Na 't bollen-pofen zetten zij de bloemetjes buiten nieuwe leidsche courant 3 donderdag 14 september 1950 Oranjefeesten in Sassenheim, Warmond en Voorhout DE VELDEN IN DE BOLLENSTREEK liggen voor een groot gedeelte kaal. Slechts wat stro is over de grond verspreid. Het is slap in het bollenbedrijf en daarom heeft de bevolking eerst nu tijd om de Oranje feesten te vieren. Sassenheim, Voorhout en Warmond zijn in feeststem ming. Men viert daar feest, zoals men alleen maar in die kleine gemeen schappen kan doen, waar iedereen de ander kent. Het is er deze dagen gezellig. Thuisblijvers zijn er weinig en wie niet mee doet aan de vele spelen en attracties, die ijverige feestcommissies georganiseerd hebben, zijn dan toch zeker op de been, om te genieten van de algemene vrolijkheid. Tonknuppeler. ïti Voorhout waren twee ploegen „mannen boven de 18 jaar" aan het ton- ijl knuppelen Dit gaat als volgt: balk is een touw bevestigd. bungelt. Op dit holle va mannen hun oer-instincten door er stukken hout van e met grote kracht tegen aan De bedoeling is, dat de ton gaat: Voilé tout! t kunnen de botvieren en afstandje te smijten, aan gruzels Het terreintje achter „De Bonte Koe" ..as het slagveld, waar de ton-galgen waren opgericht. Van uit de verte klonk imuziek: daar kwamen de gladiatoren Geheel voorop liep de feestcommissie, actieve dorpsgenoten, die om hun rdigheid den volke te tonen (onder- Ischeid moet er tenslotte zijn) in het of- Ificiële zwart gekleed gingen. Om tevens te getuigen, dat ze ook actief deel namen het feest, voerden zij luchtballon netjes mee. Na de toeterende mannen- ,-de-muziek volgden, netjes in de [maat, de helden van die middag. de |»toere borsten, de ware kerels. Knup- >ls in de gespierde vuisten Zo arriveerden zij. begeleid door een bewonderende vrouwen, in de uitsrena. Daar begonnen zij zachte tikjes de tonnen te geven zoals een vee- i handelaar een koe keurt- Een ballon- ni netje werd boven de ton bevestigd en 3 geen commissie-lid riep: „Wie de ballon lenkapot gooit, krijgt een extra kruik ouwe ïin klare!" Dit bericht werd met een in- an|êtemmend gemompel optvangen. m,; T0en begon het feest. De orde-commis- '"'«aris, zich van zijn waardigheid bewust. Informeerde nog even, waar zijn zetel gjjwas. doch die bleek afwezig. iar| Een zekere heer Kees begon, mikte op ballon en-- ..raakte hem Tenmin- QJtte.... gooide het wapperende ding los. mejmaar niet kapot. Een fles met vader- vocht ging zijn neus voorbij. r| Ondertussen hadden de talrijke toe schouwers een veilig heenkomen ge- amocht, want zo'n met kracht geworpen bknuppel kan soms raar terecht komen, ijkttls hij terugkaatst. Op veilige afstand zij dan ook de verrichtingen van bafcun mannen, verloofden of „aangeleun- bijlden". om eens te spreken, en. De muziek v !enfcitten en blies smwijding op los. rs Dan weer stelden zij de muzikale vraag, wie dat betalen zou. een andere teer verkondigden zij luide, dat zij toffe waren, wat wij. ondanks hun érnstige gezichten, direct aannamen, J De knuppelwerpers moedigden elkaar gan met een krachtig kort-afgebeten: één drie en toen een scherpschut- ballon kapot gooide, sloeg men nister Sohokking é- twee yr de 1 Viijage-in-petto Volksfeesten als deze zijn van directe invloed op de status van de huwbare dorpelingen. Menig jongeman bli'kt met één oog naar een jongedoohter van zijn leeftijd en zet daarna de eerste schreden op het vaak moeilijke pad, dat de aanlegsteiger van de huwelijiksboot voert. Alleraardigst om te zien, die ont luikende liefde op zo'n na-zomerse dag. Ondertussen deden sommige gladia toren hun best, te laten zien. wat voor flinke manspersonen ze wel waren. Mach ach, het was niet al kracht, wat het werphout hanteerde. Er waren ook knuppelaars, die op deze middag slechts even in een jeugdige bui op vlamden als een herinnering aan jaren, dat zij zo'n tonnetje met drie mep pen stuk hadden, ,,'t Is waér, al zeg ik het zelf!" De statige figuur is en blijft altijd d' man van de rijkspolitie^ die afgemeten langs het publiek stapt om het op veilige afstand te houden van de v Sassem vieit leest De feestvreugde van Sassenheim con centreerde zich op een stuk land, waar nog maar pas koeien hadden gelopen, merkten wij. Ook daar waren functiona rissen (hoge hoed, oranje-cocarde, streepjes-broek) druk in de weer, om de jeugd een georganiseerd genoegen te doen smaken. „Klaaraf!" brulden zij en daar reden de meisjes er al weer op los, een speer in de hand, om dat kleine ringetje uit het blok hout te steken. Het is een amusant spelletje, maar de stige gezichten, die de jonge dochters trokken, deden vermoeden, dat zij veel belangrijker en veel kleinere ringetji moesten veroveren, al waren ze daar nog te jong voor. De meisjes, die zich" beijverden o de kortst mogelijke tijd een was op te hangen, beten zich van spanning op de lippen. En een kindje, dat de moeder kwijtgeraakt was temidden van deze drukte, liep hard te huilen. Was er verder niets dan vrolijkheid? Neen. Uiterlijk wel, maar zie eens dapper die kinderen in de snel rond draaiende en op en neer deinende ketten" zich hielden- Een enkele kwam voor zijn gevoelens uit en zat luidkeels te huilen, 't Was ook zo'n griezelig ge voel! De toegang tot een apparaat, dat er ger is dan een fiets met houten banden, maar minder wreed dan het uit onze glorieuze geschiedenis bekende rad. kost 25 cent voor volwassenen en 10 cent voor kinderen. Toch schijn je nog Vier-en-twintig schijnbaar eenvoudige prenten l \lISHIKAWA MORONOBU in het rijksmuseum voor Volkenkunde IWanneer de abstracten in de schilderkunst de essentiehet eigen bestaan pan lijn en kleur en hun specifieke functies in ons leven nu eens demon- veerden aan de Japanse prentkunst! Het grote publiek zou misschien Va (ne^er en zekerder gewonnen worden!" Dat is, wat men onwillekeurig ienkt, als men de collectie zwart-witte Japanse houtsneden naar ontwer- Oen vanr Hishikawa Moronobu bekijkt, die het Rijksmuseum voor volken- tunde van 3 September tot 1 December in de zaal voor Oost-Aziatische Iraftek tentoonstelt. bijkomstige, de strenge liefde voor het wezenlijke. Hier ook heersen lijn en vlak- Hier kan de abstracte kunstenaar van heden in de leer gaan. Hij ga voor zo'n schijnbaar eenvoudige prent staan als „wilde ganzen en struik-pioenroos" Hij verbaze zich over de poëtische wer king in de compositie met „drie vogels, bloeiende pruimeboom, bamboe en volle maan". Daar is geen enkel vals sentiment in de sobere aanduiding van deze dingen Maar zie eens naar de vulling van dat Slak daar met het bijna silhouet gewor- en vogeltje! En wat vindt ge wel van dë onweerstaanbare bpmor in de knap weergegeven langarm*aapjes. een humor, die zich niet alleen uit in elk lijntje van de figuurtjes maar ook in de driehoeks- cpbouw van het geheel. Niet alleen Azië-kenners, niet alleen studenten, niet alleen verzamelaars moe ten deze kostelijke prenten gaan zien, maar ook onze schilders en tekenaars, ook grafici en óókallen, die niet ge loven aan de essentiële waarde van lijn en vlak C. Th. R. Vierentwintig schijnbaar eenvoudige "nten achter glas; het zijn vierentwin- j meesterlijke composities: een virtuoos 21-, >el tussen lijn en vlak, gracieus en toch l irachtig. Ook het onderwerp heeft zijn tfg fa.arde- natuurlijk. Daar zijn de Boed- nistische monniken en de staaltjes van :n- of Dhyana-philosophie, die niet al- or Moronobu's tijdgenoten maar r de huidige beschouwer waarde ibben. Zo'n tuinscène met dichters, beerden of hooggeplaatste dames was maar een idyllisch tafereeltje, was een volkomen uitgebalan- ird onderdeel van een levenskunst, zich baseerde op natuurbeleving als liddel tot vereniging met het goddelijke, waren de artistieke uitingen van philosophic, of beter: de artistieke ïiddelen tot het bereiken van het beoog- 52°i> le doel, bij het binnendringen van deze 35V^er in Japan voor het gewone volk on- Witetaalbaar. Een kakemono (oprolbaar hilderij) of een byöbu (beschilderd ka- erscherm) kostte waarschijnlijk niet 'n enkel handje met geld. Zodat Moro- ibu in een ruim 250 jaar gevoelde be- Defte voorzag, toen hij in 1673 (onge- ïer) begon met het vervaardigen van „putsneden naar kakemono's en byóbu's o'n door Moronobu ontworpen hout lede kostte natuurlijk stukken goedko zodat de victorie van de Japan;- uitsnede, die in Edo (Tokio) begon, te ïrklaren is. De oorspronkelijke zwart- it-prenten werden later bovendien nog iet de hand bijgekleurd en nog latei erkte men met kleurendrukken De ;nten mochten er dus in elk opzichi n en ook het volk had zijn deel aan kunst en aan de philosophie „Waarom et?" zullen de verstokte aristocraten ïdacht hebben- „Was niet reeds Iwasa atabei 23 jaar eerder in Kioto de pro tor van het volk in de kunst? Beeld- hij niet reeds gewone burgerlijke be- gheden af? Gewone burgermensen in Un dagelijks bedrijf?" Zo heeft de inhoud hs wel degelijk iets te pe frappant juist me: pet een krul. met ec irakteristieke van eei igeven! De plastiek is aanged ordt gesuggereerd Maar ook in dat Hier geen fa'a-morgam eggetjes waar u zo in zoudt lo-i men die m zé znudt '-unnen ,een vrucht n d e u zó zmi ten! Hier heers: de zelloeperkin pret te kunnen hebben in zo'n men- Liever stonden we te kijken naar die vredige draaimolen Kinderen met eer in-gelukkig gezioht hielden trots de leidsels van de houten paardjes in han den en de blijde jeugd was een lust oir te zien. Fijn, dachten wij, als je zo vol komen zonder zorgen feest kunt vieren Hoeveel van de ouderen zullen dit kun- W ar mond De exploitant, die zijn draaimolen oo de Warmondse kermis (want dat was het!) had opgeslagen, speculeerde listig lijk op de koopmansgeest van de Hol landers. Eén rit kostte bij hem een dub beltje, maar 10 ritten maar f080 Wie zal zich zo'n buitenkansje laten ont gaan? Het hoofd van Jut had speciaal de be langstelling van de jonge Warmondse kwanten. Twee knallen kon het appa raat voortbrengen, mits men er hard genoeg op sloeg. Nu, zij hebben best gedaan! Af en toe moest de eigenaar iets recht zetten in het mechanisme, maar daar betaal je tenslotte voor. De harddraverij trok veel volk. Aan het begin van het straatje, dat naar het „feestterrein" leidde, had de gemeente een bord doen plaatsen, het welk beslist klassieke waarde had. In een ouderwets, maar duidelijk lettertje, stond er op te lezen „afgesloten rijweg" voor het geval u ónder draaimolen en over een carrousel willen fietsen. De dorpen, die zich deze dagen de tionale feesttooi hadden aangemeten, vierden zo hun Oranjefeest. Na het bol- lenpoten zetten zij dc bloemetjes buiten. „Geen energie verspillen met klagen" Chr. Kruideniersbond (1800 leden) hield jaarvergadering We moeten niet teveel energie verspil len met het uitmeten van onze zorgen. De moeilijkheden waarmee de kruide- te kampen heeft, zijn inderdaad de laatste weken door de schaarste nog ver meerderd- Toch mogen we nog blij zijn. We werken in een vrij Nederland en het behoud van die vrijheid vergt offers. Di: zei de heer P. Renkema uit Amsterdam, voorzitter van de Chr. Kruideniersbond, op de jaarvergadering in Amersfoort. Tijdens de tweede dag van de verga dering wees prof. dr S. U. Zuidema uit Utrecht er op, dat de vrijheid van de middenstand wordt bedreigd door vier machten: het grootbedrijf, de overheid, de eigen commerciële organisaties en de vakcentrales. Spr. achtte het gevaar niet denkbeeldig, dat in de toekomst de re gering en de vakorganisaties als groot machten overblijven. Wanneer dan een conflict verkeerd uitpakt, kan men op een burgeroorlog rekenen, aldus prof. Zuidema. De Chr. Kruideniersbond is de snelst groeiende Chr. middenstandsorganisatie. In Februari 1948 begon men met 200 le den. Thans zijn er bijna 1800- Dit jaar zijn er al 500 bijgekomen. Herkozen werden als bestuursleden de heren J. v. Es te Rotterdam. K. Geleyn- se uit Den Haag, C .de Jong te Oenkerk, H B. Kloosterziel te Hengelo. P. Renke ma te Appingedam, K. Rook te Mark nesse en J. C. v. Tol te Amsterdam. Voor het eerst deden hun intrede in het bestuur de heren R. Andriessen, te Baarn, D Joppe te Zierikzee en N. J. Lindemuller te Apeldoorn. Droeve schaduw over het feest Receptie van de heer J. B. de Koning was zeer druk bezocht De receptie, die gistermiddag ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan der firma B. de Koning en van het 55-jarig directeurschap van de heer J. B. de Koning in het bedrijf aan de Haarlem merstraat werd gehouden, was zeer druk bezocht. De heer J. G. J. Verhey van Wijk, die ...et mr dr P. G. Knibbe de Kamer van Koophandel vertegenwoordigde, prees de heer De Koning, omdat hij zyn bedrijf en zaak met reputatie en bijzonder cachet voor Leiden had opgewerkt. Spr. wenste de heer A. Sanders geluk met zijn jubilerende compagnon. Tot de heer De Koning zei hij nog, dat de Kamer van Koophandel zeer erkentelijk was voor de heldere adviezen, die zij van hem mocht ontvangen. En voor zijn 55-jarig direc teurschap bood spr. hem de bijzondere legpenning van de K. v. K. aan. Onze directeur, de heer F. Diemer, wilde'zijn gelukwens al evenmin zonder geschenk gepaard doen gaan. Hij overhandigde mevr. De Koning een fraaie vergroting in lijst van de laatst- gemaakte foto van haar man, die zoge naamd voor ons archief diende, maar die werkelijkheid nodig was voor het ont werp van het gedenkraam. De heren J. C. J. Lambermont en C. W. M. Lindenhoff vertegenwoordigden de afdeling Leiden van de N.R.K.M. Voorts zagen we burgemeester jhr mr t. van Kinschot en wethouder S. Menken namens B. en W. van Leiden. De eerste burger van Leiden zei o.m.: ,.U hebt niet alleen Leiden in zakelijk opzicht goed gedaan, maar ook buiten w zaak. Dat toont ook de Ridderorde De heer W. van der Laan, die met de heer E. Wichers Rollandet de 3 October- vereniging vertegenwoordigde, herinner- r aan, dat de heer De Koning en samen zeel mee hadden gemaakt. Mevrouw De Koning zag hij als de bron, waaruit haar echtgenoot de kracht putte voor zijn zaak en de 3-October- vereniging te zijn, wat hij geweest is. De heren C. W. J. Conijn, voorzitter in de afdeling Leiden en omstreken der R.K. Ned. handelsreizigersvereniging, J. Boot, ere-lid der 3-Octobervereniging. C. Schout en W. Zwart, namens de Leidse middenstandscentrale, R. J. Meyer, com missaris van politie, die de heer De Koning mede feliciteerde, omdat hij zo weinig met de firma van doen heeft ge had, dr G. Zijerveld, directeur G.G.D., J. Bey, J. van Schie en G. Dik namens Werkmans Wilskracht, kwamen onder zeer velen hun gelukwensen aanbieden. Naast tal van bloemstukken ontving de heer De Koning vele geschenken. Helaas werd deze receptie tegen het einde door een droevig sterfgeval over schaduwd. Terwijl de heer N. C. F. van Ginkel namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel de heer De Koning gelukwenste, zakte hij, getroffen door een hartverlamming, ineen. Medische hulp mocht niet meer baten. Na enige ogenblikken overleed de heer v. Ginkel. ,Fairsea" en „Ranchi" komen beide 25 Sept. in ons land aan Zetten resp. te R'dam en A'dam weer vele militairen aan wal Met het troepentransportschip „Fair- sea", dat 1 September uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk 2" September in de haven van Rotterdai arriveert, komen de volgende militairen uit Leiden en omgeving naar huis. Leiden Sold W de Groot, Utrechtse Jaagpad 118; sold B Los, Utrechtse Jaagpad 107; SM M H Franken v d Berg, Hoge Mors- weg 68: le Lt E Heijnis, Warmonderweg 33; OLT C J den Braber, Mariënpoel- straat 1 A; Sergt-Maj J W N Broek- huyzen, Oude Vest 203a; le Lt H Poell, P J. Blokstraat 39; ROvG I Th A. Wouters Meermanshofje 29. Abbenes Sergt G N de Ree, Lisserdijk 514 Alphen aan den Rijn Korp H Stapper en echtgenote. De Langestraat 16 Haarlemmermeer SM J J Pruiser, Aalsmeerderweg 564 Hazerswoude Korp S Huisman, Dorpsstraat 95 Langeraar Sold J M Jagt, Langeraarseweg 26 Leiderdorp Korp C Moraal, Koningsstraat 51 Sold P H Schotte, Julianastraat 178 Nieuwkoop Sold L Plomp, Zuideinde D 79 Nieuwveen Sergt C R de Groot, Nieuwveense weg 18 Noordwijk Korp G A Mingelen en echtgenote, Witte de Withstraat 2; Sergt J A Phef- ferhorn, Zandvoortseweg 41 Sassenheim OWm C M Frederikse, Hoofdstraat 303 Wassenaar Sold J H Bakker, Rijksstraatweg 372' Korp G J Govaart, Weyerlandstraat 11, Sold I N C Muller. Santhorstlaan 7; Kapt J P Speekenbrink, Santhorstlaan 57 Met het troepentransportschip „Ran chi", dat ook op 1 September uit Tand jong Priok vertrok en dat vermoedelijk wettelijke regeling van het kleuteronderwijs Binnenkort is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp tot regeling van het kleuter onderwijs en opleiding van leidsters bij dat onderwijs. Te Ede is, 56 jaar oud, overleden H. P. J. Hulsman, oud-commissaris van politie aldaar. De 48-j. visser H. de Jong uit Eer- newoude is tengevolge van de duisternis in het water gelopen en verdronken. Willem Ruys, hoe maakt gij het reizen tot een feest 1 Culinaire genoegens aan boord van een vlaggeschip (Van een onzer verslaggevers) Rott. Lloyd, varend tussen Southampton en Rotterdam, waren wij in de gelegenheid een kijkje te nemen achter de schermen, waar de „Civiele Dienst" arbeidt, die tot taak heeft het verblijf van de passagier aan boord zo aangenaam mogelijk te maken. Het is een varend paleisje gelijk. De Civiele Dienst telt niet minder dan vijfhonderd mannen en vrouwen, die al voorkomen. Onder hen be- in deze prenten irtellen Z:e ook een enkele lijn stip zelfs, ne: fl=UUrfi:d VèrU vinden zich 238 Indonesiërs. Een gebreide dienst dus, wanneer men in ogenschouw neemt, dat de Willem Ruys per keer duizend passagiers vervoert. Op een ronde reis (heen en terug) heeft dit varende hotel niet minder dan 80.000 thee balletjes nodig, 70.000 eieren, 16 ton tarwe- en een ton roggemeel, 7 ton suiker, 2 ton koffie. 7 ton rijst, 9 ton vet, 2 tor kaas. 45.000 blikjes melk, 1000 kg melk poeder, 1000 blikken biscuits. Bijna ongelofelijk, zó groot zijn de hoeveelheden, die de Willem Ruys elke keer weer moet meenemen. In het maga zijn alleen reeds werken twaalf man. Vroeger nam de Willem Ruys vaak ïieuwe voorraden op in buitenlandse ha- •ens, maar tegenwoordig wordt het m 3 in eigen land gekocht. Verder gaan er ook veel vruchten •oord. Maar even 8000 kg appelen, loenen, bananen. Voorts 1600 blikken tomatenpurée. komkommers in blik, tien duizenden blikkenEn dan niet t( vergeten de compote, een zeer geliefd ge recht aan boord van een schip. Hier noteren wij 12.000 blikken vruchten, 1 ton jam. 500 kilogram marmelade, kilogram honing Vlees is er op de Willem Ruys in alle soorten. Alleen aan rundvlees gaat er twintig ton mee. 90.000 borrels! Doch er wordt niet alleen gegeten aan loord. Gedronken wordt er ook. Niet zo veinig. Tien duizend flessen bier en tal- ij ke vaten, vijftienhonderd flessen cham pagne (gaan niet alle op). Niet minder lan zes en dertig hectoliter jenever, d.i. 0.000 borrels. Veel bessenjenever (tegen •.eeziekte), zestien duizend flessen limo nade gazeuze en dan niet te vergeten de soorten wijn, cocktails en derge lijke Bij dit alles behoort natuurlijk veel it- en drinkgerei. 9836 Lepels (15 verschillende) voert het schip mee 648 zilveren bakjes, 7417 vorken, 135.000 glazen, 9050 borden, 8000 koppen, in de keuken zijn 130 pan- De 3500 dekens plus idem zoveel mol ton dekens, ouden naast elkaar gelegd „dekenveld" geven van anderhalf hectare. Er gaan verder mee 47.000 i 60.480 vellen taartenpapier, blikjes schoenensmeer, 572 borstels 125.000 stuks linnengoed. Er wordt hard gewerkt op de schepen. Van hoog tot laag. Van de eenvoudige Indonesische hutjongen, die 's morgens bed opschudt tot het hoofd va: Civiele .Dienst. Zij allen staan klaar om de reis met :n schip van de Koninklijke Rotter- imse Lloyd voor de passagier tot een jogtepunt m zijn leven te doen Op de gehele vloot van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd zijn 30.000 lepels, 25.000 messen, 25.000 vorken, 60.000 glazen, 45.000 borden, 30.000 koppen en 600.000 servetjes. Er breken per jaar ongeveer 50.000 glazen Voorst 31.000 rollen closetpapier, dat is 2.271.000 meter. Op de Willem Ruys alleen zijn 3000 closetrollen, en afstand van 210 kilometer, waarover het schip 5 d 6 In ons land toeren al 50.000 fietsen met hulpmotor en maandelijks komen 10.000 bij, aldus de K.N-A.C. 25 Sept. in ons land arrveert, komen de volgende militairen uit Leiden en omgeving in Amsterdam aan. Leiden. 2e Lt. C. J. H. Oudshoorn. Maredijk 147; Adj.-O.O. C. J. Bonsel, Vondellaan 34; Rijnsburg. Wmr. J. van der Weit en gezin. Burg. Meiboomstraat 19; Sassenheim. S.M.A. H. A. F. v. d. Berk, Oosthaven 43; Voorschoten. Vdg. S. Th. de Graaf, Leidseweg 157; Wassenaar. Sergt. C. Varkevisser en echtgenote, Hyacinthstraat 11; Knoeiende kaasexporteur krijgt 2000 boete De firma N. en Zn te Bodegraven, die twaalf ton kaas naar Venezuela uitvoer de, terwijl ze slechts voor de Ver. Staten een uitvoervergunning had. is door de tuchtrechter in Den Haag tot f 2000 boe te veroordeeld. Er was f 3000 geëist. HIER KOMT FLEVOSTAD. De eerste grond van de nieui Oostpolder is al zichtbaar. 1 zandzuigers en de baggermolens lien in het IJsselmeer op volle en en in de toekomst komt op deze plaats Flevostad, waar gens de ontwerper 20.000 men kunnen wonen. Indonesische pensioenen Moeilijkheden t.a.v. de uitbetaling Aneta verneemt in Djakarta, dat het niet onmogelijk is, dat het vraagstuk van de uitbetaling van pensioenen aan repa triërende Nederlanders op de as. Unie conferentie zal worden behandeld. Volgens voorlopige criteria zullen de voor 1 Januari 1950 gepensionneeraen en in Nederland gevestigden hur. pen sioenen in Nederlands courant krijgen uitbetaald. Voor degenen, die tussen 1 Januari en 15 September van cit jaar naar Nederland zijn vertrokken, zal een nadere regeling worden vastgesteld maar zij. die na 15 September vertrekken, zullen onder de voorlopige regelingen van de scheiding tussen „blijvers" en „trek kers" vallen. De Nederlandse regering was niet van deze regelingen op de hoogte gesteld en is van mening, dat de ter ministerscon ferentie opgestelde regeling geldt voor allen, die voor 1 Januari 1950 werden gepensionneerd. onafhankelijk van de vraag, of zy toen reeds in Nederland waren gevestigd. Een der gevolgen van de voorlopige scheiding tussen „blijvers" en ..trekkers" is. dat degenen, die geboekt hebben voor repatriëring na 15 September, niet zeker zijn van hun uitbetaling in Nederland. De onderdoorgang bü het Beurs- In verband hiermee heeft de Pensioen station te Rotterdam zal worden verbe- bond sommigen aangeraden, voorlopig :erd door een doeltreffender verlichting I niet te vertrekken. Een heel ander geluid De wol op korte termijn al heel wat duurder geworden Fabrikanten slaan de prijzen met de dag op (Van een onzer verslaggevers) stijging Het is maar goed, dat wij, in de kop in ons blad dezer dagen, de vraag stel den: „Hogere wolprijzen nog niet te merken?" Want de wolhandel liep gistermorgen storm tegen de opvattingen van de heer W. A. Linting. directeur van het Neder landse bureau van het Internationaal 'oleecretariaat In ons blad vermeld. Deze functionaris meende, zoals men zich zal herinneren, dat binnen een half jaar geen hogere wolprijzen voor de detailhandel zouden worden door berekend, want, indien de handel dit doen, zou er onmiddellijk een af straffing komen. De internationale con currentie duldt, aldus de heer Linting. nl. geen verhoging der detailprijzen. Met deze opvatting is in strijd wat ons :n wolhandelaar gistermorgen ver telde .„Op 18 Augustus", zo zei hij, „kre gen wij een circulaire van de Ensche- dese firma D S van Schuppen, waarin meegedeeld werd, dat de prijs van eer ste kwaliteit wol. die voor 18 Augustus f141 per 100 gram was steeg tot f 1.93 Smyrnawol liep op van f 1.74 tot f 2.50 Op 2 September ontving deze ftrma een brief van de Nevada-wolfabriek in Leiden, waarin werd meegedeeld, dat Sirenewol, die tot nu toe f2.25 per 100 gram kostte, nu f3.95 zou moeten op brengen. Doublette kwam van f 2.26 op f3 65. Voor Minstrelawol noteerde men een ■PL- f2.81 tot f3.65 en voor Bruto wol een van f2.63 tot f4.60. En de N V. Kati uit Enschede ver hoogde op 4 September de prijzen en op 9 September wéér. Zij schreef toen: „De wolprijzen zijn sinds onze laatste cir culaire (2 September) zó gestegen, dat wij de toen vermelde prijzen niet meer kunnen handhaven. Het tekort aan Me- rinowol maakt, dat wij thans niet meer in staat zijn orders te boeken". Met het oog op deze circulaires vraagt de wolhandel zich af, hoe het moet met die „afstraffing" waarvan de heer Lin ting schrijft. Geldt de prijsverhoging dan alleen voor de fabrikanten en grossiers en mogen de winkeliers de aetailprij- Gten mens die het Visserijgolfjes de 1 ONDANKS Als redacteur moge ik dan weinig met de advertenties in de krant te maken hebben, dit betekent nu weer niet, dat redacteur zich niet voor de adver tenties interesseert. Want een goed redacteur stelt belang in het nieuws en goed redacteur weet ook, dat zoals dat heet in de advertenties een belangrijk nieuwselement schuilt. Bo vendien is hy zich in zijn weinige ma terialistische momenten bewust, dat de advertenties een der kurken vormen, op de krant en dus ook zijn scha mel bestaantje drijven. Nochtans heeft mijn vertrouwn in de kracht van het adverteren nu toch wel een knakje gekregen. Want wat lees ik in een stuk, dat minister Joekes aan de Tweede Kamer heeft gezonden? „On danks de in de voornaamste bladen ver schenen en in de Russische taal gestelde bekendmaking met betrekking tot de door de Nederlandse Regering te lenen faciliteiten aan Russische Staats burgers, die naar hun land we terug te keren, heeft slechts een klein aantal personen van de geboden gele genheid willen gebruik maken". Met andere woorden: in een aantal kranten is een advertentie op genomen met allerlei bijzonderheden voor Russen die naar Rusland willen terugkeren; de Nederlandse Regering heeft het die mensen zo gemakkelijk willen maken; en tóch zyn er slechts uieinipen ge weest die naar Rusland wensten te Daar begrijp ik nu niets van. Dan moet er toch wel iets aan dat adverte ren mankeren. Want faciliteiten de Nederlandse Regering krijgen lang niet allempal. Ik heb er zelf al thans nog nooit zo bijster veel var merkt. En dan bovendien nog naar Rus land te mogen terugkerenEn dan toch niet te willen Minister Joekes vindt het maar dankbaar. Hij schrijft: Ik heb van alles geprobeerd en ondanks dat alles willen ze nietHij houde ziih overtuigd vi ons medeleven '-ze teleurstelling. SPELEVAAR. De Woensdagmarkt heeft boten buitengewoon mooie resultaten opgeleverd en de prijzen lagen onge kend hoog. De grote schol bracht niet minder dan f77 per kist op en de klei nere soorten waren relatief nog duur der door f68 op te brengen- De kleinsta scholsoorten varieerden naar gelang grootte en kwaliteit van f2847.50 en ook de fijnvis bleef ontzaglijk duur. Grote tong bracht f3.203.50 per kilo op en rondvis liep nog verder in prijp op. Brachten de grote kisten kabeljauw in het begin van deze week ten hoogste f 170 op Woensdag werd er zelfs f 180 voor betaald en de schelvis werd op f52 de kist gewaardeerd met noteringen van f 35 voor de braadschelvis. Deze tendenz werd met voortgezet ia de haringprijzen, doordat er larfgzamér- hand weer wat meer verse haring aan de markt komt en ook de aanvoeren voor de komende dagen ruimer worden. De prijzen zakten langzaam maar zeker tot f 14 a f 13 met uitschieters tot f 16 en dieptepunten op de f 10 90. Desniettegen staande waren de besommingen Woensdag buitengewoon goed. De Haarlem kreeg na 8 dagen f31240. de Thorina na 8 da gen f21250. de Bloemendaal voer in hetzelfde aantal dagen f 17800 boven wa ter en de Zw. Zee bracht na 'n 11 daags# reis f 11920 op. Van de loggers maakten de KW 125 en de KW 162 resp (6150 en f7130 en een kotter, de WR 7. b'haald# een pracht succes door f5230 te be- Vandaag vrij wat haring De Donderdagmarkt werd van 4500 kisten haring voorzien door de Petten, de Mary en de Sumatra Kustvloot weer naar bulten. De weersverbetering heeft de gehele kustvloot weer naar buiten gelokt en behalve 2 trawlers vertrokken Woens dag dan ook naar zee: KW 189, LJM 213, IJM 216, KW 72. KW 92. WR 7. HD 74. een groot aantal Urkers en bijna alle IJmuidense kotters. Verder gingen uit de trawllogger KW 7 en de haringloggers KW 14 en KW 12. Minimumprijzen bU verkoop van via Bij wijze van proef kunnen tot 1 Juni 1951 minimumverkoopprijzen voor visse rijproducten worden vastgesteld. Het doel is, de visserij te steunen door een bodem in de markt te leggen. De minimum prijzen worden voor de verschillende vissoorten nader vastgesteld. Vis, die deze prijzen niet opbrengt, zal in principe wor den bestemd voor de fabricage van vis meel. Dit is van belang voor de veevoe derpositie in ons land. Het blijft echter mogelijk, deze vis voor de menselijke consumptie te behouden, b.v. als grond stof voor de visconservenindustrie of door zouten cn invriezen, zo blijkt uit een verordening in het Voedselvoorziening»- blad van 9 September.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3