JMcttwe £dterf)e ÖTeuront Johnson hamert stevig op het aambeeld der Europese defensie Atlantisch Pact moet spoedig barrière voor de Roden zijn Westerling overnachtte in Karatsji Thans communisten gedwongen tot werkloosheid Wist U Frankrijk stuurt een bataljon troepen naar Korea Minder vrijstellingen wegens broederdienst WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bi) contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8204 KOREA: Het avontuur lokt DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmslreJren „Staat tos tiet; h ahefclftm mqn hert la tefMBpni" Ontbrekende schakels LOUIS JOHNSON, de Amerikaanse minister van Defensie, is een machtig man. Hij heeft voor de Senaatscommissie verklaard, dat in het Ameri kaanse defensie-program belangrijke schakels ontbreken. Een hiervan is de onvoldoende verschakeling en samensmelting tot één geheel met de militaire maatregelen in West-Europa. De andere ontbrekende schakel is, dat de wetgeving onvoldoende is, om een spoedige mobilisatie van man schappen in de Ver. Staten mogelijk te maken. Meer dan ooit was het vol- Bij het overgaan van het verkeerde op gens Johnson noodzakelijk, dat het Atlantische Pact zou uitgroeien tot een] het goede spoor is genoemde trein uit de effectieve strijdkracht tegenover het opdringen der communisten in West- Europa. Juist doordat de militaire „integratie" ontbreekt, beschikt West- Europa niet over voldoende kracht om een aggressor tegea te houden, ot-dat hulp arriveert. Spoorwegongeluk bij Amsterdam Zeven lichtgewonden door glasscherven Vanmorgen c zeven uur is de trein, uit Amersfoort vertrok en om 710 uur op het Centraal Station te Amsterdam had moeten aankomen, by Watergraafsmeer ontspoord. Zeven per sonen werden licht gewond door glas scherven. Ter hoogte van het rangeerterrein in de Watergraafsmeer had men tevoren een spoorstaafbreuk ontdekt. De treinen erden daarom over enkel spoor geleid. Deze, weinig moedgevende, maar ver antwoorde uitspraak van een alleszins technisch-militair man. toont aan, van hoe groot belang de besprekingen zijn, welke thans te Londen gehouden worden. Wij heben daar reeds een en ander over medegedeeld. De plaatsvervangende mi nisters van het Noord-Atlantisch Pact wisselen er nu hun rapporten uit over de beste methoden, om de militaire paraat heid te vergroten. Vermoedelijk zal in de loop der zitting een nieuw Frans memo randum worden ingediend. Dit zal voor stellen inhouden, hoe de bewapenings programma's der twaalf landen te finan cieren, terwijl tevens de kwestie op het tapijt zal worden gebracht van een opper bevel voor de Westelijke strijdkrachten. Een kind kan. bij wijze van spreken, begrijpen, dat voor alle landen de over schakeling der productie waar er goe deren verband houdende met de bewape ning moeten worden vervaardigd in grijpende gevolgen heeft. De handels balans met de Ver. Staten kan er zeer ongunstig door beïnvloed worden en ook dit euvel dient zoveel mogelijk verholpen te worden. Zoals men weet. speelt de Amerikaan Spofford op de conferentie te Londen een eerste viool en reeds verluidt, dat hij zou hebben voorgesteld niet 36, maar 55 divi sies op de been te brengen, waarbij dan de. in Duitsland en Engeland te station neren Amerikaanse troepen inbegrepen zijn. De besprekingen te Londen duren tot begin September en dan begint de ver gadering van de Noord-Atlantische Raad en moet men dus met een vast uitvoer baar plan gereed zijn. Volgens Ass- Press heeft de Turkse ambassadeur in de Ver. Staten te ken-J nen gegeven, dat TurkUe eventueel in, het „defensie-potje" der Atlantische landen kan bydragen met een leger van 2 millioen man. mits Turkye tot het Atlantisch verdrag wordt toegelaten. Amerika zou dus ook Tu*Ttye terdege i van militaire uitrusting moeten voorzien, j De ambassadeur verklaarde voorts, dat IVrkye nooit zal toestemmen sische voorstellen Dardanellen. Voetvolk en muziekkapel Welke houding zal West-Duitsland ten- slotte definitief aannemen tegenover dei vorming van een Europees leger? De] vertegenwoordigers bij de Raad van j zijn uit Straatsburg teruggekeerd en hadden een onderhoud met Dr. Aden auer over de veiligheid van de Bonds republiek en de eventuele deelneming van Duitsland aan een Euorpees leger. Na dit onderhoud bleek, dat zij accoord gaan met de stappen van Dr. Adenauer by de Geallieerde Hoge commissie. West-Duitsland heeft zich bereid ver klaard, troepencontigenten ter beschik king te stellen voor de gemeenschappe lijke verdediging van Europa, mits de Bondsrepubliek op gelijke voet met de andere mogendheden behandeld wordt, de vereiste financiële middelen worden verstrekt, en de garantie wordt gegeven, dat „de Duitsers niet uitsluitend het voetvolk leveren en de Geallieerden de muziekkapel". Inmiddels hebben politieke kringen rond Adenauer de buitenlandse persbe richten tegengesproken, als zou Aden auer by de Geallieerden hebben aange drongen op de vorming van 3 Duitse divisies. Het gaat niet om een Duitse herbewapening maar enkel en alleen om het vraagstuk der Duitse veiligheid. Vandaag zou Adenauer voor de pers zyn eerste verklaring afleggen over de internationale politiek, sinds het uit breken van de oorlog op Korea. rails gelopen. Onmiddellijk rukten op het eerste alarm vijf ambulance-auto's vjyi de Am sterdamse G. G. D. uit. De zeven ge wonden werden met de ambulancewa gens naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis in Oost vervoerd en daar verbon den. Niemand behoefde in het zieken huis te worden opgenomen. De motorwagen was het minst bescha digd en stond om tien uur weer op de rails. De ravage aan de overige wagens is echter groot. Zeker een honderd meter baanden deze zich een weg langs de rails waarvan de biels werden meegesleurd en ten dele naast de spoorbaan werden ge slingerd. De koppeling tussen de tweede en derde wagen werd verbroken, waar door de eerste twee wagens een veertig meter verder doorschoten dan de overi ge. die volledig tot stilstand kwamen, doordat de onderstellen als het ware in het meegesleepte grint van de spoorbaan werden gesmoord. De derde wagon werd wel het ernstigst beschadigd. Het voorstuk hiervan boor de zich ettelijke decimeters in de zachte bodem. De wagen helde ongeveer dertig graden, doch kantelde niet. Mr Fockema Andreae nog niet naar Indonesië Het voorgenomen bezoek van de staats secretaris van Oorlog, mr Fockema An dreae aan Indonesië is om gezondheids redenen voorlopig uitgesteld. verdeling der Overal treft de politie speciale voorzorgen ITT7ESTERLING heeft te Karatsji overnacht en zou hedenochtend vroeg, W vandaar naar Londen vertrekken. Hy stond onmiddellijk onder strenge politiebewaking doch men stond hem toe, met de vele journalisten te spreken. Westerling zeide, te verwachten, dat hij bij aankomst in Neder- land in staat van beschuldiging zou worden gesteld, doch hij wist niet. waarvan hij zou worden beschuldigd, voegde hij er ok in Amsterdam de bordjes verhangen Onruststokers (in schulp gekropen) stellen als enige eis geen rancunes IN AMSTERDAM hebben gisteravond zowel de stakende havenarbeiders als de bouwvakarbeiders en steenzetters besloten, het werk hedenmor gen te hervatten. Geen enkele werkgever in het bouwbedrijf mocht echter vandaag arbeiders in dienst nemen zonder toestemming van het actie comité van werkgevers en vertegenwoordigers der drie betrouwbare vak organisaties. Tweeduizend E.V.C.-ers werden door deze maatregel gedwon gen tot werkloosheid. Zij beweerden gisteravond, dat de sta king slechts zou worden opgeheven, wanneer dit besluit werd ingetrokken De 500 leden van de Uniebonden, die uit vrees voor molestaties aanvankelijk van de bouwwerken waren weggebleven, konden vandaag ge.woon aan het werk. Gisteren werden door bet actiecomité reeds drie karweien voor hen openge steld en thans zouden de andere volgen. wilde bouwvakstaking beeft veer tien dagen geduurd en de arbeiders geen ikele verbetering opgeleverd. In de eer- e week beeft de E.V.C. haar leden vyf- tien gulden uitgekeerd en in de tweede ƒ18. De Unie Verkeer zal met ingang van heden nog slechts bij zeer hoge uitzon dering aan havenarbeiders de molest-uit- kering verstrekken. Zestig procent van de bootwerkers stak reeds gisteren de handen uit de mouwen en men was van mening, dat thans gevolg kan worden gegeven aan een resolutie van Vrijdag, seerde. Westerling verliet het vliegveld Te Londen zijn eveneens speciale voor zorgsmaatregelen genomen. Een der ambtenaren van het vliegveld verklaarde, dat Westerling het vliegveld niet zal mogen verlaten en met het eerstvolgende vliegtuig naar Amsterdam zal moeten doorreizen. Men vreest namelijk in Lon den, dat Westerling geen gelegenheid zal laten voorbijgaan om naar een andere bestemming to vertrekken. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag deelde aan A.N.P. mede. dat er geen overeenkomst met Engeland bestaat be treffende een uitwijzing van Westerling. Men hééft zich in Nederland op het standpunt gesteld, dat de zaak-Wester ling geheel aan de autoriteiten te Singa pore en de Britse rechtsopvattingen moest worden overgelaten. Terwijl men gisteren van de zijde van het Belgische ministerie van justitie ver klaarde, Westerling niet in België te zullen toelaten, meldt Ass. Press daaren tegen uit Brussel, dat Westerling, als hy naar België wil gaan, geen last zal heb ben. Een regeringspersoon deelde aar Ass. Press mede, dat Westerling België zonder visum kan binnenkomen, aange zien hij Nederlander is. Hij voegde er aan toe: Voor ons is er geen reden, aan Wes terling toe te staan of te beletten in België te komen. Inmiddels is nu ook mevrouw Wester ling vrijgekomen. Hedenochtend vroeg kwam zij uit Djakarta per vliegtuig te Singapore aan om dertig minuten later weer te vertrekken. Indonesië houdt zyn kinderen vast. Mevrouw Westerling deelde te Singa pore aan Reuter mede. dat zij haar drie kinderen bij haar ouders te Soekaboemi heeft gelaten, aangezien deze Indonesië niet mochten verlaten. Zy hoopte onge- feer op dezelfde tyd als haar man tt Amsterdam te zyn en verheugde zich op erwachte vertrek bereikte het vliegveld. Nader wordt gemeld, dat de Britse re gering Nederland er thans van in kennis heeft gesteld, dat Westerling naar Ne derland komt. In tegenstelling tot Ne derlandse verklaringen verklaart Reu ter. dat dit geschiedt ingevolge een over eenkomst tussen Engeland en Nederland. De beschuldiging tegen Westerling er Westerlings in Karachi gemaakte opmerking, dat hy niet weet, waarvoor hem in Nederland in staat van be schuldiging zal stellen, vernemen wij van welingelichte zyde, dat dit zeker zal zijn: Aansporing tot verzet tegen de openbare macht en tot desertie. Aan beide feiten heeft Westerling zich in Bandoeng metter daad schuldig gemaakt en het heeft zeker aan hem gelegen, dat er geen bloed- werd aangericht als kort geleden Makasar. t is het persoonlyk optreden v generaal-majoor Engles geweest, dat des- tyds in Bandoeng het ontstaan van gevaarlyke situatie voorkwam. Een enke le mededeling aan Westerlings troepen de commanderende officier ervan: Dat zij Bandoeng moesten verlaten of het risico lopen „weggeblazen" te worden, bleek destijds voldoende om de order te her- Bij de openbare behandeling van de zaak Westerling voor een Nederlandse Rechtbank, die ongetwyfeld volgen zal, zal er gelegenheid zijn, de aandacht te vestigen op de belangrijke rol die de Nederlandse commanderende generaal destijds in Bandoeng speelde. Een rol, die de orde en rust in West-Java zeer ten goede gekomen Is. Lahaut ter aarde besteld Tweede aanslag op communist Duizenden arbeiders en vele politieke persoonlykheden hebben te Seraing ge-' deflleerd voor de stoffelüke resten van de vermoorde leider der Belgische com munistische party. Julien Lahaut. Be- i halve talrijke parlementsleden, brachten eveneens de oud-ministers Kamiel Huys- mans. Herman Vos, en Buisseret, een laatste groet aan de communistische volksvertegenwoordiger. Honderden rode vlaggen, waarvan vele getooid met het teken van hamer en sikkel, hingen in de straten, toen de be grafenis te Seraing plaats vond. In alle mijnen in het gebied van Luik en Char leroi werd het werk een half uur neer gelegd ter herdenking van Lahaut. Door de socialistische burgemeester van Se raing. Merlot. werd een toespraak ge houden. Ook verschillende buitenlandse afgevaardigden voerden het woord. Eerst thans is bekend geworden, dat de nacht van Maandag op Dinsdag een aanslag gepleegd werd op de voorzitter van de communistische partij der afdeling Tongeren, de heer Raskin. Een onbe kende vuurde zes maal in de richting van Raskin, zonder hem echter ernstig te tref fen. De dader wist te ontkomen, en slechts enkele bijzonderheden zyn over deze tweede aanslag uitgelekt. Weer Oostduitse politicus gevlucht De minister van Voedselvoorziening en Bevoorrading van Thüringen, dr Heinrich Gillessen, is als politiek vluch teling naar West-Berlijn uitgeweken. volgens welke het werk zo spoedig gelijk zal worden hervat- De stakende havenarbeiders stelden gisteren op hun vergadering in de Apollbhal, waar zy be sloten, weer aan het werk te gaan. alleen de eis,-dat geen-rancunemaatregelen zul len worden genomen. In Rotterdam mankeerden gistermid dag nog maar enkele honderden losse arbeiders. De seheepvaartverenlging Zuid heeft aan alle opdrachtgevers bericht, dat de haven weer geheel in orde is. Men r was gisteren heel wat te zien i Naarden. Het stadje viert zijn W-jarig bestaan en voor de grote, historische optocht waren ook de Prinsesjes Beatrix en Irene n Naarden gereisd. Zij kijken vol belangstelling naar de fraaie oude costuums en burgemeester Visser heeft er ook plezier in „Wat een knol!", riep Beatrix in Naarden „Wat een knol" riep prinses Beatrix, toen zij gisteren mot haar zusje Irene in het feestende Naarden een zwaar Arden- ner paard met een Pruisische ruiter uit 1787 zag voorbijtrekken. En toen de laat ste groep van de historische optocht by was, vroeg Irene aan de burgemeester of de optocht maar één keer voorbijtrok. Ook minister Schokking en de commis saris der Koningin in Noord-Holland, J. E. baron De Vos van Steenwijk, waren gisteren in het stadje dat 600 jaar be staat. De minister nam deel aan een reünie van oud-officieren 'van de ves ting Naarden. Koningin en Prinsesjes naar Het Loo waoht, dat de achterstand in het laden j dagen verlaten. Oud-Leidenaar gedood bij auto-ongeluk in Frankrijk Vüf andere Nederlanders gewond. Maandagavond is bij Gerardmer (Fr.) >en Nederlandse autobus met toeristen tegen een vrachtauto gereden. De 34-j. gymnastiekleraar H. M. Zaalberg uit Bilthoven (een oud-Leidenaar) werd ernstig gewond, dat hy in een ziekenhuis is overleden. Het slachtoffer is aldaar voorlopig begraven. Vyf andere Neder landers moesten eveneens in het zieken huis worden opgenomen, nl. mevr. Zaal berg. de heer M. van Weizen uit Leiden, mej. Vletter uit Leiden, mej. Van der Sluys uit Leiden en de heer M. Vletter uit Alphen aan den Ryn. De toestand van hen allen is goed en vanavond zouden ze, op twee na, die achterblijven om nog enkele zaken te regelen, in Nederland terugkeren. Ernstige aanrijding onder Alphen Solexberyder werd de dupe Vanmorgen om ongeveer kwart over acht had onder Alphen naby het vogel park Avifauna een ernstig ongeluk plaats, waarvan de Solex-rijder C. v. d. Kruk uit Rotterdam het slachtoffer is geworden. Een vrachtauto, komende uit de richting Alphen, bestuurd door C. v. Zetten uit Scherpenzeel, wilde bij de vluchtheuvel links uitwyken, ten einde terug te keren naar de gemeente. De heer v. d. Kruk, die achter de vrachtauto reed, heeft dit niet of te laat opgemerkt, met het gevolg, dat hy door de wagen werd aangereden. Dokter Steehouwer verleende de eerste hulp en constateerde by de motorrijder o.m. een ernstige vleeswond aan het been. Het slachtoffer moest naar het Acad. ziekenhuis wo vervoerd. lossen 'binnen, enkele dagen ingehaald zal zijn. De Nieuw Amsterdam heeft gis teren voor alle zekerheid de passagiers uit Amerika nog maar in Havre laten ontschepen. De reizigers voor Nederland zijn per trein verder gegaan. Stakingsbacil actiel Ook in Canada legden spoormannen werk neer Meer dan 124.000 spoorwegmannen in Canada hebben zich aangesloten bij de 5-daïgse symbolische staking van hun Amerikaanse collega's en het werk neergelegd. Hierdoor heeft zich een der grootste spoorwegstakingen in de ge schiedenis van het Noordamerikaanse continent verspreid. Tevens hebben nog meer Amerikaanse spoormannen het werk gestaakt. Gemeld wordt, dat het Canadese parlement onmiddellyk bjjeen geroepen zal worden om zich over de toestand te beraden. Nieuw-Guinea niet voor V.N. De Australische ambassade te Djakarta heeft ontkend, dat Australië voornemens zou zijn, het vraagstuk van Nederlands Nieuw-Guinea voor de Verenigde Natiën te brengen. De liberale Manchester Guardian pleit 1 voor een gemeenschappelijk Neder lands-Indonesisch bestuur over Nieuw- Guinea. Het blad acht het gevaarlijk om zoals Soekarno doet. nu strijdkreten te uiten en een behandeling voor de Veilig heidsraad acht het schadelyk. DAT dr Grobbelaar van de Universi teit van Stellenbosch van 1000 mensen in Zuid-Afria de maat neemt, teneinde de gemiddelde maten van de Zuid-Afri kaanse mannelijke personen tussen 10 en 26 jaar te berekenen. DAT bij de a s. verkiezingen in Zuid- Afrika een vliegtuig ingeschakeld zal worden, om vier stemmen op te halen uit een afgelegen plekje in het Zuid- Westen. DAT van 30 September tot 2 October in Parijs een internationaal congres wordt gehouden, waar gesproken zal worden over een reis naar de maan en de voorzitter, Alexandre Ananoff, reeds een luchtschip voor dat doel heeft ont worpen. DAT er dn Amerika een rush van trouwlustigen naar het stadhuis is, sinds de eerste Amerikaanse troepen naar Ko rea werden gezonden. DAT men in Amerika nu weet. hoe men de leg van kippen kan bevorderen, n.L door de dieren te bestralen met ultra violet licht. DAT volgens de Amerikaanse gastro noom Eugene Aygres de wereld over 100 jaar gebrek heeft aan gas, olie en kolen en we tegen die tijd moeten zien de zon newarmte te exploiteren. DAT sedert de stichting van de staat Israël, nu 2 jaar geleden, daar reeds meer dan 400.000 immigranten werden opgeno- DAT Thomson eens zei: „Wat mensen ontevreden maakt met hun omstandig heden is het fantastische denkbeeld, dat zy hebben over het geluk van anderen". H. M. zal zich met de Prinsesjes naar Het Loo begeven; de Prins zal deelne men aan het internationale hlppique in Le Zoute in België. De Zondag In het kader van het Atlantische Pact of van de Westerse Unie wor den zo nu en dan gecombineerde oefe ningen gehouden, waaraan de vloten en luchtmachten der verschillende landen deelnemen. We verheugen ons daarover, want wil men werkelijk komen tot een krijgs macht in West-Europa, die als een macht opereren kan. dan dienen niet alleen de opleidingen in de verschillende landen gelijk te zijn, maar dan moet ook het gezamenlijk oefenen noodzakelijk op het programma staan. Daarom valt het toe te juichten, dat Vrijdag een dergelijke oefening voor de luchtmachten van Amerika, Frankrijk. Engeland, België en Nederland in ons land gehouden zal worden. Wat ons echter niet verheugt, is. dat deze driedaagse oefening ook op Zondag doorgaat. Nu heeft men de Zondag zo maar ingeschakeld. De reden, zo is offi cieel meegedeeld, dat ook op Zondag geoefend wordt, is, dat talloze vrijwil ligers en reservisten, in andere landen, die alleen het weekeind beschikbaar zijn, omdat ze een normale burgerwerk kring hebben, aan deze oefening moeten meedoen Ze hebben n-L in tijd van nood een vitale taak te vervullen bij de be scherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen. Deze motivering bevredigt ons niet. Allereerst omdat het niet helemaal duidelijk is, waarom deze vrywilligers in internationaal verband moeten oefe nen. Voor het beschermen van de bur gerbevolking zyn oefeningen in eigen land, dunkt ons. voldoende. Men kan daar toch wel voldoende vliegtuigen by- eenbrengen om zulk een oefening te doen slagen, al geven we toe, dat een grotere luchtmacht zyn voordelen heeft. Het mag dan waar zijn, dat men in de andere landen tegen zulke oefeningen geer» bezwaar heeft in Engeland bijv. oefent de luchtwachtdienst wel meer op Zondag een groot deel van het Neder landse volk denkt daar gelukkig nog De buitenlandse praktijk begeren we in deze niet. En dat niet alleen, omdat er nu Zondagmorgen wellicht een aantal kerkdiensten zullen worden gestoord door het overvliegen van grote formaties vliegtuigen. Dat mag hinderlijk zyn, maar als het noodzakelyk was, zou niemand daartegen bezwaar maken. De Christen maakt van de Zondag geen afgod. Hy aanvaardt ten volle, dat de Sabbath er is om de mens en niet omgekeerd. Als het noodzakelyk is dan werkt hy op de Zondag ook. Een Christen-boer melkt zyn koeien evengoed als een ander. Maar die noodzakelykheid is er hier o-i. niet De thans gekozen oplossing is wellicht de gemakkelijkste. Het uitscha kelen van de Zondag zou misschien moeite en uitstel veroorzaakt hebben. We willen dat graagaannemen. Maar hoe wenselijk het ook mag zyn, daarom mag men het Vierde Gebod niet opzij zetten. Misschien vindén sommigen déze din gen niet zo érg. Er gebéuren wel ergere dingen in dé wereld. Inderdaad. Maar het gebruik van de Zondag voor deze oefening is naar onze mening toch een van de symptomen die er op wijzen, dat West-Europa hoe langer hoe meer ont zinkt aan de greep van het Evangelie- Daarover moeten we ons bedroeven en daarvan moeten we ons bekeren. Succesvolle landingen aan de kust bij Seoel om versterking der Roden te verhinderen T~\E WEST-EUROPESÉ LANDEN zien meer en meer in, dat het nood zakelijk is. de Amerikaanse troepen op Korea met grondstrijdkrachten te steunen. Zo zal Frankrijk, naar Reuter uit Parijs meldt, een speciaal bataljon infanterie, ter sterkte van 800 a 1000 man, naar het toneel van de stryd zenden. De Belgische kabinetsraad zal a.s. Vrijdag een beslissing nemen over het al dan niet afstaan van een Belgisch contingent troepen. Denemarken heeft officieel aangeboden een motorschip van 6100 ton ter beschikking van de Ver. Naties te stellen. i"' f.y+Hf verre uit een bataljon beroepsmilitairen, die zich vrijwillig hebben gemeld. Het ba taljon zal worden uitgerust met alle ge bruikelijke infanteriewapens. waaronder machinegeweren en licht geschut. Op het Franse ministerie van Defensie warer reeds vele aanmeldingen van vrijwilli gers onder de beroepssoldaten binnen gekomen. De commando-eenheid der Engelse marine voor Korea is thans gereed VóóR 10 SEPTEMBER AANVRAGEN Niet twee, doch drie broers moeten unilorm gedragen hebben ■yAN DE LICHTING 1951 krijgen minder dienstplichtigen vrijstelling wegens broederdienst dan van de vorige lichting. Minstens drie broers moeten dienen of gediend hebben bij de landmacht, de zeemacht, of de overzeese krijgsmacht. Deze regeling bestond vroeger ook, doch in Maart jl. werd bepaald, dat het dienen van twee broers voldoende was. Thans worden vrygesteld de broeders van hen, die voor 1 November 1950 ten minste 50 dagen in werkeiyke dienst zyn geweest; tengevolge van een na 31 Dec. 1945 verleend uitstel nog niet of nog geen 30 dagen in werkeiyke dienst zyn geweest; een militair pensioen genieten; of gedurende het verblyf in werkeiyke dienst zyn overlpden. Als broederdienst wordt niet be schouwd het dienen als vrywilliger bü de nationale reserve of de reser- ve-grenpbewaking. Wel wordt als werkeiyke dienst beschouwd het werken in een burgeriyke tak van staatsdienst door hen, die op grond van gewetensbezwaren zyn te werk gesteld. Onder broeders worden ver staan wettige broers of halfbroers. De vrijstelling moet vóór 10 September worden aangevraagd by de burgemeester. Ontstaat het recht pas na 9 September a.s., dan moet de aanvraag binnen tien dagen na het ontstaan worden ge daan. Formulieren zyn verkrijgbaar de gemeentesecretarieën. Wanneer twee broers ongeveer in zelfde tyd in dienst moeten treden, t wyl twee andere broers van hen reeds dienen of gediend itebben, kan men zich tot de minister van Oorlog richten met een verzoek om vrijstelling. Geleerde stal plutonium In Denver in de VS. is de 28-jarige deskundige op het gebied van raketten. Sanfor Lawrence Simons, op beschuldi ging van overtreding van de wet op de atoomenergie gearresteerd. Simons had een uiterst waardevol stuk plutonium ontvreemd en onder zijn huis verborgen. Hy was werkzaam bij een proefstation voor raketten van het leger. Oosten vertrekken. Bijzonderheden hier over worden met het oog op de veilig heid geheim gehouden. De strijdkracht zal echter zyn uitgerust met eigen kanonnen en wapens. Radio-Moskou heeft triomfantelyk ver klaard. dat aan de Zuidkust van Korea de communistische troepen hun offensief weer aan het opbouwen zyn. Maar een woordvoerder der marine op het hoofdkwartier van Mc Arthur zeide, dat men om de berichten der rode leger leiding slechts lachen kan. Belangryke strategische verschuivin gen hebben sinds 24 uur niet plaats ge vonden. De Zuld-Koreaanse mariniers hebben op het eiland EJak, vóór Intsjon (de haven van Seoel) een landing uit gevoerd. waaraan een bombardement van de Geallieerde luchtmacht voorafging, aldus Ass. Press. Engelse stoottroepen, zo meldt Reuter, hebben een aanval gedaan op het eiland Palmi, op 13 km afstand van de haven Intsjon en een radiostation vernietigd. Deze aanvallen zyn bedoeld als pogingen de Westkust te blokkeren, waar de Noor delijken in kleine boten versterkings troepen trachten aan te voeren. Vermelden wy nog. dat een Ameri kaanse torpedobootjager de Noord- Koreaanse industriestad Tsjongjoen met groot succes bombardeerde. Het scheeps- bombardement veroorzaakte branden, die 18 myl ver, van zee uit, zichtbaar waren. WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgen avond: Over het algemeen t veel bewolking met plaatse lijk enkele regenbuien, hier en daar wellicht met onweer. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk nevel of mist. Zwakke tige rind. (Opgemaakt te 10 i ZON EN MAAN Donderdag: Zon 5.37—19.46 i 18.56-0.49 uur. 27 Aug. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1