Vebo-tentoonstelling biedt demonstrate met nieuwste melkmachine Leen Haasnoot neemt ontslag als dirigent Kweker, waak voor gezonde chrysanten 3 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1950 „Geen onnodige dzukte asjeblieft" Boer Bajema zelf met zestien koeien present hebben in on# artikel van Zaterdag jJ. reeds gemeld, dat de Friese boer Bajema te Ferwoude op de Donderdag en Vrijdag a.s. in Leiden te houden grote Vebo-tentoonstelllng demonstraties zal geven met de Bajema-melkmaehine, die de heer Bonda, voorzitter van de Vebo, „de melkmachine van de toekomst" noemde. Gisteren is boer Bajema met zün machine en zestien forse Friese koelen op het tentoonstellingsterrein van het slachthuis aangekomen en om vier uur had zich reeds een grote kring van belangstellenden, o.w. het college van B. en W. en tal van gemeenteraadsleden, om hem heen verzameld. De heer Bajema zegt in alle beschei denheid, dat hij technisch onontwikkeld Is. Hij is een gewone boer en wenst dat ook te blijven. En als wij hem dan wij zen op het grote belang van zijn uitvin ding en op de zeer grote belangstelling, die voor zijn nieuwe melkmachine in verschillende ook wetenschappelijke kring bestaat, dan spreekt hij de hem karakteriserende woorden: „Asjeblieft niet zo veel onnodige drukte". E hij ac centueert dit met een afwijzend gebaar. De Bajema-machine is ook zeker niet door veel drukte en sensatie geboren. Bajema heeft natuurlijk veel over melk- vergelijkt. dan zal men tot de con clusie komen, dat deze machine zich bij een stal van dertig a veertig koeien in een jaar gemakkelijk be taalt. Voegt men aan dit alles nog toe, dat de koeien rustig blijven, dat stal- leidingen geheel overbodig zijn, dat de korte vacuumleiding van het ap paraat in twee minuten kan worden gereinigd, dat de machine compleet wordt geleverd en dat de machine delen in een handomdraaien van het wagentje te halen zijn en on middellijk op een boerenwagen kun nen worden gemonteerd, dan mag melkmachine voor het eerst op haar te toonstelling wordt gedemonstreerd. W. twijfelen er niet aan, of vele boeren i: de omgeving zullen zich Donderdag Vrijdag bij de heer Bajema vervncg' Vebo-programma voor morgen Het programma van de Vebo-tentoon stelling voor morgen luidt: 7 uur: toelating van vee op de terr 8 uur: ontvangst van de jury; 8.30 uur: aanvang keuring; 9 uur: opening tentoonstelling voo; publiek; 9 uur: aanvang wedstrijd in beoordc In een van de stallen van het slachthuis heeft boer Bajema uit Ferwoude gistermiddag zijn koeien gemolken. Een heel eind van huis! Maar de familie Bajema heeft het er voor over gehad. Als de boeren maar weten hoe zij op de beste wijze hun koeien kunnen melken. Anne Bajema speelt bij het melken de eerste viool. Haar vader verricht de namelking. (Foto N. van der Horst) machines gelezen en over de onderschei dene principers nagedacht, maar zijn vinding heeft !iij uitsluitend en alleen te danken aan zijn nauwgezette aandacht, die hij jarenlang aan het melken heeft besteed. Zijn „conclusies" weer zo'r gewichtig woord heeft hij aan de ge wone praktijk ontleend. Wij voor ons menen, dat dit de 2er voor boer Bajema nog vergroot. Dui zenden boeren zitten dagelijks als het ware tot aan hun nek in de praktijk, maar Bajema is het toch geweest, die zo veel met deze gewone praktijk heeft ge daan, dat dit buitengewone er u te voorschijn is gekomen. De nieuwe machine is een eenvoudigi Zij bestaat uit een vacuum-vat, een mc tor, een pomp, twee melkvaten en acht tepelhouders met voering, alles gemon teerd op een klein, gemakkelijk te rijden wagentje. Zij onderscheidt zich opper vlakkig gezien in niets van de beken de hangende melkmachine-types. Gaat men echter de Bajema-machine n; keurig bezien, dan valt ogenblikkelijk een groot onderscheid te bespeuren. Al les forser, solider en practischer. En wat men van geen der bestaande chines kan zeggen geheel aangepast aan de melkrijkheid van de Nederlandse De eerste vraag is, waarom alles bij le machine zo veel sterker is gecon grueerd. Het antwoord kan kort zijn: :mdat de Bajema-machine met een va cuum van 65 cm kwikdruk werkt. De oude machines werken op 37 cm kwikdruk. De emmer moet bij zo'n hoog vacuum sterk zijn, terwijl de motor en de pomp ook van een dusdanige capiciteit dienen te zij in, dat het hoge vacuum snel wordt opgewerkt en gemakkelijk kan worden onderhouden. Een vertegenwoordiger van de firma Koopman en Co., die de machines vervaardigt, legde er de nadruk op dat snel melken betekent: meer nu lk winnen. Welnu, met t en v.teuum van Kó cm melkt men een koe in twee minuten en wint m \i ook meer melk. Men kent reeds gevallen, waar de melkgift met 25 procent vooruit ging. Men kan de melkproductie van een koe niet opvoeren door een metho de van melken, maar men kan de melkwinning zeer zeker op het niveau brengen, dat de productie toelaat. Wat is nu het grote bezwaar tegen de ouderwetse melkmachine? Dat men minder melk krijgt en lang niet alle koeien met deze machine kan melken. Het hoge vacuum van de Bajema- machine veroorzaakt een krachtig' straal, zoals de goede handmelkei ook een forse straal melk te voor schijn brengt Logisch vloeit hieruit voort, dat tepel en slotgat in goede conditie moeten zijn De machine houdt het weefsel van speen en slotgat in de beste toestand winning. En de melk wordt snel nisch afgevoerd. De Bajema-machine geeft in king met andere machines een sparing van dertig procent. In ri nuten is de melk uit vier spenen ver wijderd. De wetenschap onderschrijft dat het vee minder uier-beschadiging ver toont naarmate het sneller wordt gemol ken. Dit stemt geheel overeen met de ondervindingen van Bajema, die na de nieuwe melkmethode geen uier- of tepel- bezwaren meer heeft ontmoet. Kunnen koeien onmiddellijk met dit I hoge vacuum werden gemolken? Het ant- I woord hierop is ontkennend. Een pas af gekalfde koe kan, nadat de zucht uit de lepel is verdwenen, direct met dit va cuum worden gemolken. Koeien, die óf door een slechte handmelker óf door een ouderwetse machine zijn gemolken, heb ben een verharding van het tepel- e- slotgat weefsel. Deze dienen te worde: gemolken met een vacuum, dat telkc wordt opgevoerd. Zij verliezen dan i. korte tijd de verharding en kunnen r ongeveer drie weken met de Bajem machine met het hoge vacuum kenr. 1 maken. Van een stal met 41 koeien en een men geloven, dat thans voorlopig het laatste woord op het gebied der melk- weide van 37 ha haalde de heer Ba jema verleden jaar f 56.000 melkgeld. Het gemiddelde vetgehalte was 4.15 procent en de melk was steeds rein. Indien men. zijn eigen cijfers hiermee machines is gesproken. Wat een haast ineens Het is reeds lang min cf meer publiek geheim, dat verscheidene inwoners van het goede Voorhout heel gemakkelijk denken over betalingen ten gunste van dp schatkist der gemeente, zoals school geld. hondenbelasting en de huur van de gemeentewoningen. Doodgewoon ze betalen niet. Het heeft de vroede va deren hoofdbrekens gekost, hoe deze gelden geïnd te krijgen. Er werd een oplossing gevonden en de resultaten ble ven niet uit: in stormloop zijn Zaterdag morgen de schuldenaren naar de ge meente-ontvanger gerend, om hun schul den te betalen. Vanwaar deze haast in- 6Het college van B. en W. heeft een deurwaarder in de arm genomen. Het gevolg hiervan was, dat de gemeenu- bode, geëscorteerd door twee dienaren van de Heilige Hermandad, biljetten is gaan aanplakken. Deze biljetten behels den de openbare verkoping van onroe rende goederen van diverse percelen in de gemeente. Zo waren er zelfs twee boerderijen bij, waar o.m. paarden, wa gens en huisraad werden aangeboden. De hondenbelastingen e.d. zijn nu be taald en de verkopingen gaan niet door! Tijdens een onderhoud echter, dat we met één der leidende personen van de gemeente hadden, vernamen we, dat nog meer van dergelijke ..verkopingen" zullen volgen, ofzal het nu riet meer nodig zijn? Nederland te rug in de Veiligheidsraad Aan de vóóravond der opening van de Assemblée der Ver. Naties, werd in de wandelgangen te Lake Success „gefluis terd", dat Nederland opnieuw een zetel in de Veiligheidsraad zou verkrijgen. De diplomatieke medew rker van het A.NP. te Lake Success meldt, dat velen ver wachten, dat Nederland in Januari in de Vebo, dat deze Veiligheidsraad zal terugkeren. Katwijk aan Zee De heer Leen Haasnoot te Katwijk Zee heeft zijn functies als dirigent van het Katwvjkse „Hervormd Kerkkoor" en van de Chr. Gem. Zangvereniging te Val kenburg neergelegd. Deze daad zal, ge zien de uitstekende reputatie, die de heer Haasnoot heeft, ongetwijfeld in brede kring worden betreurd. Natuurlijk zullen er veronderstellingen geopperd worden inzake de beweegrede nen, die hem tot dit 'besluit hebben ge bracht Daarom zijn we, gedachtig aan het „gissen doet missen", eens met hem gaan praten. Leen Haasnoot vertelde ons, dat zijn muziekstudie het hem voorlopig onmoge lijk maakt, het werk van koordirigent orbereiding zal zijn vrije tijd geheel in beslag nemen. En juist deze studie heeft zijn grote liefde. De heer Haasnoot is een idealist: hij is van overtuigd, dat er in Nederland m de muzikale ontwikkeling, met name m die van de jeugd, heel veel ontbreekt, ns volk is beslist niet on-muzikaal, aar het moet worden opgevoed tot het waarderen van goedt èlf tot I be- i de zang. Hij lit mooie werk eenmaal zijn kunnen geven en dan uitge breider en intensiever dan hem dit tot u toe mogelijk was. Daarom heeft de heer Haasnoot van jn koren afscheid genomen. Dit besluit, ofschoon hij het als volkomen juist ziet, f ONZE LANDSVROUWE in de Ridderzaal: Met de bede, dat God ons allen in onze arbeid moge sterken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend" iel hem intussen niet gemakkelijk. Van if de oprichting (11 November 1940) was hij dirigent van het „Hervormd Kerk koor". Hij heeft het in die tien jaren op gebouwd tot een groot en goed zingend ensemble, dat onder de andere koren een eigen plaats inneemt. Ook het Valkenburgse koor, hoewel nog maar korte tijd onder zijn leiding staande, maakt in zangkwaliteit al flinke vorderingen De samenwerking was altijd uitstekend. „Ik heb getracht", vertelde de heer Haasnoot, „een bepaalde programmastijl door te voeren en de mensen, tegen aan vankelijke vooroordelen in, tot die stijl op te voeden. Ik heb een afkeer van „liedertafelen", ben een voorstander Tan een nuchtere, objectieve weergave, met strenge inachtneming van een stilistisch verantwoorde opvatting". Wat het „Kerkkoor" betreft: het heeft jammer genoeg nooit als zodanig dienst gedaan, maar de dirigent hoopt giog al tijd, dat het nog eens een dienende func tie zou krijgen, bijv. door het instuderen en zingen van de gezangen uit de nieu^ we bundel, als deze eenmaal zal worden aanvaard. Zover is het echter nog niet gekomen. De heer Haasnoot 'heeft een sterke voorliefde voor de oud-Nederlandse lie deren, voor Handel, Bach en César Fracnk. Daarvan waren zijn program- teeds het bewijs. Hij heeft grote belangstelling voor het algemeen vor mend muziekonderwijs, de verfrissing koorrepertoire en het verband uziek en eredienst. We hopen, dat hij, na volbrachte studie, zich aan 'e voorgenomen culturele taak met al Ijn geestdrift zal kunnen wijden en wen en hem daarbij bij voorbaat veel succes! Joh. v. XV. Localisering of uitbreiding van het conflict Met subjectieve wensdromen worit geen wereldpolitiek gemaakt. Daar be slissen slechts de machtsverhoudingen en vooral de wapens. De strategische neus van Napoleon bevroor op zijn tocht naar Moskou. De bevelhebber van de Spaanse Armada had er geen flauw idee van, dat zijn onoverwinnelijk vloot ver nield kon worden. De woord-„illusioni& Hitier rookte een zware pijp voor Stalin- grad en met de invasie in Normandië incasseerde hij een knock-out. In de krijg zijn wapensuccessen van een wis selend karakter en inderdaad vaak ge baseerd op strategische „vondsten". Dit leert nu ook weer de gang van zaken Nog slechts enige weken geleden kon men op verschillende fronten op Korea gewagen van een debacle voor de VN. troepen, en zie. als hij toverslag heeft d« bijna 70-jarige oude krijgsrot McArthur het oorlogsbeeld veranderd, al is het ro te vroeg om van een V.N. apotheose te spreken. Maar wü staan dan toch r het feit. Vernietiging van virus-zieke planten (Van onze medewerker, de heer G. Docter te Rijnsburg) In de komende maanden is het de Chrysanthemum indicum, die de bloe menmarkt beheerst. Op de veilingerj nemen de aanvoeren dagelijks toe, ter wijl de zomerbloemen meer en meer van het toneel verdwijnen. Het is te begrij pen, dait de kweker dn deze tijd een wa kend oog laat gaan over het gewas. Velen hebben al opgemerkt, dat 't ge was, ondanks de vele regen, niet is, zoals het zijn kan in deze tijd van het jaar. Men ziet versohillende variëteiten, die behoorlijk te lijden hebben aan het af sterven van de onderste bladeren. Be kijken we 't gewas goed, dan blijkt dat dit afsterven vaak een gevolg is van de aanwezigheid van bladaaltjes. Dit zijn wormen, die met het blote oog niet waargenomen kunnen worden. Met een behoorlijk sterke microscoop zijn de diertjes te zien als palingen, zwemmend in een druppel water. Het schijnt, dat de uitbreiding van het aantal en de ver spreiding over de plant ongeveer half September zo ongeveer afgelopen is. Het koudere weer is niet geschikt voor ver dere voortplanting. In 1949 heeft men hoegenaamd geen last van aaltjes gehad, omdat het droge weer ze verhinderde zich te versprei den. Bij regenachtig weer vindt ver spreiding plaats door opspattende wa terdruppels en doordat de aaltjes al zwemmend hogere 'bladen op de planten opzoeken. Het afsterven van het blad geschiedt dan ook meestal van onde ren af. Hoe kan men nu aan een plant zien. of ze „aaltjesaiek" is? Dat kan men zien aan de aangetaste bladeren. Sterft een hoek van het blad, begrensd door de nerven, af, dan zitten er in zo'n blad massa's aaltjes. Soms is de verkleuring eerst geel, later bruin; bij andere varië teiten wordt de kleur direct donker bruin. De ene variëteit is veel vatbaar der dan de andere. Zo is Beryl, een prachtig zalmrose nieuwe chrysant, zeer vatbaar. Elike kweker kan in zijn eigen sortiment vaak wel uitmaken welke de vatbare soorten zijn. Van deze soorten moet men trachten door selectie een ge zonde partij te krijgen. Ruim de aan getaste planten zo snel mogelijk op, om ze vooral niet te gebruiken voor stek- mat-eriaal. Verder dient men alle a getaste bladeren af te stropen en te i branden. Ook is het goed. deze chrys ten zo vroeg mogelijk onder glas brengen, zodat de planten niet rr nat regenen. Een afdoend bestrijdingsmiddel tegen aaltjes is natrium-selenaat. dat kunstmest over de grond gestrooid kan worden en door de plant opgenomen wordt. Het middel vergiftigt de plant maakt 't leven van schadelijke dieren op de plant onmogelijk. Het is nog in de handel, omdat het ook de geplante of gezaaide groenten vergiftigt en voor menselijke consumptie dus on geschikt maakt. Een ander middel, dat enigszins helpt, is Parathion. Omdat het in het blad doordringt, worden veel aaltjes gedood, echter niet alle. Para thion is ook een uitstekend middel tegen luis op chrysanten. Het is vooral nu gewenst de chrysan ten zoveel mogelijk luisvrij te houden, omdat luis niet alleen de planten ver zwakt, maar vooral ook de overbrenger Is van virusziekten. Veel partijen zijn gelukkig nog vrij van virus. Toch ziet men thans ook enkele besmette partijen. De bladeren van de planten hebben geen tere en donkere plekken In 't bladmoes. vaak onregelmatig en grillig over 't blad verdeeld. Ook komen wel eens gele kringen en eigenaardige lijnen in 't blad voor. Deze bladeren worden later ge heel geel en sterven af. De bladeren kunnen ook misvormd, kleiner dan nor maal en niet goed ontplooid zjjn. De bloemen blijven vaak achter in grootte en zün licht gestreept en enigszins mis vormd. De plant als geheel blijft achter bij gezonde planten. Dierlijke beschadiging dcxfi- luis, thrips of haantjes kunnen ook misvormingen teweeg brengen, diie aan virusziekten doen denken. Ln geval van twijfel raad plege men de Plantenziektenkundige Dienst of de Voorlichtingsdienst. Het is van het allergrootste belang voor de chrysantenteler alle viruszieke planten te vernietigen. De stekken van een zieke plant zijn onherroepelijk ziek en vormen een bron van besmetting voor de om- Na de opening van de Staten- Generaal hebben H.M. de Konin gin en Prins Bernhard gistermid dag een rijtoer gemaakt door de binnenstad van Den Haag en door Spoorwijk. Op verschillende pun ten werden bloemen aangeboden, o.a. bij de Oranjekerk voor welk gebouw de Moeder van de Prinses destijds de eerste steen legde. De stoet passeert hier het Lorei plein. Overal werden de Koningin en de Prins hartelijk toegejuicht geving. Viruszieke planten zijn niet meer te genezen. Daarom moeten ze verwij derd worden. De virusziekten in chrysanten hebban wij te danken aan de na-oorlogse voer van ziek materiaal. Juist de n were soorten vertonen v; planten. Weest daarom uiterst voorzie tig met aankoop van stekmateriaal. E< soort als Royal Bronze is door en door virusziek. Daar is bijna geen gezonde stek van de verkrijgen. Om van een zieke partij een gezonde partij te kwe ken, moet men uitgaan van enkele kern gezonde moerplanten en de rest laten schieten. De zuinigheid bedriegt de meester, als het gaat om het behoud een partij. gezond groene kleur i Het was gisteren op het Einnenhof weer zo Prinsjesdag kan zijn. Bij het Mauritshuis keek t toen Neerlamds mooiste koets langs een haag van druk, als het er alleen op eti grote menigte de ogen uit, witgehelmde M.P.'s passeerde VISSERIJGOLFJES Opvangregeling voor de zoute haring De geringe exportmogelijkheden van de steur- en pekelharing en de beperkte binnenlandse vraag doen de laatste tyd de prijzen meermalen tot beneden het rendabele minimum zakken. Om nu een bodem in de markt te leggen, heeft de redersvereniging van de Ned. Haring visserij besloten een opvangapparaat te vormen. Het Is inmiddels al in werking getreden en betaalt als bodemprijzen voor de volle haring 3028 per kantje en voor de steurharing 2624 per kantje. Een groep van banken heeft zleh hereid verklaard, de opgevangen haring als pand aan te nemen tot er weer een kans bestaat de haring te verkopen. De rederijen zijn vanzelfsprekend hoofdelijk aansprakelijk. Voor morgen alles vol Nu al zijn voor morgen de losploegen volgeboekt. De Maria van Hattum, de Thorina en de Assan Reis verzorgen ge- 1 zamenlijk 4000 kisten haring en de Claesje brengt wat afwisseling met 500i i manden makreel en 100 manden schel- I vis. Maar Vrijdag is het weer alles ha ring wat de klok slaat, doordat de Jo hannes Polderman en de Simon de Dan ser, die thans nog vissen, aan de markt komen. Bovendien komen op het igen- 'olik uitermate goede vangstberichten van de andere trawlers: Sumartra en Haarlem b.v. maken trekken van 300 Pech De KW 122 vertrek gisteren naar zee. maar moest even later terugkeren met een motormankement. el om voorlopig geen gezouten trawl- aring aan te voeren, wordt door be- aalde Katwijkers en Scheveningers niet nderschreven. zodat verscheidene iog- :ers de vorige week zoute haring uit de leepneetten aan de wal hebben gebracht •n de IJmuidense trawlers, die het ste' en van de trawlharing er aan moeste even, met „norse stevens" in de have De vis blijft slecht De Dinsdagmarkt liet geen verbetering werden tot de vismeelfabrieken veroor deeld- Wat er verkocht werd, wankelde net boven de opvangprijs, behalve de iets grotere soorten haring, die echter uitermate schaars waren. Doordat cr geen export is en ook de conserven- ndustrie zo goed als niets afneemt, als gevolg van de slechte kwaliteit haring. dc stemming op de IJmuidense markt op t' ogenblik beneden peil en de besom- ngen van de trawlers laten dan ook zien. hoe weinig er verdiend wordt De Vios. het vlaggeschip van de vjoot. maakte b.v. ir. 13 dagen f 9300 voor 2409 kisten; de Catharina Duvvis in 12 dagen 1700 kisten f 10.100 en de Norma Maria in 12 dagen voor 1700 kisten f 9110. Van de loggers maakte schipper Teun an der Plas van de KW 37 de hoogste besomming door de mooie opbrengst van f 6780 in de wacht te slepen, waarnaast de KW 104 met f 6100 voor een weekreis goed figuur sloeg, ndaag weer mis meer dan genoeg haring aan de Woensdagafslag geweest. De Ba- de Tzonne en de Hoep brachten te- i 5000 kisten haring aan en de op vangregeling had het weer druk. De blijft echter uitermate schraal, m.v alleen de Antje en de HD 79 met wat verse vis aan de markt, binnenkort komt hier verandering ant de trawlers Zeelandia en Eve line hebben het haringbijltje er bij neer gelegd om hun fortuin op de verse vis te gaan beproeven. Ook al. omdat de ha ring niets dan stroppen oplevert. Minister Mansholt te IJmuiden. Minister Mansholt heeft een officieus bezoek aan het visserijbedrijf te IJmui den gebracht. Ook de vismeelfabnek werd bezichtigd. Mogelijkheden en moei lijkheden werden besproken. Onder meer werd van gedachten gewisseld over de levering van vis en visproducten aan leger en vloot- Men heeft hierom trent thans enige verwachting. Een Korab en de KW 45 weldra gereed Een van de Korabloggers, die in de oorlog al$ hospitaalschip dienst deden, is bij De Dageraad grondig verbouwd in opdracht van de rederij Rijnstroom N Parlevliet te Katwijk aan Zee. Hei schip is voorzien van nieuwe voorlogies dat millioenen pamfletten bovei munitiSche linies de Roden sommeren „zich over te geven of de ondergang te gemoet te gaan". De voortvarende President van Zuid- Korea, Syngman Rhee. kondigt aan. dat hij de Noordelijken naar huis zal jagen en dat dit ..het begin van het einde" i* Maar wij kunnen zijn woorden ook om keren en de vraag stellen cf de huidige, voor de Roden onfortuinlijke, situatie op Korea misschien het einde betekent van een begin! Zonder in pesssmisme t» vervallen, menen wij. dat het Kremlin ook een echec op Korea in zijn bereke ningen heeft verdisconteerd. Niet slechts, dat de mogelijkheid bestaat, dat gesteund door Peking en Moskou de Noord-Kore- ar.en een tegenoffensief op touw zullen zetten, maar ook kunnen afleidingsma noeuvres volgen door op andere wrij- vingsvlakken hetzij in Azië. hetzij in Europa moeilijkheden te forceren. Moskou kan het pannetje met de rod» soep overal op het vuur zetten en er it weinig voor nodig om die te doen over koken! Een doorslaand succes van Ame- kanen. Zuid-Koreanen en andere VN.- troepen op Korea, kan derhalve even goed aanleiding geven tot uitbreiding der conflicten, dus het einde zijn van een ..begin"! Gesteld, dat de knappe psycho loog en strateeg McArthur er in slaagt, de Noord-Koreanen uit het Zuiden weg te bezemen tot ver over de 38ste breedte graad, wat zal er dan verder gesshieden? Het einde van een begin... De eerstvolgende weken zullen ont hullen of Moskou deze knauw van het prestige tegenover de Aziatische landen uit rationele overwegingen verdraagt, dan wel elders tot internationale binder- tactiek overgaat Zeker, direct na het overweldigende succes van McArthir, gingen de proefballons op van vredas- geruchten, ja. de Sowjet-Unie en Rood China zouden zelfs besloten zijn, ten Zuiden van de 38ste breedtegraad niet tussenbeide te komen. Veel waarde valt hier voorshands niet aan te hechten, om dat men de strijd op Korea moeilijk kan beschouwen als „incidenteel" en en ook niet partieel, maar dat deze slechts een onderdeel uitmaakt van een veel om vangrijker Russisch plan de campagne. Wij herhalen, dat de wapensuccessen van McArthur zullen dwingen een be slissing te nemen, de keuze namelijk, zich bij de negatieve feiten naar te leg gen. dan wel uitbreiding van conflicten uit te lokken. En intussen gaat McArthur voort met zijn pogingen de Noanl- Koreanen van hun aanvoerbasis af te snijden, zodat het achterland voor de Roden in strategisch opzicht van nul of gener waarde wordt. De hevige lucht bombardementen in Noord-Korea had den eveneens ten doel de bevoorrading vanuit het Noorden voor de Roden on mogelijk te maken De verrassende operaties van Me Arthur zullen in ieder geval tot nieuwe beslissingen leiden, zowel in militair al* in politiek opzicht. Is de oorlog op Korea slechts van locale en tijdelijke betekenis dan bestaat de kans. dat na de val van Seoel, Moskou en Peking zich distan- ciëren. Is echter de strijd op Korea slechts een onderdeel van een veel gro tere Russische manoeuvre, dan zullen de internationale atmosferische spanningen eer toenemen. Gelet op de verklaringen van Bedell-Smith, die ambassadeur eer Ver. Staten in Moskou was. zal het Kremlin voor een eventuele derde we reldoorlog niet terugdeinzen. Wij moeten niet vergeten, dat er voor het Kremlin een blijvende vijandelijke tegenstelling bestaat tussen het systeem der Sowjets en het Westelijke kapitalisme. De wereld is in enige jaren tijds weer veranderd in twee angstwekkend bewa- per.de kampen, uit welk feit „an sieh" reeds het gevaar van apgressie. die tot daden overgaat voortspruit. Moskou houdt het oog speciaal op Azië gericht maar Washington gaat niet voor nieu het Europese front, waarbij West-Duits- land inbegrepen, krachtig versterken. Wie gelooft in een compromis, een af bakening der machtsgrenzen. reaiisere zich wel. dat dit compromis zich zou moeten uitstrekken tot een verzoening tussen democratie en communisme, tus sen godsdienst en atheïsme. Wij vragen ons nuchter af: Zou bU een échec der Roden op Korea, de Rus sische imperialistische Ideologie opeens vervluchtigen? Zouden de spieren van de aggressor Stalin opeens rheumatisch worden, ook al kwam h(j op Korea van een koude kermis thuis? voor 8 mensen Verder zijn er een nieuwe kombuis, douchecellen, een ra diohut en een nieuwe brug op gebouwd, zodat het schip een zeer modem aanzien heeft Ook het mechanische gedeelte is onder de loupe genomen. Er werd een 90 pk Mercedes diesel geplaatst voor de winch; voor de luchtpompen en de com pressors is een 14 pk Lister gemonteerd. De oude motor werd gerevideerd en voorzien van een frictie tussen de schroefasleiding. Dezer dagen maakt het schip zijn proeftocht naar IJmuiden. De KW 45 van de rederij Joh- Parle vliet wordt op dezelfde scheepswerf plm. 8.5 m verlengd. Dit schip wordt binnen enkele weken in IJmuiden verwacht Oox hier zijn nieuwe ruimen, voor en achter- brug. schippershut, kombui% de haringprijzen zien en 3500 kisten voor 12 personen en nieuwe achterlogi

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3