Jlieuwe gtihsctft Ölotircml Door windhoos tien Veluwse boerderijen met de grond gelijk gemaakt Honderden zware eiken op de Veluwe knapten af als dode twijgen Westerling was Plotseling vertrok hij vanmorgen in Belgisch in Brussel Communistische overste afkerig van rode manieren toestel uit Cairo Amerikaanse en Britse troepen in Europa worden uitgebreid Wist U DONDERDAG 24 AUGUSTUS 195» r~ BUREAUX: Hogewoerd 103 Oir en redactie: TeL 204UÖ Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN Ti£Ni 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8205 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staal «stiet» U ghe&leeen mgn bert in Ugfjeospatt" JUWELEN-AS via Amsterdam Bewoners door een wonder gespaard TERWIJL ALLES GEHULD WERD in een nachtelijk duister, passeerde gisteravond tussen zeven en acht uur over de Veluwe een windhoos, die een tiental huizen tegen de grond veegde. Bij andere woningen werden daken finaal weggerukt en gevels ingedrukt. Honderden zware eikebomen knapten af als twijgjes. In Kootwijk sloeg een grote woonwagen drie keer over de kop. Het is een wonder, dat slechts weinigen gewond werden. De windhoos kwam van de zandver stuivingen ten Zuid-Westen van Koot wijk. Een boerenvrouw van 76 jaar en haar zoon, die het gevaar zagen nade ren, vluchtten in een bietenkuil. Een seconde later werd de kuil bedekt door neergevelde eiken, doch wonder boven wonder werden de man en de vrouw niet getroffen. Ondertussen was de bliksem niet van de lucht en barstte een wolk breuk los. Toen de vluchtelingen uit de kuil durfden kruipen, zagen ze van hun boerderij nog slechts het „bakhuis" over eind staan. Enkele huizen in het verlengde van de hofstede en het kampeercentrum Ber kenhorst werden zwaar gehavend. Een bouwvallige boerderij van de landbouwer Van Oord werd als kinderspeelgoed om vergeblazen. In de dorpen rond Barne- veld ontstonden door blikseminslag schillende branden, die echter spoedig geblust konden worden. Bomen vielen op trein Masten van hoogspanningsdradi gen tegen de grond. Op de diesel-electri- sche trein uit de richting Apeldoorn kwam bij Assel, in de buurt van Amers foort, een aantal boompjes terecht Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het eerste treinstel, dat beschadigd was, werd afgekoppeld. Het andere kwam met vijftig minuten vertraging in Amersfoort aan. In Harskamp gingen de wervel wind en het onweer gepaard met hagelslag en plasregens. De landbou wer H. Wessels werd door een val lende steen ernstig aan het hoofd ge wond, toen zijn boerderij het centrum Ook in Friesland vier huizen vernield i uur later trok de windhoos over Haulerwyk by Stelling-werf, in de Zuid- Oosthoek van Friesland. Vier woningen de families J. Greving, G. Greving, A. Kuipers en H. Beyert werden totaal vernield. Twee andere huizen werdi r en tien licht beschadigd. Het tele foonverkeer werd verstoord en de electri- sche lichten gingen uit. Slechts twee personen liepen lichte verwondingen op. Een boerderij van de landbouwe d. Veen te Baarlo bij Blokzijl is gister- rond door de bliksem getroffen ei de grond afgebrand. Een paard* kwa de vlammen om. Alles was verzekerd. Te Appelsga is een in aanbouw zijnde zaad- schuur door de windhoos dn elkaar ge waaid. Schade 20.000. Twintig Franse vlieg tuigen vernield Twintig vliegtuigen zyn vernield, toen ;n wervelwind met een snelheid vai km het militaire trainingskamp by Bourges in midden-Frankryk passeert" Op de basis van de Franse luchtmacht Avord werden verscheidene hangars in gedrukt, waardoor vliegtuigen schade op liepen. Op het vliegveld Brlare in het departement Loire werden zes toestellen, •van vyf zweefvliegtuigen, vernield. De tornado duurde tien minuten. Op sommige plaatsen vielen hagelstenen als stuiters. Te Tournon werd een man door de bliksem gedood. Wyngaarden en boomgaarden zyn ernstig beschadigd. istortte. In Harskamp liepen drie woonhuizen ernstige schade op. Het meubilair werd gedeeltelijk ver nield. De bewoners van de huizen vonden een gastvrij onderdak in de omgeving. In de buurtschap De Valk sloeg de bliksem in het rieten dak van de boerderij van W. Veenschou- ten. Door snel ingrijpen van de brandweer bleef het woonhuis behou- Het beddegoed van de familie Kruistus in Harskamp is onvindbaar. Het dak het huis kwam in de tuin terecht ei inboedel werd aan stukken gesmeten. De schuur bleef heel, doch werd enkele meters verplaatst. Moeder en kinderen zijn te midden van vallend puin onge deerd gebleven. Op de boerderij van de heer Wikselaar zijn de muren van de schuur (2 steen dik) afgeknapt Vele hec taren bos werden vernield. In Harskamp raamt men de totale schade op enige honderdduizenden guldens. In Ede moest de straatversiering, die ter gelegenheid van de heideweek aangebracht, het ontgelden. In een oogwenk een ruïne Aan de zandweg Kootwijk—Apeldoorn werd de boerderij van de weduwe Brou wer in een oogwenk veranderd in een ruïne. De weg, waar 's zomers een druk toeristenverkeer over gaat, werd geheel versperd. De kalveren en een paard in de stal van de hofstee bleven gespaard. In de domeinbossen werd grote schade aangericht. Een rijwielpad bij Nieuw- Millingen aan de straatweg Amersfoort— Apeldoorn werd vernield door afgeknapte bomen. In Pubten, Garderen en Uddel bleef de sChade beperkt tot omgewaaide bomen. Vijftig leden van Franco's lijfwacht verdronken In Vigo in Spanje heeft zich een on geluk voorgedaan, waarbij, naar men aanneemt, ongeveer 50 leden van Fran- lijfwacht zijn verdronken- Een zes tigtal Falangisten, de partij van Franco, bevonden zioh aan boord van een ple ziervaartuig, op weg naar een voetbal wedstrijd, toen één der mannen in het water viel. In hun poging om 'de man te redden, renden allen naar de rampspoe dige plaats aan de railing, met het ge volg, dat de boot omsloeg. Slechts en kelen konden worden gered. GAAT PRINSES MARGARET ZICH VERLOVEN? In Engeland duiken thans periodiek geruchten op omtrent een eventuele ver loving van Prinses Margaret, die zo pas 20 jaar is geworden. Alle berichten -ble ken tot nu toe onwaar te zijn. Maar nu weet de Evening Star bijna met zeker heid te melden, dat de 27-jarige graaf van Dalkeith de gelukkige zal zijn.... Reeds 5 millioen daklozen door aardschokken in Assam en India Gisteravond is in het uiterste Noord- osten van Assam in" Achter-Indië op nieuw een aardbeving waargenomen. Door de reeks aardschokken, welke de vorige week reeds begonnen, zyn in India en Assam ongeveer 5 millioen per sonen dakloos geworden. Algehele spoorwegstaking in V.S. aangekondigd Nadat de onderhandelingen over loons verhoging waren mislukt, hebben Amerikaanse spoorweglieden ingaande Maandag a.s. een staking over het gehele land aangekondigd. Hierbij zijn onge veer 300.000 man betrokken. Thans wordt gemeld, dat het Cana dese parlement Dinsdag bijeen zal ko men. om maatregelen te bespreken i. de spoorwegstaking. 1 Vc'. Onbekende man gedood door propeller Raadselachtig ongeluk met K.L.M.- toestel op Prestwick. Op het vliegveld Prestwick in Enge land is dezer dagen een nog onbekende man door een draaiende propeller v; K.L.M.-toestel getroffen Ongeveer gedood. middernacht waarschuw- binnenkomend toestel de keerstoren, dat er een man op de lan dingsbaan liep. Een onderzoek werd in gesteld. maar er werd niemand gevon den. Het K.LM.-toestel dat van Schip hol kwam en naar New York zou gaan kreeg toestemming te vertrekken. De gezagvoerder het de motoren proef draaien. doch voelde plotseling een flinke klap. Hij stapte uit en vond toestel een man liggen, getroffen door de rechiter propeller. Amerikaanse mariniers, die aan het Koreaanse front strijden, maken t rustig ogenblik gebruik om hun wagens en kleding in een rivier schoon te maken. Het toestel werd uit de dienst geno-1 aangaat. De passagiers gingen i vair terug naar Schiphol en vandaar weer naar New York, Nieuwe koffiebon: 484 Bon 434 Algemeen kan met ingang van morgen worden gebruikt voor het kopen van 125 gram koffie en blijft geldig tot en mei 9 September a.s. Het rantsoen is bestemd voor zes weken- Op 5 October wordt de volgende bon aangewezen. Vrijwilligers Tweeduizend Nederlanders hebben zich aangemeld, grotendeels op ideële motieven, als vrijwilligers voor Korea. Dat is verblijdend. Radio Moskou spijt. Want. dat men zijn toevlucht genomen zou hebben tot oud-S.S.-ers, d:e men de vrijheid beloofde als ze maar tekenden, zoals dit station uitbazuinde, gelooft natuturlijk geen enkele Neder lander. Zelfs „De Waarheid" wist het niet. Nu weet men het natuurlijk wel, al „ontdekte" men nog maar één geval, nL in Hoogeveen. We achten de aanmelding verblijdend, omdat hieruit blijkt, dat duizenden Nederlanders (want men kan bij de vrij willigers rustig de ouders, i verloofden tellen) een eiland leven, wereld gebeurt, rechtstreeks Uitgesloten E.V.C/ers te A'dam in verzet Roterdams stakingscomité mag niet meer in haven werken. De uitgestaakte Amsterdamse E.V.C.'- ers. die zoals we gemeld hebben, gisteren door het actie-comité van werkgevers in het bouwbedrijf en de drie bonafide bonden niet op de karweien werden toe gelaten, zouden vandaag nar de bouw werken trekken om zich tegen de uitslui ting te verzetten. Ongeorganiseerden worden thans onder bepaalde voorwaar den te werk gesteld, evenals de unie- arbeiders. De meeste stratenmakers in Amster dam zijn vandaag ook weer aan de slag gegaan. Gisteren meldde zich nog nie- Aan het Rotterdamse comité van actie, dat de havenstaking geproclameerd heeft, ds het recht ontzegd, in de haven te werken. In een deel onzer edities konden we gisteren nog melden, dat in Amsterdam 1800 leden van de E.V.C.. die het werk nieit hervat hadden, door de stichting Samenwerkende Havenbedrij ven zijn ontslagen. Niemand wist het rechte Het was geen „wildeman"! De Noord-Koreaanse gevangene zag er keurig uit en wilde alsmaar handen schudden... Een 27-JARIGE COMMANDANT van een Noord-Koreaans artillerie- regiment liep met een witte vlag op de Zuid-Koreaanse linies toe en gaf zich over. Deze communistische „overste" verklaarde, dat hij niets voor het bestuur der communisten in Noord-Korea voelde en helemaal niet hield van de manier, waarop de Roden menselijke wezens behandelden. Het grootste gedeelte van zijn regiment zou zich wel graag overgeven, maar zulks wordt verhinderd door de overal schuilende politieke agenten. Nederland in de V.N. hoog moeten houden. Daarom moeten de besten er heen. Ook om dat dit VV/ESTERLING komt vanmiddag in Nederland, meldde het ene bericht. W Westerling blijft in Brussel, meldde het andere. Niemand weet dus rechte van het geval. Reuter seinde, dat hij vanmiddag om 1 uur 15 in een Belgische Sabena naar Nederland zou reizen, zodat hij bij het uitkomen van dit blad reeds aangekomen zou zijn. Westerling zelf verklaarde te Brussel, dat hij van plan is, een week te blijven. Geen ingrijpen in prijs van aardappelen Goede oogst verwacht Gezien de gunstige vooruitzichten de oogst en de dalende prijzen vindt minister Mansholt het niet gewenst, thans in te grijpen in de prijsvorming van aardappelen, zo wordt geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Maenen (KVP). De invloed van de ge ringe aardappelenuiïvoer op het prijspeil is te verwaarlozen. Een regeling van de georganiseerde landbouw tot stabilisatie yan de aardappelmarkt zal de minister slechts goedkeuren, wanneer ze ook te hoge prijzen van consumptie-aardappelen kan voorkomen. De aanvankelijk hoge prijzen werden veroorzaakt door het inkrimpen van de oppervlakte aardappelen in vergelijking met 1949. de lagere opbrengst van de vroege soorten en de vertraging in het rooien ten gevolge van het ongunstige weer. De veilingsprijs van aardappelen bedroeg in s'-Gravenzande op 2 Juni 32—34 ct, op 6 Juni 19—22 ct, op 20 Juni 18 tot 20 ct en 29 Juni 10 tot 12 ct, ter wijl de consumentenprijs1 in Den Haag op 10 Juni 30 tot 38 ct was, op 22 Juni 22 tot 25 ct, op 28 Juni 16 tot 20 ct, op 12 Juli 13 tot 16 ct. en op 3 Augustus 12 ct. Moordenaar van 7000 Joden aan Polen uitgeleverd De Britse autoriteiten in Duitsland hebben besloten de 45-jarige Willy Hase, die ervan beschuldigd wordt de dood van ongeveer 7000 Joden te hebben oorzaakt, toen hij in 1943 in Polen hoge functie bij de S.S. bekleedde, Polen uit te leveren. TANKS UIT V.S. NAAR FRANKRIJK Als eerste West-Europees land, Frankrijk binnen enkele weken 20 mid delzware tanks uit de V.S. ontvangen Deze zending zal spoedig door andere worden gevolgd voor Ned'_,'~J België en. Noorwegen. Hoe Westerling zo plotseling te Brus sel verscheen? In Cairo kwam hij gister avond aan in een Australisch Qantas- toestel, dat daar zou overnachten, maar de Egyptische autoriteiten voelden er niets voor om Westerling een hele nacht bij zich te houden Het vliegveld werd streng bewaakt en Westerling en zijn reisgenoten werden naar een politiepost gebracht, waar zy verversingen kregen. Kort daarop stapte Westerling in een Belgische Sabena en verdween om 10 uur 15 Nederlandse tyd met Brussel als bestemming. De Belgische autoriteiten deden ochtend het vliegveld Melsbroek streng bewaken. Toen Westerling daar vanoch tend half elf aan land stapte, werd fcij bestormd door een legertje journalisten, die op het laatste ogenblik nog toestem ming hadden gekregen hem te spreken. Hij was vergezeld van John Thiessen en zag er opgewekt uit en zelfverzekerd Oorlog tegen kinderen Een der eerste vragen was of hy wist. dat zUn vrouw Djakarta had verlaten. HU bevestigde dit. Doch toen een der journalisten hem vroeg of hy wist. dat ziin kinderen in In donesië waren achtergebleven, toon de hij zich zeer ontsteld. „U vertelt my verschrikkelyk nieuws. Tot nog toe heb ik niet tegen kinderen ge vochten. Het schijnt, dat men in Djakarta dit wel doet", zeide Wes terling. „Bent U van plan. naar Nederland te gaan?" vroeg een journalist, doch- Wes terling antwoordde: .Er is waarschijnlijk bevel tot inhechtenisneming tegen my uitgevaardigd. U begrypt, dat ik geen zin heb om van de ene gevangenis naar de andere te gaan". Bent U van plan U aan te melden als vrijwilliger in het Nederlandse korps voor Korea?", was de volgende vraag „Indien men mij verzoekt, om in dit korps te treden, dan zal ik dit deen", zeide hij. „Ik kan verzekeren, dat de plannen, die aan mij worden toegeschreven voor de oprichting van en speciaal korps der Verenigde Natiën voor Korea uit lucht zijn gegrepen, doch een uitnodiging van de V.N. om mij met de organisat: van een dergelijk korps te belasten, zal ik aannemen', ging hij voort. Hij had geen Belgisch geld bij zich doch wel ander buitenlands betaalmid del. „Ik ben thans een vrij man en denk een week in België te blijven. Ik reis met een Nederlands paspoort". zeide Westerling, die ook nog vertelde dat hij zijn in het Engels geschreven gedenk schriften over een jaar gereed hoopt t< hebben. Hij heeft reeds aanbiedingen gekregen van verscheidene uitge' ook van een filmmaatschappij. Het onderhoud moest plotseling afge broken worden, toen de Belgische ligheidspolitie naar voren trad Tien Engelse zeeverken ners vermist Van tien Britse zeeverkenners, die op 20 Augustus met een zeilboot uit Calais voor een overtocht naar Ramsgate in Kent zijn vertrokken, is sedertdien niets meer vernomen. Men vreest, dat hen ongeluk is overkomen en zij zijn dronken. Schepen, die in Het Kanaal varen, zijn gewaarschuwd om uit te zijde van de veiligheidsdienst deelde mede, dat het niet de bedoeling Westerling te interneren. Hij zal slechts onder controle blijven in afwach- een beslissing der Belgische re gering. Men zal hem sleohts kunnen ar resteren op verzoek van de Nederlandse regering. Hij zou evenwel aanspraak kunnen maken op zij rechten van poli- tiëk vluchteling. Westerling zal waar schijnlijk ondanks de controle zijn be wegingsvrijheid behouden. Zoals reeds gemeld, is Westerling in het bezit van een geldig Nederlands pas poort en op grond hiervan mag heYn het Belgisch grondgebied niet verboden wor den. Hij zal slechts als ongewenste vreem deling kunnen worden uitgewezen, doch ziet niet in welke motiveringen men hiervoor kan vinden. Na allerlei besprekingen is Wester ling medegedeeld, dat hy niet in België kan blyven. Westerling verklaarde, dat hij later op de dag uit België zou vertrekken, daar hij geen dag in een Belgische gevangenis wilde doorbrengen. Geen Ned. initiatief inzake Westerling? In officiële kringen te 's-Gravenhage waren er vanmiddag geen aanwijzingen dat de Nederlandse regering enig initia- ef zou nemen inzake Westerling. Over de vraag, of de Ned-erlaijdsi gering aan de Belgisohe regering niet of alsnog wel uitlevering zal verzoeken, kon hoegenaamd niets worden gezegd. NED. SCHIP BIJ JUTLAND AAN DE GROND Het 300 ton metende motorschip Confid it Rotterdam is gisteravond aan Westkust van Jutland (Denemarken) de grond gelopen en later op eigen kradht vlotgekomen. De bestemming van Westerling Precies om 12 uur werd medege deeld, dat, indien Westerling in Bel gië wil blijven, hij geïnterneerd zal worden. Westerling heeft te kennen gegeven, dat hij niet opnieuw in de gevangenis wenst terecht te komen en pleegt overleg met zijn familie en vrienden in Nederland. Het is moge lijk, dat hij zich naar Zwitserland of naar Italië zal begeven. Naar Westerling ons mededeelde, Is zijn reis van Singapore naar Caïro be taald door de Engelse regering. De reis van Caïro naar Brussel werd door een vriend betaald. De communistische commandant was de linie ten Noorden van Taegoe in zyn eentje overgestoken en was bly, dat hij er nu af was. Hij zag er keurig gekleed uit, in khaki-uniform met rode biezen, een veldmuts met een rode ster en prach tige zwarte laarzen. Onmiddellijk na zijn gevangenneming werd de Noord-Koreaan overgebracht naar het hoofdkwartier van het 27ste Amerikaanse regiment. Wie gedacht had een wildeman te ontmoeten, vergiste zich. De Amerikaanse soldaten keken hun ogen uit naar het keurige, kaars rechte Noord-Koreaantje, dat aan een riem over de schouder een lederen kaar tentas droeg. De militair, die hem gevangen had genomen, schetste hem als bijzonder vriendelijk, want hy wou alsmaar han den schudden, terwijl de conversatie mogelijk werd, doordat de communist •n paar woordjes Engels sprak. Toen hij vertelde, dat er 22 stukken geschut van zijn regiment verborgen in een boomgaard, werd deze plaats onmiddellyk gebombardeerd. Hy was in het bezit van kaarten om de po sitie der artillerie nauwkeurig aan te wyzen. Uit zyn confidenties bleek, dat hem in zyn eigen leger niet trouwde. Churchills zoon gewond Met een variant zou men voor van daag kunnen zeggen: „Van het Koreaan- front geen nieuws". Althans geen be langrijke wapenfeiten. Canadese marine- strijdkrachten hebben twee landingen uitgevoerd op eilanden voor de Zuid- Koreaanse kust, waarbij geen doden of Ceram nog niet geheel veroverd Het eiland Ceram is nog niet geheel veroverd door de troepen van de repu bliek Indonesia, aldus verklaarde de door de republiek Indonesia benoemde gouverneur der Zuid-Molukken, Re- hatta, te Soerabaja. Van het eiland ii tot nu toe slechts de Westkust tot Ama- hei bezet. In het binnenland houden zich nog groepen militairen van de Repu bliek der Zuid-Molukken op. Piroe de Westkust „ondervond tot nog toe geen last" van deze troepen, voegde hij e toe. De eilanden Ambon, Haroekoe, Sa- paroea en-Noesa Laoet bevinden zich nog in handen van de Republiek der Zuid- Molukken. Belgisch journalist mist kans Een Belgisch journalist heeft de kans van zyn leven gemist. Hy was na afloop van zyn vacantie te Athene aan boord van het vliegtuig gegaan, dat Westerling vervoerde, wist evenwel niet, dat hy ln diens ge zelschap reisde en was ten zee: wonderd, een geheel legertje lega's op het vliegveld aan te treffeni koollei aangeboord. gewonden vielen. De operatie werd uit gevoerd door manschappen van de tor- pedobootjager „Athabaskan." Amerikaanse waarnemers verwachten thans elk ogenblik een algemene aa op Taegoe, waar steeds meer communis tische divisies aanrukken. Voorts werd het industriecentrum Tsjongjoen aa Oostkust opnieuw gebombardeerd door de Amerikanen. Volgens Reuter werd de zoon var Churchill, Randolph, die als correspon dent voor de Daily Telegraph op Korea is, door een splinter van een granaat in het been gewond, toen hij met Ameri kaanse patrouilles op 't pad, was. Ook een Amerikaanse correspondent, die hem ver gezelde, liep verwondingen op. De Times meende te weten, dat de on langs als „vermist" opgegeven comman dant van de Amerikaanse 24ste divisie, generaal Dean, door een Noord-Koreaan- soldaat zou zyn doodgestoken. „Parijs in Arnhem" een goudmijntje Het zakelijik opgezet festyn „Parijs Arnhem", dat vandaag met een grote historische optocht sluit en twaalf we ken in het hoogseizoen heeft geduurd, heeft de winkeliers in de Gelderse hoofd stad geen windeieren gelegd. In be voegde kringen wordt de extra omzet geraamd op ongeveer anderhalf millioen gulden. BENOEMING VAN Mr VAN KLEFFENS THANS OFFICIEEL De benoeming van mr E. N. van Klef- fens, voorheen ambassadeur te Washing ton. tot Nederlands gezant te Portugal is in de St. Crt. van gisteren opgeno- Prins Bernhard naar landdag Steun Wettig Gezag Prins Bernhard zal een gedeelte de 'landdag van Steun Wettig Gezag bij wonen, die op 2 September te Dordrecht wordt gehouden. Verder zullen die dag aanwezig zyn de ministers Drees Teulings. Voor de veiligheid van hel Westen West-Duitsland met „politieleger" ingeschakeld in gemeenschappelijke defensie DEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, heeft gis teren verklaard, er voorstander van te zijn, de Amerikaanse en Britse bezettingstroepen in Duitsland te versterken. Tevens dient Duitse man kracht bij de West-Europese defensie te worden ingeschakeld. Zulks komt dus hierop neer, dat aan West-Duitslónd een sterke, federale politiemacht zal worden toegestaan. Ook John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commjs- saris in Duitsland, staat volkomen achter Adenauer, dat er een Duits politieleger moet komen. Parijs is bereid accoord te gaan met een Duitse politiemacht, doch verzet zich tegen de vorming van een Duits leger. Premier Attlee zal zich in een radioboodschap tot het Britse volk richten over het Europese defensieprobleem. materiaal door Duitse ondernemingen. Wel is Marianne bereid in te stemmen STEENKOOL BH GRAMSBERGEN AANGEBOORD De Nederlandse Aardolie-Maatschappij heeft te De Scheere bij Gramsbergen op diepte van 3035 meter steenkolen DAT Ludwig Apel, een 75-jarige Duit ser, na 30 jaar in Russische gevangen schap te hebben doorgebracht, dezer da gen terugkeerde in Herzber. waar hy alleen nog een dochter, als enige over levende van zyn familie aantrof. DAT Ada Stoffers in El Monte, Cali- fornië, bij de politie aangifte deed van de diefstal van haar zwembad (tussen twee haakjes het was van geel plastiek en lag opgerold in de tuin van haar huis) DAT in het gebouw van een Oost- Duitse rechtbank een exemplaar is ge vonden van het oudste in 1582 gedrukte Duitse wetboek, welk boek door een rechter (in zijn onwetendheid) werd ge bruikt als kussen. DAT alle zwembaden in hét gebied van Wiesbaden zyn gesloten wegens een „ongewoon grote toeneming DAT er dn Zuid-West-Afrika een com missie is benoemd tot instandhouding van de (uitstervende) bosjesmannen. DAT Oude Tonge. als laatste Zuid-Hol landse gemeente op 1 Augustus electrisch licht krijgt en mr Bolsius, de waarne mend Commissaris der Koningin daar voor het eerst straatverlichting zal laten branden. DAT B. en W. van Rotterdam binnen kort wyk voor wijk laten controleren op reclameborden, neonverlichting, enz., die het stadsbeeld ontsieren, daar er de laat ste tijd niet erg de hand werd gehouden aan de bepaling, dat het verboden is, straatreclame aan te brengen zonder toe stemming. DAT wethouder v.d. Velde met een uiteraard welsprekend betoog (in negen talen) namens het Amsterdamse gemeen tebestuur de deelnemers aan het inter nationaal congres voor spraakverbete- terling vroeg hen te volgen. Van de aantal gevallen van kinderverlamming", ring keelt ontvangen. DAT Koning Faroek van Egypte, die op het ogenblik in weelde baadt Frankrijk, terwijl zijn volk de grootste armoede lydt, critiek heeft gekregen de Egyptische pers. waarin woorden i den gebezigd als „losbandige feesten de regeerders" en er zelfs over een langen naar regiemswyziging wordt ge schreven. DAT Grove Place, een jachthuis uit de zestiende eeuw by Southampton inge richt zal worden als verblijfplaats vooi de Amerikanen, die in 1951 tijdens het Britse festival Zuid-Engeland zullen be zoeken. DAT een Mohammedaan. Bryant Or- mode, die met een 19-jarige blanke vrouw. Jubilin. trouwde, voor die „schanddaad" in Kaapstad mèt zijn echt genote werd veroordeeld tot drie maan den dwangarbeid, terwijl het huwelijk werd ontbonden, wegens overtreding van de wet tegen de moraliteit, die zo"n ge mengd huwelijk verbiedt. Majoor DEN OUDEN, cdt Ned. vrijw. v. Korea. zelf voordeel kan opleveren. Met de op gedane oorlogservaring, ook al zouden ze niet in de voorste linie strijden, kunnen ze by de opbouw van ons eigen leger goede diensten bewijzen. Daarom zou het o.L aanbeveling ver dienen, zich niet te beperken tot twee compagnieën, maar over te gaan tot de formatie van een bataljon. Niet alleen omdat dit naar buiten een betere indruk zou maken, maar ook omdat een bataljon de kleinste tactische eenheid is, waar mee men oDereren kan. Een bataljon behoudt altijd enige zelfstandigheid, losse compagnieën worden in het geheel opge lost. De naam van Nederland zou daarby vrijwel verdwijnen. De taak. die de vrijwilligers op zich ?men willen, is zwaar en gevaarlijk. Maar het is nodig. We vormen nu een maal een deel van de V.N. en het gaat om de verdediging van belangrijke gees telijke goederen. God geve, dat ze straks behouden in het vaderland weerkeren! Na-oorlogse kampbeul tot 1 jaar veroordeeld Mishandelde gedetineerde NSB-ers De rechtbank te Groningen veroor deelde hedenmorgen de ex-strafkamp commandant J. A. Verdam te Zeegse, wegens mishandelingen, gepleegd tegen over gedetineerde NSB-ers in de eerste Jaren na de bevrijding in de Ca rel Coen- raadpolder by Finsterwolde, tot een ge vangenisstraf van één jaar. De eis was twee jaar. Tegen dirie van de bewakers van het kamp werden voor soortgelijke feiten straffen uitgesproken van een maand, drie maanden en drie maanden. .1 een persconferentie heeft Dean Acheson de verschillende aspecten van de Duitse defensie en veiligheid in het licht gesteld. Volgens hem wil Adenauer alleen versterking der Westelijke defensie in Europa, waartoe dus ook Duitsland be hoort. De Duitse bondskanselier heeft gewezen op de herbewapening van Oost- Duitsland en dit ernstige feit heeft in de kringen van Bonn een angststemming Volgens Reuter zou Dean Acheson in direct hebben voorgesteld, dat Engeland en Amerika hun bezettingstroepen in Duitsland versterken en dat gebruik wordt gemaakt van Duitse mannen bi]' de West-Europese herbewapening. Ache son is niet in details getreden over df wijze waarop en de mate waarin, West- Duitsland bij de defensie zal worden in geschakeld, omdat hy zulks in dit sta dium niet nuttig achtte. Ook de Amerikaanse Hoge Commissa ris in West-Duitsland, John McCloy, heeft een vurig pleidooi gehouden de inschakeling van Duitsland bij defensie van Europa. Adenauer had echter onlangs klaard, dat het Amerikaanse prestige door de gang van zaken ln Korea geleden en deze ontactische opmerking heeft McCloy even recht gezet. Hy weei er namelijk op, dat de Westelijke strijd krachten in Korea 6tryden en sterver voor de zaak der vryheid, niet slechts in het belang \an Amerika, maar in het belang van alle andere landen, w.o. ook West-Duitsland. In verband met het bovenstaande, ves tigen wij nog de aandacht op berichten, als zou de militaire adviseur van dr Ade nauer, de ex-generaal Graaf von Schwe- rin, zich te Londen bevinden ter bespre king van het West-Duitse defensie- vraagstuk. Officieel was echter over de eventuele rol van Graaf von Schwerin geen bevestiging te verkrijgen en het kan ook zyn, dat de ex-pantser-generaal in de Britse hoofdstad verblijft in verband met de „publicatie van mémoires." Zoals reeds aangestipt, biyft Frankrijk gekant tegen de vorming van een Duits leger en tegen de productie van oorlogs- behoorlijke versterking van de West-Duitse politie, teneinde in geval nood de binnenlandse orde te kunnen handhaven. Het getal dat voor de uit breiding wordt genoemd, bedraagt 10.000 De details betreffende de samen stelling van dit corps zouden door de plaatsvervangers der Amerikaanse, Brit- Franse ministers te Londen moeten worden geregeld. Attlee blaast alarm De Britse premier Attlee zal zich tot het Engelse volk richten over de defensie en de politieke strijd, die met de herbe wapening verband houdt. Hy zou de Britse vakverenigingsleiders ln een geheime zitting hebben gewaar schuwd, dat Engeland aan de rand van een ernstige internationale crisis staat. De vakbondleden moeten worden over tuigd, dat het program voor de herbe wapening, hetwelk neerkomt op 34 mil liard gulden, bepaalde opofferingen van de Britse belastingbetaler zal vergen. Attlee heeft ook verzocht, om onmid dellijke Intrekking van alle vakbond- restricties, welke de, thans uiterst nood- zakeiyk geworden productie-vergroting in de weg staan. In hoeverre zal de West- Europese houding van Attlee hierbij be- invloed worden door „Straatsburg" en het Britse Gemenebest? WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be- wolkt met plaatselijk enkele buien. Vannacht hier en daar mist Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-W. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 5 39—19.44. Maan 19.21 2.13. 27 Aug- V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1