Gestapo gebruikte Duitse dienstboden overal voor spionnage-doeleinden „Als ik U doodschoot, zoudt U als een held sterven NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950 Captain S. Payne Best over het Venlo.incidenl KORT NA DE BEZETTING van België en Nederland kwamen twee nieuwe gevangenen aan. Ze kregen de cellen 62 en 63. De een was een Belgische bisschop, de ander een Nederlandse geestelijke. Schnaars grinnikte toen hij mijn cel binnenkwam: „Deze eerwaarde heren zijn naar onze school gekomen om 'n lesje in goede manieren te krijgen." Iederë dag werden de nieuwe gevangenen twee uren op 't excercitieveld getreiterd, op een stok in het middenpad was een SS-pet geplaatst. De twee gees telijken moesten, op twintig passen afstand van elkaar, in de richting van de stok lopen, groeten en dan weer doorlopen. Daarna draaiden zij om en begonnen opnieuw. Zij moesten de nazi-groet brengen en „Heil Hitier" zeggen. De bewakers schenen er veel plezier om te hebben. „Luider, luider", brulden ze. Na achttien maanden hadden de gekwelde geestelijken diepe sporen in de harde bodem gesleten. QP EEN DAG kwam, zonder enigt waarschuwing, een Gestapo-onder- vrager om mij te spreken. Hij was slank, groot en zeer knap. De man had blond golvend haar, rode lippen en gepotlode wenkbrauwen. „Nu moet u zeer goed opletten, Herr Best", zei de blonde Adonis, „dit ts een kwestie van leven of dood voor u. Denkt u maar geen ogen blik, dat u mij kunt misleiden, want wij weten alles, alles. Wat heeft u aan uu dinergast Herr K. von H. verteld? Waar om zei u hem, niet naar Duitsland terug te keren voordat de stand van de maan veranderd was?" K. van H. was één van Hitiers astro logen geweest en trok horoscopen vooi de Führer. Vóór de oorlog had hij eens bij mij thuis gedineerd. Als ik iets tegen hem gezegd had over 't veranderen de maan, dan moest dat een grap zijn geweest. Ik kon het mij niet herinneren. Maar dat wilde de knappe Gestapo- jongeling natuurlijk niet geloven. Het staat vast. dat Hitier al zyn grote begon op data. waarop het nieuwe was. Maar toen ik de jongeman vertelde, dat geen verstandje mens in astrologie geloofde, begon hij tegen mij te schreeuwen en vroeg hoe ter wereld ik zo iets durfde zeggen. De Führer ge loofde er aan en die wist het. Drie dagen lang j kwam hij mij met zijn war taal lastig val len en tikte bladzij na blad- Himmler, amuseerde mij schrijfmachine, I zonder ook maar één verstandig woord. Ik rook te zijn sigaretten op best. Ten slotte kalmeerde hij. bekende I dat hij een hekel aan dit baantje had vertelde, dat hij geloofde voor grotere dingen voorbestemd te zijn. Van hem hoorde ik, dat de Gestapo met Teutoonse nauwgezetheid jarenlang andere landen Voorzien had van Duitse dienstmeisjes, die zorgvuldig ondervraagd werden als Bij naar hun vaderland terugkeerden. Overal ellende ïk kreeg nu veel last van mijn tanden. De taaie broodjes deden zich gelden. Ik werd naar de tandarts gestuurd door het grootste deel van het kamp Sachsenhausen, waar ik de overige ge vangenen zag. Ellendig uitziende types, meest Duitsers, met geschoren hoofden, een gerimpelde huid en dikke buiken. Zij droegen houten sandalen en slecht pas sende blauw- en grijs-gestreepte kamp kleding en zij\ schenen altijd meer te wankelen dan te lopen. Ook zag ik hier en daar groepjes gestraften, die twaalf uren aaneen op hun hurken zaten met de armen recht vooruit. Ook lagen zij in volle lengte op de grond en moesten dan tien meter vooruit rollen en dan weer terug. Zij braakten, snikten en vielen flauw. De bewakers vertelden mij, dat dit als eén zwaardere straf beschouwd werd dan geselen. Bij het prikkeldraad had men bloederige, levenloze lichamen, bij wijze van waarschuwing, laten liggen. Er is iets vreemds aan die Duitse wreedheden. Dikwijls kwamen de be wakers naar mijn cel, bleek van afgrijzen om, wat zij gezien hadden of hadden moeten doen, te vertellen. Zy dachten er nooit aan om te weigeren. Orders van superieuren dienden zonder aarzeling te worden uitgevoerd. Ik vroeg eens aan de bewaker, met wie ik het best overweg kon: „Wat zou je doen. als je de opdracht kreeg mij dood te schieten?" Hy huiverde en scheen werkelijk in de war: „Herr Best, de herinnering er aan zou mij mijn hele verdere leven ver- Volgen." „Maar je zou het tèch doen, ook als Je wist, dat het verkeerd was?" Zijn ogen vergrootten zich: „Ja natuur lijk, als het mij opgedragen werd. U be grijpt het niet. Als ik u doodsohoot, zoudt u als een held sterven. Maar als ik dood geschoten werd, omdat ik geweigerd had u neer te schieten, dan zou ik een on eervolle dood sterven." Mijn kans om mij op Ettlinger te wre ken, kwam in Maart '42. Het kamp kwam plotseling in opschudding als een bos in de storm. Een geweldige sohoonmaak- partij begon. Iedere asbak werd verstopt. Ik raadde de betekenis er al van: Hein- rich Himmler stond op het punt ons te bezoeken. S.S.-Führer Himmler rookte niet, evenmin als Hitier, en daarom ge loofde Himmler, dat goede S.S.-ers óók niet om roken gaven. Men kon hem op de dag van zijn bezoek door het kamp hóren lopen door het verklinkend geruis van de officieren, die hem met veel pracht en praal op de voet volgden. Ik hoorde hem mijn gang in komen. De deur van mijn cel werd geopend. Buiten stond een drom schitterende S.S.-officieren. Himmler kwam alleen binnen en sloot de deur achter zich. Hij was een kleine, grauwe man met een wankele bril op zijn biggenneus. Zijn gelaat was volko men uitdrukkingsloos. „Heil Hitier!" blaf te hij. Ik antwoordde „Grüss Gott, Reichs- führer." „Het spijt mij," zei hij, „een man als u In dergelijke omstandigheden te zien, maar het is nu eenmaal oorlog. Heeft u klachten?" „Nee, Reichsführer. De be handeling is uitstekend." Ik wist, dat klachten alleen maar narigheid zouden brengen. „Wel, Herr Best, u heeft nu bijna drie jaar in dit „beruchte" kamp Saohsenhausen doorgebracht en kunt dus weten, dat al die verhalen in het Britse Witboek over afschuwelijke wreedheden niets dan Joodse leugéhs zijn"...... Ik herinnerde mij hoe Ettlinger iedere morgen de gevangenen in een rij placht op te stellen en hen dan tegen de grond sloeg bij wijze vau ochtendgymnastiek. Ik herinnerde mij een hoop dingen, bijv. hoe kolonel Lohrltz steeds rijker werd door het verkopen van de armzalige rantsoenen, die die gemartelde mannen behoorden op te eten. Doodsbleek Ik haalde diep adem en zei: „Het spijt mij, maar uit wat ik gezien en gehoord heb sinds ik hier gekomen ben meen ik te mogen opmaken, dat de toestanden nóg slechter zijn dan ze in het Witboek beschreven worden." Himmler werd doodsbleek, draaide zich op zijn hielen om en liep stram naar bui ten zonder één woord te zeggen. Met veel geraas verdween de groep uit de gang. j Later kwam de commandant mij opzoe ken. Hij was de kluts kwijt. „Himmler is woedend!" riep hij uit. „Dit zal u uw leven kosten! Wat heeft u tegen de Reichsführer gezegd?" „Het spijt mij, ko lonel," zei 'ik, „u zult begrijpen, dat het zeer onbehoorlijk van mij zou zijn om dingen te herhalen, die ik in een par ticulier onderhoud met de Reichsführer gesproken heb. Als u orders voor myn executie krijgt, zult u ongetwijfeld ver nemen waarvan ik wordt beschuldigd." Lohritz staarde mij aan alsof hij mij graag in het gezicht gespuwd had. Hij stootte een krampachtig geluid uit en liep naar buiten. Maar spoedig daarna, toen ik om sigaretten vroeg, kreeg ik een doos van honderd stuks inplaats van een aalmoes van drie of vier. Ik begon brieven te krijgen van mijn vrouw, die kennelijk reeds maanden geleden ge schreven waren. Het eten werd beter. Himmler had het intussen zeer druk ge had. Weldra was iedere cel in mijn af deling gevuld met leden van de kamp staf, die beschuldigd werden van dief stal. Generaal Glucks, de inspecteur van de concentratiekampen, had wonder bo ven wonder bevolen, dat *e gevangenen ln geval van slechte behandeling klach ten moesten indienen. Dit veroor: een paniekTïnder de S S.-bewakers, al bij Ettlinger. Het duurde niet lang of ook hij zat op water en brood in cel. in afwachting van zijn overbrenging naar een Duitse gevangenis. Mijn kleren en andere eigendommen werden mij uit Den Haag, waar ik ge woond had, gebracht. Ik kreeg mij schrijfmachine, mijn radio en mijn boeken. Op een ochténd werd de celdeur voor zichtig geopend: „De complimenten van de commandant, Herr Best, en als u wijn of andere dranken uit de cantine wenst, dan bestelt u maar". Ik deed moeite om niet te lachen, maar toen vroeg ik mij weer af, waarom ik eigenlijk in dat kamp was. De Gestapo had de Neder landse grens geschonden om mij te ont voeren. Nu was ik al drie jaar een ge vangene en ik wist nog steeds niet waar- Toen, op een dag, meende ik het ant woord te zien: een kleine bleke man met heldere, felle ogen en een opvallende bos overeindstaand haar, die zich ophield in de latrines aan het eind van de gang. Voordat wij elkaar konden bereiken werd hij echter al door de bewakers voort geduwd. Ik herinnerde mij zijn gezicht eerder gezien te hebben. Dat was vlak na mijn gevangenneming geweest. Een bewaker had in mijn cel in het Gestapo- hoofdkwartier een Duits geïllustreerd blad zitten lezen. Mijn foto stond op de voorpagina en daarnaast stcnd een foto van deze kleine man met zijn wilde haar dos. Wij hadden elkaar nooit ontmoet, noch ooit met elkaar gesproken. Tóch welde ik, dat mijn lot op de een of an dere manier verbonden was met de kleine man aan het eind van de gang. Welk ge heim kon hierachter verscholen zijn? (Wordt vervolgd) L.D.C. uit Leiderdorp beoefent 25 jaar de damsport Ze groeide uit tot één der grootste clubs van de L.D.D.B. Leiderdorp volgend jaar een hoofdklas ser in zijn midden hebben. Besloten namelijk, dat het Leidse district in 1! een hoofdklasse zal krijgen. We zouden zeggen, dat de eerste tlentgl^pelgrs, de, Op de avond van de elfde September van het jaar 1925 vond er in de timmer werkplaats van de gebr. Mol een gadering plaats. Op de werkbanken ten tien Leiderdorpers, die veel vooj damsport voelden en die eens wildefi praten over de oprichting van een vei eniging. Na veel vijven en zessen kwaï het zover, dat 10 leden besloten de Lei- derdorpse damclub op te richten. En de initiatiefnemers werden voor hun moed beloond. De club telde al vrij spoedig leden en in de jaren, die volgden, bleef het crescendo gaan. In het jaar 1938 namen niet minder dan 50 spelers aan de wedstrijden het kampioenschap van Leiderdorp deel. Eind 1939 had de club 40 leden. In de bezettingsjaren legde LDC tij delijk de strijdbijl neer, maar niet zodra werd er in 1945 weer gestart, of waren al weer meer dan 40 leden. Door dat succes werd de Leiderdorpse club één der grootste van het Leidse district. Zoals elke vereniging had ook LDC enkele steunpilaren in haar midden. Ih de eerste plaats de heer K. Spek. van af de oprichting de penningen op een dusdanige wijze beheerde, dat LDC nimmer in financiële moeilijkheden gekomen. Dan de heer A. Kruidenier, die reeds in de bloeiperiode (1937—1939) als secretaris optrad. Zijn activiteit heeft er toe geleid, da LDC zo groot is geworden. De LDDB heeft hem niet jor niets als voorzitter gekozen! Drie van de oprichters zijn thans d van de club. te weten de heren Goedhart, A. Spies en K. Spek Het eerste tiental van LDC speelt thans in de overgangsklasse van d( LDDB Wanneer het zich in het komen de seizoen weet te handhaven, dan zal Afvalwedstrijd 1950 L.S.B. Gisteravond werden voor de eerste ronde van de afvalwedstrijd 1950 van de L.S B. nog de volgende resultaten ge boekt: P, Selier (Philidor)—dr P. Ver met (Voorschoten x—x; M W. Zandber gen (Schaakgenoegen)B, Maat (Voor schoten) 01; W. de Jong (Schaakge noegen)—W. Waterland (Vrienden schaar) 01; C van Tol (Philidor)J Kanbier (Vriendenschaar) 01; W. H v. d. Nat (L.S.G.)P. G. Sluiter (Voor schoten 10; C Sterk (Philidor)F Teleng (Vriendenschaar) 01; mr ir J. Westra (L.S.G.)—S. E. Willems of Bril man (P TT.) uitgesteld: P. C v. d Leek (Leiderdorp)J. H v. d. Meulen (SP W.) uitgesteld. Afvalwedstrijden L.D.V. De Leidse damvereniging heeft het nieuwe damseizoen ingezet met wed strijden om de van v. d. Vlist-beker. irbij weinig opvallende verrassingen en te noteren, of het zou moeten zijn de remisepartij van C. Klinkenberg (22) tegen J. Zaalberg (10) en de overwin ning van J. W. Freeke (27) op W. de Roode (13). De resultaten in deze eerste ronde zijn als volgt: W. Kleyn Jr (15)Th. Uijttenbogaard (2) 02; J. W. Huisman Jr (9>—M Kruider (7) 1—1; W. Heems kerk U)C. B Janssens (21) 20; A Sladek (6)J. Klinkenberg (3) 0—2; I Teleng (5)—M. Brinks (17) 2—0; B Slegtenhorst (4)J Dreef (28) 2—0; B de Kier (26)—H. de Water (14) 2—0 regl.; L Zitman (18)J. Huisman Sr (24) 0—2 regl.; W. Kleyn Sr (23)—A. Klinkenberg (12) 2—0 reglC. Klinken berg (22)J. Zaalberg (10) 11; A. v. d. Reyden (20)—J. v. d. Mey (16) 0—2; P v. Leeuwen (11)P v. d. Stel (8) 02; W de Roode (13)J. W. Freeke (27> 02. L C Gerritsen vrijgeloot. Volgende week wordt deze wedstrjjd- serie voortgezet. club geen beter jubileumgeschenk kun- 'tTen aanbieden! Het zilveren jubileum zal feestelijk worden gevierd en wel Vrijdag het Dorpshuis. Wie doet mee Lezers conlra schaakmedewerker Zoals verwacht kon worden, speelt wit, met zijn belangrijk materieel deel, op verdere ruil, waardoor dit voordeel relatief groter wordt. Nu de zetten: 1 d2—d4.- d7d5: 2 c2— c4, d5xc4; 3 e2—e4, e7—e5: 4 LflXc4, e5xd4: 5 Pgl—f3. Lf8—b4t: 6 Lel—d2. Dd8e7; 7 Ddl—a4t. Pb8—c6: 8 Lc4—d3. Lc8d7; 9 Da4—c2, o—o—o; 10 o—o. Lb4d6; 11 a2—a3, Ld7—g4; 12 Pf3—el, Pg8—f6; 13 f2—f4. Ld6—c5; 14 b2—b4, Lc5b6; 15 b4—b5, Pf6xe4; 16 b5xc6, Pe4xd2; 17 Pblxd2, Lg4—e2; 18 c6xb7t, Kc8b8; 19 Tfl-d2, Th8—e8; 20 Pd2—c4, De7—c5; 21 Pc4xb6, Dc5xc2; 22 Pel— c2, Le2xd3; 23 Pb6—a4, Ld3—b5; 24 Pa4 b2, d4d3 werd de loper aangevallen door 25 a3e4. Mijn 25e zet is hierop Lb5Xa4. De 26e zet kan worden ingezonden tot uiterlijk Woensdag aan ons bureau. W. H- van der Nat. De zilveren Leiderdorpse dam club. Achter de tafel v.r.n.l: de heren C. de Koning, H. v. d. Velde, K. Spek (penningmeester), J. B. v. d. Wijngaard (voorz.), A. Krui denier (seer.), J. Sandijk, C. Mei- ia en de twee jubilarissen J. Goedhart en A. Spies (de laatste ndast de tafel). Foto N. v.d. Horst. Wel een nat pak er voor over De heer W. van der Laan kreeg een grootse serenade De heer W. van der Laan, de beiken- en populaire voorzitter van de 3-Oc- tobervereniging, is gisteren tachtig jaar geworden. Het is een blijde dag geweest, vertelde hy ons gisteravond. Uit allerlei kringen heeft hy gelukwensen ontvan gen. Ook zijn er veel bloemstukken aan zyn woning bezorgd- Maar het mooiste kwam gisteravond, toen de gezamenlijke Leidse muziekcorp- Visserijgolijes Door schaarste bevredigende Vrijdag markt. Doordat er op de Vrijdagmarkt weer weinig haring en verse vis was. bleven de prijzen aan de hoge kant en maakten zowel de haring- als de visboten hoge besommingen. De Zeelandia bracht slechts 1000 kisten haring naar de hal, maai l voor een weekreis toch nog 15.160; de Antje kreeg voor verse vis 7980 na 7-daagse reis en de Tzonne, die ook week was weg geweest, haalde 25600 voor 1800 kisten haring. Vandaag is de afslag ook niet c voerd, want de Batavia, de Hoop, de Pol derman en de Maria van Hattum hebben tezamen maar 3400 kisten haring en de Claesje zorgt voor 500 manden verse vis. Voor Maandag staat alleen de Assan Reis met 1200 kisten haring op het pro gramma, maar het is mogelijk, dat er nog paar-haringboten uit zee komen. Spoor van de vermiste knecht gevonden. In de IJmuidense vissershaven zijn hoogte van het schaftlokaal de klompen gevonden van de Katwijkse dekknecht. die sinds Woensdagavond wordt vermist. Men neemt nu wel aan, dat de jongeman i het water geraakt is en verdronken. Engelse markt is ook goed. De Catharina Duyvis marktte Donder- ag in Engeland en maakte voor 1060 kis- n verse haring 1582. In totaal moes- n 50 kisten voor de consumptie worden afgekeurd. Kotter in reparatie. De kotter KW 210 is Vrijdag naar Am sterdam doorgevaren voor reparatie en de SCH 71 kwam van de hoofdstad terug et speciaal behandelde cylinders. Het lossen vervroegd. Met ingang van vandaag is het lossen in de vis door het Staatsvissershaven- bedryf in IJmuiden na onderlinge be sprekingen tussen de reders en de haven arbeiders met één uur vervroegd, zodat thans de schepen om 3 uur terecht kun- Op 15 December zal men weer om 4 uur beginnen te lossen, behalve des Maandags voor de IJslandboten. Zoute haring deze week. Van 18 September werden in IJmui den door 39 haringloggers aangevoerd 14267 kantjes zoute haring, de vangst schepen. Deze aanvoer kon als volgt worden gespecificeerd: 7927 kantjes volle, k maatjes, 2510 k steur en 64 k ijle haring. In IJmuiden werden gelost 558 k 13709 k gingen naar Katwijk. Door de drijfnetvissers werden van deze totale Der 4885 k gevangen tegen 9382 k door de trawlschepen. sen hemeen serenade gingen brengen. Het leek op de Hoge Rijndijk wel 3- Octoberfeest. Vele honderden mensen en heus niet alleen kinderen stonden op de trottoirs. En er was een behoorlijk aantal agenten van politie gecharterd om in de hagen van publiek enige orde te houden. Dat viel toch zowaar niet mee- Telkens als er een muziekcorps langs het echtpaar Van c^er Laan dat ge flankeerd was door familie en bestuurs leden van de 3-Octobervereniging trok, drong de massa naar voren Ook het verkeer moést worden stilgelegd. Om tien vóór acht begon het te regenen. En hard! Maar toen was de muzikale hulde gelukkig bijna afgelo pen. Toch werdén alle mensen nie mand had een parapluie by zich kletsnat. Dat hadden ze er wel voor over. „Van der Laan wordt maar eens tachtig". En als een corps dan het door- luchte „Lang zullen ze leven" had uit- geschetterd, klaterde een luid hoera tegen de huizen en gebouwen. Is het te begrijpen, dat de heer Van der Laan alle mensen wel een hand had willen geven? In plaats daarvan maakte hij een vorste lijke buiging. Ingediend is een wetsontwerp tot verandering van leningwet-obligaties 1895, 1898, 1899, 1905, 1910 in grootboek obligaties en samensmelting van enige amortisatiebepalingen. „Werkmans Wilskracht" blies het Jjtmg zullen ze leven" dat het een lieve lust was. Het spoorde i ieder geval het publiek aan lui te hoera-en. Op het trottoir de 1 s, ismilieleden n der Laan en n de 3-October-; de achtergrond het t doen bestuursleden ereniging. Op grote schare huidebrengers. Foto N. v. d. Horst Deel van textielfabriek Ten Hoopen uitgebrand Een deel van de grote textielfabriek van Ten Hoopen te Neede <Gld.) is gis teren geheel uitgebrand. De afdelingen damast-weverij en kaartenponserij, met ongeveer honderd weef toestellen, zijn verloren gegaan. Het zijn de kostbaarste en moeilijkst te vervangen afdelingen. Het kan jaren duren eer de toestellen vervangen zijn; ze worden in Tsjechoslo» wakjje gemaakt. De katoenweverij kreeg veel waterschade. De schade beloopt zeker enige tonnen, doch wordt door verv zekering gedekt. De oorzaak is nog on bekend. Op 20 September geen veis brood De mogelijkheid bestaat, dat in vele plaatsen van ons land op Woensdag 20 September geen vers brood zal worden verkocht. Dan gaan de bakkers en banketbak kers, zoals we reeds eerder meldden, in groten getale naar Amsterdam om ta protesteren tegen de voorgenomen ver hoging der omzetbelasting van 3% op 8% procent voor sommige bakkerswaren. De bakkers zullen plaatselijk uitmaken of de ovens die dag gedoofd zullen blijven. Vandaag is aan de Tweede Kamerleden een adres gericht met het verzoek niet aan deze verhoging der omzetbelasting mede te werken. Opwekkings-campagne De Evangelische Christen-Gemeen schap organiseert ook dit jaar. en wel van 12 tot 20 September, een Evangeli satie-tent-campagne. Voor de grote tent van de Gemeenschapsbond is het terrein aan de Herengracht aangevraagd. Pre dikanten en evangelisten ui: de onder scheidene kerken van Leiden. Oegst- geest en Rijnsburg zegden hun medewer king toe. alsmede andere bekende spre kers uit Nederland en de internationale evangelist J Sevensma. Muziekcorpsen en zangkoren van hier en elders geven welwillende opluistering. Men leze de advertentie in ons blad. Hervormde Gemeente koopt „Nathanael" Wijkcentrum toekomstige bestemming Naar wy vernemen, heeft de gemeente commissie van de Leidse Hervormde Ge meente het gebouw „Nathanael", dat eigendom was van de Chr. Werkmans bond, aangekocht. Het is het pand Hoog landse Kerkgracht 44. welks uitgang ligt in de Moriaansteeg. Het pand is een herenhuis met een grote zaal. De ver koop heeft ondershands plaats gevonden, omdat men prijs stelde op enige harmo nie tussen de vroegere en de toekom stige bestemming van het gebouw. Men is namelijk van plan er een wijk- gebouw van te maken. Welke wijkge- meente er een .kerkelijk centrum zal stichten, is nog niet vastgesteld. Nu de Hervormde Gemeente verdeeld is in wijkgemeenten, bestaat er bij de ge meentecommissie het ernstige voc wijkge ds H. J. vroegere gekregen. beschikken, zo spoedig een gebouw te voorzien. Zoals heeft de wijkgemeente H van van Achterberg onlangs het nilitaire tehuis aan de Morsweg Aan 21- en 22-jarigen mag ook 5 pet worden gegeven Beschikking van Rijksbemiddelaars over loonsverhoging verschenen Ten aanzien van de bijslag op lonen en salarissen heeft het College van Rijks- bemiddelaars het volgende bepaald: stige economische moeilijkheden zou lei den, kan door het college van rijksbemid- delaars, gehoord partyen en de Stichting van de Arbeid, dispensatie worden leend. Verzoeken om dispensatie m( uiterlijk 16 September 1950 by het col- nelijke en vrouwelijke gehuwde werk-j lege zijn ingediend. Het college beslist nemers beneden de leeftijd van 23 jaar; omtrent deze verzoeken vóór 15 October c. mannelijke en vrouwelijke kostwin-1950. Zolang het college omtrent het beneden de leeftijd van 23 jaar, wier normale inkomsten ten minste 2/3 deel vormen van de totale inkomsten, waaronder begrepen uitkeringen inge volge sociale voorzieningen, van het ge zin waartoe zij behoren, wier loon is geregeld in een collectieve arbeidsover eenkomst of bindend vastgestelde loon regeling, wordt door de werkgever boven het rechtens geldende, in geld genoten inkomen, een bijslag uitgekeerd drage van 5 pet daarvan. Deze bijslag zal voor de mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder ten minste 4 cent per uur bedragen. De bijslag overschrijdt niet een bedrag van f 51 per maand, resp. 3.36 per week of 7 ct per uur. De bij slag is voor de eerste maal verschuldigd over de eerste volle loonweek van Sep tember 1950 en ten aanzien van hen, die een maandloon ontvangen, over maand September 1950. 2. Voor een bedrijfstak, waarin de leving van het bepaalde onder 1 tot zoek om dispensatie niet heeft beslist, wordt de verplichting tot het geven van de bijslag opgeschort. Indien het college het verzoek afwijst, moet de bijslag met terugwerkende kracht tot het onder 1 bedoelde tijdstip worden toegekend. 3. Zonder voorafgaande toestemming van het college van Rijksbemiddelaars is het geoorloofd een bijslag, als aan gegeven onder 1, eveneens toe te ken nen aan mannelijke en vrouwelijke werknemers, als door bedoeld, wier loon niet is geregeld in een collectieve ar beidsovereenkomst of bindend vast gestelde loonregeling. 4. Zonder voorafgaande toestemming van het college van Rijksbemiddelaars is het geoorloofd aan mannelijke welijke werknemers beneden de leeftijd van 23 jaar boven het rechtens geldende in geld genoten inkomen een bijslag toe te kennen als hieronder is aangegeven; werkn. v. 15 en 16 jr 2 pet bijslag Ook organisaties vragen 5 pet boven 3600 Meldden wij gisteren dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid de rege ring zal verzoeken de volle 5 procent loonsverhoging ook van toepassing te verklaren voor inkomens boven f 3600 per jaar, thans hebben ook vijf „neu trale" organisaties van hoofdarbeiders de ministerraad zulks verzocht De organisaties* zyn de Centrale van kapiteins en officieren ter Koopvaardij, vrou- j de Ned. Bond van technici, de Bond i 18 3 20 i 22 Onder in geld génoten inkomen jrdt verstaan vast tijdloon, tariefverdienste, premies of andere toeslagen, verband houdende met de arbeid, vaste of gega randeerde tantièmes en d-- gelijke, doch niet de wettelijke kinderbijslag, de door het college van Rijksbemiddelaars toege stane 2 pet. gratificatie, winstuitkeringen en dergelijke. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 7 September. werkmeesters, technici en opzichthou dend personeel, de Ned. Ver van Spoor- en Tramwegpersoneel, en de Alg. Ned. bond van Handels- en kantoorbedien den en Handelsreizigers „Mercurius". Mej. Bep de Lange (tien millioea verbindingen) gehuldigd Mej. Bep de Lange, die gisteren haar veertigjarig jubileum vierde als telefo niste van de gemeente Amsterdam, en in die tijd om en naby tien millioen verbin dingen tot stand bracht, is onderscheiden met de zilveren eremedaille van de orde van O.-N. Zjj vierde tevens haar zilveren jubileum als „hoftelefoniste". B(j eik Ko ninklijk bezoek aan de hoofdstad zetelt mej. De Lange in de telefooncentrale van het paleis. Prijsopdrijvings- en Hamsterwet opnieuw in werking Zo nodig een distributie-apparaat De prysopdryvings- en hamsterwet 1939 is by K.B. van gisteren met ingang van 27 September opnieuw in werking gesteld. Voorts zullen de in artikel 24 tweede lid van de distrlbutiewet 1939 bedoelde artikelen dier wet by K.B. van heden met ingang van 27 September opnieuw in werking treden. De formulering ten aanzien van de distributiewet 1939 betekent, dat alle artikelen van genoemde wet opnieuw in werking zullen treden. Op grond hier van kan zonodig op de bestaande orga nisatie van diistributiekringen een nieuw distributie-apparaat worden opgebouwd. Bi) navraag bij het ministerie van Economische Zaken bleek, dat df weder invoering der wet geenszins betekent, dat de regering opnieuw tot distributie zal overgaan. De distributiewet bevat regelen, die zijn bedoeld om „in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden een doelma tige distributie van goederen in het be lang van de volkshuishouding, landsver dediging en veiligheid van niet-mihtaire personen of lichamen mogelijk te maken." Een nieuw kinderverhaal VANDAAG BEGINT een nieuw kinderverhaal: Avonturen van kapi tein Job Jubel. Ongetwijfeld zal de jeugd, die van Gertjan en Maartje heeft genoten, ook met spanning het verhaal volgen van kapitein Job. die een geheimzinnig schip in de Golf van Pitogiri gaat opsporen

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3