Worsteling om betere succes bekroond accomodatie met NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIIDAG 15 SEPTEMBER 1950 UITSTEEN NOMEN NESCIO Het schijntLeijenaars, dat elke Woensdag en Zaterdag vele brave poorters komen kijken naar die blau we steen van ons. Wij hopen, dat zij dit doen ter leringhe. En niet tot ver- maeck. Hoe het ook zij, menigmaal dwarrelt een brief op mijn bureau van een of andere burger, die zijn goed- of afkeuring over de berech ting uitspreekt. Weest, brave borsten, ervan overtuigd, dat Uw Baljuw dit waardeert. Het contra evenzeer als het pro. Doch wat ik niet waarderen kan, !s een schrijven van iemand, dat ik dezer dagen ontving en waarin de auteur op zeer onbehoorlijke en on ware .wijze, stelling, neemt, tegen paalde dingen, ons blad aangaande. Als een vurige fidei defensor, ver dediger van het geloof, trekt hij van leer, en ondertekent ten slotte met .Schepen". Dit leek hem nogal een geschikte schuilnaam, omdat hij zijn brief richtte aan de Baljuw. Op dit schrijven zou ik het vol gende willen aanmerken: Ten eerste, dat een Baljuw steeds schepenen onder zich heeft, die hij bij name kent. Ten tweede, dat het vechten met gesloten vizier nog altijd behoort tot een van de meest afkeurenswaardige liefhebberijen. Dit geldt zeer zeker voor iemand, die zoals ik zei, zich opwerpt als een verdediger des ge loof s. In casu een Christen. Temeer moge dit afkeurenswaardig gevonden worden, wanneer de anonieme schrij ver gerekend mag worden tot de groep der intellectuelen. Wat onge twijfeld het geval is. Zoveel ver stand heeft de Baljuw altijd nog wel van brief schrijverij. Anonieme briefjes schrijven, lieve lezer, lezeres, is zoiets als belletje trekken. Je doet iets wat niet hoort, en je rent hard weg. In het donker. Omdat je weet, dat je een pak voor je broek krijgt, wanneer je gesnapt wordt. Deze anonymus zetten wij daarom, tussen duim en vinger beet gepakt, bij zijn vuile kraagje, op de blauwe steen. In een land van vrije meningsuiting knijpen wij, als fat soenlijke burgers, onze neus dicht, wanneer wij in aanraking komen met dergelijke scribenten. Ik meen, dat Jacob Cats het geweest is, die gezegd heeft: Het puntje van .een gauwe pen Is 't felste uiflJJW SStTtk ken. En zo is het. En dat puntje van die gauwe pen wordt zelfs verderfelijk, wan pen-houder als U begrijpt wat ik bedoel zich in hét duister ver bergt. Critiék PrachtigGraag zelfs. Zulke pennen, mits ze gevoerd wor den door een hand, die het wèl meent, zijn GOUDEN pennen. Waar we zuinig op moeten zijn. Waarde Heer Anonymus, steek, zo lang ge de moed niet hebt met op geklapt vizier te strijden, Uw pen it het étui. De grootste vijand van eei goede gemeenschap is vuilschrijverij. En vuilschrijverij is: onwc ondertekende critiek. Uw werk is het werk van de slopers, die in de voor bije oorlog op hoog bevel hele stads wijken met hun mokers neerhaalden voor de vijand. Anonimiteit bezigt men als er iets verkeerd is, met de maatschappij. Dat deden we in de oorlog, toen we niem onze krantjes maakten en spreidden en lazen. Ik ben benieuwd, Heer Anonymus, of ge wellicht uit die tijd Uw geheimschrijverij hebt overgehouden. Dan zij het U niet kwalijk genomen. En wil ik slechts verder volstaan met de opmerking, dat de oorlog alweer een jaar of vijf voorbij is, dat niemand meer onder gedoken zit en dat een ieder zijn ge dachten onbelemmerd uiten mag. En moet. Omdat wij die boze maatschap pij uit de oorlog kwijt zijn en geza menlijk in onze overalls aan het op trekken zijn, om een nieuwe, betere maatschappij op te bouwen. Een maatschappij, waarin elke on derduiker als een slecht vaderlander wordt beschouwd. Nomen nescio- Ik weet Uw naam niet. Maar Uw beroep weet ik wel. En dat is: geestelijke onderduiker. BALJUW. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Lahr, Langezaal, Nieuwzwaag en Teeu- wen. Dokterstelefoon 22222. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 16 Sept. 13 uur tot Zaterdag 23 Sept. 8 uur waargenomen door apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552. en de Haven apotheek, Haven 18, tel. 20085. De komende Vebo-tentoonstelling Grote inzending „reactie-vrij" fokvee verwacht Demonstraties met „melkmachine-dei-toekomst" DE VEBO, de vereniging, die speciaal de belangen van de agrarische sec tor in onze streek behartigt, viert dezer dagen haar derde lustrum feest. Het is namelijk vijftien jaar geleden, dat de eerste Vebo-tentoonstel ling in onze stad werd gehouden. En dit zal aan de tentoonstelling, die op Donderdag 21 en Vrijdag 22 September plaats vindt, wel te merken zijn. Belangrijk voor deze expositie is, dat men de beschikking heeft gekregen over het slachthuis, waar de meeste tentoonstellingsactiviteiten zich zullen concentreren. De worsteling om een betere accommodatie is bekroond! Reactie-vrij De heer J. W. Bonda, die leiding gaf in een deze week met enige Vebo- autoriteiten gehouden persconferentie, vertelde met aanstekelijke opgewekt heid, dat de agrarische positie in de Rijn- en Duinstreek sterk in haar voor deel is gewijzigd Dit demonstreert zich in de steeds talrijker wordende in schrijvingen voor de tentoonstelling, waardoor het bestuur voor het feit kwam te staan, dat de accommodatie van de veemarktterreinen te gering was gewor den. Het aantal onderwerpen van de expositie breidde zich ook al uit, dus kon op 't laatst gesproken worden van een onhoudbare toestand. Het gemeentebestuur heeft in deze nood royaal voorzien door het slachthuis aan de Maresingel ter beschikking te stellen. Een betere plaats bestaat niet aldus de heer Bonda. Niet alleen zal men zich er voldoende kunnen roeren, maar ook komt alles veel meer tot zijn recht. Vooral dit jaar, nu aan de tentoonstel ling een soort van jubileumtintje wordt gegeven. De Vebo is zo vooruitstrevend, dat zij niet kon wachten op het zilveren Jaar. Hoe zou het ook kunnen. Er zijn weer zo veel objecten bij gekomen, die de aandacht van de agrariër vragen en waarvoor de Vebo, die het beste van het beste wil brengen en vooral actueel wil zijn, de belangstelling van de boer wil opwekken. Ook de boer heeft te strijden voor zijn bestaan. Deze strijd heeft zin als hij op de hoogte blijft van de ontwikkeling die het boerenbedrijf doormaakt. Houdt hij De afdeling fokvee heeft dit jaar enige moeilijkheden opgeleverd met het oog op het streven van de regering om veestapel tbc-vrij te maken. Het bestuur de Vebo zou zijn naam in het water hebben gegooid als het de gedragslijn de overheid in deze niet had volgd. Men heeft dan ook een bepaling het leven geroepen, waarbij alleen ctie-vrij vee voor inschrijving in aan merking kwam. Toch kan niet gezegd worden, dat dei bepaling tot teleurstellingen heeft ge leid. Integendeel! Desondanks zal het aantal inzendingen niet minder dan 456 bedragen. Dit is zeer verblijdend en doet de waarde van deze centrale fokveedag van de bond van rundveefokverenigin- in de Rijnstreek aanmerkelijk stij gen. Het aantal is ook een bewijs van dc uitstekende fokkerszin van de veehou ders in de Rijn- en Duinstreek. De afdeling voor het paard is dit jaar ook groter. Een aangifte van 75 warm- bloedpaardsn, die bijna alle op de laatst gehouden keuringen werden geprimeerd, »n gunstig teken. De afdeling klein- schapen, varkens en geiten completeerde met haar 162 inzendingen deze fokdag. Nog één punt dient genoemd, namelijk de veebeoordelingswedstrijd. Ook hier beweegt het aantal inschrijvingen zich stijgende lijn. De heer Bonda drukte zijn grote tevredenheid hierover uit De leraren en leerlingen van de landbouw scholen en cursussen beginnen ook steeds belangstelling voor de Vebo als de fokkerij stimulerend lichaam te Ruitersport Op de tweede tentoonstellingsdag komt het handels- en slachtvee aan de beurt. Dit heeft men met opzet gedaan, omdat ongetwijfeld tal van marktbezoekers zullen zijn, die met dit puike vee euw kennis willen maken. Een belangrijk attractief element In de komende Vebo-manifestatie is wel het ruiterfeest, dat op Vrijdagmiddag op het f Advertentie j Janny H. moest weer naar school. De vacantie was voorbij. Maar zij had drin gend een nieuwe schooltas nodig, en die is duur. Gelukkig had moeder „de Spar" spaarzegels (U weet wel) zuinig Bewaard. En nu heeft Janny een prach tige tas 11 J. W. BONDA een winterslaap, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat er een achterstand ont staat, waartegen hij niet meer opgewas sen zal blijken te zijn. En de Hollandse boer moet nog veel leren. Hij is er toe in staat! Komt men op keuringen in Friesland bijvoorbeeld, men zal zich de ogen uitwrijven van verbazing over zo veel wezenlijke belangstelling Onlangs was er een veekeuring van importantie te Delft, maar hier konden de boeren zonder de kans vergissingen te maken geteld worden. Waarmee men ons maar wilde duidelijk maken, dat er nog iets bij ons hapert Is het élan eenmaal onder de boeren los, dan kunnen er ook dingen gebeuren, die zelfs Friesland versteld zouden doen staan. Daarom wil de Vebo de agrari sche zaak activeren en stimuleren. Dat men het middel van de tentoonstelli: zo weet te gebruiken zoals men dit steeds heeft gedaan, Is alle hulde waard. Wie zal zeggen hoeveel van wat de boeren op de Vebo hebben gezien in de bedrij ven zelf ln toepassing ls gebracht? De heer Bonda ls er zeker van. dat de Vebo haar positieve uitwerking niet heeft gemist. Uniek In de eerste plaats zal de alom be roemde boerenkaas van de nieuwe commodatie profiteren. Er is in slachthuis een grote hal en daarin zal de kaas gelegenheid krijgen haar deugden te tonen. Het aantal inzendingen 116 overtreft de verwachtingen verre Goudse en Leidse kazen zullen elkaar ii aantrekkelijke verscheidenheid afwisse len. De heer Bonda verzekerde, dat ei producten zullen zijn, waarvan de be zoekers in het algemeen zullen water tanden en de echte kenners zullen ge wagen, dat deze aan óe hoogste eiser voldoen .Unieke boerenkaas Uniek in de wereld, wel te verstaan. Dat in velhuis zo veel kan worden bereikt, is mede te danken aan het gezamenlijk werken van de organisaties en de mede werking van de bond van kaasprodu centen. Zonder overdrijving kan i beweren, dat de Vebo ook het aspect een districtskaasdag heeft. De Goudse kaas zal domineren. Naast het zuivelhuis eist het vleeshuis de publieke belangstelling op- Er is een koelruimte van tweehonderd vierkanti meter, waarin men dieren in geslachte toestand kan zien hangen en de ver schillende stadia van bereiding en ver werking kan volgen (tot aan vlees-in- blikjes toe). Dit aspect van de tentoon stelling is geheel nieuw. Hel is teressant deze dingen eens te zien. De belangstelling van de vrouw mag hier ook niet ontbreken Trouwens: in de kaasafdeling wacht men de boerin eveneens. Gelegen heid voor een genoeglijk praatje alty'd; daar zullen de boerinnen die in het zuivelhuis een taak hebben wel zorgen! De Vebo legt niet alleen d> druk op het technische, het wetenschap pelijke, ook op het gezellige element Via gezelligheid is er ook te leren! terrein ten Noorden van het slachthuis orden gevierd. Het bestuur heeft zich verzekerd van de medewerking van enkele landelijke rljverenigingen. die in Etaat mag achten dat zjj het pu bliek op een mooi stukje ruitersport zul len vergasten. Er is reeds toegezegd, dal ook enkele bijzondere nummers zullen worden uitgevoerd. Het is dan ook de verwachting, dat dit feest agrariër zowel als niet-agrariër in verrukking zal bren gen. Ongeveer zestig paarden nemen deel. Wij willen ten slotte nog wijzen op 2 punten van het programma, t. w. stands met werktuigen en machines een afdeling van de bedrijfsvoorliohtings- d-ienst. De eerste stands zullen weer met de nieuwste snufjes voor de dag komen. Zij hebben betrekking op de weidebouw en de zuivel. Het is niet doenlijk hier al lerlei nieuwigheden op te sommen, i wij willen toch een uitzondering maken voor een zeer bijzondere melkmachine: de „Bajema"-machine uit Friesland. Bajema-machïne De heer Bonda heeft ons lets over deze machine verteld. We zullen dit nu doorgeven, omdat wij de demonstraties op de Vebo willen afwachten. Wel mag zijn opmerking, dat deze melkmachine de machine van de toekomst is, nu niet vermeld blijven. Aanvankelijk is er dit product van de vindingrijke techniek veel critiek geleverd. Het zou afbreuk doen aan dc welstand van de koelen, Deze mening heeft reeds plaats gemaakt voor haar tegendeel. Ook uit wetenschap pelijke kringen komen de beste verkla ringen. De boeren kunnen zich nu over tuigen. De heer Bajema te Ferwoudc (by Workum) komt met zestien koeien cn met zijn machine, de enige function- nerendc in ons land, naar Leiden. Onze stad heeft de primeur. Eerst zou de heer Bajema op de Utrechtse Jaarbeurs eer demonstratie geven, maar het bestuui van de Vebo heeft hem voor Lelden we ten te winnen. De bedrijfsvoorlichtingsdienst zal on der auspiciën van de bedrijfsverenigin gen tonen wat hij voor de boer al zo doet. Voor de boer dan, die het goed meent met zijn bedrijf en ernstig en vol vlijt zoekt naar wegen tot een efficiënte bedrijfsvoering te geraken. Programma Het programma voor Donderdag 21 September luidt als volgt: 7 uur toela ting van het vee op de terreinen: 8 ontvangst van de jury; 8.30 uur keurin gen; 9 uur opening van het tentoonstel lingsterrein voor bezoekers; 9 uur wed strijd in beoordeling van fokvee; 113C uur officiële opening van de expositie; 1 uur défilé van bekroond vee: 4 uur melkdemonstratie met toelichting. Vrijdag 22 September: 7 uur toelating van vee op de terreinen; 8 uur aar van paarden op de terreinen van slachthuis; 8.30 uur ontvangst va jury; 9 uur keuringen van het ve opening voor het publiek; 1 uur défilé van de bekroonde dieren: 2 uur ruiter sport; 4 uur melkdemonstratie met toe lichting. Het programma voor Prinsjesdag Het programma voor Prinsjesdag te Den Haag luidt: .3 uur: vertrek van H.M- de Koningin de Gouden Koets met escorte van het paleis Noordeinde naar de Ridderzaal. Route: Heulstraat, Lange Voorhout, Tour- nooiveld en Korte Vijverberg. Na de ope ning van de Statèn-Generaal terugrit naar bet paleis. 15.30 uur: rijtoer van H.M. de Koningin, vergezeld van Prins Bernhard en naar hoopt ook van de Prinsesjes, door de binnenstad en Spoorwijk. Route: van af Paleis Noordeinde via het stadhuis aan de Groenmarkt, Veenestraat. Wagenstraat, Parallelweg onder viaduct door naar Spoorwijk. De Haagse binnenstad en tal van ge bouwen zullen 's avonds feestelijk ver licht zijn. EEN METEOOR TROK OVER LEIDEN Verschillende inwoners van Leiden omstreken hebben Donderdagavond om streeks 10 minuten voor tien gedurende enige seconden een lichtend voorwerp langs de hemel zien trekken. De Sterren wacht in Leiden verklaart, dat het een meteoor is geweest, die zich in Z.-W. rich ting voortbewoog. Waarnemers van dp Sterrenwacht hebben het natuurver schijnsel eveneens gezien. Terug naar Leiden De reoherche te Winschoten heeft in >n logement aldaar de 47-jarige Van Es uit Leiden van zijn bed gelioht. Van Es diende bij de Leidse politie en bij het NSKK en vluchtte bij de bevrijding Duitsland. Hij wilde thans (illegaal) Leiden terug. Dat gebeurde ook, echter heel legaal.... onder politiegeleide. DAPPERHEIDSONDERSCHEIDING De heren J. Wiersma en W. J. Koolhaas te Leiden hebben uit handen van Z.K.H. Prins Bernhard een dapperheidsonder scheiding in ontvangst mogen nemen. Zij kregen het Bronzen Kruis. Aantrekkelijke tekenwedstrijd voor de Leidse jeugd Blikvanger voor V.V.V. en symbool van gemeenschapszin voor de jongeren Zoals wij reeds eerder meldden, wordt de jeugd van de middelbare scholen in Leiden opgeroepen om mee te doen aan een wedstrijd, uitgeschreven door V.V.V. Leiden. Een tekenwedstrijd zal het zijn. Er zal worden ge vraagd een reclameplaat te ontwerpen, die de vreemdeling, of hij nu vat binnen of van buiten de grenzen komt, op de schoonheden van de Sleutel stad zal opmerkzaam maken. „LeidenHolland" is de aangegeven tekst. En daarop valt wel wat te componeren. Nu zullen er natuurlijk zijn, dje zeggen: „Had hier niet een vakman bij gehaald moeten worden?" Of: „Worden hier de Leidse kunstenaars niet gepasseerd?" Maar V.V.V. heeft aan beide categorieën gedacht. In de oorspronkelijke opzet was wedstrijd voor de burgerij begrepen. Natuurlijk had men in die burgerij vooral de vaklui en de kunstschilders op het oog. Moeilijkheden van organisatorische aard (bonden en federaties zouden gaan protesteren) waren echter oorzaak, dat men in de betreffende commissie dit aan trekkelijk gedeelte van het plan moest Jaten vallen. Omdat men de bedoeling deze wedstrijd: Leiden en voorèl de jeugd voor Vreemdelingenverkeer te Interesseren, wilde verwezenlijken. Bo vendien heeft de wedstrijd een bijzonder voordeel voor de jeugd. Zij wordt nl., wat het schone vak van tekenen betreft, een waarschijnlijk wel zeer moei lijke, maar ook zeer aantrekkelijke op gave geplaatst. Terwyi het werken aan deze opgave nog dit voordeel meebrengt: dichter te komen bij het gemeenschaps belang van een stad, van een land, zich bewust te worden van zijn eigen deelge nootschap. Daarom moest de wedstrijd voor de jeugd doorgaan. Maar natuurlijk kómen er goede re clameplaten uit. Daarom zijn er ook be hoorlijke prijzen ter beschikking gesteld. Er zijn twee groepen van deelnemers: groep a, ambachtsschool, Mathesis, avondtekenschool; groep b, Ulo, M.O., V.H.O., kweek- en industriescholen. Van deze scholen alleen zij, die in 1950 leer ling zijn of waren. En in elk der groepen zijn acht prijzen beschikbaar. Waarde bonnen van 25, ƒ17.50, ƒ10 en ƒ2.50 (5 troostprijzen). Terwijl hy, wiens ont werp mocht worden gekozen voo eigenlijke plaat, nog eens extra waardebon van 25 ontvangt. Dat kan dan ook een ontwerp zijn, dat door de Jury niet werd bekroond. Maar alle ont werpen, die bekroond worden, zullen het eigendom worden van V.V.V. Inzending en beoordeling De ontwerpen moeten worden inge zonden onder een motto, dat op alle bl de inzending behorende stukken en op de verpakking moet voorkomen. Het motto moet uit letters of cijfers zijn samenge steld. Wordt f'oor een inzender meer dar één ontwerp Ingezonden, dan moet dat onder telkens ander motto gaan. Elk ont werp moet afzonderlijk worden verpakt en verzonden. Naam en adres Inzender komen in een gesloten doorzichtige enveloppe ter tafel. Ook de leeftijd van de Inzender alsmede de n van school en groep dienen vermeld. De jury bestaat uit mejuffrouw A. W. E. Jonquière en de heren H. Gerritsen, P. J. F. van Weerlee, P. Herfst (bestuurs lid V.V.V.) en Lode Sengers. Zij stellen van het ingezonden werk ook een ten- toonste'ling samen, waarschijnlijk in de Kerstvacantie, een tentoonstelling, die mede de belangstelling voor het werk van V.V.V. zal stimuleren. Wijde perspectief En wanneer dan uit de tekening a een Leidse jongen of een Leids meisje, die met een minimum aan technische hulp van de leerkrachten tot stand is ge komen (want dit is de bedoeling) mooie affiche voor de Sleutelstad is groeid, dan zal die jongen of dat meisje met trots kunnen bedenken, dat deze plaat niet alleen in Nederlandse steden dorpen naar Lelden wyst, maar ook de kantoren van 67 correspondent schappen van het Nederlandse vreemde lingenverkeer over de gehele wereld, ook Parijs en in Londen en in New York, En mocht wat wij niet geloven deze wedstrijd géén plaat opleveren, dan heeft men toch zijn vreugde beleefd dit hele geval, dan heeft het zijn nut ge ld voor de jeugd en voor V.V.V. Er is wel niet zo heel veel tijd om lang /er z\jn ontwerp te piekeren. Uiterlijk 15 November moet alles binnen zijn, Maar de jeugd van nu weet time-en", van op de klok werken. Wie op school geen inlichtingen te pakken kreeg of deze zomer de school verliet, >en wedstrijdreglement terecht bij V.V.V. Steenstraat lb. En dan maar an de slag! Vrouwenclub „Ons Doel" Gisteravond vergaderde de vrouwen- club van de Coöperatie „Ons Doel". De voorzitster, mevr. Van Dijk, opende met hartelijk welkom. Het programma de winter en het voorjaar kwam in bespreking. Er zal onder meer een lezing worden gehouden door mevr. Spakler uit Amsterdam over gezondheidszorg ii den. Mevr. Stlkvoort zal een filmavond lezing verzorgen over de Leidse Buitenschool. Ook wil men voor liefda dige instellingen gaan breien. Men voelde veel voor het voeren van propaganda de coöperatieve beweging in het al gemeen en voor „Ons Doel" in het bij zonder. GEMEENTE LEIDEN Officiële Publicaties STEMMEN BIJ VOLMACHT Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat kiezers, die gedurende het tijdvak van 1 April 1951 tot 1 April 1952 bij volmacht en te stemmen, hiertoe vóór 1 Jan. sen met redenen omkleed verzoek schrift bij hun College móeten indienen, nulleren daartoe zijn verkrijgbaar gemeentesecretarie, afdeling bevol king c.a., alwaar ook de ter zake nodige inlichtingen worden verstrekt. Leiden, 15 September 1950. EXTRA TREINEN OP PRINSJESDAG In verband met de te verwachten druk te op de lijn AmsterdamDen Haag op Dinsdag as. ter gelegenheid van de opening 'der Staten-Generaal wordt een extra trein van en naar Den Haag in gelegd, die ook te Leiden zal stoppen 1. van der Wijngaard; Neeltje J d. D .Teske en J. J M. Marks; Claslna an H van der Weijden en P. Moer land; Margrieta M. V. d. van A. C. Vree burg en M. A. Elderhorsit; Adrianus J in W. Hoogkamer en C. M. Min; Adrianus W. z. van H. van Leeuwe E. J. M. Mieremet. OVERLEDEN: A. Marbus, man, 78 j.; M. M. Pijnaker, wed. van Van Velzen, 65 jaar. Affiche 3 October De door Bonte getekende affiche 3 October is uitstekend geslaagd. Achter de Spaanse pot rijst Leidens stadhuis fie< omhoog. In de tekst wordt de nadruk ge legd op de ..bedrijfsparade", de grote reclame-op tocht. Een leuk hoekje uan de schoolplanten expositie te Voorschoten. V.l.n.r.: De heer W. T. Ch. van Seggelen, mevr. v. <L Hoeven en de heer B. Hoogwerff Kroon, alle drie juryleden, wethouder, L. A. Mooij en de voorzitter, de heer W. F. van Spronsen; op de achtergrond de gemeentesecretaris, de heer J. de Bres Foto N. van der Horst Mr H. R. Goudsmit 25 jaar advocaat Mr H. R. Goudsmit, advocaat en pro- ïreur, zal a.s. Maandag herdenken, dat hij vóór 25 jaar door de Hoge Raad Jer Nederlanden werd beëdigd als advocaat procureur. Onmiddellijk daarna ves tigde hij zich als zodanig in onze stad. Mr GoudsmK, die buiten de kring van de advocatuur ook verscheidene vooraan staande functies bekleedt, maakt sinds 1927 deel uit van het bestuur der Stich- )t exploitatie en beheer van ge woningen, terwijl hij vooral als ris van de Voogdijraad grote be kendheid geniet. Voorts zit mr Goudsmit, die sinds 1946 optreedt als plaatsvervan gend kantonrechter te Leiden, reeds vele jaren in het hoofdbestuur van de Leidse ;chappij van weldadigheid, in welke kwaliteit hij mede is belast met het voor zitterschap van de hulpbank dezer maat schappij. Reeds kort nadat mr Goudsmit zich er had gevestigd, werd hij benoemd tot commissaris van de N.V. Leidsche Broodfabriek, van welke N.V. hij in 1946 werd gekozen- tot president-commissaris. Van zijn overige functies noemen wij nog die van voorzitter van de commissie ontvangst van i plaatselijke de- mobillsatieraad. Het ligt ln de bedoeling van mr Goud smit om het jubileum slechts in intieme kring te vieren. Zestienjarig meisje door bestelwagen aangereden ZU verleende wagen geen voorrang Op het kruispunt TrompstraatVan Speykstraat werd gistermorgen om 11 u de 16-jarige wielrijdster J. H. uit de Va: Speykstraat aangereden door een bestel auto, waaraan zij geen voorrang verleen de. Het meisje werd 2 meter meegesleept en liep een schouderfractuur, ontvellin gen en een lichte hersenschudding op. terwijl zij ook nog tanden uit haar mond kwijt raakte. De E.H.D. bracht haar naar het Acad. Ziekenhuis. Aanrijding met dodelijke afloop Vanmorgen om 9 uur heeft op de Rijnsburgerweg ter hoogte van de Lijs terstraat een aanrijding met dodelijke afloop plaats gehad. Een wielrijder stak daar dwars de rijweg over en werd ge grepen door een uit de richting Oegst- geest komende personenauto, hoewel de bestuurder van de wagen sterk remde De wielrijder werd door de auto „ge schept" en over de motorkap geslingerd. Daarbij kwam hij met het hoofd tegen een verkeerspaal terecht. In zeer ern stige toestand werd het slachtoffer op genomen en naar het Acad. Ziekenhui: gebracht. Na korte tijd is hij daar aar de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer was de 49-jarige J. J. P. custos van het collegegebóuw aan de le Binnenvestgracht en wonende aldaar. PLASTIC strijkinstrumenten werden geïntroduceerd Nederlandse vinding kan grote ommekeer te weeg brengen Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. H. Doyer Huis met tuin Rijn- en Schiekade 67, in bod f 7.400, koper de heer J. van Ree- nen voor f 7.900. Winkelhuis met bovenwoning 3e Groe- nesteeg 47, in bod f 1.140, koper de heer J. van Iterson q.q. voor f 1.515. Bouwterrein Paul Krugerstraat 26 hoek Joubertstraat, na afmijning in bod f 201, en het huis met bovenwoning Joubert straat 1/la in bod f 2.050, samen f 2.251, koper de heer H. Niepoth q.q. voor f 2526. Huis Tollensstraat 4, in bod f 2.700. koper de heer P. J. van der Kleij q.q. voor f 2.710. Huis met bovenwoning 2e Groenesteeg 32/ 12a is niet afgeslagen. VOORSCHOTEN Kinderen exposeren hun I, plantjes i meer dan één reden is het de moei- I te waard, een kijkje te gaan nemen in het Gebouw van Chr. Belangen te Voor- 5; schoten. Daar wordt tot en met vanavond tentoonstelling gehouden van door de schoolkinderen gekweekte planten. De grote zaal is. mede door de activiteit van de gem. beplantingsdienst, in een prach tige bloementuin herschapen. Enkele ver- lichte aquariums, ingezonden door leden n de plaatselijke aquarium-vereniging, doen het prachtig tussen het groen. Dit jaar zijn er 1600 stekken van plan- jr; n aan de kinderen uitgereikt en 550 zijn r weer ingeleverd, maar dan als vol- s groeide planten. Deze planten worden nu getoond als levende voorbeelden van de f0 zorgen van kinderen, die liefde |ej de natuur hebben, en deze tentoon- steUing bedoelt in de eerste plaats dit te stimuleren. Kn Gisteravond werd de tentoonstelling door weth. Mooy, die de burgemeester P verving, officieel geopend. Spr. wekte de j ouders op hun kinderen voor dit werk te interesseren. Liefde voor de natuur voor- komt vernielzucht. De heer Hoogwerff Kroon constateerde, it er dit jaar meer planten waren inge- pi zonden dan vorig jaar en dat de verzor- ging ook beter was. its Aan de tentoonstelling is behalve een id individuele wedstrijd, ook de wedstrijd p verbonden, van welke school de meeste -ra planten ingezonden zijn. Dit jaar was het t met slechts bijna voorsprong op de nd Herv. school do openbare school. Inj De heer W. F. van Spronsen dankte als tvt voorzitter van „Floralia" de jury, be- fc, staande uit B. Hoogwerff Kroon, mevr. ed S. G. v. d. Hoeven-de Jongh de Leeuw en a de heer W. T. Ch. van Zeggelen voor hun mi moeilijk werk. V De prijswinnaars zijn voor Begonia: 1. cc Fred. Steenwinkel. 2. Ignaat Simons, 3. O Jaap Huisman, troostprijs Hans v. d. Nat; Ha Fuchsia móesten twee eerste prijzen t toegekend worden, n.l. 1. Jutina van Puf- "sp felen en Piet Peters, 2. Toni Parlevliet. 3. or. Hans Kortekaas, troostprijs Timothy ze, Ottenvanger; voor Salvia 1. Chr. Steen- (ss. winkel; 2. Jopie Huisman, 3. Clara Otten- n vanger, troostprijs Jopie Huisman; voor M Géraniums: 1. Jopie Huisman, 2. Cor Hof- tel 3. Timothy Ottenvanger; voor Mar- mi griet: 1. Tonny van Santen, 2. Guus Os- r 1 kam, 3. Atie Leeuwes, troostprijs Jan«: Leenwes; voor Coleus: 1. Martha Smit. 2. E Leo Bancken, 3. Anneke de Bruin, troost- me prijzen: a. Jette Boonstra, b. Chr. Steen-iel winkel. d! Begin van brand Door het warmlopen van een machine .en brak gistermiddag brand uit in de werk-j plaats van de N.V. Novum, welke geves-eid is in een van de boxen van de heer^ Olstboorn aan de Molenlaan. Hoewel defeni brand spoedig geblust was, is de schade, vooral aan de kostbare machine, belang--jj{ rijk De brandweer was zeer spoedig terf^ De Zondagsdienst der huisartsen wordt_ waargenomen door dokter M. van der Stoel. v Visserijgolfjes jaar van moeizaamexperi- schonk de heer J. H. K. Koerts Meijer te Amstelveen aan mu sicerend Nederland het instrument van zijn dromen: het plastic snaarin strument. Het is transparant, door zichtig en beter bestand tegen tempe- ratuursinvloeden dan het vioolhout en practisch niet aan slijtage onder hevig. Daardoor kan deze uitvinding een evolutie ln bet instrumentarium te weeg brengen. De instrumenten, viool en contra bas, zijn op hun muzikale kwaliteiten beproefd en behalve de beste resul taten bieden zij ook nog een bijzonder In Avifauna trad het ensemble van Béla Borislav in veelkleurige Hon gaarse costuums met deze doorzich tige instrumenten op. De gratie en vaardigheid, waarmee de strelende, dan weer bruisende Hongaarse mu ziek ten gehore werd gebracht, droe gen er veel toe bij, om deze nieuwe instrumenten bij het publiek te intro duceren. Borislav vertelde, dat hij de plastic instrumenten graag gebruikt. Hij ver zekerde ons, dat dit materiaal het beste voldoet, vooral voor kleine en sembles. Het heeft een donker ivarm geluid, dat tegen de alt aan ligt. De klank is bijzonder geschikt voor de microfoon. De boventonen komen op dit Instrument ook bijzonder goed reeds met stelligheid worden aange nomen, dat het experiment een grote toekomst in de wereld der klanken tegemoet gaat. Vandaag ook weer voldoende haring zo Vandaag zijn de Sumatra die varttnv gisteren bleef liggen de Abraham ert. n de Eveline aan de markt met tezamenms 4500 kisten haring en 300 kisten verséenc vis Van de loggers losten de KW 159p i< Java, 700 kisten haring en 75 kisten maden kreel en de KW 123, Robert William, 500hti kisten haring en 100 kisten makreel. Walg kotters en loggers brachten nog rondJma en platvis. i'stl Voor Maandag laë Voor Maandag zijn al een paar sehe^'"' pen binnen, want men moet er de laatst£tai tijd als de kippen bij zijn, om de eerstaf Maandagse losbeurt. te halen. De Petter en de Medan liggen dan ook al te wach» ten met samen 3000 kisten haring. Geen zoute trawlharing meer Als gevolg van het besluit van de re;]aai ders, dat er geen zoute haring van di Ve trawlers meer mag worden aangevoerde plotseling een terugval in de zoutt ie) leren gekomen en het lijkt er haasjj jr op, of het begin van de teelt is terugge, <j keerd: de afgelopen week kwamen ester maar twee schepen binnen met 492 kantj.e(je jes. ell Schepen voor de volgende week Met het oog op de afvaartdatum kun nen de volgende schepen worden verer wacht: met verse vis: Bruinvis (9 Sept.jjj Antje (11 Sept.) en Claesje (12 Sept.). Misère volgde op de kentering. ierll< De vismeelfabrieken hebben Vrijda»ocr genoeg te verwerken gekregen: na de ince zinking van de markt, die Donderdag ashin begon, zette de overvloed van haring vc zich op Vrijdag voort, zodat de prijzen toinef beneden de minimumgrens dreigden toan zakken en de opvangregeling in werkinfet i trad. Tot laat in de avond waren ha de arbeiders bezig dé opvangharing gere^iali: te maken voor de vismeelfabrieken. in De gemiddelde prijzen lagen tussanen. f 10.60 en f 12 voor die haring, die ndarsl net door de handel werd afgenomen ent enkele uitgesproken mooie partijen haasoon den de f 14. Ook in de verse vis was eéarig daling merkbaar: de grote tong daalmde. tot f3 en de kleine schol tot f 13 f3 den: De andere rondvis bleef zo waar prijn er houdend. rsha! De Bergen dankte zijn goede besonerik ming van f18700 na 6 dagen aan «tievi goede kwaliteit van de haring, de Ma» vas deed het veel minder met f 15980 na*eilig dagen. De KW 48 maakte een mooie re>ur door f7440 te besommen en van de kovrec ters was de WR 3 het hoogste met f 43#n n

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2