|lieumc £eiitscl)e üTouranl f Een bekend punt Ondanks de dreigende hemel was het als altijd druk en gezellig Reeds om half 6 vanochtend hadden de eersten een goed plekje uitgezocht Zeshonderd man van V.N.-leger over de Naktong getrokken Wist V Situatie belicht DINSDAG 19 SEPTEMBER 195* BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .jtontoasttcfc Is gfjeDImn myn hert in tcyfjeaspott" Een en dertigste jaargang No 8227 Dsn Haag beleetde heden weer zijn Prinsjesdag (Van onze verslaggevers) Neen, het jongetje uit Diever, dat vanmorgen om kwart voor tien met de trein uit het Groningerland in de Residentie arriveerde, vergiste zich, toen hij riep: ,,Ha, de eerste vlag". Wat hij bedoelde was weliswaar een oranje doek, maar er stond op geschreven: „Chocolade en tabak" en dus was het den, die vandaag naar Den Haag trokken, om de Koningin in glorie naar reclame. Maar niettemin: het zei wat van de verwachtingen, die de duizen- de Staten-Generaal te zien trekken, verwachtten. Wie om half tien uit Diever in Den Haag wilde zijn, moest bij het ochtendgrauwen uit de veren. En wie uit Brabant of het uiterste Limburg kwam, gewapend met tabouret en kartnes vol proviand, diende even matineus te zijn. hand te bieden. Zij die verzekerd waren van een zitplaatsje kwamen uiteraard op een later uur. Op het Binnenhof Op het Binnenhof begon men tegen tien uur het baldakijn boven het Ridderzaal bordes op te zetten. Een leger politie mannen werd er uitgezet en in de vakken verzamelden zich de eersten, die, achter door de eersten, die op zulke dagen Den Haag altijd present zijn: de Oranje verkopers. Die prikten kwistig strikjes op revers en mantels, maar veel van die luister was niet 'blijvend. Wie, uit de pro vincie komend, zo Den Haag binnenstapt, vindt het 'bepaald onplezierig een knaap voor ziöh te zien, die hem een Oranje- Witte Sociëteit stonden Marva en V.H.K. Op het. Binnenhof waren plaatsen ge reserveerd voor de dragers van de mili taire Willemsorde, voor veertig Ambon- nezen, die in het kamp Gilze verblijven voor weduwen van gevallenen en ver zetsstrijders en anderen. De samenstelling van de stoet De stoet, waarin H.M. de Koningin in gezelschap van Prins Bernhard zich naar de Ridderzaal begaf, was aldus samen gesteld: rijknecht-majoor met twee rij knechts te paard, een detachement der Kon. marechaussee, in blauw tenue met kolbak en witte handschoenen, een com pagnie grenadiers met het vaandel en de Kon. Militaire Kapel in ceremonieel tenue, een commando rijkspolitie te paard. Hierna volgden de rijtuigen. Voor op ging de ceremoniemeester, jhr D. G. de Graeff, gezeten in een rijtuig, bespan nen met twee paarden; gaande een lakei naast elk portier. Dan volgden vier ka merheren. W. graaf van Limburg Stirum, mr J- H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, jhr mr C. Dedel en jhr mr J. Th. M. Smits van Oyen van Eckhart, strikje opdringt en de hand ophoudt. Dat zeiden verschelden Gelderse-, Overijs- iselse-, Friese- en andere gezichten. Overigens: zij hadden zelf op oranje j gerekend. Dat kwam al gauw uit de tas- ,sen te voorschijn. En zo was ,h*et een oranje gesierde •n.! i schare, die, via Stationsweg en Wagen- en I straat, de Herengracht, de Herenstraat en Het Plein, de route opzocht, waar langs de Koningin zou trekken. Er wa ren een compleet tamboer- en pijper corps bij van een Utrechtse Prinsevlag- vereniging, huisvrouwenclubs, die er een-dagje-uit van maakten en een dominee met een plok jeugdverenigingen m zijn gevolg. ,.Nou maar es kijken waar we terecht kunnen" zei de dominee en op dat signaal zette de schare zich in beweging. Langs de weg; le- Zij waren lang de eersten niet. Om ivier uur zag men achter de hekken bij »en het paleis. Noordeinde de eerste gezich- er" iten al verschijnen. Men wikkelde zich |[n capes en capuchons en wachtte de dag. Het Lange Voorhout en het Korte Voor- as" hout hadden wat later de eerste ki.ikers. t5n I Het was zo heel anders, dan andere jaren. Zij die langs de „Opening-route" re? Eds eersten de wacht betrokken, hadden op regen gerekend en daar goed aan ge- nh" daan. De regenmantels en parapluies de en- 6e n meermalen dienst. Natuurlijk was 29, het de jeugd die zo vroeg uit de veren was. ..We dachten zeker niet de eersten te zijn", zei Monica Westendorp, wat huiverig in haar plastic regenmantel. Ze had haar zusje en enige vriendinnetjes ■®g' haast zich en d vier meisjes vermaakten inf.' Be omstanders met haar pittig en als er nen Enige matrozenkragen langs kwamen, „De guitig gezang. ïan. Tussen acht en negen uur kwam er Tel. (en grotere toeloop en telden we al eni- luizenden wachtenden achter de prac- politie-afsluithekken. Daarna ireidde het levendige mensenlint erder uit, de Heulstraat in, waar :eliers hun etalage productief hadden [emaakt door er stoelen neer te poten. Kneuterdijk op en dan het Voorhout Halverwege de bomen waren er eni- „blanke plekken", doch meer naar het linnenhof toe, op het Tournooiveld wa in de gelederen weer dichter. Hier was het, dat enige verontwaardig- i aanklampten met een klacht; er profiteurs die hun ere-plaatsje iter op de dag voor een hand vol geld ran de hand deden. Niet fraai! I rw» postende agent voor het Maurits- Ëhad pas omstreeks half acht de e nieuwsgierigen gesignaleerd. mannen en vrouwen van Rode Kruis ËH.B.O. waren best tevreden. Met deze temperatuur verwachtten zij heel wat fcinder flauwvallers dan de vorige Sep- ember-Dinsdag. Het Rode Kruis had (en legertje van circa honderd man Be been gebracht om de benauwden hulpbehoevenden bijstand te verlen Daarvoor had dr De Ruyter, comm. Bant van de transportgroepen aan 1 Lange Voorhout een enorme leger-tent laten optrekken. I Dr Putto trok er met zijn E.H.B.O.-staf )p uit. Er was zelfs op zwemlustigen ge tekend, men had wachten van de redding- frigade uitstaan om eventuele slacht offers die in het water van de Vijverberg (auden worden gedrongen de helpende, de touwen, beslist vooraan wilden staan. In de Hofvijver spoot de fontein huizen hoog blank water op. dat verstoof in de richting van het Korte Voorhout. En alle straten van de binnenstad had den vlaggen en draaiorgels, aapjes en harmonicaspelers. Het Buitenhof begon, met de witte hekken voor de ingang van het grafelijk poortje, meer en meer een belegerde ves ting te lijken. En het verkeer in de stad werd drukker en drukker. Oversteken was toen al levensgevaarlijk. Alles zei: het wordt druk In het Haagje vandaag. En menig gezicht ging naar de wolken, die laag en dreigend langs de herfsthe mel schoven. Maarde agent Gerritsma, die al zoveel Prinsjesdagen heeft meegemaakt kon het verklaren: „Ik heb de gouden koets nog nooit anders dan in de zon zien rijden." We zullen zien of hij gelijk heeft, dach ten wij om kwart over tien. Erewachten en afzetting De bij het militair eerbetoon en dc afzetting ingedeelde troepen hadden te gen half één de opstellingen ingenomen. De erewacht aan het paleis Noordeinde bestond uit 100 hoofden van het garde- regiment Jagers, waarbij was ingedeeld het vaandel van de Jagers met vaandel- wacht en het muziekkorps van het regi ment infanterie Johan Willem Friso. De vrijwilligers voor Korea hadden een plaats gekregen voor het voorma lige paleis op de Kneuterdijk en de zijgevel van de nieuwe of litte sociëteit, de Witte; op de Korte Vijver berg waren detachementen van Marva en V.H.K. opgesteld. Een uit vier stukken bestaande bat terij stond opgesteld op het Malieveld: hier viel om één uur het eerste der minuutschoten. die gedurende de gehele duur der plechtigheid, welke zovelen op de been had gebracht, werden afgege- Het militair vertoon Om half een vanmiddag hadden de troepen, betrokken bij afzetting en wacht de plaatsen ingenomen. Voor het Paleis Noordeinde stonden honderd man van het Garderegiment Jagers, met het vaandel, de vaandel- wacht en het muziekkorps van het regi ment Infanterie Johan Willem Friso. Op het Noordeinde stond 100 man var de Koninklijke Marine, in de Heulstraat sloot daarop een detachement var Nationale Reserve aan. Daarop kwamen tot aan het Mauritshuis, 700 man lucht vaarttroepen. In de bocht van het Lange Voorhout stond het muziekkorps van het commando Luchtvaarttroepen opgesteld, Twee honderd man van de Koninklijke marechaussee de drumband van het corps stond op het Plein zette de mars- weg af van Mauritshuis tot Binnenhof. In aansluiting hierop zette honderd man van het garde-regiment Prinses Irene het Binnenhof verder af. Voor de Ridder zaal stond de erewacht van het corps mariniers oudergewoonte weer opgesteld. Hier was ook de marinierskapel opge steld. En natuurlijk het vaandel met een vaandelwacht. De vrijwilligers voor Korea hadden voor het paleis op de Kneuterdijk een plaats gekregen. Terzijde en voor de Om huif zes vanmorgen zaten er al mensen b\j de klok in het Noordeinde in de Residentie, die vooral niets wilden missen van het kleurenschouwspel op Prins jesdag. Velen hadden er een nat pak voor over en de regen zag geen kans hun enthousiasme weg te spoelen! In ieder geval hadden zij zich van een plaatsje ver zekerd! gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, met een lakei naast elk por- drie groot-officieren W- C. baron Snouckaert van Schauburg, mr J. C. baron Baud en ir F- C. C. baron Tuyll van Serooskerken, gezeten in rijtuig met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; de grootmeesteres, mevrouw douairrière F. W. baronesse van Tuyll van Seroosker ken en de dienstdoende dame du palais mevrouw L. Verbrugge van 's-Graven- deel, geb. baronesse Prisse, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier en de opperceremoniemeester mr G. C. D. baron van Hardenbroek, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk porti Hierna volgde de gouden koets, waai gezeten de Koningin en de Prins. De koets werd te paard geëscorteerd door twee adjudanten, luit.-kolonel jhr D. J A. A. van Lawick van Pabst en majoor C. C- Geertsema. De stoet werd gesloten door een commando rijkspolitie te paard. In de Ridderzaal In de Ridderzaal was wederom een sobere versiering aangebracht. Naast het stemmige zwart der herenkleding zag men het goud en zilver van ambtsgewa- Hoe de Koningin er uit zag Zoals altijd ging ook heden weer, speciaal van de zijde der dames belangstelling uit naar het toilet der Koningin. H.M. was gekleed in lange grijs-witte jurk met opgeweven rose rozen met takjes en blaadjes. Zij droeg een zwart hoedje met reigersveren en voile. Vanmiddag gedurende de rijtoer droeg zij hieroverheen een zilvermink bontjasje. De Prins was in admiraalsuniform. den, fleurige toiletten der dames en ver scheidene uniformen. Onder de aanwe zigen waren de leden van het corps diplomatique, de heer Bruckman, lid van de volksraad van Zuid-Afrika; Pan- gerang Binporo, voorzitter van het Indo nesische Rode Kruis; mr dr R. Pos en M. P. Gorsira, resp. vertegenwoordiger in Nederland van Suriname en van de Nederlandse Antillen; S. H. J. v. Waar denburg, gouverneur van Nieuw-Guinea; dr P. J. A. Idenburg, secretaris-generaal van de Ned.-Indonesische Unie; luite nant-generaal Buurman van Vreeden, oud-commandant van het voormalige K.N.I.L.; een deputatie van Nieuw-Gui- nea, een deputatif van gedemobiliseer- den van het K.N.I.L. en een afvaardiging van Ambonnese militairen. Voorts woon den de plechtigheid bij vlag- en opper- officieren, leden van de Hoge Raad der Nederlanden, vertegenwoordigers van andere rechterlijke colleges en van kerk genootschappen; provinciale en stedelij ke autoriteiten, grootkruisen van Neder landse orden, de secretarissen-generaal der verschillende departementen en an dere hoge ambtenaren. Later namen hun plaatsen tegenover de troon in de leden van het Kabinet, de staatssecretarissen en de leden van de Raad van State. Zodra de komSt van de Koningin was aangekondigd rezen allen van hun ze tels op. De commissie geleidde de vor stelijke personen naar de troon. Zodra Hare Majesteit 'had plaats genomen, sprak zij de troonrede uit. Na de rede weérklonk een „Leve de Koningin", dat door de aanwezigen werd overgenomen. De commissie* deed H.M. en Z.K.H. hierop uitgeleide. Nadat de leden in de zaal waren teruggekeerd werd de verenigde vergadering geslo ten. De koninklijke sto_et ging langs de zelfde weg terug naar het paleis. Ernstige botsingen in Vietnam Franse parachutisten in zware gevechten gewikkeld In Indo-China zijn de guerrilla's van de Vietminh de laatste dagen weer erg actief. Franse parachutisten strijden zij aan zij een omsingeld Frans garnizoen te Dong Khe aan de Chinees-Indochinese grens tegen een ongekend sterke strijd macht van de Vitfminh. De Franse para chutisten werden neergelaten, nadat be richt was ontvangen, dat een paar hon derd Fransen te Dong Khe gedurende 36 belegerd werden door een strijdmacht naar schating 5000 tot 8000 man. Na der wordt uit Saigon bericht, dat het Franse garnizoen in deze plaats reeds hebben gecapituleerd voor de-guer rilla-aanval, die de krachtigste tot nu toe genoemd wordt. Volgens Franse officie- hadden de guerrilla's hun opleiding het meeste materiaal van communis tisch China ontvangen. Helicoptère bij Ypenburg neergestort Vanmorgen is de enige helicoptère die Nederland rijk is, bij het vlieg veld Ypenburg neergestort. Bijzon derheden ontbreken nog. Vermoede lijk zijn er geen doden. Ook het Belgische hefschroefvliegtuig is dezer dagen verongelukt. Labour verlaat Europese parlementaire unie Tegen Europees leger en her militarisering ven Duitsland De Britse Labour-afgevaardigde Hughes is afgetreden als vice-president van de Europese parlementaire unie, die giste ren in de Duitse stad Konstamz haar vier de congres begonnen is. Hij heeft graaf Coudenhove-Kalergi, de secretaris generaal van de unie meegedeeld, dat de Labourleden van het Britse parlement niet meer bij de unie aangesloten wensen te blijven. Als reden geeft Hughes op. dat hij tegen het door ChurChill te Straats burg gedane voorstel is tot oprichting van een Europees leger en tot hermili- tarisering van Duitsland. Morgen beslissing over de 5 pet boven 3600, De regering zou voornemens zijn thans morgen een beslissing te nemen ove verzoek van de Stichting van de Arbeid om de volle 5 pet loonsverhoging ook te geven voor inkomens boven 3600. HET FRONT OP KOREA Nieuwe vorderingen op Korea Amerikaanse mariniers bouwen bij Seoel een brug over de Han-rivier Zes honderd manschappen van de strijdkrachten der V.N. zijn op zes en een halve km ten Zuiden van Waegwan onderhevig vuur der Noordelij ken de rivier de Naktong overgestoken. Volgens een Amerikaans com muniqué zelfs op twee punten. Manschappen van de Amerik. eerste cavalerie-divisie strijden thans op de Westelijke oever van de rivier, na deze 9 km ten Zuiden van Waegwan te zijn overgetrokken. Bij Seoel is de situatie aldus: Amerikaanse mariniers bevinden zich in de voor stad Jongdöengpo, dat is dus ten Westen van de rivier de Han. De eigenlijke stad Seoel ligt aan de andere zijde der rivier en nu zijn de Amerikanen begonnen met over de Han een brug te bouwen. De we gen van Intsjon naar Jongdoengpo zijn vol oprukkende mariniers, vrachtauto's, jeeps en tanks. Volgens Reuter bewegen zich grote convooien Noord-Koreaanse legervoertui gen in de richting van Seoel. Ondanks de klaarblijkelijke terugtocht, blijven de Noordelijken op allé sectoren van het front, hardhekkïg weerstand bieden. Te oordelen naar latere berichten hebben de Amerikanen enige hachelijke steun punten op de Westelijke oever van de Naktong veroverd, en hebben zij daar op hoge grond stellingen betrokken. Voorts wordt gemeld, dat regimenten in de Zuid-Koreaanse 6e divisie het ge bied van Oeihoeng, ruim 30 km ten N. O. in Taegoe hebben bereikt. De hulpverlening aan Korea gaat nog steeds door. Aanzienlijke aantallen Britse manschappen worden per vliegtuig naar Japan gebracht om deel te nomen aan de strijd op Korea. Ook Luxemburg vormt een vrijwilligerscorps, dat vermoedelijk slechts uit 50 man zal bestaan. De rege ring van Columbia heeft een fregat ter beschikking gesteld van de strydkrach- vredesvoorstellen Koffie volgende week j 7.68 per kg Prijs valt nog mee De maximum-winkelprijs voor koffie wordt met ingang van 24 September gebracht van f 1.10 op f 1.92 per 250 gram, aldus deelt het ministerie Landbouw c.a. mee. Voor deze prijs f 7.68 per kg kon nog rekening worden gehouden met minder dure aankopen. Op basis van de tegenwoordige wereldmarkt prijs zou de koffie op ongeveer f 8.48 per kilo komen. Deze drastische prijsverhoging is, zo als wij reeds meldden, een gevolg van het vervallen van de regeringssubsidie op koffie. Restaurants e.d. en instellin gen, die voor hun koffietoewijzingen sedert 1 Juni j.l. een heffing van f 4 per kilo vooruit hebben betaald (om de subsidie op koffie, die niet voor huishou delijk verbruik bestemd werd, terug te nemen) wordt de heffing op de nog niet aangewezen toewijzing gerestitueerd. DAT in het telefoonverkeer Neder land— Axis tra lië v.v. verzamelgesprekken kunnen worden gevoerd tussen één Ne derlander en hoogstens twaalf Austra liërs, in elke Austr. staat maximaal twee. DAT de Prins, zoals reeds werd ver moed, morgen in Terneuzen een verzets- monument zal onthullen. DAT de visstand van de Zaan ernstig wordt bedreigd door de lozing van gif tige afvalstoffen der vele fabrieken. DAT tegen de 42-j. zwerver P. J., die reeds 23 vonnissen op zijn straflijst heeft, heden in Maastricht een jaar werd geëist wegens diefstal va.n een rijwiel. DAT Sanders. Snepvangers en Vlieger te Rijswijk met f 597.000 laagste inschrij vers waren bij de aanbesteding van de havenwerken in Deventer (hoogste: f 649.060». DAT een groep Schotten vandaag t.g.v. de bevrijdingsfeesten in Nijmegen op het Engelse militaire kerkhof aldaar een krans legde. DAT de Britse minister van Arbeid. George Isaacs, zijn voorgenomen bezoek aan ons land voor onbepaalde tijd heeft uitgesteld, i.vjn. de industriële en par lementaire toestand in Engeland. DAT evenals onla-ngs in Almelo, nu ook in Meppel een „braderij" is geopend, waarop de winkeliers op straat hun wa ren te kocp bieden. DAT de kunstenaars die indertijd uit de werkgemeenschap Arnhemse kunste naars traden, de Arnhemse kunstenaars- gemeenschap Kring 50 hebben gesticht. DAT dit jaar tot 15 September 690 mil- lioen eieren zijn uitgevoerd en de eier- export volgens de verwachtingen dit jaar tweemaal zo groot zal zajn als in 1948. DAT een Noordafrikaan, M. B., die vele Nederlandse vrouwen en meisjes huwelijksaanzoeken deed en dan geld van haar loskreeg, in Amsterdam tot 8 maanden gevangenisstraf is veroordeeld, DAT Leendert Spaander, de stichter van het bekende hotel Spaander te Vo- lendam, waar o.a. Koningin Emma, Ko' ningin Wilhelmina en Prins Hendrik te gast zijn geweest, gisteren 95 jaar werd. DAT tot burgemeester van Anloo (Dr.) is benoemd mr K. H. Lambers (VVD), hoofdcommies ter' provinciale griffie te Assen. DAT het hoofdbestuur van de Ned. studentenver. voor wereldrechtsorde zich achter het door het „Gentse comité" aan de minister van Buitenl. Zaken gedane verzoek heeft gesteld, om medewerking voor een wereldgrondwet. DAT de oud-Nederlander G. J. Tim mer, een importeur van bloembollen, op het Kanaal-eiland Alderney een grote kwekerij van bloembollen en bloemen is begonnen. DAT van de bijna 70.000 kinderen, die het Nedarl. Rode Kruis na de bevrijding vervoerde, er 24000 van en naar Wenen werden gebracht. DAT de ambassadeur van India, dr Mohan Sinha Mehta, gisteren een be zoek aan het thee-adviesbureau te Am sterdam bracht. DAT 't 6-j. meisje P. C. K. uit R'dam met haar autoped onder een auto kwam en tijdens het vervoer naar het zieken huis overleed. DAT de in 1944 beschadigde koren molen De Brak te Sluis zal worden ge restaureerd. DAT de Arbeidsinspectie bij de Staats uitgeverij een rapport heeft doen ver schijnen over de omvang van de ploegen- arbeid in de industrie. van Noord-Koreanën worden geenszins bevestigd. Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wist men niets ven vredesvoorstellen, die via India door de ambassadeur van Rood China in New Delhi zouden zijn ingediend. Koningin 16 November weer naar Den Haag Om kennis te maken met gemeente raad en Prov. Staten De Koningin en Prins Bernhard zul len op 16 November naar Den Haag komen om kennis te maken met de le den van de provinciale staten van Zuid- Holland en de leden van de Haagse ge meenteraad. H *91 het vorigd jaar de zitting der Staten-Generaal werd geopend, was juist de gulden gedevalueerd. Maar ook de Troonreds scheen gedevaluerd. Het was een be schouwing en geen program. Thans moest opnieuw een Troonrede worden opgesteld, doch opnieuw waren er factoren, welke in de normale gang van zaken ingrepen- Nu zijn het, zo zegt de regering, de internationale spannin gen, waarvan de gevolgen zich 6teeds duidelijker doen gevoelen. Is dat de oorzaak, dat ook deze jongste Troonrede niet beantwoordt aan wat wij van zulk een staatsstuk plegen te ver wachten? Wij menen van niet Onge acht devaluatie en ongeacht internatio nale spanningen is de regering onder dit Kabinet bezig, een wijziging aan te bren gen in de aard van de Troonrede. Die wijziging bestaat hieruit dat de Troon rede steeds meer wordt een situatieteke ning en dat voor het beleid en de wet gevende arbeid het accent al sterker komt te liggen op de onderscheidene be grotingshoofdstukken. Trouwens, minister-president Drees heeft ons omtrent zijn standpunt in deze niet in het onzekere gelaten. Op 10 Nov- 1949 sprak hij in de Tweede Kamer als volgt: „Naar mijn mening zou het ook in het algemeen aanbeveling verdienen, de Troonrede minder te doen zijn hetgeen deze langzamerhand geworden is. een lijst van plannen', dan wel een belichting van de siuatic van het ogenblik en van de hoofdlijnen van het beleid. Dit zal dan moeten insluiten, waarmede ook reeds begonnen is, dat in de memorie van toelichting op de begrotingshoofd stukken meer stelselmatig door elke mi nister wordt medegedeeld, welke de hoofdpunten zijn in zijn beleid en welke de stand van zaken is met betrekking tot wetsontwerpen, die de Kamer te ver- waöhten heeft, welke zijn kijk is op be langrijke punten, die de Kamer interes seren, hetgeen de verdere behandeling uiteraard zal vergemakkelijken'. GEEN lijst van plannen dus. Nu. plan nen vindt men in deze Troonrede ook. bepaald niet. Het meest con crete plan is roe. dat er.... een nota over de onderwijsvernieuwing op komst is- Natuurliik heel belangrijk. Maar toch zeker niet het kernpunt van een Troon rede. Brengt de Troonrede ons dan, naar het woord van dr Drees. de algemene hoofdlijnen van het regeringsbeleid? Ook dat kan men moeilijk staande hou den. Neen, wat deze Troonrede alleen nog is. is een belichting van de situatie van het ogenblik. Het devalueringspro- ces is voortgezet. Het is het begin van een nieuw parlementair jaar; maar dan een begin zonder begin. Op zulk een stuk commentaar te le veren is niet wel doenlijk. Het biedt geen houvast. Het stelt trouwens zelf min of meer. in uitzicht, dat straks de begrotingshoofdstukken brengen zullen wat men tevergeefs in deze Tröönrede zoekt. Zo resteert dan de tekening .van de situatie. Die situatie is stellig ongunstig. Naar onze overtuiging n-og aanzienlijk ongunstiger dan de regering haar ors laat zien. De problemen zijn vele. Wij denken aan de defensie, aan de verhou ding van lonen en prijzen, aan de ver houding tot Indonesië, aan de belasting druk. Vergezichten vermag deze Troon rede ons niet te laten zien. Zullen straks de begrotingshoofdstukken daarin beter De Troonrede moge allengs meer een formaliteit worden, wij hopen slecnts, dat de bede, waarmede ork dit jaar be sloten wordt, niet onder dit oordeel valt. Want hoe zal de mens, hoe zal de over heid, hoe zal een volk al deze moeilijk heden aankunnen zonder kracht van Boven? Tien grepen uit de Troonrede 1. Internationale samenwerking dient sneller verwezenlijkt te worden. 2. Economische integratie van Europa maakte vorderingen. 3. Duitsland worde betrokken bij de aaneensluiting van Europa. 4. Handelsbetrekkingen tussen Nederland en Indonesië bieden bevredigend beeld. 5. Delensie vraagt steeds grotere oilers. 6. Prijsstijging stelt ons voor allerlei problemen. 7. Verder belastingverlaging is niet mogelijk. 8. Bedrijfsorganisatie zal worden bevorderd. 9. Bevolkingsgroei eist krachtige emigratie. 10. Nota over onderwijsvernieuwing is op komst. Een nieuw plan- „Marshall" Nog vier jaar dollars onder andere naam Zoals men weet, zal het plan-Mars hall in 1952 aflopen en dan zal Europa het moeten doen zonder de stroom van Amerikaanse dollars. Er is echter kans. dat de hulp onder andere naam zal blij ven voortduren, want Reuter heeft uit gezaghebbende bron te Washington vernomen, dat Trumans bijzondere me dewerker, Gordon Grey, een nieuw pro gramma ontworpen heeft om Europa na 1952 nog vier jaar dollars te verstrek ken. In het eerste jaar l',4 tot 2 milliard, daarna geleidelijk minder. Tevens wil hij Europa meer bestaansmogelijkheden verschaffen door wijziging der Ameri kaanse douanetarieven en door de be gunstiging van Amerikaanse boeren er. reders te herzien. De laag ontwikkeld" landen wil hij helpen door in 8 jaren 500 tot 800 millioen dollars te geven Tenslotte wil hij een internationaal li chaam voor toewijzing van schaarse en strategische grondstoffen. IJslandse Skymaster terecht: geen doden De IJslandse Skymaster met 7 koppen DAT Zondag in Waalre de Brabantse aan boord, die, zoals wij meldden, verle- gesneuvelden worden herdacht. iden week Donderdag werd vermist, is op de Vatnagletscher in het Zuidoosten van DAT ü2 postdirecteur van Sneek, D Ij3land teruggevonden. Vanuit een ander Jorritsms. m.i.v. 1 Nov. op zajn verzoek vliegtuig zag men het toestel onderste- I eervol is ontslagen en die van Delfzij boven liggen op een hoogte van ongeveer j B. B. Hosier, is overgeplaatst naar Ze- 2000 meter. De bemanning stond er j venaar. naast en zwaaide. Engeland levert niet aan Rusland 1 Aldus minister Strauss De Britse minister van Bevoorrading, Strauss, heeft gisteren in het Lagerhuis beweringen van Churchill weerlegd, als zouden Russische vertegenwoordigers in een Engelse fabriek, waar geheime op drachten worden uitgevoerd, zijn ge weest. Hij ontkende voorts, dat de firma Craven Brothers een geheim contract met do regering had voor de levering van machinewerktuigen aan Rusland. fWEERBERICHT Koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tijdelijke opklarin gen, overigens veel bewol king met plaatselijk enkele buien. Langs de Wadden eilanden aanvankelijk nog vrij krachtige Westelijke wind. elders matige tot zwakke wind. hoofdzakelijk tussen Zuid-West en Zuid- Oost. In het Zuiden van het I»nd 's mor gens zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woendag 20 September: Zon op 6.22 u.. on onder 18.45 u.; Maan op 12.58 u., maan nder 23.57 u.; 26 September: Volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1