Bicuiue |Tciiisrt)e (tfiramnt Prïjsstop en voor alle tevens 5 procent meer loon werknemers Hun valse vriend is het communisme, dat tot slavernij voert Bundeling der democratie wordt een betrouwbaar schild Vóór McCloy naar V.S. vloog ontving hij nieuw Duits plan Wordt de strijd over 38ste parallel voortgezet? Zon in de avond Onwezenlijk en star Acht dodelijke ongelukken in het gehele land Wist U )ONDERDAG 31 AUGUSTUS 1950 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StoatMSUcfe h tnqn berl in te^easpott" Een en dertigste jaargang No 82!! WAAR TOERT WILLEM? Vakbeweging vraagt Ook hogere kinderbijslag en andere uitkeringen pE DRIE VAKCENTRALEN STELLEN VOOR le, dat de lonen van werknemers, zowel mannelijke als vrouwelijke, n ongeacht hun leeftijd, met 5 procent worden verhoogd; 2e, dat deze verhoging voor mannelijke arbeiders van 23 jaar en luder minimaal 2.10 per week zal bedragen. Daarna zal door het Col- >ge van Rijksbemiddelaars vergunning moeten worden gegeven een elfde loonsverhoging toe te kennen voor die arbeidsverhoudingen, die tiet bij C.A.O. of bindende beschikking geregeld zijn. Verder zullen Maatregelen moeten worden getroffen dat deze 5 procent verhoging ook roor andere uitkeringen zal gelden. Ook wil men opgetreden zien tegen j)e hoge prijzen. De verhoging van 5 pet moet volgens voorstellen ook gelden voor: le. De kinderbijslag van het eerste _|lnd af. I 2e. Uitkering volgens de noodvoorzie ning ouden van dagen, invaliditeitswet, .kngevallemvet, overbruggingsregeling en Sociale bijstandregeling. >1 3e. Gezinsleden-toeslag van nde over- brugigngsregeling. j 4e. De kinderbijslag voor de trekkers jan uitkeringen volgens de invaliditeits- .ejret en noodvoorziening ouden van dagen. 5e. Uitkeringen krachtens de ziektewet. Ten slotte zal de loongrens van de so- ele verzekering verhoogd moeten wor- i tot 4750 per jaar. in afwachting van ten definitieve herziening. Een en ander zal moeten ingaan in de loonweek, waarin de eerste Sep- tember valt. i Minstens een dag voor de afkondi ging van de betreffende beschikking, resp. vergunning van het College van Rijksbemiddelaars en de verdere wettelijke maatregelen zal door de regering een prijsstop moeten worden afgekondigd. Bij deze prijsstop moet bepaald worden, dat te nemen loon- en sociale verzekeringsmaatregelén niet mogen worden doorberekend. Voor verdere prijsverhoging zal op rond van de te nemen maatregelen, toe lemming moeten worden gevraagd aan e directeur-generaal van de prijzen. )eie toestemming zal voor verbruiks- rtikelen, t.w. voeding, kleding, dekking n schoeisel slechts mogen worden ver eend. indien zij gepaard gaat met de 'aststelling van maximum-prijzen. Prijzencommissies. Tegelijkertijd zal de prijzencommissie vederom worden ingesteld teneinde de (verheid een apparaat te geven om haar naatregelen te kunnen vontroleren. Deze ontróle zal echter slechts mogelijk zijn, ndien aan deze prijzencommissie het echt van enquête en zelfstandig onder- oek zal worden verleend. Indien voornoemde prijsmaatregelen liet voldoende zijn, b v. door de ontwik keling van het internationale prijspeil verdergaande stijging van de kosten levensonderhoud te voorkomen, zal de overheid zich bereid moeten ver klaren door uitbreiding van subsidie- maatregelen te streven naar handhaving in het evenwicht. Op 18 Augustus zijn deze voorstellen an de ondernemersorganisaties voorge legd en nog dezelfde dag ter kennis van de regering gebracht- Versterk bewapening met spoed In de Amerikaanse Senaatscommissie lebben de ministers Dean Acheson en Johnson aangedrongen op bespoe- liging van de herbewapening der Ver. itaten, wegens de toenemende communis- ische aggressie. Oqk Paul Hoffman, ad- ninistrateur van het Marshall-plan. drong er met kracht op aan het voorstel Truman goed te keuren. Dit betreft aanvullende toewijzingen van 4 milliard lollar ter bewapening van West-Europa >n andere niet-communistische landen. TE HOGE AMERIKAANSE EISEN. Bijna drie van elke vijf candidaten, die 'n Amerika melden voor de dienst- jlicht, worden afgewezen. Generaal- najoor Lewis Hershey, chef van Amerikaanse selecteringsdienst. heeft laarom over geklaagd, dat de Ameri- e autoriteiten te hoge physieke naatstaven aanleggen bij de werving soldaten. Op 25 Augustus is het overleg Stichting van de Arbeid en met de rege ring voortgezet. Een resultaat kon toen nog niet worden verkregen. Naar wij vernemen komt het bestuur van de Stichting van de Arbeid heden avond bijeen, terwijl het overleg met de regeringsdelegaties Vrijdagmorgen wordt voortgezet. Nu de Katholieke Arbeidersbeweging voortijdig overgegaan is tot publicatie van het standpunt der drie vakcentralen inzalke de loon- en prijspolitiek, menen het C.N-V. en het N.V.V., na gepleegd overleg, niet langer te kunnen zwijgen. Van de zijde van het C.N V. wordt ons het bovenstaande medegedeeld. Reeds gedurende het voorjaar gaf de stijging van de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud aanleiding tot overleg met de overheid. In dit overleg bleek, dat deze stijging onder meer gevolg zou kunnen zijn van seizoeninvloeden. Om deze reden werd besloten het verdere verloop der cijfers nauwlettend te vol gen en in de zomerperiode opnieuw bij een te komen teneinde de dan ontstane situatie te beoordelen en tot bepaalde conclusies -a.v. de loon- en prijspolitiek te geraken. Het prijsverloop gaf echter de drie vakcentralen aanleiding reeds op 28 Juli een telegram te zenden aan de regering, waarin werd aangedrongen op het onmiddellijk treffen van prijs-regule- rende maatregelen en het direct hervat ten van het overleg met de regering. - DE OORLOG IN Amerikaans vliegtuig neergestort 55 Mensen omgekomen Een vliegtuig van de Amerikaanse Luchtvaartmaatschappij „Transworld Air lines" met 48 passagiers en een beman ning van 7 koppen aan boord, in totaal dus 55 personen, werd door Reuter als vermist opgegeven. Het toestel was gister avond om 23.35 uit Cairo vertrokken en had vanochtend om 6.30 Nederl. tijd te Rome binnen moeten zijn. De laatste radioboodschap van het toestel werd 20 iten na het vertrek uit Cairo opge vangen. Volgens een Reutertelegram uit Rome, is het vliegtuig, de „Star of Maryland", de woestijn ten N.W. van Cairo neerge stort. Het toestel, een Constellation, wi waargenomen op 100 km. ten N.W. v Cairo en 30 km. ten Z.W. van Tanta. Een later telegram spreekt ervan, i alle inzittenden van het vliegtuig bij deze ramp zijn omgekomen. Een stel naakte muren: dat is alles wat van de Hervormde kerk in Willemstad overbleef. De rest (interieur, orgel en koepel) ging in vlammen op. Maar Willemstad verzamelt al geld voor de herbouw en heel Protestants Nederland dient daarbij te helpen! Truman prijst de Amerikaanse arbeiders Het internationale communisme doet zich valselijk voor als de vriend van hen die werken, en overal waar het de macht in handen krijgt, brengt het de arbeiders tot slavernij. Het is het communisme, dat thans de wereldvrede geschonden heeft, maar de Ver. Staten en de andere landen, die deel uitmaken van de Ver. Naties, zullen deze gewapende aggressie met gewapende verdediging weerstaan. De gemeenschappe lijke democratische krachten worden georganiseerd en versterkt, opdat deze kunnen dienen als een schild, waarachter de belangrijkste construc tieve taak, namelijk het scheppen van de vrede, kan worden volbracht. Dit is de tendens van de verklaring van Truman, naar aanleiding van „Labor Day", welke dag officieel in geheel Amerika eerst op de eerste Maandag in September gevierd wordt de nationale dag, die beidersleiders gelegenheid biedt een overzicht te geven van de economische en sociale vooruitgang in de afgelopen jaren en deze nationale feestdag dateert reeds van 1882. President Truman sprak als zijn over tuiging uit, te kunnen rekenen op de steun en de vaderlandlievende toe wijding der Amerikaanse arbeiders om een rechtvaardige en blijvende vrede in de wereld te vestigen, waarbij allen ge baat zouden zijn. Immers, een wereld, waar vrede heerst, biedt ongekende moge lijkheden voor ontwikkeling en vooruit gang van alle mensen. De bereiking van dit doel hangt echter niet alleen af van de Ver. Staten en de andere democrati sche landen. j Onder leiding Daaruit vloeit voort, dat wy afdoendevan uimuuui u maatregelen moeten nemen tesenover de ^ep „kenl.eri-n" ambtenaren' aanv,Iters en het Is verheugend dat de campa„e tonw „„t, die Amerikaanse arbeiders als goede bur- ,en ..kruistocht voor vrijheid in Ame- zij hielpen een krachtiger en productiever bedrijfsleven op te bouwen. Maar in de naaste toekomst zal voortdurend nog in tensiever arbeid worden gevergd. Ver melden wy nog. dat Truman morgen zijn „verslag aan de natie" zal uitbrengen, i de vorm van een „praatje bij de haard' Het zal uitgezonden worden door radio en televisie. De toespraak van Truman zal handelen over de strijd op Korea de kritieke internationale toestand. Terwijl, zoals hierboven aangetoond, Truman opnieuw gewaarschuwd heeft tegen de gevaren van het communi. heeft zich in de Amerikaanse staten de Westkust een felle strijd ontwikkeld tegen communistische en andere mistische, revolutionnaire elementen. het hoofd van Bank van Amerika, Giannini, heeft gers bereid zijn hun aandeel op zich te nemen bjj de gemeenschappelijke inspan- De president zwaaide de arbeiders lof toe voor de enorme prestaties, waarmede Volkspolitie verloor de weg in West-Berlijn De West-Berlijnse politie arresteerde vier leden van de Oost-Duitse volkspoli tie, die in een open auto door de Franse sector van Berlijn reden. Zij waren ge wapend met pistolen en karabijnen en haddenbegrijpelijk, de weg verloren. Willemstad moet ook weer een kerkorgel hebben De orgelcommissie van de Ned. Herv. Kerk zal een landelijke inzameling hou den om de door de brand getroffen ge meente te Willemstad een nieuw orgel aan te bieden. De eerste collecte werd gisteren gehouden, tijdens een orgelcon cert van George Stam in Utrecht. Bonn en de Europese defensie Op conferentie te New York worden voorstellen van Adenauer onder de loupe genomen De Amerikaanse Hoge commissaris in Duitsland, McCloy, heeft voor I zijn vertrek naar de Ver. Staten, waar hij zal deelnemen aan de „inlei- I dende besprekingen" van de conferentie der ministers van Buit. Zaken, nog enige verklaringen afgelegd. Hij betwijfelde of een onmiddellijke wijziging van het bezettings- of Roerstatuut voor de deur staat. Echter zullen te New York wel de beginselen der Geallieerde politiek jegens Duitsland worden vastgelegd. Van andere zijde dan Reuter verluidt, dat McCloy zou aanbevelen, Jen spoedigste twee tot drie divisies naar West-Duitsland te zenden. worden toegestaan een grenspolitie 50.000 man, een politiemacht De Amerlk. Hoge commissaris zou van mening zijn, dat dit de snelste en beste wijze is, om aan de Duitse eisen voor ver hoogde veiligheid tegen Russische drei ging tegemoet te komen. McCloy zal aan de Amerik. regering ook het laatste, ge- detailleerde memorandum van Adenauer voorleggen voor een „mobiele garde". Dit plan van Adenauer, daterende van 24 Augustus, werd in allerijl naar McCloy gebracht, juist voordat deze zich gister middag gereed maakte om per vliegtuig te vertrekken. Russisch-Duits vredesverdrag Het Hamburgse blad Die Welt heeft een geheim ontwerp voor een vredesver drag gepubliceerd, geldende voor de j Sowjet-Unie en de Oost-Duitse repu- bliek. Dit ontwerp voorziet in het terug- 100.000 man en nog een extra „hulp macht" van circa 100.000 man i noodgevallen op de been te houden. Het vredesverdrag zou voor geheel Duitsland gelden. Behalve een militaire dienstplicht van twee jaar zou worden vastgelegd, dat Oost-Duitsland jaar weer op onbeperkte schaal vlieg tuigen en schepen zou mogen bouwen. Volgens het Duitse blad is het wei'k aan dit ontwerpverdrag reeds een jaar gele den begonnen, toen Poesjkin tot Russisch ambassadeur in Oost-Duitsland werd be noemd. De tekst zou door de Russische minis terraad zijn goedgekeurd. Wij laten het bericht hier volgen, omdat het corres- Nieuw probleem voor Korea Inmenging van Rood China zal als aggressie worden beschouwd, aldus Acheson Een opmerkelijke uitspraak van Dean Acheson inzake KoreaDe Ver. Naties moeten tenslotte straks beslissen, of haar strijdkrachten de 38ste breedtegraad zullen overschrijden, die de scheidingslijn vormt tussen Noord en Zuid. Ofschoon Washington alles in het werk stelt om de Chinese communisten ervan te weerhouden, zich in de strijd op Korea te mengen, zal onherroepelijk hun inmenging als een daad van aggres sie worden beschouwd. Nogmaals wees de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken erop, dat Amerika geen aggressieve actie tegen Formosa voornemens is. De actie in de Koreaanse wateren is slechts een noodzakelijke defensiemaatregel. Dean Acheson verklaarde nog, dat Mao werden verdreven, felle aanvallen der trékken der Russische bezettingstroepen pondeert met gelijkluidende berichten, binnen zes maanden na het sluiten van die de laatste weken over deze materie 1 bet vredesverdag. Aan Oost-Duitsland zijn gepubliceerd. Tse Toeng geen enkele geldige reden voor een interventie kon aanvoeren. Ook het mogelijk kunnen zijn, dat de toe stand op Korea zich dermate gaat ont wikkelen, dat toch de Noord-Koreaanse, communisten gehoor zouden geven aan het bevel van de Veiligheidsraad om „het staken" en bereid zijn, mede te werken tot hereniging der beide delen, welke elkaar thans bestrijden. Veel redenen voor een dergelijke gunstige prognose zijn er overigens niet. Tenslotte heeft Acheson nog gezegd, dat de gehele kwestie van de defensie der West-Europese landen door de part- het Atlantisch Pact in overwe ging diende te worden genomen. Deze zaak zou uitvoerig op de komende con ferentie te New York besproken worden. De actie bij Pohang Ofschoon Washington „van niets" meent te weten, geven Chinese nationalistische persberichten te kennen, dat het vierde Chinese communistische leger zich thans wel degelijk in Noord-Korea bevindt. Zulks zou de situatie op Korea onmid dellijk gecompliceerder maken. Voor wat de strijd betreft, blijft de actie bij Pohang de meeste aandacht vragen. De berich ten over behaalde successen spreken elkaar tegen en de waarheid ligt delijk in het midden. De correspondent van Reuter seinde, dat een Noordelijk keurbataljon een bres had geslagen in de Zuid-Koreaanse linies, ten Noorden van Pohang. Achter deze „speerpunt" zou minstens een Noordelijke divisie klaar staan, om een offensief beginnen langs de kustweg van Poesan. Ongeveer 16 km. naar het N.W. weerden Zuid-Koreaanse troepen, die uit Kigje Noordelijken af bij het invallen der duisternis. Radio-Moskou gewaagt van „vijande lijke aanvallen, die met zware verliezen de tegenstander werden afgeslagen". Het communiqué van McArthur luidt, dat Mustangs bU Pohang Noordelijke troepenconcentraties aanvielen, waarby, naar schatting, 500 manschappen werden gedood. Het Vaticaan heeft medegedeeld, dat het episcopale gebouw te Seoel door bommen werd vernietigd. Communisten hadden er hun hoofdkwartier in geves tigd en zodoende viel het ten prooi aar Amerikaanse luchtraid. rika" wordt genoemd. Zoons moesten vader met touwen vastbinden Leverden hem aan de politie ove: De woonwagenbewoner J. gedroeg zich dezer dagen zo woest, dat zijn zoons zich genoodzaakt zagen hun vader met touwen te binden, totdat de politie arriveerd. Bijna een week lang had J. De Kleine Heide, een buurt in Venlo, terroriseerd. Hij bedronk zich vrijwel iedere dag en ging dan telkens tegen andere familie in de buurt tot de aanval Enige malen werd hij reeds ge arresteerd, doch na zijn vrijlating begon hij telkens weer. De man bevindt zich thans opnieuw in arrest. Russische nota aan Zweden door loopjongen gebracht Let zou in Stockholm gearresteerd zijn. De Sowjet-regering heeft in Stockholm geprotesteerd tegen het onwettig arreste ren van de Letlander Willis Vilkans, die op weg was van Engeland naar Letland en onderweg, in Zweden, van boord var zijn schip gehaald werd. Zweden ontken de het laatste, maar thuis gekomen deed Vilkans, volgens het Sowj et-protest, boekje open over de -behandeling, die hij in Zweden had te ondergaan. Hij zou zelfs verhoord zijn, in tegenwoordigheid van „Baltische fascisten". In Moskou is men woedend over deze behandeling, een „onderdaan" aangedaan. Stockholm zal de nota verwerpen. Van hetgeen de Russische nota zegt, is haar niets bekend. Overigens protesteert Zweden tegen de wijze, waarop de nota overhandigd werd. Zulks geschiedde niet door de ambassadeur of ambassade, doch door een loopjongen, die de nota aan een portier van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken afgaf. Vandaag, op deze dag. die gedu rende vijftig jaren de nationale feestdag geweest is viert Prinses Wil- helmina Haar zeventigste verjaardag- zy heeft hiermede, naar het woord uit de Psalmen, de leeftijd der sterken mogen bereiken. hebben het ons een ereplicht ge rekend. in het jongste nummer van ons Zondagsblad ruimte te geven aan een ar tikel, waarin persoon en arbeid van deze bijzondere Vrouwe nog eens werden be licht. Maar op Haar verjaardag zelf mag hier een woord niet achterwege blijven, al zal dit. overeenkomstig de wensen van de Prinses, een sober woord dienen te blijven. Wat kan dit woord dan ook nu anders zijn dan een woord van diepe dankbaar heid? Een woord van dankbaarheid jegens Haar, die als onze Landsvrouwe ons volk gedurendq een halve eeuw en welk een halve eeuw! heeft gere geerd. En daarin ook een woord van dankbaarheid jegens God, de Koning der koningen, bij Wiens gratie Wilhelmina over ons de vorstelijke schepter voeren mocht. Onze gedachten gaan vandaag in ge heel eigen zin uit naar die plaats, waar in Prinses Wilhelmina leeft, teruggetrok ken weliswaar, doch om een ar.der tekenend Bijbelwoord te bezigen „in het midden van Haar volk". Een vrouw uit het Oude Testament, de Sunamietische, heeft het tegenover de profeet Elisa eens zo gezegd, heel vrou welijk en heel mooi, dat in dat leven „in het midden van haar eigen volk" juist zulk een .wonderlijke bekoring en vol doening school. Daaraan had zij voor het tegenwoordige genoeg. Daarnaast wenste zij niet een afzonderlijke beloning- Welnu, moge het Prinses Wilhelmina gegeven zijn, bij het voortschrijden van de levensavond nog lang deelgenoot te zijn van het geluk van Haar kinderen en ook van het geluk van het volk. dat Haar zo grote dank verschuldigd is, een geluk, dat tevens het Hare is en blijve. Zoals de lezer weet, is het standpunt der Indonesische regering, dat Nw- Guinea bij Indonesië behoort te komen, omdat het vroeger ook deel uitmaakte van Nederlands-Indië. Wij kunnen nog altijd niet begrijpen, dat de heren zelf niet inzien, hoe zonderling dit standpunt is. Zonderling reeds daarom, omdat het generlei rekening houdt met de eigen aard van land en volk en in verband daarmede met het zelfbeschikkingsrecht, waarvan zij zo hoog opgaven toen het om henzelf ging. Hoe onwezenlijk en star het Indonesi sche standpunt is, blijkt nog eens uit de wyze. waarop Soekarno thans heeft ge reageerd op de verklaringen van de Australische minister Spender, die ook wij in ons blad hebben opgenomen. WBnneer Australië, aldus Soekarno, meent, dat Westelijk Nieuw-Guinea niet in Indonesië dient te worden opgenomen, omdat het een geheel vormt met Ooste lijk Nieuw-Guinea (dat aan Australië be hoort) dan zouden de Portugezen het zelfde kunnen zeggen met betrekking tot Timor, dat immers voor de helft tot Por tugal behoort, en de Britten zouden het zelfde kunnen zeggen met betrekking tot Borneo. Neen, zei Soekarno, Indonesië wenst niet de Portugese helft van Timor en wenst niet het Britse deel van Borneo, want die uitgeschreven door de stakingsleiding gebieden hebben geen deel uitgemaakt van de Amsterdamse havenarbeiders, t-j.- hebben 1000 van de 1700 aanwezigen Gevecht met bunzings Het zal niet alle dagen voorkomen dat een 14-jarige schooljongen gevecht moet leveren met een viertal bunzings. Jan van der Laan jr te Makkum was met een jager op de jacht weiden by het dorp Worts. Toen hij probeerde enige eenden op te jagen, ontdekte hij een paar juist scheurde kieviten en merkte hij, dat even verderop een grote vlucht van deze vogels geweldig te keer ging tegen iets, dat zich op de grond moest bevinden. Nieuwsgierig geworden ging hij er op af en ontdekte plotse ling een viertal bunzings. Hij nader de de dieren tot op ongeveer 10 meter afstand en verwachtte niets anders dan dat de bunzings op de vlucht zouden slaan. Dit gebeurde echter niet. Ze richtten zich op de achter poten op en kwamen toen op hem afgestormd, waarbij de grootste tegen hem opsprong tot op zijn borst zich vastbeet n zijn kiel. Er ontstond een gevecht, u>aa de kleine jager tenslotte als ox wonnaar te voorschijn trad. Drie bunzings werden gedood. De vierde wist te ontkomen. ..Het was heel spannend", telde de knaap later, „en de lucht van die dieren was bijna niet te ver dragen". Ook Belgische soldaten krijgen wapens mee De Belgische dienstplichtigen zullen, na hun eerste oefentijd, hun wapenen, uniform en uitrusting mee naar huis mogen nemen. Daardoor wordt een snel lere mobilisatie na de oorlog mogelijk A'DAMSE HAVENARBEIDERS WILLEN AAN HET WERK l -vergadering in de Apollohal. vóór het opheffen van de staking ge stemd. Driehonderd personen stemde.-i tegen en vierhonderd blanco. MEVROUW WESTERLING BIJ HAAR MAN Mevrouw Westerling is Dinsdagavond van Den Haag naar Brussel gereisd Nederlands-Indië- 1 is het zeker niet aan ons. om aan Soekarno te adviseren, dat hij zijn macht ook moet zien uit te breiden ouer Portu gees Timor en Brits Borneo- Wel is het aan ons. op te merken, dat het standpunt van Soekarno onwezenlijk en star is en niets meer uitstaande heeft met eigen aard van rassen en volken en dat Nieuw- DAT in de Marmola-gletscher in Italië het door de koude goed gebleven lijk is gevonden van een Duitser, die dr~r 35 jaar geleden verongelukte. DAT op een voedingstentoonstelling in Londen kuikens te zien zijn in de kleuren rose, groen, purper en blauw, die zo zijn uitgekomen na een speciale behandeling volgens Deens recept. *DAT de Italiaanse oorlogsmisdadiger, maarschalk Graziani na zijn vrijlating aan de redactie van het blad Paex Sera, waarin een scherp artikel over hem stond, schreef: „Ik spuug duizend keer in uw gezicht". DAT er op elke vijf vrouwtjes-olifan ten in de Soedan maar een mannetje is. DAT voor de Amsterdamse tentoonstel ling honderd jaar Jordaan een loden ko- igel is ingestuurd, die tijdens het beruchte palingoproer van 1886 een vrouw uit de iJordaan doodde. DAT studenten van Schönebeck (Duits land) een kleine chemische fabriek als :hoolgebouw mochten gebruiken e lokalen met „kalk" opknapten, doch deze kalk later toiletpoeder bleek en weer in de muren is gevallen. DAT de wereld 160.000.000 radio's heeft. DAT 600 dames zich hebben opgegeven jor de viswedstrijd, die Maandag in de rouwersgracht te Amsterdam wordt ge houden, als onderdeel van het Jordaan- festival. DAT bjjna 500 vissers worden ver i de verschrikkelijke storm, die dezer dagen voor de kust van Ceylon woedde. DAT gistermiddag van Ypenburg af door de lucht een klein nijlpaard uit de diergaarde Blijdorp is vervoerd naar de heer Chippenfield in Southampton, die dit dier heeft gekocht. DAT een inboorling in de Soedan werd gebeten door een krokodil, doch er nog heel goed afkwam, daar het monster een losse tand had en deze tand werd terug gevonden in het lichaam van de inboor ling. Kind onder tractor Het 3-jarig zoontje van de landbouwer L. R. Mur te Kockengen (Utr.) geraakte al spelende onder de tractor, die door zijn vader werd bestuurd. Het kind is 's avonds overleden. Dodelijke trap van koe Een 55-jarige landbouwer te Venray struikelde, toen hij een koe vervoerde. Het beest schrok en begon de man te trappen. Het slachtoffer is aan de beko men verwondingen bezweken. Uit dakgoot gevallen Bij werkzaamheden in de dakgoot van de gieterij der Koninklijke Maatschappij Sinaasappels bleven op de veiling Alle partyen citrusfruit uit Suriname opgehouden. Alle partijen citrusfruit uit Suriname zyn gisteren op de veiling in de Centrale Markthallen te Amsterdam opgehouden. Op een partij van 4041 kisten Surinaamse sinaasappels en 100 kisten Surinaamse grapefruit was geen lonend bod te krij gen. De prijzen voor sinaasappels liepen soms op tot 8.25 of 8.75, maar het was te weinig. Voor de grapefruits bood men 9.50 en 10.50, maar ook daarvoor mocht de veilingmeester ze niet geven. Britse metaaldeskundigen naar Philips Ongeveer 75 technici en bedrijfsleiders uit de Britse metaalindustrie zullen een reis van 14 dagen maken langs fabrieken op het Europese continent. Zij vertrek ken a..s. Zondag uit Londen en zij zullen o.a. een bezoek brengen aan de Philips- fabrieken en laboratoria te Eindhoven, de Volkswagenfabrieken te Brunswijk en de Renaultfabriek te Parijs. IN CANADA RIJDEN DE TREINEN WEER. Hedenochtend gingen de Canadese treinen weer rijden. De staking, die de spoorwegarbeiders negen dagen geleden begonnen, is gisteravond geëindigd. Het parlement had nl. een noodwet aange nomen, waarin de stakers worden ver plicht weer aan het werk te gaan. De Schelde is de 62-jarige timmerman Huson uit Souburg, van een hoogte van tien meter op een stenen vloer gevallen- Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de dood reeds te zijn ingetreden. Kind vergiftigd dqor pillen De 3-jarige Elly Rietschoten uit Assen delft heeft in een onbewaakt ogenblik een doosje morphine-houdende pillen leeggegeten, die de arts haar had voor geschreven in verband met een huid ziekte. De kleine is op weg naar het ziekenhuis overleden. Bejaarde wielryder aangereden De 72-jarige gepensionneerde onder wijzer J. de J. te Sneek is. terwijl hij fietste, op een spoorwegovergang aldaar door een auto aangereden en gedood. Met autoped onder auto De 8-jarige R. H. uit het dorp Hom- merts in de gemeente Wijmbritseradeels (Fr), die met een autoped op straat speelde, is gisteravond door een perso nenauto uit Arnhem aangereden. Da Jongen was vrijwel op slag dood. Fransman in Overijssel overleden In het begin van de week werden driu Franse jongemannen op de rijksweg 01- denzaalDenekamp bij een verkeers ongeluk ern:l g gewond. Gisteren is een hunner, een 24-jarige Paryzenaar. aan zijn verwondingen bezweken. Zijn ouders waren uit de Franse hoofds:al overgekomen en zullen het stoffelijk overschot naar Frankrijk doen over brengen. WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt; Wisselende bewolking met en- kele regen- of onweersbuien. Aanvankelijk weinig wind, la- ter meest matige wind, draai- end naar richtingef) tussen V.'iSt'Noord en West. Weinig ver- andering ln temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag: Zon 5.50—19.29. Maan 30.44— 11.28 uur. 4 Sept. L.\L

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1