He\ een kleine „Renault" naar Hippo, eeuwenoude „Stad van Augustinus" Nog meer ellende en tentensteden in het Nabije Oosten DE KUNST Eï LETTEREN ?EW LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1950 Veel historisch materiaal is verloren w» gegaan door onvoorzichtigheid i HA, IK ZIE HET AL!" Een stroom van levendig en accuraat Frans V klaterde op mij neer, terwijl een soepele figuur met zonnehelm, k tlinnen jasje en khaki. shorts op mij toestapte. In het Syndicat d' Ini- "."Uive (wij zouden zeggen: bureau van V.V.V.) had men een afspraak irrangeerd. 't Was 's morgens pas 8 uur, toen men hier de admiraal belde. Maar, men leeft vroeg 's morgens in Noord-Afrika: om half 5 lielgint het werk, want de namiddaguren zijn des zomers te warm. De ad- raal was thuis en stelde zich terstond beschikbaar: natuurlijk binnen zou hij op het bureau aanwezig zijn. En zo stapte hij dan binnen, litairement precies na klokslag 9 uur. »J dl nói v fen zag het aan zijn soepele gang en irde het aan zijn besliste stem, dat hij lir was geweest. Maar overigens ver- alles de man van wetenschap, die ds tijdens zijn marine-loopbaan zijn \enschappelijk werk begon en zich na pensionnering volledig daaraan wijd- Met Franse hoffelijkhid nodigde hij met mijn reisgenoot in zijn kleine s^knault". De bruine Algerijnse chauf- bi r 0as en met een levensgevaarlijk - v getje stoven wij door de straten van modern uitziende Bóne, de belang de havenplaats van Oost-Algerië. ?t was niet ver rijden naar het be- 'ndpunt van de opgravingen Het oude ipo (Frans, Hippoue waaruit de naam ontstond) lag een paar km verder, dat de Middellandse Zee in de antieke dieper in het land indrong. We stap- uit in de tuinen, die tot het gebied >ren. aangekocht door het gouverne- nt-generaal van Algerië met het oog ds opgravingen. Een paar Algerijnse gan^klui kwamen vriendelijk glimlachend hun strohoed af en •gen heel amicaal een hand van onze ïaai Eider Wat men moge beweren van me Franse koloniaal bestuur in Noord- ika. admiraal Erwan Marec. in de e wereldoorlog havencommandant Bóne, leed zeker niet aan rassen- 0 igmoed of een koloniaal complex. On- jrstaanbaar werd ik herinnerd aan de waarop onze jongens vrienden van de inheemse bevolking in lie. Bij het bezoeken van de opgravin- steeds weer de echt-demo- 1 tische manier, waarop Monsieur Marec alleen zijn rechtstreekse onderge- d dekten (naar het scheen geboren Fran- of halfbloeden), maar ook de gewone erl [erijnse arbeiders behandelde. Ze sche- enthousiast te zijn voor zijn De tocht begon i begon de tocht. Het werd een an een paar uur lang, waarin eer de verrassende kennis van Marec op het gebied van de oudheid, de kerkgeschiedenis, I iüxe i Griekse inscripties r- i beheers schat een inwonertal van 60000, geen klein 396 na Chr.) tot voorganger der gemeen te verheven. Men was toen niét gewoon, de voorganger zo dikwijls van de ene muren, de luxueuze villa's, het mach tige forum (marktplaats) met zijn mar mer, alles sprak van de glorie der antieke tijden. Wij bewonderden een kop van keizer Vespasianus, wiens zoon Titus de tempel van Jeruzalem innam Er was een grote collectie van beelden en in scripties, alles bestemd voor het museum, dat hier wordt ingericht. Dicht bij de waterleiding, daterend uit de tijd van keizer Hadnanus (2e eeuw na Chr.) na men we die morgen afscheid. Het was een urenlang referaat geworden, maar de tropische zon had ons niet gehinderd. Langs de heuvel bij het Romeins theater was de moderne basiliek te bereiken. En jonge Augustijner monnik van het eiland Malta toonde mij in de ruime, luchtige kerk een machtige glazen vi trine. waarin zich een levensgroot beeld van Augustinus in liggende houding be vond. Een deel van de rechterarm was vervangen door een glazen buis, waarin Hippo, de stad van Augustinus. naar de andere gemeente te beroepen, als dat tegenwoordig gebeurt. En dus bleef zo zouden wij zeggen de geniale Augustinus „hangen" in een achteraf-gemeente. Maar, hier bij de Stermen beseft men reeds, dat Hippo geen gehucht is geweest. Monsieur Marec plaatsje dus voor die dagen. Het was een belangrijke havenstad met directe mailverbindingen op de werêldhoofdstad Rome. Haar muren waren zo sterk, dat zij het tijdens Augus'.inus' laatste dagen (430 na Chrgedurende 14 maanden uit hield tegen de aanstormende Vandalen, die van Spanje naar Afrika waren over gestoken, moordend en brandend als de Hunnen van Attila. Ook de Romeinse villas, met haar prachtige pilaren en (na 15 eeuwen tenminste) nog helder ge kleurde mozaiekvloeren, wezen op de een welvarend centrum. Het _rv— -- 1S mei zo vreemd, dat Augustinus door kwam. Deze man beheerste zijn ter- !zyn grote gaven vanuit dit jjipp0 heel de 1 "Olkomen Indertijd verhinderde hij. Christelijke wereld heeft geregeerd. de stad Bóne de terreinen van de an- stad uan Augustus bebouwde metDe kerk van Augustinus °f.<,'■"«v0™admlraal Irirtelijke oudheid (om van de heidense M««f 'e,ddt nf»r de °PS™vihgen «r niet te spreken.') bewaard zijn „e-|ïan ,dd Srote kerk' d'e soonlyke mening de kerk is, waarin Augustinus gedurende bijna 40 jaar zijn •ijn eigen mutairen zette hij aan hetimponerend woord liet horen. De afdoen, rk. om te voorkomen, dat er ongeluk- de bewijzen naar wetenschappelijke eis van dit soort gebeurden. Reeds had zijn thans nog niet aanwezig. De admiraal Rooms-Kath Kerk op één der hoogste was echter zelf overtuigd en zijn argu. ïvels ter ere van Augustinus een base. menten klonken mij meer overtuigend t laten bouwen, om een bedevaarts- in de oren dan die van sommige pessi- d in zijn voormalige stad te bezitten, j mimische stemmen in Europa. Trouwens t is een prachtkerk, voltooid 1901. die heeft men zelfs niet gemeend dat van Oosters aandoet de kroon vormt het flfede Hippo geen steen was overge- i de heuvel. Zij behoort de stad en bleven? Hier blijkt het wel anders! De dt van haar hoogte een schitterend blootgelegde ruines stemmen overeen met ïorama over de in de felle zon geel- de gegevens in Augustinus' eigen gesctydf- nkende huizen van Bóne la Coquette et coquette Bóne) tussen de met groen l dekte bergen en de wijde golf met de itastische kleur van doorschijnend 1 luwselwater! Maar hoe schoon dit alles t moge zijn, men heeft de heuvel eerst afgegraven om de nodige ruimte de baseliek te krijgen. Hoeveel his- idch materiaal zou daardoor verloren gegaan materiaal, dat nieuw licht werpen op het leven van onze ge- ifsgenoten. de Christenen uit de eerste der Kerk! Thans zijn dergelijke - npen onmogelijk: het gouvernement- 1 leraal heeft op de voornaamste terrei- beslag gelegd. Ze zijn onder de hoede admiraal Marec, van staatswege aan- Bteld tot Directeur van de opgravin- van Hippo. Vanzelfsprekend is hij, President der Academie van Hippo, "l irvoor de aangewezen man. Hij zal de Augustinus tot het uiterste ver ledigen en als uit de as te voorschijn 1 Dndanks pessimistische uitspraken die Europa kan beluisteren, bleek Afrika reeds heel wat te zijn ge- esteerd We zagen de Stermen (open- re baden), die in Augustinus' tijd. dus de nadagen van het Westers Romeinse l k, nog gebruikt werden. Dank zij een l rnuftig stelsel van waterleiding en on- 1 Tgronds aangebrachte centrale verwar- j ing kon de Christen-Romein, evenals heidens voorgeslacht, hier eerst ge in van het caldorium (warm bad), van het sepidarium met lauwe i te eindigen in het frigi- irium (koud). Wandelgalerijen voltooi het massale en monumentale geheel, ikwijls meent men, dat Augustinus i: onbetekenend plaatsje voorganger i lfcweest. Hij werd immers ..toevallig' oen hij nog maar enkele jaren Christen zijn doop door Ambrosius), op doorreis in Hippo, door het volk tot fesbyter geroepen en daarna 1395 zich het been van Augustinus' eigen rechterarm bevond. Het lichaam zelf was terechtgekomen in de Italiaanse stad Pavia. Met trots toonde de monnik zijn grote schat. Maar toen hij hoorde dat ik predikant was, liet hij dit onder werp maar varen. We werden het er over eens, dat het bovenal ging om de geest van Augustinus! A. G. L. Jongens maakten trektocht van gestolen geld Maar het gedijde niet Een diefstal van ƒ3000 uit een boer derij te Meppel blijkt gepleegd te zijn door de 17-jarige Van D. uit Zuilen, die gevlucht was uit een doorgangshuis in Leeuwarden en op een tocht door ons land met zijn even oude neef J. K. W. uit Enschede al het geld heeft opgemaakt. Beiden zijn gearresteerd. Van D. kwam op een gestolen fiets in Meppel en wou in de boerderij wat water j vragen. Er was echter niemand thuis. Hij verschafte zich toegang tot de wo ning en vond de drie duizend gulden. In Enschede zocht hij zijn neef op en leefden zij er duohtig op los. In Winterswijk kochten zij ieder een solex, nieuwe kleding, polshorloges, een com plete kampeertent en een radio. Zij maakten vervolgens èen prachtige trek tocht door ons land, maar in snel tempo -aakte het geld op, zodat zij de goederen In Maastricht verloren de jongens elkaar uit het oog, toen een der solexen pech kreeg. J. K. W. trok naar Enschede terug en werd door de politie gepakt. De hoofddader werd in Den Haag gegrepen. Uit een museum in Leeuwarden had hij ook nog een stokoud pistool meegeno men. Hij gooide het bij Eindhoven weg maar de politie vond het terug. Auto-brandstichter weer in Amsterdam op pad In de Maandagnaoht is de politie t« Amsterdam wederom vier maal gealar meerd voor brandjes, die in auto's ge sticht werden. Enkele maanden geleden was dat gedurende verscheidene weken iedere nacht bijna het geval. Een diep gaand onderzoek van de politie had toen tot gevolg dat de pyromaan zijn activi teit staakte. Hij schijnt thans weer moed gevat te hebben. Nog 1400 Nederlanders door de lucht naar Australië De K.L.M. zal in de komende maan den nog 24 emigrantenvluchten naar Australië uitvoeren. Ongeveer 1400 Ne derlanders zullen met deze toestellen naar hun nieuwe vaderland vertrekken. Kolonel Couzy directeur der Hogere Krijgsschool Tot directeur der Hogere Krijgsschool is benoemd de kolonel van de generale staf J. H. Couzy, van het wapen der ar tillerie. Hij volgt als zodanig de generaal- majoor van de generale staf W T. Carp op, die aangewezen is als hoofd vai Nederlandse delegatie bij de staf va: opperbevelhebber der landstrijdkrachten van West-Europa te Fontainebleau. Bulgarije deporteert 250.000 Turken Moscovitisch barbarisme bereikt climax (Van onze correspondent) E BARBAARSE DEPORTATIES van niet-communistische minder heden in de door Rusland gecontroleerde Balkanstaten voltrekken zich, zonder dat de beschaafde wereld in beweging komt. Met duizenden worden de Joego-Slaven in Roemenië, Bulgarije en Hongarije gearresteerd en per beestenwagen naar onbekende stemming weggevoerd. Thans is de Turkse minderheid in Bulgarije aan de beurt. Sofia heeft de Turkse rege ring laten weten, dat Bulgarije geen gastvrijheid meer kan verlenen aan de 250.000 in dit land vertoevende Turken. Ze zullen over de grens worden gezet. Heden is men reeds doende met het uitzettingsproces, dat op 10 October a.s. beëindigd moet zijn. De zaken van de nijvere Turken worden onteigend. Het maatschappelijk bestaan van een kwart millioen mensen wordt afgebroken. de hulporganisatie® der Verenigde Na- Het podium van de kerk, waarin ver moedelijk Augustinus zelf preekte. Het open vak in de half cirkelvor mige bank moet zijn stoel als pre diker hebben bevat. ten: de ligging; de grootte; een kapel, die de bekende van de eerste martelaar Stephanus kan zijn geweest; zelfs een baseliek, die het centrum der scheur- makende Donatisten in de onmiddellijke nabijheid (Augustinus kon ze in zijn eigen kerk horen!) kan hebben gevormd alles past in dit verband. Hier heeft dus onze grootste kerkvader geleefd en gewerkt. Hier werden de „Confessiones" (Belijdenissen) geschre ven, die na de Bijbel zelfs Thomas a Kempis" „Navolging van Christus" en Bunyans „Christenreis" de meest be kende lectuur der Christenheid kunnen heten. Hier ontstond het monumentale werk „De Viuitati Dei" (Over de Gods- staat), dat heel de kerkgeschiedenis der Middeleeuwen heeft beïnvloed. In deze kerk of hier vlakbij werd in 393 na Chr. het concilie gehouden, waarop voor alle volgende eeuwen de boeken der H. Schrift als canoniek werden erkend. Hoeveel gedachten wekken deze stenen op! Ginds was het podium met de plaats, waar gepreekt werd. De bediening van Gods Woord was hoofdzaak in de Oude kerk, in tegenstelling met de ontwikke ling in de Middeleeuwen. In het ruim van de kerk was de Avondmaalstafel ge weest. want het Sacrament had oorspron kelijk de tweede plaats. Monsieur Marec bevestigde mij dit uitdrukkelijk. De kerk. waar de preekstoel het hoofdmo ment vormt en de Avondmaalstafel de tweede rang bekleedt, komt overeen met de kerk der Christelijke oudheid. We dwaalden verder: er was zoveel te zien! De oude pakhuizen en kade-Ook zal In de tijd der Turkse (Osmaanse) heerschappij, vestigden zidh vele Turken in de Balkan, o.a. in Turkije. Nimmer heeft de kwestie der Turkse minderheid in Bulgarije onoverkomelijke bezwaren opgeleverd. Moeilijk daarentegen werd hun positie aan het einde van de eerste wereldoorlog, toen de Turkse Sultan Mohammed VI gecapituleerd had voor de geallieerden, doch Kemal Pasha in Anatolië de strijd voortzette, daarmee de grondslag leggende voor de nieuwe Turkse republiek. In 1925 wist Kemal Pasha een minderheidsverdrag samen te stellen, dat ook door Bulgarije werd ge tekend. Daarbij werden de rechten en pliohten der Turkse minderheid in Bul garije geregeld. Turkije beloofde hierbij o.m. om iedere in Bulgarije wonende Turk te laten repatriëren, indien hij of zij zulks wenste. De Turken, die zich in hun nieuwe vaderland een bestaan had den opgebouwd, vroegen om begrijpe lijke redenen niet om repatriëring. Door de jaren heen hebben zij zich rustig gedragen. Zeer zeker hadden zij een belangrijk aandeel in het economi sche leven van Bulgarije. Hun leed is begonnen, toen onomstotelijk kwam vast te staan, dat de doorsnee Turk niet de minste communistische neigingen had. Om al te lastige rode apostelen van zich af te schudden kon hij zidh immer be roepen op de Mohammedaanse gods dienst. Moskou beval de Balkanstaten de minderhedenvraagstukken onder ogen te zien en voorzover deze minderheden in gevaarlijke grensgebieden woonden en niet-communistisoh georiënteerd bleken te zijn. op te ruimen. In politieke krin gen te Ankara beschouwt men het als waarschijnlijk, dat er nog een neven motief bij komt. Turkije houdt nl. het been strak ten aanzien van de Darda- nellen-doorvaart. hetgeen in Moskou grote verontwaardiging heeft veroor zaakt. Men wil door de deportatie van de kwart millioen Turken Ankara tonen, dat Stalin een waardig antwoord kan geven. Wellicht hoopt men zelfs nog. dat Turkije, geconfronteerd met de moeilijk heden, een gematigder houding zal aan nemen tegen Rusland, vooral waar het de Dardanellen betreft. Hulp gewenst Turkije kan dit probleem alleen niet oplossen. Medio Augustus ontving de Turkse regering een Bulgaarse nota, waarin werd geëist, dat Turkije de 250.000 Turken voor 10 October de gerepatrieerd zou hebben. Maandag is de Turkse regering bijeen gekomen, waarbij het besluit viel, dat men nim mer 250.000 personen in nauwelijks ze ven weken tijds kon repatriëren, doch men heeft de regering te Sofia mede gedeeld, dat men het proces met alle ten dienste staande middelen zal bespoe digen. Reeds de andere morgen werd via de Amerikaanse Gezant een beroep zullen zenden, bewust, dat Turkije dit probleem niet alleen kan oplossen. beroep worden gedaan op ties. Allereerst moet er voor de uitgewe zenen huisvesting worden gevonden. Men wil op de Zuidkust van Turkije enorme tentenkampen inrichten, waar men de ongelukkigen kan ontvangen en admi nistreren. Het merendeel zal voorlopig in deze kampen moeten verblijven, tot dat het woonruimte gevonden heeft en een plaats heeft kunnen bemachtigen in het economisch leven. Voor welke gi- gantisahe moeilijkheden men hierbij komt te staan, laat rich begrijpen. Verboden ankerplaats" De Rotterdamse heer Versluis liep op een nacht langs de kust van Dui- veland, op zoek naar een zeiljachtje, dat ih een van de beide havens van Zijpe op hem zou wachten, maar niet gekomen was. Hij ging ergens dwais over de slikken naar een waarschu wingsbord „Verboden ankerplaats", om daarna tot de conclusie te komen, dat hij niet meer terug kon. De dicht onder de dijk lopende stroomgeu! was niet meer te doorwaden. De man zag de vloed stijgen en moest in de paal van het bord klimmen, om aan de verdrinking te ontkomen. Uren heeft hij zo gezeten. Toen de dag aan brak, en het water weer gevallen was. zakte hij naar beneden en be reikte, doornat en verkleumd, de wal. Hij kwam 's morgens in Zijpe Daar zochten anderen op hun beurt de heer Versluis. Poos en Slagter weer voor Thans in Amsterdam met 47 getuigen De Haagse ambtenaren van politie Poos en Slagter. die in de oorlog dienst heb ben gedaan bij de S.D. en door het Haag se B.G. ter dood zijn veroordeeld, zul len Maandag 18 September opnieuw de Amsterdamse bijzondere strafkamer terecht staan. De R. v. C. verwees deze zaak naar deze rechtbank. Er zijn van wege het O.M. in deze zaak 47 getuigen gedagvaard. Leemhuis en Bergehirt getuigen in de zaak-Heynis C. Leemhuis, B. M. Bergefurt en v. d. Weerd zullen op 1' Sept. voor i Haagse Bijzondere Strafkamer als getui gen optreden in de zaak tegen C. Heynis, die als hoofdrechercheur der Staats- recherche en deel uitmakend van de Do cumentatiedienst en het Elnsatzkomman- do van de S.D., illegale werkers heeft opgespoord. De Ned- Vakcentrale (op 1 Jan. 1949 ruim 2100 leden heeft de Regering ge schreven. da: zii niet voelt voor een al gemene loonsverhoging en een prijsstop, doch wel voor een daurtetoeslag van 5 pet bij een jaarinkomen van minder dan f4000 en fl per week voor loon- trekkenden beneden de 23 jaar. Per onderneming 9 pet „rijksambtenaren" Het Comité Burgerrecht heeft een en quète gehouden om na te gaan in hoe verre het administratieve apparaat de: industriële ondernemingen als gevolg van de overheidsbemoeiing in om is toegenomen. Deze enquête had trekking op vijftig middelgrote onder nemingen Op een totaal aantal u nemers van 18508 waren 1714 admini stratieve krachten, waarvan 193 perso nen een volledige dagtaak hebben aan het vervullen van de verplichtingen di? de overheidsvoorschriften met zich brengen. Per onderneming werken dus, zo con cludeert het comité, gemiddeld 4 (3,86 administratieve krachten voor de over heid, zodat bij een gemiddeld aantal administratieve werknemers van 34 per onderneming 9% hiervan in feite rijks ambtenaar is, gesalarieerd door de in- Ontheemde ouden v. dagen naar ons land Donderdagmorgen zullen op het station te Arnhem 24 ontheemden aankomen, die uit de Duitse vluchtelingenkampen zijn ontslagen. In totaal worden 200 van deze mensen, allen ouden van dagen boven de 65 jaar, verwacht. De R.K. Kerk neemt de zorg var mensen op zich. de Protestantse Kerken nemen eveneens 100 personen voor haar rekening. Deze ontheemden zijn van verschillen de nationaliteit en zullen tot aan hur dood in diaconale inrichtingen in ons land worden verzorgd. Braziliaans voetbal één dode Het leiden van een voetbalwedstrijd is vaak een ondankbare taak. Maar gevaar is er niet aan verbonden. In Nederland dan. Want in Brazilië blykt het hanteren van het fluitje een ris kante onderneming te zyn. De arbiter van de wedstrijd Vasco da Gama America, welke in ~io de Janeiro ge speeld werd. kan er van mee praten. Na afloop van de strijd, wilden de aanhangers van America, dat verloor, hem de nederlaag van hun club aan den lijve laten voelen. De menigte drong, toen hij het veld verliet, sterk op en zou hem gelyncht hebben, als de politie niet op het laatste moment had ingegrepen. Zij opende het vuur op de aanvallers, waardoor één per soon dodelijk werd getroffen. Ver scheidene anderen werden gewond, terwijl enkelen tijdens de paniek, die hierop volgde, onder de voet werden gelopen Fokker leverde eerste Meteor aan België He: eerste van de 150 Meteor-straal- jagers. die Fokker in samenwerking met Aviolanda voor België gaat bouwer., is gistermorgen door een Belgische vlieger van Schiphol naar Melsbroek gevlogen- Deze week zullen r.og zes van dergelijke toestellen volgen. Zoals men weet bouwt Fokker eveneens 150 meteor-straaljaeers voor onze luchtmacht- Goede vangst van Wassenaaise ieserve-politie Drie leden van de Wassenaarse reser ve-poli.ie, die de landdag van Steun Wettig Gezag in Dordrecht hadden bij gewoond. ontdekten Zaterdagnacht op de Deylerweg twee verdacht uitziende per- De rijdei Nieuw beveiligingssysteem op Bossche station Het voor ons land geheel nieuwe be- ■gisrteren op het station in Den Bosch in gebruik genomen. Met het tot stand komen van dit systeem (het NX- systeem), waarover we onlangs reeds uitvoerig schreven, worden op het spoor wegemplacement 91 wissels en 75 nieuwe lichtseinen electrlsch beveiligd. De ver- •de seinpalen zjjn thans overbodig. doordat vol- werden meegenomen naar het politfeDu-, rcau. Het bleken twee Hagenaars te zijn, die de motor 's avonds in Leiden hadden gestolen. Zij zijn ter beschikking van de Rijkspolitie gesteld. Zwarte effecten 60.000) ontdekt in Rijswijk In een café te Rijswijk heeft de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst dezer dagen voor 60 000 aan zwarte Ameri kaanse effecten in beslag genomen. Vier personen werden gearresteerd, doch zijn Inmiddels weer in vrijheid gesteld. De effecten zijn vermoedelijk reeds tijdens de oorlog gekocht. Rijkscentrale voor mechanische administratie Met ingang van 1 October zal Rijkscentrale kend krijgt Leiden e automatisch worden bediend op een Rijkscentrale"voor Mechanische Adminl- enkel tableau in het seinhuis Zoals be- stratie (R.M.A.) worden ingesteld, die zal ressorteren onder het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Deze Centrale heeft ten doel de ponskaartenwerkzaamheden van de diverse rijksinstanties te centraliseren. Bakkers protesteren tegen omzet belasting Op 20 September houdt het landelijk ctiecomité der Nederlandse bakkerij en -anketbakkery, waarin alle organisaties ertegenwoordigd zijn, in de Apollohal te \msterdam een protestvergadering tegen *e plannen tot verhoging van de omzet belasting. De eenvoudigste versnaperin gen zouden door die verhoging voor de „gewone man" niet te kopen zijn. Fabriek voor ploffietsen te Rotterdam B en W. van Rotterdam stellen de aad voor. f620.000 beschikbaar te stel- 'en voor een fabrieksloods met kantoor gebouw voor de N.V. Interpro 'er ver vaardiging van hulpmotoren voor rijwie- en. De bedoeling is. dat de Mij. die met medewerking van de Herstelbank de mo- '.orenfabriek Pluvier overnam, de ge- oouwen na twee jaar zal kopen Prins Bernhard tijdens de landdag van „Steun Wettig Gezag" in Dordt. Rechtt van de Prins ziet men generaal Kruis en links nog juist de heer K. Jansen Manenschijn, voorz. van het Gewest Z.-Holland, terwijl rechts van de generaal de heer G. W. Eisma, algemeen secretaris van S.W.G. te zien is. De 44-jarige mevr. M. Reedijk-Keizer, de -echtgenote van een fabrikant uit Hejnenoord. is Zaterdag gedood bij een auto-ongeluk aan de Dordtsestraatweg te Rotterdam. Prof. dr J. H. de Haas geneesk. insp. Volksgezondheid Prof. dr. J. H. de Haa» is benoemd tot geneeskundig inspecteur van de Volks gezondheid in algemene dienst, toege voegd aan de geneesk. hoofdinspecteur iet Den Haag als standplaats. Aangespoelde wilde eenden hadden vogelcholera Langs de Friese IJsselmeerkust zyn deze wfken een aantal dode wilde een den aangespoeld, die gestorven zün aan vogel-cholera. De dorpsomroeper van Lemsterland heeft een waarschuwing tegen het meenemen en het eten van ■teze dieren verspreid. Die Russen toch Radio Moskou heeft gisteren de 70ste verjaardag van de electrische tram ge vierd. Met veel aplomb wordt beweerd, dat de eerste tram is uitgevonden en ge bouwd door de Russische technicus Pi- rotzky. Wij vernemen niet of de Russen ook het eerste paardentrammetje hebben gecreëerd Het leven in België wordt duurder De „Nation Beige" voorspelt, dat het Indexcijfer der kleinhandelsprijzen stijging van 7 punten zal te zien geven, tengevolge van de hogere prijzen vooi varkensvlees en chocolade. Enorme typhoon teistert lapan 6000 Huizen verwoest Naar Ass. Press meldt, woedde gister morgen in de industriegebieden van Kobe en Osaka een tyhpoon, waarbij windsnel heden van 200 K.M. per uur werden ge registreerd. Schepen, huizen en bruggen werden vernield en uitgestrekte lande rijen liepen onder water. Volgens de po litie in Tokio zouden er zelfs 6000 huizen verwoest. 10.000 beschadigd en 118.000 onder water gelopen zijn. Daarenboven zijn 339 schepen gezonken en 62 bruggen weggespoeld. Men heeft reeds 109 doden en meer dan 1000 gewonden geteld. Bijna 600 Jehovagetuigen in Oost- Duitsland gearresteerd Sedert Woensdag jj. zijn in Oost- Duitsland meer dan vijfhonderd Jehova getuigen gearresteerd. Zij worden door de Oosiduitse autoriteiten beschuldigd van activiteit voor het „Amerikaans i perialisme", zoals wij meldden. Rode gruweldaden in Korea Een Noord-Koreaanse communist heeft, aldus Ass. Press, in koelen bloede zeven Amerikaanse krijgsgevangenen neerge schoten. Vijf van de Amerikanen werden gedood en twee gewond. Men vond de slachtoffers met de handen op de rug gebonden en onder de aanvallers bevon den zich ook vrouwen. Ook werd eer vijftal oorlogscorrespondenten bij Jong- san door guerrilla's beschoten, waarbij twee hunner verwondingen opliepen. In België ongeveer 80.000 werklozen Blijkens een mededeling van de Neder landse Kamer van Koophandel vck gië en Luxemburg zyn in België 90 duizend mannen tussen 20 en f werkloos. Mr H. G. v. d. Viesprijs voor letterkundigen De Ned. Fed. van Beroepsverenigingen an Kunstenaars, afd. Letterkunde, stelt tot 1 Nov. 1950 Nederlandse toneelschrij vers in de gelegenheid mede te dingen naar de mr H. G. v. d. Viesprijs- Wijlen mr v. d. Vies heeft een bedrag van f 15000 gelegateerd aan de Ver. van Let- lerkundigren, van welk bedrag de rente dient te worden besteed voor de bekro ning van het naar het oordeel van hel bestuur beste Ned. toneelwerk. Inzen dingen kunnen desgewenst onder motto worden ingezonden aan het secretariaat Amstelkade 111, le etage, Amsterdam- Zuid. De prijs zal worden toegekend omstreeks de le April 1951. Oudste blokfluit ter wereld in Den Haag Aan de muziekhistorische afdeling van het Gemeentemuseum iq Den Haag is door de stad Dordrecht in bruikleen af gestaan een blokfluit van omstreeks 1450. de oudst bekende blokfluit ter wereld. Deze fluit werd in 1941 gevonden bij het blootleggen van de oude funderingen van het huis „Te Merwede" te Dordrecht. KUNSTSCHILDERS PROTESTEREN TEGEN VAN MEEGEREN- PROPAGANDA De Ned. V£r. van Kunstschilders ma ken publiek en Overheid eT op attent, dat zij de wijze waarop de verkoop van de nagelaten schilderyen van Han van Meegeren plaats vindt, ten zeerste laken. Zij achten de eer van hun vak geschaad door de daden van schilderijenverval- sers als Van Meegeren. Zij achten het verkeerd, dat deze zaak wordt opgebla zen tot wanstaltige proporties, een zaak, die h.i. met de kunst en hare beoefening geen enkel verband houdt. POST VOOR TROEPENSCHIP GOYA Post bestemd voor terugkerende mili tairen aan boord van het troepenschip Goya, welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 7 SeDtember worden ter post bezorgd. GIRO VERKEER MET HET „SAAR- GEBIED". M i v. 1 Oc ober a.s. wordt het inter- nauonaal giroverkeer met het „Saarge- bied" hersteld. De betalingen zullen het chequekantoor te Parijs lopen en I aerworpen zyn aan de bepalingen, gel- dend voor he: internationale girover- j Keer met Frankrijk. TENTOONSTELLINGEN IN HET PRINSENHOF TE DELFT In het Prinsenhof te Delft zal in de komende winter een serie van zes ten toonstellingen en lezingen worden ge houden onder de titel „Met burgerlijk leven in de Ned. stad in de 16e en 17e eeuw". De eerste expositie is van 21 Sept. tot en met 5 Oct. en bevat werken de graveur van vorstenportretten Manteuil. De heer F. Lugt zal over Man- teuil een lezing houden. Van 22 Oct. af zal gedurende twee weken een kunstten toonstelling worden gehouden t.g.v. het honderdjarig bespan van het ..Kunst salet" te A'dam. Verder zal er een grote Spaanse tentoonstelling worden gehou den en overweegt de directeur een ten toonstelling van bloemstukken, waarbij de bloemschikking met levende bloemen wordt gedemonstreerd. De minister van Buitenl Zaken van Pakistan, Sir Mohammed Zafrullah Khan, brengt een driedaags onofficieel bezoek aan ons land. Gistermorgen werd hij door minister Stikker ont vangen op diens departement t:an Buitenlandse Zaken op het Plein 23. De hoge gast bij het verlaten van het gebouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3