ïlieuwe geihsctfe GTourant Zomers Zeeland ontvangt zijn geliefde Koningin en Prins op gulle wijze Stralend gleed de Piet Hein over de Zeeuwse stromen Wachtende schepen lichten in Rotterdam het anker Niet sigaretten van 60, maar van 70 cent af duurder Lahaut, leider der communisten, gisteravond neergeschoten Wist U ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1950 BUREAUX: liogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie* afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN T1ÊNi 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8201 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staotsasiicts Is Qfieblrvrn min btrt in Uibeospotl" SCHALLENBERG GEEN ZELFMOORD (Van een onzer verslaggevers) IN ZEELAND waaiden de vlaggen en praalden de erepoorten nu de be volking met hartelijke oranjeliefde haar Koningin en Prins kon begroe ten. Elders in het land hebben ook vlaggen gewapperd en heeft het volk ook gejuicht, toen de Koningin kwam, maar de vreugdevolle tocht/ welke het Koninklijk paar gisteren en vandaag door dit landsdeel maakte, onder scheidt zich van andere provincie-bezoeken, doordat niet alleen de zomerse eilanden, doch ook de machtige, brede Zeeuwse stromen in dit festijn deel den. De sierlijke witte Piet Hein, geflankeerd door talrijke feestelijk gepa- voisearde vissersvloten heeft gisteren de hoge gasten van eiland tot eiland gevoerd, waarna telkens weer de tocht over land werd voortgezet in een open auto langs fleurig getooide dorpen en de stoere boeren in het veld naar.de grote steden, die volgestroomd waren met mensen van heinde en verre in Zondagse pak of klederdracht, waar muziekcorpsen lustig bliezen, verenigingen erewachten vormden, de schooljeugd zong en groot en klein juichte en wuifde naar de vriendelijk lachende Vorstin en haar gemaal. Beveland. waar men de haven van Kort- gene zou binnenvaren. Het getij wierp echter roet in het eten en plotseling liep de Piet Hein vast onder de wal. De boot van de rijkspolitie snelde hulp en de kabel werd uitgegooid: een kwartier later was het witte jacht weer vlot en meerde. Nu aan de pontsteiger. Te Kortgene brachten Koningin en Prins een kort be zoek aan het kroondomein, waarn; de pachthoeve „De Knuyt", waar d milie Arenbhout Laban woont, thee werd gebruikt. Het liep al tegen half zeven, toen de Piet Hein te Veere aankwam. Hier zon gen de schoolkinderen een welkomst lied bij het oude veerhuis en er waren weer bloemen en wuivende handen. In het mooie oude raadhuis bood de burgemeester van Veere het Koninklijk Paar op bijzondere wijze de erewijn aan: i half Onvergetelijke dagen Wel had De Bilt sombere voorspellin gen gedaan. Wel pakten zich gisteren de ganse dag zware wolken samen boven Zeeland, maar altijd weer won het de zon en juist haar wat spaarzame stralen verhoogden de feestvreugde intens. Het begon Vrijdagmorgen om elf uur in Tholen, waar de commissaris van de Koningin in de provincie, jhr mr A. F. C. de Casembroot in gezelschap van et telijke burgemeesters van het eiland bij de Thoolse brug de koninklijke stoet op wachtte. Meen niet, dait deze hoogwaar digheidsbekleders daar alleen stonden. Daar waren de gemeenteraadsleden en het bestuur van de Oranjevereniging, daar blies De Harmonie een lustige mars, daar vormde de gymnastiekvereniging Olympia een erewacht en daar Tholen uitgelopen in de koele morgen. De klok van elven had nauwelijks ge slagen toen de motorrijders in zicht kwa men en weldra arriveerde de koninklijke auto. Lachende en wuivende tot de jui chende schare, stapten de hoge gasten uit. Prins Bernhard in civiel, daarna H.M. de Koningin, gekleed in een parel grijze japon, korte jas van. grijs zomer- bónt en een vieux rose'vilt hoedje met aigrettes en bijpassende tint. Zo stralend en lief stond de jonge landvrouwe daar, dat zij opnieuw de geestdrift van het Zeeuwse volk opwek te, zodat dit het korte welkomstwoord van de commissaris met gejuich stemde. Een meisje in het wit bood H.M. bloe men aan en daarna begonde twee daagse tocht door de provinc: De eerste dorpen In wandelrit ging het naar Oud-Vosse- meer, waarna, zoals reeds gedeeltelijk ge meld is, het voorstellen van de raads leden geschiedde. Er werden Zei babbelaars, kreeften en beschilderde oesterschelpen aangeboden. Ach, t duurde maar zo 1 alles veel te gauw voorbij voor de oudjes langs de weg, de saamgeschoolde dorpe lingen en de kinderen met vlaggetjes en oranjestrikken. Maar Sint-Annaland wachtteen hoe! Zelden heeft een dorp zoveel werk gemaakt van de straat versiering. Prachtig waren de huizen en straten getooid met talloze denneboompjes vol papieren rozen in de vaderlandse kleuren. Geen mens was. thuis geble' en heel het dorp juichte, toen de Ko ningin, zo blij verrast een halve meter hoog model van de dorpsmolen voor de Prinsesjes aanvaardde. Ook werd een aquarel van deze zeer fraaie standaard- molen aangeboden. Maar voort ging het weer naar de Krabbebeek, waar de Ret Hein op de rede lag te wachten. Aan de voet van de hoge dijk was een steiger gebouwd, waar langs de hoge gasten zich naar de rijks- politieboot begaven, welke hen naar het jacht braoht. En heel die zonbeschenen dyk stond vol mensen, die niet moede werden te juichen. Vissersboten lagen in het water en een Zeeuwse vrouw in een van die dobberende boten hief een grote vlag en hield zich krachtig staande, hoe hoog de golven ook sloegen. Oprecht was dit af scheid van Tholen, maar indrukwekken der nog was het moment, waarop de witte Piet Hein, omstuwd door de stoere vissersvloot van Brulnisse, op de grens van Het Mastgat en Het Zype op de groene, witbeschuimde golven, niet daar boven de sterke Hollandse wolkenlucht, dobberde, toen leek de Piet Hein een elegante zwaan temidden van de een voudige, maar koene mosselschepen met hun feestelijke gestemde passagiers en bemanning. Ha! nu wordt het goed familie of vriend te zijn van de schipper, want dan behoorde ge tot de*uitverkorenen, die op deze schepen mochten meevaren. Op Schouwen Zo ging het in fikse vaart naar Schou wen, waar opnieuw versierde dorpen en enthousiaste bewoners wachtten. Wie zal het de Oosterlandse kleuters kwalijk ne men, dat zij hun prachtige ballon liever in de hand hielden dan ze op het sein van de burgemeester op te laten? Wie zou het de brave boeren, euvel duiden, dat zij hun op het hoofd gegroeide pet ten niet afnamen, toen hun glanzende ogen de Landsvrouwe en haar gemaal zagen passeren? Het is alles zo goed bedoeld en trouw hartig, zo rond en eerlijk als de Zeeuwse En dan, in snelle vaart naar Schou- wens hoofdstad: Zierikzee. Daar stonden honderden eilandbewoners opeengepakt. En de beiaard zong ln de hoge toren. Daar werden de hoge gasten ontvangen op het stadhuis, waar alle Schouwense burgemeesters werden voorgesteld en waar de burgemeester van Zierikzee, jhr mr J. Schuurbeque Boeije een kort over zicht'gaf van de historie van de meer dan 1000 jaar oude stad, welke de band met het Vorstenhuis doi hëeft vastgehouden. Piet Hein zat vast Opnieuw begaven de hoge bezoekers zich op de Piet Hein en opnieuw was daar het beeld van wolken en water van het snelvarende jacht en een vergezel lende, overbemande versierde vloot. Er werd nu gekoerst naar Noord- 1.1. in de enorme antieke bokaal, welke Maximiliaan van Oostenrijk ln de 16de eeuw aan de gemeente schonk. Lachende nam H.M. de reusachtige beker aan, maar zei lachende: „Toch niet ad fun- dum?" Na haar dronk ook Prins Bern hard uit het historische vaatwerk. In Middelburg De Piet Hein bracht de Koninklijke be zoekers naar Middelburg, dat vrolijk ver sierd op hun komst wachtte. Een feeste lijke, rondrit door de stad gaf opnieuw gejuich uit duizenden kelen en slechts node zag men de hoge gasten verdwijnen in het huis van de commissaris, waar het late middagmaal werd gebruikt. Maar nog was het feest niet gedaan, want om half elf reden de Koningin en Prins opnieuw uit. Nu echter in avond toilet. De Koningin droeg een gedrapeer de robe van zacht-grijze georgette met een kort grijs parelsnoer en diamanten bracelets. De Prins was in smoking. De bezoekers begaven zich naar het stad huis, waarvan het representatieve ge deelte thans is gerestaureerd. Het bezoek van de Koningin betekende de ingebruik neming van de burgerzaal welke naar oude stijl is uitgevoerd met gepleisterde wanden, Gothische ramen en geplaveide vloeren. De hoge gasten bezichtigden di verschillende zalen, waarna in de Burger zaal een groot aantal burgerlijke en mili taire autoriteiten en verscheidene nota belen van Middelburg werden voorgesteld. De burgemeester hield een korte toe spraak, waarin hij het heden en verleden van de stad schetste. Daarna tekende: Koningin en Prins de oorkonde voor he in gebruik nemen van de Burgerzaal ei buiten op het mooi verlichte marktplein wachtten vele honderden mensen tot heel laat om nogmaals Vorstin en Prim kunnen toejuichen. Het Koninklijk Paar bracht de nacht door aan boord van de Piet Hein. Vanmorgen bood Middelburg de hoge gasten een feestelijk afscheid, wa koers werd gezet naar Vlissingen en later naar Zeeuwsch-Vlaanderen, waar vele ge meenten werden bezocht. Zij kiest het enge sop.../ En ze geeft daarbij een goed voorbeeld! Niet alleen omdat ze haar „Zater dagse beurt" met kennelijk plezier ondergaat, maar ook, omdat ze nu al in haar handje een van de stukjes zeep houdt, die in September door het Natio naal Fonds voor bijzondere noden worden verkocht. Deze stukjes hebben de vorm van het Koninklijk jacht Piet Hein en 'de opbrengst is voor de leniging van de nood der landgenoten, die buiten hun schuld in financiële moeilijk heden verkeren E.V.C. LEURT MET STEUNLIJSTEN Molest-uitkering van betrouwbare bonden trekt duizenden ongeorganiseerden DUIZENDEN NIET-GEORGANISEERDE arbeiders hebben zich de laatste dagen in Rotterdam als lid van de drie betrouwbare vakorga nisaties aangemeld. Ze worden aangetrokken door de molest-uitkering voor werkwilligen, die ongeveer tien gulden hoger ligt dan de stakersuitkering van de rode E.V.C. De Uniebonden hebben thans echter aan deze nieuwe klanten geen behoefte. Bij de EVC wordt men pas als lid in geschreven. wanneer men met een steunlijst heeft geleurd. Een 14-jarige jongen, die dit voor zijn vader moest opknappen, werd door de politie aange houden en berispt. Bij een stakingslokaal in Rotterdam liep het vanmiddag storm op het loze gerucht, dat de strijdkas open ging. De stakingen hebben voor de arbeiders geen enkel gunstig resultaat, zo heeft de raad van vakcentralen de onwilligen on der het oog gebracht De raad vertrouwt, dat binnenkort nadere mededelingen kunnen worden gedaan over het overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid over een bevredigende oplos- het probleem van lonen en prijzen. Haven loopt leeg Meldden we gisteren, dat 130 sche pen in Rotterdam op het einde van het conflict liggen te wachten, thans lichten er tientallen het anker. Van andere binnenlandse havens wordt geen gebruik gemaakt, omdat de schepen kans lopen, daar „besmet" te worden verklaard. De Noordam vande HAL is naar BrC» men vertrokken, en de Zuldslavische Korcola naar Hamburg De Prins Johan Willem Friso. koos Hamburg tot haven in plaats van Rotterdam en de Prins Willem II, die voor de Perzische Golf zou laden, is naar de volgende laad- haven. Marseille, gekoerst. De vracht boot Koningin Emma, die probeerde in Rotterdam of Dordt te lossen, is onver- richterzake naar Bazel teruggekeerd. Het aantal werkwilligen is te Rotter dam weer enigszins toegenomen. Een poging van de EVC. de havenarbeiders in Vlaardingen tot staken te verleidèn. leed schipbreuk. Bij de tram staakten, de stemmen Toen gisteravond op een vergadering van de EVC te Amsterdam werd i gesteld, het werk op de tram stil te leg gen, staaktende stemmen met 40 tegen 40. Er onthielden zich vijftig van stemming. In een ultimatum aa en W., dat Maandagmiddag om 12 un loopt, werd o.a. herclassificatie in bet Minister Drees voor de radio De minister-president, dr W. Drees, zal zich hedenavond om vijf minuten over acht via beide radiozenders met een kort woord tot het Nederlandse volk richten in verband met de sta kingen te Rotterdam en Amsterdam. algemeen en 5 pet loonsverhoging ge- eist. Maandagnacht wordt opnieuw verga derd. Men gelooft niet, dat het tót staking zal komen. Volgens de Uniebon den is de herclassificatie al afgedaan. toeD de EVC nog zitting had in het ge organiseerd overleg. Achthonderd leden van de Unie Ver keer hebben op een vergadering hun vertrouwen in de leiding uitgesproken Er werd meegedeeld, dat tientallen van de EVC nog in de havens werken- De Amsterdamse gemeenteraad komt Maandagmiddag, in een extra vergade ring bijeen. Dit.gebeurt op verzoek var negen communisten, „met het oog op de Zes generaties De Zeven Provinciën Dinsdagmorgen, wanneer Koningin Juliana bij de Rotterdamse Droogdok- maatschappij de niéuwste kruiser van onze Marine te water zal hebben ge laten, is de Nederlandse vloot voor de zesde maal een De Zeven Provin ciën rijk. Het eerste schip, waarvan historisch vast staat', dat het deze naam voerde, was niet het vlaggeschip van Michiel de Ruyter. Reeds in 1653, tijdens de slag bij Livorno, was er een De Zeven Provinciën ingedeeld bij het eskader van Jan van Galen. Van 1666 tot 1674 heeft De Ruyter zijn vlag gevoerd op de tweede De Zeven Provinciën. Na het sneuvelen van zijn grote bevel hebber deed het schip nog vele jaren dienst. Toen het in de slag bij La Haque lekgeschoten werd, ging het naar de sloper. Een nieuw en groter schip met 92 stukken erfde de naam van zijn voor ganger en nam als vlaggeschip van vice-admiraal Van der Goes van Na- ters deel aan de aanval op Vigo Spanjein 1702. Vier jaar later ver ging het op de Maasvlakte. Pas in 1782 werd opnieuw een De Zeven Pro vinciën te water gelaten door de ad miraliteit: Van het Noorderquartier. Het staat vast, dat dit linieschip ln 1795 niet meer bestond. Het laatste schip met de beroemde naam liep in 1909 van stapel. Het had 19 stukken geschut en was van 1911 tot 1918 vlaggeschip van het eskader in Indië. Van 1933 tot 1937 deed het daar dienst als schoolschip onder de naam Soerabaja. In Februari 1933 brak er, zoals men zich zal herinneren, muiterij uit aan boord van de laatste De Zeven Provinciën. Amerika en de verdedi ging van Europa Charles Spofford, de Amerikaanse voor zitter van de Atlantische Raad heeft van Washington nieuwe aanbevelingen voor de Europese*defensie ontvangen. Hy zou vandaag naar Londen vertrekken. Deze aanbevelingen houden in. dat het meer dan ooit noodzakelijk is. dat de Europese bondgenoten de defensie nog krachtiger opvoeren tegen eventuele Russische Men neemt te Washington het stand punt in. dat West-Europa zich meer moet inspannen voor zijn eigen militaire ver dediging, alvorens de Ver. Staten meer troepen kunnen zenden, aldus Reuter. In zekere zin is dit een reactie van Washington op de aandrang door Frank rijk uitgeoefend, dat de Ver. Staten nog vijf divisies voor de verdediging van West-Europa zouden leveren. Wij herinneren er aan. dat de afge vaardigden van de Atlantische Raad a.i. Dinsdag te bijeenkomen Daar zal over de gemeensohappelijke defensie nog^wel eèn hartig woordje gesproken Weer juwelendiefstal in Frankrijk Thans voor 25 millioen francs gestolen Gisteren is in Frankrijk de zesde en grootste juwelendiefstal binnen tien dagen gepleegd. Uit hef huis van eer. juwelier in Parijs, die met vacantie was. zijn juwelen ter waarde van 23 millioen francs gestolen. Het onderzoek door de Parijse politie is in volle gang. Reeds is een bende juwelen- en kled-ingdieven die vorig jaar goederen ter waarde van 15 millioen francs zou hebben ontvreemd, achter slot en grendel gezet. Minister Lieftinck naar Parijs Minister Lieftinck zal vam 4 tot 16 Sep tember de jaarlijkse besprekingen de internationale bank voor herstel ontwikkeling bijwonen, die dit keer te Parijs worden gehouden. Hij wordt vangen door dr Drees. Leidse hotelrat in Hengelo met 800 aan de haal In een hotel te Hengelo is een logé met de hotelkas 600) aan de haal ge gaan. De man, vermoedelijk de Leidenaar G. S., die onder een andere naam ln het register was genoteerd, is voortvluchtig. Hij heeft zich waarschijnlijk in Leiden, Rotterdam, Amsterdam, Eindhovei Vught aan dezelfde practijken schuldig gemaakt. Tienduizend smokkelsigaretten achter dubbele wand Amsterdams paar ingerekend. Bij een nachtclub te Amsterdam werd gisteravond, een man gearresteerd, die zich verdacht gedroeg en 5000 gesmok kelde sigaretten wilde afleveren. Zijn vriendin, die enkele uren later ze achtig poolshoogte kwam nemen, bleek een regu bij zich te hebben, dat recht streeks leidde naar een depót, waai een koffer met eveneens 5000 sigaretten stond. In de dubbele wand van schuit, waar het paar woonde, werden nog 20.000 rokertjes en een flinke party Braziliaanse koffie ontdekt. DE GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH. Democraat Scott Lucas: V.S. zullen atoombom onverwijld gebruiken Indien land van het Atlantisch Pact wordt aangevallen Tijdens een rede in zijn kiesdistrict Illinois, heeft de democratische leider in de Amerikaanse Senaat. Scott Lucas, verklaard, dat de V.S. „onverwijld atoombommen zullen neergooien, indiep de communisten een land van het Atlan tische Pact zullen aanvallen." Lucas is één van president Trumans „vier grote luitenants" in het congres, dat elke week op het Witte Huis bijeenkomen. Koning Faroek huwt Nairiman Sadek tóch Wat enkele maanden ten felste werd ontkend, is thans door de perschef van het Egyptisch koninklijk paleis, officieel bekend -gemaakt: Koning Faroek zal in het komende voorjaar in het huwelijk treden met Narriman Sadek. De heide bloeit Ondanks het ongewone weer, blijkt de natuur toch niet geheel in de war te zijn. Thans zijn de heidevelden in volle bloei menig vacantieganger heeft z'n bosje naar huis gebracht. BELASTING TIENVOUDIGE VAN 1939 Of sigaren goedkoper worden, ligt aan de wereldmarkt "PVE OMZETBELASTING wordt niet, zoals de regering voorstelde, ver- aJ hoogd voor sigaretten, die 60 cent of meer per pakje kosten, maar voor sigaretten van 70 cent af. Er zal thans een veel kleinere verschuiving in het verbruik optreden. Aldus minister Lieftinck in antwoord op het voorlópig verslag der Tweede Kamer over het betreffende wetsontwerp. Verschillende Kamerleden hadden voorgesteld, de grens te verhogen tot 75 cent. De werkloosheid in de sigaren- industrie kostte het rijk vorig jaar ongeveer f 90.000 aan subsidie in het wachtgeldfonds. In Januari en FeL i bruari 1950 is geen. subsidie uitge- keerd. Over Maart en April werd in Zoals men weet was de verhoging van de omzetbelasting op sigaretten gekop peld aan het tijdelijk vrijstellen van de omzetbelasting op sigaren. De toestand in de sigarenindustrie in volgens de mi nister inderdaad ernstig. Van de klein- ïrr geldbedfaze^ uitgedrukt is. dat tien maal meer dan in 1939. Men moet er echter rekening mee houden, dat de detaillistehprijzen' van sigaren vier maal' zo hoog zijn geworden- Politieke moord in België De daders, die zich aan zijn woning vervoegden, wisten in een auto te ontkomen "p^E VOORZITTER van de Belgische communistische partij, het Kamerlid -L' Julien Lahaut, is Vrijdagavond om half tien in zijn woning te Seraing nabij Luik, door twee onbekend gebleven mannen vermoord. Zij hadden zich per auto bij hem aangemeld. Lahaut kreeg een kogel in het hoofd en drie in het lichaam en deed nog een tiental stappen, voordat hij in de armen van zijn vrouw overleed. Het parket, dat onmiddellijk ter plaatse was, heeft het onderzoek direct ter hand genomen. onbekenden zich zyn woning voegden. Lahaut, die samen met zijn vrouw thuis was, zelf open deed. De schoten werden onmiddellijk gelost Een lid van het partijbureau der communis ten deelde aan Ass. Press mede. dat enerzijds het bericht luidt, dat Lahaut met een machinepistool werd neerge schoten.. anderzijds Lahaut vermoord zou zijn met een revolver. De man, die by de communistenleider aanbelde, vertelde aan mevrouw Lahaut, die de deur opendeed, dat hy mynheer Lahaut graag even wilde spreken. La haut, die door zyn vrouw geroepen werd, kwam in hemdsmouwen uit de keuken gelopen en ging naar de voordeur. De moordenaar en iemand die hem vergezelde, wisten met een auto te ont komen. Op enkele punten wijkt de le zing van het persbureau Belga af var. die van Ass. Press. In het parlement zal Lahaut door een andere Luikse commi nist, Timmermans, Vervangen worden. Zijn levensloop De vermoorde is gedurende vijf jaar voorzitter van de communistische partij geweest en bereikte de leeftijd van 65 jaar. Tn 1932 werd hij tot lid van de Kamer gekozen en in 1941 door de nazi's terneerd tot a de een eerste rol bij de besprekingen de terugkeer van Koning Leopold as een krachtig tegenstander van hem. De vorige week veroorzaakte hij opschudding, in het parlement, toen hy tijdens de beëdiging van Prins Boude- wijn als staatshoofd de plechtigheid derbfak met de uitroep „Leve de Repu- ontlenen wij voorts nog, dat hy zich aan het einde van de eerste wereldoorlog in Rusland bevond, hy ln 1918 naar zyn vaderland terugkeerde. In 1925, 1935 en 1936 werd hy deeld tot gevangenisstraffen wegens deelneming aan verschillende politieke acties. Officieel zyn de motieven van deze DAT op 27 Augustus het honderd-jarig bestaan wordt herdacht van de éerste onderzeese telegraafkabel tussen Frank- k en Engeland en van de plechtigheden Calais televisieuitzendingen naar Enge land worden gegeven. DAT Seretse Khama, adspirantleider van de Bamangwato-stam per vliegboot van Victoria Falls (Rhodesia naar Enge land is vertrokken. DAT in het volksdemocratische Polen de politieagenten aan dames, die de weg vragen nog steeds naar oude, „burger- lyke gewoonten" kushandjes geven DAT 5 Italianen, die aan ongeneeslijke ziekten leden, op miraculeuze wyze zijn genezen na een bezoek aan Lourdes. DAT de schooljeugd van het (Gelderse) plaatsje Hengelo na een flinke vacantie weer op school verscheen, doch van de hoofdonderwyzer te horen kreeg, dat de vacantie met een week verlengd was, daar de verbouwing nog niet was vol- DAT het Amerikaanse leger een nieuwe helm van aluminium en plastic heeft ont worpen. die 15%- liohter is dan de stalen evenveel bescherming biedt als de stalen helm. DAT het -in Italië verboden is. op de opbare straat te zoenen en er zelfs aan overtreders al boeten zijn uitgedeeld van 15 gulden. DAT twee argwanende Russische vis- ts aan boord van een. bij IJsland ver gane boot zich met messen tegen IJslan- ders, die hen kwamen redden verzetten. DAT op de vroeger zo vermaarde vee markt van Groningen dezer dagen de hele aanvoer bestond uit één koe, vijf varkens en wat biggen. DAT by graafwerkzaamheden aan de Sterreschansweg in Nijmegen de restan ten werden gevonden van een Romeins metselwerk, alsmede een kazemat uit de 19de eeuw. DAT 200 politieagenten met 44 auto's l.vee negergezinnen, ontzetten die in de blanke buurt van Zuid-Chicago kwa- rheh wonën en door de blanken ernstig werden bedreigd. Julien Lahaut, de leider der Belgische communisten, die het slachtoffer werd van een laffe politieke moord moord niet bekend. Vanzelfsprekend heeft het bericht van deze moord in krin gen te Brussel verslagenheid gewekt, by vriend en vyand. Lahaut stond bekend als een opgewekt vriendelijk man, ge noot een zekere populariteit en stond ook op vrij amicale voet men de Ka merleden der andere partijen. Vandaag zou te Luik een staking worden ontke tend naar aanleiding vandeze. te ver oordelen aanslag, én het communistisch orgaan, Le Drapeau Rouge, kwam met een extra-editie uit verstrekt én in twee volgend» i maanden naar schatting f 150.000 per week. De sigarenindustrie heeft verzekerd, dat zy ook het hare zal doen om de werkloosheid te verminderen. Over d» mogelijkheden van prijsverlaging door gezamenlijke aankoop zal de minister met de industrie nogmaals coritact op- Een verlaging van de kostprijs der si garen door het opheffen van de omiet- belasting betekent in vele gevallen niet, dat ook de winkelprijs cal dalen. Veel bedrijven verkopen hun product thans beneden kostprys. De kleinhandelsprys Jiangt voomamelyk af van de ontwikke- flng van de ruwe tabaksprys. Grote lening voor Indonesië De Amerikaanse Export-Importbank heeft Indonesië een lening van 22 mil lioen dollar verstrekt voor verbetering van het verkeersstelsel. Westerling vertrekt samen met Thiessen Naar de Nwe Leidsche Crt verneemt, zal kapitein Westerling tezamen met de heer Thiessen uit Singapore vertrekken. Wanneer en waarheen is nog onbekend. De zomer laat ons in de steek (Van onze weerkundige medewerker) Het is met het zomerweer de laatste dagen weer droevig gesteld, vooral de temperaturen blijven zowel 's nachts als overdag ver beneden de normale waar den. Het is helaas ook nog niet te ver wachten dat hierin spoedig verbetering eal optreden, daar ons land de eerste dagen nog onder invloed van Oceaan storingen zal blijven lippen. Dit brengt op de meeste plaatsen koel en winderig weer met zich mee. Gisteren en in de afgelopen nacht kwa men er over het gehele land flinke buien voor met op sommige plaatsen onweer. Dit weertype zal de eerste dagen nog aanhouden en vooral overdag zal er een flinke wind staan. De waarden, die de thermometers over dag aangeven, zullen de nog talrijke va- cantiegangers zeker reden tot klagen ge ven niet alleen tn ons land, maar in geheel West- en Midden-Europa is het zomerse weer zoek. Alleen in de Bal kan komen nog hoge temperaturen voor. Wij doen dus goed met het aanhoudend buiige weer rekening te houden. Afge zien van enkele zonnige perioden, welke echter niet in staat zullen zijn de tem peratuur tot aangename zomerse waarde op te voeren. Wy kunnen ook wat het weer uan de komende dagen betreft nog niet optimistisch wezen. WEERBERICHT Flinke opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht in de kust streken nog enkele verspreide buien, overigens flinke opkla ringen en overwegend droog weer. Meest matige Zuidelijke wind. Iets hogere middag- temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN- Zondag: zon 5.31—19.55 uur; Maan 14.34 —22.09 uur. Maandag: zon 5.32—19.53 uur; Maan 16.02—2244 uur. 20 Aug. EX.; 27 Aug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1