Eigenlijke werkzaamheden voor nieuwe station beginnen dezer dagen Nog dit jaar alle grote werken aan de gang Avifauna, uniek in de wereld Verleden tol - heden en toekomst van de aan het Warmonderhek Nieuw-Guinea heeft drie grote problemen Internationale ballonrace m< vele attracties NïEtfWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 19* Millioenenplan wordt weikelijkheid Als er één werk is in Leiden, dat niet te lijden heeft onder de heersende ▼acantiegeest, dan is het wel de uitvoering van de grootse spoorweg- werken. Of het aantal arbeiders in de vacantietijd op peil is gehouden, hebben wij niemand gevraagd. Wie echter het omvangrijke terrein der werkzaamheden betreedt en met enige aandacht zijn blikken over alle arbeid laat gaan, komt onwillekeurig tot de slotsom, dat er de laatste weken zeer veel is veranderd. En vraagt men dan aan een figuur, die deel uitmaakt van de leiding, of de uitvoering van het plan naar wens verloopt, dan hoeft men niet bang te zijn voor een ontkenning. Op alle punten heerst bedrijvigheid. Ongetwijfeld zegt de situatie op en bij het stationsplein 'het publiek het meest Vaak staan hier vele tientallen mensen te kijken. Omdat het plein zo goed als voltooid mag worden geacht, concen treert deze aandacht zich nu op de bouw van het grote viaduct Rijnsburgerweg. De tot-stand-brenging van de nieuwe plein-situatie is van grote betekenis, aan gezien de eigenlijke werkzaamheden voor het nieuwe station hierop moesten wachten. Het terrein is zeer overzich telijk en de wijze, waarop het verkeer wordt geleid uiterst logisch. Vooral wie zich de chaos van voorheen goed kan herinneren zal er trots op zijn dat de entree van Leiden na vele maanden hard werken aan de huidige eisen voldoet. Het publiek moet wennen aan al die nieuwigheden. Er is b.v. duidelijk aan gegeven waar men de rijweg moet over steken. Als wij gistermiddag politie waren geweest en elke overtreding van voet gangerszijde met een bekeuring hadden bekroond, het bureau van de inspecteur van het verkeer zou wellicht een flinke doorbuiging te verwerken hebben ge kregen. De fouten heeft het publiek aan zichzelf te wijten. Kijkt men uit, het zal niet moeilijk vallen het stationsplein goed over te komen. Eergisteren zijn de haltes van de trams verplaatst. De Hagenaar blijft vóór „Zomerzorg" stoppen, maar de stads tram en de gele tram hebben hun stationsplein-halte bij de plaats voor het nieuwe station gekregen Op dé tekenin gen ziet men, dat de afstand tussen deze haltes en de ingang van het gebouw ge ring is. Gistermiddag om vijf uur stonden on geveer tien personen op de stadstram naar de Hoge Rijndijk te wachten, maar.... op de oude plaats. De tram kwam wel, reed echter door, terwijl de conducteur schreeuwde, dat ze dééór moesten zijn. Toen de teleurgestelden bij „déaar" aankwamen, moesten ze toch wel bekennen, dat ze dom waren geweest- Kortom: het nieuwe plein laat aan dui delijkheid niets te wensen over. Grote ernst gaat men nu maken met het nieuwe station. Hoe dit er precies uit zal zien, is nog niet te zeggen. De dingen kunnen met de dag veranderen. Wel kan men er van op aan, dat het zeer modern zal worden ingericht. Op het stationsplein ziet men thans eer grote schutting verrijzen, die straks eer terrein van honderd meter lang en veer tig meter breed aan het oog van het pu bliek zal onttrekken. Binnen de schutting vindt de bouw van het station plaats. Dezer dagen hoopt men met de eigenlijke werkzaamheden te beginnen. Het terrein Ligt zo goed als stil. Alleen wagen zich nog enige voetgangers op, die kennelijk hun weg willen bekorten. De gele schut ting groeit hard onder de voordurend in be weging zijnde arbeidershanden. Over enige dagen slaat het heiblok de palen de grond. Dan wordt er beton gestort. En daarop zal het station komen- Lang- i zullen de lijnen ontstaan en het zal nog lang duren vóór deze zich tot architectonisch verantwoord geheel hebben aaneengesloten. Maar zéker gaat het! Van bevoegde zijde vernemen wij, dat dit jaar nog alle grote werken in het kader van de uitvoering van het spoor wegplan zoals de bouw van viaduc ten aan de gang zullen zijn. Dank aan N. S. namens weggebruikers Nu de omlegging van het rail- en weg verkeer op het Stationsplein haar beslag gekregen heeft en de bouw van het Sta tionsgebouw beginnen kan, zijn wij ei van overtuigd de tolk van alle wegge bruikers te zijn, als wij van deze plaats onze hulde brengen aan allen, die er, op welke wijze dan ook, aan hebben mede gewerkt. dat deze ingrijpende wijziging nagenoeg zonder stagnatie voor alle weg gebruikers tot stand gebracht werd. J. J. Jurissen C. van Halderen Dir. N.Z.H.V.M. Dir. Eltax Ruim 34 pet. meer augurken dan vorig jaar geteeld Verscheidene late groenten worden meer geteeld dan vorig jaar. De opper vlakte augurken in ons land is toegeno men met 270 ha (ruim 34 pet), Deense witte kool met 150 ha (21 pet), prei met 160 ha (25 pet) en rode winterpeen met 345 ha (35 pet). Ook slabonen worden in alle provincies meer verbouwd dan vorig jaar. Ingekrompen werd de teelt van late bloemkool met 400 ha (15 pet), rode winterkool (100 ha of 8 pet) en late kro ten (152 ha of 24 pet). Overigens is de totale oppervlakte late warmoezerijge- wassen weinig veranderd. Advertentie Dagelijks, 's middags en 's avonds, optreden v. h. FLAMINGO QUINTET o.l.v. Joe Korzelius en de beroemde Franse Hammond Organist FERNAND COPPIETERS PRIMA RESTAURANT FEEËRIEKE AVONDVERLICHTING Avifauna - Een oase in Nederland! Mechanisatie in bollenland schrijdt voort Nu verdringt telmachine de mens Het is altijd de gewoonte geweest in de Bollenstreek om de bollen met de hand te tellen. Dat dit een omvangrijk werk is, behoeft geen betoog. Verschei dene malen heeft men reeds machines in de handel gebracht om het telwerk over te nemen. De meeste hebben echter niet aan de wensen voldaan. Vorig jaar is door een firma uit Gro ningen een telmachine gefabriceerd die aan de eisen lijkt te voldoen. Op negentien bloembollenbedrijven heeft deze machine nu het werk van de mens overgenomen. Het nieuwe product onzer technische bekwaamheid telt ongeveer drieduizend bollen per uur. Is een be paald aantal bollen geteld naar gelang de grootte der verschillende zakken dan worden de gaten in de machine, waardoor de bollen in de zakken rollen, automatisch afgesloten. De stiijd om een ergernis Een overzicht van mr dr P. G. Knibbe Mr dr P. G. Knibbe schrijft ons: Dinsdag 25, Woensdag 26 en Donderdag 27 Juli 1950 is de tol aan het Warmonder hek in jle vergadering van de Provinciale Staten aan de orde geweest. Het ging hier niet over 100.000 of 500.000 of één of meer millioenen, maar over de vraag of aan de eigenaresse van de tol al of niet onrecht werd aangedaan als besloten zou worden het thans door haar geheven tarief drastisch te verlagen. Het ging hier over recht of onrecht. Ieder Statenlid is tegenstander van tol len, ieder vindt tollen een hatelijke ver ouderde instelling. Desondanks waren er velen die ernstig bezwaar tegen de voor dracht van Gedeputeerde Staten maak ten. Dit was een typisch bewijs dat wij in een rechtsstaat leven, waarin recht wordt gedaan ondanks sympathieën en antipathieën. Het voornaamste punt van geschil was of de formulering van het oude tarief zodanig was, dat er ook auto's onder moesten vallen. Dat er van fietsen ten onrechte tol werd geheven, werd alge meen meer of minder vlot toegegeven. Het begrip „waghen" Nu waren er twee documenten door Gedeputeerde Staten overgelegd. Eén uit 1639, waarin sprake was van een „wa ghen" waarvoor vijf stuivers werd ge vorderd. Het andere tarief dateerde uit 1808 en sprak van „een rijtuig met vier wielen, zonder onderscheid van veel of weinig paarden". Daarvoor moesten vier stuivers worden betaald. Van dit tarief schreven G.S. in hun toelichting op de voordracht: „Als het voor de tol gelden de tarief zal moeten worden aangemerkt het bij voormeld octrooi vastgestelde, later waarschijnlijk door de eigenaar vrij- Gouvemeuz Van Waaidenbuig Alles draait om voedsel, huisvesting en verbindingen Drie problemen heeft Nieuw-Guinea, waarom alles draait, zo verklaarde gouverneur B. L. J. van Waardenburg gisteravond bij zijn aankomst op Schiphol. In de eerste plaats is dit het voedsel, in de tweede plaats de be huizing en in de derde plaats de verbindingen. Alles moet uit Nederland komen en als men iets besteld heeft, dan kost het vijf maanden eer het aankomt. toelaten, wil hij niet de gemeenschap in gevaar brengen. Het duurde langer dan hij verwacht had, voordat hij naar Nederland kon ko men. Nu zijn de moeilijkheden, die zijn komst tegenhielden, in orde gebracht. Men is begonnen met de opbouw van het bestuursapparaat, maar de behuizing is dermate onvoldoende, dat men in de eerste plaats zo snel mogelijk een nieuwe hoofdstad zal moeten bouwen. Tot zijn spijt, bleek het onmogelijk de nodige deskundigen aan te trekken. Men kan hen toch niet in een krot stoppen, als er nog maar een krot was. Hij persoonlijk gelooft in een toekomst voor Nieuw-Guinea. Het is uitgesloten, dat er geen mogelijkheden zouden zijn in een dergelijk land. Een snelle explo ratie is daarom noodzakelijk. Massa-im migratie is bepaald mogelijk, maar in de toekomst. Pas als we vijf jaar ver der zijn, zullen we in dit opzicht meer weten. Op het ogenblik is er wat voedsel be treft, een soort biologisch evenwicht en 100 immigranten kunnen dit reeds ver storen. Daarom moet hij erg voorzichtig zijn met de toelating. Men noemt hem daarom wreed, maar hij kan niet meer PUZZLE- PROMINENT EN le prijs: G. Engberts, Molenstraat 18, Sansenheim; 2e prijs: mej. E. Oussoren, Wijngaardenlaan 99, Voorschoten; 3e prijs: J. v. d. Veen, Stieltjesstraat 41. Leiden. We puzzelen niet om de duiten, maar zuiver om de raadselsport. Dat hoeft de vreugd niet uit te sluiten als er geen prijs gewonnen wordt. De Indische Nederlanders mogen niets medenemen. Zij bestaan uit twee groepen. In de eerste plaats de transmigranten te Manokwari, die nu onder strenge leiding zijn gesteld. Onder hen bevinden zich ook jongelui, die als ze geleid worden, een kans hebben. In de tweede plaats de arbeiders. Tengevolge van de soi teitsoverdracht beschikte de gouverneur :r geen enkele arbeider. Daarom wer- er nu een duizend Indische jongens koelieverband. Zij krijgen f 1.50 per dag benevens huisvesting en voeding, en hebben zich verbonden voor elke arbeid. Deze proefneming is niet mislukt. jongens, die nog geen handen arbeid hadden verricht. Daarnaast zijn autochthonen aangeworven. Mogelijkheden, die onmiddellijk ter hand genomen kunnen worden, zijn de tonijnenvisserij. Hij zelf heeft daar scholen gezien. Voorts nikkel. Maaf men wil in deze dingen geen paar ton steken. Waarom niet? De gouverneur spreekt hier niet over, want over politiek wil hij het niet hebben. Hij gelooft wel, dat hij de medewerking der regering zal krijgen. De gouverneur is optimistisch Nieuw-Guinea gegaan, maar de toestan den zijn zo primitief, dat daarvan voorstelling is. Men leeft van hetgeen de Amerikanen daar achter lieten. Bezoe kers noemden Hollandia blik- ben blik). De Volkers Aannemingmij heeft plannen ontworpen voor drie pro jecten: een haven, een weg en een stad. Dit rapport zal de gouverneur met de regering bespreken. Hij denkt een maand in Nederland te blijven en hoopt zijn vrouw mede te De leden zouden dan gelegenheid heb ben gehad om de stukken te bestuderen zich een meer gedegen oordeel te vor- tn. Beide voorstellen werden afge stemd. Het voorstel van G.S. werd daar op gelukkig met vlag en wimpel aan- gen- Hij betreurde de anti-Indonesische de monstraties, daar hij de gastheer was van de Nieuw-Guinea-commissie. Daarom zijn alle betogingen verboden. Zij waren vol komen spontaan. De gouverneur kan zijn hand in het vuur steken, dat voor het ogenblik 100 prccent van de bevolking voor Nederland is. 'illig verlaagde tarief, dat in 1811 oi enkomstig het decreet van 21 October 1811 bij de overheid als het tarief .ngediend". Eerst bij de beantwoording /an de sprekers door het lid van G.S., ir Wittenberg, ki dit in 1811 geldende tarief als het offi cieel vastgestelde moest worden aange- De speculaties over de vraag of auto's ook geen „waghens" waren, verloren daardoor bij de verdere besprekingen hun waarde en toen had de heer Wittenberg het niet al te moeilijk meer om te be togen, dat er voor auto's geen tarief was astgesteld, in elk geval dat er hiei sprake was van „onvolledigheid" en „on duidelijkheid". Als er sprake is van een ■ijtuig op vier wielen, zonder onderscheid 'an veel of weinig paarden, dan is het op zijn allerminst erg „onduidelijk" als daaronder ook auto's wil laten val- Velen betoogden trouwens, dat er onvolledigheid en onduidelijkheid reeds sprake was, als men auto's onder begrip „waghen" wilde brengen. Die stie van onvolledigheid of onduide lijkheid speelde daarom een grote rol, omdat artikel 9 van de Veren-wet voor schreef, dat de Provinciale Staten bij ge breken, onvolledigheid of onduidelijkheid, toltarief naar billijkheid vaststellen, aanvullen of verduidelijken moeten. Op die grond, zo betoogde de heer Wit tenberg terecht, waren de Staten „ver plicht" het tarief aan te vullen en te verduldelijken. Naar analogie Nog gaven de tegenstanders zich niet gewonnen. Als het tarief aangevuld en verduide lijkt moest worden, dan moest dit ge schieden naar analogie van de wèl duide lijke tarieven. Als voor een boerenwagen betaald moet worden, dan is het onjuist en onbillijk om voor auto's een tarief vast te stellen van 5 cent. Onge twijfeld een sterke redenering. Toch was deze niet juist zoals dezer zijds ook in de vergadering der Staten werd betoogd. Toen de brug gebouwd werd, was het vaarwater aldaar nog behoorlijk breed. Zo breed zelfs, dat zoals in de oude stuk ken staat, bij verscheidene winden, als Noordwest, Noord en Zuidwest het „qualijck moghelijek" was de passagiers zonder perikelen over te zetten, afgezien nog van de malen, dat zij, zonder te komen, moesten terugkeren. De kosten voor het maken van een zo lange brug waren daarom ongetwijfeld niet gering. Voegt men daarbij, dat het verkeer zeer gering zal zijn geweest en dat er nog andere toegangen tot Warmond waren denk aan de beide Warmonderdam- men en vooral aan de oude toegang, die langs het zgn. Meertje van Mcnten het Seminarie loopt dan is het te grijpen, dat het tarief hoog moest zijn om de kosten te kunnen dekken. De grondslag van het oorspronkelijke tarief van 1639 was derhalve de redigheid tussen tarief en de prestatie, die geleverd moest worden. Dit klopt ook met de woorden van Octrooi van 5 Mei 1639, waar Jacob Wassenaer, heere van Warmont, maken van de brug zegt: hoogher ende beswaerder, soo in 't r ken als onderhout van deselve, als die van een schouwe loopen soude". Ook de Staten leggen dit verband als zij zeg gen, dat het bruggeld moet dienen „tot vervallinghe van de kosten van 't maa- ken ende repareren van voornoemde brugghe." De redenering is derhalve zo, dat ali de Staten het tarief moeten aanvullen er verduidelijken, zij dit moeten doen naai dezelfde maatstaf als waarnaar het oor spronkelijke tarief is opgesteld. De om standigheid dat de Verenwet nog nie toestaat alle tarieven naar die maatstaf vast te stellen, mag er niet toe lelden r de gevallen dat de Verenwet dit wel toestaat, ja voorschrijft, dit na te laten. Er komt dan een weinig har monieus tarief. Dit valt te betreuren, is niets aan te doen. Lie' onharmonieus tarief, dan een onbillijk daarom onrechtvaardig tarief heel de linie. Het is te begrijpen, dat alle tegenstanders zich nog niet onmiddellijk gewonnen gaven. Tegenvoorstellen Vandaar dat de heer De Monchy stelde, de voordracht aan ie houden tot de najaarszitting. Dezerzijds werd vo gesteld, alleen het tarief voor fietsen motorfietsen vast te stellen en dat vi driewielers en auto's later te behandelen. ,,'t welck hem hebben echter een concessie ge daan en wel dat het tarief eerst zal in gaan op 1 Januari 1951. Tot die tijd zou er dan nog gelegenheid zijn om te onder handelen over de aankoop van de tol de Provincie. Daarover is in de Staten ook nog veel te doen geweest. Vanwege de eigenares was de voorstelling van zaken gegevi dat G.S. het tarief wilden verlagen c er dan een lage prijs voor te bieden. De provincie zou dan misbruik maken vai haar macht. Deze voorstelling van zaken klopt- uiteraard niet, maar heeft toch veel er to- bijgedragen om de verwarring en mis verstanden te vergroten. De zaak ligt n.l. zo, dat dezerzijds eei klacht bij G.S. was ingediend wegens het onrechtmatig heffen van tol v fiets. Dit heeft de gehele zaak rollen gebracht. Aan de eigens ïgd, op welk Vecht zij deze heffing een fiets steunde. Daarop heeft zij afdoend antwoord kunnen geven. Toen bleek, dat .er niet alleen voor f iet maar ook voor auto's onvolledigheid induidelijkheid bestond. Alvorens voor tellen een tarief voor fietsen en auto's vast te stellen, Is getracht met de eige- omtrent de aankoop tot over eenstemming te komen. Dit is heel wat rs dan wat de eigenaresse naar vo- bracht. Toen de aankoop niet ge lukte, waren G.S. volgens de Verenwet verplicht het tarief aan te vullen en te ïrduidelijken. Ook werd in de Staten nog opgemerkt, dat G.S., na dit college vanaf 1902 deze tariefheffingen had geduld, niet ineens 't recht mochten nemen voor te stellen, te Wijzigen. Van de kant der voorstanders van de wijzigingen werd terecht opgemerkt, dat er dubbel reden het college en inzonderheid de heer Wittenberg dank te zeggen, dat zij de moed hadden gehad om. wat vroegere "et college nooit hadden aan gedurfd, thans aan de orde te stellen. Omdat onrecht bijna vijftig jaar bestaat, naar geen reden om dit te bestendigen. De situatie thans Hoe is thans de situatie? De eigenaresse zal moeten overwegen of zij bij de Kroon in beroep zal gaan. Ook is het mogelijk dat er nog enkele -n gevoerd zullen worden. Daar bij staat de eigenaresse niet, zoals tot nog toe, tegenover een particulier, maar de provincie Zuid-Holland. Deze heeft a gezegd en zal zeker niet chromen zo nodig meer letters van het ilfabet te noemen. Inmiddels is de merkwaardige situatie ngetreden, dat de Staten van de pro- 'incie Zuid-Holland op voorstel van G.S. hebben uitgesproken, dat voor fietsen en geen geldig tarief bestaat en dat de eigenaresse van die voertuigen ten onrechte tarief heft. De eigenaresse stelt zich begrijpelijkerwijs voorlopig nog op nder standpunt en gaat rustig door met haar tolheffing. Als er processen ko- kan de eigenaresse in kort geding vragen tot de uiteindelijke uitspraak het geheven tarief zolang nog te gen heffen. Uiteraard is niet met ledige zekerheid te zeggen, wat deze uitspraak zal geven. Ook is niet uitgesloten dat G.S., als de genaresse na 1 Januari 1951 voortgaat >or fietsen 5 inplaats van 1 jor auto's 20 inplaats van 5 heffen, de gehel tol opheffen. Ook dit in weer aanleiding zijn voor een proces. Uit dit alles valt af te leiden, dat de strijd om de tol nog niet ten einde is. Hoofdzaak is echter, dat de zaak aan het rollen is gebracht en dat er een of andere oplossing zal worden gevonden, het gaat zo 't gaat; de provincie laat De eigenaresse riskeert veel als zij alles op alles zet. Vergissen wij ons niet, dan is de provincie alsnog bereid behoorlijk bedrag voor de tol Vermoedelijk is ook de elgenai ongenegen thans meer dan voorheen haar geld te kiezen. Het is zelfs enigszins waarschijnlijk dat par tijen tot elkander komen en dat de tol te Warmond uiteindelijk op deze wijze tot het verleden zal behoren. Twee personen moeten te dezen wor den genoemd: Allereerst de heer Manders, oud-amb tenaar van de Provinciale Waterstaat, welke een zeer diepgaande studie van de Warmonder tol heeft gemaakt. Voorts en vooral de heer ir C. H. Wit tenberg, lid van het college van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, met zijn bijzonder grote kennis van oude veren en tollen de man was, om met voorstellen te komen die uiteindelijk zeker zullen leiden tot opheffing van de tol te Warmond. Vrouw te Aarlanderveen verdronken jarige Bertha van der Bijl te Aarlanderveen is in een sloot bij de molen aan het Kerkvaartspad aldaar ver dronken. Toen men haar vond. dreven de klompen van haar broer naast haar. Men vermoedt, dat zij bij het schoonmaken deze klompen voorover in de zeer ondiepe sloot is gevallen. Voorbereidingen op „Keukenhof" Op „Keukenhof" te Lisse is het stil. De stemmen der vele duizenden bezoekers zijn verdwenen en alles wacht op het vol gende seizoen. Toch wordt er gewerkt. Het bestuur heeft zich namelijk gereali- •d, dat de bezoekers tijdens het eerste bloemenfeest verscheidene leemten heb ben geconstateerd. En het wil trachten hieraan tegemoet te komen. Men is thans bezig met de bouw var drie warenhuizen, waar in het voorjaai de producten van het bloembollenvak zullen worden getoond, lang v- bloeien op de koude grond. De :oekers klaagden er vooral o\ niet veel meer te zien was d sen. Het komende seizoen stelt het publiek dus in de gelegenheid producten, ook al bloi in de vrije natuur, te genieten. Blindenorganisaties treden aan Collecte in Leiden van 2126 Augustus Mede om het collecteren in de gewen ste banen te leiden hebben verscheidene Christelijke blindeninrichtingen in ons land zich aaneengesloten tot 'n stienting, die de naam draagx van „De Fakkels bijeen". Dit orgaan voor Christelijke blindenhulp is gevestigd aan de Plantage- Middenlaan te Amsterdam. Het streven om het aantal inzamelingen te beperken vindt in het optreden van de stichting een goede verwezenlijking. De volgende week zal in Leiden 'n grote collecte voor de blindeïiinrichtingen worden gehouden. Alle organisaties op dit gebied treden dus aan om hun belan gen onder ogen van het Leidse publiek te brengen. En die belangen zijn vele, omdat de blinden volledig geholpen die nen te worden. Wie weet wat er voor d< blinden al zo is gedaan, zal zijn tevreden, heid er over uitspreken, maar hij zal tevens beseffen, dat dit werk moet door gaan. Het doorgaan er van is mede af hankelijk van de opbrengst der inzame lingen in ons land. Het wordt een huis- aan-huis-collecte en men verwacht, dat de resultaten bemoedigend zullen zijn. Er zijn collectanten nodig. Men kan zich opgeven bij de heer Betcke, Zoeterwoud- se Singel 9, telefoon 26785. Konijnenplaag onze Ambonnezen Zij moeten terug naar hun Ds J. Groot Zoals bekend, zal ds J. Groot, Hervormd predikant te Bergent zich op Zondag 27 Augustus a.s. a Leidse Hervormde Gemeente verbinden. Wij vernemen nu, dat ds Groot 's gens in de Pieterskerk zal worden b< tigd door zijn zwager ds H. M. J. Duyne van Den Haag. Zqn adres in Lei den zal zijn: Schelpenkade 38 (de .ing van ds P. W. Spruyt). Zondagmid- ag om 3 uur zal ds Groot afscheid n< nen van Bergentheim. Communistisch vredes- manifest Mr P. J. Idenburg te Leiden protesteert tegen misleiding Op 10 Augustus jd. werd een circulaire verzonden, gericht tot de Cives der Leidse Universiteit, waarin wordt opge wekt, het zgn. „Stookholms" vredesma- nifest te. tekenen. Daarin worden enige namen' genoemd, van personen die dit manifest reeds zouden hebben onderte kend. Hieronder wordt ook de naa-m van P. J. Idenburg te Leiden vermeld. Mi Idenburg heeft evenwel, in de maand Juni, uitdrukkelijk verklaard, zijn naam niet voor dit manifest te willen geven. Tegen het feit, dat zijn naam niettemin dat verband gebruikt wordt .wenst hij op de meest krachtige wijze te proteste- Nachtegaal; Bartholomeus H Ka-rremans en E E van Rijn; Leendert z v J den Os en A Rotmensen; Marcus B z v W. C. Braat en G W Bertel; Arendje d v A G Hetem en K Oosterbaan; Maria P J d v T L Koelewijn en A C Turen-hout; Cornelis JMzvFWi d Berg en G A van Rooijen; Nicolaas F M z v C J Klein en P N Bos: Abraham z v W R v Klave ren en A W F Flippo. OVERLEDEN: W Boekee, huisvr v V Leeuwen 58 jr; W F Marquenie, wed Kriek 56 j. ONDERTROUWD: D J Fabel en M B Sweris; H Frankhuizen en J W Massaar; J van der Hoeven en L W Harmse; W Houten en M Rosier; W B Kostelijk A de Vries: J C v d Linden en P Lagen dijk; W C v Osnabrug-ge en J D Har- kes; N A Roozendaal en L M Wassen- burg; G v Rij en S J Rombaut; C W Sloos en N E Peletier; L H Spring Veld en M v Tongeren; A Veld en A. Broek; A v d Voet en C S Gijsman; L D van de Wijngaard en A C Bruné; A Zee- gers en A v d Bos; W J Freriks en A J v d Berg: A Pijnacker Hordijk en E A Schwing; P Dubbeldeman cn J Montagne J J Klein en M Koevoet. LEIDERDORP Goud. wclük Op 27 Augustus a.s. hoopt het echtpaar E. SleeboomS. Memerda, Acacialaan 42. te herdenken, dat het 50 jaar geleden het huwelijk trad. OEGSTGEEST Een halve eeuw getrouwd Het echtpaar L. van Nieuwkoop-de Jong. Toren veldstraat 10, hoopt op Augustus a.s. zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Kunt u van een mug een olifant ma ken? Tot nu toe was dat geen vraag, die in het gezelschap kon stellen. Maar dat wordt nu anders. Want in Zweden moet men er in geslaagd zijn, in te grij pen in de erfelijke eigenschappen van konijnen met het gevolg, dat men er konijnen heeft gefokt, die tweemaal zo groot zijn als „normale" konijnen. Ik heb ..normale" nog maar even tus- •n aanhalingstekens geschreven. Want als het doorgaat met die ontdekking in Zweden, zijn over een poosje natuurlijk konijnen tweemaal zo groot als .normale" konijnen, hetgeen weer be tekent, dat een „normaal" konijn dan „normaal" meer is. Dat wil dus zeg gen, dat het „normale" dan „abnormaal" geworden en het „abnormale" „nor- echter ter zijde. Waarop het aan komt is, dat de konijnen nu tweemaal groot worden. En hetzelfde kan men doen met alle andere dieren, met var kens, kippen, koeien, olifanten en gaat door. Ook met de mens. caarom niet? Wanneer we straks de reuzenkonijnen zitten reuzenkippen en de reuzenkoeien, dan kan de mens met goed fatsoe: achterblijven. Men heeft in Zweden al uitgerekend, dat de productie nijnen die tweemaal zo groot zijn als „normale" konijnen, ook tweemaal z< groot is. Ze leveren tweemaal zoveel vlees op, ook de kippeneieren worden tweemaal zo groot. Maar wat moet de net al dat vlees en met die doen? Er zit niets anders op, dan dat hij zo snel mogelijk ook groot wordt. Intussen rijzen hier wel weer de nodige problemen. Denkt u alleen m al die konijnenhokken ovei wereld. Die worden nu alle te k mager kindje zeggen we 1 dat het met de konijnen door de tralies kan eten, maar straks kunnen de ko nijnen helemaal niet meer door de tralies eten. dan krijgt het magere kindje dus de ruimte. Maar de konijnen zitten er ee, en wij met de konijnen. Dat wordt n met recht bij de konijnen af. Nu zwijg ik over de rest. Over de kippenhokken. Over de veewagens. Over het huisje waarmee ik nu tevreden ben, me straks de helft te klein is. Over mijn jasje, waar de knopen straks af zullen vliegen. En als groot zü het dan ook weer normaal mens te moe- slapen op een kinderbedje, lijkt me op de duur ook wat vermoeiend. Zullen we maar niet aan die Zweden vragen, of ze zo vriendelijk willen zijn alles bij het oude te laten? Natuurlijk kunnen ze de Nobelprijs krijgen voor tdekking, maar daarmee basta. Dat wordt dan dus met recht een Nobel prijsvoor de lieve vrede. SPELEVAAR. Gouden jubileum bij T. en D. De heer P. Eduard, wonende Waldeck Pyrmontstraat 60a, heeft gisteren her dacht, dat hij een halve eeuw geleden dienst trad bij de firma Tieleman en Dros. Hij is daar werkzaam als nasto- -. Het spreekt vanzelf, dat directie personeel deze trouwe werker harte lijk hebben gefeliciteerd. Van een huldi ging was echter geen sprake. Op de grote feestavond in December hoopt de heer Eduard namelijk een van de „feest- -kens" te zijn. Eerste prijzen voor „Groenoord" en Noorder kwartier Uitstekend geslaagd tournooi van „Groenoord" Op het L.D.W.S.-terrein werden gister avond de finales van de door de speel tuinvereniging „Groenoord" uitgeschre ven voetbalwedstrijden voor de school jeugd gespeeld. Om de eerste en tweede prijs in afde ling B streden „Noorderkwartier" er „Vogelenwijk". „Noorderkwartier" nan voor de rust de leiding (10). „Vogelen wijk" kreeg daarna alle kans om gelijk te maken, maar de heren w schotvaardig genoeg. En toen „Noorder kwartier" de stand op 20 braclft, kon haar de eerste prijs niet meer ontgaan. De heer J. Vijlbrief reikte n e voor vacantiebezigheden de prijzen uit. In afdeling A waren „Groenoord" er „Westerkwartier" de finalisten. De klei nere jongens van „Westerkwartier" gaven „Groenoord" uitstekend partij, ontkwamen toch niet aan een eervolle nederlaag. Door fouten in de „Groen oord"-verdediging kwam „Westerkwar tier" met 30 voor te staan. „Groenoord' versaagde niet en haar rechtsbuiten wist prachtig doelpunt te maken (31) Het werd 41 en 42 en daarmede kwam het einde. De heer Zonneveld, secretaris van .Groenoord" zette zijn jeugd in de bloemetjes en deelde de prijzen uit. De wedstrijden zijn uitstekend geslaagd. geboortegrond De stichting „Door de Eeuwen Troui heeft een telegram gezonden aan Drees, aan Je ministers van Uniezak an Oorlog en aan de staatssecretai Oorlog om er nogmaals op aan dringen, dat de Ambonneze oud-soldat het K.N.I.L. worden teruggezond hun geboortegrond. Zij wijst e dat de regering verplicht is, hen te de plaats, waar zij zich vestij willen. In de eerste plaats op grond de order van de legercommandant 1925 en in de tweede plaats op gro van art. 44 van de overeenkomst over landstrijdkrachten van de Ronde-Tali Conferentie. De Ambonnezen bevind zich reeds te Makassar in een uite; moeilijke toestand en als zij naar Ja worden gebracht, komen zij nog in e afschuwelijker positie. Want de K.L. g, heen en zij zelf worden ontwapend o\i gelaten aan de terreurbenden. De regering late het dus niet bij t« zeggingen maar late hen terugkeren t te tonen dat het haar ernst is met t zelfbeschikkingsrecht. Een adres is aan de regering gezond door de vroegere sergeant-majoors F. Aponno en J. Kapel, de 1ste luitena: legerpredikant A. Z. Sahetapy, de sergeant J. Siauta en de oud-korporj Ch. P. Tauran, die behoord hebben tot KNIL en namens alle Ambonnese o militairen, door wie zij naar de Nedt landse regering zijn afgevaardigd, vragen uiterlijk op 19 Augustus a.s beslissing. „Het is niet de schuld vi Ambonnese oud-militairen, dat de Int nesisohe regering zich als vijand Ambonese volk gedraagt en ee. voert tegen hun vaderland, dat en geheime volksstemming wen: toezicht van de V. N. Het wil sleci vrede en orde en rust''. De Ambonnese oud-militairen hebb steeds -hun leven in de waagschaal steld voor de belangen van Nederland zijn zelfs bereid, hun leven te geven de strijd der V. N. echter op voorwa dat de Indonesische regering de aggrei staakt en de V. N. hun vaderland ieuwe staat erkennen. De Indonesische regering is verplii hun terugbrenging naar Ambon to; laten op grond van art. 44 van de i ling landstrijdkrachten der R. T. C. wegbrengen naar kampementen op Ji onrechtmatig. De legercommand heeft hun bij de souvereiniteitsoverdra beloofd, dat zij naar hun vaderland len terugkeren, aldus het adres. Moeilijkheden in Menai Aneta verneemt uit zeer betrouwb bron te Djakarta, dat er opnieuw n lijkheden zijn gerezen tussen leden het voormalige K.N.I.L. en de April Menado. Bijzonderheden zijn niet te gen, doch militaire waarnemers zijn i daarheen vertrokken met vertegenwo digers van de K.L. en de Apris. Vorstelijk huwelijk in Luxemburg Te Luxemburg is gisteren ir praal het huwelijk ingezegend v Aleidis, dochter van de grootherto Prins Felix, met Prins Antoine Ligne, zoon van Prins Eugene, de gische ambassadeur in New Delhi. In bruidsstoet liepen o.a. mee Prins Ar van Bourbon-Parma en Prinses An nette de Ligne, aartshertog Felix Habsburg en Prinsés Alberte de Ligne aartshertog Otto van Habsburg, aism de prinsessen van Luxemburg Karei. Koning Faroek in Dea ville aangekomen Koning Faroek van Egypte is gis met een stoet van zeven auto's onder leide van gemotoriseerde politie Franse badplaats Deauvill^ aangekon waar hij, zoals wij reeds meldden, 10 gen zal verblijven. Op de trappen var hotel werd hij verwelkomd door de Khan en de Begoem, met wie hij de et verdieping van het hotel Du Golfe sa bewoont. De directie van het hotel h de kamers van de Egyptische hoge behangen met tapijten, die voor 25 lioen francs verzekerd zijn. V.S. contra Sowjet-propagandi In Amerika is een „nationale raad psychologische oorlogsvoering" gevoi die het Amerikaanse tegenoffensief t( de Russische propaganda zal leiden raad zal orider voorzitterschap staan de assistent-minister van Buit. Zal Edward Barret. Staking te Arnhem opgeheven De 30 schilders te Arnhem wer kaan de Rijnbrug hebben gesta hebben gisteren het werk herval Ook voor hen, die niet in Amsterdam aanwezig kunnen zijn jPVE TWEEDE SEPTEMBER belooft een goede dag te worden voor aJ Kankerbestrijding in Nederland. Niet alleen zullen er die dag in gehele land collectes worden gehouden voor dat doel, maar bovendien er die dag te Amsterdam, zoals reeds eerder gemeld is, een internatioi ballonrace worden gehouden ten bate van de kankerbestrijding. Niet n der dan twintig ballons, bemand met deelnemers uit zes verschillende 1 den, zullen opstijgen van het terrein aan de Stadionkade om deel te nel aan twee wedstrijden, namelijk i dingsvaart. De lange-afsiandsvaart is het belang rijkste deel van het programma. Twee duizend kilometer is hierbij het record. Ook degenen, die niet bij de start in Am sterdam aanwezig kunnen zijn, zullen met deze ballonvaart mee kunnen leven Er is namelijk een wedstrijd aan ver bonden, waarbij men op moet geven welk aantal kilometers de winnende ballon zal afleggen. Er is nog een andere attractie, een bal lonvaart, waarbij het doel vooruit geko zen wordt binnen Nederland. In iedere provincie zal een veld worden gemar keerd, dat de ballonvaarders zullen moe ten bereiken Natuurlijk zal niet ieder veld bereikt worden. Dat hangt af van de wind, maar het is niet uitgesloten, dat meer provincies een ballon zullen zien passeren. Behalve de starts van deze twee ballon vaarten. heeft men voor de een k twee honderdduizend mensen, die men hoopt te verzamelen op het terrein aan de Sta dionkade, nog enkele andere attracties, langeafstandsvaart i doell te weten een parachutesprong v jarige ballonvaarder Cormier ui Ion, een ballonopstijging uit 1783. het ste dagvuurwerk in Nederland, prachtige figuren van papier in de 1 zullen hangen en een complete bai werf in werking. Vijftig offerblokken gelicht: 5 jaar geëist Wegens vijftig diefstallen in Roi Katholieke kerken werd gisteren de Maastrichtse rechtbank vijf jaar eist tegen de 25-j. meubelmaker H en drie jaar tegen de 33-j. mijnwerk; M.. beiden uit Maastricht. In Limfc Oost Brabant en Overijssel braker deuren of ramen van kerken ope: forceerden offerblokken. Tegen de van H. H. werd drie maanden geeist gens hulpverlening en tegen de arb< P. D. een maand wegens heling. Uitsp op 31 Augustus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2