hard over iets, ʧ-, u H fÉ |u in m J 1 2 ZONDAGSBLAD 16 SEPTEMBER 1950 VOOR VROUW 3Cyk niet naar anderen^,! HOE moeilijk is het. óók voor ons. vrou wen, in deze gespannen, onheils zwangere tijd ons evenwicht te bewaren. Zo hebben we honderdmaal tegen anderen gezegd en onszèli voorgehouden: „Ik doe niet mee met dat ge-hamster, trouwens ik heb er geen geld voor". „Nee hoor, ik óók niet", antwoordden de meesten van onze kennissen. Even gerustgesteld, dat „zij" en „zij" en buur vrouw hot óók niet deed, leeiden we weer vrolijk verder. Maarwe halen ons wekelijks rantsoen huishoudzeep bij de kruidenier en daar vertelt die goede man, dat hij geen stükje huishoudzeep heelt. We kunnen óók ons gebruikelijke merk thee niet krijgenDaar vliegt de onrust ons naar de keeL Er wordt dus tóch gehamsterd I En èrg óók I Maar door wié dan?, vragen wij ons ai. Zou den dan al die mensen die ons verzeker den niet te hamsteren, het tóch stiekem gedaan hebben? Zijn wij alléén zorge loos? Moeten ónze kinderen straks hon ger lijden als die koude oorlog van van daag tot een hete strijd op leven en dood geworden is?.... W% denken nog wel even aan dat woord van onze Heiland: „Weest niet bezorgd, wat gij eten oi wat gij drinken zult", maar het „doet" ons op dat moment niets. Vlug en met gedempte stem bestèllen wij 't één en ander bij onze kuidenier. En het groeit aan, want als je even je hersens aan 't werk zet. kom je tot de conclusie/ dat 10 kilo suiker nèt voor een paar weken ge noeg is en dat een paar flessen sla-olie óók geen zoden aan de dijk zettenJe bestelt dóór en waar je ooft het geld van daan moet halen, is jóu op dat moment 'n zorgl Op de terugweg naar huis ontmoet je een kennis, die je vertelt, dat zij geen beddelaken meer kon krijgen bij haar tex tielhandelaar. Hij had ze bij 38 tegelijk verkochtEn die kennis vertelt je óók terloops, dat zij twintig knotten jaegerwol heelt ingeslagen. „Moet jij óók doen", ad viseert ze. „die kan je voor onder- en bo vengoed gebruiken". Ziezo, deze laatste injectie had je nog nèt nodig, om volkomen van de kook te zijnl Gaat het velen van ons zo niet? Het is zo begrijpelijk, maar niet goed. Met dat naar anderen kijken worden wij er meestal niet gelukkiger op. Laten we toch proberen, ons er niet door te laten Zvt de knipt Aangeknipte driekwart mouwen en aangeknipte grote revers zijn de typi sche kenmerken van de nieuwe herfst- mode. Ons patroon 72 van deze week is daarom ongetwyfeld welkom. Het is een eenvoudig model met een ruime rok, die van achteren ook klokkend ls, doch geen naad middenachter heeft. De grote zak- kleppen zijn op het voorpand gezet en behoren ook weer tot de details van deze mode. Over de aangeknipte revers kunnen desgewenst witte piqué revers gedragen worden. Het patroon is verkrijgbaar in de ma ten 42, 44 en 46 aan onze bureaux tegen betaling van 0.35 of wordt toegezon den na ontvangst van 0.50 tot 23 Sep tember. Verzoeke steeds by betaling de maat op te geven. Voor de japon is nodig 3 meter stof van 1.30 m. breed. Maat 40 kan op bestelling geleverd worden. beïnvloeden en géén grote bestellingen te doen. als we het geld er niet voor heb ben. Vroeg ol laat moeten we het tóch betalen en wóar kunnen wij hel in deze waanzinnig-dure tijd op uitsparen? Een verstandige vrouw zal als dat lijden kan iets meer dan gewoonlijk per week oi maand vah alles nemen, zodat we niet de eerste dag de beste als er een staking oi wat dan ook is, verlegen zitten. Lang zamerhand vormen wij dan zo ongemerkt mogelijk een klein voorraadje om een eventuele eerste stoot op te vangen. En wie zich ook dit niet kan veroorloven, ma ke zich daar niet bezorgd over. Wèg met die onrust, die bezorgdheid, dat gepiekerl 't Heeft een funeste invloed op de sfeer in huis. De kinderen worden uit reactie op ónze innerlijke onrust, ze nuwachtig en lastig. Er is nog een tweede manier, om op on- deze tijd óók gauw dreigen schuldig te maken. Nu alles zo ellendig duur is en de meesten onzer zich bij lange na niet kun nen aanschaffen wat er eigenlijk tóch no dig ié, zijn wij gauw geneigd mevrouw A en juffrouw B te becritiseren. Wij vrouwen zien het nu eenmaal direct, als èèn van onze kennissen een nieuwe mantel of hoed heeft. De moeders, die niet weten, hóé ze haar kinderen netjes in de kleren zullen houden, zien nauwlettend toe, hoe een ander dat klaarspeelt. Het geroddel kan een aanvang nemen: „Hèb je 't ge zien? Mevrouw A alwéér zo'n beeldige japon en die man een nieuwe overjas I Altijd klagen, maar nou zié je eens I Heb je gezien wat 'n keurige manteltjes die kinderen van B hebben? En die jon gens prachtige nieuwe schoenenl Waar halen ze 't vanddón? Die man zal wel méér verdienen, dan ze zeggenl" enz. enz. Laten we daarmee toch ophouden. „Een andermans brieven zijn moeilijk te lezen". Dat moeten we ook maar niet proberen. Zo gauw komen we tot een onrechtvaar dig oordeel. Als u eens een jas voor uw jongens, oi een japon voor uzelf krijgt, gaat d dat dan rondbazuinen? Zo zijn er immers legio mogelijkheden? We worden van dat „kijken naar an deren" geen greintje gelukkiger. Integen deel: het voedt de ontevredenheid in 't eigen hart. Het goed beheren van haar huishouding kost menige huisvrouw in de- te tijd een maximum aan inspanning. Die hoge prijzen werken zo deprimerend. Maar béter dan met jaloerse blikken naar elkaar te kijken, kunnen we voor el kaar bidden, oi God ons allemaal en ieder persoonlijk rust en Godsvertrouwen wil jeven. En waar ons wijsheid ontbreekt, mogen we die van Hèm vragen. Die mild geeft en niet verwijt. MARGARITHA. NaschrilL Ik ontving nog enkele brieven van moe ders van grote gezinnen. Brieven, die overlopen van dankbaarheid en levens vreugde. Hóé graag ik ook uit deze mooie brieven één en ander zou willen citeren, laat de plaatsruimte dat niet toe en 't zijn tóch alle bevestigingen van het stukje over „Grote gezinnen" in ons blad van twee weken geleden. Maarik bewóór ze well Ze kunnen misschien in onze ru briek nog wel eens te pas komen. een goede compensatie. Wanneer we het met een spelletje doen, krijgen de kinderen er plezier in. We kunnen bijvoorbeeld een dunne badhanddoek neerleggen in losse plooien; de kin deren moeten dan met de tenen de handdoek op een hoopje krabbelen. Een prachtige sport vinden ze dat! Of we laten hen een potlood met de tenen oprapen. Door het spannen der spieren verstevigen we het weefsel en geven de 26 voetbeentjes flinke steun. In Amerika is in onze gewone krant wees Spelevaar er deze week reeds op de maand September uit geroepen als „de maand voor de kin dervoet". De Nationale Raad voor de voetgezondheid ontwikkelt dan grote activiteit, bijvoorbeeld door voet- controle van schoolkinderen. Een kleine afwijking kan by het jonge kind nog gemakkelijk hersteld wor den. In Amerika werden by 8 van de kinderen van één jaar voetgebreken geconstateerd, bij tweejarigen was het 22 bij vijfjarigen 41 en bij kin deren van tien jaar zelfs 50 Cijfers, die wel aantonen, dat we de voeten van onze kinderen terdege onder controle moeten hebben. De kindervoet groeit snel, de maten wijzigen zich bij kinderen van 2 tot 6 jaar in 4 tot 8 weken; van 6 tot 10 jaar in 8 tot 12 weken; van 10 tot 12 jaar in 12 tot 16 weken; van 12 tot 15 jaar in 16 tot 20 weken en van 15 tot 20 jaar in 6 niaanden. Dit zijn vanzelfsprekend globale cijfers, waarop uitzonderingen kunnen voorkomen. Maar hoe dan ook, dat het kindervoetje onze aandacht ver dient, is zeker! Waadeljapoa van zachte wollen stol in rose en gtijze ruit. De driekwart wijde aangeknipte mouw sluit nauw onder de elleboog. Metz en Co. toonde dit model op baar herlstshow in hef Eurbaus te Scheveningen. i£aten we zuinig zyn met KINDERVOETJES We moeten tenslotte allemaal op onze voeten ons hele lgven voort en toch zorgt menig ouder eerder voor een mooi jurkje of pakje dan voor degelijk schoeisel voor de kinderen. Kindervoetjes zijn teer, die, gauwer dan men wellicht denkt, verknoeid zijn. Te kleine schoentjes, en dat be treft zowel de lengte als de breedte, kunnen allerlei voetongemakken ver oorzaken op latere leeftijd. Ook het voortdurend laten lopen op spekzolen is verkeerd. De voetzool wordt hier door bij iedere stap een weinig gerekt en uiteindelijk kan dit de oorzaak worden van platvoeten. Des winters is het moeilijk om de kinderen op blote voeten te laten lopen, maar in de vacantiemaanden is het uitstekend om op het warme zand de kinderen maar barrevoets te laten gaan. Voet- gymnastiek is in de wintermaanden Het merkwaardigste van deze man van Germaine Lecomte is de sluilit die geheel opzij valt. De enon zakken zijn laag ingezet en lopen tot bijna middenvoor door. MÊÊÊÊ Het najaar brengt ons weer het harde fruit: appelen en peren. Deze vruchten behoeven geen aanbeveling meer, want door de eeuwen heen verheugen zij zich reeds in grote populariteit. Toch vroeger at men het harde fruit uitsluitend om de goede smaak en de frisheid. Later zei men: fruit is zo gezond, en nu weten wij, dat appelen en peren niet alleen fris en gezond zijn om te eten. maar bo vendien nodig en nuttig voor het lichaam, omdat zij veel vitamines en mineralen bevatten. Door het regelmatig gebruik van dit fruit en vooral van zure appels voorkomen wij vatbaarheid in de winter en houden wij het lichaam fit en ener giek. En hoe kunnen wij de vruchten opdienen? In velerlei vorm. Eerst ge woon: rauw en goed gewassen, zo mo gelijk met schil en al. Een goede fruit- eter laat alleen het steeltje van een appel of peer over! Nog eens wijzen wij er echter op. dat men de vruchten bij rauw gebruik altijd terdege moet wassen, en niet zo half af vegen of afspoelen. Het fruit maakt een lange weg, eer het van de boom waar het trouwens aan allerlei bevuiling is blootgesteld op onze tafel komt en daarom kan het voorkomen, dat het eten van ongewassen fruit mondontsteking, maagstoornissen en zelfs lichte vergifti gingen veroorzaakt. Dan een tweede waarschuwing: gebruik voor het schillen van fruit nooit stalen messen. Alle fruit gaat zwart worden en scherp smaken wanneer het met ijzer of staal in aanraking komt. Gebruik dus bij het schillen van fruit het liefst een zil veren en anders een goed verchroomd smakelijke variaties voor vruchtenvla, welke met suiker tijdelijk! wordt geconserveerd. Vruch tensla moet men maken in een glazen of porseleinen schaal, welke met een deksel of schotel van hetzelfde materiaal wordt bedekt. Men dient de sla enkele uren te laten staan alvorens deze te ge bruiken. Doch eerst suiker toevoegen! Kook vruchten tenslotte nooit in een aluminium pan, dat geeft scherpe smaak en het aluminium zelf wordt er ook niet mooier door. Neem steeds een geëmail leerde pan en verwijder de gekookte vruchten daaruit zo snel mogelijk. Het opwarmen van gekookte vruchten is niet aan te bevelen; zij verliezen dan smaak en waarde. En nu enkele recepten (voor 4 perso nen) voor het bereiden van een smakelijk vruchtentoe-tje. Appclmoespndding: 500 g moesappelen, 3 dl water, 40 g (4 eetlepels) custardpoeder, 100 g (bijna 1 kopje) suiker. De appelen schillen, van klokhuizen ontdoen en tot moes koken met 2 dl water. Het custardpoeder aan mengen met de rest van het water. Het moes hiermee binden en even doorkoken. De suiker van het vuur af toevoegen en de pudding overdoen in een, met koud water omgespoelde, puddingvorm. De koude pudding geven met vanillevla of yoghurt snijden en de klokhuizen verwijderen. De peren in het water met wat suiker (af hankelijk van de zoetheid der peren) koken tot ze doorschijnend zijn geworden. Het vocht binden met een weinig met water aangemengd aardappelmeel. Iets citroensap toevoegen. Bij het opdienen de griesmeelpap (warm of koud) in een schaal overdoen en de peren met het vocht over de pap scheppen. Perencompóte met rozijnen en gember: 8 handperen, 100 g rozijnen, 2 nootjes gember en iets gembc-rstroop. suiker naar smaak, een weinig citroensap, aardappel meel. 4 et 5 dl (plm. 3 kopjes) water. De peren schillen, in vieren snijden en van de klokhuizen ontdoen. De vruchten in het water met suiker naar smaak koken tot ze doorschijnend zijn geworden. Het vocht binden met aangemengd aardappel meel. Een weinig citroensap aan de com- pöte toevoegen. De rozijntjes opwellen in een beetje water, de gember klein snijden. Rozijnen, gember en gember- stroop bij de peren voegen. De compöte koud laten worden en opdienen. Griesmeelpap met peren: 'A liter melk, .neel, 30 g (2 peren, nog suiker naar smaak, 214 water, aardappelmeel, citroensap. De melk aan de kook brengen. De suiker en het griesmeel vermengen en in de koken de melk strooien. De pap doorkoken tot ze gaar is. De peren schillen, in vieren Vla van liter melk, 25 g (2)4 eetlepel) custardpoeder, 35 g (2eetlepel) suiker, iets zout. Voor de vulling: 100 g (bijna 1 kopje) suiker, 1 grote appel, 3 beschui ten een klontje boter of margarine. De melk met iets zout aan de kook brengen. Het custardpoeder aanmengen met wat achtergehouden melk. De kokende melk binden met het aangemengde custard poeder en de suiker toevoegen. De vla laten afkoelen. De boter of de margarine smelten in de koekepan. De beschuiten grof kruimelen, de appelen schillen en snipperen. De suiker m de koekenpan tot caramel branden (zorgen dat ze niet (4V4 eetlepel) gries- te donker wordt), de beschuitkruimels hierdoor mengen en vervolgens de appel- snippers. Deze even meebakken tot ze zacht geworden zijn, ondeT voortdurend roeren. Dan het mengsel door de vla mengen. Laat men de vla met het meng sel lang staan, dan wordt dit zachter, anders is het croquant. ZONDAGSBLAD 16 SEPTEMBER 1950 7 1 onzejeuqó-p&qin&f i dat ik niet wiót EN WAAR TANTE LIES AAN TE PAS KWAM Beste neven en nichten, Ik had wel gedacht, dat die puzzle vorige week niet zo gemakkelijk Ik kreeg tenminste lang niet z de week daarvoor. Maar het kan ook niet altijd even goed gaan, vinden jullie wel? Vooral veel neefjes hebben mij gevraagd, wat num mer 23 in die puzzle toch wel moest zijn. Ik heb het plaatje van onze tekenaar eens goed bekeken en eerlijk, fle wist het zelf niet. Maar Tante Lies weet van sommige dingen veel meer af dan Oom Karei, vooral als het over dameskleren gaat. „Nummer 23" zei ze „dat is een spy of spie van een rok". Zie je wel, neven, we kunnen toch nog heel wat van de dames leren! En nu zijn jullie alle maal natuurlijk heel erg nieuwsgierig naar de oplossing en de winnaaitjes. Nou dan, daar gaat ie: Oplossing: 1 klok; 2 lei; 3 kruk; 4 ruiker; 5 ka; 6 hek; 7 kip; 8 prei; 9 étui; 10 rok; 11 bananen; 12 ark; 13 kop; 14 eva; 15 ruit; 16 twee; 17 oor; 18 wip; 19 spy; 20 maan; 21 aak; 22 poes; 23 rij; 24 hakken. Gefeliciteerd, prijswinnaars! jullie na men zijn: Arie v. d. Hoek, Tine Botcr- Marijke van Dujjn, Arjen de Vlie ger Karei v. d. Kaaden. De troost- prijsjes gingen dit keer Belksma, Lies Kruis, Kees Bons en Lenie Voor deze week heb ik maar weer eens een ander soort puzzle voor jullie opgezocht. Ik hoop, dat er maar wèer een geweldige stapel brieven binnen stroomt, want Oom Karei heeft een eigen spreekwoord: „Hoe meer brieven, hoe meer vreugd". Nu ga ik maar weer eens een greep deen in de stapel post. De eerste, die van daag aan de beurt is, heet Riet Troost en woont in Stellendam. Zij vraagt voor haar zusje, Andrea Troost, die al tien weken in het Utrechtse Ziekenhuis ligt, een kaartje van jullie. Kan er nog wat af, jongens en meisjes? Dan is hier het muzikale qLazen Van glazen kun je ook een mooi mu ziekinstrument maken. Je zet er vijf of zeven naast elkaar liefst op iets hards. De glazen mogen elkaar niet raken. Dan vul je het eerste met een klein beetje water. In het tweede doe je wat meer; in het derde weer wat meer, enzovoort Hebben alle glazen op deze manier een verschillende hoeveelheid water ge kregen. dan neem je een breinaald en het muziekinstrument is klaar- Door met de breinaald boven op de rand der glazen te tikken, krijg je verschillende tonen. Als je een beetje handig bent, kun je misschien best een wijsje op de glazen 'ikken. net als een echte piano! adres van jullie zieke ichtje: Andrea Troost, Stads Academisch Ziekenhuis, zaal K, Utrecht. Kijk maar eens, of jullie nog een dubbeltje te missen hebben En natuurlijk weer zo'n lange brief van Willy Lips, ze schrijft dat ze gepro beerd heeft, in haar vacantie eekhoorn tjes te aaien. Maar ze waren haar toch wel te glad !afZo, Hendrina de Kiewit, mag jij wel eens helpen in de groentenzaak van Vader? Dat vind ik kwiek. hoor. Jij mag anders wel opletten, zeg, dat je de mensen geen knollen voor citroenen verkoopt in zo'n groentenwin- kel. Maar daar zal Hendrina wel voor uitkijken, geloof dat! Elly van Noordwijk ....brrrr je laat me rillen. (Ze heeft ge zwommen pas, nog op een hele koude dagJe zou er gewoon kippenvel van krijgen, Elly. Maar flink vind ik het zeker. En dan nog zo'n leuk krabbel- briefje van Thea Kraal. Zij schrijft, dat ze een paar weken geleden een boekje heeft gewonnen en dat moeder haar 's avonds als zij zich gauw uitkleedt wan neer ze naar bed moet, daaruit voorleest. Natuurlijk, Adrie van Leerdam, je bent welkom in de grote kring van neven en nichten. Stuur elke week maar _2n in en probeer maar veel prij- te winnen! Joke Lankhuijzen merkt heel ondeugend op, „Oom Karei, een aak heeft toch geen zeilen", nee Joke, als je goed naar de tekening hebt gekeken, zul je zien, dat er geen zeilen opstaan. Cor van Es wil ook graag bij de vrienden van Oom Karei horen. Natuurlijk daar hebben we niets op tegen hoor Cor! Ik zou best al die broertjes en zusjes van jouw willen zien en geef vooral Bram een hand van Oom Karei. En nu, jongens en meisjes nog iets heel leuks. Jullie hebben natuurlijk al lemaal zo jullie liefhebberijen. De een bouwt een vliegtuig, een ander bor duurt een kussen, de derde naait pop- pekleertjes en weer een ander houdt van figuurzagen. En nu de avonden langer worden is het aardig aan jullie vrienden en vriendinnen in de jeugd rubriek te vertellen hoe jullie je vrije tijd besteden. Dus.... behalve de op lossing van de puzzle van deze week verwacht ik ook een hele stapel leuke brieven waarin jullie vertellen wat je in de avonduren onder handen hebt. Verleden jaar heb ik gezien dat een jongen een molen van anderhalve me ter, helemaal van lucifers in elkaar heeft gezet. Het spreekt vanzelf, dat jullie niet allemaal zoiets kunnen, maar jullie zitten toch niet de hele avond te niksen? Schrijf het me eens en dan gaan we dat de volgende week gezellig bespreken. Oom Karei. 1 l 1 6 7 8 9 lo 11 22 imt* Wk 11 fm Wm 16 37 3Ó> 19 Zo m WÊ rnf,s! 11 V ït» 27 Itf i A TM VM 91 94 mA 91 9? V' r 99 fiT v- 10 li \z li 1? m Kruiswoordraadsel STiX"* 45' hee,t het ionge,ie Van links naar rechts: 1. heeft het jongetje in zijn hand; 5. heeft het jon getje op zijn hoofd; 11. afk. onder ge bruikelijk voorbehoud; 13. zit aan de hengel (op de tekening) vast; 14. mu zieknoot; 15. zie 14 hor.; 16. pl. in Gel derland in 't N.O. van de Achterhoek bij de Bolksbeek; 19. reep goed; 21. vals klinkend, schel; 22. muurholte; 23. wan neer; 24. weer doen, overnieuw doen; 28. afk. eerste kwartier; 29. rivier in Spanje; 30. zie 22 hor.; 31. afk. de dato; 33. koerier, snelloper; 34. voorzetsel; 35. voordat; 38. afk. Spaans Nieuws Bu reau; 39. voegwoord, (Frans); 40. ver voermiddel; 41. 68 c.m.; 43 spil; 44. één Van boven naar beneden: 1. andere naam van Nederland; 2. vlak, gelijk, effen; 3. afk. Naamloze Vennootschap; 4. voegwoord; 6. afk. United States of America; 7. afk. Nomen Nisco; 8. vat; 9. samentrekking van „mede"; 10. delen van een etmaal bestaande uit 60 min.; 12. vrucht; 15. hijlang; 17. aanw. voorn.w.; 18. tot dit volk behoort het jongetje; 20. afk. Post Scriptum; 21. stop; 24a. afk. regeringsreglement; 25. zit aan het snoer op de tekening; 26. slot, einde; 27. klein onbeduidend; 32. melodie, wijs; 36. zie 39 hor.; 37. zee hond; 40. uitroep van pijn; 42. zie 14 hor.; 43. slede. HET STRAATNAMENSPEL Dit is een spel voor groteren. Het kan buiten gespeeld worden, maar op een regenachtige dag kan je het ook bin nen spelen. De leider van het spel neemt eer straatnaam in gedachten van de stad waar hij en de andere jongens wonen. B.v.: Nieuwstraat. Deze naam schrijft hij als volgt op: N wstraat. De woor den straat, singel, laan, gracht enz. steeds voluit; van de eigenlijke naam alleen de eerste en de laatste letter. De overige spelers moeten nu raden, welke letters zijn weggelaten. Degene, die niet goed raadt, moet een pand geven. By sommige straten kun je 't ook laten raden door iets aan te wijzen. In dit geval wijs je b.v. een nieuw kleed je, een nieuw huis, een nieuwe pet of zo aan. Dit kan bij vele straten: b.v.; de Hoogstraat, de Breestraat, de Kip straat, de Goudse singel (je wijst dan op een goudse pijp). <~Piet jZ,el}oerdriet Laatst kwam buurmans Piet mij tegtÊ^ En hij schreeuwde boos en luid, Wel, dacht ik, wat dat beduidt! „Piet, ivaarom zo'n storm en regen?" „Och!" riep Piet, „hij op de straat, Op die hoek heeft mij geslagen! Hij hij wil mij altijd plagen! En ik doe hem toch nooit kwaad lk liep haastig toe naar voren, En riep: ,,Wie heeft dit gedaan! Wie durft kleine kind'ren slaan.' Wie sloeg Piet hier om z"n oren?" Juist kwam er de bakker aan, „Piet?" zei hij, „die kleine jongen? Die is tegen 't hek gesprongen En dat heeft hem pijn gedaan. Hij heeft toen het hout geslagen, En geroepen: doe je 't weer, 'k Smijt jou in de modder neer!" Wat kan Piet zich zelf toch plagen H. ALKEMA. :>*K3*aK^CÉk*<»<^<3<8(£k7r<^C£QK3eSc£c8CgaK9CfWKSC80r<3)Ci3öK9a^ VERTELD door INGA-hRiTT ALLERT GETEKEND «Jw NILS MfiNSSON 151 De man maakte bezwaren. De kinderen waren het liefste wat hij had in de wereld. Maar meteen moest hij er aan denken, hoe onaardig hun stiefmoeder al tijd voor hen was. De kinderen hadden het niet altijd prettig thuis. Misschien zouden ze het wel beter hebben met hun beidjes in het bos. 16. Hans en Grietje hadden zo'n honger, dat ze niet konden slapen en ze hoorden, wat Vader en Moeder met elkaar bespraken. En Grietje, die de kleinste was, be gon te huilen, toen ze hoorde, dat ze beiden, voortaan in het bos moesten wonen en slapen. Maar Hans, die al zeven jaar was, troostte haar. 17. „Wees maar niet Grietje. We vinden best de weg naar huis weer terug, als we nu tenminste niet huilen en erg flink zijn". Stilletjes kroop hij het bed uit en kleedde zich aan. Met de ldompen in de hand, sloop hij toen de deur yit 18. Hij had een plannetje be dacht, hoe hij en Grietje morgen de weg zouden kunnen terug vinden. Toen hij zag, hoe mooi de maan de kiezelsteentjes ver lichtte, lachte hij voor zichzelf. „Die stenen Jtan ik best gebruiken en ik zal er mijn zakken mee vol stoppen". 19. Daarna kroop hij weer in 20. Ze sliepen, totdat de haan 21. Vlug kleedden ze zich aan bed en fluisterde tegen Grietje: in het bos kukeleku kraaide om en Hans voelde, of hij de stenen „Nu kunnen we rustig slapen, te vertellen, dat de zon opging, nog in zijn zak h^. Zo lang hy want morgen kan ons niets over- Toen kwam de stiefmoeder en ylordlt leS wekingen gaf de komen." Grietje wist wat een trok de dekens van het bed en hun iedernlg een flinke broer ze had en als hij riep nog bozer dan gewoonlijk: slut bi0od. Ze hadden nu al hon- zei, dat ze gerust konden slapen, „Opstaan luie kinderen! Vandaag ger> maar dit brood moest be- dan was dat zeker zo. gaan jullie mee het bos in". waard worden voor later.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 8