Plan van samenwerking tussen scholen voor v.g.l.o. en Leidse Ambachtsschool Dahlia-tentoonstelling Haarlem overtreft verwachtingen Gelderse vrouwen te gast de Stichting 1940-'45 bij Katwijksche Kalkzandsteenfabriek herdacht opgetogen 25-jarig bestaan Ook de directeur en zes medewerkers in het zilver NIEUWE LE1DSCHE COUHANT 2 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950 BLAtr^J STEEN' OUDERPLICHT Uw Baljuw, Leijenaars, bemint de stilte en de schoonheid. En daarom kunt ge hem 's avonds, en een enkele keer ook wel eens overdag, zien wan delen over de paden van ons vredige Plantsoen. De oude kastanjes by de Kraaierstraat, de grillige plataan bij het Levendaal, de volière bij de Frö belschool, de heesters en bloemper ken, de achter het groen gedeeltelijk verscholen huizen, het is hem alle maal lief geworden, in de loop der jaren. In deze contreien heeft hij me nig geraamte voor een „Blauwe steen" in elkaar getimmerd, voort- wandelend en mediterend in dit sma ragden hoekske ukzrt onze goede stad, gedachtig aan de wijsheid van het „Utile dulce", het nuttige met het aangename verenigen. Welnu en laat ik maar weer vervallen in de eerste persoon toen ik gisteravond omstreeks zeven uur, in vrede met de gehele wereld, op een bankje zat ter hoogte van het witte kerkje aan de Zoeterwoudse Singel, werd mijn vrede gestoord door het zien van een paar knaapjes, die aan de waterkant zaten te vissen. Men begrijpe mij goed: ik veroordeel dat vissen niet, alhoewel met de hen gelsport hele debating-avonden ge vuld zouden kunnen worden. Maar wat mijn rust verstoorde, was het feit, dat hier, zonder enige geleide, een paar hummeltjes zaten, wier kleertjes al netjes opgevouwen op hun stoel voor hun bedje hadden be horen te liggen. Het waren heerschapjes van vijf, hooguit zes jaar. En opeens schoot mij in de ge dachte het voorval, waarover de kranten enige tijd geleden geschreven hebben. Ge herinnert het U wellicht nog wel. Er was een jong meisje te water geraakt ook in de Zoeter woudse Singel en door een jonge man, die gekleed te water gesprongen was met moeite op het droge ge haald. En nog steeds is de redder wiens naam in de kranten vermeld stond niet door de ouders bedankt. Ergo heeft men er ook niet over ge piekerd om tenminste zijn kleren te doen uitstomen en oppersen. Toen Frans I in 1525 de slag bij Pavia verloor, schreef hij aan zijn moeder„Tout est perdu, hors l'hon- neur". Alles is verloren, behalve de eer. Welnu, deze ouders hebben alles teruggewonnen, maar hun eer ver loren. Hun eer als dankbare ouders en als fatsoenlijke burgers. Ik zeg: aan dit geval moest ik den ken, toen ik zo op die bank zat, tegen over het witte kerkje, waarover rode stralen van de ondergaande zon vie len. En ik bedacht verder hoe onver standig toch de ouders zijn, die zulke kleine kinderen zonder toezicht aan dat gevaarlijke water laten zitten. Ik geef toe dat het verleidelijk is, wan neer men zijn kind kan quiteren door het een hengel in de hand te stoppen en het op vissen uit te sturen. Men heeft aan dat kind dan geen kind meer, om zo te zeggen. En het ideaal .der ouders is tegenwoordig veelal öf geen kinderen öf kinderen, waaraan men geen kinderen hééft. Men zegt niet voor niets dat men zo- en zoveel kinderen te zijnen „laste" heeft, zeker, ik weet wel dat het kind zegen des Heren is, maar daarnaast de noppen van de kleren haalt. En rimpels in het ouderlijk voorhoofd brengt. En een karrevracht zorgen in het vader- en het moederhart. Maar dat neemt niet weg dat de ouders niet alleen tot taak hebben het kind te voeden en op te voeden, doch ook en veel meer om het te beschermen. Te beschermen tegen zichzelf. Over ouders, die in deze hun taak niet verstaan, kan ik mij kwaad ma ken. Vandaar dat ik hen vandaag op die blauwe steen van ons zet. Vandaar ookdat op die mooie na zomeravond van gisteren, mijn vre dige stemming verstoord werd, toen ik daar zomaar wat te peinzen zat op dat bankje in het plantsoen, tegen over het aardige witte kerkje aan de Zoeterwoudse Singel. BALJUW. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Jasperse, Kors, Meyboom, Si mons en Stoffers. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 9 Sept. 13 uur tot Zaterdag 16 Sept. 8 uur waargenomen door: apotheek „Tot Hulp der Mensheid", Hooigracht 48, tel. 21060. en apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. OEGSTGEEST Koppeling; van aanhangwagen brak Gisteravond brak ter hoogte van de Drie Witte Palen de koppeling van de aanhangwagen van een truck, bestuurd door A. B. uit Hendrik-Ido-Ambacht. De aanhangwagen kwam te kantelen en de lading, bestaande uit kisten, kwam gro tendeels op de weg te liggen, zodat er een Kleine verkeersopstopping ontstond. Per soonlijke Ongelukken deden zich niet jjfeoV D.oor je politie is de gebroken kop- pêfing-in beslag genomen. Betere keuze van de leerling voor het leven Experiment van de wethouder waarschijnlijk nog deze maand in werking Naar wU vernemen, zijn de laatste tt)d door de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schalk, tal van besprekin gen gevoerd met het doel om aan de leerlingen van de Leidse scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs meer degelijk vakonderwijs te doen geven. Daartoe zal hoogstwaarschijnlijk nog deze maand begonnen worden met het volgende experiment: de jongensklassen van de gemeentelijke school aan de Oude Vest en de Prot.-Chr. school aan het Noordeinde krijgen acht uur per week vaktechnisch onderwijs aan de Leidse Ambachtsschool. Gedurende de overige achttien uur zijn ze op de eigen school voor het algemeen vormend onderwijs. De handenarbeid op de v.g.l.o.-scholen zal hiermee vervallen. Parallel hiermee loopt een regeling voor de meisjes o.a. met de huishoudschool. Toch blijven zy meer in de eigen omgeving. De gemeente lijke school beschikt reeds over een een voudige keuken en men deelde ons mee. dat de Christelijke goede kans heeft er volgend jaar een te krijgen. Ter compen satie zullen de leerkrachten van het v.g.l.o. algemeen vormend onderwijs aan de Ambachtsschool gaan geven. Men zal weten, dat het voortgezet lager onderwijs in 1943 in het leven werd ge roepen. Na de oorlog heeft onze regering de onderwijsverlenging voortgezet. Het leven was ingewikkelder geworden, er werd meer van de jonge mensen geëist en de resultaten van het onderwijs waren niet bevredigend. In 1947 werd het achtste leerjaar op geschort, en wel tot 1950. In deze periode moesten meer gebouwen voor het v.g.l.o. verrijzen en het onderwijzend personeel zou zich beter voorbereiden op zijn taak. Ook heeft hier het werkkrachtentekort Lezers schrijven ons: Gevaarlijke handelwijze Het heeft even duchtig gestormd in de Belgische handelskringen: die Neder landers waren weer eens bezig met h gladde praktijken. Ze zouden verse 1 naar hun goed-vertrouwende Zuid* buren verkopen onder het mom v „echte Nederlandse vis". Maar de Bel gen plozen uit, dat dit Scandinavische vis was, die de heren aan hun Noord grens opnieuw verpakten en dus „door verkochten". Inmiddels heeft de Vakgroep er zich mee bemoeid. Ze is terecht beetje uit haar slof geschoten en heeft de heren leden verteld, dat de Belgi sche autoriteiten deze manipulaties hele maal niet grappig vinden en straks de hele Nederlandse vis-invoer dreigen stop te zetten. Het Bedrijfschap gaat dan ook geen vergunningen meer hechten aan België bestemde partijen "dïë~ oorspronkelijk uit andere landen komen. Houden de exporteurs zich er niet aan, dan komt de stok achter de Bedrijf schapsdeur vandaan en vallen er tikken. dit verband is een stukje uit het Nieuw Visserijblad voor Oostende inte- ;ssant. Het zegt: Door de handel wordt voorgesteld voor September 1950 het invoer contingent op on te bepalen, met volgende onder verdelingen: Nederland 125 ton; Dene marken 100 ton; Noorwegen 30 ton; Zweden 5 ton. wordt in het bijzonder op aange drongen het voorgestelde contingent voor Denemarken te behouden, vermits Ne derland vermoedelijk niet in staat zal yn de gevraagde soorten en kwaliteit is in voldoende hoeveelheid te leveren. Moeten wij ons dat laten zeggen?? een rol gespeeld. Toen het ogenblik van invoering daar was, bleek al dra, dat er in de achterliggende jaren niet veel was gedaan. Men heeft zich zelfs wel afge vraagd. of de opschorting van het acht ste leerjaar niet tevergeefs was geweest. In dit licht moet ook het besluit van de wethouder van onderwijs om in Lei den de mogelijkheid als boven beschre-1 werken, ven te openen, worden gezien. Toege geven moet worden, dat de vaktechnische opleiding bij de leraren van de Ambachts school in betere handen is dan bij de onderwijzers van het v.g.l.o. En omge keerd dat bij de leerkrachten van het v.g.l.o. het algemeen vormend onderwijs beter kan berusten dan bij de leraren van de Ambachtsschool. Dezer dagen is voor de eerste maal het eindexamen afgenomen van de in 1947 geopende aanvankelijk onder het rec toraat van mr J. Bierens de Haan, daar na onder dat van dr S. Elzinga aca demie voor voortgezet economisch onder wijs, voortgekomen uit het initiatief van de vereniging van oud-leerlingen van de Haarlemse hogere handelsschool (H.B.S.- A) „H.H.V." en instandgehouden met fi nanciële en andere steun van de provin cie, enige gemeenten en het bedrijfsleven. Tot de geslaagden behoort onze stad genoot de heer L. M. Smit, administratief ambtenaar A bij de dienst der gemeente- ALPHEN AAN DEN RIJN Bedrijf sdamwedstrüden Veertien bedrijfsteams zullen Vrijdag s. in gebouw Volksbelang aan de Rhe- nanialaan beginnen aan de damwedstrij- den, die A.D.C. organiseert. De loting vond gisteravond plaats en had het vol gende resultaat: groep A: Boot N.V. I; Samsom N.V. I; Boot N.V. III; Van Dijk N.V. I; Samsom N.V. H; P.T.T. I; Boot N.V. VI; groep B: Boot N.V. II; Samsom N.V. Hl; Boot, N.V. TV; Samsom N.V. IV; Duinker en Verruit I en Boot N.V. V. Voor de eerste ronde staan de volgende ontmoetingen op het programma: Boot ISamsom I; BootIIISamsom II; P.T.T.Van Dijk; groep B: Boot II— Samsom III; Samsom IVBoot IV; Duinker en Verruit IBoot V. Er zal dus tussen deze twee onderwijs instellingen een nauwe samenwerking ontstaan. Het v.g.l.o. bereikt er in ieder geval dit mee, dat zijn leerlingen bij het verlaten van de school een meer gefun deerde beroepskeuze zullen doen. En dit zal ook de Ambachtsschool ten goede komen. Vroeger had men hier een drie jarige cursus. Thans is er een twee-jarige. Men zal begrijpen, dat dit bij de voort schrijdende mechanisatie de resultaten van het onderwijs niet altijd ten goede komt. Logischer was het geweest als men aan onze ambachtsscholen van een drie jarige een vier-jarige cursus had ge maakt. Er is dan ook een commissie in het leven geroepen om het ambaehts- schoolonderwijs in het algemeen nader te bekijken. Met een vroegtijdige kennis making van de betrokken jeugd met de Ambachtsschool kan men alleen maar gediend zijn. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLG. ONDERWIJS Burgemeester en Wethouders van den brengen ter algeméne kennis, dat de inschrijving van leerlingen voor openbaar vervolgonderwijs zal plaats hebben op Dinsdag 12 en Vrijdag 15 Sep tember a.s. des avonds van 1920 uur. Voor jongens in het gebouw van d« School voor Voortgezet Gewoon L.O. aar de Oude Vest 35 en voor meisjes In het schoolgebouw aan de Breestraat 66 Leerlingen van de vorige cursus ten zich opnieuw laten inschrijven. Nadere inlichtingen omtrent het volgonderwijs zullen bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden verstrekt. Het hoofd der jongensschool is de hee: A. Meijer, Morskade 1. Het hoofd der meisjesschool is de heer F. J. Riks, Van der Waalsstraat 2. Vier maanden m.a. kregen negen schepelingen vanmorgen van de Amster damse rechtbank, omdat zij vorig jaar in Pladjoe (Indonesië) een partij khaki dril van het ms. Bali hebben gestolen. eisen luidden vijf of zes maanden m Reclame-optocht wordt iets moois Geen enkele reden tot pessimisme n of ander radioprogramma n grapje verteld :ijn. waarin erd. dat de belastingen zóveel dat Leiden zelfs geen geld meer October te vieren! Of dit de niet, maar zeker is, n Leiden rare g rende Drie-Octc ocht betreft. „1 'alt hard tegen' ..Het iel din Om zekerheid te verkrijgen, hebben we ons gewend tot de heer N. A- Com mandeur, voorzitter van de optocht commissie, die tot onze geruststelling alle geruchten zeer beslist kon tegen spreken. „Het gaat geweldig", was zijn antwoord. „Reeds 35 firma's schreven in voor onze reclame-optocht, verschillen de zelfs met twee, drie of vijf wagens! Grote firma's uit het land, als Heine- kens en Van Nelle, zijn er bij. Maar ook Leidse zaken: een dekenfabriek, een 1colehhandeI7"eèn limcfhade-fabrielC een schilder, een winkeliersvereniging, de verenigde melkhandelaren, enz- Ik wil niet zeggen, dat we er geen inschrijvers meer bij willen hebben; dat zou over dreven zijn. Leidse zaken zijn in het bij zonder nog welkom, om toch vooral een locale kleur aan de optocht te geven (Advertentie) SpaansFransDuits EngelsNederlands Snelle opleiding corr. en conversatie. Firma Ballego te Leiden oogstte lauweren (Van onze speciale verslaggever) TERWIJL GISTEREN DE KLOK in het Haarlemse Concertgebouw traag twaalf slagen liet horen; terwijl een uitgebreid gezelschap dames-en-heren-ln-pon- tificaal zich in de weinig comfortabele stoelen liet zakken en ook de keurings commissie met een zware zucht van verlichting op haar basis terugkeerde, ver scheen daar in de achterhoede de van geluk blozende directie van de firma W. Topsvoort uit Aalsmeer. Want zo net had men haar verteld, dat zij de prys-der- p rijzen van deze grote dahlia-tentoonstelJing had gewonnen. Hun aanwinst, de decoratieve Brandaris „lichtend gis een fakkel", zoals het programma geestdriftig vertelde, had de zilveren wisselbeker voor de beste dahlia van Nederlandse oor sprong in de wacht gesleept! Gisteren heeft Haarlems burgervader, mr P. O. F. M. Cremers, ten aanschouwen van alle „hoge omes" uit de vaderlandse sierteelt-sector, de wijd en zijd befaamde „opa" Hornsveld uit Baarn, mister Blake, de voorzitter van de British Gladiolus Society, Herr Moens van de Deutsche Dahlia Gesellschaft, de twee bekende Belgische kwekers Martin en De Spiege*- leer en een grote schare genodigden, het startschot gegeven tentoonstelling. En de deur in huis te vallen: de vakpers heeft met haar opgewonden voorbeschou wingen helemaal niet overdreven! Een voortreffelijke aanleg, waarin zelfs het goudvissenvijvertje met een heuse water val niet ontbrak, en een alles overwel digende overvloed van dahlia-bloemen. Van de nietigste pompon en Topmix- dahlia tot de gigantische Amerikaanse decoratieven. Vrijwel alle erkende spe cialisten hadden acte de présence ge geven. U zult vermoedelijk niet verlangen, dat we hier alle aanwezige soorten gaan op dreunen. Want voor het overgrote deel zijn ze al een week of wat achter elkaar in de wekelijkse-keuring-rubriek be zongen. Voor het eerst sinds de krijgsbedrijven waren er ook twee Belgische firma's op het toneel verschenen. En die brachten uiteraard een paar dingen, die in Haar lem nog niet vertoond waren. Zo was de firma Martin, Schoten (bij Antwerpen) er met mr L. Joosens, een teer-rose dec. met een beste vorm, de middelgrote dec. Baby Martin, rose met gelig centrum (beide get. v. verd.) en Martin's Multi- flora, óók een middelgrote aanwinst, die in type sterk op een verkleinde en lich ter gekleurde uitgave van Micky Rooney gelijkt. Dezelfde firma had ook Marcel Martin, maar die was Maandag j.l. ook al in Haarlem geweest. Van de andere Belgische firma, de bekende Andries de Spiegeleer en Zonen uit Grlmminge, was er een zeer opvallende aanwinst: Mme de Bruxelles; een gele semi cactus, waar- ieder bloemblaadje een fel-oranje- deur vindt. Zeer terecht werd hieraan het get, v. verd. toegekend. Trouwens: de prachtig rose sc. Laetare (get. v. verd.) mocht er ook wezen en dat kan van de witte s.c. Andries Lactitia, de rose s.c. Mevr. Andries en de dito s.c. Mevr. Mel- lients (die alle drie het get. v. verd. kre gen) ook gezegd worden! De overige prijswinnaars?.. Om te beginnen, moogt U de fa Ballego, Leiden, feliciteren. Want die behaalde de wissel beker voor de beste dahlia van buiten landse oorsprong met Brown's Leo en de bronzen plaquette voor de beste klein- bloemige aanwinst met Maroon Gem! De wisselbeker voor de beste pompon ging naar Hillegom, waar hij een jaar lang op het kantoor der fa Ludwig Co zal prij ken. Red Baby heeft dat op haar ge weten. De zilveren wisselbeker voor de beste liefhebbers-Inzending werd gewon nen door A. B. de Bruin, Oss, die inder daad een verbluffend grote en beste in zending had. De zilveren medaille van H M. de Koningin sleepte D. Bruidegom, Baarn, in de wacht, terwijl in de strijd om de zilveren medaille van Z.K.H. Prins Bernhard. de firma K. Maarse, Aalsmeer, triomfeerde. Maar al zou er na vandaag niets meer bijkomen, dan zijn toch reeds de lengte en óók de kwaliteit van de optocht ver zekerd". Mooier kan het niet. Het wordt een reclame-optocht, maar verzocht is zoveel mogelijk bloemen als versiering te,ge bruiken. De optocht zal een succes wor den! Firma's, die alsnqg willen inschrij ven, dienen zich te haasten, want na II September kunnen deelnemers niet meei in het programmaboekje worden opge nomen. Aan de optocht zijn prijzen ver bonden, apart voor Leidse en niet-Leidsi deelnemers- „Laat men niet denken", besloot de heer Commandeur, „dat het een tweede rangs-optocht wordt; we maken er iets schitterends van." Speeltuin „Bloemhof" Nu de heer De Jong, die 20 jaar voor zitter van speeltuin „Bloemhof" is ge- t voor deze functie - heeft bedankt, treedt als voorzitter op de heer J. P. de Witte. Legaat van 500 De Herv. Evangelisatie aan de Hooft- straat ontving een legaat van 500, i ƒ250 bestemd-werd 1 250 voor de keï-k. Reorganisatie Leidse Groene Kruis is niet ongunstig geweest Geef het verplegingsmateriaal tijdig terug In het gebouw Pieterskerkgracht 9 had de najaarsvergadering plaats van het Groene Kuis. De voorzitter, dokter J. C. Meyboom wees er in zijn openings woord op, dat het Groene Kruis in het laatst van 1949 voor moeilijke beslis singen stond. Dank zij de toegezegde overheidssteun heeft men het aangedurfd, aan de werksfeer uitbreiding te geven. Sinds 1 Januari 1950 werd het werk van de Vereniging voor Zuigelingenzorg door het Groene Kruis voortgezet. De consultatiebureaux voor zuigelingen en kleuters worden regelmatig gehouden en mogen zich in een toenemende belang stelling van de moeders verheugen. Doch ook op het gebied der wijkverpleging werden in 1949 wijzigingen voorbereid. De secretaris bracht het jaarverslag uit. Het ledental was door de oprichting van het Wit-Gele Kruis in 1949 terugge lopen, deze achterstand is iri de eerste maanden van 1950 ingehaald en het le de "diaconie dental is nu steeds stijgende. Het moet echter aanmerkelijk groter worden tegen- Brandende harten in De Branding Evenals vorige jaren in Duin en Dal zijn deze week in De Branding te Noord- wijk aan Zee tientallen vrouwen te gast geweest by de Stichting 1940'45. Het waren ditmaal vrouwen uit Gelderland die er een week vacantie hebben geno ten Nu dit deel van bet oipvangryke Stichtingswerk dreigt af te lopen, om dat men nu eenmaal, hèlaas. moet be zuinigen op alles wat niet het directe levensonderhoud raakt! is het goed er nog eens even bij stil te staan. Brandende harten waren dat in De Branding. De harten van vrouwen die achterbleven en zo moeilijk kunnen ver geten, maar die dat in velerlei opzicht toch zullen moeten. Het leven gaat ver der, moet worden voortgeleefd Men mag niet blijven teren- op het verleden. Al is voor de meesten de taak dubbel zwaar, vooral bij het opvoeden der kinderen men moet trachten gewóón te zijn en in Gods kracht met moed voor waarts gaan. Daartoe helpe men elkaar In deze geest sprak de leidster van hei gezelschap van 48 vrouwen mej. G. Slui ter uit Apeldoorn, gistermiddag' ook bij de afsoheidstea in De Landbouw De gevallenen hebben U een taak nagelaten, aldus spreekster, zij hebbqn zich flinke mannen getoond; laten wij nu niet slap worden door bij het verleden te blijven staan. Mej. Sluiten en de tweede .leid ster. mej. M. de Leeuw uit Nijmegen memoreerden het vele plezier, dat men samen in De Branding heeft beleefd, en brachten hartelijk dank aan de heer en Klein, alsmede aan „Oom is gisteravond in De Branding zelf nog eens dunnetjes overgedaan, te midden van een vrolijk programma, ver zorgd door de logees van het kamphotel Vooral in de zelf-gedichte en -gezongen Brandingsliederen kwam de waardering tot uiting Mevrouw Hage uit Zutphen huldigde allen, die er voor in aanmer king kwamen. Of deze week goed bevallen is? Men kwam er met wat schroom, omdat om geving en medegasten vrijwel onbekend waren. Men ging er vandaag weg met een tikje weemoed in het hart. Daartus sen lag een week van ontspanning er vermaak, van bezinning op de levens houding ook. De dames maakten tal van. wandel tochten, gingen op uitnodiging van de directie per boot naar Avifauna en aten druiven bij „Oom Cor", de heer Pen- nings te Honselersdijk. Van het districts bureau te Leiden werd heel veel mede werking ontvangen. Misschien hebben de oudste deelneem sters wel het meest genoten. Dat waren Iwee „oma's" van 71 en 65 jaar. Zü wil den eerst niet by „al die jonge meisjes slapen", omdat ze nachtrust nodig had den Ze moesten dat tóch en werden enkele avonden later berispt, omdat de jonge meisles niet van het gegiechel der oma's konden slapen Er is volop genoten en de stemming was prima We hopen, dat deze week een goede is geweest, dat herhaling in de toekomst toch mogelijk zal blijken en dat er steeds brandende harten mo gen blijven.... voor het Stichtingswerk. dat nooit vefgeten mag worden! Omdat hét beloofd is. Op één na de grootste in Nederland Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de N.V. Katwyksche Kalkzandsteen fabriek hield de directie gistermiddag in „Het Gulden Vlies" te Leiden een receptie. De heer J. A. van Herwaarden herdacht tegeiykertyd het feit, dat h\j gedurende deze 25 jaar aan het hoofd van de onderneming heeft gestaan. In een zaal en reeds in de gang van het gebouw stonden de bloemstukken en uit het vele bezoek, zelfs uit België en Duitsland, bleek wel de grote belangstelling, die er dit jubileum bestond. de fabrieksstaf boden bij monde van de heer B. G. A. Hofkes gelukwensen m benevens een kostbare vaas. De heer Van Henvaarden voerde hier- nog het woord. Hy legde er de nadruk dp, dat hy zyn werk aityd heeft gezien als een levenstaak. Naast de vreugde moet er ook plaats zyn voor dankbaar heid. Alles ls van God gekregen. Hy bracht dank aan alle medewerkers voor hetgeen tot stand Is gekomen en sprak zyn vreugde over uit, dat de vroegere yanden" van „Arnoud" ook verheugd :ig konden zyn, dat de strydbyl In 1924 zette de heer Van Herwaarden iet nog vier leden van het tegenwoor dige personeel de eerste spade in do grond. Dat was in een tijd, waarin Kat er niet zo gunstig voor stond. De ging van een industrie was dan ook zeer belangrijke gebeurtenis. In Sep tember J.925 werd de fabriek geopend. Men werkte toen met een installatie, die door de oprichter en zijn medewerkers ■lf geconstrueerd was. De productie be droeg 40.000 stenen per dag met een uit nan bestaand personeel. Geleidelijk breidde de fabriek zich uit en men bereikt thans - pródüctie van 340.000 stenen per dag met 118 man persoi De K.K.Z. is thans dé grootste op na in ons land en kan zich er op beroe men, dat de gevolgde werkmethode de meest efficiënte is. De fabriek levert 20 pet van het aantal sténen, dat Neder land nodig heeft. Op de laatst gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Arnoud te Hillegom, de kunstzand- steenfabriek, is besloten, de fabrieken, waarvan Arnoud sedert 1947 onder direc tie van de heer Van Herwaarden staat, de naam te geven van Yan Herwaardens Kalkzandsteenfabrieken! Hiermee heeft men het werk van de heer Van Her waarden willen eren. Nu dient de Ko ninklijke goedkeuring voor deze statu tenwijziging nog afgewacht. Onder het beheer van de jubilaris ls veel gedaan voor de arbeiders. Er kwam een collectief arbeidscontract voor de .werklieden in de kalkzandsteenfabrieken tot stand en er werd een pensioenfonds de arbeiders opgericht. Het streven de heer Van Herwaarden was aityd, ieder het zyne te geven: de aandeel houders een goed dividend en de arbei ders een behoorlyk loon en goede be staanszekerheid. Zo is voor de minst- gesalarieerde arbeider een pensioen van ƒ30 gegarandeerd. Nationaal gezien snijdt het mes van twee kanten. De zandafgravlngen by Noordwijkerhout leveren de grondstof voor de stenen, waarvan een gedeelte geëxporteerd wordt en de ontstane af graving vormt goede bloembollengrond. De receptie van de heer Van Herwaar den, zyn beide zoons, die lid zijn van de raad van beheer der fabrieken, en van de heer S. G Jansen, adjunct-directeur van de Katwykse fabriek, ls een zeer druk bezochte geworden. Behalve tal rijke medefabrikanten, allen kalkzand- steenfabrikanten van Nederland en ver tegenwoordigers van Belgische en Juitse ondernemingen, waren er vertegenwoor digers aanwezig van alle vakorganisaties. Namens de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting was aanwezig Houtsma. Vertegenwoordigd waren het gemeentebestuur van Katwijk, de Kamer van Koophandel door de heren J. G. J. Verheij van Wijk en mr dr P. G Knibbe, het Verbond van Chr. Werkge vers in Nederland door de heer J. Kra mer en de afdeling Leiden van die bond door de heren J. W. Bonda en G. den Heeten. De heren M. Zweers en O. Huis man vertegenwoordigden de bedrijfs groep en mr C. J. Leembruggen en de heer M. J. de Ruyter de Wildt de Leidse vereniging van industriëlen. Voorts ga ven van hun belangstelling b"jk de bur gemeester van Noordwijkerhout, de heer A. A. C. M. van Iersel, en-de hoofden van de arbeidsbureau's van Leiden, Katwijk, Noordwyk. Lisse en Hillegom. Personeelsav ond 's Avonds werd in „Den Burcht" een bijeenkomst voor het personeel belegd. Na een welkomstwoord, gesproken door de heer S. G. Jansen, richtte de heer D. J. van Herwaarden het woord tot zyn vader» en oprichter van de K.K.Z. ging in vogelvlucht langs de 25 jaren. Als huldeblijk bood hij zijn vader vulpen en een potlood aan. Namens het personeel werd het woord gevoerd d< de heer B. C. P. Vos, bedrijfsleider secretaris van de jubileum-com—issie. Hij bood de directeur diens beeltenis ln brons aan en een register met de hand tekeningen van het personeel. Het perso neel schonk ook een smeedijzeren lan taarn ter verlichting van de parkeer plaats. Mevrouw Van Herwaarden ont- Met de heer Van Herwaarden waren 25 jaar bij de K.K Z. werkzaam de heren C. Zwanenburg, H. Zwanenburg, P. Zwa nenburg, P. Braggaar, M. Honsbeek en G. Lek. Zij werden toegesproken door mr Q. de Klerk, die hen namens de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel onderscheid de. Hij sprak 4e wens uit, dat zij allen nog jarenlang in het bedrijf, dat ieders respect afdwingt, werkzaam mogen zijn. Daarna huldigde de heer J. A. van Her waarden de jubilarissen. De vader van de heer Braggaar bracht hij posthuum hul len saluut gold ook de heer P. Zwa nenburg, die niet één dag ziek was ge weest. De directeur bood de veteranen een extra geschenk aan en voor alle jubilarissen was er een gedenkbord en de enveloppe. Namens de directie van de „Arnoud" schonk de heer D. M. N. Bakkes de jubi lerende directeur een klok. Tevens be trok hy in zijn hulde mevrouw en de belde zoons Van Herwaarden, alsmede de heer Jansen. Ook de hoofdadministratie begrf i is. de sen nog enige woorden had sproken, waarbij hy de directeur vele jaren van geluk toewenste, volgde het tweede gedeelte van de avond: een bont iprogr, schetsjes. de uitgaven, die aan de huidige exploitatie verbonden zijn. Het magazijn der verplegingsartikelen I werd zoveel mogelijk op peil gehouden. In 1949 zijn 1156 artikelen a;.n leden uit- geleend. Jammer genoeg kan de admini- I stratie van het magazijn niet roemen over de tijdige terugbezorging na het gebruik van verplegingsmateriaal. Het terugvragen blijft een lastig en tijdro vend werk. Het wijkverplegingswerk had eèn ge regeld verloop. In totaal zijn er meer I dan 9000 bezoeken aan huis voor ver pleeghulp gebracht. De twee verpleeg- sters, zuster Evelein en zuster Van den Bosch verdienen dank van bestuur en leden voor haar toegewijde arbeid. Een groot gedeelte van het jaar moest de assistentie van een waarnemend ver pleegster worden ingeroepen, omdat het werk voor twee zusters te omvangrijk De sociale zorg voor de verpleegsters I had de bijzondere aandacht van de Pro- I vinciale Zuid-Hollandse Groene-Kruis- vereniging. Er werd een pensioenregeling aanvaard, die van de aangesloten plaatse lijke G. K.-verenigingen grote finan ciële offers vraagt. Het laatste jaar voor de reorganisatie in financieel opzicht niet ongunstig I geweest. Dit bleek uit het verslag van penningmeësteresse, waarbij een overzicht werd gegeven van de exploi tatierekening 1949 en een balans per 1 Januari 1950 werd overlegd. Het batig saldo 1949 der exploitatie bedroeg f 842,61. De voorzitter bracht de secretaris, de heer H. Filippo en de penningmeeste- ;ss. mej. F. A. Ie Poole, dank voor het I •erk dat in het jaarverslag was ver richt. In de behandeling kwam vervolgens het bestuursvoorstel tot wijziging van de I statuten. De doelstelling van het Groene Kruis werd meer uitgebreid omschreven en geheel in overeenstemming gebracht met de bewoordingen, die de overheid voor alle Kruisverenigingen wenselijk acht. Aangezien de verenigingen voor wijkverpleging: Protestantenbond, Phebe, Levendaal en Bethesda, met het Groene Kruis zijn samengevoegd, zal de naam voortaan luiden: Protestantse Vereni ging voor Gezondheidszorg Het Groene Kruis te Leiden. Het voorstel van het bestuur werd met algemene stemmen aangenomen, zo dat de Koninklijke goedkeuring op de statutenwijziging zal worden aange vraagd. Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden: mej. F. A. Ie Poole en de heer J. C. Meyboom, die werden herbe noemd, terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer H. P. H. Wiirtz werd gekozen drs A. L. Deme- Voor Willemstad Even spontaan als Dirk Jansz. Zwart zich beschikbaar heeft gesteld om orgelconcerten te geven voor de wederopbouw van Nederlands eerst- gespuwde Protestantse kerk te Wil lemstad, zal Leiden reageren op de oproep het concert, dat deze organist Maandagavond in de Pieterskerk zal geven, bij te wonen. Aanvang 8 uur. Deuren open om half 8. Programma's tegen vrije gift verkrijgbaar. In an dere plaatsen, zoals Vlaardingen, Rotterdam en Dordrecht, hebben deze concerten een verblijdend resultaat opgeleverd. Restauratie van leeszaal Reuvens In een door mr R. Streng geleide ver gadering van de openbare leeszaal Reu vens werd het bestuur gemachtigd om over te gaan tot restauratie van het dak en het schilderen van de voorgevel van de leeszaal. De heer J. van Itërson. die als adviseur aanwezig was, had vooraf een toelichting gegeven. Er is een be drag van f 11.000 mee gemoeid. De heer M. Eek. penningmeester, verstrekte nog enige gegevens aangaante de financiële toestand van de leeszaal. Deze is niet rooskleurig. Raad van Leiderdorp wil niet aan het centraal slachten Brug in Berkenkade wordt opgeruimd De gemeenteraad kwam gisteravond bijeen. B. en W. stelden voor, de trale-verwarmingsketel van de secretarie te vervangen door een oliestookinrich ting, aangezien de oude ketel niet meer voor regelmatig gebruik geschikt is. Uit het exploitatie-overzicht bleek, dat een oliestookinrichting volgens het nieuwste principe voordeliger is in gebruik. Tevens wilden B. en W. de oude ketel doen reviseren, opdat deze in geval nood nog dienst zal kunnen doen. kosten der revisie zullen ongeveer ƒ400 bedragen. Na een kleine bespreking werd het voorstel aangenomen. Besloten werd voorts, het opruimen van de brug in de Berkenkade op te dragen aan de heer J. Kooijman te Voorschoten. Als lid van de woningcommissie werden her kozen de heren S. J. van der Stoel, J J. Boon, H. Kuilenberg, J. Colijn en A, Mol. Bij de rondvraag merkte de heer Van der Stoel op, dat enige tijd geleden de keurlonen moesten worden verhoogd. was van oordeel, dat verschillende leden hieraan hun stem hebben gegeven, omdat zij meenden daarmede centralisa tie te kunnen voorkomen. In de Tweede "amer heeft mr Beernink vragen om- •ent centralisatiegeruchten gesteld, aarop de minister antwoordde, dat deze zaak tot de competentie der gemeentebe sturen behoort. Spr. wilde thans graag eten, hoe B. en W. staan tegenover deze westie, aangezien hem centralisatie oor de slagers niet zo prettig lijkt van- ege de kosten, die zy hebben gemaakt oor de modelinrichting van hun slage- De voorzitter zette uiteen, dat er be sprekingen zyn gevoerd door Leiden met de kringgemeenten. De kringgemeenten voelden niets voor centralisatie. In het erslag van het slachthuis komt echter en passage voor, die B. en W. erg be vreemd en onaangenaam aangedaan heeft, n 1. dat te verwachten is, dat bin nenkort centralisatie opgelegd zal wor- van hogerhand De voorzitter gaf lectuur over hetgeen in de Tweede Kamer over deze kwestie ls gezegd, waaruit bleek, dat de gemeentebesturen het zelf geheel in de hand hebben of centralisatie zal worden ingevoerd of niet. Spr. vond de inrichting by de sla gers uitstekend in orde en vroeg zich af, wat hygiënischer is: het slachten ter plaatse of het vervoer van uit Leiden over stoffige wegen. De heer Van der Stoel zei blij te zijn, dat deze zaak tot de competentie van het ge meentebestuur behoort en dat hem geen wantoestanden bij de slagers bekend zijn. De voorzitter merkte op, dat B. en W. steeds op het standpunt hebben gestaan, dat de slagers thuis moeten kunnen slachten, tenzij ze zelf liever anders wil- Ten slotte stelde de burgemeester voor, om de 5 procent salarisverhoging, in dien deze ook voor het overheidsperso neel van toepassing wordt verklaard, aan het gemeentepersoneel toe te kc Aldui •erd beslotei BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Willem D z v J Rey en A Regeer: Pieter z v D Teske en H A Sin- teur; Leendert J M z v J. de Kort en L I J Arnold; Elisabeth J d v J Zwijnen en W Vaandering; Johannes P L z v J van Dam en J Onderwater: Neeltje d v P A Schouls en W Rasser; Maria C d v H C Boot en C C van der Kwartel. Overleden. O O Rhemrev man, 71 jr; I T J Blok huisvr. v De Swart, 62 jr. Ondertrouwd: H Arnoldus en J M van I der Pluijm; L P A van de Corput en J I C D Schouten: A C den Hertog en J Bakker: A Laterveer en H J de Bruijn; F G F Vosters en C T Sassen; D van Duijn en M J G van Bers: L Franssen en E E J W Hagcman; J J P den Hee ten en C W van Zonneveld; W J Kui pers en J de Beer; M H Koreman en W de Beun; L Kroone en J Treur; P Loo- vens en H L de Bree: J Versloot en E Rotteveel; B H A de Vogel en M H Ken nis; L Boom en A Snoeijer; JAP Die ben en A B Vasen; J Tijssen en M J Gijsman; W Zeegers en A Vermond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2