Jlietuue geihsctft (Courant Peking zendt delegatie naar Assemblée die 17 September aanvangt De Veiligheidsraad praat en Moskou forceert de zaken Treinrampen in Engeland en België eisen slachtoffers Peking beschuldigt Washington van grensschending Wist U Nederlandse Spitfire stortte \bij Etten 4 m in de grond MAANDAG 28 AUGUSTUS 19510 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20408 Abon Dementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; t 0.35 per week. ADVERTENTIES: t 0.18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting) Ben en dertigste Jaargang No 8208 DIRECTIE: F. DIEMER CHR1STEUJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stut sas tiet i« Qtettrven mgn bert In tegbeospoet" Een toren als een ongeschoren peerd Rood China vóór de poort van Lake Success I De internationale politiek begint het beeld te vertonen van een bonte kermis. Moskou laat Malik voor clown spelen in de Veiligheidsraad. Zulks betekent voor de Russen: tijd winnen. Maar het wordt nu nog mooier, omdat bij de beslisisng over de kwestie der Chinese vertegenwoordiging niet eens meer gewacht wordt op een besluit. Peking beslist, dat de rode Chinezen erin en de nationalistische Chinezen eruit moeten. Tsjoe en Lai, minister van Buit. Zaken van Rood China, stuurt doodeenvoudig aan 'Trygve Lie een telegram, dat een delegatie van communistisch China op 17 September vóór de poort van Lake Success zal staan, om deel te nemen aan de vijfde zitting der Algemene Vergadering der Ver. Naties, welke op die dag geopend wordt. Alleen de Roden zijn de wettige ver tegenwoordigers, aldus Tsjoe en Lai. dringend antwoord, Tot op heden is niet bekend, welke houding Washington zal aannemen tegenover dit „fait accompli". Aan Ass. Press ontlenen wü, dat het tenslotte de Ver. Staten zijn, die even tueel diplomatieke visa voor de pas poorten der rode Chinezen zouden moe ten afgeven. Als de Assemblée half September bij eenkomt, moet allereerst een nieuwe voorzitter gekozen worden. Een tere kwestie! De Russen verschijnen te Lake Success 70 man sterk onder aanvoering van Wisjinsky, terwijl de Britten daar onder het commando staan van Bevin Wij herinneren eraan, dat de ambtspe riode van Trygve Lie, secretaris-gene raal der Ver. Naties, thans afloopt. Ver moedelijk zal aandrang op hem worden uitgeoefend, deze moeilijke en bela£- rijke post nog een jaar te willen be- In deze boodschap wordt Trygve Lie verzocht, de belanghebbende parijen op de hoogte te stellen en de nodige maatregelen te nemen, dat de delegatie van de Chinese volksrepubliek aan he werk van de vijfde algemene vergade ring kan deelnemen. Tsjoe en Lai ver klaart in zijn telegram, dat de „over blijfselen van de reactionnaire Chinese [Kwomintang" uit de Ver. Naties die- inen te worden gezet. Als voorzitter de, vij-f man tellende, communisische delegatie noemt radio Peking de heer Tsjiang Wen-Tien. I Uit deze stap blijkt derhalve duide lijk, dat Peking op bolsjewistische wijze de zaken forceert. Tsjoe en Lai wenst Westerlings lot hing aan zijden draad Nog geen verzoek om uitlevering ontvangen Westerlings lot -heeft aan een zijden Iraad gehangen in België. Naar moest Westerling beloven, dat hij rtch niet met politiek zou bemoeien e "lelgische politie was dan ook te te verontwaardigd, toen zij kenni van een artikel in een Belgisch blad Azië en ondertekend met „Wester- Men was reeds voornemens, hem arresteren, toen iemand op het nuch- idee kwam, het betrokken blad, Het ste Nieuws, op te hellen, wa vernam, dat „Westerling" een schuil- a was voor een correspondent die ge ld in het blad schreef. De correspondent van A.N.P. te Brus sel verneemt van betrouwbare zijde, dat p nog geen verzoek van Indonesië om westerlings uitlevering is -binnengeko- Mocht Indonesië een dergelijk ver- iek doen, d^n zou dit worden afgewe- als het berust op zuiver politieke •onden. Als het verzoek berust op ge- le misdrijven, waaraan een politieke fveer ten grondslag ligt, dan zal Bel- het verzoek eveneens moeten weige- Daar zowel het ministerie van Bui- inlandse Zaken als dat van Justitie het verweging moet nemen, zou 'esterling in ieder geval twee maanden in België kunnen -blijven. Zuster Van As gevonden Iet comité Bert-ha Hartogh heeft het ■es van zuster G. van As, die in 1942 familie De Hertogh kende, ontvangen, tet heeft zich inmiddels met haar in ver- inding gesteld. Australische minister Spender in Den Haag Besprekingen over Nw-Guinea i De Australische minister van Buiten landse Zaken, Percy C. Spender, die gis termiddag in een Dakota op Ypenburg landde, is vanmorgen z\jn besprekingen Bet de ministers Drees, Stikker en Van Baarseveen begonnen. Hij verwachtte, lat de besprekingen morgen zullen wor- |en voortgezet. Over Nieuw-Guinea wilde hij bij zijn inkomst nog niets nieuws verklaren. Hij te hopen op een voor alle partijen Bui- Den De Australische minister I tenlandse Zaken, Spender, Haag, om besprekingen te voeren over Nieuw-Guinea. Hij werd ont7 I vangen door minister Stikker. tevredigende oplossing. Verder verwees lij naar eerder door hem afgelegde ver garingen. Die komen hier op neer: de lanspraken van Soekarno op Nederlands iïieuw-Guinea kunnen door Australië liet worden aanvaard. De belangen van |e inheemse bevolking, die wordt ge- tormd door hetzelfde soort mensen als h Australisch Nieuw-Guinea, moeten Foorop staan. 1 Een vraag of hij mr Roem of andere Indische autoriteiten in Den Haag zou jntmoeten, ontweek minister Spender, rolitieke waarnemers in Den Haag hou- 1 jen een dergelijke ontmoeting voor waarschijnlijk. Auto in volle vaart tegen een boom Eén dode en drie gewonden bü Ermelo Een volkswagen, die Zaterdag op de rijksweg bij Ermelo moest uitwijken voor een motorrijder, reed in volle vaart tegen een boom. De bestuurder, J. Kooy- man uit Dordrecht, werd ernstig gewond. Zijn naast hem zittende moeder, de weduwe H. Kooyman, werd op slag ge dood. De schoonmoeder van de bestuur der, de weduwe H. Grootboer, evenals een schoonzuster, liepen verwondingen op. Twee inzittende kinderen van 7 en 4 jaar kwamen met de schrik vrij. Allen zijn naar het ziekenhuis in Ermelo ge- Vlag der V.N. taboe. In Los Angeles wonen twee burgers, die het niet kunnen zetten, dat Rusland nog steeds lid is van de Veiligheidsraad. Zij hielden een uitvoerig betoog, verkre gen een enorme aanhang entoen werd officieel bepaald, dat de vlag der Ver. Naties niet meer aan de vlagge- stok van het stadhuis te Los Angeles gehesen zou worden. Zolang Rusland deel uitmaakt van de Veiligheidsraad, is dat lichaam een» „verdachte organisa tie", werd geoordeeld. GIFT VAN PRINSES WILHELMINA Prinses Wilhelmina heeft aan de com missie der kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente te Garderen (Veluwe) een gift geschonken voor de stiohting van een verenigingsgebouw aldaar. OoJr dit weekeinde weer vele ongelukken Tot nu toe 18 mensen omgekomen bij ongeluk Amerikaans hospitaalschip De ramp met het Amerikaanse hospi taalschip Benevolence, dat zoals wij Zaterdag reeds meldden, in de baai van San Francisco na een aanvaring in dichte mist snel zonk, heeft waarschijnlijk 18 personen het leven gekost. Er zijn personen gered, terwijl nog 20 anderen worden vermist. Dit aantal kan evenwel ook groter zijn. Het juiste aantal opva renden is n.l. niet bekend. De Benevolence maakte een proef vaart en zou binnenkort naar Korea trekken. Het ongeluk met dit hospitaalschip is niet het enige, dat dit weekeinde is ge- Bij Conway aan de kust van Noord- Wales in Engeland is gistermorgen vroeg .g. Ierse trein, die van Holyhead aan de Engelse Westkust naar Londen rijdt, en stilstaande locomotief gereden en ontspoord. Twee rijtuigen van de trein, die vol vacantiegangers was, schoven in elkaar, terwijl het restauratierijtuig kan telde. Zes inzittenden kwamen om het leven en 35 personen werden gewond. Het ongeluk had de vorm van een na tionale ramp aangenomen, als de 21-jar. brandweerman van de trein, die zelf ook sen been gewond was, niet de tegen woordigheid van geest had gehad, on middellijk na hgt ongeluk ontplofbare in op de naastgelegen spoorlijn te plaatsen, waardoor even later een goe derentrein met explosieve stoffen juist enkele decimeters voor de omgevallen wagens tot stilstand kwam. Ook in België heeft een spoorweg ongeluk plaats gehad. Even voor het station van Havinnes is-gistermiddag een trein uit Doornik ontspoord, waardoor de eerste wagen in de tender reed, ter wijl enkele andere wagons kantelden. Hierbij werden vier reizigers gedood. Van de negen gewonden is er inmiddels een vrouw, in het ziekenhuis over leden. Doordat de wrakstukken een on ontwarbare massa vormden werd het reddingswerk ook hier ten zeerste be lemmerd. In Noord-Italië heeft zich het derde fabrieksongeluk in deze maand voorge daan, waardoor nu sterk aan sabotage gedacht wordt. Een zware ontploffing in Uranium ontdekt in Wales Exploitatie niet lonend geacht. In Wales in Engeland zijn lagen uraniumerts ontdekt van naar schatting 1 millioen ton. Volgens deskundigen het gehalte ongeveer 80 gram per ton erts evenwel te gering een lonende exploitatie. Italiaanse boeren namen land in beslag Ongeveer 500 landloze Italiaanse boe ren hebben Zaterdag onder leiding het plaatselyk christendemocratische vakverbond, nabij Rome, stukken onge cultiveerd land van Prins Torlonia, die de grootste grondeigenaar van Italië is. Levenslang voor Bulgaarse onderministers Te Sofia zijn twee voormalige Bul gaarse assistent-ministers na een vijf daags proces wegens „sabotage" tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, terwijl aan andere assistent-ministers straffen, variërende van 8 tot 15 jaar, werden opgelegd. Dato Onn bin Djaafar is met 66 tegen 3 stemmen gekozen tot voorzit- de verenigde Maleise politieke de chemische fabrieken van Monte Catini te Carrara heeft Zaterdag aan een arbei der het leven gèkost. Zes anderen wer den gewond. In Buenos Aires werden Zaterdag door een ontploffing in een schoenfabriek 12 arbeiders gedood. In de baai van Kowloon bij Hongkong is een Catalina-vliegboot van de Shell neergestort. De viër leden van dë be manning, onder wie een Chinees, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Van drie hunner is de toestand kritiek. Tenslotte houden de aardschokken in Assam in Achter-Indië nog steeds aan. Gisteren werd weer een sterke beving waargenomen, die niet minder dan tien seconnden duurde. Naar verluidt zou het aantal slachtoffers sinds het begin van de reeks aardschokken tot 80 zijn ge stegen. Door de overstromingén in India, die onverminderd voortduren, zouden thans ongeveer 600.000 mensen zijn getroffen. P.v.d.A. wil opnieuw prijsbeheersing Ook hogere lonen en pensioenen noodzakelijk geacht Het partijbestuur van de Partij van d< Arbeid heeft Zaterdag een resolutie aan genomen, waarin het als zijn oordeel uit spreekt: le dat een bü het gestegen prüspeil behorende inkomensaanpassing voor de loonarbeiders «n de kleine pensioen- trekkenden noodzakelijk is en maat- schappelük verantwoord; 2e dat opnieuw op korte termyn eer prijsbeheersing moet worden ingevoerd om de ten gevolge van loonbeweging Internationale prijsstijging te verwachten inflationaire tendenzen de baas te blijven; 3e dat by een verhoogd uitgavenpeil van de defensie ter wille van de dediging enerzijds, doch ter wille het levenspeil van de massa anderzijds, het scherpste toezicht op de ddelmatig- heid van de besteding van deze gelden geboden is. Het partijbestuur ziet namelyk met be zorgdheid. dat thans met name sedert de devaluatie, doch met als grondoorzaak het loslaten van een voldoende beheer sing van de pryzen en de gespannen ternationale toestand, de ontwilkkeling van de lonen ernstig achter blijft by die van de prijzen, waardoor in het ge zicht van de reële productiestijging on nodige spanningen te voorschijn zijn geroepen. Het partijbestuur ziet deze ontwikke ling met te groter bezorgdheid, omdat door de internationale situatie ter wille van de Europese defensie een beroep moet en zal worden gedaan ook op de Nederlandse volkshuishouding tot hoogde uitgaven voor het militaire appa- welke verhoogde uitgaven zonder aantasting van het reële levenspeil var ïassa alleen kunnen worden verkre gen door een verdere stijging van de na tionale productie, een stijging, die zeker mogelijk is, doch alleen werkelykheid zal worden indien de sociale spanningen beperkt blyven. Tien spelers gepakt in café te Scheemda TUdens paardenrennen werd gegokt Gistermiddag zijn ruim tien personen in het Stationskoffiehuis te Scheemda ge. arresteerd wegens het spelen van hazard spel. Reeds lang vermoedde men, ty'dens de paardenrennen in een *"s gegokt werd. Bij de arrestanten werd veel geld aangetroffen. Enkelen werden later op vrüe voeten gesteld. Het onderzoek is nog in volle gang. Scheepswrak uit 16e eeuw in N.O. Polder In de Noordoostpolder heeft met ten Oosten van het voormalige eiland Schok land een scheepswrak opgegraven, dat uit de 16e eeuw moet dateren. Daar het wrak nog goed intact is, kan men het •scheepstype waarschijnlijk reconstrueren. Men vond ook aardewerk en scheeps werktuigen. SLACHTOFFER VAN AANRIJDING DOOR TREIN OVERLEDEN De 12-jarige J. W. Eek hardt, een van de drie Dordtse jongens, die Vrijdagmid dag op de onbewaakte overweg bij de Oude Dijk te Dubbeldam door een trein werden gegrepen, is gisteren in het R K. ziekenhuis te Dordrecht overleden. De toestand van de twee andere jongens is redelyk. Korea en Mandsjoerije Communistisch China concentreert zeil troepenmassa's bij de Jaloe Peking is zowel politiek als diplomatiek hevig in het offensief. Rood-China heeft namelijk bij de'Ver. Staten geprotesteerd tegen de schending van het Chinese luchtruim door Amerikaanse -vliegtuigen. Deze toestellen zouden boven de rivier de Jaloe hebben gevlogen, de grens vormende tussen Korea en Mandsjoerye. De Rus Malik heeft opdracht gekregen deze kwestie bij de Ver. Naties aanhangig te maken. Washington ontkent de beschuldiging. Volgens de luisterdienst van Reuter, heef: radio Peking beweerd, dat de Ame rikaanse vliegtuigen de stad Antoeng in Mandsjoerije beschoten hebben, waarbij enige doden en gewonden zouden zyn gevallen. Deze beschuldiging van grens schending is te merkwaardiger, aange zien drie legers van de Chinese commu nisten, welke door de Russen zijn uitge rust, via Mandsjoerije Noord-Koreo zyn binnengetrokken. Meer gedetailleerd, zyn het acht an dere legers, namelyk twee divisies i de r KOREA: 100.000 slachtoffers Naar Ass. Press uit Tokio vernam, bedroeg naar schatting, het aantal ge sneuvelden, gewonden en vermisten in de Koreaanse oorlog, die thans negen weken duurt, voor beide par tyen: 100.000 man. Hierbij inbegrepen de verliezen der burgerbevolking. de Jaloe concentreren. De berichten worden bevestigd, als zouden Rusland en het communistisohe China op een conferentie te Peking zyn overeengeko men, dat 200.000 man van het Chinese rode leger de Noord-Koreanen te hulp zullen komen, zodra zulks nodig is. Pohang opnieuw bedreigd De belangrykste wapenfeiten aan het Koreaanse front: De Noorderlingen heb ben Kigje, 15 km ten Westen van Po- hang veroverd. Maar generaal Walton Walker, commandant der landstrijd krachten van de V.N. op Korea, heeft in dagorder over de belangrijke haven- y.piaais Pohang gezegd: „de dagen van 1 terugtrekken zijn voorbij en wü-zullen ten spoedigste de vyand- vernietigen de linie herstellen". De Zuid-Koreanen verdedigen hier een linie, welke slechts cm ten Noorden en ten Westen Pohang loopt. De strijd om deze stad ontwikkelt zich tot één der hevigste van de oorlog. Ook wordt melding gemaakt van een mupnlstische overwinning aan het front Taegoe, waar de Noorderlingen Oeihong veroverden. ernst van de situatie blykt mede uit het feit, dat Zuid-Korea begonnen et de mobilisatie van alle geschikte ien van 17 tot 35 jaar. Meer grond strijdkrachten, meer vliegtuigen, tanks heeft McArthur nodig. Er kan niet genoeg op dit aanmbeeld gehamerd den. Een echec op Korea maakt de toe stand in Europa hachelijk! Sneller dan de slaven In Scheveningen wordt gepleit voor een beter bestaan voor alle dieren Wereldcongres in tegenwoordigheid van de Koningin geopend TTEDENMORGEN OPENDE dr mr W. Hugenholtz, in tegenwoordigheid -IJ- van Koningin Juliana, het wereldcongres voor dierenbescherming, dat in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden. Na een bijzonder woord van welkom tot de Vorstin te hebben gericht, zeidie de heer Hugen holtz, dat het doel van dit wereldcongres in de eerste plaats is om ge zamenlijk een twintigtal internationale onderwerpen te bespreken. Nadat over ieder onderwerp ten hoogste drie sprekers hun referaat hebben voor gedragen, zal een discussie volgen, waarvan de eindconclusie naar de Unesco zal worden gezonden. In de tweede plaats is het doel va congres om in de toekomst, tot inniger internationale samenwerking te komen, zo mogelijk tot één grote inter nationale vereniging, waarvan alle ver enigingen voor dierenbescherming in de hele wereld, lid worden. Deze vereniging kan dan o.a. ook contact opnemen met de bestaande bureaux te Parys en Ge- nèvie en moet spoedig zien te komen tot een uniforme dierenwet, die in alle op zichten up to date is en die ten slotte "in alle landen dient te worden ingevoerd. Uit de aanwezigheid van afgevaardig den van bijna honderd verenigingen, - uit alle delen der wereld, blükt wel, zo ging spreker voort, dat dierenbescherming een vraagtuk is, dat alle volkeren intensief bezig houdt. Het apenotenplan afgelopen Een reusachtige mislukking Blijkens een bericht uit Oost-Afrika verwacht men, dat het bekende Britse apenotenplan veranderd zal worden in ïen grote land- en veebouwonderneming. Het grootste van de fjrie terreinen, Kong- In Tanganyika, wordt een boerderij, waar reeds duizenden runderen grazen. Hiermede komt een eind aan een grote staatssocialistische onderneming, die ten doel had, de margarinevoorziening van Engeland te verzekeren en de bevolking Oost-Afrika tot meer welvaart te brengen. Het einddoel was 1,3 millioen ha. te ontginnen en met apenoten en andere oliehoudende zaden te beplanten, waar van de opbrengst 600.000 ton zou zyn. In 1949 moest hiervan 480.000 ha. ontgonnen zijn. De kosten van het plan werden ge raamd op 25 millioen pond sterling. Be halve 32.000 negers zouden daaraan 750 Europeanen werken. Voorts was er een zeehaven ontworpen en een spoorweg 200 km. brek aan degelijke voorbereidingen, kennis van grond en bevolking was de oorzaak van mislukking. Zelfs bleek nmogelyk, de nodige 200 zware trac toren bijeen te brengen. Eind Maart 1949 n slechts 24.000 ha. omgeploegd, van 20.000 In Kongwa. Van de be legde 20 millioen pond bleek het grootste deel verspeeld. Voor elke dag: Friezinnen in moderne klederdracht In Friesland is een comité, bestaan de uit een aantal dames en de archi tect Arjen Witteveen, bezig aan het ontwerpen van een nieuw Fries cos- tuum, een moderne dracht, die geheel moet beantwoorden aan de practische eisen die het maatschappelijk leven van heden, het wisselende klimaat en de smaak van deze tijd stellen. Het comité is het eens geworden over de grondtrekken die een nieuw Fries costuum voor de vrouw zou moeten vertonen en het heeft al enkele proefcostunms ontworpen. De grondvorm best'iat uit een jak met schoot en rok, schort, tipdoek, een bescheiden hoofdtooi en passende sieraden. Om deze plannen te stimuleren, zal er een show worden gehouden, waar vertegenwoordigsters van verschil lende organisaties zullen Worden uit genodigd om de costuums te beoor delen, zo nodig verbeteringen aan te brengen en haar ideeën te berde te brengen. Het gaat niet om een cos tuum, dat eens bij een feestelijke gelegenheid gedragen kan worden, maar om een dracht voor elke dag in de nodige variaties en dan zó, dat het geen uniform wordt, maar dat elke vróuw vr\j is in de uitvoemg ervan. Luchtiles ontplofte: arbeider gedood Zaterdag is op een dekschuit bü de loodsen van de K.N.S.M. in Amsterdam z.g. luchtfles ontploft. De 36-jarige arbeider H. L. B. werd door de kop vai de fles dodelyk getroffen. Aciobaat-juwelendiel in Frankrijk gearresteerd In Nice heeft de Franse politie de 23 jarige Italiaanse acrobaat Dante Speda gearresteerd, verdacht van de juwelen- diefstal in de villa van de Amerikaanse nylonkoning Norman Winston te Golfe Juan. Hier werd voor 200 000 gulden ge stolen- DAT ongeveer 100 leden van de Ha- boitz, een der verloren stammen van Is raël, als immigranten in Israël zijn terug gekeerd. DAT op het eiland Levanzo bij de Wes telijke punt van Sicilië een grot is ont dekt uit het Palaeontische tijdperk. DAT het hoofd van de archiefdienst an de Egyptische Staat een document an 72 bladzijden heeft ontcijferd, nJ. »n rekeningenboek van een „Egyptische roeznameh", een soort ministerie van fi nanciën uit het jaar 1018. DAT Stokvis op de najaarsbeurs in Utrecht een snelkoker demonstreert, die aardappelen kookt in 8 minuten, bloem kool in 2 a 4 minuten en princessebonen in 5 minuten, waarbij aan smaak of vi taminen niets verloren gaat. DAT in Amerika een zoeklicht is ge construeerd met een lichtsterkte van ze ventig millioen kaars voor het opsporen van onderzeeboten vanuit vliegtuigen. DAT drie kinderen op het strand van Saint Raphael aan de Rivièra een zakje met juwelen vonden, ter waarde van een millioen francs. DAT voor alle zeelieden en marine mensen, die in de Maasstad vertoeven vandaag, morgen en overmdfeen 's avonds in Oud-Rotterdam wedstrijden in paalklimmen worden gehouden, waar bij dagelijks de snelste klimmer een hor loge krijgt en de winnaar van de drie dagen in aanmerking komt voor het Gouden Anker van Rotterdam. DAT de neger-bisschop Josef Kiwa- noeka uit Brits Oost-Afrika gisteren een bezoek gebracht heeft aan een Duitse familie in Keulen, die vele jaren gele den 21 mark gegeven had. om hem als jongen uit slavernij los te kopen. Nu vrijwel alle personae miserabiles (slaven, vreemdelingen, arbeiders, v wen. kinderen, onvolwaardigen) tot zedelyk verantwoord levenspeil zün op gestegen, zyn als vanzelf de dieren de beurt gekomen. Bü de slaven heeft de evolutie vele eeuwen geduurd. Wü zullen echter géén eeuwen wachten, doch ten hoogste enige decennia, voor ons doel Is bereikt redelük en zedelük verantwoord bestaan voor alle dieren. Een door ons begeerde uniforme wereld- geving voor het dier, zal niet zonder meer in ieder land ingevoerd kunnen worden. Het desbetreffende volk dient daar eerst rijp voor gemaakt te worden, o.a. door een betere voorlichting va mensen en door opvoeding van de jeugd in deze richting. Met de wens, dat God deze byeenkomst zou mogen zegenen, verklaarde de heer Hugenholtz dit congres (het twintigste wereldcongres tot bescherming van die ren en tevens het eerste na de oorlog en het eerste ooit in Nederland gehouden) voor geopend. Hierna werd het congres geschorst en werd de raad van het congres aan de Koningin voorgesteld. De opening van het congres werd onder meer bijgewoond door leden van corps diplomatique, vertegenwoordigers de ministers van Justitie en Onderwys. Kunsten en Wetenschappen, door de burgemeesters van 's-Graven- hage, Leiden en Noordwijk, door leden van de rechterlijke macht en de hoofd- politie te Den Haag. V .N .-Balkancommissie: Geen wapens naar Albanië of Bulgarije. De commissie der V.N. voor de Bal kan heeft de algemene vergadering 'der V.N. verzocht alle landen, in het byzon- der Albanië én Bulgarije, aan te reden, „niets te doen dat zou leider, tot her- vattting van een gewapende actie tegen Griekenland." Teven* is gevraagd Al banië en Bulgarije geen oorlogsmate riaal te verstrekken, totdat gebleken is. dat deze landen de Griekse guerilla- stryders niet meer steunen. In het rap port, waaraan wy dit ontlenen, betreurt de commissie het, dat de resolutie van de V.N. waarin van repatriëring van de Griekse kinderen werd verzocht, geen practische resultaten heeft gehad. Finse metaalarbeiders in staking Ongeveer zestigduizend Finse metaal arbeiders zijn in staking gegaan om loonsverhoging tot vyftig procent. An dere vakverenigingen hebben aangekon digd1 zioh deze week bij de staking te zullen aansluiten, waardoor naar men verwacht het aantal stakers tot ruim honderdduizend zal aangroeien. De Amsterdamse pastoor W. Nolet is benoemd tot geheim kamerheer van Nieuw-Guinea Het bezoek, dat de Australische ml- nister van Buitenlandse Zaken thans aan Den Haag brengt, moet ongetwyfeld van groot belang worden geacht. Aan te nemen is. dat het voornaamste onderwerp van bespreking voor de Australische gast en zeker ook vaor ons zal zyn de toekomst van Nieuw-Guinea. Het is be grijpelijk, dat de minister zich op dit punt nog niet publiekelyk heeft willen uiten, maar wel heeft hy reeds doen uit komen, dat hij met betrekking tot deze belangrijke aangelegenheid enige con crete ideeën heeft. Welke die ideeën zijn, is al evenzeer onbekend. Maar wel schynt het vast te staan, dat veler gedachten in Australië zeker, maar vermoedelijk ook in ons land uitgaan naar een Verenigd Nieuw- Guinea onder gemeenschappelyk Neder landsAustralisch bestuur. Van wie dit plan afkomstig is. hetzy van Australi sche, hetzij van Nederlandse kant, wetea wy niet. Uit het feit, dat onze Australische gast heeft gezegd met enige concrete ideeën te zyn gekomen, zou men kunnen aflei den, dat het initiatief in deze van. Australië is uitgegaan. De gedachte van een gemeenschappe lijk bestuur over Nederlands Nieuw- Guinea is niet nieuw. Maar dat zou dan zijn een Nederlands-Indonesisch bestuur. Het is wel bekend, dat Australië hiervan niet veel hebben moet, en „De Volks krant" van vanmorgen weet nog eens te berichten, dat Australië al evenmin geest driftig is voor een gemeenschappelyk NederlandsAustralischIndonesisch be stuur over het gehele eiland. Het blad weet tevens te vermelden, dat de aan- vankelyke reacties van Engeland en Amerika over de nieuwe Australische suggestie niet ongunstig schynen. En wat het belangrykste is, voor Nieuw-Guinea zelf, vooral wanneer dit eiland tot ont wikkeling zal worden gebracht, is het groot belang, indien de scheiding tussen een Westelijk en een Oostelyk deel van het eiland kon worden op geheven. In elk geval dient de jongste suggestie, die dus in de richting gaat van een ge- meenschappelijk Nederlands-Australisch bestuur over geheel Nieuw-Guinea, met zorg te worden overwogen. Nuttig contact De Internationale Calvinistische Stu dentenconferentie. welke vorigs week op Woudschoten bü Zeist gehouden s besef van grote betekenis geweest. Waarlyk niet voor niets hebben wij op deze plaats herhaaldelyk aange drongen op het zoeken en het verstevi- het internationaal contact op het gebied van de Christelyke actie. En de studenten zouden geen studenten zijn. indien ze hier achteraan zouden komen. Als het gaat om de protestantse ge- dachtenwereld heeft Nederland, aan het buitenland veel te schenken. Dat geldt niet alleen de gedachtenwereld zelf, maar de wijze waarop verscheidene deze gedachten zijn belichaamd. De gasten uit Engeland, Frankryk en Duits land moesten wel een heilzame jaloers heid by zich voelen opkomen, toen zij deze studentenconferentie werden ge ïntroduceerd bij een eigen Christelijke universiteit en by een eigen Christelyke radio-organisatie en toen zy hoorden van zoveel andere soortgelyke arbeid. de Nederlandse studenten was het .wellicht nog eens goed, zich juist op deze wyze nog eens bewust te worden van het ryke, dat ons land op het gebied de Christelyke actie bezit. Men komt er immers zo spoedig toe, dit alles als bijna vanzelfsprekend te aanvaarden. Buitendien was de aanraking met bui tenlandse geestverwanten voor de eigen studenten zeker van waarde. Het contact op deze studentenconferen- e was-nuttig en verdient te worden be stendigd en versterkt. 2e Luit.-vlieger Welte, die deelnam aan „Cupola", vond de dood UEN SPITFIRE VAN VALKENBURG is gistermiddag om tien minuten voor vier bij Etten in Noord-Brabant neergestort en vier meter diep in de grond geslagen. De enige inzittende, de 24-jarige res. 2e luit.-vlieger J. S. M. Welte uit Eindhoven, werd nadat men Urenlang gegraven had, dood aangetroffen. Het toestel, dat van een hoogte van ruim 9 km met razende snelheid naar beneden stortte, behoorde tot het Nederlandse Squadron, dat deelnam aan de geallieerde oefening Cupola. Tien minuten voordat de oefening offi cieel afgelopen zou zyn, stortte de Spit fire neer. Byna was Cupola zonder on gelukken verlopen. Omdat men nog enige hoop koesterde dat de bestuurder met zyn parachute uit het toestel zijn gesprongen, heeft men het ongeluk tot acht uur 's avonds geheim gehouden. Toen had men het slachtoffer gevonden. Een inwoonster van Etten zei dat het vliegtuig als een steen uit de lucht in d( grond was geslagen. Zij had amper kun nen zien dat het een vliegtuig was. Toch verklaarde zy met grote stelligheid te hebben waargenomen, dat de vlieger aan een riem buiten de machine hing. Het toestel sloeg een gat in de grond van by na 3 by 3 meter in heievierkant en vier meter diep. Aan de oppervlakte kon men niet zien, dat een vliegtuig akkerland was geslagen. De Spitfire vloog achter in ei matie; daardoor heeft men in de andere vliegtuigen niet nauwkeurig kunnen waarnemen, wat er gebeurd is. De omgekomen piloot Welte kwam ii Februari 1945 als O.V.W.-er bij de L.S.K. en kreeg in Engeland zyn vliegeroplei ding. Hy diende in Indonesië en werd i Sowjet-Uni© beschuldigt McArthur De Sowje-Unië heeft generaal Mac Arthur er in een nota aan de Ameri kaanse regering opnieuw van beschul digd, Japanse oorlogsmisdadigers te heb ben vrijgelaten, voordat deze hun gehele straftyd hadden uitgezeten. Op 86-jarige leeftijd is in Lashius (Michigan) overleden R E. Olds, pionier der automobiel-industrie, die de Olds- mobile en Reo ontworpen heeft. Twente voor Meteors opgeleid. Voor de oefening Cupola was hy weer tydelijk bij zyn vroegere 322e Squadroi. inge deeld. Zwager van gouden bruid bij serenade overleden Tijdens een serenade van een muziek korps aan het gouden echtpaar Schouten Guntlisbergen in Den Bosch werd een zwager van de bruid door een hartver lamming getroffen. De verdere feestelijk heden werden afgelast (Dezer dagen is elders by een serenade een gouden brui degom overleden, zoals wij meldden). Bootsman van Boschfontein in ruim gestort De 48-jarige bootsman Johannes Bak ker is gisteravond voor de kust van Southampton van 13 meter hoogte in een ruim van de Boschfontein gevallen en kort daarop overleden- Het stoffelyk overschot is in Southampton aan land gebracht. Het schip vaart naar Afrika. WEERBERICHT Nog onvast weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking en plaatse lijk enkele buien, hier en daar met onweer. Meest zwakke veranderlijke wind. Dezelfde temperaturen alg vandaag of iets hoger, (op gemaakt te 10 uur). 5 4619.33; maan 30.13-» 7.45 uur. 4 Sept. LJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1