Jlieutuo Ccilwtic GTirorimt rv Westerling mag voorlopig in België blijven Twee ministers kibbelden en Turk wilde zich scheren ^ieuw proces i.z. Bertha Hertogh Windhoos teisterde bossen van Prinses het zwaarst Directe vrijheid van handelen in Oost-Duitsland Wist U Amerikaanse strijdkrachten uit Formosa terug VHIIDAG 25 AUGUSTUS 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; t 0.35 per week. ADVERTENilEN: i 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting). Een en dertigste Jaargang No 8281 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHR1STEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatsasttcfe Is fMlttm 090 bert in teQ&enspotf Proces Westerling 40.000 dollar Als een speelbal T"\E BELGISCHE REGERING is bereid, Westerling voor onbepaalde tijd \lJ in België te laten blijven, op voorwaarde, dat hy zich zal onthouden 'van elke handeling, die aanleiding zou kunnen zijn tot incidenten. Hiermede schijnt een einde gekomen te zijn aan een periode van verwarring en berichten, die elkaar tegenspreken. „Ik voel me als een speelbal, die heen 'en weer geworpen wordt,',' verklaarde Westerling gisteren nog, en het be richt zal hem dus wel een zekere verademing geven, al is het onbekend of 'het spel niet opnieuw beginnen zal. Gistermiddag hadden de Belgische [autoriteiten de pers wijs gemaakt, dat Westerling in het zg. kleine kasteeltje xou moeten overnachten, de plaats waar ongewenste vreemdelingen verblijf hou den. Inmiddels had men maatregelen ge nomen om de Turk naar Luxemburg te brengen. Maar ook in het groothertogdom hij onwelkom en zo werd hij bij de grens tegengehouden, zodat hij onverrich- terzake naar Brussel moest terugkeren. Terwijl de, Turk nog maar één verlangen had, zich eindelijk eens te scheren en de baard van twee dagen te verwijderen, iwoegden Belgische overheidspersonen het zweet. Er was namelijk een conflict ontstaan tussen de ministeries buitenlandse zaken en justitie. Zij ;aven tegenstrijdige bevelen en er was >en drukke telegrammenwisseling met Nederland. Buitenlandse zaken verklaar de volgens Reuter: „Waar maak je toch een drukte om? Westerling heeft een gel dig paspoort. Hij kan gaan en blijven, hij wil". De minister van justitie echter zeide: „Ik beschouw Westerling i ongewenste vreemdeling. Ik be- Na dreigementen zoete woordjes Ir Soekarno heeft aan de speciale cor respondent van A.N.P. te Djakarta me degedeeld, dat hij een groot voorstander ;ls van samenwerking tussen Nederland nn Indonesië. Bovendien had hij de fijne n beroep te doen op dat deel van iet Nederlandse volk, dat het regerings tandpunt inzake Nieuw Guinea niet unt. Hij gaf tenslotte het voornemen kennen na oplossing van het vraag- ituk Nieuw-Guinea Nederland te bezoe- en een bezoek van H.M. de Koningin Indonesië stelde hij op hoge prijs. >t zover Soekarno. Pas enkele dagen jgeleden dreigde hij met ernstige conflic ten. Nu is alles pais en vree als hij zijn in maar krijgt. AMBON AANVAARDT DE HULP De vertegenwoordiger van de Repu- >kek der Zuid-Molukken in Nederland leeft verklaard, dat Ambon alle hulpzen- lingen aanvaardt, mits onder toezicht in het internationale Rode Kruis. Het landbouwpraatje van het mi- isterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening wordt Maandag 4 Sept. lilversum I om 7.45 uur hervat. hoef geen uitleg van mijn besluit te geven". Eindelijk kwamen premier Pho- lien en de minister van justitie Moyer- soem tot overeenstemming om Westerling maar te laten blijven als Luxemburg hem niet hebben wilde. Hij zal vrij zijn- Westerling houdt van Brussel. Hij er namelijk in 1944 tegelijk met het Brit se leger. Toen was Westerling wel wel- A.N.P. verklaart dat Westerlings ver blijfplaats in België onbekend is en dal de autoriteiten de pers verzocht hebben, deze niet op te sporen, en Westerling thans met rust te laten. Drie militairen gedood bij oefening Mortiergranaat ontplofte op Harskamp Drie miiltairen zijn gisteren bij schiet oefeningen op de Noorderheide te Ede. het schietterrein van de Harskamp, ge dood, toen een mortier-projectiel uit elkaar sprong. De militairen waren af komstig van het eerste Vrijwilligers Opleidingscentrum voor beroeps-onder officieren te Wezep. Het waren sergeant J. M Musters uit Bergen op Zoom, cur sist J. Klingeman uit Zwijndrecht en cursist A. J. M. de Laat, die gehuwd was en vier kinderen had. Amerika heeft eerste straalbommenwerper In Fort Worth in Texas is gisteren de eerste B-36 bommenwerper met straalmotoren aan de Amerikaanse lucht macht afgeleverd. Het toestel kan maximum-snelheid van meer dan 700 km per uur en een hoogte van 14.000 meter bereiken. In het geheel heeft het vlieg tuig een aandrijving, gelijk aan 42.000 p.k. De echtgenote van de veelbesproken kapitein Westerling arriveerde gisteren op Schiphol en de belangstelling die haar ten deel viel overtrof die, waarop de leidende figuren der wereld zich als regel mogen verheugen. De gehele binnen- en buitenlandse pers, een heirleger fotografen en honderden andere belang, stellenden waren naar het vliegveld gekomen. Onmiddellijk nadat het vlieg tuig was geland, hield mevrouw Westerling (midden) een persconferentie. In het begin was de zaak stuntelig aangepakt N DE ZAAK BERTHA HERTOGH is thans te Singapore een nieuwe procedure aanhangig gemaakt, nu alle gelegaliseerde verklaringen en Bewijsstukken bij de consul-generaal zijn aangekomen. Mr Sehearn zal in Samenwerking met het advocatenkantoor Sisson Delay, namens de Neder- 9 andse regering en de ouders optreden, aldus deelde mr Bervoets, voorzitter v 'an het comité Bertha Hertogh, tijdens een gistermiddag te Bergen op Zoom [ehouden persconferentie mede. Het comité vraagt zich af of er van fficiële Nederlandse zijde wel alles ge- is met de deskundigheid en voort- ^^Bicudheid. die men had mogen ver- ^5 rachten. In eerste instantie is de zaak lijkbaar op stuntelige wijze voorbereid berecht en het schijnt, dat naast an- en ook de Nederlandse instanties ge- |N^ lakt moeten worden wegens gebrek aan izicht en een vooruitziende 'blik. De irmele fout was, dat men de consul- V eneraal inplaats van de ouders tegen .minah- heeft laten procederen. Boven- 'en waren noch Aminah noch Bertha op 8 juiste wijze gedagvaard. Deze zaak is thans op het hoogste iveau gebracht. Ook H.M de Koningin eeft blijk gegeven zich ten zeerste voor s zaak te interesseren, zo verklaarde ir Bervoets. Het comité heeft de overtuiging, dat et ministerie van Buitenlandse Zaken - Is het ware dag en nacht met deze aak doende is en de consul-generaal Singapore zijn gehele persoon er ir heeft ingezet. Het comité is tevre- i over de financiële belangstelling, i'elke de Nederlandse bevolking to leden heeft getoond, doch hoopt dat deze it zal verslappen. Bovendien werd de federlandse pers verzocht mede te wil- helpen aan de opsporing van s van verpleegster Van As, die eind 942 moeder Hertogh bij de geboorte John Thiessen over Bertha «Zaak zou in tien minuten te regelen zijn" De zaak Bertha Hertogh zou in tien Dinuten te regelen zijn. Als men de zaak |oed aanpakte zou Bertha Hertogh bij vijze van sprekenmorgen reeds in Ne- lerland kunnen wezen, aldus verklaarde Ie heer J. Thiessen gisteren bij zijn aan komst op Schiphol. Hij verzekerde te kens, dat het huwelijk van Bertha niet ledwongen is geweest. Volgens hem is de zaak in Singapore ierkeerd aangepakt door de betrokken kdvocaat. Hij wenste zich verder niet •ver de zaak uit te laten, voordat hij met ouders gesproken had. haar ze9de kind heeft bijgestaan, een memorandum verklaart he comité: ,Het wil ons voorkomen, dat de moge lijkheden zich in het bijzonder groeperen rondom deze feiten: 1. dat Bertha Hertogh niet 14 ja; zoals de tegenpartij beweert, doch 13 jaar, zoals uit de inmiddels naar Singa pore overgemaakte stukken onomstoti lijk blijkt: dat Bertha als Nederlands onder- dane niet over de vereiste toestemming >t een huwelijk beschikt, en 3. dat Bertha r.k. gedoopt is, ?ns blijkende uit het naar Singapore overgemaakte doopbewijs" Reuter meldt nog, dat de zaak in kort geding met gesloten deuren behandeld zal worden en daarna in gewone zitting. De thans inzake Bertha Hertogh door de ouders te Singapore ingediende eis, luidt als volgt: 1. Het hof wordt verzocht, te verkla- ji, dat het huwelijk van Bertha volgens de Mohammedaanse ritus onwettig is en dat Mansoer Adibi niet gerechtigd is tot het voogdijschap over Bertha- 2. Voorts wordt verzocht, Adibi op dracht te geven om het kind aan de veilige zorg en voogdijschap van de Nederlandse consul-generaal over te dragen. 3. De consul-generaal dient gemachtigd te worden, het kind aan de ouders terug te geven. 4 Het hof wordt verzocht te gelasten, dat Bertha het rechtsgebied van het hof Men volgt de procedure van de wet op de voogdij over onvolwassenen. Ber tha wordt in de eis een ongehuwd kind genoemd. De eis is niet alleen gericht tegen Aminah doch ook tegen Mansoor Adibi. Vertdaard wordt, dat het huwelijk met opzet voltrokken is in het huis van M A. Majid, president van de Malayan Moslem Welfare Association- De zaak zal 4 September voorkomen voor de opperrechter. Hierbij zijn betrokken het Britse ge woonterecht, het Nederlands burgerlijk recht, het Mohammedaanse recht wellicht ook noodmaatregelen van lakka. Koningin Juliana bezocht gedupeerden in Kootwijk DE WINDHOOS, die Woensdag de Veluwe teisterde, heeft over een afstand van 14 kilometer en ter breedte van 400 tot 1400 meter door de bossen en over de heide geloeid en heeft volgens schatting van deskundigen een oppervlakte bos van ongeveer 450 ha grondig verwoest. De hierdoor ontstane houtschade wordt op rond 1 millioen geraamd. De grootste schade is toegebracht op gronden, die het persoonlijk bezit zijn van Prinses Wilhelmina. H.M. de Koningin heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het door de windhoos getroffen Kootwijk. Ongeveer een half uur onderhield zij Dode en zwaar gewonde bij autobotsing Inzittenden van Haagse auto ongedeerd Een Belgiscbfe dame werd gisteravond gedood en haar chauffeur levensgevaar lijk gewond bij een botsing met een Chevrolet uit Den Haag op de rijksweg BredaEindhoven, ter. hoogte van Tilburgse gemeentestadion. De Belg gaf geen voorrang. Zijn Fiat werd geheel gekraakt. De Chevrolet sloeg enkele ma- over de kop, doch de inzittenden, de Hagenaars T K. P. en Van U., bleven ongedeerd. Bouwwerken in A'dam weer voor iedereen open De Amsterdamse bouwwerken zijn vanmorgen weer voor alle arbeiders opengesteld. Zoals men weet liet het comité van actie, bestaande uit werk gevers en vertegenwoordigers van de bonafide bonden, in verband met de staking slechts leden van de uniebonden toe. In Rotterdam liepen vorige week miet meer dan 177 schepen binnen tegen 225 in de zelfde week van vorig jaar. Het netto-tonnage was echter resp. 335.000 en 293 000 ton- BRAND IN OLIERAFFINADERIJ TE OVERSCHIE Een loods van de olieraffinaderij Ra- fina te Overschie bij Rotterdam is gister middag uitgebrand. De oorzaak is ver moedelijk een lek in de olieleiding onder een der ketels. MINISTER VAN PAKISTAN BIJ PHILIPS De eerste minister van Oost-Paki- stan, Nurul Amin, bezocht gisteren de Philipsfabrieken te Eindhoven. Vandaag "ertrok hij naar België en Frankrijk. zich met de heer Brouwer en diens bijn; 80-jarige moeder. De boerderij heer Brouwer werd door de windhoos geheel vernield. De Koningin vroeg of de boerderij tegen stormschade zekerd, waarop ontkennend geantwoord moest worden. Nadat H.M. zich ongev een half uur met de getroffenen had derhouden, vertrok z ij in de richting Kootwijkdorp. Zij was vergezeld door de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet en enkele van hun vriendinnetjes. H M deponeerde bij haar vertrek een gift in de collectebus. H.M. had 's morgens reeds het kroon domein bij Hoog Soeren bezocht, waar de schade eveneens aanzienlijk is. Ruim 100 man zijn daar ingeschakeld voor op ruimingswerkzaamheden. Druk werk in Harskamp Het Westelijk deel van Harskamp, dat Woensdag door een windhoos is geteis terd, bood Donderdag nog een trieste aanblik. Het vuur in de zwaar gehavende smidse van smid Sukkel bleef gedoofd, doch overal waar de windhoos schade had aangericht, werd hard aan het her stel gewerkt. Vrolijk klonk het lied var de arbeid in Harskamp, waar Donder dagmiddag de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, vergezeld door burgemeester J. J. G- Boot van Ede een bezoek bracht- „Ik wilde na het broodeten nog even een klein karweitje gaan opknappen, vertelde ons smid Sukkel, die wel het zwaarst gedupeerd is. De knecht wilde juist weggaan en ik zei nog tegen hem: „Wacht even jong, er komt „Direct daarop leek het of alles begon te draaien. We hoorden een geweldig lawaai, maar hadden geen tijd denken, waar het vandaan kwam. Spoe dig was het voorbij en toen we later op adem waren gekomen en naar buiten keken, zagen we niets dan glas scherven, hompen stenen, dakpannen afgerukte takken rond het huis. De ach tergevel van de buurman was wegge slagen en de smederij had ook ernstige schade opgelopen". Zo luidde het trieste verhaal van Sukkel, die zelf de handen uit de mouwen heeft gestoken en onder zijn bezielende leiding wordt hard het opbouwwerk gearbeid. Donderdagmorgen is een grote groep gemeentewerklieden uit Ede in Hars kamp gearriveerd om de getroffen ge zinnen bij het opruimen te helpen. De ravage is nog groot, maar overal wordt rolijk gewerkt en dus lijkt het niet teer zo erg. Op het huis van de land bouwer Van Kruistum wordt een nood- dak gelegd, het oorspronkelijke werd de wind meegesleurd en kwam in tuin aan de andere kant van de weg terecht tegen een boom, die gelijktijdig ontworteld werd en schade aanrichtte. Overal liggen trouwens ontwortelde bomen en boer Van de Brink is dan ook bezig zijn moestuin te zuiveren van grote delen van zijn boomgaard, die daarin zijn terecht gekomen. Bij de familie Ekkels, die naast Sukkel woont, zijn arbeiders bezig het huis, waarvan de achtergevel is verdwenen, voor de wederopbouw gereed te maken. Hier worden stenen afgebikt, en even verder worden de hele dakpannen van de vernielde gescheiden. Overal liggen hoopjes puin en hout. ïaar ook worden overal nieuwe mate rialen aangedragen. De gemeente Ede zorgde Donderdagmorgen voor 3000 gloednieuwe dakpannen. De gemeente helpt trouwens uitstekend, zeg Sukkel, die gelooft, dat het leed spoedig zal zijn geleden. Donderdagmiddag hebben de gedu peerde landbouwers een onderhoud met burgemeester Boot gehad. Er wend be sloten een comité van actie te vormen, dat zich zal belasten met het verzame len van gelden voor de getroffenen. Presidente van het comité is de echt genote van Ede's burgemeester, mevr. W. A. Boot-Coign- .Men" Stalin beveelt Het defensieve „politieleger" van Adenauer voorwendsel voor aggressie VV7"AT VOEREN STALIN en zijn minister van Buitenl. Zaken, Wisjinsky ten aanzien van Duitsland in htm schild? Met diplomatieke slimheid wordt te kennen gegeven, dat zij de toestand in Europa „volkomen ver anderd en gecompliceerd achten" door de voorgestelde herbewapening van Duitsland. Daarom hebben zij ambassadeur Poesjkin in Oost-Berlijn op dracht gegeven, de Oost-Duitse regering erop voor te bereiden, dat een drastische wijziging in de Russische politiek op komst is. Welke wijzigingen zullen dat zijn? Hoogstwaarschijnlijk de offerte van „volledige binnen landse en buitenlandse souvereiniteit" voor de Oost-Duitse republiek, als mede terugroeping van de Russische controlecommissie uit Oost-Duitsland. Deze hoogstbelangrijke verzekering zou mondeling door de Russische ambassa deur Poesjkin aan Walter Ulbricht. de plaatsvervangende Oost-Duitse premier, zijn gegeven. De zaak werd door de Sow- jets aldus voorgesteld: West-Duitsland wordt herbewapend en zulks is een fla grante schending van het accoord van Potsdam. Vandaar, dat de Sowjet-Unie ge rechtvaardigd is, onmiddellijk krachtige tegenmaatregelen te nemen. Laten vjj hier direct aan toevoegen, dat de herbewapening van Duitsland, voorlopig een „politieleger" op papier zijnde, nog slechts een flauwe poging is om de Oost-Duitse aggressie, de druk aan de grens, en de mogelijkheid van nieuwe verwikkelingen te Berlijn, te kunnen keren. De Sowjets zijn meesters In de kunst van veinzen en het uitvinden van motieven. Men verwacht nu, dat de Russische maatregelen aanvankelijk de vorm zullen aannemen van een „officiële verklaring" der Russische regering, dat de Westelijke mogendheden de overeenkomst van Pots dam hebben geschonden. In dat geval zal1 ben dan gressle der Sowjets zou toenemen, nadat een vredesverklaring is gesloten en de bezetting is teruggetrokken. Deze berichten, welke vrij alarmerend zijn. kloppen met de inlichtingen van de Berlijnse correspondent van de N.R.C. Geheime besprekingen... Hoe begrijpelijk wordt thans de be zorgdheid van Adenauer voor de beveili ging der West-Duitse republiek en het pleidooi van de Amerikaanse defensie experts om Duitsland zo spoedig mogelijk in te schakelen bij de West-Europese ver dediging. Het verzoek van Bonn om gro ter bezettingsleger en een zwaar gewa pende Duitse politie wordt nu de volgen de maand door de ministers van Buit. Zaken der „Grote Drie" bestudeerd. Het is te hopen, dat het hier minder gaat om woorden, maar om cijfers! John McCloy, de Amerik. Hoge com missaris, en de kanselier Adenauer heb ben gisteren geheime besprekingen ge voerd over de Duitse veiligheidskwestie. Adenauer zou meer mannetjes nodig heb- politiemacht van 10.000 r Tsjoekof wordt maarschalk Het is er de Sowjets om te doen rede nen te vinden, om hun vrijheid van han delen in Duitse aangelegenheden te her-! nemen. Zij zullen dan overgaan tot open- j lijke versterking van het contingent' „alarmtroepen" der volkspolitie, dat mo menteel uit minstens 50.000 man bestaat. Worden deze alarmtroepen uitgerust met zware wapens en tanks, dan vormen zij een direct gevaar. Aan Reuter ontlenen wij voorts, dat generaal Tsjoekof, voor zitter van de Rusische contróle-commissie in Oost-Berlijn, binnenkort zal aftreden en dat hij een zuiver militaire functie gaat bekleden met de rang vanmaar schalk van de Sowjet-Unie. Men is te Berlijn van mening, dat een bekendmaking van een dergelijke ver andering der Russische politiek tegen over Duitsland zeer waarschijnlijk zal worden gedaan kort vóór de Oost-Duitse verkiezingen op 15 October a.s. In de hoogste kringen te Washington is men volgens Ass. Press van oordeel, dat het uiteindelijk doel is een aanval op West-Duitsland te ondernemen, zoals men dit thans op Korea heeft ervaren. De ag- In diplomatieke kringen wordt geheim gehouden onderhoud grote de gehecht. dit Bliksem in schrikdraad: boerenzoon gedood De 21-j. landbouwerszoon Willem Har deman werd gisteren in de buurtschap Overberg bij Veenendaal op slag gedood, toen hij onder zwakstroom staand schrik draad aanraakte- Hij wilde een pink weghalen, die was gedood, doordat de bliksem in de afhasïering sloeg. Men vermoedt, dat de bliksem toen opnieuw het draad heeft getroffen. Grootste partij bollen sinds 1918 naar Amerika Met de grootste hoeveelheid bloembol len, die sedert de eerste wereldoorlog naar de Ver. Staten is verscheept, ver trok de American Defender, welke in verband met de havenstaking te Rotter dam in Vlissingen is geladen, vanmorgen naar Amerika. De waarde van de lading bollen is f 1 millioen. DAT een firma te Aalsmeer een nieuwe I dahlia heeft gekweekt, die onder de naam Ahoy' in de handel wordt gebracht. DAT de Roemeense stad Brasov, naar wens van de inwoners omgedoopt is totStalin. DAT bij fort Collins in Colorado op een wegkruising plotseling een enorm ver keersbord was verdwenen en naderhand een boer het gevaarte bleek meegenomen te hebben, om er een kippenhok van te bouwen. DAT volgens de Amerikaanse inlich tingendienst de Russen een radiogra fisch te bedienen machinegeweer hebben geconstrueerd, zodat één man op zijn gemak, op grote afstand achter de vuur linie tien vuurwapens kan bedienen. DAT een Parijse dienstbode van haar werkgever 470 zakdoeken stal en zij haar daad trachtte goed te praten met het dooddoenertje „Ik was ook zo ontzettend verkouden." DAT de mannen van de staat Uttar Pradesh in „scheerstaking" dreigen te gaan, daar de fabrikanten van scheer mesjes zulke onmenselijk hoge winsten van hun gezichten plukken en de man nen menen, dat het heus wel wat minder kan in deze dure tijd. DAT de Patriarch Alexis bij het Krem lin een hele goede beurt maakte, door tijdens de synode van de Russische Or thodoxe kerk bij de Veiligheidsraad te protesteren tegen de Amerikaanse ag gressie in Korea. DAT in Zuid-Afrika de rang luitenant kolonel wordt vervangen door comman dant, welke rang ook in de boerenoorlog bestond en men deze maatregel ziet als een nieuw bewijs, dat de regering Malan met de Engelse traditie wil breken. DAT de heer K. Bijker uit Rotterdam de 160.000ste bezoeker was op een een radiotentoonstelling in Dusseldorp en hij een prachtig radio-toestel kreeg met een 'speciaal papiertje, om het geschenk over de grens te krijgen. Peking eist Rood-China wil daar, evenals op Korea, de vrije hand hebben "l^OLGENS BERICHTEN uit Lake Success, heeft communistisch China aan de Ver. Naties verzocht, de terugtrekking der Amerikaanse strijd krachten bij en op Formosa te eisen. De heer Tsjoe en Lai, minister van Buit. Zaken, verzond desbetreffende telegrammen aan Trygve Lie en Jacob Malik. Tevens wenste de vertegenwoordiger van Rood China te weten, wanneer de kwestie van communistisch China in de Veiligheidsraad zou worden geregeld. De heer Tsjoe en Lai heeft tegelijker tijd de Ver. Staten beschuldigd van ag gressie op Formosa, hetwelk een „onver vreemdbaar deel" van de Chinese volks republiek is. Het zal interessant zijn te vernemen, hoe Washington en Lake Success op deze hernieuwde rode actie reageren. Reeds weten wij, dat Washington ver klaard heeft, voort te gaan met de „neu tralisatie" van Formosa, door de Ameri kaanse zevende vloot een oogje in het zeil te doen houden De Ver. Staten heb ben overigens geen troepen op Formosa, doch slechts enkele verbindingsofficie ren. Washington zou er. volgens Reuter, voorstander van zijn, het probleem For mosa door de Ver. Naties te laten behan delen. Het feitelijke Koreaanse conflict staat hier echter buiten. „Van het Koreaanse front geen nieuws"; er heerst in tegenstelling tot de acties van de vorige week een merk waardige kalmte en de gevechten die in de sectoren bij Taegoe, Masan, en aan de Zuidkust bij Haman. en Poesan. de bevoorradingshaven plaatsvinden, zijn niet van dien aard, er uitvoerig bij stil te staan. Op een persconferentie te Tokio heeft de Amerikaanse stafchef van marine admiraal Forrest Sherman, er de nadruk op gelegd, dat de Nederlandse tor- pedobootjager „Evertsen" sinds de aan- Russisch menu Op 30 Augustus zullen de leden van de Veiligheidsraad in het Waldorf Astoria Hotel te New oYrk aan een diner aanzitten, hetwelk hun wordt aangeboden door Jacob Malik. Wij menen te weten, dat het menu bestaat uit sterk gekruide Russische soep. Hors d'oeuvre de Formosa, caviaar de Korea, en Wodka merk Tsjoe en Lai. De Russische afgevaardigde hee.t zijn collega's van de Veiligheidsraad laten weten, dat hij zich houdt aan de gewoonte der voorzitters, om bij het afscheid (als voorzitter) aan de Raad een diner aan te bieden. komst in de oorlogszone van Korea, voortdurend aan de operaties heeft deel genomen. Reisbiljet vervalst: eis acht maanden Wegens het vervalsen van een reisbiljet van de Nederlandse Spoorwegen is vooi de Arnhemse rechtbank 8 maanden ge vangenisstraf geëist tegen de Instructeur J. A. B. uit Nijmegen. Verdachte had een door het reisbureau Lissonne Lindeman uitgeschreven spoor kaartje RoosendaalNice vervalst door van de 1 een 4 te maken en daarop drie andere personen te laten meereizen. De vervalsing werd in Antwerpen ont dekt. Verd. had reeds eerder dergelijke vervalsingen gepleegd. Bus met 18 kooplieden in kanaal Een autobus met 18 marktkooplieden sToeg gistermiddag bij de keersluis t( Helmond om en kwam in het kanaal te recht Drie personen werden licht ge wond en moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Vermoedelijk door een defect remmen kon de chauffeur de bocht bij de brug niet nemen. Hij wilde de wagen op een zandweg langs het kanaal bren gen, doch het voertuig raakti zachte berm en kantelde. De goéderen, die van de markt in Sittard mee terug gebracht werden en hoofdzakelijk uil textiel bestonden, liepen schade op. Spoorrails bij Enschede onklaar gemaakt Een onbekende heeft 's nachts bij een overweg te Enschedé de spoorrails on klaar gemaakt, door een staaf van drie meter in de binnenkant van de rails te leggen. Wonderlijk genoeg zijn verschil lende treinen gepasseerd, terwijl de be stuurders niets abnormaals opmerkten De staaf lag bij de overweg in verband met electrificatiewerkzaamheden. Sabo tage acht men uitgesloten. Vermoedelijk I is i maniak ADENAUER, de handige bondskan selier, die met het oog op de bewa pening van West-Duitsland, de aan dacht der wereld tot zich trekt. Mijlpaal '50 kwam 750.000 bezoekers tekort Drie weken voor opening wist niemand wat er komen zou. Op de tentoonstelling Mijlpaal 1950 in Sonsbeek te Arnhem zijn ten hoogste 250 000 betalende bezoekers geweest, terwijl men er een millioen had ver wacht. Het tekort bedraagt vermoedelijk f700.000. (Eerder meldden we. dat het op acht ton werd geraamd). Op vragen over de gang van zaken in het algemeen weigerde de initiatief nemer. mr J. Huges, een verslaggever te antwoorden Wel zei hij. dat hij als per soon nog elke nacht rustig op de gang van zaken kon slapen. In deskundige kringen wijt men het fiasco aan tijdnood, tegenstellingen in de leiding van de tentoonstelling en een propaganda, die er naast was. Tot drie weken voor de opening wist niemand, zelfs mr Huges niet. precies wat er komen zou. De oorspronkelijke plannen van mr Huges voor een tentoonstelling ..Ko ninkrijk vooruit" waren te groots en konden niet doorgaan ten gevolge van de RT.C. Week na week heeft men laten verstrijken, eer in de tentoo.nsteling ver beteringen teerden aangebracht. Kapper uit Een had aanrijding toen hij verblind werd door t ligger, met zijn luxe-auto tegen een vrachtauto gebotst. De auto van de kap per kantelde en werd geheel vernield. De bestuurder en zijn zoon. de heer M. J. van Rooyen. assistent-haarspecialist uit Den Haag. alsmede een assistente bleven ongedeerd. Een andere assistente, de 24-j. mej. Janna vanEmbden uit Am sterdam, jverd ernstig aan een hand ge wond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. WEERBERICHT 1 Zuidelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Van vanavond fot morgenochtend over het al gemeen weinig bewolking, daarna geleidelijk toene mende bewolking met later op de dag kans op enige regen, het eerst in het Zuid- Westen van het land Zwakke tot matig# Zuidelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 5.41—19.42. Maan 19Ji i het werk geweest 1 —3.41 uur. 27 Aug. V.M,

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1