0an t kleine reolerke Washington en Bonn doen zaken Van lunapark-treintjes naar de rustig-lopende Talgo 1ÉNIEUWE LEIDSCHE COUHANT S MAANDAG 28 AUGUSTUS 195» m. (Van een onzer verslaggevers) fils de Linge Buurmalsen en Geldermalsen gepasseerd is. begint hij al een beetje op een echte rivier te lijken. Hoge dijken omzomen zijn oevers en bij Tricht moeten de treinen op de lijn UtrechtDen Bosch een Uinke brug passeren. Een lange rij stadjes omsluit het revierke hier lielkozend in zijn rele bochten en kronkels: Asperen en Heukelum zijn daarvon yrel de aardigste. Ze tellen weliswaar geen van beide 2000 inwoners, maar stadjes zijn het. Grote perkamenten met zware tegels zijn er. om het aan de twijfelaar te bewijzen. Beesd stad, hoewel het groter is dan de meeste „steden", die hier liggen. |Een toren als een ongeschoren peerd De kolossale, vierkante toren van Ned. Herv. Kerk rijst machtig op het vlakke land en aan zijn voet ^lilen de lage huisjes weg als kuikens jnder de beschuttende vleugels van de" loak. Ruig is die toren, als een oud, ingesohoren peerd. Ruw en verweerd dimmen de miuren en de zware steun- >eren aan de hoeken naar boven om dan ibrupt te eindigen, alsof de bouwmees- er er plotseling het bijltje bij heeft leergelegd. Op de rand van het vierkante •evaarte balanceert een wijzerplaat als pendule op een schoorsteenmantel, e bossen onkruid groeien tussen de ■n en langs de bovenrand is het een iplete wildernis met struiken van halve meter hoog. De veel jongere allesbehalve mooie kerk leunt tegen oever spiegelt zich het koepelkerkje van Arkel in het blauwgroene water. Ja, over dat nietige Arkel kan het revierke heel wat vertellen, want hier heersten eens de heren van Arkel onbetwist over een uitgestrekt gebied en die heren heb ben onze middeleeuwse geschiedenis doen daveren door het krijgsrumoer, dat zij telkens weer ontketenden. Wij kunnen er echter niet veel van navertellen, want het duizelde ons ten laatste van de vele roemruchte Jannen, die elkaar in een eindeloze rij opvolgden. We herinneren ons allen nog het droeve lot van Willem, de laatste der: Arkels, die in 1417 sneuvelde in de mod der van de Revetsteeg te Gorkum. Hier over sprak het revierke met veel gevoel want zelf vindt het immers een roemloos einde in diezelfde sted, wier t"-ens reeds in de verte opdoemen. Hoewel, van een roemloos einde mogen we eigenlijk niet spreken, want het heeft zijn taak trouw volbracht. Het voerde al het water weg uit het lage Betuwse land, Deze kerk en de grote, grauwe pasto- de overzijde hebben een rol ge peeld in de geschiedenis van kerkelijk 'Nederland, want in die kerk werd dr 21 \braham Kuyiper op 9 Augustus zjn vader als predikant bevestigd in in deze pastorie leidde hij Johanna lendri'ka Schaay, met wie 'hij een maand getrouwd was, als zijn echtge- lote binnen. alleen op de Linge is g:wezen en ere wie ere toekomt de grote broers kuren kregen er dyken doorbraken heeft i dikwijls, erger weten te voorkomen door het water op te vangen en snel weer af te voeren. Het wordt daarbij geholpen door het Kanaal van Steenenhoek, hem door de mens als hulp bij zijn werk ter beschik king gesteld. Even boven Gorkum neemt dit een deel van het Lingewater over om dit Hè uur gaans lager in de Merwede te laten stromen. Dit heeft ook nog het grote voordeel, dat wanneer de hoge stand van de Merwede bij Gorkum hp; noodzakelijk maakt de sluizen van de •Linge te sluiten het water uit de Betuwe dikwijls via het kanaal toch nog geloosd kan worden, want de Merwede heeft bij de monding van het kanaal een water stand. die bij eb 72 en bij vloed 31 cm lager is dan bij Gorkum. Droef afscheid De laatste kilometers is onze Linge onherkenbaar veranderd. Hij stroom: langs versch'illende fabrieken, die var de gelegenheid gebruik maken om alder- lei vuil in zijn heldere water te depi neren. Voor het eerst wordt hier dit water binnen enge stenen muren gevan gen en zo wordt het speelse revierke als een veroordeelde in boeien geklonken naar het schavot geleid. Hier en daar weerspiegelt het nog even geveltje. Dan komen de sluizen, die wyd open staan om de gevangene door te laten. Daar gaat onze Linge dan, zonde' een spoor na te laten wordt hij opge slokt in de machtige wateren van trotse Merwede, die zijn slachtoffer bewogen opneemt en meevoert naai Met een gevoel van spijt kijken het revierke na! want we zijn er in deze dagen echt van gaan houden. W» zeggen het Cremer van harte na: „'t Is toch zoo n oardig dmgske". ..Eind", zo heet de straat langs de sluis, waardoor we de Linge na-ogen. En met dit veelzeggende woord op het blauwe bordje besluiten we ook ons verhaal, dat we afluisterden „oan 't klei ne revierke". 561 In deze lage huisjes van Beesd ont- noette hij de eenvoudige un grote Bijbelkennis en hun rotsvast eloof in God.. „Die alle dingen werkt eide het willen en het werken lijn welbehagen". In één van die huisji woonde Pietje Baltus, het eenvoudig? y rbeidersvrouwtje, dat het bestond d. ominee bij zijn eerste huisbezoek de and te weigeren, omdat ze hem niet als ar leraar groeten kon. Nu rust t kleine kerkhof in een naamloos af, maar zij en enkele andei ge vromen vormden hun jonge or de enorme taak, die hem op kerke- ijk, maatschappelijk en politiek terrein nachten Preek bij de pomp lier, in de pastorie van Beesd, lig' kiem van de Vrije Universiteit, Standaard en van de huidige Anti- ^evolutionnaire partij. Door de omgang t zijn eenvoudige gemeentenaren stadje, leerde de jonge predikant zijr. enstaak zien, die later door dr Colijn rd geformuleerd als .het tot .hangend wetenschappelijk, politiek Religieus bewustzijn brengen erscholen en als achterlijk verachte Toep van het Nederlandse volk' Asperen heeft slechts 1600 aar het toont toch duidelijk, dat het *n stad is. Van de muren en waltorens TiOn verschillende brokstukken bewaard de mooie veertiende-eeuwse kerk met Ie forse, karkteristieke toren doet iet geheel niet aan een dorpskerk den- :en Een sluis in de Linge moet de Vijf- lerenlanden beschermen tegen overstro mingen in het Gelderse. We betreden, ier weer Zuidhollands grondgebied et revierke neemt bij de sluis afscheid an de Betuwe om door de Vijfheren- inden zijn loop te beëindigi Heukelum is een stadje van ongeveer Bezelfde grootte. In het midden 'voornaamste straat staat de school met len Bijbel, volgens -het opschrift „tot Heeren naam gesticht door de ibachtsvrouwe van Heukelum". Voo- school staat een ouderwetse water- >mp, die door een inscriptie in de mv boven de volgende prediking aan dit stadje brengt: Ieder, die van dit water drinkt, ederom dorsten. Joh. 4 vers 13 mij gelooft zegt de Heere dorsten Welhaast gedaan Dan is het Welhaast gedaan met de Linge. Hij stroomt -nog langs- Spijk aar Be Oostelijke oever en aan de Westelijk? j^jUNT SLAAN uit de moeilijkheden van de medemens, dat is het laakbare verschijnsel, dat wij dagelijks ervaren. In de internationale politiek, de verhouding der machtige groe peringen, is het niet anders. Door het antagonisme tussen Oost en West, Moskou en Washington, komt Duits land weer aan bod. Bij het eventueel uitbreken van een conflict in Europa, kan West-Duitsland geen niemands land blijven. Het moet worden in geschakeld bij de gemeenschappelijke defensie, teneinde de overrompelende macht te kunnen weerstaan. Op de internationale politieke beurs zal dit zelfde Duitsland zich derhalve duur verkopen. En in de Ver. Staten is het niet anders. De Republikeinen schui- vén de Democraten de schuld in de schoenen, dat het in Korea niet naar wens gaat, teneinde door deze critiek stemmen te winnen voor de komende verkiezingen. Inderdaad blijkt Korea voor de Ver. Na- het bijzonder voor de Ver. Staten, een les te zijn. Men kan Truman, zijn adviseurs en regering verwijten, nog teveel te hebben vertrouwd op het fair play en de goodwill van Moskou, ook al leverden de internationale politieke con ferenties slechts een deficit op. Men kan Washington verwij ten, dat het niet tij dig maatregelen nam - om het communisme Oost-Azië een halt toe te roepen, maar :n vergete daarbij niet, dat meer dicht bij de toestand in Europa. Duitsland, Berlijn, de Balkan, alle aandacht tot zich trok. Daartegenover staat echter, dat Tru- an de begane fouten onmiddellijk heeft hersteld en zich defensief onmiddellijk schrap zette, toen Moskou in Korea het spel op groter schaal trachtte te vervol gen. De wereld en zelfs een figuur als McArthur werd door het uitbreken van de vijandelijkheden op Korea verrast, en dergelijké internationale surprises kun- ieder ogenblik op andere brand punten. ook in Europa, worden voor gezet. Het heeft dan geen zin meer de oorzaken aan te wyen, welke er toe heb ben geleid.' dat na 1945 tegenover de Sowjet-Unie het „laisser faire, laisser aller" gegolden heeft. Er geldt dan nog slechts één ding, ..ameUjk eendrachtig de handen aan de ploeg te slaan, teneinde het gevaar te keren. De actie der Republikeinen tegen- de Democraten is laakbaar en bo vendien doelloos, omdat Amerika thans tegenover de Sowjet-Unie zo sterk mo gelij k moet staan. 'f Verklaarde uitzicht Duitsland 2 i bod. eisende partij. Men kon weer stern- horen als volgt: „Geen Duitsers als militair voetvolk, terwijl de anderen de muziekkapel vormen. Eerst moest het bezettingsstatuut worden veranderd. Aan de aanspraken van de Duitse soldaat moest tegemoet worden gekomen". En dan wilde men daarna overwegen, in hoeverre West-Duitsland bij de Europese defensie kon worden ingeschakeld. Adenauer ging zelfs zover te verkla- n, dat men zich niet geheel op de Geallieerden zou kunnen verlaten, om dat het Amerikaanse prestige door de oorlog in Korea geenszins was toege- m. Het resultaat der langdurige be sprekingen is nu, dat zowel bondskanse- Adenauer als de socialistische leider Kurt Schumacher een spoedige verster king wensen van de Geallieerde bezetting West-Duitsland, terwijl zij onder be paalde condities aan een Europees leger illen deelnemen. Het accent wordt hierbij gelegd op het tot stand komen van een sterk politie- eger, om de binnenlandse orde en rust te kunnen handhaven, maar ook bij grensincidenten en Putschen te kunnen ptreden. Wij herinneren eraan, dat vol gens Reuter, Dean Acheson indirect heeft voorgesteld, dat Engeland en Ame rika hun bezettingstroepen in Duitsland versterken en dat tevens van Duitse soldaten zal worden gebruik gemaakt by e Westerse herbewapening. Militair Duitsland komt weer aan bod. een circulaire der organisatie van Duitse ex-officieren „Bruederschaft" worden reeds namen naar voren ge bracht van generaals, die geschikt zou den zijn, om aan het hoofd van een Duitse militaire macht te staan. Maar, dan moeten Duitse troepen onder Duitse officieren staan en deze dienen in een intergeallieerd commando dezelfde rech ten te hebben. Generaals en andere of ficieren, alsmede Duitse staatslieden die in Spandau of elders gevangen zitten als „oorlogsmisdadigers" moeten worden vrijgelaten. Inderdaad, het kan nu eenmaal niet anders, West-Duitsland moet een sterke schakel worden in de Europese defensie, maar tegenover de zakelijkheid van Washington, komt ons de Parijse reserve gerechtvaardigd voor. De tijd dringt, dat West-Duitsland sterk staat tegenover de, door Moskou geleide, aggressie der Oost- Duitse republiek. Verschillende berichten wijzen erop, dat de Sowjet-Unie in de komende herfst met Duitsland een aparte vrede zou wensen te sluiten en dan zullen de spanningen met de bezettende Weste lijke mogendheden onrustbarend toene men. Door de „accoorden" van Yalta er Potsdam, gesloten tussen Engeland, Frankryk, Amerika en Rusland kan dan wel een streep geven. De ruige toren De versterking der strategische positit van West houdt in, dat men West- Duitsland daarbij nodig heeft. Franse bezwaren tegen een eventueel herbewa pend Duitsland'zinken in het niet bij het gevaar der Russische aggressie. Straatsburg en ook op de conferentie Parijs is toch duidelijk gebleken, dat West-Europa aan militaire bloedarmoede lijdt en er inmiddellijk .staal" moet den toegediend voor het vormen krachtige divisies: Terecht heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, er op gewezen, dat bij de verdediging van Europa, de Duitse scha kel niet kan ontbreken. Dit is ook het standpunt van Truman, Dean Acheson en McCloy, en ziemet één sprong is het Duitse nationaal zelfbewustzyn, „das Militar", weer opgeveerd. Via éen interview met de New York Times heeft de handige Adenauer zijn offerte voor een politieleger gedaan. Het Duitse minderwaardigheidsgevoel, ver- I oorzaakt door het feit in twee wereld- I oorlogen de verliezer te zijn geweest, zette zich om in het rechtsgevoel van Er i werij, zowel bij uiterst rechts als links. Te Berlijn wordt tisch nationaal congres gehouden, be ogende het prestige der Geallieerde be zettingstroepen te ondermijnen en het gezag van Adenauer te Bonn te sabo teren. De Duitser wordt voorgespiegeld, dat het bij de verkiezingen van half October gaat om het kiezen van regering voor geheel Duitsland en zou natuurlijk een communistische i ten zijn. In verband met de bestaande spanningen, niet slechts in Azië i ook in Europa, zijn de besprekingen ae „plaatsvervangers" te Londen van hoogste belang. Daar geldt het principe, dat Europa onverwijld nog krachtiger moet gaan bewapenen en een Frans memorandum drong aan op de benoe ming van een opperbevelhebber voor hel gehele Noord-Atlantisch gebied. Hoe dit alles gefinancierd moet worden als in 1952 de Marshall-hulp afloopt, een urgent probleem. Labour zw<" met een „wereldplan voor wede» -ijdse hulp", maar terecht merkte de Times op: De strijd blijft In de dagen na de Dordtse Synode meenden vele Reformatorische Christe nen, dat men er nu was. De godsdienst vrijheid was bevochten en de waarheid was verankerd. Men kon nu de zaken op zijn beloop laten en rusten op ae verkregen lauweren. Maar het ver val van de 18de en ae f val van de 19de eeuw hebben dui delijk bewezen, dat men zich had ver gist. Het werd: verwerven, erven, ver derven. Men vergat, dat de strijd blijft. Het bewaren van het pand kost even veel moeite en strijd als het We moeten er voor waken, dat wij et onze vrije Chr. school niet dezelfde fout maken als onze vaderen op ker kelijk terrein hebben gemaakt. Na de van 1920, na de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs zijn we niet. We kunnen en mogen nu niet inslapen. En nu bedoel ik niet in de eerste plaats de parlementaire strijd. De Unie en de Schoolraad, die, als de tempel van Salomo de zuilen Jachin Boaz, het dank van ons schoolhuis •agen, zijn te dien opzichte waakzaam genoeg. Neen, de strijd waarop we in dit artikel doelen, is die van het behoud an ons kind op onze school. September nadert en daarmede begint op de meeste scholen, althans de stads scholen, de nieuwe cursus. De kinderen die vóór 1 October zes jaar zijn geweest. ;n dan naar de grote school, is het de grote vraag: kómen daar werkelijk alle kinderen, die er behoren De openbare school voert rusteloos actie De „ongedeelde" openbare school wordt kleurrijke affiches als de Christelijkste aangeprezen. Er worden tentoonstellin gen gehouden, waar bij de ingang eer opengeslagen Statenbijbel ligt. Tal var onervaren ouders geven straks hun kind aan zulk een school op. We mogen niet denken: het loopt nu wel: de ouders zijn overtuigd van de noodzakelijkheid van Ch- onderwiis en dat is dus wel in orde. Wie zó spreekt, vergeet dat de strijd blijft. Tal van teke nen wijzen op verslapping. Als tal van plaatselijke comité's graag de Augustus-eollecte willen houden, doch nmogelijk voldoende collectanten bij en kunnen krijgen, dan wijst dat op achteruitgang. een buurtschap bij een middelg: stad in het Oosten des lands zal openbare school verrijzen. Het bestuur van de Chr. school zit met de handen in het haar, omdat het vreest, dat deze school hun die kinderen zal kosten, die dichter bij de openbare school w< Zoiets bewijst, dat er niet voldoende „schoolbesef" aanwezig is. Gezegd wordt wel: „Maar we kunnen de mensen toch niet dwingen?" Neen, zeker niet. Van dwingen mag geen sprake zijn. Doch van voorlichten moet beslist sprake zijn. Het geslacht, dat de schoolstrijd in zijn eindfase bewust heeft meegemaakt, begint te verdwijnen nieuw geslacht is opgestaan, dat bovendien de invloed van de laatste reldoorlog heeft ondersaan Velen zullen uit traditie hun kinderen og naar de Chr. school sturen, maar bi; velen zal die traditie niet zo sterk spre ken. Daarom wil dit artikel oproepen tot waakzaamheid. De middelen daartoe bezitten we. Daar allereerst het mooie propagandablad an de Unie. „School en Huis" heet het. Voor 20 cent per jaar ontvangt men maandelijks een nummer. Onbegrij pelijk, dat nog lang niet alle schoolbe- n een groot collectief abonnemen: hebben genomen om dit blad te versprei den onder de ouders der schoolgaande kinderen en onder de adspirant-ouders We hebben een lange lijst van be kwame zgn. „Unie-sprekers", die graag ;n avond komen spreken ten behoeve an het Chr. onderwijs. Onze Chr. dagbladpers draagt er het hare toe bij. dan is er nog een groen mensen die ik graag zou willen mobiliseren. In elke stad, in elk dorp ziet ge tal van oud-gedienden wandelen. Ze zijn nog kwiek en flink en ze mopperen wel eens, ze aan do kant staan. Dat is niet helemaal waar; ze willen aan de kant staan. Ze zouden nog veel kunnen doen, e er maar lust toe hadden, beter ge zegd: als ze de roeping maar gevoelden, '.e tot hen komt. Ze hebben de tijd aan zichzelf. Welnu, laten ze er op uitgaan en bij buren en kennissen een praatje gaan maken, niet Korea of over de duurte, maar over de Chr. school. Probeer de mensen er- te overtuigen, dat daar hun kinderen thuis horen. De Chr. school is een geschenk God. Wij moeten ons dat geschenk u dig tonen door onverpoosde actie. Want Chr. scholen willen de ouders hei pen, opdat ze eenmaal in de Grote Dag zullen mogen zeggen: „Here, zie daar ik de kinderen die Gij mij gegeven hebt. P. de Zeeuw JGzn. Met 128 km over sterk afhellend traject vol scherpe bochten door Ing. John Rozendaal II Interessant, om niet te te zeggen vermakelijk is, dat de heer Goicoechea het prin cipe van zyn licht en eenvoudig loopwerk ontleend heeft aan het „rollend mate rieel", dat op kermissen en in lunaparken op rutschbanen en op zogenaamde pano- t of berg-en-dal-spoorbaantjes in de „dienst" voorziet. Maar van die lunapark- treintjes, waarby door de exploitanten en Jan Publiek ter wille van het „vermaak' de grootste waarde aan flink hossen, stoten, slingeren, wiebelen en waggelen wordt gehecht, tot de rustig, stootvrij lopende, uiterst comfortabele eenheden vai Talgo was een lange en moeizame weg, die veel studie, geduld en volhardende arbeid heeft gevergd. Deze eerste „trein" bestond uit vijf tweewielige korte leden, die samen een buigzaam rijtuig vormden. De enkele leden waren, teneinde zo weinig mo gelijk ruchtbaarheid aan het werk te geven, in verschillende Spaanse fabrieken vervaardigd, die echter voor dat soort werk niet behoorlijk waren uitgerust Als voorspan had men van de Spaanse samengesteld en wel uit een gagage- heid, vier pasasgiers-eenheden en dienst-eenheid, welke laatste in het mid den tussen de passagiers-eenheden is in geschakeld In deze dienst-eenheid be vindt zich een kleine keuken, van waar uit de passagiers-eenheden worden be diend. Voorts zijn er de vestiaire, toilet ten, de installatie voor luchtverversing. staatsspoorwegen een Diesel-locomotief geleend. Met 128 km over een mediocrc- Toen het ogenblik van instappen was gekomen, vroeg men de machinist of hij het aandurfde full speed over het traject te gaan, dat Avila met Madrid verbindt. Avila, per spoor 121 km West noordwest van de Spaanse hoofdstad ligt 1113 m., Madrid 655 m. boven de zeespie gel, de spoorbaan daalt dus sterk af. Op sommige punten bedraagt de helling meer dan 20:1000. Daarbij kwam. dat de baan toen in allesbehalve vertrouwen wekkende toestand verkeerde. Maar de machnn-ist geeft 'm flink van katoen en de Talgo vliegt met een yaart van ruim 128 km per uur door de talrijke scherpe bochten bergaf naar Madrid. De loop van de trein was onberispelijk. Goi coechea had het pleit gewonnen! Nooit te voren was in heel Spanje een trein, zelfs ook niet by benadering, met zulk een snelheid gelopen en dat nog wel op het traject Avila-Madrid! Die rit verwekte dan ook alom in Spanje een geweldige sensatie. Niet enkel door de daarbij bereikte snelheid, maar ook door de buitengewoon rustige loop van de trein, die vrij was van alle gewiebel en geslinger, oorzaak van de 'nerveuze ver moeidheid en van de zogenaamde trein- ziekte bij een groot aantal reizigers. De „American Car and Foundry Com pany". het grote industriële lichaam, greep aanstonds toe. Dit concern be schikte over de hulp en goodwill van tal rijke leveranciers, waarvan niet minder dan 66 grondstoffen en onderdelen als lichte metalen, vensterglas, electrische uitrustingen, kogel- en rollenlagers, koel kasten, airconditioning-Installaties e.a-m. voor de Talgo zouden leveren. Om een denkbeeld van de gepresteerde arbeid te geven, wil ik er hier mede vol staan er op te wijzen, dat met minder dan 140 000 werkuren door de ingenieurs aan de uitvoering van het project werden be steed. De werkzaamheden bij de A.C F. begonnen in Januari 1946 en de eerste trein maakte zijn eerste proefrit in het begin van 1949, waarbij een snelheid van 157 km per uur werd bereikt De proef ritten strekten zich uit over een geza menlijke afstand van 3000 km. De eerste Talgo, die voor verdere proefnemingen en studie-doeleinden in Amerika blijft, is uit een Diesel-electri- sche locomotief en zes leden of eenheden varming en -koeling, een koelkast', schakelborden, instrumenten-kasten en kastjes ten gerieve van het bedienings personeel geïnstalleerd. De enkele leden zijn zeer kort gekop peld. Hun pnderlinge afstand bedraagt slechts 23 cm. De koppeling in drie pun ten, onderaan in het midden en aan eerszijden, is zodanig, dat de leden at met het oog op het rijden door boch- m een vereiste is zich wel volgens het horizontale vlak kunnen bewegen, maar elk wiebelen om de lengteas, indien dit al zou willen optreden, in de kiem wordt onderdrukt De gaping tussen twee Financieel Overzicht van de week] Markt was prijshoudend met hier en daar afbrokkeling In de afgelopen week was de stemming ter beurze over het algemeen prijshoudend met hier en daar een neiging tot afbrokkeling der koersen. Scheepvaartwaarden werden gezocht. De stakingsgolf in Indonesië richtte grote schade aan. Het Amerikaanse bedrijfsleven ontwikkelt zich uiterst gunstig. Veel vooruitgang konden de koersen i belangstelling. Bij beperkte handel ov®r" niet maken, doch de vry prijshoudende1 treft de kooplust het aanbod, zodat het stemming kon na de jongste styging nietagio der koersen tot 5 gestegen is. Dit onbevredigend worden genoemd. Slechtshoudt niet alleen verband met het °ur- scheepvaartwaarden werden gevraagd nu logsgevaar. maar ook met de perspectie- de vrachtenmarkt een betere stemming 'ven van het Amerikaanse bedrylsieven. toont en hogere prijzen in het verschiet I De spoorwegstaking kan echter een ern- schijnen. De intrinsieke waarde dezerstige belemmering zijn, desniettemin fondsen ligt aanmerkelijk hoger dan de i heeft Wallstreet niet in ernstige mate beurskoersen en daar de resultaten on-gereageerd, zodat men op afwending der danks lagere prijzen bevredigend waren, staking schijnt te hopen. De versterking verwacht men bij hogere vrachtprijzender verdediging schynt een nieuwe k°°P" hogere winsten. Ook het oorlogsrisicoj krachtinjectie te hebben gegeven. Staal speelt een rol. Scheepvaartunies en Vaar- en olie hebben hoopvolle vooruitzichten erbeterden, ook andere soorten wer- tengevolge var_ de politieke spanningen. WEST-NEDERLAND RlT-2 Tweehonderd auto's zochten hun weg door nachtelijk duister Koeien begonnen van schrik te loeien OP HET OGENBLIK, dat wij dit schrijven, is het eerste traject van de West-Nederland rit-2 afgelopen. Tegen het ochtendgloren glijden de luxe auto's met deelnemers het dorp Zeist binnen. Ze heb ben de nachtrit achter de rug en wat voor een rit In een auto van de officials hebben wij getracht de deelnemers in de duisternis te volgen. Hieronder volgen enkele indrukken die ij in deze nacht opdeden: het is ideaal eer. een prachtige nacht met hoog aan de hemel als een stille toeschouwer een helderschijnende maan. Hoe zou echter het parcours zijn. Want deze factor is minstens even belangrijk. Zoemend glijden de circa 200 auto's door de donkerte. Hun koplampen werpen felle stralenbundels voor zich uit. Het bijzonder schouwspel. Nu nog zitten de wagens dicht bijeen. Straks zal dit anders worden. Dan verliezen zij elkaar en slokt de polders met zijn onbekendheid, vele, vele zijweggetjes, al deze wagens en dan is het aan de chauffeur vooral, uit het warnet van wegen, secundaire tertiaire wegen, de juiste route te vinden. Maar och neen, het is de chauf- Het kanon buldert en hoe kan men een program opstellen, waarin geen rekening wordt gehouden met de enorme behoef ten der defensie, terwijl de nationale hulpbronnen niet toereikend zyn, om hieraan te voldoen? Alle Engel^ con servatieve bladen hadden voor dit we reldplan van Labour slechts een ironische glimlach over. Te Straatsburg wilde Labour zijn vingers niet branden en plotseling laait men in die kringen van geestdrift de wereldgemeenschap! feur ook eigenlijk niet, die het moeilijke werk in deze race opknaptHet is de of de vrouw, die naast hem zit, de kaartlezer. Een vergrootglas in de hand hij daar te turen op de landkaart, die hem eerst bij de start ter hand is gesteld. De controleposten wachten verscholen langs het parcours, dat zich zowel uit strekt in het Westland, rond Naaldwijk als rond Gouda en in de Utrechtse Hoek. Er zijn er in totaal 28. Ze alle te vinden het parool van elke automobilist. Geen ïecure. Bij Berkel beginnen reeds de moeilijkheden, want hier moeten de auto's een even wedstrijdnummer eer andere route nemen dan die met dt en nummers. Onder Nieuwerkerk de IJssel vooral is het parcours zó moeilijk, dat op een gegeven moment zelfs de auto's van de officials het spoor bijster zijn. Plotseling stonden er vier wagens op een boerenerf. Koeien op een weiland begonnen van schrik te loeien, een hond blafte. Wat een onderneming, zo'n autorit in het. holst van de nacht. Bij het gehucht IJsselstein is er om twee uur nog geen enkele rijder gepasseerd. Eenzaam wachten de controleurs bij hun olielampje. Even later om 5 minuten half drie lichten er toch in de verte auto lampen op. Het is wagen no 1. bestuurd door G. A. B. A. M. Schade uit Moer gestel. Het is dezelfde rijder, die als eerste de finish in Zeist bereikt. Precies op tijd.... alle contrölestempels op zijn kaart. Schade is de gevierde rijder deze nachtrit. leden wordt door twee vouwbalgen. één de binnen- en één aan de buiten kant. gesloten. „Moot" van een romp. Tussen de stalen wielbanden en de wielvelgen ligt, evenals bij de P.C.C- wagens die sedert de herfst op lijn 14 van het Haagse tramnet lopen. eer. ge ruis-dempende en zwakke schokken ab- rberende rubberring. De wagenbak van elke eenheid is ge heel overeenkomstig de in de moderne üegtuigfeahniek gevolgde methodes ge bouwd. Spanten, vloerliggers, binten, het gehele raamwerk alsmede de schaal, zijn uit aluminium-alliages vervaardigd, en elke eenheid, die op zich zelf een zeer stijve open koker is, kan. wat de con structie betreft, als een „moot" van een romp van een modern verkeersvliegtuig worden beschouwd. Daar de Talgo geen draaistellen heeft, die zich geheel vrij onder de bak van de rijtuigen moeten kunnen bewegen, loopt de vloer bij de Spaanse trein tussen de wielen door en ligt op slechts 46 cm bo- van de koppen van de rails. Het in- en uitstappen bij de Talgo geschiedt dus gelijkvloersmet het perron, een gemak, dat reizigers met zware handbagage en ouderen van dagen zullen weten te appre- Service Heren Spoorwegregen ten! Geroemd wordt de buitengewoon rus tige gang van de Talgo. waartoe ook de lage ligging vaa het zwaartepunt, niet dan 1016 m. boven de bovenkant de rails, het hare bijdraagt De af schuwelijke wiebel-waggel-loop. inhae- rent aan het voor algehele opruiming ri.ipe orthodox: spoorwegmaterieel, is bij deze trein volkomen geëlimineerd. De twee treinen, die door de A.C.F. voor Spanje werden gebouwd en daar in November 1.1. t? Bilbao zijn ontscheept, besta n elk. buiten de locomotief, uit een bagaee-eenheid en drie buigzame rijtui gen. Onder één i rytuig zijn hier vier pas sagiers-eenheden met de in het midden ingeschakelde dienstafdeling te verstaan. Met locomotief, waarvan de lengte 11.9 m. bedraagt, is de gehele trein 112.50 m. lang en biedt comfortabele fauteuilzit plaatsen voor 192 re 115.756 kg of 115 7 1 meer dan de helft, r locomotief komen. "Het grwich' van een vóóroorlogse FD- trein (Fern D-Zug) samengesteld uit het modernste materieel waarover men toen, 1939. beschikte en bestaande uit: een bagage-wagen, een restauratie-rij tuig en vijf geheel stalen rijtuigen 1ste en 2de klasse met in het geheel 240 zit plaatsen bedraagt 285 ton. Brenst men nu het aantal zitplaatsen bij de Talgo eveneens op 240. door nog drie passagiers-eenheden met samen 48 fauteuils in te schakelen, dan krijgen wij voor deze Talgo volgende gewichten: één bagage-eenheid 2860 kg drie service- of dienst-eenheden. driemaal 4812 kg 14.436 kg: veertien passagiers-eenheden, veertienmaal 3040 kg 42.560 kg; plus 3720 kg van de panorama-eenheid aan het slot van de trein, totaal gewicht 63 576 V" f 63 5 tn Dat zijn 7 en 3 4 ton minder dan één vierde van het ge wicht van onze FD-trein! (Slot volgt). izigers. Het gewicht met locomotief is n. waarvan echter n.l. 61.3 ton. op d« den meer of minder gevraagd. Internationale waarden moesten het aanvankelijke koersavans weder afstaan. Koninklijke kwam tijdelijk over de 300%. Cultuurwaarden waren gedrukt zonder drukke handel. Dr Hirschfeld heeft zich niet ongunstig uitgelaten over de toe komst van Indonesië en zag economisch een verandering ten goede in de laatste 8 maanden. Maar de staatsuitgaven blij ven op een veel te hoog peil en de nieuwe eenheidsstaat zal uit moeten zijn op een krachtige verlaging daarvan, teneinde de saneringsmaatregelen der laatste maan den niet waardeloos te maken. Voorts zal hij het gezag krachtig moeten verdedi gen. De diefstallen van suikerriet en kof fie moeten krachtdadig onderdrukt wor den, want het bedrijfsleven is tenslotte niet bij machte dergelijke misdrijven te financieren. De staking brengt 'n nieuwe ernstige belemmering. De inwilliging van de eisen der arbeiders brengt een uitgave mee van 360 millioen roepiah. De thee cultuur zou ernstig bedreigd worden, daar de mogelijkheid van concurreren met Ceylon en India twijfelachtig wordt in verband met de lagere kostprijzen al daar. Weliswaar zijn de prijzen op de in ternationale markt hoog (b.v. voor rub ber, suiker en tin), maar men moet reke nen met een behoorlijke achteruitgang als de factoren van voorraadvorming zijn uitgewerkt. Een gunstige gang van het bedrijfsleven is een belang van Indonesië zelf, daar zijn toekomst bepaald is door de noodzakelijkheid van een sterk toe nemende uitvoer. De Deli-Batavia Tabaksmij. heeft 6 pet dividend aangekondigd overeenkomstig de verwachtingen. De nieuwe oogst is ge slaagd en heeft voorzover verkocht in Amerika en Nederland hoge prijzen op- Aanmeldingen voor Korea Hoewel, gelijk wij reeds eerder heb ben gemeld, Maandag 21 Augustus de aanmelding is gesloten voor beide com pagnieën, die de regering overweegt ter beschikking van de Verenigde Naties stellen voor de strijd op Korea, groei: het aantal vrijwilligers nog steeds. Dat komt doordat aanmeldingen van hen. die zich by hun afdelingscommandant heb ben opgegeven, nu in Den Haag binnen komen cn doordat velen van hen, dit zich 21 Augustus hebben opgegeven nu de aan hen veretrekte invulformu- lieren terugsturen. Tot nu toe zijn ir totaal 2166 aanmeldingen binnen. Een definitief cijfer is dit echter nog steeds Petroleum heeft grote omzetten en be vredigende prijzen. Ook auto-industrie, chemische nijverheid enz. zullen profite ren. De rendementen van Amerikaanse shares zijn hoog te noemen. Aan de an dere kant heeft Truman volmachten om de pryzen aan banden te leggen, terwijl de belastingdruk verzwaard zal worden. Een vaste stemming bestond voor de 3*i pet staatslening per 1957. Strandkinderen vonden zak met juwelen Drie kinderen, die op het strand bij Saint Raphael aan de Rivièra met „em mertje en scheppie" aan het spelen wa ren, vonden zomaar een zak met juwe len, ter waarde van één millioen francs. Het gekke is, dat zich nog geen gega digde voor de juwelen heeft aangemeld. Weer juwelen-diefstal in Frankrijk De reeks juwelendiefstallen in Frank rijk is nog niet ten einde Dezer dagen werd de negende inbraak gepleegd te Enghien-les-Bains, nabij Parijs. Uit de de heer Georges Charnay werd waarde van 1.300.000 francs aan juwelen gestolen. EERSTE AKTE HANDENARBEID UITGEREIKT In de vergadering van de vereniging burg heeft Zaterdag eenstemmig 't voor- hem wordt gehouden, is de eerste akte handenarbeid uitgereikt aan de heer L. de Jong, leraar aan de Montessorischool, de IVO-school en het nieuw Bussums Lyceum te Bussum. TIMMER GAAT SCHILDEREN IN KRUGERPARK Door het Prins Bernhardfonds zyn in samenwerking met de K.L.M. kunststu diereizen mogelijk gemaakt van een 5-tal schilders naar het buitenland. De KI M. zorgt voor het gratis vervoer. De eerste van deze schilders, de heer C. Timmer, voor handenarbeid, die Zaterdag in Am- bestemming Zuid-Afrika (Krugerpark). De heer Timmer is dierenschilder. Willem Ruys (met vele oudjes) Donderdag thuis De 950 passagiers van de Willem Ruys worden Donderdagmorgen om acht uur in Rotterdam ontscheept. Onder hen be vinden zich slechts 162 kinderen beneden 12 jaar, doch niet minder dan 84 perso nen boven 60 jaar en 25 van 70 jaar a4

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3