Jliruwc $titeriK (frurant Imerikaanse verdediging effectiever dan in ^oor Duitsland en Lotharingen twintig permanente divisies Drie Duitsers op 't nippertje van zinkende lichter gered Amsterdamse ballonrace werd een nat fiasco Wist U McArthur vordert meer troepen voor tegenoffensief BANDAG 4 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20403. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stoatvasticf; is gheölmo tntjn bert ia foveas poet" Een en dertigste jaargang No 8214 Volkstuinders brachten een stukje geluk De defensie dei Pactlanden Atlantisch oppercommando te Londen heeft er bij de Pactlanden op ngedrongen, dat ten spoedigste een opperbevelhebber zal worden loemd in de strijd tegen het oprukkende communisme. Tot dat doel is de een gemeenschappelijk defensiefonds nodig. De wereldsitutatie de een gemeenschappelijk defensiefonds nodig. De wereldsituatie i het collectieve Westelijke verdedigingsstelsel, Charles Spofford, voor- er van de „Raad van plaatsvervangende ministers", vertrekt naar krachten van de republiek Indonesia ishington om deze dringende defensiezaken met Truman en Dean ïeson te regelen. Deze laatste heeft zijn minister Johnson gemachtigd, milliard dollar voor defensie uit te geven, ofschoon de Senaat hier- zijn goedkeuring nog niet heeft gehecht. oogstwaarschijnlijk zal het oppercom- "d voor de gezamenlijke Westelijke iie worden opgedragen aan een ikaan. Een Fransman zal belast den met de landstrijdkrachten, een elsman met de marine- en een Ame- an met de luchtstrijdkrachten. Er en heel wat dollars op het tapijt moe- worden gebracht. e hierboven genoemde 16% milliard ar zijn slechts een gedeelte van de de defensie uitgetrokken fondsen. Is bekend, behelst het program, dat September door de Senaat (waar- het Huis van Afgevaardigden ac- gaat) moet worden goedgekeurd, 4 milliard dollar voor de bewapening het buitenland wordt besteed. Hier- is 3% milliard voor de Pactlanden Ie rest is bestemd voor Turkije, Grie- and en het Verre Oosten. Amerikaanse min. van Arbeid, Mau- Tobin, heeft gisteren te kennen ge- n, dat thans een record aantal van ïillioen personen in het arbeidspro- umoerige wittebroods weken i dreiging van moord, doodslag en jmd.' Ziehier het weinig romantische n het feit, dat een jongeman meisje ten huwelijk vroeg en van I vader geen toestemming kreeg. Het n Costas en Thassoula heeft jddels via de wereldpers al de ronde hij schaakte haar en vluchtte i bruid in de bergen van Kreta, freigde een vete te ontstaan tussen Iberale familie van het meisje en de llistische familie 'van de bruidegom. i Athene heeft gisteren gearresteerd wegens ontvoering t ongeoorloofd dragen van wape- |De gelieven zijn reeds getrouwd, de vader van de bruid betwist de ttheid van het huwelijk op grond (Thassoula's leeftijd: zij is nog maar Men vreest, dat de plotselinge ie van Costas ernstige ongere leden op Kreta zal veroorzaken. De pisschop zegt, dat het huwelijk gel- al met al zullen toch niet jonggehuwde paartjes in Nederland zulke rumoerige witte- weken zullen beleven (er hoop voor Mrs Hall mid had het zeldzame bloed leven van mevrouw Kathleen die nog steeds ernstig ziek ligt 'y (Engeland), is Zondagmiddag voorlopig gered, toen men vond, wiens bloed tot dezelfde zeld- bloedgroep hoort als het hare. is onmiddellijk per politieauto een ziekenhuis gebracht, om liter bloed te geven vrouw Hall kan tihans weer enkele i in leven worden gehouden. Meer is echter nodig, alvorens de vi ireerd kan worden uitse douane-ambtenaar met beker bewerkt He Nederlandse voetballer de grens overtrekken (Nederlandse politie heeft de Britse jiteiten in Duitsland in kennis ge- ivan een incident in het Limburgse (plaatsje Siebengewald. Daar wilde (vlak bij een boom, die de twee lan- pcheidt, een foto maken van een hlelftal van de Stormvogels, dat een len beke. had gewonnen. Een Duitse ke-ambtenaar stond dat blijkbaar kan. Hij begaf zich volgens de voet- |s op Nederlands gebied en wilde Ier spelers mee de grens overtrek- |Het gevolg was een flinke vecht- waarbij zelfs de beker als wapen t deed. Dank zij de beker gelukte e Nederlanders hun belaagde kame- vrij te krijgen. Met haastige spoed daarna de Duitser de grens over rkt. ces is opgenomen en minder dan 3 mil- lioen man werkloos is. Het Amerikaanse „arbeidspotentieel" is gereed voor defen sie-productie. De Ver. Staten hebben thans meer en betere fabrieken voc defensie dan in 1940. Als het moet, Amerikaanse arbeider bereid nog langer voor de bewapening te gaan werken dan 40 uur per week. Pleven ziet de ernst in Zoals wij Zaterdag reeds hebben ver meld, wordt in Frankrijk de duur van de eerste oefening voor dienstplichtigen van 18 maanden tot 2 jaar verlengd. In aansluiting hieraan laten wij nog vol gen, dat de Franse minister Pleven klaard heeft, dat 20 permanente divisies in Elzas-Lotharingen en in Duitsland ge legerd zullen worden. Hij is van plan Frankrijk opnieuw tot een militaire mo gendheid te maken, zelfs al zouden daar toe andere doeleinden van groot belanj moeten worden prijsgegeven. Ook hier net als in Amerika zal de herbewapening ten gevolge hebben, dat in bepaalde dustrieën de dreigende werkloosheid wordt ondervangen. Gezien de historische tegenstelling tus sen Duitsland en Frankrijk, kan men niet zeggen, dat de geschiedenis zich steeds herhaaltPleven stelde name lijk vast: „Alles wat Duitslands veilig heid bedreigt, betekent tegelijkertijd een gevaar voor de veiligheid van Frankrijk." Hij voegde er echter aan toe, dat het probleem van de Duitse herbewapening maar niet „zonder meer" kon worden aangevat. Hoe zal Frankrijk de versterkte de fensie moeten betalen? Pleven zal daar toe onbeschroomd materialen, credietèn en goederen aan het buitenland, dus hoofdzakelijk Amerika, vragen, aange zien het alleen de bewapeningslast on mogelijk kan dragen. Volgens latere berichten, zou het plan- Bureau van het Atlantisch Pact, waarin de plaatsvervangers der ministers van Buit. Zaken zitting hebben, voorgesteld hebben dat het aandeel der respectieve landen als volgt zou zijn: Voor Engeland 10 divisies (waarvan 5 gestationneerd op het vasteland); voor Frankrijk, als ver meld, 20 divisies, voor Amerika 4 divi sies (naar Europa), voor België 4 en voor Nederland 3 divisies. De aanval op Ambon nadert Vliegveld wordt gereed gemaakt De regering van de Republiek de Zuid-Molukken deelt mede, dat de strijdkrachten van de republiek Indone sia thans bezig zijn, het vliegveld op Boeroe in gereedheid te brengen. tenyijl er op de overige eilanden van. de Moluk- ken troepen samengetrokken zijn, zodat men binnenkort een grote aanval op Ambon verwacht zowel van de zeezijde als uit de lucht De afgelopen week beperkten de strijd- zich tot beschietingen uit zee. Te Tuwehu en Itawaka zijn enige huizen, een school en een kerk beschadigd. De bevolking betreurt vier doden Komt het Indonesische kabinet heden gereed Men verwacht, dat Natsir heden nog zal slagen in de samenstelling van een Indonesisch kabinet, nadat Soekarno door persoonlijk ingrijpen een einde had ge maakt aan het geschil met de P.N.I., dat alle pogingen verijdeld had. Volgens de laatste berichten krijgt de P.N.I. de volgende portefeuilles: Buiten landse zaken mr Soesanto Tirtoprodjo. arbeid mr Wilopo, waterstaat ir Oekar Bratakoesoemah en voorlichting A. Mono- noetoe. Assaat, tot voor kort vice-president der republiek, komt in aanmerking voor binnenlandse zaken. Volksraad-voorzitter Naudé naar ons land De voorzitter van de Zuid-Afrikaanse volksraad, de heer Naudé zal. na zijn verblijf in Londen, waar hij de opening van de nieuwe zitting van het Lagerhuis gaat bijwonen, een bezoek aan Neder land brengen. Nederlaag voor Nehroe Pandit Nehroe heeft Zaterdag in zijn partij een nederlaag geleden, toen candidaat van zijn tegenstander Sarder Patel. n.l. Poersjotamdas Tandon, tot voorzitter van de „Indische Nationale Congrespartij" werd gekozen. Nehroe en Sardar twisten over kwestie der ontheemden en de betrek kingen met Pakistan. Over Tandon' candidatuur heeft Nehroe zich uiterst scherp uitgelaten. Men aoht het niet mogelijk, dat Nehroe zijn ontslag zal Willemstad weet wat ollerea is Twee dagen na de ramp van 29 Aug. toen de historische Hervormde kerk van Willemstad afbrandde, is in het stadje een lijstcollecte gehouden. De opbrengst was ƒ16.165. De plaats heeft 2000 In de stikdonkere nacht Boot was in zwaar weer bij Schiermonnikoog van sleep losgeslagen Drie Duitse zeelieden zjjn Zaterdagnacht bij Schiermonnikoog op het nip pertje gered door schipper Klaas Toxopeüs en zijn mannen. De Duitsers waren aan boord van een zeelichter, die van een sleep was losgeslagen en al grotendeels onder de golven was verdwenen, toen de reddingboot Twente bijdraaide. marinevaartuig opgepikt. De studenten waren van Rotterdam onderweg naar Brunsbüttel, toen zij door het zware weer werden overvallen. Het jacht is geborgen. Op de Elbe tussen Cuxhaven en Bruns büttel is Zaterdag het Nederlandse ms. Delfia in de mist in aanvaring gekomen met een Duits schip. Het werd mid scheeps beschadigd, doch heeft de reis voortgezet. Om twee uur werd de kustwacht Terschelling gewaarschuwd en niet lang daarna koos de Twente zee in een stik donkere nacht. De losgeslagen lichter intussen afgedreven en op het rif vai Bosplaat geslagen. Aan boord waren aen in levensgevaar, de kapitein Heinrich Willems (60 jaar) en de trozen Karl Haertel (42 jaar) en Fritz Becker (46 jaar), allen uit Bremerhafen. Het vaartuig had geen reling. Op han den en voeten kropen de drie Duitsers van het achterschip naar voren. Op gegeven ogenblik draaide de Twente bü en kwam met een hoge zee langszij- De mannen sprongen over en waren gered. De lichter, geladen met 700 ton steenkool, is verloren. De schipbreukelingen kregen in hotel te Anjum droge kleren en zijn daag via Delfzijl naar huis gegaan. De sleepboot ging met een overgebleven lichter voor anker onder Borkum beter weer af te wachten. Nog twee schepen Zaterdagavond is voorts het Zweedse jacht Sluggo bij een poging om de haven van Nieuwediep binnen te lopen, tegen de zeedijk van de marinehaven lek geslagen en gezonken. De drie Zweedse studenten, die aan boord waren, konden op de dijk klimmen en werden door Ook paratyphus in Tiel Ziekte heeft gunstig verloop Na Waalwijk heeft thans ook Tlel een vrij groot aantal gevallen van para typhus. De haard van de epidemie is ge vonden en men heeft goede hoop, de ziekte te kunnen localiseren. Zij heeft gunstig verloop. e twee ziekenhuizen zijn reeds door paratyphus-patiënten geheel '<ezet. Er zal met medewerking van het Rode Kruis school tot noodziekenhuis met 25 bedden worden ingericht. Het noodziekenhuis in Waalwijk is nog steeds in gebruik. Illusies verregenden Leeglopende en leeg lópende ballons (Van een onzer verslaggevers) Het is Zaterdagmiddag op het ondergelopen land nabij de Stadionkade in Amsterdam de middag der verregende illusies geweest. Het was zielig. Zielig voor de ballonvaarders. die hier waren gekomen met illusies van Zwitserland en Italië en die óf niet startten, óf terechtkwamen in de Veluwse zandverstuivingen. Zielig voor de duizenden vaders en moeders en kinderen, die als kleddernat geregende hopen vodden tegen elkaar zaten op de onbeschutte verlatenheid van dat zandterrein. dan wel. in de enkele wrakke consumptietenten beschutting zochten, tegen wat. met hele tanks tegelijkuif de wolken gevallen kwam: regenwater. „Met deze wind", zei hij, „kom je een heel eind! Misschien zelfs wel in Zwit serland of in Italië". En de Fransman Jacquet, wie het wa ter uit de pet in een straal over het ge zicht droop, was niet minder opgewekt Dat is het plezierige van de ballon- sport. Het is een sport voor mensen met illusies en optimisten. Ze praten over wereldreizen en ze belanden altijd er gens in een stuk polder, een kilometer of wat van de plaats van vertrek. Maar niettemin ze hebben visa voor alle lan den der aaTde! (Zie vervolg op pap. 3) die natte en, omdat de aarde, Het was zielig voor de plaatsen van een tientje en een rijksdaalder het stuk. die zó leeg waren als de ballon van de heer Boesman, nadat, door een scheur in het doek, 200 kubieke meter gas het veld opgestroomd was. We stonden daar ipaar i bedoening en we keken ns ken, die er eigenlijk niet w het alles één grijze brij wa de hemel en het water. Als bultige bobbels lagen in dat grijs de ballons, grijs en geel en rood en blauw. Met hun grote opschriften. De ballonvaarders liepen er langs, druk, wegduikend onder een stuk zeil doek. maar niet ontmoedigd. „We gaan natuurlijk weg", zeiden zij ..En waar denkt u te land te komen?" vroegen we aan de Belgische ballonvaar der Van Droogenbroek. Zijn naam was met zijn uiterlijke verschijning volko men in tegenspraak. De man had geen droge draad, laat staan een* droge broek, aan het lijf. Maar de illusie leefde sterk in hem Autobus met communis ten beschoten Schot hagel uit schuit in Breezand Een autobus, die Zondagmorgen uit Friesland naar Amsterdam reed met 33 bezoekers van 't „Waarheid-zomerfeest", is bij Breezand (N.-H.) uit een zolder schuit beschoten, vermoedelijk met een jachtgeweer met hagel. De linkervoor- van de bus werd vernield en de ehauffeur kreeg een lichte schram, waar schijnlijk door wegspringend glas. De bestuurder stopte de bus onmid dellijk en rende naar de schuit. De da ders bleken al gevlucht te zijn. De po litie stelt een onderzoek in. Coloradokevers waaien uit Duitsland over Aardappelvelden in 20.000 gemeenten zijn er aangetast Vooral in het Oosten van ons land hebben de boeren veel last van uit Duits land overgewaaide coloradokevers. In West-Duitsland zijn de aardappelvelden meer dan 20.000 gemeenten, dat is 90 procent van het daar aanwezige aard appelareaal, door de kevers aangetast. De akkerbouwcommissie van de Stich- ng voor de Landbouw, die dit meedeelt, van oordeel, dat gecoördineerde be strijding van de kever in West-Europa dringend noodzakelijk is. In ons land wordt de actie krachtig gevoerd, maar zijn nog boeren, die het niet al te Nehroe en Natsir laten zich in met Bertha Zij belooft, te Singapore te blijven Als men de president van de vereni ging voor 't welzijn der Mohammedanen te Singapore, Mohammed Andoel Majid, geloven mag, dan zou de Indonesische kabinetsformateur Natsir, die voorzitter in de Indonesische Mohammedaanse partij Masjoemi, persoonlijk belang stellen in Bertha Hertogh, en hij Bertha willen toelaten op een Moham medaanse school te Bandoeng. Pandit Nehroe. de premier van India, t ook de gehele Mohammedaanse wereld zijn volgens Majid bezorgd. „Indien het ins geen recht Iaat wedervaren", al dus Majid „dan zullen wij weten wat ons te doen staat. Dan zullen wij elders deze zaak aanhangig maken. Het zal godsdienstkwestie worden, waarin Indonestië. India en Pakistan belang zullen stellen". Intussen z\jn Bertha, haar pleegmoe- ;r en „echtgenoot" heden voor hooggerechtshof te Singapore verschenen. In besloten zitting hebben beide partijen het proces afgesproken, dat Bertha onder de rechtsbevoegdheid van het Hof blijven. Bewapende politie bewaak te de ingang. een nader de bepalen dag zal de zaak in een openbare zitting dienen. Majid beweerde nog, dat het gemakke- jk zou zijn geweest, Bertha naar Indo- esië of Pakistan te brengen, als men dit gewild had. Engeland heeft nieuwe straaljager Het nieuwste Engelse straalvliegtuig, de „Supermarine 535" een product van de Vickers Armstrong fabrieken heeft, thans eerst wordt meegedeeld, op 23 Augustus proef gevlogen. Het is een verbeterde uitgave van de in 1498 ge bouwde „Attacker". De machine is met vier machinegeweren, die in de vleugels zijn geplaatst, bewapend. Van het totaal verregende terrein aan de Stadionkade te Amsterdam steeg Zaterdagavond na eindeloos wachten de Fransman Cormier op. Zijn ballon kwam in Kootwijk te- Zes gewonden bij botsing in Hoevelaken ziekenhuis Hoevelaken, haar pas uit Indonesië teruggekeerde zoon, drie liftende militairen en een chauffeur zijn Zaterdagmiddag bij een autobotsing in Hoevelaken gewond. De dame kreeg een zware hersenschudding en een dijbeenbreuk, haar zoon een lichte hersenschudding en een armbreuk, de militair M. J. Leerkamp uit Enschede een schedelbasisfractuur, een beenbreuk en een hoofdwond, de militair K. van Dijk uit Marssum (Fr.) wonden in 't ge zicht en de militair J. C. van Roekei uit Bennekom lichte verwondingen. Allen werden naar een ziekenhuis of hospitaal gebracht. De militairen horen thuis in de Kromhoutkazerne te Utrecht. De auto van de fain. De Vries botste tegen een bestelwagen uit Rotterdam, die een truck wilde passeren, doch door deze geraakt werd en niet tijdig meer kon stoppen. De chauffeur van de be stelwagen werd licht gewond. Aardbevingen en ram pen op vele plaatsen" Aantal doden 77, gewonden 95 Het week-einde is val rampen geweest, 'ie tezamen 77 doden en 99 gewonden gekost hebben. In Japan stortte bij Maeeto Moera, 200 km ten Noorden van. Tokio, een spoorwegtunnel in: 4 9doden. Op 10 Juni j 1. stortte 150 km ten N.W. van Tokio ook een tunnel in, waarbij 50 men sen het leven verloren. In Wisconsin botsten in de buurt van Milwaukee, twee treinen op elkaar. Er zijn acht doden en 50 gewonden. In Opper-Assam doen zich nog steeds zware aardschokken voor. De bevolking van Dibroe-Garh kampeert opnieuw in de open lucht. Er worden daar nog twaalf schakken per dag geregistreerd. Het gevaar voor overstromingen van de Brahmapoetra en haar zijrivieeren blijft r>og groot. Vliegtuigen werpen voedsel uit voor de getroffen bevolking. Tussen Kasjmir en New Delhi ont spoorde, in de Noordelijke Poendsjaa, een trein: 20 doden en 45 gewonden. Men denkt aan sabotage. De slachtoffers van de vliegramp bij Cairo zijn Zaterdag begraven. Vijftien van hen. waaronder waarschijnlijk de Nederland er Meilof, konden niet worden geïdentificeerd. Minister Schokking morgen in Londen De Nederlandse delegatie die deel zal nemen aan de periodieke bijeenkomst van het defensie-comité der Westerse Unie, welke morgen in Londen wordt gehouden, zal bestaan uit aninlster Schokking. generaal Kruis, ir G. C. Stuyt, van de directie Europa van het ministerie van Buitenl. Zaken, en luït- kol. A- L. v. d. Berghe, chef van het kabinet van de minister. Prinses bedankt voor kunstgenootschappen En verlaat tijdelijk Het Loo Prinses Wilhelmina zal zich in ver band met het bereiken van de zeventig jarige leeftijd terugtrekken uit de kunst genootschappen, waarvan zij lid is. Wegens het aanleggen van centrale verwarming in een gedeelte van het pa leis t Loo zal de Prinses van heden af voor enige tijd afwezig zijn en haar wo ning op paleis Soestdijk betrekken. Daar na zal zij nog enige tijd naar de Ruy- genhoek gaan. DAT een Canadees vliegdekschip met twee torpedobootjagers binnenkort oi land zal bezoeken. DAT het echtpaar H. J. Derkink- Stokreef te Hengelo (85 en 82 jaar oud) morgen het diamanten huwelijksfeest viert. DAT Zaterdag in Foxhol de kustvaar der Harm voor de gelijknamige N.V. te Hoogezand te water is gelaten. DAT er dit weekeinde een wild zwijn (150 kg) in de buurt van Den Bosch is neergeschoten. DAT B. en W. van Eindhoven n; renlang aarzelen de raad hebben geraden, niet over te gaan tot uitvoering van een oorlogsmonument volgens het in 1947 bekroonde, maar door de bur gerij niet gewaardeerde ontwerp. DAT de communistische oud-wethou der van Onderwijs in Hengelo, H. Her der, voor de C.P.N. en voor de gemeen teraad heeft bedankt DAT de V.V.V. te Scherpenzeel 50 jaar bestaat. DAT mr J. Lindhorst Homan, ir J. S. Keyser, mr C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg en mr B. W. Biesheuvel voor Nederland van 11 t.m. 13 Sept. naar de vergadering van de Marshall-commis sie der internat, federatie van agrarische producenten in Parijs zullen gaan. DAT het bekende boemeltje van Aals meer, „Bello", Zaterdagavond met een plechtige „begrafenis" zijn laatste rit I door bloemenland maakte. DAT de hoogleraren dr ir F. A. Ve iling Meinesz, dr J. H. F. Umbgrove, dr W. G. Burgers en' drs B. G. Escher op de Westerdam stapten om van 1214 September is Washington een aardrijks kundig congres bij te wonen. DAT gistermiddag het in een villa ge vestigde magazijn van de machine- er gereedschappenfcandel Z.A.B. aan d« Stationsstraat te Borne (Ovis uitge brand en de schade op 150.000 wordt geraamd. DAT Diemen gistermiddag door defect in een kabel een paar uur zonder stroom zat. DAT namens de Rotterdamse pakhuis- meesteren een monument van de weder opbouw aan de Rijnhaven is onthuld. DAT de Engelse minister Webb tij dens zijn bezoek aan ons land o.m. ge confereerd heeft met zijn collega Mans- holt. DAT de plantenziektenkundige dienst te Wageningen een aantal woelratten nodig heeft en een premie van ƒ1 heeft uitgeloofd voor elk dood exemplaar, hetwelk er (liefst ongefrankeerd en als ijlgoed) heen wordt gestuurd. DAT de R.K. stucadoorspatroonsbond Woensdag en Donderdag in Vught het 30-jarig bestaan viert DAT burgemeester Oud ere-voorzitter is geworden van de afd. Rotterdam der Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen (uit de bezettingstijd). DAT Zaterdag het tot 10 September durende Jordaan-festival in Amsterdam door de wnd. burgemeester is geopend en direct daarna 1000 postduiven in stro mende regen werden losgelaten. DAT de collecte voor de kankerbe strijding in Amsterdam bijna een 1 opbracht. DAT Prins Bernhard beschermheer geworden van de Ned. federatie v harmonie- en fanferegezelschappen, die 40 jaar bestaat. DAT de KNAC een organisatie wil vormen om via benzinestations langs de hoofdverkeerswegen automobilisten, wie de route bekend is, te waarschuwen |>ij een eventuele dringende telefonische oproep. DAT een deputatie van Nederlandse klompenmakers uit Enter Zaterdag en thousiast is ontvangen op de eerste Duit se klompenbeurs na de oorlog in Mün- DAT de Nederlandse Algemene Bond voor Postduivenhouders, die met 3000 diüven een „t.b.c.-vlucht" organiseerde, ook 1100 aan het Nederlandse Kanker- instituut heeft afgedragen. DAT Zaterdag ln Dillenburg (Did.), waar het stamslot van de graven van Nassau-Dillenburg staat, de feestelijkhe den Lg.v. het 600-jarig bestaan der stad zijn begonnen en jhr Sickinghe, directeur van het koninklijk huisarchief, de groe ten en gelukwensen van Koningin Juliana overbracht. DAT onze nieuwe ambassadeur in de Ver. Staten, dr J. H. van Royen, Zaterdag et de Nieuw-Amsterdam in New-York aangekomen. DAT de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam ontraadt relaties aan te gaan met het rechtskundig recherche bureau Rerebu (eig. J. K.), gevestigd in het Beursgebouw te Amsterdam, De dreigende toestand op Korea Roden rukken opnieuw op en practisch staat het gehele front in vuur en vlam De gang van zaken in Korea maakt het noodzakelijk, dat snel de strijd krachten der Ver. Naties worden uitgebreid. Immers, door hun getalsterkte blijven de communisten in de meerderheid en McArthur is van plan, een groot tegenoffensief aan te vangen. Dicht bij de grens van Noord-Korea werden sterke troepenconcentraties waargenomen, hetgeen wijst op recru- tering van Koreanen uit Z.O.-Mandsjoerije. Dit is de tendenz van het rap port, dat de generaal uitbracht aan de Veiligheidsraad. De voornaamste wapenfeiten voor heden: Op alle punten zijn de Roden in het offensief. Reuter seinde, dat het front „helemaal door elkaar" lag, waarbij vriend en vijand elkaar zocht in stromende regen en volledige duisternis. In het rapport van McArthur zegt hij, dat het zijn plicht is er op te wijzen, dat de grondstrijdkrachten zonder uitstel moeten worden geleverd, om de bedrei ging der internationale veiligheid te kun nen bedwingen. Overigens prees hij in het bijzonder het gecoördineerde optre den der vlootstrijdkrachten van acht landen. De frontberichten dekken elkaar op verscheidene punten, maar hier en daar zijn ook verschillen- Ass. Press stelt vast, dat het nieuwe felle offensief der Noord- Koreanen uit het Noorden dee Roden Zondag tot op 16 km van Taegoe heeft gebracht en tegelijk beuken zij op de uiterste Oostelijke en Zuidelijke eindpun- tèn van het front De Amerikaanse mari ners hebben ten Westen en ten Zuiden Het schilderachtige stadje Oudewa ter viert 9 September feest omdat het 375 jaar bestaat. Evenals in Naarden hebben vele inwoners zich gestoken in historische costuums en daarmee vormt het moderne rijwiel met hulp motor wel een heel scherp contrast. Regeringsoverwinning in Turkije De gemeenteraadsverkiezingen in Tur kije hebben een overweldigende meer derheid opgeleverd voor de democrati sche partij van premier Adnan Men- deres. In Istanbul sleepte zijn partij van de 68 zetels er 67 in de wacht De op komst van de kiezers kwam niet boven de 40 pet uit. Jongsan de vijand echter circa 7 km teruggeslagen. Practisch staat het gehele 120 km lange front in vuur en vlam. Hoe is de verhouding der krachten? In de strijd staan 12 communistische divisies, samen 120.000 man. met 30.000 man in reserve, tegenover 4 Amerikaanse leger divisies, 1 divisie mariniers en 5 Zuid- Koreaanse divisies. Wat meldt Reuter? De Noordelijken hebben vanochtend hun offensief tegen de drie hoeken van het front der Ver. Naties voortgezet Zij drongen op naar de Noordelijke toegangen tot Taegoe en. 9neden aan de Oostkust de belangrijke weg tussen Pohang en Taegoe af Toege geven wordt, dat de V.N.-strijdkrachten bij Jongsan terreinwinst boekten. Ook bevestigt Reuter, dat bij Taegoe de Noor delijken weer tot het offensief overgin gen en successen boekten op 5 km boven die stad. Aan de Oostkust hebben de Roden An- gang-Ni. een spoorweg- en wegenknoop punt, 16 km ten Westen van Pohang ver overd Hierdoor sneden zij de vitale be- voorradingsweg af. die voert van Pohang via Angang-Ni en Jongtsjon naar Taegoe. Hierbij stippen wij aan. dat de verdedi gers van Pohang, d.i. dus de Zuid-Kore- aanse 6e divisie, ook van uit het Noor den onder zware druk staan, want de aanvallen op de haven en het vliegveld werden hervat- En in het Zuiden valt ook al weinig moedgevends te constate ren. want de Roden bedreigen daar de Z.W. toegangsweg naar Masan. Het komt ons voor, dat alleen massale Iuchtralds de situatie kunnen redden, tot dat MacArthur de noodzakelijke grond strijdkrachten heeft gekregen. De Ameri kanen hebben voor het eerst de nieuwe Pattontank van 45 Ion in de strijd ge worpen. De plotselinge verschijning er van aan het front was voor de Noord- Koreanen een „verrassing". De nieuwe tank heeft een kanon van 90 mm. dat granaten ofvuurt met een snelheid driemaal groter dan die van het ggluid. De rupsbanden zijn breder dan bij de .Pershing en Shermantanks, ter wijl de motoren ook sterker zijn. f WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met later plaatselijk weer enige regen- of motregen. Ma tige. tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West Des nachts iets warmer- (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag. Zon 5.57—19.20; maan 32.34— 16.13 uur. 12 Sept. NJ4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1