Jlicutue eÖTmtranl Truman trekt McËrthur onverwachts aan zijn Formosa-jasje Verklaring over Stille Oceaan politiek gedesavoueerd Amerikaanse vliegers in actie boven Noord-Korea Zuster Van As weet niets van Bertha af Wist II PAPOEA'S willen niet bij Indonesië DINSDAG 29 AUGUSTUS 19S0 BUREAUX: liogewoerd 103 Dir. eD redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1150 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIËNt 0.18 per millimeter. (Bü contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stagivasttct; Is gheWeütn nga bert ia tegljeaspaet" 1 Een en deiBjJIe >wrgang No 8209 BONT ALLERLEI in Leidse raad Washington Een Huis vol verwarring „Een Huis vol verwarring" dat is de indruk der politiek van Washing ton ten aanzien van Formosa. Hevige deining in politieke en diploma tieke kringen. Wat is er geschied? McArthur had een formele verklaring opgesteld over Formosa, die als „boodschap" bedoeld was voor een vergadering van oorlogsveteranen te Chicago. Op het allerlaatste mo ment gaf Truman aan generaal McArthur de duidelijke wenk, zijn ver klaring in te trekken. Als motief werd opgegeven, dat verwarring over de houding der Ver. Staten i.z. Formosa moest worden vermeden. McArthur had in zijn politieke boodschap vastgelegd, dat Formosa absoluut in bevriende handen moest blijven, teneinde oorlog te voorkomen. Het „Witte Huis" verklaarde, dat dit politieke incident geen verdere gevolgen zou hebben. Zulks betekent in ieder geval, dat McArthur niet van zijn post zal worden ontheven. In Londense kringen, en men bedenke dat Washington en Londen, zoals wij on langs in een „Verklaard Uitzicht" heb ben uiteengezet, van mening over For mosa verschillen, is nu de overtuiging versterkt, dat er een meningsverschil bestaat tussen het standpunt van Mac- Arthur en het Amerikaanse min. van Buit. Zaken. Truman heeft in feite zijn veto gesteld tegenover de politiek van McArthur, om Formosa tot een belang rijke basis van de Amerikaanse verdedi ging in de Stille Oceaan te maken. Tegelijkertijd wordt mededeling gedaan van een brief van Truman aan Warren Austin, de Amerikaanse vertegenwoordi ger bij de Ver. Naties. Hierin wordt ver klaard, dat volgens de politiek van Tru man, Formosa „geneutraliseerd" moet worden, voor zover de Koreaanse oorlog betreft. Tegenover de pers werd te ken nen gegeven, dat op het gebied der bui tenlandse betrekkingen slechts één stem. een verklaring kan geven over de positie der Ver Staten. Zulks wordt als een fun damenteel, constitutioneel belang be schouwd. De lamp der hoop brandde weer Het veto van Truman heeft echter niet kunnen voorkomen, dat een groot aantal Amerikaanse kranten de verklaring van McArthur, ofschoon deze dus was inge trokken, aan de openbaarheid hebben prijsgegeven- Wij noemen o.a. de News en World Report en de Chicago Tribune. In de „boodschap" van McArthur wordt uit voerig gewezen op de grote militaire be tekenis van Formosa, het laatste bolwerk der Chinese, nationalistische strijdkrach ten. McArthur verklaarde, dat door een verdedigingslinie van eilanden in de IStille Oceaan in stand te houden, met inbegrip van Formosa, Amerika mogelijk de vrede kan bewaren, doch, als die linie verloren gaat, is oorlog onvermijdelijk Een door een vijand bezet Formosa, valt te vergelijken met een vliegdekschip en duikbootmoederschip, dat niet tot zinken kan worden gebracht en ideaal gelegen Als Formosa verloren gaat, dan is het verdedigingsstelsel in de Stille Oceaan doorbroken en staat een veroveringsoor- >g voor de deur, tegen de vrije volken an de Pacific. Gelukkig, zo eindigde McArthur, heeft het besluit van President Truman, Formosa te verdedigen, in heel Azi lamp der hoop, die langzaam dreigde uit te gaan, weer helder doen branden. De status van Formosa Truman heeft zich gehaast aan Warren Austin een schrijven te richten, teneinde alle „misverstand" weg te nemen. Of hij hieraan verstandig gedaan heeft, laten wij in het midden. Rood China, immers staande vóór de poort van Lake Success, zou er de negatieve tendenz uit kunnen bespeuren, dat Washington het ten aan- zien van Formosa niet op haten en snaren zal zetten, en 'de positie van McArthur kan er door worden verzwakt- Truman somt in zijn schrijven aan Warren Austin een aantal punten op, welke deze zelf indertijd onder de aan dacht had gebracht van Trygve Lie, de secretaris-generaal der Ver. Naties. Wij wijzen nog eens op het punt betreffende de status van Formosa. De huidige status van het eiland is na melijk dat van gebied, dat door de over winning der Geallieerden in de Pacific van Japan werd afgenomen- De wettige status van Formosa kan derhalve niet eerder worden bepaald, dan wanneer er een internationale actie voor bestaat. Aan de Chinese regering was door de Geal lieerden verzocht de capitulatie van de Japanners op het eiland m ontvangst te nemen- Ziedaar dus de reden, waarom de Chinezen er zich thans bevinden. Ook herinneren wij er aan, dat Malik, de huidige Russische voorzitter van de Veiligheidsraad, de kwestie Formosa op de voorlopige agenda van de bijeenkomst van heden heeft geplaatst. Vermelden wij nog, dat de Republikeinen heftige critiek op het ingrijpen van Truman heb ben uitgeoefend. Zij gewagen van een „nieuw bewijs van een bankroet leider schap." De verkiezingen zijn in zicht En vandaar deze Hetze. Bernard Shaw heeft een nieuw toneelstuk geschreven, dat begin volgen de maand onder de titel „Far Fetched Tables" opgevoerd zal worden. Setiaboedi-Douwes Dekker Vader der Indonesische revolutie De vader van de Indonesische revolutie ls overleden. Radio Indonesia meldt na melijk, dat de 71-jarige dr Setiaboedi te Bandoeng gestorven is. Zijn geboorte- naam was Ernest Frangois Eugène Dou- wes Dekker en hij was kleinzoon van een broer van Mul-tatuli. Als Indo-Europeaan predikte hij het opgaan van zijn stamgenoten in de Indo nesische maatschappij-.en hij wilde, dat Indo-Europeanen, Indo-Chinezen en In donesiërs een gemeenschappelijk Indisch nationalisme zouden hebben en zich ge zamenlijk verzetten tegen de Nederlan ders. Dit was het ideaal van zijn in 1912 opgerichte Indische partij. Tevoren had hij in de boerenoorlog gevochten en in 1903 te Semarang een kiesvereniging ge sticht. Tezamen met Tjipto Mangoenkoe- soemo en Ki Hadjar Dewantoro vormde hij het z.-g. revolutionnaire driemanschap. In 1913 werd hij op Timor geïnterneerd. In 1917 te Singapore wegens Japanse spionnage gearresteerd en naar San Francisco overgebracht. In 1919 mengde hij zeer weer in de nationalistische bewe ging. In 1940 werd hij geïnterneerd we- In de Noord-Oostpolder bij de „kust" van het ingepolderde eiland Schokland is een zeer zeldzame. vondst gedaan. Er werd nl. een vissers schip, vermoedelijk uit 1400, opgegraven, dat waarschijnlijk in vroeger jaren werd gebruikt voor het transporteren van zwerfstenen voor de kustverdedi ging van Schokland. Deskundigen leiden deze conclusie af uit het feit, dat aardewerkresten werden gevonden in het schip. Zoals men kan zien, is het vaartuig vrij goed gebleven, temeer als men er eens aan denkt, hoeveel wen geleden het schip daar moet zijn vergaan. Men hoopt een ret structie te kunnen maken-,van de gevonden boot, omdat het altijd inte sant is, te weten, wat er door onze voorouders aan de kustverdediging werd gedaan Wolkbreuk boven feestend Groningen Trottoirs waren niet meer zichtbaar Van de viering van het ontzet van Gro ningen is gisteravond niets terecht geko- Het traditionele vuurwerk werd door een ware wolkbreuk, die al om zes ïr begon, bedorven. De Groningers moesten zelfs gaan wer ken op deze feestavond. De gehele nacht is de brandweer bezig geweest om de meer dan honderd volgelopen kelders leeg te pompen. Trottoirs waren niet meer zichtbaar en het verkeer stond op vele plaatsen lange tijd stil. In enkele straten werden door de regen gaten ge slagen van meer dan vier vierkante me ter. Ook de kermis leed ernstige schade. Nog geen beslissing over vrij willigers voor Korea De ministerraad, die gisteren verga derde; heeft over de grootte van het contingent Nederlandse vrijwilligers voor Korea en verdere technische details nog geen beslissing genomen. Men wil eerst de uitslag van de medische keuring af wachten. Een millioen Aalsmeerse bloemen in corso In de nacht van 8 op 9 September zullen er weinig mensen in Aalsmeer slapen. Dan wordt het bloemencorso, dat op 9 September voor de derde maal door Amsterdam zal trekken, in elkaar gezet. Alle duizend bedrijven, die met hun anderhalf millioen vierkante meter kas sen bloemen voor heel de wereld kweken, doen er aan mee. Voor de 55 wagens zijn ruim een millioen bloemen nodig, waar van 800.000 dahlia's. Verder 5000 gras zoden, 5000 bossen groen, 40.000 kilo mos en een millioen meter draad. Tussen 50.000 bloemen zal op de grootste wagen de bloemenkoningin pronken. Het corso ;n onderdeel vormen van een groots stadionspel, „Aalsmeers bloemenfeest in Amsterdam". Dienstmeisje stichtte brandjes In Vught is een 17-jarig dienstmeisje gearresteerd, dat de schuur van de fami lie De Jong, waar zij dient, Zaterdag m brand heeft gestoken. Tijdens het ver hoor bleek, dat zij bij een vorige dienst betrekking in Den Bosch op één dag drie maal brand in het huis heeft ge sticht. Zij bekende, maar gaf geen ver klaring van haar gedrag. Ondeugdelijk schrik draad kan dodelijk zijn Laat een deskundige het aanleggen De boerenzoon in Overberg (Gld.), die dezer dagen in een weide werd gedood, werd niet door de bliksem getroffen, zoals men vermoedde, doch heeft een schok gekregen door de aanraking van schrikdraad. Hij wilde het cadaver van een pink, die eveneens door aanraking met de draad was gedood, weghalen.' De Arbeidsinspectie waarschuwt tegen ondeskundig aanleggen van electrisch schrikdraad. Er bestaat een veilighèids- besluit. voor en dat moet worden nage leefd. Vroeger ijsventer, nu.... rechtskundig adviseur Amsterdamse politie waarschuwt tegen kwakzalvers. De Amsterdamse politie heeft gewaar- sohuwd tegen de praktijken van sommige lieden, die zich „rechtskundig adviseur" „zaakwaarnemer" of „particulier detec tive" noemen, doch eigenlijk kwakzalvers zijn. Er zijn vele goeden onder hen, het zou volgens de hoofdstedelijke politie wenselijk zijn, dat de positie v; mensen wettelijk wordt geregeld. De betrokken commissaris van politie ontmoette in zijn loopbaan „rechtskundi gen", die voorheen sigarenmaker, colpor teur in stofzuigers, koekjesbakker, ijs venter, cafébediende, groentenhandelaar, huwelijksmakelaar enz. enz. v weést. Van enkelen berust de ervaring alleen hierin, dat zij zelf eens met de strafrechter in aanraking zijn geweest of in een echtscheidingsprocedure gewikkeld. Voorman der Indonesische revolutie. Geboren als Douwes Dekker, overleden als Setiaboedi gens Japanse sympathieën en later naa j Suriname overgebracht. Na de oorlog vestigde hij zich in de republiek en aan vaardde daar verschillende ambten, bene- vens zijn Indonesische naam (trouw var inborst). Als journalist verwierf hij zich I een bekende naam. Velen herinneren zich I gijn woorden: „Onhoorbaar 'groeit de padi" (voor de opkomst der revolutlon- naire beweging) en „Het vlammenschrift van de haat" (voor de suikerriebbran- den). Als onderwijsman was hij leraar van Soekarno en Hatta. Hij stichtte eigen icholen volgens eigen systeem. Een lange Vrachtauto van K.L. geroofd Op weg naar de krater van de Tang- koeban Prahoe is een vrachtauto van de K.L. gestolen. De Nederlandse militairen werden gedwongen uit te stappen. Te Oheribon werd een Chinese warong door gewapende lieden op hun dooie gemak geplunderd, zy namen voor 10.00Q roe- piah mede. Een bende van 150 man .heeft een aanval gedaan op Krawang doch 'kon door de de tegenstand van de TNLniet dichter bij komen dan 3 km. Tan Malakka toch dood De dood van de bekende revolutionnair Tan Malakka, die reeds dikwijls gemeld werd, wordt thans bevestigd door de Par- tai Moerba (proletarische partij), welke de regering voor die dood ter verant woording roept. Nederlanders willen weg uit Makassar Het aantal aanmeldingen van Neder landers, die uit Makassar weg willen, bij het Nederlandse commissariaat is groot, vooral onder de jongeren. Een belang rijk deel van het onderwijzers en leraren corps, ambtenaren van verdeer en water staat, van justitie en PTT gaan heen. De staking op Java's ondernemingen De algemene secretaris van de Indone sische economische raad, Tedjasoekmana, dringt er op aan, dat de Indonesische re gering zal ingrijpen bij de ondernemers ten gunste van de arbeiders om een einde te maken aan de staking op de onderne mingen. De vakbond van spoorwegarbei ders heeft beloofd, de staking van de on dernemingsarbeiders te steunen. Terwijl de gouvernementslandbouwbedrijven er enkele ondernemingen reeds hebben toe gegeven aan de l'ooneisin, wordt gemeld, dat in Ujember en Klaten de onderne mingen Wedibirit, Kebanarum en Gajam- prit de eisen hebben ingewilligd, evenals Modjo Sragen en Gondangwinangoen. In Priangan zijn nu 41.610 stakers. Morgen Zes personen werden gedood en 35 gewond, toen een passagierstrein in Noord- Wales, op weg naar Londen, op een locomotief reed. De trein vervoerde veel vacantiegangers uit Ierland. Deze foto geeft een duidelijk beeld van de grote ravage, die door de botsing was ontstaan. Pohang en Taegoe brandpunten Twee Engelse bataljons, tezamen 2000 man, op het toneel van de strijd De strijd om de havenstad Pohang aan de Oostkust en het, ten Zuiden van de stad gelegen, vliegveld ontwikkelt zich tot een der hevigste en stra tegisch belangrijkste gevechten van de Koreaanse oorlog. Twee divisies der Noord-Koreanen proberen met een dubbele stoot in de sector van Pohang door te dringen. Amerikaanse officieren zijn van mening, dat de commu nisten nog meer versterking verwachten, omdat zij op roekeloze wijze hun verbindingslijnen uitrekken. Een ander brandpunt is Taegoe. Ten Noorden van deze stad op de weg naar iwi, hebben Amerikanen en Zuld-Ko- en patrouille-aanvallen der Roden af geslagen. Ook hier moet men er rekening mede houden, dat de communisten hun krachten verzamelen voor nieuwe aanval- Hoe is de situatie langs het front van de Naktong-linie? De Noordelijken zetten hun pogingen voort om de rivier over te steken, met behulp van bootjes, vlotten, dijkjes'van zandzakken en geïmproviseer de bruggen. Maar de corr. van Reuter wees erop, dat zulks niet gemakkelijk gaat, want dat meer c|an dg ijelft der manschappen, dia aldus pogen over te steken, door de Ame rikaanse artillerie worden weggemaaid. ÉChter, de Roden, die over enorme re serves beschikken, geven -het niet op. Zo zouden bij het Hjongpoeng-bruggenhoofd, 20 k.m. ten Z.W. van Taegoe, de Noorde lijken reeds 14 tanks en twee regimenten over. de Naktong hebben gebracht. Geen drastische vernietiging meer bij hoenderpest De pseüdo-vogelpest in Barneveld omstreken wordt, nu de ergste periode voorbij is, wat voorzichtiger bestreden. In de buurtschappen Kallenbroek en De Glipd, waar nog dezer dagen gevallen voorkwamen, werden slechts weinige kippen vernietigd. In De Glind is de helft van de pluimveestapel nog vol komen gezond. Zij heeft zo talloos vele gezinnen geholpen feeks boeke°n is door hem geschreven, het verwacht men de beslissing o£ de staking laatste was „Consequent zeventig jaar". zal worden voortgezet. Zuster Van As, die naarstig werd ge zocht omdat zij iets van het tragische lot Bertha Hertogh zou afweten, en, zoals wij -gisteren reeds hebben meegedeeld, tenslotte is gevonden, weet en dat zal oor velen een teleurstelling zijn eini-g van Bertha Hertogh af. Zij zit in een klein kamertje van een an de grote, deftige rusthuizen, die in Scheveningen in massa zijn te vinden. Zij draagt een hagelwit uniform en haar grote, vriendelijke, bruine ogen drukken spijt uit als zij zegt: „Ik weet weinig van Bertha Hertogh af". Men kan zich dat indenken want sinds 1932 heeft zij als vroedvrouw duizenden kinderen ter wereld helpen brengen. „En dan begrijpt dat je niet alle bijzonderheden van de families, waar je komt, kunt onthouden." „Het is geen ogenblik in mij opgeko- ?n, dat ik ooit contact met de familie Hertogh heb gehad," vertelt zuster Van As. „Pas toen ik een familiefoto krant zag, herkende ik ze. In 1942 heb ik Hertogh geholpen bij de boorte van het zesde kind, dat, na: meen, Kareltje genoemd werd. Ook bij het vijfde kind, een jongetje verminkt handje, heb ik geholpen. Dat was kort voor de Japanse invas' „In 1943 ben ik zelf in gevangenschap der Japanners geraakt," gaat ze na stilte, die vol van verzwegen leed verder. „Ik werd eerst in een kamp te Tjimahi gestopt, later naar Bandoeng ge- bracht en tenslotte naar Djakarta, toen nog Batavia. Die tijd heeft veel uit mijn herinnering gewist. Détails ben ik kwijt. Zo weet ik nog wel, dat de laatste twee kinderen in het gezin Hertogh jongens waren, omdat ik zelf bij de geboorte en hun moeder iedere dag kwam zorgen, totdat zij zelf weer voort kón. Met de zorg voor het gezin ben ik niet be last geweest, ik kwam vaak dagelijks tien of meer gezinnen tegelijk. Zo weet ik heus niet meer, hoeveel meisjes t het gezin Hertogh waren, en welk kind Bertha moet zijn geweest, is mij totaal ontschoten." ,Eén ding herinner ik mij stellig, dat is ontmoeting met Aminah MaroeL die de laatste bevalling bij mevrouw togh op kraamvisite kwam, toen ik de patiënte ook bezocht. Meer weet ik Aminah niet af." En dan is zuster Van As over de familie Hertogh uitgepraat. Ze vertelt nog dat op 19 Juni van dit jaar in Nederland terugkwam en begin Augustus haar werk als verpleegster in het rusthuis heeft aan vaard. Dan zwijgt het kleine dametji i. Toch moet haar nog iets van he hart: één vraag. „Waarom moet mijn in de krant komen?" Zelf geeft eigenlijk een antwoord met: „Als ik hel pen kan. zal ik het zeker doen." Dan glipt ze weg, schuw zeggend: „Ver tel niemand mijn adres en hou mijn i zoveel mogelijk uit de krant. Waf de Britten verheugt Anne Elizabeth Alice Louise Dit zijn de, lang verbeide, voor namen van de baby der Britse Prin ses Elizabeth. Haar eerste naam, een persoonlijke keus van de ouders, is die van de be roemde koningin Anne van Engeland en Ierland, die van 1665 tot 1714 re geerde. De tweede naam deelt zij met haar moeder en haar grootmoeder, koningin Elizabeth. Alice is de naam van de moeder van de Hertog van Edinburgh en Louise de vierde naam van koningin Mary, de grootmoeder van prinses Elizabeth. Het was een verrassing, dat de naam nu reeds bekend werd gemaakt. Men had gedacht dat dit, evenals bij Prins Charles, bij de doopplechtig heid zou geschieden. Datum en plaats van de doop zijn nog niet vastgesteld. De Amerikaanse superforten ontplooien 'eer hun vernietigende kracht Zij heb ben Maandag 600 bommen van 50 k.g. ge- ■orpen op een der modernste staalfabrie- en van Noord-Korea te Songjin aan de Oostkust, en er werden reusachtige ont ploffingen waargenomen. Inmiddels zijn ook twee Engelse batal jons van een vliegkampschip in Korea land gegaan. Zij 'hebben de bijnaam de „Diehards" en zijn tezamen 2000 sterk. Het waren de eerste, niet- Amerikaanse grondstrijdkrachten, die In Korea aankwamen. Autobus met Fransen in ravijn gestort: 5 doden In de streek van Innsbruck in Oosten rijk is gistermiddag een autobus mei Franse toeristen in een ravijn gestort. Van de 26 inzittenden werden er vijf ge dood, dertien zwaar en de overigen licht gewond. De aanvaring met de Benevolence Amerik. regering eist schadevergoeding De Amerikaanse regering heeft de scheepvaartmaatschappij Luckenbach, eigenares van het vrachtschip, dat in aan varing is geweest met het gezonken hos pitaalschip Benevolence een proces aan gedaan. Zij eist een schadevergoeding van 64 millioen dollar en de inbeslagneming van het vrachtschip Mary Luckenbach. Treinbotsing in Pennsylvanië: 50 gewonden Te Connelsville (Pennsylvanië, V.S.) zijn gisteren twee personentreinen uit Baltimore en Ohio op elkaar gereden. Hierbij werden minstens 50 personen ge- Appèl der. Grote Drie De drie ministers van Buit. Zaken •van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten, zullen van 12 tot 14 September te New York bijeenkomen ter bespre king van de hangende vraagstukken, die dë drie landen 'betreffen. De ministers maken van de gelegenheid gebruik el kaar te .polsen, nu zij toch te New-York moeten zijn, voor de opening der Alge mene Vergadering der Ver. Naties. Ingevolge een door president Truman gisteren getekende wet wordt de ouder- domstoelage in de V.S. bijna tweemaal zo groot. Er komen nu 10 millioen mensen meer voor ouderdomspensioen in aan merking. DAT de regering van Thailand 23 ton opium in beslag heeft genomen. DAT de leiders van de Russische doops gezinde kerk hun mede-broeder in Amerika, nl. president Truman, een pseudo-christen hebben genoemd. DAT een loodgieter uit' Tucson (Arizona), die met zijn gezin aan vissen was, een rijke uranium-laag heeft ontdekt en deze naar zijn vrouw heeft genoemd. DAT het personeel van het gas-, electri- citelts- en telefoonbedrijf te Rome in staking is gegaan, daar het een gratifi catie wenst in verband met de hogere kosten van hun levensonderhoud in het Heilige jaar. DAT Ness Edwards, directeur van de P.T.T. in Engeland, aan Tomlinson, minister van onderwijs, die naast hem zat bij de opening van de tentoonstelling ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de onderzeese telegraafkabels, telegram stuurde, dat de reis om wereld in 53 seconden maakte Tomlinson ongeschonden bereikte. Heilzame reactie Mededelingen, welke Churchill dezer dagen in een radiorede heeft gedaan, hebben niet nagelaten in Enge land een heilzame reactie op te roepen. Van Churchill is eens gezegd, dat hij van defensie-aangelegenheden zoveel afweet, dat datgene wat hij niet weet ook niet geweten te worden. Welnu, ditmaal bleek de wetenschap van Chur chill weinig opwekkend te zijn. Het kwam hierop neer, dat Engeland wel aan de ene kant bezig kan zijn een ve.-- dediging op te bouwen tegen de dreiging van het communisme, maar dat datzelfde Engeland belangrijke onderdelen naar Rusland exporteert, die daar gebruikt worden voor het maken en repareren van tanks. Zoals men ziet heeft dit iets weg van die periode uit onze eigen geschiedenis in dit opzioht zeker niet de roemrijk- periode waarin Nederlandse koop lieden wapentuig aan Spanje verkoch ten, hetzelfde Spanje waartegen ons volk een strijd voerde op leven en dood. De Engelse bladen schrijven thans, dat de labour-ministers goed met vacantia kunnen gaan. maar dat ze 'beter deden, eerst behoorlijk orde op zaken te stel len. Onzerzijds zijn we van mening, dat er bij die ministers misschien wel eni gen zijn, die in aanmerking komen om voorgoed met vacatatie te worden ge zonden. De reactie op de rede van Churchill is heilzaam. Alleen vraagt men zich af, hoe zulke dingen toch mogelijk zijn. Russische inspecteurs wandelen rustig (bijna hadden we geschreven: russisch) door de Engelse wapenfabrieken en dan is men nog verwonderd, wanneer er ge heimen blijken te zijn overgebracht. In Nederland zijn er hoogwaardig heidsbekleders, die de communistische invasie in Korea nodig schenen te heb ben om te concluderen, dat er aan de defensie van ons land toch wel enige grotere belangstelling mag worden ge schonken. In Engeland zijn fabrieken, die in opdracht van de regering naar Rusland exporteren en waarin de Rus sische inspecteurs mogen rondneuzen. Intussen worden in Korea de vruchten geplukt. Meningsverschil In Amerika is enige opschudding verwekt, door een menigsverschil dat bleek te bestaan tussen MacArthur en Truman. Openbaar is geworden, dat MacArthur het eiland Formosa ziet als een wezenlijk bestanddeel in de verde digingslinie, met behulp waarvan Ame rika de vrede wenst te bewaren. Truman echter wil met betrekking tot Formosa niet spreken van verdediging, doch van een onpartijdige neutralisering. Dat er over zulk een belangrijk en wezenlyk punt in Amerika verschil van opvatting bestaat, is waarlijk geen won der. In Amerika zijn er velen, die het willen zoeken in een soort vergelijk met het communistisch China, opdat men ruimer aandacht aan Europa kan schen ken. In het Oosten komt de verdedi gingslinie dan te lopen over de Aleoeten, Japan, de Rioekoe-eilanden en de Philippijnen. In deze politiek past het niet -om van Formosa een onderdeel in het Amerikaanse verdedigingssysteem te maken, aangezien men op deze wijze China van zich zou vervreemden. An deren edhter zijn van oordeel, dat Ame rika thans geen enkele stelling meer mag prijsgeven, ook Formosa niet. Over het meningsverschil zelf behoeft men zich niet te verwonderen. Wel moet het de aandacht trekken, dat het juist blijkt te bestaan tussen de militaire deskundige bij uitstek- MacArthur, be velhebber in het Verre Oosten, aan de ene- kant en de Amerikaanse president en minister Acheson aan de andere kant. Er zullen wel weer mensen van oordeel zijn, dat dit een nieuw geval is, waarin generaals zich bemoeien met de poli tiek. Ze zullen er een controverse in zien tussen defensie en diplomatie. Men zou echter goed doen, zich ook de vraag voor te leggen, of in dit tijdsgewricht van spanning tussen de mogelijkheden der diplomatie en de eisen der defensie de laatste het niet van de eerste gaan winnen. „Jamin mag blij zijn, dat hij niet onder de zoden is gestopt" De Papoease bevolking van Nieuw-Gui- rea betuigt bij deze adhaesié aan de ver klaringen van gouverneur Van Waarden burg bij zijn aankomst op Schiphol over de gevoelens welke leven in de harten van 95 procent van de bevolking. Aldus verklaarde het lid van de politieke ver tegenwoordiging van Nieuw-Guinea in Den Haag, de heer Jouwé. De Papoea's dringen er bij gouverneur Van Waardenburg op aan om overal in Nederland te getuigen van het verlangen der Papoea's. Mohammed Jamin had beter gedaan met een dankbetuiging te zenden aan gouverneur Van Waarden burg, want als de gouverneur het niet verhinderd had, dan zouden de Papoea's Jamin onder de zoden hebben begraven, toen hij Nieuw-Guinea bezocht. Ook verwerpt de Papoease bevolking uitdrukkelijk elke belofte, welke de Nederlandse ministers op de jongste unie- Koningin en prinsesjes bij Apeldoorns avondsprookje Volkomen onopgemerkt heeft Koningin Juliana gisteravond met de oudste drie prinsesjes de voorstelling van Apeldoorns Avondsprookje in Berg en Bos bijge woond. Aanvankelijk bewogen zij zich tussen het publiek, doch later werden zij naar de Dennenheuvel geleid, waar zij ongestoord de voorstelling konden vol gen. Na afloop zei de Koningin o.m.: „Het fantastisch mooi". Ned. piloot in ziekenhuis te Honkong Tot de bemanning van het Catalina- vliegtuig van de Shell, dat, zoals wij gis teren meldden, in de baai van Kowloon bij Honkong is neergestort, behoort o.a. de Nederlander Max Altman, twee de piloot. Evenals de vier andere be manningsleden bevindt hij zich in het ziekenhuis te Honkong. conferentie zouden hebben gedaan om het volk van Nieuw-Guinea en zijn vaderland aan de republiek Indonesia over te dragen. De bevolking van Nieuw-Guinea zal zich nimmer onderwerpen aan beloften, gedaan zonder medewerking en voorken nis van de Papoease bevolking. Deze be zit het eigen heilige recht om zelf over haar lot te beslissen. De keuze of zij onder Nederlanders, Australiërs of Indo nesiërs willen leven is een zaak der Papoea's zelf en niet een zaak van an dere naties- De Papoea's van geheel Nieuw-Guinea van het Westen tot het Oosten zullen hun vaderland blijven ver dedigen met opoffering van alle krach ten, bezittingen en leven. Geen belofte Van bevoegde zijde in Den Haag deelt men mede. dat de Nederlandse regering generlei belofte heeft gedaan inzake over dracht van souvereiniteit over Nieuw- Guinea aan Indonesië. Zou zij tot 'n sou- vereinitertsoverdracht overgaan dan zou dat natuurlijk alleen aan Indonesië zijn en niet aan derden. Dit houdt echter geenszins in, dat de regering plannen in die richting zou koesteren. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacü ^De Bilt: Wisselend bewolkt met voornamelijk in het Wes- n het land enkele ver- I spreide buien. Matige, af e* ft toe vrij krachtige Zuid-Weste lijke wind. Ongeveer dezelfd® temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Woensdag: Zon 5.47—19.W. Maan 20.2»~ 8.00 uur. i Sept. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1