West-Duitsland volwaardig lid van de Europese familiekring Bij aggressie zullen „Grote Drie' het verdedigen Gemiste kans - .-t '"v~ Troepenconcentraties nabij Ambon en MariTn®in D.ec®mber uit Nieuw-Guinea Seoel in tangbeweging gevat en van twee kanten bedreigd Prijsstop alleen bij uiterste noodzaak, schrijven ministers Wist U WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 822S HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER .StantwsUdJ Is tnga bert in tcMeaspoet" Giro'tjes schrijven kan gemakkelijk... Belangrijke besluiten De ministers van Buitenl. Zaken der „Grpte Drie", dat zijn dus Amerika, Frankrijk en Engeland, hebben te New York een communiqué uitgegeven, los staande van de verklaringen van Frankfort. Tezamen met de negen andere landen van het Pact worden maatregelen uitgewerkt, om de veiligheid van de vrije wereld in Europa en Azië te waarborgen. Voor West-Duitsland wordt de deur geopend om een onafhankelijk lid te wor- j den van de West-Europese gemeenschap. Het principe van het Pact en 1 het Amerikaanse verdrag van Rio jne Janeiro, luidende „Eén voor allen en allen voor één", strekt zich nu ook uit tot West-Duitsland. Een aanval op West-Duitsland of Berlijn zal worden beschouwd als een aanval op de „Grote Drie". De staat van oorlog met Duitsland zal worden beëindigd. De vorming van een Duitse mobiele politiemacht wordt toegestaan. Bonn mag een ministerie van Buit. Zaken oprichten en diplomatieke betrekkin- 1 gen aanknopen met vreemde mogendheden. De beperkingen betreffende tonnage, snelheid en aantal van de, door Duitsland, voor de export te bouwen, handelsvrachtschepen, zullen worden opgeheven. Tenslotte: de Duitse staalproductie mag worden verhoogd, ten bate van de defensie van het Westen. Dit zijn dus wel zeer belangrijke be- sluiten, waarbij West-Duitsland weer Ials volwaardig lid deel kan uitmaken van de Europese familiekring. In het communiqué komt tot uiting, dat men i streeft naar een verenigd Duitsland, met eerbiediging van de fundamentele vrijheden. De handicap is hierbij, dat de Sowjet-Unie de voorstellen, om democra tische verkiezingen in geheel Duitsland te houden, afwijst en op eigen houtje op 15 October a.s. verkiezingen heeft ge organiseerd. I Zolang dus Duitsland niet verenigd Is, I beschouwen de „Grote Drie" de West- i Duitse federale regering als de enige „vrij en wettig" tot standgekomene, en vertegenwoordigt deze ook West-Duits- land ten aanzien van de betrekkingen met het buitenland. Van belang achten wij nog de verklaring, dat het beëindigen van de staat van oorlog niet slaat op de status en rechten der bezettingsautori- teiten. Gezien het feit, dat de Russische bezettingszone krachtig bewapend is, zul len de bezettingstroepen dei\ Geallieer den in Duitsland verstrekt worden. Wanneer wij, der traditie getrouw vandaag op deze plaats een korte I indruk geven uit de commentaren van een aantal bladen op de Troonrede, dan I behoeft het geen verbazing te wekken, dat, evenals wij deden, de meeste kranten i aandacht vragen voor het gewijzigde I karakter van dit staatsstuk, j De Troonrede, zo merkt Trc is ternauwernood en wordt hoe langer I hoe minder een politiek document, Zij is allengs geworden de ouverture van het parlementaire jaar, waarbij de Ko- j ningin spreekt, zonder dat het politieke debat daarmee begonnen is. „Zo is r de practijk en laten we dat ook niet verdoezelen en er nog wat politiek I omheen smeren". Ook prof. Romme in De Volks- k r a nt constateert een volkomen ka rakterverandering. Er zit. schrijft hij. opzet achter deze opzet, en wel dat bij de begrotingshoofdstukken het beleid voor de onderscheidene departementen wordt uiteengezet. Daarom, meent hij, mag men uit de Troonrede ook niet te veel conclusies trekken, de conclusie bij voorbeeld dat de regering vermoeid j Vermoeidheid hebben juist enkele linkse bladen er ln gelezen. De Troon- rede, aldus Het Vrije Volk, maak: 1 over het algemeen een indruk van mat- I heid en vertraging van de vaart. Zi; opent geen nieuwe uitzichten. Het ij een mager en lang stuk geworden er 1 men kan een gevoel van teleurstelling j niet onderdrukken. Het Parool gaat nog een stapji verder. „De taak waarvoor de regering staat, is uiterst zwaar. Het is jammer 1 uit deze Troonrede de conclusie te ten trekken, dat de regering de zware last, die op haar drukt, nauwelijks aan kan. Zij is klaarblijkelijk vermoeid 1 Maar de tijden zijn te gevaarlijk voo: i het land. om met een vermoeide rege- ring genoegen te kunnen blijven nemen". Het Alg. Handelsblad acht op zichzelf de poging tot vernieuwing van het instituut der Troonrede wel te lo ven, maar het resultaat is op herhaalde plaatsen alleen maar geworden een uiterst nuchtere en niet altijd belang- I wekkende boedelbeschrijving. Intussen ontdekt het blad hier toch ook wel een prijzenswaardige realisme. Ook De Maasbode ziet in de Troonrede anders dan vorige jaren een schets van de algemene situatie, met da-rnaast enkele hoofdpunten voor het toekomstige regeringsbeleid. En de N.R.C. heeft al evenzeer wei nig nieuws in het stuk kunnen bekeu ren. of het moest zijn „het concrete nieuwtje", dat men in de begrotings hoofdstukken veel zal kunnen aantref fen omtrent het voorgenomen beleid. Ook volgens vrjjwel al deze bladen dus karakterverandering van de Troon rede. Maar karakterverandering, welke uitsluitend winst bengt? Wij betwijfe len het. En wanneer wij dat doen, ver heugen wij ons ditmaal in het gezelschap 1 van prof. Romrre. Dat maakt onze tr leurstelling wellicht iets gemakkelijk' [te dragen Na te hebben gezegd, dat hij de vol komen karakterverandering van de Troonrede betreurt. vervolgt prof Romme: „De Troonrede is een unieke 1 kans. Een unieke kans. oin het volk te 'bereiken, tot in veire uithoeken, voor !de zaken, die ons allemaal gemeenschap pelijk zijn Het is een van de weinige 'gelegenheden, dat men de belangste.- ling van de massa voor de politiek me. i behoeft te wekken, maar <iie belangstel ling kan grijpen';. Wij zijn het hierin met hem eens. Ei wordt in onze tijd veel geklaagd «>vei gebrek aan belangstelling voor di i staatszaken. Maar dan moet het betreu» i worden dat men die belangstelling I smoort bij een van de weinige gelegen heden waarbij zij nog enigszins pleeg I te worden betoond. t weder instellen van een Duits na tionaal leger wordt niet in het belang geacht van Duitsland, maar wel dient het vormen van een mobiele politiemacht tegen opstandige bewegingen met spoed ter hand te worden genomen. De federale regering van Bonn moet van de gehele politiemacht der Duitse deelstaten, als de nood aan de man komt, op effectieve wijze gebruik kunnen maken. Uitbreiding van het politieleger In het officiële communiqué worden slechts de voornaamste besluiten v gegeven, maar in détails zal een- en der nader worden uitgewerkt. Zoals de zaken thans staan, zal het aantal West- Duitse politiemannen voorlopig verhoogd •orden tot 30.000. Deze nieuwe politie- eenheden ontvangen een uniforme kle ding en uitrusting, waartoe ook lichte wapens, automatische wapens, verken ningsauto's etc. behoren. In Amerikaanse kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat het beëindigen de staat van oorlog „niet hetzelfde is als het sluiten van een afzonderlijk ■redesverdrag. Immers, dan zou ook Rus land daaraan deel moeten nemen. Hel opheffen van de staat van oorlog ver- ist in Amerika een wet, die eerst in de olgende zitting van het Congres, dat is ln Januari 1951, kan worden aangeno- I. In Engeland en Frankrijk is zo'r wet niet nodig, maar kan zulks geschie den door simpele publicatie in het staats blad. De drie landen zullen echter ge lijktijdig het definitieve besluit nemen. Vermoedelijk zal ook Canada spoedig de staat van oorlog met Duitsland eindigen. Wij leggen er de nadruk op, dat de drie Hoge commissarissen het recht veto behouden, indien besluiten van Bonn in strijd zouden zijn met de be langen der bezettingsmogendheden. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buit. Zaken sprak naar aan hef gepubliceerde communi que van „een verheldering der situatie". Immers, indien Engeland, Frankrijk of Amerika nu meer stalen platen nodig hebben voor tanks, kunnen deze in Duits land worden besteld, boven het tot nu toe vastgestelde kwantum aan staal. (De jaarproductie was 11.100.000 ton Red.) Echter verklaarde een Frans functiona ris ten aanzien der Duitse herbewapening: „Indien Acheson zijn zin krijgt, ontstaat er een Amerikaans-Duits Europa met Engeland en Frankrijk als aanhangsels". Adenauer blijft gereserveerd, maar vindt de toon voor Duitsland gunstiger dan die van vorige documenten. Vandaag zal een speciale kabinetszitting plaats vinden. Tijd en geduld zijn nodig, aldus de bondskanselier, om de betrekkingen tussen West-Duitsland en de Geallieerden nader te bepalen. De sociaal-democraat Schumacher ontdekt in het communiqué slechts halve maatregelen. Vermelden wy nog, dat Jules Moch, de Franse min. van Defensie, met zijn Britse collega Shinwell vandaag naar New York vertrekt, teneinde te confereren met Schuman, Bevin en Marshall, over de im passe, waarin de kwestie der Duitse her bewapening, door de tegenstand var Frankrijk, is geraakt. Drie ministers var Buit. Zaken, tezamen met drie min. var Defensie, dan moet het politieke ei var Dean Acheson toch wel uitgebroed kun nen worden! Duitse ambtenaren worden ontslagen Indien zU uiterst links of uiterst rechts zijn De Westduitse kanselier. Adenauer heeft verklaard, dat alle Westduitse re- gerings-functionarissen, die het commu nisme of uiterst rechtse partijen steunen, zullen worden ontslagen. Voorts heeft de Westduitse regering 13 politieke ganisaties. waarvan er twee leden in het federale parlement hebben, voor fede rale ambtenaren verboden. Londen tastte in het duister Zaklantaarns en knijpkatten deden weer dienst In Londen zochten gisteravond dui zenden mensen hun weg door de stad zaklantaarns en knijpkatten, zoals zij dat in de duistere oorlogsdagen ge- l waren. Oorzaak hiervan was, dat slechts 15.000 van de 50.000 hoofdstede lijke straatlantaarns normaal dienst de- De overige 35.000 lieten verstek gaan als gevolg van de aangekondigde, verminderde gasdruk, die zoals gisteren gemeld werd. noodzakelijk zou worden, ndien de staking van 13.000 arbeiders in ie Londense gasbedrijven zou voort- Een week lang niet voldoende suiker Ongeveer een week lang zullen de winkels niet voldoende suiker hebben voor een normale verkoop. Dit is o.a een gevolg van de hamsterwoede en van de havenstakingen, zo deelt het ministe- an Landbouw c.a. mede Suiker van ieuwe oogst gaat eerst naar de ver werkende industrie en pas daarna naar de kleinhandel. Men zal het dus enkele dagen met een schepje minder moeten doen. Kleinste carillon ter wereld in Heiligerlee In de klokkengieterij van de gebroe ders Van Bergen in Heiligerlee is een zeer modern klokkenspel gereed geko men, dat het kleinste ter wereld is. doch een grote klankrijkdom bezit. Zaterdag zal de beiaardier Willem Créman voor vele autoriteiten en kunstenaars komen spelen. Amerikaans transportvliegtuig in Stille Oceaan gestort Een vier-motorig transportvliegtuig van de Amerikaanse marine is gisteren, kort nadat het van het eiland Kwajalein in de Stille Oceaan was opgestegen, in zee ge stort en ontploft, aldus verneemt AFP. De 28 inzittenden zouden om het leven zijn gekomen. Twee vrouwen, twee beroepen Amerikaanse jeeps steken een zijrivier van de Naktong over op improviseerde veerpont, dat zij vervaardigd hebben met behulp - tonboten r Indonesië terug Offensief tegen Zuid-Molukken is op handen Naar de N w e L e i;d s c.he Courant verneemt, heeft de vertegenwoor diger der republiek van de Zuid-Molukkeji in Nederland, dr Nikijuluw, van zijn regering het volgende telegram ontvangen: „In gehetel Oost-Indo- nesië, met inbegrip van de eilanden der Noord-Molukken, zijn grote troepenverplaatsingen en schéepsconcentraties waargenomen. Zowel tegen over Nieuw-Guinea als in de nabijheid van de Zuid-Molukken bevinden zich thans enige tienduizenden militairen van de republiek Indonesia." „Wij venvachten in ieder geval nog deze maand een grote aanval op Ambon, Haroekoe en Saparoea". Komt er nog een Nieuw-Guinea-debat De voorzitter van de Tweede Kamer had de leden er van in kennis gesteld, dat rekening moest worden gehouden met de mogelijkheid, dat een debat over het Nieuw-Guinea-rapport zou kunnen plaats hebben op Vrijdag 22 September Over de wijze van behandeling zou een voorstel gedaan worden door de vaste Commissie voor Uniezaken. Op de agen da van de vergadering van morgen komt échter de mededeling voor, dat deze voorstelling niet doorgaat. De Commissie kan nl. het nodige advies niet voor Vrij dag uitbrengen. De oorzaak hiervan ligt in de omstan digheid, dat er een stroming is. die van oordeel is, dat er geen debat over deze kwestie gehouden dient te worder. omdat het staatsrechtelijk onjuist zou zijn, de regering via een Kamerdeba' min of meer te binden, terwijl zij, er zij alleen, nog in onderhandelingspositie verkeert. Daarnaast is er een stroming, die wel een debat wil, doch dan met ge sloten deuren. Weer een Nederlander vermoord Jeugdig Zwollenaar werd slacht offer van bandieten Volgens een officiële mededeling uit Indonesië is de 25-jarige Nederlander Huygen, afkomstig uit Zwolle, die in auto onderweg was naar Palembang, bij de kampong Djambai doodgeschoten. De auto, waarin hij reed met een Indo nesisch chauffeur, werd aangehouden door twee in gele uniform en zwarte bivakmuts geklede personen. Zij vroegen het rijbewijs te mogen zien. Toen hun dit getoond werd, schoten zij de Nederlander met vier schoten dood verwondden de chauffeur zwaar. De heer H., die 25 jaar was en vrouw met een kindje achterlaat, zou October repatriëren. Aldus vernam de Nieuwe LeidscheCrt. In dit verband deelde de minister voedselvoorziening van de Zuid-Moluk- ken, de heer Lokollo, nog mede, met ge noegen kennis te hebben genomen van de verklaring van staatssecretaris Fockema Andreae, dat Nederland rplichtingen tegenover de Ambonnese militairen zal vervullen voorzover de standigheden dit zullen toelaten. Als Nederland deze verplichtingen komt, zal volgens de heer Lokollo Am- in staat zijn, elke aanval te v staan. Zo niet, dan zullen bloedvergieten i ellende in Indonesië dagelijks erger orden. Daarna vermoedelijk samenwerking ln missieverband Over de samenwerking van de Neder landse en Indonesische marine wordt op de a.s. ministersconferentie beslist We derzijds denkt men voorlopig aan et interne Unie-samenwerking in missi verband. Daarbij' zal de nadruk valli op het steunen van de opbouw der Indo nesische marine, in het bijzonder bij de personeelsopleiding. aldus min. Schok king in de toelichting van de begroting van Marine. Wanneer Indonesië dit vraagt, zal de Kon. marine tegen beta ling assisteren bij het vegen van mijnen. Het terugtrekken van de Ned. strijdkrachten uit Indonesië zal in Dec. worden voltooid. De begroting gaat voorlopig van uit. dat zich volgend jaar 1200 man marinepersoneel in Indonesië zullen bevinden. Indonesiërs leren vliegen De Frans Ocean Airlines zal op het vliegveld Minter Field in Californië zestig Indonesiërs opleiden tot burger vlieger. Zij zullen daar 15 October komen. Zij dacht eerst, dat het zo maar een circulaire was, toen haar be noeming in de bus kwam. Maar toen zij de enveloppe had open gemaakt werd het mej. P. C. de Klerck in Den Haag duidelijk, dat zij de enige vrouwelijke notaris van Nederland was geworden. Zij heejt in Leiden gestudeerd en maakte daar H.M. de Koningin als studente mee. En de foto rechts laat de beroemde Amerikaanse radiojournaliste Jean Colbert zien. Onze fotograaf trof haar gisteren aan bij de opening van de Staten- Generaal. Zij maakte de grote reis naar Nederland speciaal, om Prinsjesdag bij te wonen en haar indrukken aan het Amerikaanse publiek door te geven. Zij kreeg daarvoor in het Amerika dat al tijd haast heeft preciestwee minuten zendtijd McArthur triomfeeit Duizenden Amerikaanse mariniers in landings- boten de rivier de Han overgetrokken De slag om Seoel is vanochtend begonnen. Enkele duizenden Amerikaanse mariniers zijn in een honderdtal landingsboten reeds de rivier de Han over getrokken. Hun eerste doel, de hoofdweg en de spoorlijn van Seoel naar Pjongjang, (dat is de Noord-Köreaanse hoofdstad), werd bereikt. De over tocht, die op 15 km ten N.W. van Seoel geschiedde, werd voorafgegaan door een zwaar artillerie bombardement en de steun van een massa vlieg tuigen. Toen de rook van het slagveld optrok, zwermden de talrijke landingsboten en amphibie-voertuigen van de Zuidelijke oever uit. De mariniers stormden, on danks het machinegeweervuur der Noor delijken, aan land. En spoedig hadden zij alle tegenstand de kop ingedrukt. Het plan is, Seoel in een tangbeweging tc vatten, en binnen 48 uur de stad van twee kanten aan te vg-llen. De tactiek van McArthur levert succes op, want de verdedigers van Seoel kunnen nu geen versterkingen meer uit het Noor den krijgen. De tijd van afwachten vóór de aanval, was het ergste aldus de correspondent van Reuter, Alx Valentine. Wij hurkten neer onder de overhangende bosjes aan de Zuidelijke oever, terwijl de granaten over onze hoofden gierden. Bij elke ont ploffing kropen wy verder weg en de kilte van de naderende zonsopgang be ving ons. Toen echter de motoren van de aanvalsboten begonnen te dreunen, voelden wij van hevige spanning warmte door ons heenstromen. De riniers spanden hun ogen in. orr het vage licht de overzijde te zien machinegeweren der Roden barstten toen los en de slag was begonnen. Water en granaatsplinters regenden op Toen de boten tenslotte over he zand knersten en het lawaai van de slag tot een climax kwam, zwermden de ma riniers over de oever uit en openden het vuur, zich steeds verder een weg Noordwaarts banende. Ziedaar, enkele honderden meters voor ons uit lag de weg en de spoorlijn, naar Seoel, grote doel was bereikt. Er komt een wetsontwerp voor schorsing van ondernemersafspraken Hoewel de regering op het standpunt staat, dat een prysstop de buiten landse handelspoliti^c zou doorkruisen en in dit stadium ook nog niet noodzakelijk geacht moet worden, is. zij van mening, dat een algehele directe prysbeheersing moet worden ingesteld, zodra inflationalistische spanningen van algemeen karakter zouden ontstaan. ermyde- Uitvoer stop, anders leer nog duurder De afdeling Utrecht van de Neder landse Bond van Schoenmakerspatroons en Schoen-winkeliers heeft minister Van den Brink dringend verzocht een voerverbod voor leder en huiden in te stellen. Anders kan verdere prijsstijging voor het publiek niet uitblijven. DAT een autobus uit Krimpen a/d IJssel met 12 personen gisteren in Berg ambacht in een sloot reed, doordat een i brak en de 63-jarige wed. Van der WoudeDe Jong uit Berkenwoude gewond werd. DAT het Ned. weerschip Cumulus van 23 September tot 14 October dienst zal doen op oceaanstation A (onder IJsland). DAT vandaag in Hoorn een provinciale fokveedag is gehouden. DAT de vereniging 2—7 R.I, (reünis ten) op 7 October in Amsterdam het eerste lustrum viert DAT de Zeeuwse culturele tentoon stelling in Gent op 7 October wordt ge opend door de Ned. ambassadeur in Bel- B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten. DAT dr J. G. de Beus, die in Washing ton de naaste medewerker van ambassa deur Van Roijen wordt, gisteren met de Nieuw-Amsterdam naar Amerika is vertrokken. DAT het Kamerlid E. Vermeer (P.v.d.A.) op zijn reis door Amerika (gisteren vertrok hy voor drie maanden uit Rotterdam) ook het negervraagstuk zal bestuderen. DAT de radiotelefoondienst met Ban doeng m.i.v. Maandag j.L op alle werk dagen is geopend van 10 tot 4 uur Ned. tijd, die met Makassar m.i.v. 5 October op Vrydag van 2 tot 4 uur en met Soera- baja op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 2 tot 4 uur. DAT in de kelder van het Indisch In stituut te Amsterdam een Indonesisch restaurant is ingericht. DAT de vrouwelijke Amerikaanse radiocommentator Jean Colbert uit Hart ford vier dagen in ons land verbleef en haar twee millioen dames-luisteraars behalve over Prinsjesdag vooral over het polderlandschap zal vertellen. DAT de tentoonstelling over Friese kanaalwerken volgend jaar niet door gaat DAT de Koningin tijdens haar bezoek aan Friesland op 26 September in Gorre- dijk een ambachtsschool zal openen. DAT een baggermolen op de Maas bij Kessel een bom van 250 kilo ophaalde en er in Noord-Limburg trouwens toch nog allerlei projectielen worden gevon den. DAT J. H. Franssen, oprichter van de Blitta-metaalwarenfabriek te Blitters- wijck, 75 jaar oud, is overleden. DAT de voor België gebouwde kust vaarder Peter Swenaen gisteren van Martenshoek naar Antwerpen is vertrok ken. DAT Vrijdag van 9 uur tot zonsonder gang in Petten schietoefeningen worden gehouden. DAT de doorlaatpost Retranchement (Z. VI.) volgend jaar langer geopend zal zijn. DAT de 38-j. Rotterdammer A. E de onderwereld bekend als de „Vliegen de Hollander", in de Maasstad is gearres teerd op vermoeden van het smokkelen van tijdens de oorlog in Tiel gestolen effecten. DAT onze nieuwe ambassadeur te Washington, dr J. H. van Royen, giste- zijn geloofsbrieven aan president Truman heeft overhandigd. DAT in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp Honduraskalkoenen te zien welke uniek zijn in Europa. DAT volgens de Nwe Crt, als ernstige candidaten voor de functie van directeur van het Haagse Gem. Museum worden genoemd de heren Lunsingh Scheurleer en A. M. Hammacher. DAT Geervliet (op Putten) deze week 900 jaar bestaat en er thans nog evenveel Geervlieters (600) als in de middel- ren zijn, dat er geen dokter, slager of drogist woont en de postdirecteur e: vens horlogemaker en kerkorganist DAT gisteren te Boxmeer de eerste steen is gelegd van het pompstation der Waterleiding Mij Oost-Brabant. DAT de gerestaureerde molen De Koker te Wormer op 5 October zal proef draaien. DAT men in de gelegenheid wordt gesteld op de int Horecaf-tentoonstel- ling te Amsterdam (29 Sept.8 Oct.) o.a Luxemburgse wijnen te proeven. DAT minister In t Veld op 13 Oct. t; Leeuwarden een gedenksteen zal ont hullen t.g.v. de bouw van de 1000a bouw-spaarwoning van de N.V. Bouw- kas Noord-Nederlandse gemeenten. DAT de zesjarige Henkje Brouwer te' Apeldoorn met zijn fiets tegen een pas serende autobus viel en verongelukte. DAT een wetsontwerp is ingediend in zake de bestrijding van de San José- schildluis, ter bevestiging van het K B- van 2 September jJ. venstad Pohang. aan de Oostkust, door de Zuid-Koreanen bevestigd wordt. Het grootste slagschip ter wereld, de 45.000 ton metende „Missouri" der Amerikaan- marine, heeft zich b(j de vloot vóór de kunst van Intsjon gevoegd, de aanval de rivier de Han steunende. Jammer (II) Van de heer B. Buddingh, voorzit- ter der Federatie van C.H. Jonge rengroepen, ontvingen wij het volgende schrijven: „Onder het opschrift „Jammer" komt op de voorpagina van Uw blad van 16 Sept. commentaar voor en critiek cp mijn handelwijze t.a.v. het plaatsen vaa een artikel in „Het Vrije Volk". De critiek is van tweeërlei aard. Ie. De wrijvingspunten in de C.H.U. mogen niet naar buiten treden. 2e. „De argumentatie, dat een ver weer in een gelijkgezind blad niet spoe dig genoeg werd opgenomen, lijkt ons voor zulk een handelwijze (nl. het plaat sen ervan in H.V.V.) toch zeker niet vol doende sterk." aldus de slotzin van het artikel. U sta mij toe. hierbij enige verhelde rende aantekeningen te maken, temeer daar Uw blad ook in onze kring wordt gelezen. Ie. Ik ben het eens. dat men niet al te spoedig wrijvingspunten naar buiten moet brengen. Hoe ligt hier de situatie echter? Er is op mij critiek geoefend in een orgaan, dat een ieder in zijn be zit kan krijgen. Verscheidene malen heeft b.v. „Nederlandse Gedachten", het A.R. orgaan, citaten uit „De Nederlan der" aangehaald. Niet ik breng alzo de wrijvingspunten naar buiten, doch men valt mij in het openbaar aan. Op zich zelf is dit niet zo erg, mits men zich dan ook kan verdedigen. Dit nu was per sé niet het geval. En nu kom ik bij 2e. Het is geen kweséie van „niet spoe dig genoeg opnemen", doch van geheel niet reageren op schrijven mij nerzijds en zelfs op schrijven _van da zijde der administratie van „Koningin en Vaderland". Toen n.l. op mijn schrijven de redactie niet reageerde, heb ik mij in verbinding gesteld met de administratie. Deze heeft op haar beurt geschreven naar de re dactie, met het verzoek om bij niet- plaatsing het artikel naar mij terug te zenden. Ook hierop reageerde de redac tie niét. Toen heb ik mij genoodzaakt gezien, de redaotie te berichten, dat bij niet-plaatsing of -terugzending ik ver plicht zou zijn om te zien naar andera plaatsruimte. Ook hierop rea geerde zij niet, waarna ik gedwon gen was te handelen, zoals ik heb ge daan. Plaatsing in het orgaan, waarin ik was aangevallen, was niet mogelijk, daar de redactie van „De Nederlander" mij op geen enkele wijze heeft ingelicht en ook geen nummer had toegezonden. Via bevriende zyde moest ik kennis nemen van de critiek. door „De Nederlander" uitgeoefend op myn handelwijze." Tot zover het schrijven van de heer Buddingh, dat wij plaatsten zoals wii het ontvingen. Onzerzijds nog slecht» een enkel woord, omdat anders de zaa.< teveel relief krijgt, hetgeen wij juist hebben willen voorkomen. Om deze re den ook hebben wij onze bedenkingen in zo mild mogelyke bewoordingen geuit. Wij blijven het jammer vinden, dat de heer Buddingh voor verweer tegen C.H. medeleden plaatsruimte heeft gezocht in „Het Vrije Volk", het orgaan der P.v.d.A. Dat is niet alleen jammer, het is volsla gen onjuist. Waarom? Och, dat zouden we de voorzitter der Federatie van C.H. Jongerengroepen toch waarlijk niet be hoeven te vertellen. Daarvoor is eer lijk gezegd onze eigen plaatsruimta ons een beetje te lief. Een prijsstop zou daarvoor dan een deugdelijk uitgangspunt vormen. Deze zou snel moeten worden gevolgd door een gedetailleerde regeling van de prij zen in de verschillende sectoren van het bedrijfsleven. Dan zou de liberalisatie van de inter nationale handel ongedaan moeten wor den gemaakt, terwijl ook de handelspo litieke beginselen van de Europese be talingsunie geen toepassing zouden kun nen vinden, zo schrijven de ministers Mansholt en Van den Brink in een nota aan de Tweede Kamer. Tegen hamsteren, achterhouden van waren en ongemotiveerde prijs verhoging wordt met kracht opge treden. De economische contróle- dienst wordt in een grotere bezet ting gehandhaafd dan aanvankelijk bij de opstelling van de begroting 1951 was voorzien. Zou de ontwikke ling dit noodzakelijk maken dan zal de dienst nog worden uitgebreid. Indien de controle in de verschillen de bedrijfstakken aantoont, dat er een belangrijke prijsopdrijving voorkomt, dan zal voor een dergelijke branche een gedetailleerde prijsregeling worden ge maakt. Er zal spoedig een wetsontwerp wor den Ingediend, waarin de mogelijkheid wordt geboden. ondernemersafspraken voor een bepaalde tijd te schorsen, in afwachting van een definitieve, op de gebruikelijke wijze voorbereide, be- De ministers wyzen er nog eens op, Volgend jaar 40.00B emigranten Bijna evenveel als in laatste vijf jaren Voor 1951 streeft de regering naar een emigratie van 40.000 pers. n.l. 24.000 naar Australië, 2.000 naar Nieuw-Zeeland, on geveer 3.000 naar Canada en 6.000 naar andere landen. (In April meldden we. dat sinds de bevrijding 40.000 personen wa- geëmigreerd.) In vele gevallen zal Nederland de kosten geheel of gedeelte lijk betalen. Tot dusver kostte emigratie naar Australië de regering gemiddeld f 850 per persoon, aldus minister Joe- kes in de memorie van toelichting bij 2ijn begroting. De subsidie zal nog stij gen, daar verscheidenen. die de overtocht zelf konden betalen, al geëmigreerd zijn. Over het dragen van een deel der pas- sagekosten wordt met Nieuw-Zeeland al onderhandeld. dat bepaalde prijsstijgingen t lijk zullen zyn. Het is de bedoeling dat deze nota mor genmiddag en -avond in de Kamer wordt behandeld. Paul Hoffman tussen 2 en 7 October naar Nederland De administrateur van het Marshall plan, Paul Hoffman, zal tussen 2 en 7 October ons land bezoeken. De juiste datum van aankomst is nog niet bekend. Hij verlaat 27 September Washington, om een bezoek te bren gen aan de Marshall-landen in verband met de herbewapening. Millioenen-nota De nota is gepresenteerd. Ze is gepeperd, wordt beweerd. En nu is ze nog geflatteerd. De vijf procent die men toucheert is er niet in gecalculeerd. Het prijsniveau dat infiltreert uit 't buitenland, is genegeerd. Voor 't leger, dat zich staag vermeert werd ook niets extra's genoteerd. Er is heel handig gejongleerd, geschipperd en gemanoeuvreerd, opdat maar kon gecamoufleerd hoeveel ons volk is ingeteerd Als men het droeve feit presteert dat men een nota presenteert, die 'n half milliard elimineert, dan heeft men wel gedemonstreerd: Daar zit toch iet of wat verkeerd. Heeft men dan n u misschien geleerd: Er is te veel gefantaseerd? 't Wordt tijd dat men nu eens saneert en 't kabinet zo construeert dat het vertrouwen wederkeert bij al de schaapjes die Plet scheert... ROBBIE RADAR WEERBERICHT Iets koeler overdag Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met vooral in de Weste lijke "helft van het land nu en dan buien. Matige, langs de kust af en toe krachtige Wes telijke wind. Iets koeler over dag. (Opgemaakt te 10 uur). 17.27—.... 26 Sept. VJkL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1