ïlicuiuc jTciiisrfje (Courant Pohang, belangrijke Oostelijke havenstad, in handen der communisten fatsir schenkt Indonesië een zakenkabinet Wél loonsverhoging van 5 pet, maar geen prijsstop? Rijwielhandelaar fabriceerde rood oog met eigen dynamo 0K Wist U WOENSDAG G SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stoatvosttct! KgtictlevfB tngo bert in tcgljeospott" Een en dertigste jaargang No 8210 Duikers en vliegtuigen zochten De debacle op Korea Tasgoe van drie kanten door de Roden omsingeld POHANG, de belangrijke havenstad aan de Oostkust van Zuid-Eorea werd door de communistische troepen veroverd. De situatie der Amerikaanse troepen, die de luchtbasis, ten Z.O. der stad verdedigden, onbekend. Vermoedelijk zijn zij afgesneden, zodat hun terugtocht sterk jemoeilijki wordt. Ook de bedreiging van Taegoe neemt met het uur toe. fan drie kanten trekken hier de Roden op de stad aan. De burgerbevol- cing heeft Jongtsjon aan de weg van Pohang naar Taegoe voor 't meren- verlaten. McArthur zegt in zijn laatste communiqué, dat niets nog trijst cp vermindering van het gevaar. Door de Noord-Koreaanse doorbraak, raarvan wij gisteren melding maakten, gt het belangrijke spoorwegknooppi f t onglsjon onder mortiervuur. Het gehele km lange Noordelijke front dreigt oor de actie der Roden, die met behulp an tanks uitgevoerd wordt, achteruit ge- rhoven te worden. Dertig km naar het .0. werd een colonne communistische inks en soldaten, d e over een t ont door de Zuid-Koreaanse linie ge roken was, even ten Noorden yongjoe tot staan gebracht. Dit Kyongjoe. op 25 km ten Z.W. Óhang, is een knooppunt van wegen hoofdverkeersroute van Pohang, die wel naar Poesan als Taegoe voert. In- ;n Jongtsjon. waarvan hierboven is ?!ding gemaakt en gelegen aan de weg n Pohang naar Taegoe niet gehouden n worden, zal de gehele defensielinie het Noorden rechtgetrokken moeten De positie van Taegoe is dan ook reeds ichelijk, want er zijn reeds rode troepen 14 km afstand dezer stad gesignaleerd, ok bij een ander punt. namelijk bij de menvloeiïng van de Nam en de Nak- ier is de toestand ongunstigër ge- orden, want de Noord-Koreanen zijn jangjong binnengetrokken- De burger- ïvolking werd uit de stad verdreven anzelfsprekend trachten de Amerikanen er te redden wat er te redden valt. door genaanvallen. maar ook de weersom- andigheden zijn voor de operaties on- instig. De rivier de Naktong stijgt snel de vliegtuigen der Amerikanen wor- i in hun actie bemoeilijkt. Een ooggetuige vertelt: De correspondent van de „American roadcasting Compagny" is ooggetuige t van het incident, waarbij een iegtuig „met een rode ster" werd neer schoten Hy verklaarde, dat hü zich boord van een Amerikaans vliegdek- ihip bevond, toen de (Russische) bom- verper met de radarinstallatie werd aargenoinen. Aanvankelijk nam het vyandelyk vliegtuig een „ontwijkende" houding aan. Toen de „Corsairs" van de marineluchtmacht de bommenwerper te gemoet gingen, vuurde deze, welk vuren door de „Corsairs" beantwoord werd. De correspondent zag de bommenwerper brandend neerstorten. In verband hiermede vestigen wij nog de aandacht op de waarschuwing vt vice-admiraal Joy te Tokio: „Vliegtuigen van landen, die de actie der Ver. Naties niet steunen en wier activiteit in de bijheid van het Koreaanse oorlogsterrein als vijandig kan worden opgevat, lopen uiteraard aanzienlijk risico", aldus de verklaring van de bevelhebber der Ame rikaanse vloot in het Verre Oosten. De berichten over oorlogswreedheden houden aan, en- zulks geldt voor beide partijen. Tot nu toe hebben zich circa 1300 Belgische vrijwilligers voor Korea gemeld en ook Frankrijk heeft thans manschappen opgeroepen voor een „vrij- willigersbataljon." teneinde de zaak der Ver Naties op Korea te steunen. Jamin bleet ons bespaard Mohammed Roem zal Nederland moeten verlaten AN DE LANGE KABINETSCRISIS in Indonesië is een einde gekomen en Natsir heeft een zakenkabinet samengesteld, waarin de met Moskou ipathiserende Partai Nasional Indonesia ontbreekt. Een der meest op- Hende figuren is mr^Mh Roem als minister van Buitenlandse Zaken, it betekent, dat een andere persoon hem als Hoge Commissaris in Neder- id zal moeten vervangen. Zijn lidmaatschap van de Mohammedaanse isjoemi is wellicht van belang voor de houding der Republiek Indonesia [ens Moskou. noodregering in Sumatra, waterstaat wederopbouw prof. dr Roseno (nationale federatie), verkeer ir Djoeanda (partij loos), republikeins oud-minister, gods dienst Kiai Hadji Wachid Hasjim (Masjoemi), voorlichting Pellaupessy (nationale federatie), een republikeinse Ambonnees. Een zeer gunstig feit is, dat op laatste ogenblik er van afgezien werd, de bekende communist Jamin op te nemen als minister zonder portefeuille met Nieuw-Guinea als speciale taak. Tjo- kroaminoto wordt nu minister zonder portefeuille zonder dat hij Nieuw-Guinea te behandelen krijgt. wordt Natsir (Masjoemi) zelf, te-premier en minister van binnen- tdse veiligheid de sultan van Djokj! Brtijloos), minister van binnenlandse Assaat (partijloos), cud-vice-pre- lent der republiek, justitie mr Wong- legoro (opriohter van de Persatoean Raja), oud-minister van d (bliek, handel en nijverheid dr Soe- (Partai Socialis Indonesia), onder- r van het Fox-contract, landbouw (Rooms-Katholiek), gezondheid Leimena (Partai Kristen Indonesia) a republikeins Ambonnees en oud-zen sarts, arbeid Pandji Soeroso (natio- federatie), sociale zaken- Haroedji (rtawinata (Partai Sarekat Islam In- republikeins oud-minister, on twijs dr Ba'bder Djohan (partijloos) (anciën mr Sjaffroeddin Prawirane- (Masjoemi), tijdens de tweede po- |nele actie hoofd der republikeinse gezelschap ouden van dagen uit lijmen heeft gitermiddag een be- loelc gebracht aan Soestdijk en daar- l'J aan H. M. de Koningin een hon- Ifnmand aangeboden, een product 'Van de Vlijmense mandenmakerij. Hoffelijkheid voor de Prinses Te Bandoeng zou de Siliwangidivisie een grote oefening in de stad houden op 31 Augustus jl. Kolonel Sadikin heeft dit echter op het laatste ogenblik afgelast, omdat hy niet wilde, dat dit zou gebeuren op de jaardag van Prinses Wilhelmina, aldus het A.I.D. Telefoontje kan op zee worden onderbroken Nieuw systeem van Scheveningen-radio Scheveningen-radio zal binnenkort systeem invoeren, waarbij de spreker boord van een schip tijdens een lefoongesprek de abonné aan de wal de rede kan vallen. Met het omgekeerde systeem worden proeven genomen. Tot toe kon geen der deelnemers gesprek de ander onderbreken, doch moest men wachten, tot de spreker klaar „Over" zei. Het nieuwe stelsel kan worden toegepast op elk schip, dat snel zender op ontvanger kan overgaan, dus ook de meeste kleinere schepen als v. haringloggers. De telegrafisten van Scheveningen- radio zullen in de naaste toekomst mei behulp van een draaischijf een der 14 zenders, die het bedrijf ten dienste kunnen kiezen. Thans zijn nog een ingewikkelde schakelingen nodig. Het nieuwe gebouw van Scheveningen- radio in IJmuiden is thans uit zijn be kisting gehaald en zal aan het einde de volgende zomer in gebruik kunnen worden genomen. Eerste Korea-vrijwilligers Vrijdag in dienst De eerste Nederlandse vrijwilligers voor Korea worden Vrijdagochtend onder de wapenen geroepen. Zij worden ge huisvest in de Nieuwe Alexander-kazerne aan de Van Alkemadelaan in Den Haag. Van de vrijwilligers voor de landmacht- Een ton uit Van Meegerens nalatenschap De Terborch naar Zweden voor f 6400 De veiling van Van Meegerens nalaten schap ging gistermiddag in hetzelfde tempo door. Voor de krijttekeningen van de overleden schilder werden lage pre zen betaald. Schilderyen als „Stroper me: fazant" en „Larens trompettist met vrouw en kinderen", brachten f 2100 er. f 2500 op. De heer Brandt, die de schilderijen veilde, is tevreden- Hij verwacht, dat de opbrengst honderduizend gulden zal zijn een bedrag dat indertijd ook getaxeerd Er waren enkele klanten uit Zweden Een van hen nam het doek van Gerard Terborch voor f6400 mee- EERSTE 1AARBEURSÓAG: RECORD VAN 3500 AUTO'S Bij de najaarbeurs te Utrecht werden gisteren 3493 auto's geparkeerd tegen 2668 op de eerste dag van de najaars- beurs in 1949. Wie biedt? Het huis en de verdere nalatenschap van de falsificateur Har- van Meegeren gaat in Amsterdam onder de hamer. Öp de foto ziet men het beroemde stilleven van Van Meegeren een oud-Delftse schaal met druiven Het bracht f 750,op. Links de bekende Amsterdamse makelaar Brandt die de veiling in handen had. Middenstanders kwamen reeds in het geweer Naar wij vernemen, is in de loop vandaag een regerings-communiqué te verwachten over de loon- en prijspolitiek. Wij hebben reden om aan te nemen, dat de regering is accoord gegaan met een we loonsverhöging van vijf procent, doch het is nog niet bekend, of deze loonsverhoging voor elke werkgever bindend zal worden voorgeschreven. •el of per bedrijfstak of per bedrijf zal worden nagegaan, of deze tak of dat be- compagnie komt morgen de laatste groep hik worden gelicht. (150 man) voor de medische keuring. Wie aan de oproep voor de keuring niet kon voldoen kan zich alsnog Vrijdag aanmelden in het gebouw Nassauplein 35, Den Haag. Brits Koninklijk Paar in 1952 naar Australië Koning George en Koningin Elizabeth van Engeland, zullen, „onvoorziene om standigheden voorbehouden", de rondreis door Australië en Nieuw Zeeland, welke )49 wegens ziekte van de Koning kon doorgaan, nu in 1952 maken. Dit zal de eerste maal zijn, dat Britse vorsten zich naar de beide dominions begeven. Waarschijnlijk zullen zij ver gezeld worden door Prinses Margaret. Deze wordt Zaterdag a.s. voor een bezoek van een week aan de Riviera in Cannes verwacht. Bij Noordwijk gevonden piloot was niet gewond Hét stóffelijk overschot van de 26-J. piloot Willem v. d. Bom, dat zoals we gisteren in een deel onzer edities meld den, op het strand te Noordwijk werd gevonden, vertoonde geen wonden De vlieger, die Woensdag met een Firefly Valkenburg bij Kijkduin in stortte, moet dus door verdrinking het leven zijn gekomen. Naar de juiste toedracht wordt een onderzoek ingesteld. De stoffelijke resten zijn naar het vlieg veld Valkenburg overgebracht. Morgen heeft in Huizen, waar de overledene woonde, de begrafenis plaats. Het wrak bij Kykduin zal bij gunstige weersomstandigheden zo spoedig moge- Frankrijk ontslaat 23.000 ambtenaren De Fx-anse regering zal in de periode tot het einde van 1951 op de regermgsuit- gaven 53 milliard francs bezuinigen. Er zullen 23.000 ambtenaren ontslagen wor den. Twintig paratyphuspatiënten in noodziekenhuis te Tiel In tegenstelling tot eerdere berichten wordt gemeld, dat de haard van de para- typhus in Tiel nog steeds niet is gevon den. Het noodziekenhuis is gisteren in gebruik genomen. Er liggen 20 patiënten. Ernstige gevallen hebben zich nog niet voorgedaan. Brabant heeft hoogste geboortecijfer van West-Europa In drie jaar voor 10.000 man werk geschapen Noord-Brabant heeft het hoogste ge boortecijfer van geheel West-Europa. De totaal 440.000 personen. Een hal' eeuw geleden vond 41 pet van de bevol king zijn bestaan in de landbouw. Thans is dit nog slechts 25 pet. Sinds drie jaar is men bezig met het uitvoeren van een welvaartsplan, waardoor reeds 10.000 Brabanders in nieuwe industrieën hun brood hebben gevonden. Er zijn in deze tijd acht nijverheidsscholen en (te Breda) een M.T.S. opgericht. Veertien gemeen ten met in totaal 250.000 inwoners wer den aangesloten op het myngasnet en 17 met 6500 inwoners op de waterleiding. drijf de loonsverhoging kan dragen. Voorts hebben wij reden om aan te nemen, dat de regering géén ingrijpende maatregelen op het gebied van de prijzen in uitzicht zal stellen. Middenstandsprotest. Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen richtte zich in middels reeds met een adres tot de minis terraad, waarin het protesteert tegen het niet horen van het Verbond bij het over leg over lonen en prijzen. Loonsverhoging, zonder mogelijkheid van doorberekening, zal. aldus de Bond, op het midden- en kleinbedrijf een extra zware last leggen, welke in veel gevallen ten koste van het bestaanspeil van die groep zal gaan. De bond meent verder, dat prijsbeheer- sing alleen te accepteren is. indien dat geschiedt voor alle artikelen en niet al leen voor die, voor direct levensonder houd. In de tweede plaats dient die prijs- beheersing by de bron aan te vangen en moet niet de marktprijs vrij worden ge laten, waardoor, aldus de Middenstands bond, de prysstop bij de détailh?ndel en de grossiers komt te liggen. Dat werkt de zwarte markt in de hand. Verkiezingen in Denemarken Grote overwinning voor Conservatieven Parlement evenwel niet gewijzigd De gisteren in Denemarken gehouden algemene verkiezingen, welke nodig wer den door het ontslag van de socialist! •sche minderheidsregering op 9 Aug. j-1 hebben een grote overwinning opgele verd voor de Conservatieven en de Geor- gisten. Deze laatste partij kent als hoofd doel het streven naar één enkele belas ting. De communisten raakten het groot ste aantal stemmen kwijt, ongeveer 36 pet. De zetelverdeling in de Tweede Kamer van het Deense parlement zal.er vermoe delijk als volgt uitzien: Socialisten 59 (winst 2) Agrariërs 33 (verl. 16) Conservatieven 26 (winst.9> Georgisten 12 (winst 6) Liberalen 12 (winst 2» Communisten 7 (verl. 2) De fundamentele situatie in het parle ment is door deze uitslag niet gewijzigd, aldus politieke waarnemers. Vandaag zou dr Hedtoft, de ex-premier, door de Deen se Koning ontvangen worden ter bespre king van de kwestie der kabinetsformatie Het ei van Columbus: Het eind van achterlicht-misère in zicht (Van een onzer verslaggevers) NLANGS HEEFT DE POLITIE aangekondigd dat zy een strengere blik zal gaan werpen op wat men in de wandeling een „rood oog" noemt: het achter licht van een fiets. En terecht, want in een dergelyk oog ontbreekt maar al te vaak het licht. Daarom is het verheu«jjid dat een Voorburgse rijwielhandelaar Een alledaagse tragedie is die, welke bij avond wordt opgevoerd door wielryder, zijn achterlicht, en een agent politie. De intrige van zo'n drama' schuilt in een versleten of gebroken draad, een onwillig contactpunt, of in lampje dat is losgetrild of doorge brand. Dit laatste euvel zal men wel kunnen voorkomen, doch het ziét dat de andere gebreken bin- Want de heer J. J. de Jager te Voor burg. die enkele maanden geleden van zich deed spreken door zijn uitvinding van een in de voorvork ingebouwde fietsdynamo, heeft hieraan een tweede vinding op jrijwieltechnisch gebied toe gevoegd: een self-supporting" achter licht, dat dus zonder een lange verbin ding met de dynamo bij het voorwiel en zonder de daartoe behorende, tactpunten van electrische stroom wordt In de werkplaats van de heer De Jager DAT de Atjehstrijder M. den Rooyen, een van de weinigen, die ridder in de M.W.O. derde klasse en tevens vierde klasse was, gisteren met groot militair eerbetoon te Roermond is begraven. DAT het kernplan van Amersfoort, p.m.- een tunnel bij de gasfabriek rotonde om de oude binnenstad omvat tend, door Gedep. Staten is goedgekeurd. DAT staatssecretaris Muntendam gis teren in Alkmaar t-g.v- het 75-j. jubi leum van het Noordhollandse Witte Kruis aan de voorzitter, de heer G. J. v. Leersum, de versierselen van officier O.-N. en aan zuster Von Fladeracken de eremedaille in zilver uitreikte. DAT een wetsontwerp is ingediend tot onteigening van een perceel hakhout de gemeente Beesel, hetwelk deel uit maakt van het natuurmonument De DAT de zilveren eremedaille, verbon- ;n aan de orde van Oranje Nassau, is verleend aan A. v. d. Linden te Zwijn- dreent, lid van de directie van de N. V. goederenvervoer Maria. DAT de Groninger bouwvakpatroons geprotesteerd hebben tegen het uitscha kelen van plaatselijke aannemers bij het bouwen van 1.000 goedkope woningen in gemeenten (het bekende „duizendwo- ningenplan") DAT Philips' experimentele televisie zender te Eindhoven gisteravond, na een onderbreking van vijf maanden, voor het eerst weer uitzond en de beide nieuwe omroepsters, mej. Adolfs en mej. Vroegop. m geslaagd debuut maakten. DAT op de scheepswerf De Noord te Alblasserdam gisteren drie mannen van acht meter hoge stelling vielen en hunner, een zekere H. uit Schiedam, werd gedood, terwijl de twee anderen vrü ernstig werden gewond. DAT tegen de onbevoegde „tandheel kundigen" A. W. J. B., S. v. d. H. een J S- te Amsterdam gisteren voor de Am sterdamse rechtbank resp. f 100, f 150 er f 300 boete werd geëist. DAT de tentoonstelling van kunst schatten uit het Amsterdamse Rijks museum in Bolsward ruim 4800 bezoe kers heeft getrokken. DAT de Arnhemse raad zich met 19 tegen 17 stemmen heeft uitgesproken tegen het stichten van een R.-K. a ambachtsschool. DAT de journalist Tadros Megalli Cairo van 9 September tot 7 October ons land Esperanto-lezingen over Egypte zal houden. DAT acht Finse journalisten gisteren op Schiphol aankwamen voor een tegen bezoek na de reis van Nederlandse col lega's in Mei. DAT de apotheker A- v. d. Dries, oud voorzitter van de Ned. Mij tot Bevorde ring der Pharmacie, gisteren in Den Bosch is begraven. DAT de oudste vereniging v. scheeps bouwers in ons land, die te Hoogezand, op 13 September in Groningen haar 50-j. bestaan viert DAT van 5 tot 9 October in Amster dam een tentoonstelling Firato wordt gehouden door Fiar, de vereniging van Fabrikanten, Importeurs en Agenten op Radiogebied. DAT in Uitgeest het bouwen van een station voor kunstmatige inseminatie is aanbesteed, met stallen voor vyf stieren. DAT door het uitvallen van een hoofd- DAT op 21 October in Amsterdam de jaarlijkse dag der Fotojournalisten wordt gehouden en er die dag een tentoonstel ling van persfoto's is. DAT te Bolsward de eerste ILK. hogere burgerschool in Friesland geopend DAT te Echt (L.) het 1-jarig zoontje van de familie Baars met het halskoord van zijn truitje aan een uitstekend deel van zijn bedje bleef haken en door stikking om het leven kwam. DAT de onvermoeide strijder tegen de drooglegging van de Zuiderzee, de 74- jarige E. den Herder, te Harderwijk is overleden. DAT Het Vrije Volk ter voorkoming van prijsverhogingen pleit voor de vol gende maatregelen: prijsstop, utility- productie èn distrbutie van al die goe deren. die voor het levensonderhoud het volk van het eerste belang zyn. DAT blijkens H.V.V. vier H.B.S.-n jes uit het Oosten des lands, die tijdens een schoolreisje in Roermond naar politiebureau werden gebracht, daar „shorts" droegen, dezer dagen voor politie te Roermond een lijst moesten invullen, waarin o.a. gevraagd werd hun godsdienst, of ze er een speciaal riendje op nahielden, of de ouders wel wisten dat ze een korte broek droegen, echtelijke kinderen waren en hoe haar karakter was. DAT burgemeester d'Ailly gisteren in Amsterdam de eerste internationale ferentie over de geschiedenis vai het tramverkeer tussen die plaatsen stilstond. DAT de 69-jarige landbouwer H. L. uit Borne, toen hij plotseling de weg over stak, door een personenauto is gegrepen en gedood. DAT in Nijmegen gisteren op sobere wijze het lOO-ja .g bestaan van het Wil- helminaziekenhuis werd gevierd. DAT op Crooswyk te R'dam in October een monument voor de gevallen vrijheids strijders wordt onthuld. hebben wy dit achterlicht gezien en be wonderd, want zo eenvoudig als de op zet was, is ook de uitvoering geworden. Het lampje sluit onmiddellijk aan op een kleine, in het achterspatbord gemon teerde dynamo, waarvan het wieltje door een druk op een knop zich tegen het loopvlak van de band legt. Het ge heel bevindt zich in een metalen omhul sel, dat niet veel groter is dan een luci fersdoosje. Dat de constructie van het apparaatje bij al zijn eenvoud heel wat hoofdbre kens heeft gekost, spreekt vanzelf. De uitvinder experimenteerde zelfs met water en modder, opdat bij slecht weer de dynamo niet zou slippen. En zo is hij gekomen tot een instrument dat over 6 a 10 weken leverbaar zal zijn tegen een Een achterlicht met eigen dynamo, ontworpen door de heer J. J. de Jager in Voorburp. prijs die gunstig afsteekt bij de last ei. kosten welke door naar schatting 60 pet van de thans in gebruik zijnde achter lichten wordt opgeleverd. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de uitvindin- van de heer De Jager (voor de ir. de voorvork ingebouwde dynamo bestaat ook buiten Europa reeds veel belang stelling) een revolutie op het gebied var rijwielverlichting betekenen. Amerika roept voor Novem ber 70.000 man op Voor de maand November heeft het Amerikaanse leger om 70.000 dienstplich tigen gevraagd. Het totaal aantal dienst plichtigen wordt hiermee op 100.000 ge bracht. De Amerikaanse marine en de luchtmacht breiden him strijdkrachten voorlopig uit met reservisten en vrijwil ligers. Demonstraties in België tegen verlenging dienstplicht In Charleroi hebben gistermiddag enige honderden jonge Belgische arbeiders ge protesteerd tegen de verlenging van de dienstplicht tot 2 jaar. WAGEN EN WINNEN r\E Bond van Verenigingen voor Chr. Nijverheidsonderwijs heeft het ge vaagd met een plan te komen om heft antal Chr. technische scholen meft on- reveer vijfentwintig te vergroten. In en vorig artikel heb ik hel plan ont- Maar nu moet het waagstuk ook ge- .vonnen worden. Dat kan, maar dan noet er naast de activiteit van de Bond. iok n'og wat anders gebeuren. Het winnen hangt af van de vraag if de reformatorische Christenheid ichter dit plan wil gaan staan- En zich ïereid wil tonen, met tijdelijk andere icties even op te schorten, de schou ders onder dit werk ie zetten! Is dit te veel gevraagd? Of ligt di. buiten onze macht? Ik geloof het niet. Als we nog eens even de cijfers van- de ULO., de Middelbare en Voorberei- rende Hoger Onderwijsinrichtingen voor de geest halen, dan demonstreert dit een stuk activiteit die toont, dat er mogelijkheden zijn. Weet U 't nog? 250 U.L.O -scholen en 47 HBS-en en Gymnasia En 8 tech nische scholen (met 8 nieuwe in voor bereiding). Het winnen hangli ook af van de vraag of wij de minister van Onderwijs met zijn inspecteurs kunnen overtuigen en met de stukken aantonen dat we geen hersenschimmen najagen. Om dat e bereiken zal bet nodig zijn de gegevens te verzamelen waaruit blijkt dat in ae streek waar we ons zulk een Chr. tech nische school denken te stichhen. ver doende leerlingen zijn- Want het kan niet de bedoeling zijn om de bestaande ambachtsscholen leeg te zuiger.. Ook al ontveins ik me niet. da- er enige ver- sohuiving zal plaats vinden ln de loop der tijden. Op verschillende plaatsen is men reeds bezig deze gegevens te verzamelen. En lar.gs deze weg doe ik een beroep op U, om mede te werken aan deze actie. XT ET Winnen hangt af van de vraag 11 of de gemeenteraden bereid zijn. de nooazakelijkheidsverklaring. die de Nijverheidsonderwijswe*. vordert, af te geven. In sommige gemeenteraden is daarover reeds, helaas, een scherp debat gevoerd. En met wisselend resultaat. De gemeenteraden zyn barrières die de weg naar het waagstuk versperren. Dat is buitengewoon jammer Maar zolang de Nijverheidsonderwijs wet niet gewijzigd is. zullen de gemeente raden deze noodzakelijkheidsverklaring moeten willen afgeven. En daaraan ont breekt nog wel eens wat. Er moet in dit verband gelet worden op de verklaring van de minister, on langs in de Eerste Kamer afgelegd, dat de gemeentebesturen ook dienen te let ten op de in de omtrek liggende plaat sen van waaruit leerlingen mogen ver wacht worden. Dit standount zal de mo gelijkheid in verschillende delen van het land vergroten. De achterstand dient Ingehaald te worden. En het is te hopen. dat. als de minister een voldoend aantal aanvragen voor de stichting van Chr. technische scholen ontvangt, hij bereid' zal zijn daaraan te voldoen. Het zou helemaal niet onbillijk zijn als de minister in de komende jaren verhou dingsgewijs meer gelden voor confes sionele scholen beschikbaar stelde dan voor de algemene scholen, waarvan er reeds een groot aantal in ons land be- nP één ding moet nog de aandacht gevestigd worden. Zullen er wel vol doende leerlingen komen om al die scho len te bevolken? Ik ben van mening dat daaraan geen twijfel behoeft te bestaan. Volgens de laatste regeringspublicatie, de nota omtrent de werkgelegenheids- politiek van verschillende departemen ten. zullen tussen 1497 en 1963 elk jaar 45.000 personen tot het bedrijfsleven toelating vragen. Als U nu bedenkt dat de capaciteit van de huidige ambachtsscholen nog beneden de 12000 geslaagde leerlingen per jaar blijft (en er zijn thans ruim 160 ambachtsscholen), dan is het duidelijk dat bij een toeneming van 25 scholen een te groot aantal leerlingen zou •den opgeleid. De capaciteit kan stel lig nog worden verdubbeld En dan blijven er nog ruim 20.000 personen over die of naar andere riet-technische beroe pen gaan cf in het bedryfslsven een plaats vinden langs de weg van de leer lingenopleiding. er. helaas ook nog jon geren, die als niet-geschoolden weric moeten vinden. Het waagstuk is geen waags'uk. t Is dringende noodzaak dat er meer tech nische scholen komen. En van dit aantal behoort er ook een flink getal Chr. tech- ische scholen te zijn. Waarom confessioneel onderwijs voor imbach'. en beroep? Dat wil ik U m mijn laatste artikel uiteenzetten J. SCHIPPER. Luchtstrijdkrachten kampen met tekort aan beroepspersoneei Bij de luchtstrijdkrachten bestaat een groot tekort aan beroepspersoneei. Aan vulling geschiedt noodgedwongen met dienstplichtigen, doch in de praciyk haalt dit weinig uit, zo blijkt uit de M. v. A. van minister Schokking by de begroting van Oorlog. Daarom moet het werven van beroepspersoneei met kraent worden voortgezet Van de lichtingen 1041 t.m. 1944 wor den thans nog slechts in werkelijke diens', geroepen artsen, tandartsen, phar- maceuten en enkele ingenieurs en ju risten. WEERBERICHT Enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Toenemende bewolking ge volgd door enige regen. Ma tige tot krachtige wind tus sen Zuid en Zuid-West. Van nacht minder koud, maar morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 7 September zon op 6.00, on der 19.15 u; maan op maan onder 17.44; 12 September nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1