Jlieutue £ciJtsrl)<? (üourant Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland belangrijk versterkt Nieuwe troepen arriveren nog vóór de komende lente °Dude kassier van restaurant i neergeslagen en beroofd Taegoe houdt reeds rekening met straatgevechten Wethouder Bouma kreeg een lintje voor zijn goedkope-woningenplan Wist U Studie en vorming Ontgroenen 1 MAANDAG 11 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8229 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasttcf: Is «fiebfevm mgn bert In tcgljenspoet" LEKKEN IN HET IJZEREN GORDIJN Voor de veiligheid in Europa jnerikaanse strij'dkrachten in Europa zullen belangrijk worden ,versterkt. )e omvang dezer versterking en het tijdstip waarop de troepen zullen lertrekken, wordt vastgesteld in samenwerking met de Pactlanden. Ergo, je doeltreffendheid der collectieve verdediging in Europa wordt ver kroot, teneinde de handhaving van de vrede te verzekeren. Ofschoon de ker. Staten het lëeuwénadndeel der troepen zullén leveren, hangt de jterkte dier troepen toch ook af van hetgeen de Westelijke mogendheden b Europa doen. Het is niet de bedoeling van Washington, Amerika illeen de kastanjes uit het vuur te laten halen. Bovengenoemd belang- ijk besluit werd door Truman genomen op aanbeveling van de gezamen- ~:e stafchefs, met medewerking van de ministers Acheson en Johnson. Washington verwacht van de landen jn West-Europa, dat zij de militai ispanning tot de hoogst mogelijke graad illen opvoeren. In dit verband is ook verklaring van generaal Mark Clark, •velhebber der Amerikaanse grond- [trijdkrachten, van betekenis. Hij is dj irantwoordelijke man voor de training t gevechtsparaatheid der Amerikaanse koepen over de gehele wereld. Te Frankfort, waar hij thans inspec teert om later rapport uit te brengen, teelde hij mede, dat de gevechtsklare [ieuwe troepen nog vóór de lente in luropa zullen aankomen. Waarschijnlijk uilen die troepen naar Duitsland wor- gezonden, waar zij onder bevel len te staan van de opperbevelhebber r Amerikaanse troepen in Europa, ge- I leraal Handy. 7 Het Amerikaanse leger heeft zijn op- jeidingsprogram voor rccruten verzwaard b onder de instructeurs zuilen zich mi- ftairen bevinden, die ervaring hebben jpgedaan in de oorlog op Korea. Amerika stuurt dus aan op een goed jetrainde, mobiele gevechtsmacht, die z< jnel mogelijk moet worden „klaarge- Itoomd." Na zijn bezoek aan Duitsland, gaat ge neraal Clark nog'naar Oostenrijk en priest. Bondskanselier Adenauer heeft 'Ie verklaring van Truman, volgens ji-elke meer Amerikaanse troepen Ijudopa. gezonden worden, namens ILjfpring toegejuicht. Men kan aan de verklaring vai lerikaanse president de vraag vast lopen „wie zal dat betalen?" er zelf heeft een beroep Fiscus maant Mussert nog steeds Brievenbus ligt herhaaldelijk vol belastingpaperassen Op 7 Mei van het jaar 1946 stierf de fider van de voormalige N.S.B., ir A. A ttussert, maar vandaag de dag is de be- pstingadministratie zich van dat feit, [aar de Nieuwe Leidsche Crt ferneemt, nog steeds niet bewust. De vloermat van Musserts voormalige •oning in Bilthoven wordt n.l. van tijd t tijd bedekt met aan ir A. A. Mussert :richte verzoeken, op te geven, hoeveel de afgelopen jaren verdiende; met élastingbiljetten over de bezettingsja- in en met een biljet voor een ambts- ilve opgelegde heffing ineens. Al deze aanslagen hebben uiteraard 'einig zin, daar de erven Mussert de oning reeds lang verlieten en de huidige ewoner niet weet waar zij toeven. Het gevolg is dan ook, dat er waar- huwingen en aanmaningen in de bus ijden, alsmede, als uiterste remedie, de irmaning nu over de brug te komen, ndat anders beslag gelegd zal worden i alle roerende goederen. Het is een triest blijk van ambtefijk- :id, die hersenloos werkt en niet schijnt weten, dat destijds een deel van Mus- rt's vermogen verbeurd werd verklaard zijn woning na de bevrijding uiter- ird direct in beslag genomen werd en aderen onderdak is gaan verlenen. Het trieste van alle vergeefse moeite u4: dat de kosten er zelfs niet uitkomen op het Amerikaanse volk om meer goe deren voor de defensie te produceren en harder te werken. Hogere belastingen, het in bedwang huden van prijzen, en zo nondig prijscontrole. Geen kleinigheid, de defensieuitgaven worden van 15 mil liard op een jaarlijks gemiddelde van 30 milliard gebracht. Practisch komt het hierp neer, dat het Amerikaanse gezin zich velerlei opofferingen zal moeten ge troosten. De productie van sommige consumentengoederen voor de burger zal moeten worden gestaakt. De voorgestelde belastingverhoging van 5 milliard is nog slechts een begin. Alles is beter dan inflatie in Amerika! BLOEMEN VERTELDEN SPROOKJES U kunt zich natuurlijk groot hou den en zeggen, dat u niet meer in sprookjes gelooft. Dan bent u Zater dag niet naar Amsterdam geweest. Niet dat alle hoofdstedelingen tót het peil hunner kinderjaren zijn terug gekeerd, nu zij het Aalsmeerse bloe mencorso hebben gezien. Maar hun interesseert de vraag: „bestaat het echt?" niet meer. Zij vonden het al leen maar mooi. Om de overweldi gende weelde van de bloemen, en om de herinnering aan een grootmoeder, die eens van Roodkapje, de Gelaarsde Kat en Sneeuwwitje vertelde. Er wa ren nog veel m?er sprookjes in bloe men gebeeldhouwd, zo betoverend, zo fantastisch als sprookjes maar zijn kunnen. Als dat zo doorgaat, wordt het een jaarlijkse manifestatie, die het corso van deRivièra naar de kroon steekt. De Bilt had regen be loofd, maar het bleef droog en al was er geen straaltje zon, de honderd duizenden bloemen zorgden genoeg voor kleur en fleur. In de straten, maar vooral in het Olympisch Sta dion, waar 15.000 bezoekers (er waren enige gezanten bij) genoten van een sprookjesspel, ontworpen door Toon Noyons, geschreven door Ed Terlin- gen, geleid door Marius Kruyne. De Aalsmeerse burgemeester, die naast zijn Amsterdamse collega het spel gadesloeg, had er recht. op. zeer trots te zijn op zijn kwekers. Aalsmeer -zei het met bloemen! Veertig uren en langer zijn talrijke mijnwerkers opgesloten geweest in de Knochshinnoch-mijn. Veertig uren van schier niet te dragen spanning voor de bloedverwanten. De slachtoffers zelf waren, wanneer zij bevrijd werden uit hun benarde positie, dikwijls bewusteloos of tè uitgeput, om nog te spre ken en zij moesten op brancards weggedragen worden. Maar nog steeds ver keren enkele mijnarbeiders in levensgevaar, omdat men hen niet heeft kun nen bereiken. De kans, dat de reddingsploegen hen nog levend zullen aantreffen, wordt iedere seconde geringer. Piins Erik van Denemarken overleden Prins Erik Frederik Christiaan Alexan der van Denemarken, graaf van Rosen borg, is te Kopenhagen op 59-jarige leef tijd overleden. Hij was de op één na jongste zoon van wijlen prins Waldemar, oud-oom van Koning Frederik. Hij ver bleef een aantal jaren in Amerika, waar hij echter vóór 1935 weer was terug gekeerd, aldus Reuter. Oorlog en Marine Donderdag in de Tweede Kamer Donderdag om 1 uur zal de Tweede Kamer een begin maken met de behan deling van de begrotingen van Oorlog Marine voor het jaar 1950, indien althans de Kamer accoord gaat met het desbetreffende presidentiële voorstel. f. Vermoedeijke dadei liep serveerster in de armen, maar ontvluchtte Eaterdagmiddag is een overval gepleegd in het coöperatief restaurant aan het ilolenpad te Amsterdam. Dq dader(s) sloeg(en) de 69-jarige kassier Spijdel neer ~")n gingen er vandoor met ongeveer 1500 gulden aan kasgeld, de kassier bewuste loos en hevig bloedend achterlatend. Toen de heer Spijdel bijkwam, was zijn eerste vraag: „Heb ik een klap op mijn hoofd gehad?" Waarschijnlijk is f 1500 uit de geldkist meegenomen. Er lag nog wat kleingeld in. Ook in de portefeuille was nog geld. Een voorbijganger heeft omstreeks 2 uur twee jongens hard zien weglopen uit de richting van het restaurant. De kassier zou binnenkort met pen sioen gaan. Iiy is al 55 jaar bij de coöpe ratie werkzaam. N.V.V. vraagt prijsstop Loongrens van f 3600 algekeurd De Zaterdag gehouden hoofdbesturen- vergadering van het N.V.V. eist In een resolutie van de Regering, alsnog tot af kondiging van een prijsstop en verder gaande prijsbeheersing over te gaan. Een maximumgrens voor de loonsverho ging van 180 per jaar wordt afgekeurd, omdat die in strijd i: met een recht vaardige loonpolitiek en een belemme ring vormt voor de opvoering van arbeidsproductiviteit. Het openen vai dispensatiemogelijkheid bergt het gei in zich van arbeidsonrust; daarom doet het N.V.V. een beroep op de werkgei organisaties, slechts in uiterste noodzaak en na overleg met de vakbonden deze mogelijkheid gebruik te maken. ,Er waren tegen 2 uur geen gasten Deer in het restaurant en de kassier was ezig zijn geld op te bergen in het kan oor, dat rechts van de draaideur is ge- lan weglopen. Hij vloog haar bijna ^„Wat is er gebeurd?" vroeg zij. „Er is iemand gevallen", was het ant- voord. De serveerster had de indruk, dat de ongen hulp ging halen. In het kantoor ag zij de kassier op de grond liggen, tevig bloedend uit neus en oren. Naast jem lag een portefeuille. De ijzeren teldkis't, die hij altijd met een ketting mn zijn stoel bevestigde, was open. Duitsland herdacht slacht offers van het nazidom In geheel Duitsland zijn gisteren her- lenkingen gehouden van de slachtoffers »an het nationaal-socialisme. Alleen in frankfort ontstond hierbij een kleine on geregeldheid. De politie moest met gum miknuppels een verboden communisti sche bijeenkomst opbreken. In Berlijn hebben leden van de „Vrije Duitse Jeugd" gepoogd te demonstreren In de Britse sector. Ook hier dreef de politie de demonstranten uit elkaar. De spanning op Koiea stijgt Tweehonderd Roden pasten krijgslist toe, vermomd als Amerikanen TAEGOE, de tijdelijke hoofdstad der Zuid-Koreanen, staat thans bloot aan een geweldig offensief. Het kanongebulder is duidelijk hoorbaar en de stad is verduisterd. Van-drie zijden wordt Taegoe thans aangevallen. De Amerikaanse verdediging heeft zich op 10 km ten Noorden der stad ingegraven en de communisten legden urenlang een spervuur tussen de Amerikaanse voorhoede en de stad, waardoor de verbindingen tijdelijk verbroken waren. Jagers en bommenwerpers spannen zich echter tot het uiterste in. Sinds vanmorgen bereidt men zich voor op eventuele straat gevechten. Voor de bevolking werd een uitgaansverbod uitgevaardigd. Dertien Schotse mijn werkers omgekomen Redders brachten 116 man door i gang vol dodelijk gas Na vele uren van ingespannen red-l dingswerk is men er in geslaagd 116 van de 129 munwerkers. die in een steenkool mijn te Conmock (Schotland) waren in gesloten, naar de oppervlakte te bren-j Zij bevinden zich allen, hoewel' vermoeid, in goede gezondheid. De j (o 13 man, die, zoals wij reeds i en in een ander deel van de mijn aam waren, zijn nog niet gevon- j den. Men vreest dat zij zijn omgekomen. niet gemakkelijk geweest. Zij door een ruimte van 1km. lengte lo-j pen of gedragen' worden, welke met - ir vergiftig gas was gevuld. Toen i dit gas niet kon verwijderen, besloot i de mannen erdoor te brengen. De iljjkheid hierbij was, dat men van gasmaskers gebruik moest maken en het dragen van een masker is een speciale opleiding nodig. Geen der man had deze gehad. Met inderhaast ge in instructies gelukte het uiteindelijk toch de ingeslotenen door de dodelijke „gasmuur" te voeren. Prinses schonk gedenkbord aan Apeldoornse Harmonie Prinses Wilhelmina heeft aan de Har monie in Apeldoorn t.g.v. het honderd- Jarig bestaan een fraai gedenkbord geschenke gegeven. Het is op aanwijzin gen van de Prinses ontworpen door René Smeets, directeur van de kunstnijver heidsschool te Eindhoven. De berichten over de krijgskansen wisselen. In een communiqué van het achtste Amerikaanse leger wordt gezegd, dat de Amerikanen ondanks zwaai infanterievuur, standhouden en geen terrein van betekenis verliezen Toege geven wordt, dat troepen ten Noorden van de stad en het Noord-Westelijk ge legen Waegwan over een afstand van 300 meter werden teruggedreven. Zaterdag hebben de.Roden een krijgs list toegepast. Twee honderd Noord - Koreanen zwaar vermomd in Amerikaan se waterdichte jassen en helmen.' kwa men in de loop van de dag. zomaar eén heuvel. 10 K.M. ten Noorden van Tae goe opwandelen. Zij voerden een aanval bij verrassing -uit op de. daar verschan ste. Amerikaanse infanteristen, die toen het schieten begon, aanvankelijk gedwon gen werden 800 meter terug te trekken. In een tegenaanval werden de commu nisten, deze pseudo-Amerikanen, ten slotte weer verdreven. Het interessante van dit geval is, dat de vermomde Noord- Koreanen eerst in het geheel geen po ging deden om dekking te zoeken er. heel gewoon met elkander spraken als of het een wandelingetje voor genoegen was. Toen men in een andere sector dit zelfde spelletje wilde beproeven, mis lukte het natuurlijk. Van de andere fronten vernemen wij, dat de Zuid-Kofeanen tussen Angang- Ni en Pohang (aan de Oostkust) de wig die door de Noordelijken tussen twee Zuidelijke divisies was gedreven, aan-, zienlijk hebben verkleind. In een com muniqué van McArthur wordt verklaard, dat de troepen der Ver. Naties in de af gelopen 24 uur 2630 Noord-Koreanen hebben, gedood of gewond. Radio Mos kou maakt bekend, dat de stafchef van het Noord-Koreaanse leger, tevens plv. min van Defensie, is gesneuveld. Om ongeluk te voorkomen sprongen vier soldaten uit vliegtuig Vier jonge Amerikaanse soldaten zijn gisteren uit een volgeladen transport vliegtuig gesprongen om het voor ver ongelukken te behoeden. Zij kwamen met hun parachutes ongedeerd beneden. Het vliegtuig dat Amerikaanse soldaten van Triest naar West-Duitsland vervoer de voor manoeuvres aldaar, kwam be houden op het vliegveld van Udine aan. Een van de twee' motoren van het toe- 1 stel, dat dertig volledig uitgeruste sol- daten aan boord had. sloeg kort na het opstijgen af. waarop de bevelvoerend officier degenen die het dichtst bij de nooduitgang waren, bevel gaf te sprin gen. De aangewezenen, die alleen nog maar de theorie van het parachutesprin gen hadden gehad, lootten er om, wie het eerst zou gaan. Ddt is Korea. Heuvels, sluipschut ters, stoottroepen, stormaanvallen. De Amerikanen vechten met de rug tegen de muur Demagogisch Nieuw-Guinea-rapport Thans is ook in Nederland, uitgegeven door het secretariaat van de Ned.-Indo- nesische Unie, verschenen het volledige Nieuw-Guinea-rapport, met inbegrip dus van de Nederlandse vertaling van Indonesische deel. Het is verkrijgbaar bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeverij bedrijf. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zijn deskundigen van oordeel, dat dit Indonesisch deel. dat quasi-weten- schappelijk is opgesteld, voornamelijk demagogisch karakter draagt en datvcx al het verwerkte cijfermateriaal vol c juistheden zit. Wat bijv. te zeggen v de enormiteit, dat de reeds dertig jaar op grond van geologische wetenschap opgestelde theorie, dat Nieuw-Guinea behoort bij Australische bodemsoorten- kring, speciaal zou zijn uitgevonden de afscheiding van Irian (Nieuw-Guinea) van Indonesië te bevorderen! En hoe moet men het rapport nog serieus men, wanneer in de ene alinea wordt beweerd, dat de petroleumwinning op Nieuw-Guinea geheel in handen van de Nederlanders is, terwijl even later i^ordt opgemerkt, dat slechts 40 pctvande'aan- delen in Nederlandse handen is en de rest in handen van Amerikaanse maat schappijen? Het is te hopen, dat de regering zo wel als de Indonesische commissie uit de Tweede Kamer alle gegevens nauw keurig zal toetsen aan de werkelijkheid. A'damse jongen ontvoerde klein jtieisje De Amsterdamse politie werd gister avond gewaarschuwd, omdat op 'n zand- terrein in Zuid een vijfjarig meisje door een man op een fiets was ontvoerd- On middellijk werden de twee politie-radi auto's, vijf motorrijders en het gehele b schikbare personeel van twee afdelingen uitgestuurd, en met succes- Binnen eer kwartier werd de dader, een vijftienja rige jongen gearresteerd. Het onderzoek had bovendien ten gevolge, dat op het zandterrein een tweede man, die zich eveneens op verdachte wijze met jong meisje ophield, kon worden gear resteerd. De Amsterdamse politie heeft de ouders gewaarschuwd, kinderen het invallen van de duisternis niet z der toezicht op de zandvlakte te laten spelen. Kosten daalden en het bouwen ging sneller H.M. de Koningin op het congres der oorlogsinvaliden, dat Zaterdag in Den Haag werd gehouden. Aan de rechterhand van de Koningin de Britse ambassadeur, Sir Philip Nichols en aan Haar linkerzijde de Franse ambassadeur, de heer Gamier. Minister In 't Veld heeft de Bussumse wethouder L. Bouma Zaterdag, bij het in gebruik geven van de eerste woningen volgens de verminderde bijdrage-woning- wet aldaar, meegedeeld dat hij benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. Het Bussumse plan van 311 wonin gen, waarvan de eerste 35 gereed zijn. heeft de stoot gegeven tot de bouw van 11.000 woningen van dit soort, waarop de regering slechts f100 per.woning be hoeft bij te leggen, hoewel dit voorheen f 400 was. Bedroegen de gemiddelde bouwkosten vorig jaar nog ongeveer f 10.000 per woning, in Mei j-L waren ze f8.110 of liefst 20 procent minder. Dit komt omdat in Mei het grootste aantal zg. Bouma-woningen is goedgekeurd. Er is te keer gegaan tegen de bespa ringen, die op voorstel van wethouder DAT te Utrecht, 63 jaar oud, is overle den A. N. Honig, directeur van de olie- fabriek Het Hart en Zwaan v/h A. Honig DAT de zilverprijs m.i. van 8 Sep tember is verhoogd tot f94.40 f96 65 per kg fijn) tegen f93.40 f95.65 van 16 Juni j.L af. DAT A. de Palma en de markies G. R Faa'de Bruno Woensdag op de Jaar beurs te Utrecht zullen spreken over de internat. Jaarbeurs te Chicago- DAT aan de Laurierlaan te Rotterdam een nieuw gebouw voor het Leger des Heils door burg. Oud is geopend. DAT Zaterdag in Blaricum „Neder- heem", een tehuis voor verlofgangers uit Deli, is geopend. DAT de Rotterdamse goochelaar Mystl- ca (Bram Bougers) in Barcelona de grand prix d'honneur behaalde en Macra- dos uit Amsterdam een speciale prijs. Dat in de onlangs samengevoegde ge meenten Stellendam, De Werken en Sleeuwjjk Zaterdag een nieuwe raads verkiezing plaats had (uitslag; 5 AR, 4 PvdA, 1 SGP, 1 vrije lijst en 2 CH). DAT het Overijssels genootschap Over- sticht Zaterdag in Zwolle het 25-jarig be staan heeft gevierd. DAT de Bolswardse politie aan' 400 jongens en meisjes een autotocht aan- DAT een vrachtauto met gesmokkelde sigaretten in de Hemonyylaan te Amster dam werd aangehouden en een der beide inzittenden op zijn vlucht door een bur ger werd gegrepen. DAT het plan tot ontginning van de Vredepeel i860 ha) door een interpro vinciale commissie is goedgekeurd en door de N.V. Grontmij wordt uitgevoerd. 1944 v DAT het bekende programma Negen heit de klok, welke serie 16 September weer begint, daarna niet meer op Za terdag. doch op Vrijdagavond door de KRO wordt uitgezonden. DAT de Rotterdamse zakenman H. een groot aantal efefeten, die kort voor de bevrijding in Tiel werden gestolen (door de S.D. dacht men) over de Belgische grens heeft laten smokkelen. DAT de 24-jarige mej. A. J. T. op haa: fiets de gracht van de Weerdsingel te Utrecht in reed en een tas met f 9000. die zij voor haar vader naar de bank moest brengen en op de begagedrager zat, steeds niet is gedregd. DAT op 23 September op de Westelij ke schietbaan van het voormalige centratiekamp Amersfoort een voorlopig gedenkteken wordt onthuld en na loop daarvan in het kamp een reü wordt gehouden. DAT Zaterdag ongeveer 150 dames heren uit het gehele land in Amsterdam het eerste lustrum van de vereniging NederlandCanada hebben gevierd en zij werden toegesproken door de Cana dese ambassadeur, P. Dupuy. DAT het handtasje vaji een mevrouw te Helmorid met een lulde knal uit el kaar sprong, vermoedelijk als gevolg van zelfontbranding van een pas gekocht, m het tasje opgeborgen, blondeermiddel DAT de eerste uitzending van een voetbalwedstrijd door de Philips-televi- siezender in Eindhoven een volledig suc ces is geworden en spelers, die 50 .n^er van de camera waren verwijderd op net scherm nog aan hun gezichten waren te herkennen. Bouma zijn aangebracht, aldus de minis ter. Vooral de verlaging van de verdie ping-hoogte van 2.74 meter tot 2 60 meter, werd gelaakt. Maar in Engeland gaat men al tot 2.40 en 2.30 meter en in Mar seïlle komt men tot 2.26 meter. In 1949 hadden wy een plan voor 35.000 woningen cn we hebben er 43.000 ge bouwd- In 1950 hebben we een plan vooi 40-000 en we halen de 47.000 en volgend jaar wagen we de sprong en mikken in eens op 50.000. In 1952 zullen we dan di top van 55.000 bereikt hebben, wat in 1953 in de bedoeling had gelegen," aldus de minister. Wethouder Bouma zelf betoogde nog. dat men in Bussum 311 woningen kon bouwen in 500 dagen of wel één woning in anderhalve dag. Men komt zelfs al tot 10 uur voor één woning Hij toonde aan, dat zijn plan ook stedebouwkundig ver antwoord is. „Anders had Dudok het zeker niet goedgekeurd". Grieks kabinet-Venizelos afgetreden Het nieuwe Griekse coalitie-kabinet van Sophocles Venizelos, dat op 21 Aug. j.l. was beëdigd, is Zaterdagavond afge treden. nadat het in het parlement met 124 tegen 106 stemmen ten val was ge bracht. De machtige centrumpartij en dc progressieve republikeinse partij weiger den Venizelos te steunen, toen hij na hel aftreden van een zevental liberale minis ters. zijn kabinet verbreedde met zes democratische socialisten en de leider van de nationale partij, Zervas. Koning Paul van Griekenland heeft de leider der (rechtse) populistische partij. Tsaldaris. verzocht, een nieuwe regering te vormen. Het ms Veenenburgh (400 brt.) van Wm H. Müller en Co„ dat Zaterdag uif Rotterdam naar Engeland vertrok, is on geveer 90 mijl ten N.N-W. van Hoek van Holland wegens machineschade opgepikt .loor de sleepboot Schelde en inmiddels de Nieuwe Waterweg binnengesleept. Ook^oor de universiteiten en hoge- scholen gaat de vacantie nu tot het verleden behoren. Daar duurt het altijd wat langer, waarmee we overigens niet gezegd willen hebben, dat er in de va cantie door de studenten niet gestudeerd zou worden Hoe het zij, straks gaan de deuren der universiteiten en hogescholen weer open en komen de studenten zich melden. Ook diegenen kloppen dan aan, die zich voor het eerst laten inschrijven. Het is onze gewoonte geen kwade gewoonte, menen we in alle bescheiden heid in deze tijd van het jaar onder de aandacht van de aankomende student te brengen, hoe nuttig het is, dat hij in zijn studententijd lid wordt van een stu dentenorganisatie. En dan natuurlijk een studentenorganisatie, die geheel aan sluit bij zijn overtuiging. Wij schrijven dit ten overvloede, maar toch niet geheel onnodig. De jaren waar in we leven zijn moeilijk. Het leven ls duur. Voor vele ouders betekent het reeds een uitermate zwaar offer, dat zij hun kind laten studeren. Anderen kun nen er absoluut niet aan denken. En dan toch nog lid worden van een studenten organisatie? Ja, toch!! Want dat lidmaatschap is van grote waarde. De studententijd is na tuurlijk een tijd van studeren. Maar hij is ook een tijd van vorming. Vorming is nog iets anders dan alleen maar stude ren. En aan die vorming kan de studen tenorganisatie een belangrijk aandeel hebben. Wij zouden het betreuren, indien ae zorgelijke omstandigheden, waaronder wij leven, tot gevolg zouden hebben, dat velen zich het lidmaatschap van een stu dentenorganisatie moesten ontzeggen Het ligt trouwens op de weg van dia organisaties, dat zij zich materieel niet geestelijk aanpassen aan de vaak in grijpend gewijzigde situatie- Want het werk moet voortgang hebben. Aan ane universiteiten en hogescholen. Aan a® neutrale wel het allermeest. Er gaat vrijwel geen jaar voorbij, of zo omstreeks de Septembermaand wordt onze mening gevraagd omtrent het ontgroenen van juist aangekomen stu denten. Welnu, op gevaar af het niet met ieder eens te zijn. willen we er wel weer iets van zeggen Dat is dan dit. dat ontgroe nen in heel veel gevallen nuttig en zelfs noodzakelijk is. maar dat het tevens i« alle gevallen uitermate moeilijk is. Een briefschrijver vraagt ons nu, of het ontgroenen niet geschiedt ten koste van de levensverbanden, doordat de studen ten zich rechten toeëigenen welke alleen aan de ouders toekomen. Wordt er voorts, zo wil men weten, oo deze wyze geen kaste-geest gekweekt? Nu zullen wij zeker niet ontkennen, dat er gevaren in deze richting schuilen. Maar zulke en soortgelijke gevaren schuilen er allerwegen. En zij pleiten niet tegen het ontgroenen als zodan®. Zij laten er wel iets van zien. hoe moeiliik het ontgroenen is Zo moeilijk, dat er elk iaar eigenlijk slechts enkelen zijn. dt® het goed kunnen. Maar van hun ontgroe nen gaat dan ook een goede werking uit- De wijze van ontgroening waarvan wij het meeste verwachten en waarvan wij de beste vruchten hebben gezien, is altijd geweest: het gesprek. Het heel gewor.e eesprek van de oudere student met de juist aangekomene. Het gesprek, dat. als het goed is. geheel aansluit bij veel voor treffelijks dat de jonge student van huis heeft meegekregen, maar dat tevens een introductie is tot de nieuw aangevangen periode. tZijn er misschien oudere studenten, di® zulk een gesprek geen ontgroening wil len noemen en die het alleen in andere dingen willen zoeken? Dan bewijzen za daarmee alleen maar dat ze voor ont groenen niet geschikt zijn. Het is veelal aan hen te wyten. dat het ontgroenen buiten de kringen van universiteit en hogeschool een slechte naam heeft. Zij ziin het ook. die spoedig vervallen in het banale extremisme, dat krachtig be hoort te worden geweerd. Zij zouden goed doen. zichzelf te herzien, voordat ze trachten aan anderen te schaven. Koningin morgenmidag naar Jaarbeurs Koningin Juliana, die beschermvrouwe /an de Utrechtse Jaarbeurs Is, zal de beurs morgenmiddag van half drie tot vier uur bezoeken (stands op het Vre- denburg en Croeselaanterreini. Mr Moh. Roem. de Hoge Commissaris in Indonesië, was vandaag met leden ip zijn economische stad op de Na- Jaarsbeurs. Twintigste na-oorlogse Lloydschip van stapel Voorlopig de laatste vracht- passaglersboot De Ampenan, die Zaterdag voor de Kon. Roti. Lloyd van stapel liep, ls het zesde en voorlopig laatste nieuwe vracht passagiersschip. dat de Lloyd na de oor log hij een Nederlandse werf In bestel ling gaf. Nog voor het einde van dit jaar hoopt de Rotterdamse Droogdokmtj de Ampenan te kunnen opleveren, waardoor *in na de oorlog het twintigste schip in de Lloyd-vloot zal zijn toegevoegd. De moderne, gestroomlijnde brug van dit 161 meter lange en 12.000 ton grote schip, met plr.ats voor 12 passagiers, is oon gesteld op Rotterdam-Ahoy'. WEERBERICHT Weer enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en meest matige wind tussen Zuid en Zuidwest Later van het Westen uit opklaringen en matige tot vrij krachtig® naar West ruimende wind. Vannacht vrij zacht, morgen overdag iet® lagere temperaturen dan vandaag. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Dinsdag: Zon 6 08—19.03; Maan 19.11 NJ4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1