofficier in d'e orde iOranje-Nassau. Men mag aannemen, hij deze hoge onderscheiding niet alleen heeft gekregen voor zijn werk in Indo nesië. maar tevens naar aanleiding van jde vele andere belangrijke diensten, die hij in verschillende hoedanigheden ons land heeft bewezen, aldus het A.N.P. Huwelijken bij het gros Vrijgezellen in Midden-lava worden opgeruimd Vrijgezellen, die zich als eèn eenzame 5 op het dak voelen,, nemen in arren- tnoede wel eens hu:n toevlucht tot een huwelijksbureau, doch dit is een zede, in ons goede Nederland -niet he lemaal in wiL In andere landen gaat wel eens anders. Zo placht de Ja- ise regering vroeger vrouwenportret- te exporteren naar landverhuizers irzee, die bij accoordbevindin-g dan vrouw franco thuds kregen. I In Midden-Java worstelt men met de toenemende onzedelijkheid en meent Inen -nu het probate middel gevonden te hebben. Een hoofdambtenaar van so ciale zaken heeft thans maatregelen getroffen om door „sociale kaders" met behulp van particuliere comité's massa- nuwelij-ken tot stand te brengen tus- Ben „overtollige" (het woord is niet pan ons) vrouwen in de ene plaats en «.overtollige" mannen elders, waarbij (ie kosten door de comité's gedragen Korden. In het Djokjase en Solose zijn polgens hem grote resultaten geboekt en hij verzekerde, dat er geen sprake kas van dwang. Niet zo pessimistisch! Al is de sui- ker dan ook tijdelijk schaars, deze winkelier ziet de toekomst toch wel een beetje té donker in. „Geen tuiker" schilderde hij op een bord en hij tekende er een suikerbiet I by. Kom, kom, geen muizenissen, beste mensen! De Evertsen in Hongkong Onze torpedobootjager Evertsen is Bisteren te Hongkong aangekomen. Het lohip, dat tot de strijdkrachten der V.N. behoort, zal, naar. men gelooft, in dok gaan om te worden gerepareerd. Afgebroken prijzendebat (Van onze Parlementsredacteur) Ongetwijfeld zal het meest tot de «rbeelding spreken de mededeling van minister Mansholt, gisteravond in de Tweede Kamer gedaan bij het prijzendebat, dat de invoering van een algehele prijsstop in de agrarische sector (dus op het gebied van de voedselvoorziening) tot gevolg zou moe ten hebben, dat ook weer distributie zou moeten worden ingevoerd met daarnaast een verplicht inleveringssysteem. Tweehonderd effecten- 'f Js maar hoe je 't „bekijkt" Prijs van ons brood bezitters voor 5 ton gedupeerd Twee Haagse commission- nairs in arrest gesteld (Van een anzer verslaggevers.) Ongeveer 200 kleine effectenbezitters ztjn voor ca. 5 ton benadeeld door de Haagse commisslonnairs K. A. v. S. en L. M. E. J. H. G.. oud 64 en 49 jaar. die hun kantoor in de Javastraat in de Hof stad hebben. Op last van de justitie werd door de Haagse recherche een onderzoek inge steld naar de manipulaties van beide vennoten, en hierbij is het volgende ge bleken. Eind 1949 had de firma surséance van betaling gekregen. Ea was toen een tekort van bijna 7. ton, ontstaan door minder gelukkige ^transacties, die, daar v. S. en G. geen makelaars zijn en dus op eigen naam werken, echter niet straf baar waren. Uit familiekapitaal kon toen een aanzienlijk bedrag aan de gedupeer den worden uitbetaald. Thans is echter glbeken, dat de firmanten op vermoede lijk ongeoorloofde wijze hebben beschikt over het effectenbezit van cliënten, door hierop bij baukrelaties vrij hoge bedra gen op te nemen. In totaal 2Vi ton. Hun is daarom verduistering ten laste gelegd; gisteren werden zij ter be schikking van de justitie gesteld en inge sloten in het huis van bewaring. Belastingaanslagen in 1953 weer „bij" Wanneer er geen tegenslagen komen, zal de normale aanslagregeling voor de belastingen waarschijnlijk in 1953 weer „bij" zijn. Het zal niet toegelaten wor den, dat op dit tijdschema een achter stand ontstaat. De gevolgen zouden niet alleen voor de belastingdienst ernstig zijn, maar het publiek kan er aanspraak op maken, zo spoedig mogelijk de gevol gen van de tegenwoordige zeer zware be lastingdruk te kennen, lezen we in de be groting van Financiën. WETSONTWERP CREDIETWEZEN SPOEDIG GEREED Het wetsontwerp tot toezicht op het credietwezen wordt binnenkort inge diend. zo zegt minister Lieftinck ii memorie van toelichting op zijn begro ting. Driekwart milliard voor rijkswegenplan Voor de volledige voltooiing van h rijkswegenplan zal naar schatting f 750 millioen nodig zijn, aldus minister Spit zen ter toelichting van zijn begroting. Klein kindje verdronken toen het wilde pootjebaden Het 3%-jarig kindje H. A. Berkhout is gisteren in het Noordzeekanaal bij Velden verdronken. Het kind had op de oever kousjes ea schoenen uitgetrokken, was o-ver de spoorlijn geklauterd en wil de vermoedelijk gaan pootje baden. Iedereen heeft zo zijn eigen visie op de dingen in deze wereld. Maar dat wil nog niet zeggen dat hij televisie heeft. Vandaag brengen wij dit wonder van de aether by U in huis. Philips heeft n.l. tele visie-apparaten vervaardigd die binnenkort binnen een straal van 40 km rond Eindhoven aan hande laars geleverd zullen worden om de nodige ervaring op te doen. Toen vanmorgen de foto van zo'n toestel op de redactietafel kwam en er bovendien een plaatje werd aange boden van dr Philips en zijn echt genote vóór hun vertrek naar het buitenland dachten we onmiddel lijk aan de experimentele uitzen dingen van Philips-Eitidhouen, waarna we overwogen dat wij ook maar eens moesten gaan experimen teren. De fotoredacteur heeft een schaar en met een beetje pas sen, meten en plakken, tenslotte de grote man van de radio's en de gloeilampen, van de broodroosters en de achterlichtjes Zélf op het scherm van zijn nieuwe televisie toestel weten te krijgen. Daar zul len ze in Eindhoven van opkyken, nietwaar? Wij voélen wel, dat de mogelijkheden van de televisie bui ten kijf zijn maar we dagen Eind hoven uit, met al zijn masten en lampen zo'n experiment uit te halen als wij, met onze schaar en lijmpot. Om iemand op een televisiescherm te zetten, die er eigenlijk helemaal niet op staat daarvoor moet je 'fotoredacteur zijnmet een eigen visie op de televisie! Overigens was het maar een vrij tam debat, dat gewijd was aan de prijzen politiek der regering, zpals die was neer gelegd in de dezer dagen aan de Ka mer toegezonden nota, ondertekend door de ministers Van den Brink en Mans- holt Dit kon ook moeilijk anders, want in de grond van de zaak kon het maar een half debat zijn. De loonpolitiek immers, auw verweven met de prijspolitiek, je feitelijk niet te scheiden zijn, kon niet worden behandeld. De heer Schmal (CH) sprak er dan ook over, dat er nu niet meer dan preliminaire be sprekingen konden worden gehouden. De Kamer zelf heeft het ook min of meer als zodanig aangevoeld, toen zij het besluit nam, de replieken pas te houden, wanneer ook de van minister Joekes te verwachten nota over de loon politiek kan worden behandeld. Blijkens een mededeling van de Kamervoorzitter kan deze laatste nota eind dezer week of begin volgende week worden ingewacht. Het debat hierover en tegelijk dus de staart van het prijzendebat zal vermoe delijk plaats hebben op Woensdag a.s. De standpunten Heel kort samengevat waren de stand punten in de Kamer als volgt: De heer Suurhoff (Arb.) vroeg zonder meer een prijzenstop. De heer Stapelkamp (A R) ging minder ver, doch drong wel aan op krachtiger prijsbeheersende maatregelen dan de Regering in uitzicht heeft ge steld. De heer Andriessen (KVP) meen de de regering ten volle te kunnen steu nen. De heer Nederhorst (Arb.) deed nog een schepje, zij het iets wetenschappe lijker, bij het betoog van zijn partij-e- noot Suurhoff. De heer Schmal ioonde zich eveneens een voorstander van het Tegen NSB-secr. Huygen weer 15 jaar geëist Twintig jaar tegen secretaris van N.S.N.A.P. Twee partijsecretarissen uit de bezet tingstijd stonden gisteren voor het Utrechtse „B.G." -terecht. Tegen ir C. J. Huygen, secretaris-generaal van de N.S.B., die na een eis van 15 jaar tot 20 Jaar was veroordeeld en wiens zaak door regeringsstandpunt, doch vroeg speciale aandacht voor de kleine middenstand een betoog, waarin de heer Koithnls (VVD) hem volgde. De heer G< ir-tak (Comm.) was ook geporteerd voor een prijzenstop. De heer Weiter greep de gelegenheid aan, er op te wijzen, hoe arm Nederland is geworden, met name door het verlies van Indië, en de heer Cornelissen (VVD) betoogde, dat de kleine middenstand vaak voor zeker niet hoger loon werkte dan arbeidersbevol king. (Zie vervolg op pag. 5) Rusland niet naar wereld- schaaktournooi te A'dam Naar de Nieuwe Leidsche Crt Schaakbond- officieel laten weten, dat Svchaakbond officieel laten weten, dat het niet zal deelnemen aan het Wereld- schaaktournooi te Amsterdam, dat waar schijnlijk op 21 October zal aanvangen. Het is echter mogelijk, dat 4 November de aanvangsdatum zal zijn. Psychopaat geeft de voorkeur aan de gevangenis De ritting kreeg gister* HUL gen accent, toen een man, die in Junide toekomst vertrouwend tegemoet. Maar jJ. uit de psychopaten-inrichting te j niemand wilde de man in dienst hoewel hy tot elke arbeid bereid an, Zwolse rechtbank] vorig jaar, werd hy voorwaardeiyk plotseling een fel bewo-1 vryhcid gesteld. Met zyn vrouw zag hy Op Schiphol arriveerde dezer dagen op doorreis naar de Verenigde Sta ten de heren R. S. Uit den Boo gaard (Nederland) en Edward W. Francel (Amerika), de door de U.N.O. benoemde Welfare-officieren voor Korea. Zij kwamen uit Zürich en gaan bij de Verenigde Naties eerst instructies halen. De heer rechts is onze landgenoot Avereest ontsnapte, een betoog hield tegen daar heersende toestanden. Hij verklaarde het niet langer te kun nen uithouden in een ze'delyk verworden omgeVin'g. „Steeds opgesloten te een samenleving van homo-sexuelen maakte me gek en daarom probeerde ik weg te komen. Ik ga nu liever de ge- genis in dan terug naar Avereest", riep de 40-jarige verdachte J. L. uit. By zijn vlucht stal L. een fiets kele andere dingen, om weg te kunnen komen en eten te kunnen kopen. De Officier verklaarde, dat hy kon begrypen, dat er voor L. redenen waren om te vluchten. „Er is daar een overvloed van mensen en de ruimte is beperkt, en zo ontstaan inderdaad zeer ongewenste toe standen, al doet de directeur alle moeite de situatie te verbeteren". Omdat ver dachte naar het inricht van de Officier niet ln de maatschappy te handhaven is, eiste deze zes maanden. Verdachte verklaarde nog, dat hij nim mer een werkelyke kans heeft gekregen om een gewoon leven te leiden. Twintig jaar lang verhuisde hy van de ene in richting naar de andere en eindelyk, i Rot- DAT de Kota Agoeng morgen terdam naar Djeddah vertrekt zend pelgrims na hun Mekkatocht naar Indonesië te brengen. DAT de 15-jarige Willem Stratdng, Ko renbloemstraat 39 hs te Amsterdai sedert Maandag spoorloos is en een o geluk wordt gevreesd. DAT radar-installaties zijn besteld voor 016,71 die ,n 1945 beschadigd werd. de Zeeuwse veerboten Prins Bernhard. Prins Hendrik en Koningin Wilhelmina. DAT de jaarlijkse Armeidevlucht voor sportvliegers volgende week Zaterdag gehouden wordt. DAT een groep Ned. modelvliegtuig bouwers op een internationale wedstryd in Parijs de eerste prys won, vóór Enge land. België en Frankrijk en de Neder landers Dijkstra en De Jong de eerste individuele prijzen verwierven. DAT de eierprijzan in Barmeveld na weken lange prijsdaling opliepen tot f 16f 16,75 de honderd. DAT een driejarig jongetje op de Arntzeniusweg te Amsterdam door de Raad van Cassatie werd terugvenve- „„.„o or, zen. «erd opnieuw 15 jnnr geé.st De <1- 0"rred" d* v°l' Jarige W. G Lenzink uit Den Haag. die d« bezweken. tot de opheffing in 1941 partyseci van de N.S.N.AP. is geweest, hoorde, daarna 20 jaar tegen zich eisen. Huygen was zeer zenuwachtig, toen hij het laatste woord kreeg. Nadat hy een glas water had gedronken, verklaarde hy dat hy zyn schuld besefte ,,In het theo retische geval, dat de toestand zich zou •halen, zou ik aan de andere kant staan". Uitspraak op 5 October. Lensink werkte na 1941 bij de inlichtin gendienst van de S.D.-in Bériyn. De uit spraak in zyn zaak volgt op 4 October. DAT de Enschedese stichting der ge zinsverzorging. een pas opgerichte fede ratie van allerlei instellingen, haar. werk is begonnen met 34 gezinsverzorgsters, die in een internaat wonen. DAT gisteren in Den Bosch een nieuwe brandweerkazerne in gebruik is geno- DAT is ingediend een wetsontwerp tot regeling van de afwikkeling van de kwestie van in de Tweede Wereldoorlog „gestrande" ladingen. DAT de garnizoenscommandant Eindhoven, lt-kol- J. A. de Bruine, als zodanig te Gorinchem, is benoemd en lt.- kol T. L. A. Steenkamp, commandant reg. huzaren van Boreel te Amersfoort, hem in Eindhoven opvolgt. DAT 44 van de 49 scholieren die ty don-s hun vacantie een zweefvliegcursus in Teriet volgden, het B-brevet behaal den en de belangstelling-groot is. DAT de Hervormde kerk van Doetin- moedelyk op Hervormingsdag in gebruik kan worden genomen. DAT een duinterrein te<n Westen Castricurn ingericht zal worden als vliegveld voor zweefvliegers. DAT 30 September de eerste daagse Ned. rondvlucht voor sportvlie gers begint en de A'damse burgemeester als passagier met een der deelnemers meegaat. DAT minister In 't Veld en oud-minis ter Vos behoorden tot de velen, die de jubilerende directeur van de Arbeiders pers, H van Kuilenburg, gelukwensten met zyn 25-j. verbintenis aan het bedryf. DAT dr S. Lups te Utrecht thans be noemd is tot geneesheer-directeur van het Rotterdamse ziekenhuis Bergweg. DAT een 60-j. Ned. missionaris, pater Joseph Theunissen, op anderhalve kilo meter van zijn missiepost Yukiang (China) is vermoord. DAT de Braziliaanse viermaster Almi- rante Saldanha Zondag nog niet in Am sterdam aankomt, daar het in de Scandi navische wateren schade heeft opge- DAT autorijders morgen en volgende week Zaterdag het in aanleg zijnde nationale park De Kemnemer Duinen kunnen bezoeken. DAT de missie van de Ned. Oorlogs gravenstichting op het kerkhof Ohlsdorf bij Hamburg de eerste 600 kruisen heeft geplaatst op graven van onze landge- DAT in Schiedam, waar een al te naakt beeld als oorlogsmonument werd afgekeurd, vermoedelijk een obelisk de herinnering aan de oorlog levendig zal houden. DAT drs L. J. C. de Mast uit Voorburg voor de Ned. Ver. v. Gemeentebelangen, in Utrecht bijeen, over enige actuele vraagstukken van gemeentepolitiek heeft gesproken. DAT de politie bij de 50-j. ongehuwde mej. F. Diepgrond te Diemen, van wie al eens eerder twintig katten waren weg gehaald, er opnieuw acht heeft „gearres teerd", daar de buren het van de katten- geur niet uit konden houden. DAT twee kinderen uit het gezin Van Thiel te Herpen (N.B.) in een ziekenhuis zijn opgenomen, daar ze pap hadden ge geten, waarin per vergissing Vim in plaats van meel was gedaan. DAT de Brummense werkman H. A. G„ die er een gewoonte van maakte op zijn Zondagse wandelingen paarden in het weiland de staarten af te knippen, in Zutfen tot twee maanden celstraf werd veroordeeld. DAT de Rotterdamse effectensmokke laars ook verdacht worden zeven porno grafische films uit Frankrijk in ons land te hebben gebracht, waarvan er een te Enschede in beslag is genomen en de an dere vermoedelijk in Haagse nachtclubs en privé-woningen worden vertoond DAT binnenkort ook te Zwolle een zeekadettencorps wordt opgericht. DAT gisteren met de Axeldijk 25.000 paar Nederlandse klompen naar de Ver. Staten zyn gezonden. meldde zich i althans geen honger te lyden. Uitspraak over 14 dagen. Melkdrank als medicijn op school Rotterdam heeft de primeur Rotterdam is de eerste gemeente in ons land, die aan schoolgaande kinderen melkdrank als medicyn gaat verstrek ken. Men kan er bly over zyn, ander zijds kan men het zoals dr M. Oud- kerk (AR) het gistermiddag in de ge- meenteraad, waar dit besluit werd ge- I nomen, opmerkte toch ook een trieste beslissing noemen, omdat er duidelijk I 'uit blijkt, dat de gezondheidstoestand der I Rotterdamse schoolkinderen lang niet rooskleurig is. Een onderzoek heeft uit gewezen, dat de voedingstoestand van deschoolkinderen na de bevrijding er niet beter op geworden is. Er is aanvullend voedsel nodig en daarom gaat de gemeente een school- j drank verstrekken, bestaande uit inge dikte ondermelk, waaraan ijzer en vita- mine D zijn toegevoegd. Als minimum j zal gedurende vier dagen per week tel- kens een kwart liter worden beschikbaar gesteld a 25 cent per week aan kinderen, 1 wier ouders geen bijstand genieten van i de Dienst voor Sociale Zaken. Ongeveer 3000 kinderen van ouders, bij wel het geval is, zullen de melkdrank gratis krijgen. Men schrijft ons van deskundige zijde: De prijs van ons eerste voedingsmid del, n.l. het brood heeft ongetwijfeld aller belangstelling. Weinigen weten echter dat de brood prijs in Nederland, (n.l. die van het door de' regering gesubsidieerde brood), de laagste is van Europa, zo niet van ce wereld. Een volume van 8 ons brood itarwe- en wittebrood) kost in Neder- and slechts 25 cent (afgehaald). een prys die ongeveer overeenstemt met de prijs van voor 1940. Terwijl alle levensmiddelen na 1940 in orijs stegen, bleef dus de broodprijs ongeveer gelijk. Deze lage prijs is mogelyk omdat: a. de Regering aan de meelfabrieken subsidie verleent op de grondstoffen, benodigd voor deze broodsoort (A-bloem en tarwemeel); b. de bakkers verplicht zijn_ deze broodsoort te maken en met verlies te verkopen. Het dualisme in deze regeling is bo vendien dat de broodprijs is vastgesteld, doch ae bloem- en meelprys variabel is. De bakkers zijn daardoor de laatste tyd steeds het kind van de rekening ge weest. Om de bakkers gelegenheid te geven het op regeringsbrood geleden verlies te compenseren, mogen zij witbrood fabri ceren samengesteld uit z.g. W-bloem en eventueel 10^ Amerikaans bloem tegen een door hen zelf vast te stellen prijs. Deze prys kan echter niet al te veel ver schillen met de prijs van regeringsbrood Het prijsverschil bedraagt thans 9 4 10 ct. per 8 ons. Begrijpelijk is de afname van dit z.g. luxe witbrood, dat dus duurder is dan het regeringsbrood zeer ongelijk en is het voor vele bakkers niet mogelijk ge bleken hun verlies op regeringsbrood daarmede te dekken Gevolg: diverse bakkers werken met verlies en de weg tot knoeierij (vermen- -:ng van vrije W-bloem met regerings- bloem, die iets minder wit, maar te vens f9 a f 10 per 100 kg lager in prijs s) wordt door de Regering in de hand gewerkt. Deze ongezonde toestand schijnt thans niet alleen bestendigd te worden, maar wordt nog verergerd door het voornemen der Regering om de subsidie op de grondstoffen voor regeringsbrood te ver hogen. zodat de priis van het regerings brood gelijk kan blijven, doch deze sub sidieverhoging ten iaste zal komen van de grondstof voor luxe witbrood (W- bloem), waardoor de prijs van deze broodgport moet worden verhoogd. Doff' deze maatregel zal de afstand tussen de prijs van regeringsbrood en luxe witbrood nog groter worden, wel licht 11 of 12 ct. bedragen en zal deze broodsoort nog minder worden gecon sumeerd. Hlet zal de bakkers dus nog minder mogelyk blijken hun verlies te com penseren. Waarom dit alles? Omdat de broödprijsregëling ressor teert onder het Ministerie van Land bouw en men daar alleen oog heeft voor het eenzijdig belang der boeren? Omdat de Regering, bang voor eventuele acties tot loonsverhoging, toch vooral de prijs van het brood laag wil houden? De jongste ontwikkeling heeft wel be wezen. dat men deze acties daarmede niet tegenhoudt. Om het aantal bakkers in Nederland drastisch te verminderen? Inderdaad, dat zal het gevolg zyn. Vele van deze nijvere middenstanders zullen verdwijnen. De grote broodfabrieken kunnen het in de regel langer uithouden, hoewel ook deze op de duur niet met verlies kunnen bly- ven werken. Is dat rechtvaardig? vragen wy. Mag een gezond bedrijf, als het bak kersbedrijf steeds is geweest, opgeofferd worden aan deze ondoordachte en een zijdige regeringspolitiek? Wy vragen maar. ■r Dikke boom van Oele verdwenen In de buurtschap Oele bij Hengelo stond vele eeuwen een uitzonderlijk dikke boom. De stam had een omvang van zeven meter. Het was dè beziens waardigheid van de streek. Maar in 1925 rukte de windhoos die Borculo teisterde, de enorme kroon van de stam. Sedert stond de kale tronk te pronk, aan de rand van het bos, jaar lijks bezocht door honderden toeris ten. De geweldige houtklomp ging echter al meer vermolmen en voor de veiligheid heeft men de boom van Oele gisteren opgeruimd. Een schijf van 40 cm dikte wordt in een museum bewaard. Basisloon A'dams taxichauffeurs met f 6 per week verhoogd Van Zondag af, voorlopig voor drie maanden krijgen de Amsterdamse taxi chauffeurs een basisloon van f 24 (f 6 meer dan voorheen) plus 10 pet van het opgereden bedrag. Mocht binnen deze drie maanden het gemiddelde per week opgereden bedrag boven f 130 komen 'te liggen, dan moet opnieuw met de ryksbemiddelaLars overleg worden ge pleegd. Andr& Wisjinski, de minister van Buifenlandse Zaken van de Sowjet- Unie, die zo graag zijn veto geeft, kon het blijkbaar niet over zijn hart verkrijgen „nee" te zeggen, toen een jongetje hem in de alge mene vergadering van de Verenig de Naties om zijn handtekening Bijna 700 ambtenaren meer voor Lieftinck Het personeel van de rijksbelasting, dienst zal met 682 man worden uitge breid. Minister Lieftinck zegt in de toe lichting op zijn begroting, dat dit voor hem een teleurstelling is.... Rusland heeft er in toegestemd dat de plaatsvervangers der ministers van Buitenl. Zaken in December a.s. op nieuw bijeenkomen, om de besprekingen over het Oostenrijkse vredesverdrag voort te zetten. Morgen alnemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bowol- king met voornamelijk gedu rende de nacht nu en dan buien. Aanvankelijk krachti ge Westelijke wind. morgen tijdelijk afnemende en naar Zuid-West krimpende wind. Overdag iets minder koud. (Opgemaakt te 10 uur). Zaterdag: zon 6.26—18.38; maan I8.00-. 248 uur. 26 Sept. Y-M. .t,

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1