Vraagstuk der ziekenhuisruimte verdient ook te Leiden de volle aandacht Lustoord voor één middag In een week meer dan 60.000 chrysanten geveild NIEUWE LEIDSCHE COURANT I DONDERDAG M AUGUSTUS 1950 DE CIJFERS SPREKEN Er valt nog wel het een en ander te verbeteren (Van onze medewerker voor statistiek) DE MEDISCHE WETENSCHAP bestrykt een uitgestrekt terrein. Misschien is het juister, althans duidelyker, te zeggen dat zij een aantal terreinen be strijkt. Op vele dezer terreinen heeft zij de laatste jaren een verbluffende vooruit gang geboekt. Voor zover deze leidde tot het gebruik van nieuwe geneesmiddelen kunnen ook de patiënten thuis daarvan profiteren, maar een aanzienlijk deel van de vooruitgang der medische wetenschap is slechts effectief te maken in goed ge outilleerde ziekenhuizen. Méér nog dan voorheen, méér zelfs dan slechts enkele jaren geleden, i6 het daarom van belang, dat ook de Leidse bevolking over vol doende ziekenhuisruimte de beschikking heeft. In hoeverre is dit het geval? Leiden heeft zijn Diaconessenhuis en zijn St Elisabethsgasthuis, het mag zich bovendien verheugen in zijn Academisch Ziekenhuis, de orthopaedische Anna-Kli- niek en zijn Rheumatologisch Centrum. Deze opsomming is al voldoende om duidelijk te maken, dat de verhoudingen in dit opzicht in onze stad wel gunstiger zullen zijn dan zij in de meeste plaatsen van ons land zijn. Maar in welke mate dit het geval is, kan er natuurlijk niet uit blijken. Daarvoor is minstens de nadere detaillering nodig, die wij hier onder laten volgen. Bedacht moet worden, dat de Leidse ziekenhuizen wel in de eerste plaats, maar toch geenszins uitsluitend, bestemd zijn voor de Leidse bevolking. Waar deze laatste rond negentig-duizend zielen telt, en de naast gelegen ziekenhuizen zich be vinden in Den Haag, Gouda, Woerden en Haarlem, kunnen wij de streek, waar voor onze ziekenhuizen in 't bijzonder een taak hebben te vervullen, veilig op ruim 200.000 inwoners stellen, dus op twee pet van de gehele Nederlandse be volking. In geheel Nederland hebben alle zie- keninrichtingen tezamen de beschikking over 40.845 bedden- Naar rato van het zie lental zouden de Leidse ziekenhuizen daarvan dus twee pet. of rond 820 bedden ter beschikking dienen te hebben. Het Diaconessenhuis heeft in totaal 140 bed den, het St Elisabethsziekenhuis 326. het Academisch ziekenhuis 576. de Anna-Kli- niek 93 en het Rheumatologisch centrum 40 bedden. Alles tezamen zijn dit 1175 bedden. Het Leidse totaalcijfer is dus bij zonder gunstig wanneer wij tenminste uitgaan van de veronderstelling, dat het Nederlandse totaal voldoende is. Om voor de hand liggende redenen biedt intussen het bedden-totaal niet de juiste basis voor een goede vergelijking Meer hebben wij voor dit doel aan de bedden, die een algemene bestemming hebben- Daarvan zijn er in de gezamen lijke Nederlandse ziekenhuizen 24 022 Verhoudingsgewijze zouden er daarom in de Leidse ziekenhuizen 480 dienen te zijn; in werkelijkheid zijn er 785! Ten behoeve van besmettelijke zieken hebben de algemene ziekenhuizen in Ne derland 1653 bedden beschikbaar, de aca demische ziekenhuizen 351, in totaal 2004 Voor dit onderdeel zou Leiden met 40 bedden derhalve niet bij het Nederlandse gemiddelde achterstaan: Evenwel, uitslui tend het Academisch Ziekenhuis heefl bedden voor besmettelijke zieken gereser veerd en wel ten getale vanvijftien! Hier lijkt dus wel een grote achterstand ten nadele van Leiden en omgeving te bestaan. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat in dit opzicht de behoef ten in ons rayon véél beperkter zijn dan bijvoorbeeld in een havendistrict. Het is dan ook zeker geen toeval, dat het Aca demisch Ziekenhuis in Amsterdam meer dan tweehonderd bedden voor besmette lijke zieken reserveert. Voor tb.c-patiënten beschikken de zie kenhuizen in Nederland (de sanatoria zijn hieronder niet begrepen) over 2845 bed den. Het Leidse aandeel hierin zou onge veer 57 moeten bedragen; in, werkelijk heid heeft het Diaconessenhuis voor dit doel geen enkel bed gereserveerd, het St Elisabeth Ziekenhuis slechts 12 en het Academisch Ziekenhuis 19, dus alles by elkaar 22, of véél minder dan met het Nederl. gemiddelde overeenkomt. Juist de laatste jaren heeft de ziekenhulsbehan- de ling van de tb.c. grote vooruitgang gemaakt en in dit licht bezien geeft het geringe aantal bedden voor dit doel in de drie Leidse ziekenhuizen wel te denken! (Gelukkig heeft Leiden „Sole Mio" nog). Op de kinderafdelingen van de Neder landse algemene ziekenhuizen zijn met inbegrip van de plaatsen in de speciale kinderziekenhuizen 3982 bedden aanwe zig. Verhoudingsgewijze zouden de Leid se ziekenhuizen dus over rond 80 kinder bedden dienen te beschikken- Het Diaco nessenhuis heeft voor dit onderdeel nlets- bestemd, evenmin als het Academisch Ziekenhuis, terwyl het St Elisabethzie- kenhuis 42 bedden voor een kinderafde ling bestemd heeft. Ook in dit opzicht blijft Leiden dus nog al ver by het rijks- gemiddelde achter. De speciale kraaminrichtingen in Ne derland beschikken over 678 bedden, ter wijl de gezamenlijke academische zieken huizen voor dit doel nog 260 bedden heb ben bestemd en de algemene ziekenhui zen 2090 bedden, alles bijeen dus 3028. Hiervan zijn er in de drie Leidse zieken huizen 100, wat dus aanmerkelijk meer is dan twee pet. Buiten de reeds genoemde soorten zie kenhuizen heeft Nederland dan nog drie oogziekenhuizen met tezamen 235 bedden, twee kankerklinieken, twee rheumakl.- nieken, twee epilepsieklinieken en twee neurologische klinieken, alle buiten Lei den en drie orthopaedische inrichtingen met tezamen 328 bedden, waarvan er één, de Anna Kliniek met 93 bedden, te Lei den is gevestigd. Alles bijeen genomen tonen deze cijfers dus wel heel duidelijk aan, dat het vraagstuk van de ziekenhuisruimte ook zelfs in Leiden nog de volle aandacht verdient. Avifauna-flamingo terecht Te Renswoude gevonden De dit voorjaar uit het vogelpark Avi fauna, waar dit week-end de half mil- lioenste bezoeker wordt verwacht, weg gevlogen flamingo, is thans bij een land bouwer in Renswoude teruggevonden. Deze heeft het dier 10 dagen geleden gevonden. Door krantenberichten is de directie van Avifauna van deze vangst op de hoogte gesteld. Bij een direct ingesteld onderzoek bleek het dier de Avifauna-flamingo te zijn. Hogere prijzen voor varkensvlees Namens de Leidse slagers deelt men ons mede, dat de prijzen voor varkens vlees deze week te Leiden niet minder dan vijf cent per kilo duurder lagen dan de vorige week. Van een verlaging der prijzen kan. aldus de slagers, dus nog geen sprake zyn- 't Moest er van komen. In volle' sterkte een middag ter speeltuin. Dat wil zeggen: Pa vooropmet de kas, en geheel achteraan Ma, met Pietertje, bogende op een levens ervaring van acht maanden. En daar tussen een uitgebreide hope des va derlands, waarvan het getal slechts bij benadering was vast te stellen. De tocht verliep volgens plan. Pa handhaafde zich, zij het niet onbe dreigd, aan de kop. En toen voor de poort van het lustoord appèl werd gehouden, vielen er geen ver missingen te rapporteren. De disci pline was ontroerend geweest tot dusverre, resultaat van enige krach tige volzinnen, uitgesproken voor de afmars van de divisie. Maar nu moest nodeloos oponthoud verder als hoogst ongewenst worden be schouwd. Reeds viel er groeiende on rust waar te nemen in de gelederen. Pa, de geboren leider, gaf blijk van opmerkelijke besluitvaardigheid. Te recht achtte hij thans het psycho logisch juiste moment aangebroken. Met een zijwaartse, snel begrepen ruk van het hoofd, joeg hij de zijnen de vrijheid in. Hier werd, zij het te elfder ure, een prestige bewaard. De draaimolen, dommelend in de middagzon, sidderde in al z'n leden van plotselinge schrik, en kwam on der knarsend protest tot activiteit- Wip en schommel lieten alle hoop varen. Intussen koersten Pa en Ma met vaste schreden naar een prieel, en plaatsten dè bestelling van het seizoen op het gebied van limonade. Voor wat hoort wat, dacht Pieter tje voornoemd, en zette zonder voor afgaand overleg een korte, maar krachtige actie in ter bestrijding van de droogte. Met deze mogelijkheid was bij de planning rekening ge houden, en Pa schudde nonchalant een luier uit z'n binnenzak. Carolientje van twee, en Bertus van drie beperkten hun horizon tot de kanten van de zandbak. Hun mol lige knuistjes groeven en wroetten in koddige haast. Het was duidelijk, Nog een zaadszaak Crediet voor ophoging terrein in de Cronesteinsepolder moet verhoogd B. en W. van Leiden schrijven aan de 18000 m3, maar veiligheidshalve oi raad: 10.000 m3 kan worden gesteld, onder „Overeenkomstig ons voorstel beslootdezelfde voorwaarden aan de gemeente uw vergadering op 6 Sept. 1949 een ere- j te leveren. Ongeveer 5000 a 6000 m3 zand diet toe te staan van f 140.000 voor het j zal nodig zijn om het gehele terrein op ophogen (in den natte) van een terrein, I een hoogte van pl.m. 0.10 m N.A.P. op ter gezamenlijke grootte van pl.m. 6 ha,te leveren, terwijl de overige hoeveel- gelegen aan de Kanaalweg. Voor dit toe-heid zand kan worden gebruikt om het gestane crediet zou een hoeveelheid van i gedeelte, bestemd voor woningbouw, gro- 60.000 m3 zand worden geleverd en zou- j tendeels op de voor dit terreingedeelte den de nodige bijkomende werken wor- gewenste thoogte van 0.60 jn N.AJ?. op te leveren. Het komt ons gewenst voor van deze aanbieding gebruik te maken. Aangezien bij de oorspronkelijke ming niet was gerekend op de omslag wegens algemene kosten van het bedrijf van Gemeentewerken en bovendien, om verstuiving van het zand tegen te gaan, enige voorzieningen dienen te worden getroffen,, zal het toegestane crediet ad f 140.000 met rond f 28.000 moeten worden verhoogd". In overeenstemming met het advies van de commissie voor de openbare we ken geven B. en W. de raad in ove weging, daartoe te besluiten. Fractievoorzitter P.v.d.A.: dr J. Goslings Reeds werd gemeld, dat drs D. J. v Dijk a.s. Maandag afscheid zal nemen v de Leidse raad. Als zyn opvolger is tot voorzitter van de P.v.d.A.-fractie geko zen dr J. Goslings. Plaatsvervanger wordt de heer J. H. Schiiller, secretaris de heer W. F. van den Burgh. Belangstelling voor Leidse dahlia's den verricht. Bij nauwkeurige opmeting en water passing van Ifet terrein is echter.geble ken, dat de oppervlakte iets groter is dan 6 ha, terwijl de gemiddelde hoogte van het maaiveld na ontzoding enz. een wei nig lager kwam te liggen dan 0.90 m N.A.P., van welke oppervlakte en hoogte bij de berekening was uitgegaan. Voorts heeft de aannemer voor de aanleg van het wegvak LeidenVoorschoten minder zand nodig gehad dan was geraamd, zo dat het hem mogelijk is meer dan 60.000 m3 zand te leveren. De aannemer is bereid deze meerdere hoeveelheid, welke door hem wordt geschat op pl.m. dat hier iets groots verricht werd van een vast bestek geen sprake. Hun wangen waren gelijk glanzende perziken. Ook was het niet twijfelachtig dat het uur van ver trek voor hen veel te vroeg zou ko- dat zij dat straks niet zou den verhelen. Sophie van zestien zal eens een knappe graaf ontmoeten, die haar i schoon kasteel zal voeren. Aldus onthulde haar een kastje, te gen de redelijke prijs van enkele centen. Ze besloot nu opeens de sla gersjongen van de overkant, die al tijd grapjes tegen haar maakte, eens nauwlettender gade te slaan. Wie weet wat er uit zo'n jongen nog kan groeien. Comelis van zes, en tevens van zessen klaar, had een klein conflict met een ver uitzwaaiend apparaat, wat een flinke buil tevoorschijn riep op 's jongélings bol, doch voor de in ventaris van de speeltuin geen na delige gevolgen had. Pa nam ter plaatse de nodige maatregelen, wel ke zich ditmaal beperkten tot enige, laat ons zeggen, bemoedigende woor den, doch vond bij terugkomst Ma geëclipseerd, met medeneming van Pietertje, doch zonder achterlating van nader adres. Hij ging niet zit ten, noch liet hij het er bij zitten. Hij toog enigszins argwanend, maar doel- en zich van zijn verantwoor delijkheid bewust op onderzoek uit, en vond haar, giechelend als een jonge deern, voor de lachspiegel. Pa zag nieuwe mogelijkheden, en trok grimassen tegen z'n spu beeld, ter verhoging van het effect en de vreugde. En, 't zij tot zijn ere gezegd, stellig niet zonder succes. Pietertje kraaide welwillend, en voor de geluiden, die Ma ging produceren, behoefde zelfs een straalvliegtuig zich niet te generen. Pa, gesterkt door deze glorie, floot op z'n vingers de troep bij elkaar, en ontbood nog eenmaal de kellner. Na welke ceremonie al spoedig het einde kwam van een middagboor devol van intens genot. Naar we vernemen zal de consul-gene raal van Frankrijk begin September een officieel bezoek brengen aan de kwekerij „Bloemhove" van de firma Ballcgo Zonen te Leiden. Houdt die traditie hoog Opnieuw zy herinnerd aan de inschrij ving voor de uitdeling van haring en ittebrood op 3 October. De gelegenheid, zich te laten inschrijven, is er aanstaande Zaterdagavond, van zes tot tien uur ir Den Burcht. Leidenaars, houdt deze tra ditie hoog! De heer J. Selier De heer J. Selier, die morgen veertig jaar in dienst is bij de C V Tieleman en Dros, is chef van de afdeling groenten- conserven. De laatste vijftien jaar heeft hij de algehele leiding van de groenten- conservering. Haagse rechtbank De heling De werkman A. J. S. uit Leiden had het eigenlijk wel begrepen, dat het niet in orde was met het horloge dat hij kocht. Dus had hij verstandiger gedaan om zich niet met het geval te bemoeien Tot die ontdekking was hij te laat ge komen, met als gevolg dat hij wegens heling terecht moest staan. De Officier oordeelde een behoorlijke straf i geval nodig, omdat, wanneer er geen helers waren, er ook minder dieven den zyn. Daarom luidde de eis 3 rr den gevangenisstraf voorwaardelijk. Uitspraak op 29 Aug- De lange weg De raadsman van de varensgezel C. R uit Leiden was het er mee eens, dat deze verdachte wel een lange weg had afge legd in de misdaad en daarom vond hij het voorstel van de Officier aa: melijk om een rapport over R. te laten uitbrengen. Verdachte stond terecht gens diefstal van een polshorloge, doch er was nog meer met hem aan de hand geweest. In verband hiermede wilde de Officier thans nog geen veroordeling vragen, maar de zaak aanhouden. rechtbank ging, evenals de raadsman W. Geuchies, met dit voorstel accoord. Wat is een stad zonder muziekgezelschappen en wat een muziekkorps zon der enthousiaste spelers? Het is altijd een prettige gebeurtenis, wanneer één van die spelers een jubileum mag vieren. Dan wordt hem een hartelijke huldiging bereid. Zo de heer W. J. v. d. Water, Dahliastraat 13 a. Deze jubi laris heeft nu 25 jaar als clarinettist zijn gaven en liefde gewijd aan „Werk- mans Wilskracht". Gisteravond kwam men hem ter gelegenheid van dit feit een serenade brengen. Steeds sneller klonk het „Lang zal hij leven" en men zag het aan de gezichten: het was gemeend. Glunderend nam de op gewekte jubilaris-medespeler de hulde van zijn collega's in ontvangst en de „Jubileumklanken" van J. Maas waren hier volkomen op hun plaats. (Foto N. van der Horst). Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden De wisseltentoonstelling van Japanse prenten van Eisen in de zaal voor Oost- atiscfce grafiek wordt op 31 Augustus gesloten. Van 3 September tot 1 December zal hier te bezichtigen zijn een zeldzame collectie van ruim 20 zwart-witte Ja panse prenten naar ontwerpen van de kunstenaar Hishikawa Moronobu (plm. 16401714), de pionier in Ed-o (Tokio) van de Japanse prentkunst. Prof. Dr G- J. THIERRY MORGEN 70 JAAR. Morgen (Vrijdag) hoopt prof dr G. J. Thierry, Zoeterwoudse Singel 11, hoog leraar in de Hebreeuwse taal en letter kunde, Israëlietische oudheden en het Aramees aan de Rijksuniversiteit te Lei den, zeventig jaar te worden. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Anna L. M., d. v. J. G. Datema en P. C. J. van der Zwet; Geer- truida, d. v. W. Zirkzee en J. Schouten; Hendrikus N., z. v. P. Singeling en W. Opdam; Dionisius, z. v. H. Vylbrief en T. Verbeek; Cors, z. v. P. van Leeuwen P. Distelvelt; Anthonia B. Th., d. v. v. d. Brink en A. B. T. Gouka. OVERLEDEN: P. E. Neuteboom, vr„ 64 jr; P. H. Holtrop, z„ 1 jr; W. L. van Ruiten, d., 12 jr; C. Blommendaal, wed. an Stakenburg, 79 jr. GEHUWD: B. G. J. Wauben. j.m.. en M. Kuijvenhover., j.d.; J. Jansen, gesch., Springer, j.d.; W. G. A. Koppers, n W. C. M. de Boer, j.d.; J. v. d. Lelie, j.m., en H. F. van Leeuwen, j.d.; A de Mooij, gesch., en M. P. van Vcort- huijzen, j.d.; J. Petiet, j.m., en M. Onder water, j.d.; L. H. v. d. Vos, j-m., en F. Ilomkwist, j.d. Sterfte aan kanker alleen door hartziekten overtroffen Resp. 18 en 20 pet. van totaal. Achttien procent van de totale sterfte a ons land wordt veroorzaakt door kan- er. Dit cijfer (14.000 per jaar) wordt alleen overtroffen door het percentage hartziekten (20 pet.) Periodiek on derzoek is niet alleen voor t.b.cmaar >r kanker gewenst, aldus de staatssecretaris voor Volksgezondheid, dT P. Muntendam, voorzitter van de cen trale commissie voor kankerbestrijding, persconferentie. Mr dr A. A. Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken en voorzitter van de vereniging Ko ningin Wilhelminafonds, deelde mi 585 gemeenten een halve cent per ner aan de vereniging afdragen. In de meeste plaatsen wordt op 31 Augustus gecollecteerd. Juwelen gestolen, omdat hij f 6 schuld had Een jaar en drie maanden gevangenis straf werd gisteren voor de Utrechtse rechtbank geëist tegen de 42-j. koopman J. D. R. uit Utrecht, die met een steen de ruit van een juweliersfirma vernielde zich meester maakte van enige gen, doch werd gegrepen, nadat verpleegster hem haar fiets voor voeten had geworpen. De verdediger verzocht een onderzoek naar de geest- is van verdachte, daar deze zijn daad beging, omdat hij een schuld 6 gulden had. Uitspraak over twee weken. Generaal Smuts weer ziek 80-jarige generaal Jan Smuts, voormalig premier van Zuid-Afrika, die onlangs van een ernstige hartkwaal, gecompliceerd door longontsteking, hersteld, ligt thans met griep te bed. Dame en dochtertjes vlogen bij Zoetermeer uit auto Een der meisjes ernstig gewond Een dame uit Amsterdam en haar twee dochtertjes werden dezer dagen bij Zoe termeer uit een auto geslingerd, toen een achterband leegliep en de wagen de berm van de weg over de kop sloeg. Een van de meisjes vloog door de ruit en werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Voorbur'g gebracht. Het andere kind kwam n schrik vrij en haar moeder kreeg flinke builen en schrammen aan het hoofd. Prof. Kidner komt economie doceren Prof. dr. Frank L. Kidner, professor n de economie aan de universiteit van Californië te Berkeley, komt over enkele eken in ons land aan- Hy zal hier aan verscheidene instellingen van hoger on derwijs colleges geven. Vast staat een reeks colleges te Rotterdam en Leiden; waarschijnlijk ook te Delft. Aan bijna alle Nederlandse universiteiten en hoge scholen zal hij voordrachten houden, al dus de N.R.C. Prof. Kidner, die een specialist is op het gebied van de conjunctuurleer, is de eerste Amerikaan, die op uitnodiging van de Nederlands-Amerikaanse universitaire stichting naar Nederland komt. Deze stichting, opgericht in December vorig jaar, is te beschouwen als een uitbreiding de Harvard-Leiden-fundatie. Zij zal trachten, de uitwisseling tussen Ameri kaanse en Nederlandse hoogleraren al gemener te maken- In de toekomst komt iet een hoogleraar uit Harvard naar Leiden, maar een Amerikaanse professor Nederland, en ook omgekeerd. Prof. dr Th. J. G. Locher, de Leidse historicus, die een jaar in de V-S. cul tuurgeschiedenis van Nederland in ver band met West-Europa gaat doceren, zal tevens als vertegenwoordiger van het ilgemene Nederlandse comité bezoeken tan verscheidene universiteiten brengen. JONGETJE IN ZWEMBAD VERDRONKEN. De twaalfjarige jongen G. van E Den Dungem is in het zwembad IJzeren Vrouw in Den Bosch verdronken Hij kon niet zwemmen en was, door de drukte onopgemerkt, in het diepe ge deelte terechtgekomen. Nieuw wereldrecord 400 meter Bij wedstryden te Eskilstuna heeft de Amerikaan George Rhoden de 400 ir gelopen in 45.8 sec., een tijd die 0.1 beter is dan het sinds 2 Juli 1948 ten name van Herbert McKenley (Jamaica) staande officiële wereldrecord. Op de New Yorkse beurs boekten de meeste fondsen een winst van dollar, U.S. Steel bereikte een nieuw record voor 1950. De omzet was 1.5 mil- lioen aandelen. Van de C.C.W.S. in Honselersdijk Gladiolen en dahlia's waren over hel algemeen nog goedkoop Flinke hoeveelheden chrysanten vul len nu reeds elke dag de zaal van de C.C.W.S. te Honselersdijk. In de periode van 17 t.m. 23 Augustus wer den aangevoerd 50.000 stuks geplo- zene, bijna 6.000 grootbloemige en 5.000 bos tros. De grootbloemige be staan practisch alleen uit het soort Page. Alleen Woensdag was er een klein partijtje Red Majestic. De prijs beweegt zich meest tussen 25 en 40 ct per stuk. Voor tros werd gemid deld 25 ct per bos betaald. De hoogste prijs was bijna 50 ct. Het sortiment bestaat hoofdzakelijk uit Wendie en Engels bruin. Bij de geplo- zene ziet men meer soorten, hoewel Dia mant, Yellow G en P. Wallace overheer sen. Voor deze soorten was de prys 10—25, 8—16 en 20—34 per stuk. De an dere soorten brengen minder op. Anjers waren er wat ineer: 150.000 Visserijgolfjes De export bracht uitkomst op de markt Woensdag is een zucht van verlichting door de IJmuidense vishal gegaan, toen er eindelijk weer wat export loskwam voor verse haring. Reeds dadelijk be- invloedde dit bericht de prijzen, vooral omdat er vóór het begin van de eerste afslag al 700 kisten werden gereserveerd voor de export naar Tsjechoslowakije en deze aanspraak op de aanvoer een bij zonder gunstige invloed had, niet al leen op de prijzen, maar vooral op het moreel van de handel. Jammer dat de haring van de latere afslagen te slap was om voor de export als ideaal te worden gekenmerkt en van deze par tijen werd dan ook een klein gedeelte naar de yismeelfabrieken verwezen. Betaalde de handel ten hoogste f 13-80 per kist, de export kocht voor de vaste prijs van f 11 voor de eerste soorten en als straks in October de haring beter wordt, zal deze prijs kunnen oplopen tot f 12. Het vervoer wordt aan de Ned Spoorwegen overgelaten. De verpakking geschiedt in kisten met het oog op de kwetsbaarheid van de zomerharing; later kan de haring waarschijnlijk weer los in de wagens gestort worden. Besommingen De Zwarte Zee bracht f9670 op, de Flamingo f 10440, de Simon de Danser f13880 en de Haarlem na 7 dagen f22310 Een aardige reis maakte de kotter TX 33, die f4300 besomde. Combinaties ontbonden De combi-naties Pari en Adeko drijfnetvisserij zyn ontbonden. uks. De prijs liep iets terug! Gemiddeld brachten ze 5 a 7 ct per stuk op. Goede kwaliteit komt tot ongeveer 9 ct en Vrij- loms boven 10 ct. Het hoogst in prijs is -het soort charm. Er komt hoe langer je meer jong gewas. Gladiolen en Dahlia's zyn over het al gemeen goedkoop. Vrydag ging het nog maar Woensdag was het mis voor de kwekers. Gladiolen komen er steeds der, terwyl de Dahlia's ongeveer op -.elfde peil blijven. et Plumosagroen maakt een nieuwe inzinking door Sommige dagen was het uitgesproken goedkoop, waarbij partijen middel- en korte veren dikwijls de mini- prijs naderden. De aanvoer is vrij Gerbera's konden Vrijdag nog tot ruim 10 ot per stuk opbrengen. De andere dagen bleven ze er beneden. Artisjokken kwamen tot 16 ct per stuk. Flinke partijen rozen brachten niet veel op. Dahlia's komen er elke veilingdag enkele duizenden bossen. Goede kwaliteit komt tot 20 ct per bos, maar veel meer brengt om streeks een dubbeltje op. Enkele partijtjes sierfruit noteren tot aim 1 per bakje. Potplanten waren r weinig, terwijl de prijs maar niet wil stijgen en dus laag blijft. 11 dagen 10 dagen i 12 dagen (Advertentie) AVIFAUNA, UNIEK IN DE WERELD A.Z.C. promoveerde gisteravond naar de tweede klasse K.N.Z.B. S.V.G.T. kreeg in Den Haag met 57 klop Telkens weer als A-Z.C. I gisteravond in de doelpuntrijke beslissingswedstrijd tegen S.V.G.T. scoorde, daverde het in de „Regentes" te Den Haag van toejui chingen. De Alphense kolonie hief dan A.Z.C-!, A-Z.C.! aan en de uitwerking in deze stryd- en aanmoedlgingskreten het 5—7 r de 2e klasse! De vrees, dat het Alphense zevental, dat zijn thuiswedstrijden in een open zwembad speelt, wel eens in de over dekte zweminrichting te Den Haag niet goed uit de weg zou kunnen, is onge grond gebleken. De mannen van Coen v d- Bijl speelden beter dan de telefoon mensen uit de Residentie en ze wonnen deze tweede beslissingswedstrijd dan ook glad verdiend. Dat S.V.G.T. nog aan 5 tegenpunten is gekomen, is na de goede tegenstand, die de Hagenaars boden, toe te schrijven aan het wat fel aanvallen der S.V G T.-voorspelers door de Alphen se verdedigers. Daardoor kreeg de thuis club 3 strafworpen te nemen, die ze dankbaar in evenveel doelpunten om zette. De productiviteit van A.Z.C. deed weldadig aan. Kamper verrichtte een hattrick, Coen v. d. Bijl nam 2, Inde- mauer en Van Brummen elk 1 doelpunt voor hun rekening. Bij de rust hadden Van der Bijl c.s. een 23 voorsprong en daarna ging het in de Alphense gelederen nog beter. Op een gegeven moment stond het zelfs 37 en doordat de boog toen wat ontspannen werd, kwam de zich dapper verdedigen de Haagse ploeg nog aan 2 tegenpunten (5—7). Na afloop hadden de Alphenaren vele gelukwensen in ontvangst te nemen niet in het minst van S.V.G.T.-zfjde. Wij voegen er gaarne onze felicitaties aan toe- Het zevental bestond uit: C. v. d. Bijl, S. G. de Jeu, J. van Brummen, C. Vree ken, C- J. v- d. Bijl, W. Kamper en A. Indemauer. Een stukje A.Z.C.- geschiedenis Er is vreugde in het AZC-kamp, nu het tweedeklasserschap behaald werd, na promotiewedstrijden vol spanning. Het is feitelijk zó, dat AZC 1 in de on geveer 20 jaren, dat men in competitie verband uitkomt, steeds een vooraan staande rol heeft gespeeld. We denken terug aan de voor-oorlogse jaren, men in C- Thien en P. v. d. Velde uit stekende krachten bezat. Er werd toen vaak behoorlijk gespeeld, maar met de sportiviteit werd het niet steeds even nauw genomen. Meerdere malen was men kampioen, maar faalde men in de promotiewed strijden; in 1936 gelukte het echter te promoveren. De opgave bleek echter te zwaar en na een 1-jarig verblijf i 2e klasse zakte men weer terug naar de 3e klasse. Na de oorlog werden de zaken opnieuw energiek aangepakt. De heer Coen van ijl ontpopte zich als de stimule rende figuur en na enkele jaren, waarin leidende positie innam, maar het kampioenschap een illusie bleef, gelukte het dit jaar beter. Trainer J. Raaphorst kreeg voor ploeg de steun van de oud-internationaal Indemauer en hij met Coen v. d. Bijl zijn de figuren geweest, die de ruggegraat het zevental vormden, dat tot dit goede resultaat gekomen is - gde, ja, maar met beving Volgend jaar zullen enkele spelers beschikbaar zijn Trai- ningsmogelijkheid in de winter is practisch niet, want een „overdekte" Alphen niet rijk. Men is op Leiden of Gouda aangewezen. En voorts valt het op, dat de toevloed in nieuwe leden slechts gering Onze rivieren krioelen van de zwt mers, ook van goede, snelle swemm Er zijn er onder hen. die spoedig bruik bare krachten zouden zijn voor de AZC We hopen, dat het AZC-bestuur, door flinke propaganda, die krachten aa kunnen trekken, om zich volgend jaar met ere in de tweede klasse te hand- Om de „Rol"-prijzen van de Zijl Het eerste won, het tweede verloor In de Zijl werden gisteravond de jaar lijkse wedstrijden om de „Rol"-priizen van „de Z\j\" gespeeld. Ditmaal fun- eeerden Pinquins I en II als tegenstan- De Zijl IPinquins I 31. De thuisclub was in het begin van de strijd sterker, maar er werd onzuiver ge schoten. De Woerdenaren lieten zich niet onbetuigd en Dragt kreeg eveneens hel nodige te doen. Goed samenspel van d€ Pinquins leidde tot een doelpunt (01) Met deze stand kwam de rust. In de tweede helft was de Zijl stukken beter op dreef. Steehouwer strafte keerd uitplaatsen af (11). Prevoo ;en strafworp met succes (2—1) en ui voorzet van Prevoo scoorde Steehouwer 31. Verwoede pogingen van de Pinquins Dragt nog eens te passeren, liepen op niets uit. De Zijl II—Pinquins II 1—3. De Z«1 II kreeg van Pinquins II met ïezelfde cijfers klop. als waarmee de Zijl I won. De Leidenaars hadden hun dag niet en met de rust een 01 achterstand. Het werd 0—2 en toen 1—2 uit een strafworp. Een kapitale fout in de Leidse verdedi ging was oorzaak, dat de Woerdenaren net 13 konden winnen. Il l VOORLICHTINGSBUREAU y*of[xH... VAN.OEN VOEDINGSRAAD Inmaak van groenten Vele groentensoorten komen in deze tijd goedkoper aan de markt en vele n op het hoogtepunt van hun productie. Het inmaak-materlaal Is weer olop verkrijgbaar dus trekken vele luisvrouwen zich nu voor een tijdje in hun domein, de keuken, terug en tijgen ijverig aan de inmaak. Zij zorgen daar- groentenreserve, die ge makkelijk Is bij onverwacht bezoek en raks een prettige afwisseling kan bren- jn in haar wintormaaltijden in de •gel tegen een lagere prijs dan gekochte Men moet voor dit werk echter vol doende tijd hebben en daarbij bedenken, dat in glazen ingemaakte groente wel goed kan zijn, doch de verse producten toch niet kan overtreffen! Wil men suc- hebben met de Inmaak, dan zijn de volgende maatregelen van belang: Omgeving en materiaal, kleding en handen moeten zéér schoon zijn. 2. Groenten, die ingemaakt worden, oeten zeer vers zijn en geen bruine vlekken vertonen. Er moet zeer nauwkeurig en schoon rkt worden. De Inmaak moet bewaard worden •n plaats, die' zo koel en donker mo gelijk ls._ 5. De inmaak moet goed en geregeld jcontrolcerd worden. Bederf kan ook i maanden nog optreden. Bij de inmaak heeft men nodig: 1. gave inmaakglazen met bijpassende ive deksels; 2. soepele passende ringen; 3. stevige klemmen; 4. een mmaakketel met Thermometer. (Ook een schone wasketel, met een treef of een plankje of .wat oude doeken op de bodem, kan dienst Voor het eigenlijke inmaken treft men de volcende voorbereidingen: 1. De glazen en de deksels goed af- assen in heet sodawater, naspoelen in schoon heet water en laten uitlekken op ichone doek. De gummiringen liefst uitkoken, sen, deksels en ringen afdrogen niet pluizende doek, öf vochtig 3. De groente schoonmaken en was- m, slinkgroenten zolang voorkoken tot voldoende geslonken zijn 7 minu ten). Harde groenten naar verkiezing 3 a 5 minuten voorkoken (dan kan men ze beter in de glazen schikken). Wanneer men snelbedervende groenten inmaakt (zoals doperwten, tuinbonen, spinazie) dan de glazen omspoelen met wat water, waarin enige kristallen wijnsteenzuur zijn opgelost. De glazen dan niet meer naspoelen. Het vullen en sluiten dient vervolgens te gebeuren zoals in onderstaand recept is aangewezen. Het inmaken van slabonen De slabonen afhalen, breken en was sen. Ze naar verkiezing 3 a 5 minuten voorkoken. Het inmaakmateriaal klaar zetten volgens bovenstaande aanwijzin gen. De flessen vullen met de slabonen (de Inhoud goed aandrukken) en ge kookt warm water toevoegen tot 2 cm onder de rand. De randen van de glazen met een vochtige, niet pluizende doek af wrijven. De gummiringen op de randen van de glazen leggen en het deksel er op zetten. Zorgen, dat de rand van het dek sel op het midden van de gummiring komt. De fles afsluiten met de klemmen, welke stevig op de glazen moeten druk ken of by gebruik van een ketel met een treef, de glazen op de treef plaatsen en de knippen van de middenstang op de deksels schuiven. De glazen in de ln- maakketel of wasketel of pan plaatsen op een treef, plank of doekje. Water hij- vullen ter hoogte van de inhoud der gla zen. De ketel of pan sluiten en het water aan de kook brengen. Als het water kookt, begint de sterllisecrtijd. Deze be draagt voor slaboontjes 1 uur. Dan de glazen uit de ketel of de pan nemen, op een houten plank of aanrecht zetten en met een doek bedekken (tegen het sprin gen). Pas als de flessen koud zijp, de klemmen verwijderen en controleren of de deksels goed vastzitten. •rtijd (algemeen), de verschillende ?re groente, dit is /an 1 a 4>i uur. b.v. van 1% of Sterili! De steriliseertyd v: groenten bedraagt ru dan de kooktyd van ii dus een steriliseertij< Heeft men grote Des 2 liter inhoud, dan moet men voor de ste- rillsecrtijd wel 14è uur rekenen. Groenten, die gemakkeiyk bederven zoals doperwten en spinazie, moeten na 2 dagen overgesterillseerd worden, n.l. uur. Blijken er na het steriliseren, als do flessen koud zijn en de klemmen verwij derd worden, nog deksels los te zitten, dan controleert men, of deksels en rin gen wel gaaf zijn. Is dit het geval, dan kunnen deze flessen nog een uur op nieuw gesteriliseerd worden, nadat men ze weer zorgvuldig gesloten heeft. Van zelfsprekend moi. men dit direct doen nadat men ontdekt heeft, dat de dekselg los zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2