Dean Acheson en Wisjinsky bieden tegen elkaar op met „vredesplannen" Amerikaans voorstel voor een politie- leger der Ver. Naties Seoel onder het hevige vuur der Amerikaanse Corsairs Politie ontruimde zaal, waar J. Thiessen over Westerling sprak Zorg om de prijzen Wist IJ PONDERDAG 21 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie: Tel 204U8. Abon nementen: Tel: 22710 Advertentie afdeling: Tel 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER „Staatoastict: Is gficblma mya hert in tcyfjenspcct" Een en dertigste jaargang No 8229 STOMEN - een grond-medicijn Sowjet-concuirentie in de Assemblee Berlijns politiespel duurt voort Russen arresteren in Amerikaanse sector Het arrestatiespelletje onder de politie mannen van West- en Oost-Berlijn duurt (nog steeds voort. Russische soldaten, die jook mee gingen doen. hielden zich echtei piet aan de regels van het spel en ar resteerden gisteren tezamen met de Oost- 'duitse volkspolitie twee ma (Amerikaanse militaire politii roatrouille-jeep, in de Amerikaanse sector tvan Berlijn. Voorts werd een West-Ber- [lijnse politie-agent, die hen vergezelde, .ingesloten. De Britse commandant van Berlijn, ge- peraal-majoor Bourne heeft bij de Russen geprotesteerd tegen het gedrag van Rus sische manschappen, die, zoals gemeld is, Dinsdag hun controlepost op de autoweg naar Potsdam enkele meters verschoven Nader wordt bericht, dat de 44 Oost- (Beriyners, die in de Westelijke sector gevangen zitten, gisteren een voedselsta- king begonnen zijn. Wèl hulp aan landen, die Oost-Europa leveren? President Truman heeft het Ameri kaanse Congres verzocht, het door de [Senaat aangenomen voorstel tot het i [trekken van economische hulp aan la: den, die oorlogsmateriaal aan Oosteuro- jpese landen verkopen. te verwerpen Truman noemt het voorstel vaar voor de V S. en de wereldvrede", dat de vrije naties meer zou verzwak ken dan het Sowjet-blok. Toestand in West-Java kritiek Moorden en rampok nemen steeds toe Radio Indonesia meldt dat men thans de toenemende onveiligheid in Buiten zorg, Tjiandjoer en Soekaboemi erkent, jiïoorden en rampok nemen op schrik barende wijze toe. Na het vallen van de duisternis zijn het land en de grote we gen bezuiden Buitenzorg niét veilig meer en de politie erkent, dat zij de toestand hachelijk acht. j Zondagmiddag zijn vier man van Indonesische leger door -een bende |30 man overvallen en vermoord, i In het bergland bezuiden Tjiandjoer fcn Soekaboemi zijn reeds enkele m d°n zuiveringen aan de gang tegen bende van 200 man. die men tengevolge van het zware terrein niet kan te pak ken krijgen. t)r Jansen in 1951 de nieuwe G.-G. van Zuid-Afrika In aansluiting aan hetgeen wij gisteren nog in een deel onzer edities meldden, kjordt thans officieel bericht, dat dr lansen, de leider van de nationalistisch, partij in Natal, m.i.v. 1 Januari de heer Brand van Zijl als gouverneur-generaal fan Zuid-Afrika zal opvolgen. Het oog der wereld is gericht op de Algemene Vergadering der Ver. Naties, die, zoals vermeld, onder opwindende omstandigheden Dinsdag geopend werd. Amerika en de Sowjet-Unie zijn de twee grote antago nisten en bij herhaling wordt door hun afgevaardigden met woorden geduelleerd. Dean Acheson, de Amerikaan, zegt dat de verdediging slechts gericht is tegen de aggressie. Daartoe heeft hij een „plan vier punten" ingediend. Het beoogt, dat de Algemene Vergadering bin nen 24 uur kan worden bijeengeroepen, als de nood dringt. Het plan voorziet in het reserveren van speciale troepen in elk land, ten behoeve der Ver. Naties. Voorts stuurt het aan op vorming van een „veiligheids patrouille". die tot taak zou hebben een onderzoek in te stellen, daar, waar een internationaal conflict dreigt. Wisjinsky, de Rus, heeft bij wijze van „oneerlijke concurrentie" een reeds, vroeger afgewezen, „vredes- program" voorgesteld, voorwendende de strijdkrachten met een derde te verminderen en de atoombom te verbieden. Dean Acheson met wal gestoken of Nauwelijks w: zijn vier punten Wisjinsky trachtte hem zijn roeispanen af te pakken. Hij beweerde, dat de Ame rikaan aanstuurde op een gedragslijn, die niets met de feitelijke problemen te maken had. „Meneer Wisjinsky" al dus Dean Acheson „de politiek der Sowjets belemmert de vrede. Zij is het. die de ineenstorting der democratische landen tracht te bewerkstelligen. Zij is het, die een wolk van geheimzinnigheid om de bevolkingen en staten in hun machtsgebied legt. Zij is het, die legers op de been houdt en wapens produceert, die de eisen van een verdediging verre overtreffen. Zij is het. die via de inter nationale communistische beweging dooi directe en indirecte aggressie baar po litieke stelsel aan anderen tracht op te leggen." Het valt moeilijk de waarheid dezei beschuldigingen te weerleggen, maa: voor Wisjinsky was het een welkome gelegenheid, de fiolen over de „oorlogshitsers" uit te storten. De Sowjet-Unie zou 'straks nog wel eens extra afrekenen, met de perfide len, die op haar werden gedaan! Voor lopig bepaalde hij zich ertoe, de Ameii- kaanse politiek ten opzichte van Foi- mosa en ten aanzien van Korea scherp te veroordelen. Wisjinsky werd bepaald belachelijk, toen hij Amerika er van beschuldigde op Korea een „gewapende invasie" ben ondernomen. Natuurlijk waren figuren als Churcn- L en Foster Dulles tie boosdoeners, die cen campagne tegen de vrede voerden, daarbij gesteund door de Amerikaanse stafchefs en generaal McArthur. Tijdens dit debat steunde Brazilië he. voorstel van Dean Acheson, jjj litiemacht op te richten, m zette zich tegen pogingen Algemene Vergadering bevoegdheden toe te kennen, die slechts de Veiligheidsraad toekwamen. Vermelden wij nog, dat Wisjinsky ten slotte verzocht als nieuw punt op dc a°enda te plaalsen de „Amerikaanse aggressie in China". Een brutaal stukje. Acheson stelde twee punten voor: „Ge meenschappelijke actie voor de vrede en „de kwestie Formosa". Binnenkort zul- Van het Koreaanse fron Bij Samtsjok aan de Oostkust nieuw bruggenhoofd gevormd Aan de W. en Oostkust van Korea zün de V.N. troepen nog m het voordeel. Terwijl McArthur bekend maakte, dat Amerikaanse Panls«'- eenheden zich aan de poorten van Seoel bevinden, geven andeie frontberichten te kennen, dat patrouilles verkenningsacties binnen 3 km afstand van de zakenwijk der stad. Seoel is thans aan drie zijden geïsoleerd. De Roden schijnen voornemens te zijn, verster kingen aan te voeren. Officieren van de Amerikaanse Geheime Dienst rapporteerden, dat een Noord-Koreaanse colonne van 200 voertuigen w.o. 40 tanks met grote snelheid van de Mandsjoeruse grens naar Seoel onderweg is en zelfs reeds tot op 65 km ten Noorden der stad zou zijn gevorderd. Op dit ogenblik zijn de vijandelijkheden in volle gang. Corsafrs van de marineluchtmacht bestoken doelen in de stad en de mariniers trekken steeds verder op. die weging in de richhng van Seoel wordt het waargenomen, en deze colonne L Reeds gisteren warer. - l;nSteT„h^eb brugSre v gesca, EwrNoorden der stad waren in hun i n en een tweede groep mariniers be- fond zich langs de hoofdweg van Intsjon lp ongeveer 1% km van de rivier oe Gevangen genomen Noord-Koreanen lertelden Amerikaanse officieren, dat rie Noordelijken, de indertijd door de Ja- fanners aangelegde verdedigingsstellm- èn in Seoel aan het versterken zijn- Lij. et offensief van gisteren zouden 3000; kode krijgsgevangenen zijn gemaakt. I er lag komen thans 4000 ton goederen «tn and bü Intsjon en het vliegveld van Sim po wordt thans volledig gebruikt. Ook aan het Oostfront successen, wa |e Zuid-Koreaanse mariniers zijn gel-, na C Samtsjok. alwaar een bruggennoofd [evestigd werd. Het genoemde Samtsjok g 't eindpunt van een belangrijke spoor weg die dwars over Korea bij S-oe- 'indigt. De landing was vermoedelijk ■eeds een dag eerder uitgevoerd, maar groot K' t is nog niet bekend, hoeveel t ar geland zijn. Deze landing jand met de strijd om Seoel itrategisch belang. Uit latere Feuter-berichten blijkt, kon Smengevat. het volgende: Terwijl ener- ds gerapporteerd wordt, dat Koreaanse toepen uit Seoel vluchten, sohijnt ander zijds de grote steuncolonne der Roden taarvan hierboven melding werd ge haakt. de stad Seoel nu reeds tot jp txn genaderd te zijn. De commandant ran een Amerikaans eskader. Moore, rerklaarde, dat er een grote troepenhe- enorme troepenmachten lijk front weg. Aan de linkerflank het Zuidelijk bruggenhoofd bewegen rich 1000 man Noordelijken in de richting Tsjindjoe, verder naar het Westen. Meer dan 2000 man Noord-Koreanen, die ten Oosten van Waegwan nog hardnekkig weerstand bieden, worden thans door een V.N. tangbeweging ernstig bedreigd Mac Arthur's hoofdkwartier meldt, dat de luchtmacht der V.N. reeds banen bombardeert die door het centrum van Seoel lopen. De troepen verwachten nog hedenavond of morgenochtend In de stad te zullen zUn. Kolonel Lie-Hak Koe. stafchef der Noord-Koreaanse 13e divisie, heeft zich overgegeven en onthulde, dat hij er ze ker van is, dat Rusland deze oorlog ten eigen bate en niet in het belang var Korea heeft gesticht. Ejner Thykjaer de nieuwe commandant Heilsleger Commandant Charles Durman, die sinds November 1945 de leider is van het Leger des Heils in Nederland, zai begin October naar Zuid-Afrika ver trekken om daar het Leger te gaan lei den. Wij meldden al, dat hij afscheid zou nemen van ons land. Zijn opvolger is commandant Ejner Thykjaer. een Deen van geboorte en thans leider van het Leger des Heils in Finland. len daarover toelichtende aan dé leden van de Algemene Vergade ring worden aangeboden. Voorts had de stemming plaats het voorzitterschap van verschillende commissies. De Nederlander Dr G. Heuven Goedhart werd tot voorzitter de Sociale commissie gekozen. Men is tot vandaag uiteengegaan. Toonkunstenaarsbond contra de A V.R.O. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt heeft de Kon. Ned. Toonkun stenaarsbond zijn leden het verbod op gelegd om m.i.v. morgen losse werk zaamheden (zgn. ..snabbeltjes") te ver richten voor de AVRO i.v.m. de arbeids voorwaarden. De directie van de AVRO heeft zonder overleg met de Kon Ned. Toonkunstenaarsbond de honoraria voor de losse werkzaamheden stenaars verlaagd. De organisatie wil hierin zoals te doen gebruikelijk worden erkend en accepteert de hou ding van de AVRO dan ook niet. Klacht tegen „de Groene" Het ontslag van dr Van Ommeren door de Surinaamse minister Lichtveld, het welk daar te lande tot verbitterde ningsverschillen in en buiten de Staten aanleiding gaf, heeft nu ook een staartje in Nederland. Dr van Ommerén heeft nl. een aanklacht ingediend tegen de Groene Amsterdammer wegens een arti kel, dat 2 September j.l. over dit onder werp geschreven werd. Mej. Johanna Tijsterman uit Amstel veen, die een half jaar geleden een speld inslikte, toen zij nieste, is naar Philadelphia vertrokken om een ope ratie te ondergaan. Op de foto mej. Tijsterman met een Amerikaanse verpleegster IR T. P. HUISMAN Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt zal ir T. P. Huisman, thans landbouw-attaché bij de Nederlandse Miss:e bij de Westduitse Bondsregering te Bonn, worden benoemd tot voorzitter van het Hoofdbedrijfschap voor Akker bouwproducten. Loongrens van f 3600.- Vandaag begon het hertstgetij. niet verhoogd I 3 =7 rj 1 Beslissing over overheidslonen aangehouden De Raad voor Economische aangelegen heden uit de ministerraad heeft gistere besloten de loongrens van f 3600.bü d' 5 pet loonsverhoging niet te veranderen De loonsverhoging zal dus niet meet dan f 180.per jaar mogen bedragen. De beslissing over de overheidssalarii- sen is aangehouden Men zal zich herinneren, dat de grens van f3600.is ingesteld omdat de over heid ten aanzien van haar eigen perso neel niet verder wenste te gaan. Uit het aanhouden van de beslissing inzake de overheidslonen kan men dus concluderen, dat de loongrens van f3600 nog geenszins vaststaat- Wit brood één cent per 800 gram duurder Prijs van gewoon brood blijft gelijk De (vrye) prüs van zuiver wit broorl zal vermoedelijk met één cent per 800 gram stügen. doordat de regering beslo ten heeft de prijs van de bloem, waaruit dit luxe wittebrood wordt gebakken met fl per 100 kg te verhogen. j De maximum-verkoopprijs van het brood van gewone samenstelling wordt gehandhaafd. De prijs van de bloem, waaruit dri brood wordt gebakken, wordt met f 0.90 1 per 100 kg verlaagd. De regering heeft hiertoe besloten om de bezwaren van) het bakkerijbedrijf tegen de 5 pet loons- verhoging weg te nemen. Om toeneming j van de subsidielast door de verlaginc van de bloemprijs te vermijden, is de 1 bloem voor wittebrood' duurder gewor-1 den. De prijs van ongebuild tarwemeel verandert niet. De prijzen van de andere blanke bloemsoorten zullen aan de ver anderde verhoudingen worden aange past. De verwachting is gewettigd, dat de bakkers nu hun verzoek om dispensatie van de toekenningvan de 5 pet loons verhoging zullen intrekken. de vogels zijn gevlucht, de takken breken, verloren is de stemme mij gegaan! de winden streken. Guido Gezelle Rode rel in Concertgebouw Communisten maakten (onbedoelde) reclame DAT DE VERGADERING in het Concertgebouw van Amsterdam, waarop de heer John Thiessen sommigen noemen hem Westerlings reclame-agent zou spreken over „Westerling en ajjn nieuw programma", een rumoerig verloop zou hebben, stond wet van te voren vast. Immers de communisten hadden de trom geroerd, zodat voor het gebouw lieden paradeerden met een spandoek, waarop de vlammende woorden „Weg met Westerling". Bo vendien had het communistische raadslid Seegers reclame voor de bijeen komst gemaakt door 's middags in de raad een motie van afkeuring in te dienen. En de samenkomst verliep zo rumoerig, dat de" politie de zaal liet ontruimen. Het begon anders zo kalm. De vroege re politieofficier in Indonesië G. de Lang, stelde de duizend pro- en anti- Westerling-ianen op de hoogte van het feit, dat het „organiserende comité" zich ten doel stelt het „De Turk" mogelijk te maken naar Nederland terug te keren, welke mededeling hij aanvulde met de beschuldiging van de hand te wijzen, dat Westerling en zijn vrienden fascisten zouden zijn. Maar toen hij zei: „Men it Westerling een moordenaar, maar er zijn mensen die McArthur ook een moordenaar noemen", juichten de pro's en joelden de anti's. In de thans rumoerige atmospheer ging levrouw Westerling het woord voeren en daarby de hoop uitspreken dat haar man en haar kinderen spoedig naar Ne derland zouden kunnen komen. Plotse ling klonk in de zaal: „Veertigduizend, doden op Celebes" en dit was het sein" een flinke kloppartij, die niet alleen bebloede koppen opleverde, doch tevens mevrouw Westerling van het podium deed verdwijnen. de fascisten", „Leve Westerling' dies meer zjj werd gevoerd, ging als een nachtkaars uit: men zette zich tot luisteren, immers Thiessen was voor het forum verschenen. Wat deze vertelde bevatte weinig nieuws. Orakelachtig wees hij naar een boven het orgel op gehangen leuze, een spreuk van Wester ling, welke luidde: „Ieder probleem heeft een oplossing. De moeilijkheid is niet het vinden van de oplossing, maar het begrijpen van het probleem". Pro jubelde en anti gromde toen Thiessen vertelde, dat dit de levensphilosophie van „De Turk" was en dat hierop zijn programma was gebaseerd. Intussen, over dit pro gramma kon de spreker zich niet uitla ten, want het was aan een buitenlandse mogendheid voorgelegd. Thiessen had dit alles en nog veel meer niet rustig kunnen vertellen. Zün tegen standers slingerden de ene interruptie na de andere naar het podium, zodat de hoofdinspecteur Bonarius van het bur. Leidseplein eèn waarschuwing moest uit delen; ging men zo door dan zou hij de zaal laten ontruimen. Dit r 9 korc op de molen van de Iet rumoer verminderde niet. In net vooruitzicht van de beloofde ontrui ming wakkerde het zo hevig aan, dat de heer Bonarius niets anders kon doen dan zün woord houden. En hiermee hadden de rustverstoorders het mooiste succes behaald dat zü zich ooit hadden kunnen voorstellen. De wanorde had het gewon nen, dank zü de politie! Geen wonder dat zich geen incidenten meer voordeden. Geen wonder ook, dat de heer Thiessen een telegram, waarin tegen het optreden van de Amsterdam se politie wordt geprotesteerd, naar de minister-president heeft gezonden en daarin spreekt over een schending van het democratisch recht van vergaderen. Dan deed de raad van Amsterdam het beter: die verwees de motie van de heer Seegers naar de prullemand. Intussen, het communisme heeft voor treffelijk reclame voor Westerling en de zijnen gemaakt. Italië-prijs voor compositie ging naar Pizetti Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt is de internationale Italië-prijs voor compositie.' waarvoor niet minder dan 21 werken waren ingezonden, van daag door de jury bekend gemaakt. De eerste prijs kreeg de Italiaan Pizetti. die gisteren 70 jaar werd, voor zijn werk voor orkest, koor en solostemmen „Iphi- génie". Deze .prijs bedraagt 18000 Zw. francs. De tweede prijs ging naar de Belg Chevreuille voor zijn werk „D'uu diable de buquet" en de derde prys ging naar de Fin Tauno Pylkkinen voor zijn orkestwerk „La fiancée du I-oup". Dei Ned. candidaten Hugo Godron en Geza Frid kregen geen prijs, doch het werk van Godron zal wel in enkele landen worden uitgevoerd. Prijs van televisietoestel is 785 Philips Verkoopmaatschappij voor Ne derland zal aan een aantal handelaren, woonachtig in een straal van 40 km rondom Eindhoven, een televisie-ont vangtoestel leveren voor eigen gebruik Philips gaat hiertoe over, teneinde deze handelaren in staat te stellen de nodige ervaring op te doen en zich op dit geheel nieuwe terrein technisch voor te bereiden. Met het toestel, waarvan de prys ƒ785 bedraagt, zal men voorlopig vanzelf sprekend alléén het programma kunnen opvangen, dat Philips' experimentele te levisie uitzendt. DE nota inzake de prijspolitiek, welke de Regering dezer dagen aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen, zit behoorlijk in elkaar. Dat zal men moeten toegeven, ook warneer men de kwestie zelve op bepaalde punten anders ziet. De situatietekening. welke de nota biedt, doet nog eens duidelijk uitkomen, 1 dat het hier niet maar uitsluitend een nationaal vraagstuk betreft, doch dat het probleem juist wezenlijk wordt beïnvloed door factoren van internationale aard. Dat laatste maakt de oplossing van het vraagstuk ook zoveel moeilijker. Op zich zelf ware een prijsstop natuurlijk het een voudigste. Daarvoor acht de regering het ogenblik nog niet gekomen. En inder daad, een prijsstop werkt verwarrend en zou voorts tot gevolg hebben, dat de vrij making van de internationale handel zou moeten worden gestaakt en dat ook de handelspolitieke beginselen van de Euro pese Betalingsunie niet zouden kunnen worden toegepast. Niettemin zegt de regering, dat zij de prijsstop wel degelijk zal gaan invoeren. I wanneer dit alsnog noodzakelijk mocht i blyken. Met name wanneer de spannin- gen het karakter gaan dragen van een inflatie. j Wat wil de regering dan? Zij wil een prijspolitiek voeren, die geen prijsstop I inhoudt en nochtans krachtig en slag- I vaardig is. En waarlijk bestaat aan een krachtige en slagvaardige politiek thans wel uitzonderlijk grote behoefte Reeds opgeheven plaatselijke prijzencommissies worden weer ingesteld en de contröle- diensten gaan in ruime mate aan het "■erk en worden desnoods uitgebreid. De regering wil voorts de touwtjes in '^nden houden door de in- en uitvoer te cgelen en langs deze weg een normale oorziening te waarborgen. Daarnaast is er dan nog de subsidie om de prijzen van enkele belangryke levensmiddelen op een zeker niveau te houden- Voorts is er een spoedwet op komst om onderne mersafspraken ongedaan te maken, voor zover deze in strijd zijn met het algemeen belang. Voor een aantal goederen gelden reeds maximumprijzen en voor marga rine is al een prijsstop afgekondigd. Dit is dan de kern van de regerings nota. Een tamelijk sterk stuk. Maar een papieren stuk. Want thans geldt toch wel zeer in het bijzonder, dat het aan komt op de uitvoerfng. Kracht en slag vaardigheid. daardoor moet deze politiek zich inderdaad kenmerken. Slagvaardig heid moet hier ook betekenen: snelheid ingeval zulks nodig is. De gevallen van lang niet altijd gemotiveerde stijgingen zijn. menen wij. reeds talrijk, en daar naast de aanvallen van achterhouden en van hamsteren. Het pryzenprobleem blijft een zorge lijk probleem. Dat is ons ten overvloede nog wel eens duidelijk geworden uit de stroom van brieven, welke wij in de af gelopen weken hebben ontvangen en waaraan wij in de komende dagen het een én ander hopen te gaan ontlenen. Het probleem van de prijzen is met name in het leven geroepen door de spanningen op internationaal gebied. D» communistische aggressie. welke, zoals op Korea, moet worden afgeweerd, drijft de kosten van de bewapening omhoog. Anderzijds zyn het dezelfde communis ten. die wensen te profiteren van de span ningen, die daarvan weer het gevolg zijn- Het is hun opzet, de wereld van de ene onrust in de andere te jagen en dit te camoufleren door zelf zich voor te doen als engelen des vredes. Wanneer wij dit spel maar doorzien, dan is daarmede het probleem van lonen en prijzen waarlijk niet opgelost. Dan is het echter wel losgemaakt van veel de magogie en volksverlakkerij. Dan zien wij tegelijk de eerste en voornaamste oorzaak van het vraagstuk, dat thans velen terecht benauwt. En ook aan is de oplossing nog moeilijk genoeg. Malik vluchtte voor overtuigend bewijs! DAT Nederland met een kartonnen windmolen de derde plaats veroverde op de jaarbeurs van de staat Californië, na Engeland en Zweden. DAT de Ned. ambassadeur in Brussel, baron Van Harinxma thoe Slooten, gisteren de Nederlandse dag op de jaar beurs te Gent bijwoonde. DAT de heer Pippel in Schelluinen een pompoen van 49 pond heeft ge kweekt en deze pompeuze vrucht de zwaargewicht-kampioen onder zijn soort genoten moet zijn. DAT de vroegere KNIL-majoor J. H. A. Hardeman benoemd is tot directeur der gemeentelijke was- en schoonmaak-, bad- en zweminrichtingen in Amster- DAT de Amsterdamse raad het crediet voor de vervaardiging van 110 tramwa gens verhoogde met f 2,3 millioen tot f 9 millioen. DAT het gerechtelijk laboratorium bij de afd. Politie van het ministerie van Justitie in Den Haag nog dit jaar zal worden uitgebreid en er dan twee nieuwe afdelingen kunnen komen. DAT het Ned. beroepsconsulaat te Kaapstad is verheven tot een consulaat- generaal. DAT de neutrale en de E K. bond van opticiëns gisteren in Amsterdam een Ned. federatie van opticiënsorganisaties hebben opgericht. DAT de 50-jarige fabriek van bakkerij grondstoffen Zeelandia, H. J. Doeleman N.V. het praedicaat Koninklijke heeft verkregen. j DAT de automobilist, die bij "het café De Wegman te Muiden getuige'was van een aanrijding tussen een personenauto en een vrachtauto vol eieren, verzocht wordt zich bij de politie van Muiden te melden. DAT de Sirius, bestemd voor de loods- dienst van Hoek van Holland, een ge slaagde proeftocht heeft gehouden, ter wijl over twee maanden de Pollux 'klaar is voor Delfzijl en over vier maanden een derde boot waarschijnlijk Belletrix geheten, voor IJmuiden. DAT de Haarlemse kantonrechter de autoverkoper M. H. P. aldaar tot f 200 boete veroordeelde wegens het te laag vliegen boven het Zandvoortse en Bloe- mendaalse strand. DAT in het monumentale kasteel te Well (L.) een lagere landbouwschool wordt gevestigd. DAT het lijkje van de tienjarige Piet Plukkel uit Bovenkarspel, die reeds ruim een week werd vermist, gisteren drij vende fn een gracht in Enkhuizen is gevonden. DAT zeven personen uit Drachten e.o wegens diefstal van hout van de Spoor wegen gisteren in Leeuwarden straffen kregen tussen 8 mnd. (waarvan 3 voorw.) en 2 mnd. voorw. met f 40 boete. DAT op 29 September in Esplanade te Utrecht een samenkomst wordt gehou den t.g.v. het eerste officiële optreden van de Kon. Ned. brandweervereniging in haar nieuwe samenstelling. DAT de Roterdamse firma, die betrok ken is bij de gisteren gemelde zwendel met ongeregistreerde effecten, door de Vereniging voor de Effectenhandel is uit geschakeld als registratiekantoor. DAT blijkens de begroting van Justitie maatregelen voor een meer intensieve en doelmatige controle op het verkeer worden voorbereid. DAT gisteren het vryheidsvuur door een groep estafettelopers en wielrenners uit Eindhoven naar Nijmegen is ge bracht. DAT de burgemeester van Milaan. A. Greppi eind September een bezoek aan Amsterdam zal brengen, in het bijzonder om zich van de inrichting en exploitatie van de luchthaven Schiphol op de hoogte te stellen. DAT aan de polder Walcheren twee plannen resp. van f 6.8 en f 5.9 millioen worden voorgelegd om de Westkapelse zeedyk te verbeteren. DAT gisteren in Antwerpen een „Ne derlands centrum voor varenden" is geopend. DAT ook de raad van leraren by het V.H. en M.O de regering heeft verzocht de loongrens voor de 5 pet loonsverho ging te laten vervallen. DAT de actie ten bate van de Oorlogs gravenstichting in Overijssel f 17484 heeft opgebracht DAT tot burgemeester van Texel is benoemd B. de Koning oud-resident van Banka en Billiton, die niet bij een poli tieke party is aangesloten, doch georiën teerd is op de P. v. d. A. DAT by de veemarkt te Hoorn een monument is onthuld voor Elias Koster, die belangrijk werk heeft gedaan voor de Noordhollandse veefokkerij. DAT het regiment stoottroepen in Den Bosch vandaag zijn zesde verjaardag vierde en aan de burgerij een concert aanbood. Hogeschoolpaard Rakker overleden Het bekende hogeschoolpaard Rakker, een van de best afgerichte circuspaarden die ooit gelopen hebben (zegt de eige naar), is in de leeftyd van 26 jaar in de stallen van Jos Mullens te Delft overle den. Hy heeft in büna alle landen van Europa en daarbü voor vele gekroonde hoofden gereden. Het was de laatste jaren „gepensionneerd". Vierjarige melkknecht De ruim vierjarige Albertus Bron, uit Paasloregel (Steenwykerwoldheeft zich ontpopt als vermoedelük de jongste melkknecht van Nederland. Deze spruit uit een veehoudersgezin melkt iedere dag twee koeien. Worden vreemdelingen het land uitgezet De regering overweegt, het aantal vreemdelingen in ons land te verminde ren door het wijzigen van de nationali teitswetgeving. In de eerste plaats denkt zy aan staatlozen, die hier zyn geboren en getogen. Dit zegt minister Struvcken in de Memorie van Toelichting bü de be groting van Justitie. De Russen hebben van de Nazi-Duitsers een aandoenlijk zinnetje ge leerd „Es ist nicht wahr". De Amerikaanse gedelegeerde by de Vei ligheidsraad. Warren Austin, houdt echter niet van smoesjes. En Mc Arthur, op wie de ogen der wereld thans weer zyn gericht, evenmin. Bij herhaling zijn de Sow jets er van beschuldigd, dat zy de Noord-Korea nen met wapens en uit rusting gesteund hebben en nog steunen. Dit stond alles ook in het rapport van McArthur, dat in de Veiligheidsraad werd voorgelezen. Ditmaal ging het „Es ist nicht wahr" niet op. Warren Austin liet namelyk on der de leden van de Raad een automatisch geweer circuleren, dat was buit gemaakt op een Noord- Koreaanse krijgsgevan gene en dat van Russi sche afkomst zynde, de datum 1950 droeg. De Rus Malik moest echter van dit „doorslaand bewijs" niets hebben en verliet Ijlings de zaal. Hij wilde met dit geweer niet „geconfronteerd" worden. G-brigade bijna geheel uit Indonesië terug De General Sturgis is Zondag uit Tandjong Priok vertrokken met 1310 mi litairen van 42 RVA, 42e genie-brug- peloton en het 45e bataljon infanterie. Hiermee is het laatste bataljon infante rie van de G-brigade ingescheept. Er zün nog slechts enkele kleine onderdelen, van deze brigade in Indonesië. WEERBERICHT Aanhoudend koud weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol- kin8 met vooral gedurende de nacht en ochend op vele plaatsen enkele buien. Ma ft hge. in de kustprovincies Mmr tijdelyk krachtige wind tus- ^en Noordwest en West Koud voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur). Vrijdag: Zon 6.25—18.40; maan 17.46—* •23 uur» 26 Sept V-M,

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1