Chinese Roden willen Tibet veroveren, wat Dzing-gis Khan mislukte Dorpsveldwachter wilde burge meester worden Oostzeegebied één lange vestinggordel 131 Ned Sch Un)e NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 195® Het Dak dez Weield" Een eenzaamheid, waar men zelden menselijke wezens ontmoet niet, zoals men dat hier in een café voorgezet krijgt Door de thee wordt namelijk boter gemengd en een soort van soda, dat op boorden van de meren gevonden wordt. Men zegt, dat de Tibetanen er per dag wel 20 a 40 kopjes van drinken ofschoon de Europeanen er een gron dige afkeer van hebben, schijnt toch de drank niet ongezond te zijn. De voornaamste bovenkleding van een Tibetaan, hetzij man of vrouw, bestaat •en soort van tabbard. Deze wordt hét middel opgehouden door DE WERELD KUKTNAAR TIBET!! (Van een speciale medewerker) HET SENSATIONELE NIEUWS spuit ons uit de kolommen der dag bladen tegemoet. Een enorm leger van Chinese communisten is op weg om ook aan de bevolking van Tibet de zogenaamde bevrijding te brengen. Tibet, de Himalaya, in welk gebied zijn wij? Het is het ontoe gankelijke oord, waar sinds onheuglijke tijden Indische Yoga's, wijzen en heiligen hun toevlucht zochten tot de, met wouden bedekte, berg ruggen of de met ijskegels bezaaide grotten, om zich daar temidden van die harmonische stilte aan bespiegelingen over te geven. Het is ook het gebied vcm de Mount Kcrilas, de heiligste plaats in gans Azië, zowel voor de Hindoes als voor de Boeddhisten. De Mount Kailas, hetgeen „ijs- juweel" betekent, bergt volgens de legende de geesten der overleden Boeddha's. Bij het tractaat vön 1908, verklaarde Engeland er toe te zullen bijdragen, dat de heiligheid van de Mount Kailas niet door de tegen woordigheid van Europeanen ontluisterd zou worden. De dageraad spreidt zich over dit deel van het Oosten uit als een rozige parel en de Westerling, die tot hier kon doordringen, ervaart, waarom het op deze hoogten, van Tibet, zo eenzaam is. Van Kashmir in het Westen tot China in het Oosten strekt Tibet zich uit en het vormt een enclave, een door vreemd gebied ingesloten land. tussen de Hima laya en het Kunlun-gebergte. De opper vlakte beslaat ongeveer 470.000 vierkante mijlen met een bevolking van ruim 3 mil- lioen inwoners. De hoofdstad is Lhasa. In het verleden was dit Tibet, hetwelk thans zo de aandacht op zich vestigt, lang niet zo verlaten, want er bestond een regelmatige route van China tot Nepal. Eens was Tibet in de 7e e een machtig koninkrijk, maar reeds eeuw later werd het van- China sterk afhankelijk. Koning Song-Tsen Gam-Po bracht er vanuit India het Boeddhisme. De verhouding tussen China en Tibet Vanaf de 18e eeuw doen zich Westerse Invloeden gelden, ontstaat er contact met de Britten en Russen, terwijl een Engelse expeditie er in slaagde in 1904 tot Lhasa, de hoofdstad, door te dringen Er kwam een tijd, dat het wereldlijk en geestelijk hoofd van Tibet, de Dalai Lama, gedwongen werd uit zijn land te vluchten. Op een conferentie van afge vaardigden uit Tibet. China en Enge land, welke in 1914 te Simla gehouden werd, kwam een conventie tot stand, waarbij bepaald werd, dat een deel var. Tibet autonoom werd, maar tevens, dat een andere zone onder Chinese autori teit kwam te staan. De moeilijkheden tussen Tibet en China zijn echter altijd gebleven en deze verhouding tussen bei de landen is ook thans weer zeer actueel. Tevergeefs trachtte Sir Charles Bell, die Lhasa in 1920 bezocht, de zaken tussen Tibet en China te regelen. Toen in 1933 de 13e Dalai Lama stierf, kreeg een re gent het lot van Tibet in- handen, maar later werd een nieuwe Dalai Lama van 13-jarige leeftijd ontdekt en werd deze met traditioneel ceremonieel geïnstal leerd. Het is ook sedert 1939, dat de re publiek China een vertegenwoordiger te Lhasa had. Sedert het midden van de 18e eeuw staat Tibet en de Dalai Lama sterk onder invloed van China en wordt de regering eigenlijk door Chinese mandarijnen ge voerd. Volgens het geloof der Lama-isten heeft de wedergeboorte van de Dalai La ma reeds als kind plaats en na 1 lijden van een Dalai Lama, wordt ook dadelijk door middel van magische prak tijken, naar een nieuwe incarnatie ge zocht. Gedurende de minderjarigheid van de Dalai Lama is het bestuur in handen van een regent, die wordt bijgestaan door een raad van vier ministers. Ook er een nationale vergadering, een advi serend lichaam dus. samengesteld de afgevaardigden van de monniken leken. Dit zijn dus enkele technische bijzonderheden van geografische, histo rische en politieke aard, teneinde de lezer althans enig idee te geven van dit verre gebied, waar de Chinese commu nisten thans een invasie op touw heb ben gezet. Van Tartaarse origine Het is de reeds genoemde Sir Charles Bell, die in 1920 de verboden stad Lhasa openlijk kon betreden. Hij vestigde zich er als Brits vertegenwoordiger en trad later op als politiek adviseur 1 geestelijke en wereldlijke leider Tibetaanse volk. Hierdoor werd hij in staat gesteld het leven van de Dalai Lama nauwkeurig te observeren. In zijn werk over Tibet beschrijft hij hoogst gelegen land der wereld, vaak het „dak der wereld" genoemd, als gebied, waar zelfs de valleien hoger zijn dan de top van welke berg in Europa. Canada of Amerika ook. Het zijn wijde vlakten, waar het doorgaans te koud is opdat er bomen zouden groeien groot gedeelte van Tibet is ingevroren, gedurende zeven of acht maanden het jaar. Zo droog en koud is het ijle Tibe taanse klimaat dat het vlees gedurende drie jaar goed blijft, graan zeker gedu rende 5000 Jaar. Over de uitgestrekte gebieden der hoger gelegen districten ka nmen dagenlang rijden zonder menselijk wezen te ontmoeten. In andere delen van het land vindt men de bewoners verspreidt langs brede valleien en effen vlakten, verbouwend hun gewassen als gerst, erwten, rapen, radijzen, tarwe en boekweit De bevolking behoort, tot wat opper vlakkig, de tartaarse tak van b senras wordt genoemd. Zij zijn niet nauw verwant met de Chinezen eigenlijke china en bevinden zich nog steds in het feodale tijdvak. Het is een volk van landbouwers en schaapherders, edellieden en bedelaars, priesters en nonnen, kluizenaars en pelgrims. Merk waardig: Eén man op de drie is monnik of priester: één vrouw op de vijftien is non én hei is derhalve begrijpelijk, dat men overal kloosters vindt. De vrouwen nemen een belangrijke plaats in. Thee complet in Tibet De vrouwen zijn niet opgesloten ach ter gordijnen erv sluiers, zoals in Indië, maar zij worden ons beschreven vrolijk werkend, lachend en zin «amen met de mannen. De voornaamste voedingsmiddelen zijn het vlees van den in volledige eenzaamheid in een Iaks (ossen) en schapen, gerstemeel, berghut in de onmetelijke Himalaya ver aas, zout en thee. Het kopje thee is blijf gehouden. Het is Paul Brunton, die in tegenstelling met Rudyard Kipling verklaarde, dat Oost en West elkaar wel kunnen ontmoeten, want dat Oosterse tra ditie en Westerse beschaving elkaar in haar triomphen moeten bevruchten. Hij wijst ons op de onverklaarbare psychi sche krachten van Tibet. Toen de Britse soldaten onder leiding van kolonel Younghusband erin slaagden Lhasa te bereiken en het verdrag met de Tibetanen getekend was, gebeurde er met de bevelhebber iets zonderlings. Hij kon namelijk geen weerstand bieden aan de diepe innerlijke dwang om alleen de steile, rotsachtige heuvel te bestijgen, die uitziet over Lhasa. Toen was het dat de uiterste stilte bezit nam van zijn ziel. Tibet had hem meer geschonken dan de overwinning van de krijgsman alleen; het gaf hem ook een geestelijke verlichting. Sanskriet bibliotheken De Chinese communisten zullen in Tibet de vrede en rust schennen en er de bevrijding niet brengen. Bevrijding van wat? Oproerkraaiers en gewetenloze exploitanten dienen buiten degrenzen gehouden te worden, maar het iand kan wel worden opengesteld voor nuttige Europeanen, die het goede voor hebben Want dit is een geheimzinnige en in het verleden diepgewortelde wereld, waar eik Tibetaans klooster zijn eigen oude Sanskriet bibliotheek bezit en boeken zijn, ouder dan duizend jaar. Het was Alexandra David Neel, die ons eveneens op betoverende wijze het boeiende, mystieke wezen van Tibet heeft beschreven. Geboren te Parijs ver trok zy in 1911 naar Tibet en deed daar haar ontdekkingstochten tot 1947, welke periode slechts onderbroken werd door korte verblijven in Europa. Uit haar levensbeschrijving noteren wij nog, dat zy een aangenomen zoon had, de Lama lakense gordel, zodat hij een buidel vormt, ee nruime zaw, waarin de eet- drinknap wordt meegedragen. De schoenen zijn van laken, vilt of leder, verschillende kleuren, waar echter doorgaans rood in voorkomt. Deze rei de knieën met een split van achteren en worden gebonden met ge kleurde kousenbanden. Men draagt hoeden van vilt of laken, in de winter gewoonlijk gegarneerd met pelswerk. dragen hoofdtooisels van rood laken op een houten montuur, be zaaid met koralen of turkooizen. Feodalisme en democratie In het werk van Sir Charles Bell wordt ons het schouwspel geschetst van een ruiteroptocht van hoge Tibetaanse amb tenaren in hun prachtig Chinees brocaat, goud en blauw, rijdend op hun ruige pony's en muilezels, beschenen door de stralende Tibetaanse zon. De dames rijden schrijlings gelijk de mannen met hun rode hoofdtooisels, zijden kleren, gestreepte schorten, hoge zwarte flu welen kaplaarzen en talloze sieraden. Een uitbundig harmonisch kleurenspel! Hoewel de Tibetanen een sterk lichaam hebben, worden zy toch na hun 50ste jaar snel oud, hetgeen voor een groot deel te wijten is aan het strenge klimaat. Psy chisch en geestelyk worden zy beschre ven als sterk verknocht aan hun gods dienst, het Boeddisme, ordelievend en toch onafhankelijk een dosis democra tie is gemengd met hun feodalisme vlijtig en zeer arbeidzaam, gastvrü en eerlijk. Zy drinken veel, voornamelyk thee en dan hun gerstebier. Het zyn onverbeterlyke spelers en men kan hen vaak op de grond in kleine kringen zien zitten, elk om de beurt de teerling neer gooiend uit de handpalm op een matje. De hogere standen geven de voorkeur aan domino's, een spel dat uit China werd ingevoerd. Vreemdelingen zullen de Tibetanen misschien hard en wreed noemen, maar men bedenke, dat hun lichameiyke taai heid hen behoedt voor het voelen van pyn, zoals zulks by de Westerling het ge val is. Een eigenschap van hun karakter is, dat zy sterk nieuwsgierig zyn meeste monniken staan licht vyandig jegens de vreemdeling, instinctief gevoe lend, dat deze hun macht wenst Afgesloten van andere landen door zyn reusachtige bergmassa's heeft Tibet door de eeuwen heen een eigen leven geleid. Zou datgene, waarin een Dzing Gis Khan de grote Mongoolse wereldveroveraar zyn opvolgers niet slaagden, thans ge lukken aan de Chinese communisten als generaal Lioe Po Tsjeng, om namelijk Tibet te veroveren? De bewoners sym pathiseren met hun bergen en doen wat zy kunnen om de vreemdeling buiten te houden. Het wantrouwen der priesters tegen de vreemdelingen is diep ingewor teld en zy beschouwen de blanke naties als geneigd het Tibetaans Boeddhisme te verongelyken. Benzine, hun vijand Toch zal Tibets veiligheid allengs op houden te bestaan, in gevaar gebracht door benzine en het brein t Zyn yzige onbeweegiykheid en verheven sterkte kunnen in deze eeuw niet onge rept biyven. Het geluld van de draaien de propellors zal boven zyn hoge pla teaux komen en klinken door de vensters van het Potala, Lhasa's grootse paleis, aldus lezen wy in het werk van Paul Brunton: „Een Heremiet in de Hima- Ook deze auteur heeft enkele maan- Yongden, die een authentieke Tibetaanse monnik was. In het kort bestek van een dagblad-artikel zullen wij het hierbij laten. Wie zich echter over. Tibet nader wil oriënteren, hij leze de werken van Alexan dra David Neel „A l'Ouest Barbare de la vaste Chine"; „Au Coeur des Himalayas" en „Le Lama aux Cincq Sagesses", ter wijl wij zelf mede voor dit artikel, het welk slechts een kort overzicht wil geven, het werk van Sir Charles Bell „Portret van de Dalai Lama" en Paul Brunton „Een Heremiet in Himalaya" geraadpleegd hebben. Lama aux Cinq Sagesses" is de eerste roman, die ooit door een Lama zelf, Yongden, geschreven werd, in samen werking met Alexandra David Neel in de Franse taal. Het is_pen wereld van het occulte en de magie! Controle Ongevallenwet gewijzigd Minstens 16 uur binnen, tenzy controleur anders beslist Met ingang van 1 September gelden bij de uitvoering van de Ongevallenwet de Land- en tuinbouwongevallenwet de volgende voorschriften van de Rijks verzekeringsbank: Wie tengevolge van een ongeval zijn werk heeft gestaakt, mag zijn woning niet verlaten vóór het eerste bezoek van de controlerend geneeskundige van de R.V.B. Na de eerste conbróle moet de getroffene thuis zijn 's morgens tot 10 's middags van 12 tot 1 uur en van 4 tot 5 uur, van October tot en met September 's avonds na 8 uur. De con trolerend geneeskundige kan echter ook :eer vrijheid van verblyf toestaan. Wanneer een getroffene verhinderd is, in een oproep van de controlerend ge neeskundige gevolg te geven, moet hij dit schriftelijk melden en een geldige reden opgeven. Hij mag zijn huis dan niet verlaten, eer hy door de controle rende arts of een bevoegde ambtenaar n de R.V.B. of van de raad van arbeid bezocht. Het feit, dat men op dezelfde datum bij de behandelende geneeskun dige moest komen, is geen geldige reden verhindering. Tabinta morgenmiddag in Amsterdam Het troepenschip Tabinta wordt mor genmiddag in IJmuiden verwacht. De ontscheping begint vermoedelijk 's mid dags om 1 uur 4e Amsterdam. Vijftienhonderd man van S.W.G. naar Dordt Fenno Meems, de man in wiens zaak Schallenberg zou getuigen De toeloop tot de Nationale Reserve is i het begin van de aanval in Korea sterk gestegen. Op de landdag te Dor drecht op 2 September zal duidelijk wor den gemaakt, dat de Nat. Reserve niet bestaat uit in uniform geklede burgers, maar uit soldaten, die willen vechten als het er op aan zou komen. Dit zei de heer J. A. J. Jansen Maneschijn, voorzitter het district Zuid-Holland Zuid-Oost. In totaal zullen 1.000 man Nationale Reserve, 300 man reserve politie en 100 man reservegrensbewaking naar Dor drecht komen. Met de leden van de plaatselijke commissies zullen ze deelne men aan de mars en het défilé. Ook de bemanningen van het korvet Bartjan de onderzeeboten O 24 en Zwaardvis, die van 1 tot 4 September in Dordt liggen, zullen meewerkenEr worden o.a. onder linge districts-exercitie-wedstrijden om een vaantje en demonstraties in het on gewapend zelfverdedigen en het winnen van terrein gehouden. TIEN MILLIOEN TELEFOONTJES VERZORGD Men zal de plank niet ver misslaan, wanneer men schat, dat mej. Bep de Lange uit Amsterdam in haar leven tien milhoen telefoonverbindingen tot stand heeft gebracht. Ze is nu 60 jaar en op 8 September viert ze haar 40-jarig jubi leum als telefoniste. Toen ze in 1910 op de centrale-Noord in Amsterdam begon, had ze voor slechts 9000 abonné's te zor gen. Nu zit ze al 20 jaar op het Amster damse stadhuis en dagelijks brengt ze ongeveer 1000 verbindingen tot stand. De drukste dag heeft ze gehad, toen prinses Beatrix was 'geboren. Bij elk Koninklijk bezoek zetelt ze in het pa leis op de Dam. DALING VAN BANKBILJETTEN- OMLOOP De bankbiljettenomloop der Neder- landsche Bank is met f 22 millioen tot f 2837 min gedaald en volgende week wordt een nieuwe daling verwacht. Men verwacht, dat deze maand f 425 min schatkistpapier zal vervallen. De tegen waarderekening steeg met f 66 min tot f 1087 min, daartegenover daalden de andere vrije saldi van f 482 tot 421 min- Wissels in disconto daalden met f 9.7 min tot nihil, de deviezenportefeuille daalde met f 16 min tot f 1201 min. Voor de Bijz. Raad van Cassatie diende gisteren de zaak tegen de voormalige Bunnikse politieman, Fenno Meems. Hij n Cassatie gekomen van een vonnis dat hem tot 12 jaar gevangenisstraf ver oordeelde, wegens hulp, in de meest uit gebreide zin van het woord, aan de Duit- By de behandeling van deze zaak. destijds voor het Bijzondere Gerechtshof te Utrecht, trok zij enige aandacht, omdat deze zaak de, in Den Haag omgekomen, Schallenberg als getuige zou optreden. Op de dag vóór de zitting kwam Schal lenberg om het leven. Bij de behandeling gisteren is de naam m de ongelukkige Hagenaar niet ter sprake gekomen. Wel de dienst, waaraan hij tydens de oorlog verbonden was: de Feldgendarmerie te Utrecht, die Meems destijds assisteerde by de vordering van motorrijtuigen. De president, mr Haga, schilderde Meems als een man, die zeer gelukkig zyn geweest, indien hy gewoon dorps veldwachter was gebleven. Zijn behoefte in macht hij gaf zich zelfs op voor :n „burgemeesterscursus" heeft hem t het ongeluk gestort. De raadsman, mr G. J. L. Mve Fiers Smeding, Den Haag, lichtte een aantal cassatiemiddelen toe. Naar zyn mening ït te weinig aandacht besteed aan de dingen, die Meems zouden hebben kun- ontlasten bij de eerste behandeling. Hij concludeerde tot vermindering van opgelegde straf en vroeg ten slotte nog behandeling met gesloten deuren, enige staaltjes van sadisme, waarvar cliënt in gevangenschap het slachtoffer geweest, te kunnen toelichten. Dat verzoek werd ingewilligd. Russen maakten een „spergebied" van 1800 bij 50 kilometer TERWIJL DE AANDACHT van de gehele wereld op Korea is gericht, wordt de toestand in een gebied veel dichter bij huis, namelijk in het Russische Oostzeegebied met de dag dreigender. In geen andere streek in Europa hebben in een betrekkelijk kort tijdsbestek dergelijke grote veranderingen ten aanzien van de „koude oorlog" plaatsgevonden en nergens vallen de schaduwen ener misschien straks naderende derde wereldoorlog zo duidelijk te herkennen als daar. ByzonCer onheUspeUend is vrri het be richt, dat de ganse kuststrook die onder controle der Sowjet-Unie staat, tot een afstand van vyftig kilometer van de zee ontruimd is. Slechts arbeiders, en dan nog slechts die welke „politiek betrouw baar" zyn en bovendien ingeschakeld by de bouw van talryke raketbom- en onder zeebootbases, mogen ln dit reusachtige „spergebied" verblijf houden. Vanzelf sprekend angstvallig bewaakt door een legertje agenten van de geheime dienst van het Rode Leger. Het zyn vooral deze bases die dacht vragen, steunpunten als z wat de Sowjet-autoriteiten pralend be schouwen als de grootste onderzeeboot- vloot ter wereldEen vloot overigens die geen andere uitgangspoort naar de Westerse wateren heeft dan die tussen Zweden en Denemarken. Van Petsamo ln het Noordoosten tot Lübeck in hei Zuidwesten is de gehele Oostzeekust één militair gebied. Een ge bied dat voor vreemdelingen taboe is en op z'n gunstigst door de bewoners niet verlaten mag worden. De voorma lige Finse, Baltische, Poolse en Duitse zones zyn „gecentraliseerd" en staan on der strenge militaire Sowjet-dictatuur. Deze in feite Russische „veiligheidszone" heeft een lengte van circa achttienhon derd kilometer. Uit Swinemünde controleren de Sow- jets het gehele scheepvaartverkeer op de Oostzee. Het is hier, dat vliegvelden aan gelegd worden voor dag en nacht start- klaar-staande jachtvliegtuigen. In Inster- burg (Oost-Pruisen) is een proefstation voor „nieuwe wapens" ingericht, terwijl in Penemünde de plaats waar Hitlers V-bommen gefabriceerd werden geëx perimenteerd wordt met lange-afstand- geschut. Ook in het Poolse stadje Kol berg bestaat een dergelijk proefstation. Onderzeeboot-bases en bomvrije bunkers worden rond Memel gebouwd; bij War- nemünde en Stettin verrijzen bases voor snuiver-onderzeeboten. In deze omgeving wordt tevens een enorm radarstation aangelegd. Swinemünde hoofdkwartier Swinemünde is thans het hoofdkv tier van de Sowjetrussische Oostzeevloot. Hier zyn gestationneerd: één slagschip, vyf kruisers, één flotUle torpedoboten, twintig torpedojagers en meer dan honderdvyftig onderzeeboten. Bovendien worden op werven bij Le ningrad drie nieuwe kruisers van 9000 bruto-registerton gebouwd, terwijl tege lijkertijd de vroegere Duitse kruisers L zow en Seydlitz daar „in revisie" zijn. In Rostock worden oude Duitse koop vaardijschepen herschapen tot Sowjetrus sische transportvaartuigen; in Warne- münde arbeiden honderden vaklieden koortsachtig aan 't herstellen van een serie 600-tons-torpedobotenIn Hen- kenhagen, in de Poolse zone, werd dezer dagen een uitgebreid vliegveld voor de Rode Marine in gebruik genomen; grote delen van de havens van Leningrad, Kroonstad, Vilpuri en Porkkalla werden inderhaast versterkt De gehele Russische activiteit in deze gebieden moet men zien als een tegenzet ten opzichte van het Atlantisch Verdrag. Hopenlljk voert deze tactiek van het Po litburo, een tactiek die oorspronkelijk zelfs aanleiding was tot de samenv king der tegenwoordige landen van Atlantische Verdrag, tot een inniger verking der Scandinavische state hoewel Zweden tot dusverre vrij hard nekkig aan een strikte neutraliteit de voorkeur geeft, Het is dan ook r'-' genaam in het onmiddeliyk bereik der „geheime wapens" van het Rode Leger te liggen De proc.-fiscaal was er niet van onder de indruk. Hij vroeg veroordeling tot 14 jaar van Meems. Uitspraak 6 September. Niet zo gemakkelijk als de tram Frans Put. een dertigjarige boeren knecht uit Hilversum, gaf er gister morgen de brui van. Hij voelde er niets meer voor. pakte zijn ransel, kocht een heel wittebrood, een pot appelstroop en een half pond suiker en liftteop op een boerenwageu naar Schiphol. Doorweekt in zijn daagse plunje kwam hij er aan. Hij kocht een kaartje van vijftig cent, stevende recht op een Concair af, gooide zijn bagage in het ruim en nestelde zich behaag lijk- Een stewardess vond het vreemd en informeerde vriendelijk: „Dag mijnheer, heeft u uw ticket al laten zien in de passage?" Geen reactie. De vraag werd herhaald in het Engels. Frans en Duits, maar Frans Put staar de. De captain kwam er bij, een pas- sage-employé.en eindelijk flapte Frans er uit: ,.ïk wou naar Australië om te werken. Wat. gaat deze niet naar Australië Nou. dan zal ik er maar uitgaan." En Frans Put. diep in de put. daalde uit de Convair, om opnieuw een boer te zoeken. Republiek Indonesia is Moskou trouw En voelt weinig meer voor de V.N. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat het ver langen zijner regering naar het lidmaat schap der Verenigde Natiën is vermin derd tengevolge van de moeilijkheden, die de V. N. naar aanleiding van de Chi nese vertegenwoordigirvg bij deze organi satie ondervinden. De republiek Indonesia wenst niet. dat zijn lidmaatschap wordt beschouwd als een versterking van het Engels-Ameri kaanse blok. Tevens maakt radio-Indonesië bekend, dat de militaire gouverneur van Djakar ta de Chinese bevolking heeft verzocht, de vlag van het communistische China te hijsen. Hij wees er op. dat de repu bliek Indonesia geen betrekkingen meer onderhoudt met het nationalistisch VERSLAG C. HOYNG N.V- Blijkens het verslag van C. Hoyng N.V. Den Haag over 1949/50 is de omzet niet op het vroegere hoge peil gehandhaafd, al bleef het aantal verkopen hetzelfde De uitbreiding met nieuwe zaken is tot stilstand gekomen. De deelneming in de N.V. Kon- Plateelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda is met f 275.000 (het bedrag der vordering) tot f475.000 verhoogd. Het dividend was 8 pet. Het exploitatiesaldo is f 163.601 (232170), het winstsaldo f65.077 (145.409) Voorgesteld wordt 5 (5,2) pet. dividend op pref. winstdelende aandelen en 4 (6' op gewone aand. A en B. De directie neemt voorbehoud in acht met betrek king tot de vooruitzichten. Slijkhuis won te Dublin In Dublin heeft Wim Slijkhuis gister avond een race over 1 mijl gewonnen, welke werd gehouden tot besluit van de internationale athletiekwedstrijden. Onze landgenoot eindigde in 4 min. 16.8 sec., vóór de Ierse kampioeii Barry en de Amerikaan Ashenfelter. Kick Smit heeft voetbalschoenen opgehangen Onder geweldige belangsteling heeft de bekende voetballer Kick Smit gist avond zijn voetballoopbaan beëindigd in een lichtwedstrijd te Haarlem tl Haarlem en Ajax. Tot de velen, die hem na afloop toespraken, behoorde de voorzitter van de KNVB, Karei Lotsy. Haarlem won deze afscheidswed- strijd met 32. Strijd om de tennistitels De uitslagen van de 3e ronde in het tournooi om de nationale tenniskam pioenschappen te Scheveningen lulden: Heren-enkelspel, 3e ronde: Klinkspoor El. Volkmaars 46, 6—2, 6—0; Stas sL Cooke 62, 36, 75; Dehnert sl. v. Swaay 36, 62, 64; Taminiau sl. Windt 57, 75, 86; Karsten sl. Tim- mers 64, 62; Fabius sl. De Vries 26, 62, 63; Tönjes sl. Maris 75, 119; Marre sl. Adama v. Scheltema 62, 26, 64; de partyen van de vrygestelde spe lers tegen bovengenoemde winnaars van de eerste afdeling zyn: LinckKlink- poor, BorrenStas, v. MeegerenDeh nert, v. DalsumTaminiau, Hughan Karsten, KnottenbeltFabius, Wilton- Tönjes, RinkelMarre. Dames-enkelspel, 3e ronde: mej. Pie- derlet sl. mevr. Anjema 75, 62; mej. Hooghoudt sl. mej. Kanssens 6—1, 63; mevr. Muller v. Czernicki sl. mevr. Bok horst 64, 9—7; mej. Kiek sl. mej. Teke nenburg 63, 63; mej. v. d. Torre sl. mej. Smeets 46, 63, 62; mevr. Wackwitz sl. mevr. Thung 6—1, 6—3; mevr. De Jager-Hartog sl. mevr. Her- reilers 64, 63; mej. Schraagen sl. mevr. v. Loon 68, 64, 63; de par tijen van de vrygestelde speelsters tegen bovengenoemde winnaressen van de eer ste afdeling zyn: mej. Hermsenmej. Piederiet, mevr. Scholtenmej. Hoog houdt, mevr. Schmiermevr. Muller, mevr. Vlielander Heinmej. Kiek, mevr. Roosmej. v. d. Torre, mej. Grosveld mevr. Wackwitz, mevr. Koopmans— mevr. De Jager, mevr. v. Berkelmej. Schraagen. Gemengd dubbelspel, vrygestelde paren tegen winnaars uit de eerste afdeling: mej. HermsenLinck (gepl.) sl. mej. HevelVolkmaars 75, 60; mevr. Vlielander HeinFabius (gepl.) sl. mej. GrosveldTaminiau 26, 63, 63; mevr. van BerkelBorren (gepl.) sl. mej. Fikenscher—Cooke 8—6, 7—5; mej. van DalsumDehnert sl. mej. Eggers- manKarsten (gepl.) 46, 7—5, 64; mevr. Schol ten—v. Dalsum (gepl.) al. mevr. JurgensBoomsma 63, 64; mevr. Koopmans—Rinkel (gepl.) sl. mej. SchraagenKlinkspoor 6—1, 62; mevr. Jonquière—Knottenbelt (gepl.) sl. mej. v. d. TorreTönjes 7—5, 60, Amsterdams Beursoverzicht Amsterdam 16 Augustus Ondertoon blyft vast Dezelfde vaste ondertoon, die gisteren de beurs kenmerkte, was ook vandaag aanwezig. De effectenhandelaren bren gen deze stemming in verband met het Europees bewapeningsprogramma. Uit de omzetten bbjkt echter niet, dat het publiek zich erg geïnteresseerd toont. De handel is wel iets levendiger, doch gisteren toen de affaire vry behoorlyk was, bedroeg de omzet in aandelen slechts ruim 1.3 millioen. Vandaag leek de activiteit eerder nog iets geringer. Na een licht verdeelde opening trok ken de prijzen onmiddeliyk iets aan, waarna zich geen wijziging van beteke nis meer voordeed. Scheepvaartpapieren waren goed prijshoudend. De affaire was echter aanzienlijk minder dan gisteren Aandelen Scheepvaart Unie trokken de aandacht met een winst van bijna drie punten. Volgens de uitkeringen aan deze maatschappij kan een dividend van tien procent verwacht worden. Ook Kon. Olie, waarin gisteren lim f133.000 is verhandeld, deed vandaag wat kalmer aan. De verbetering bedroeg per saldo ruim twee punten. Unilever en Philips trokken af en toe wat belangstelling, hetgeen tot een winst van circa twee punten leidde. Van de cultuurwaarden was H.V.A. het gunstigst gedisponeerd met een koers- t van ruim drie punten. In aandelen Nieuwe machinefabriek Den Holder Tot een officiële opening is het niet ge komen in de nieuwe fabriek van Den Holder, maar vanochtend had de heer Den Holder het gemeentebestuur, de directeuren van de gemeentebedrijven, collega's etc. uitgenodigd om eens een kijkje te komen nemen. Hij sprak zijn dank uit aan alle instanties, die hem bij het stichten van de nieuwe fabriek terwille zijn geweest en bood het gemeen tebestuur een schilderij aan. geschilderd door Walter Bosch, voorstellende de fa briek in aanbouw. Namens de burgemeester sprak weth. Van Schaik, die herinnerde aan de goede samenwerking. Weth. Jongeleen v het levensbelang dustrieën. Weldra zal begonnen worden aan het bouwplan in Zuid-West en nog dit jaar zal de raad de kwestie van een brug over de Trekvliet behandelen, nog geen 300 meter van de fabriek, waarmee deze uit haar isolement verlost zal zijn. De heer Verhey van Wijk. voorzitter van de K. v. K. herinnerde eraan, dat de fabriek op 7 April 1921 opgericht Js in 30 jaar geworden i *~l Leiden: de in- i fabriek, i versteld staat. Boekbespreking „Fenny krUgt het gedaan- door Ems van Soest. Uitg. Boek en Periodiek, Den Haag. De schrijfster Ems van Soest is wer kelijk geen onbekende meer op het ge bied van de meisjesboeken. En met haar jongste product „Fenny krijgt het ge daan" heeft ze wederom eer ingelegd. Dit soort meisjesboeken lezen we graag, want ze zijn opbouwend en ze geven blijk, dat de schrijfster een sterk gevoel voor de harmonie in het leven bezit- Daaraan hebben onze meisjes zo'n grote behoefte. Ems van Soest brengt haar lezeressen niet allerlei ingewikkelde problemen, maar toch weet ze wel wat psychologie is. Dat blijkt maar al te goed uit dit boek, dat velen groot genoegen zal verschaffen. Lida von Wedell maakte er een aantal knappe illustraties in. „Practische modulatleleer- door Klaas van Oostveen. Uitg. H. J. Paris te Amster dam. De leraar aan het Muzieklyceum te A'dam, Klaas van Oostveen. heeft een zeer waardevol boekje geschreven over de modulatieleer ten dienste van hen, die zich- voorbereiden op de Staatsexa mens voor muziek In talryke voorbeel den geeft de schrijver de mogelykheden van het mooi en vlot moduleren en zij, die vertrouwd zijn met de harmonieleer, zullen in dit boekje een onmisbare en betrouwbare gids hebben. Er was be hoefte aan een dergelyke gedegen studie. Vorstenlanden werd een open hoek ge vormd op een licht verbeterde prys. Am sterdam Rubber was onder kalme handel bijna twee punten hoger. Certificaten Deli Mij openden iets lager, doch wisten per saldo anderhalve punt te avanceren. De Staatsfondsenmarkt was uiterst stil en onveranderd. BEURS VAN AMSTERDAM Off. not. medeged. door de Ver. v. d. Effectenhandel bieden laten ged. en b. t ged. en 1. x ex div. WOENSDAG 16 AUGUSTUS. OBLIGATIES VK. VJC. AUan Co7g 781i Ned. dollar 3% 104 104% A'dam Ballast 1355 136% Nederl. 1948 3% 100% lflOA Ber8h Papier ...194% Beleggingscer 3% 99^ Breda Mach.fabr. 141%1 140% Nederl. '47 3—3% 97VBromwerk U2V« 112 Nederl. 1396—05 3 96% Buhrman 92 92% Nederland '37 96^ 96& Dikkers en Co.„168%* 169% Dollarlening '47 3 96 96% D- R U- 144 142 Investerings C 97%t 97%: Electro Zuurfabr. 223* 223* Ned. 1952 6e 3 98^ 98^ Electr Dordt125%* 126' N.W.S. f 1000 2% 79% 79% Spaarb. f 1000 2%100ft-lOOjfe* E«nball. Houth ...117'% 118% Ned. In. '37 A 04* 94 Gruyter P. A. ...155%- 155%S Grootboek 1946 96A* 96A Heemaf 164 164% ru,a L»..02 S- Geloerl 2. 100",, Df"°° "p H.li, JE.-SS&. m- Z.-Holi 2c 38... 3 03?. Bet0I, I38,. B.v.Onr.Z. CvO 4 61% 61| int. Kunstz. Ind. 84 87 int. Bank 105% 105% Fries-Gr HB 3% 100% 100 Viscose Comp. ...140* 140%* Ho!: H.B. K 3% 99% Klinker kollet 29% 29% Nat. Hyp. B. 3 95'% 95%§ Kondor A2605 Westl HB NO 3% 100% Kon. Ned- Edelm 76% Bergh Jurg. 3% 102 102 Kon. Ned. Papier 129% 129'% Lever Br3%102fg 102+J Ko"- Ned Zout... 330§ Philips '48 3% 102%* 102% Kon pharm178 177% Philips dollar 3% 105% 104% Kon. Ver. Tapijt 243 243 Stokvis 3% 107- Ketjen 158% 159% Cockeril 4 103* 103%* Lettergieterij 241% Soc. de la Cere 99% 99%- i«i' Rataaf?php fï. 1093- inoj' Lyempf 149,4 149§ Sm "•0M" Comp W L. '38 4 100% 100 Meelf N. B CvA 227 227% Dell Spoor 3% 76 76% Chem f. Naarden 170 170 N.-l Spoor'37 3 40% 40% Vredestein Auto 127 Sam Joana 4 34% 34% Nedap 93% 93% Sem. Cher. '18 5 24% 2i\i Ned Gist-en Spir 2905 290% Amst Olymp.... 3 132% 133% Ned Scheepsb 132 132t A'dam '47 3—3% 99% 99% Nyma „.240 240* Padang Porti cem 35) 34 AANDELEN RoU Droogdok... 280 283 162 Rouppe v. d V.„. 128', VJC. Am. Can CvG A 94 Am. Car Foun dry C. v. 10 A 31% 3'% Am. Enca 98% 98% Am. Smelt. C. 58J-J 58% 34tV C Bethl. Steel C.„ Chrysler 1 Douglas Aircr. I Gen. Electric1 44% Nickel C. 33% mecott C.C 63% t Distillers 25% U. S. Steel C. 114 1 El. Mij Aniem 43% Ned.-Ind. Gas 54% Am. T. T. tr. k. 159 - Cities Service C. 79% 134 Hou tl; Internatlo 157% Linde Teves 98* 99* Mol. Hand. Venn 74 73 Nwe Air. H V. 188 186 Tels Co90 92% Gem. Eigendom... 142 144* Mid. Cont. Petr. 49% 50% Shell C47%* 48t Tidewater 31 31% Holl Stmb Mij... 115 115 Alb. Heyn A. „.191 190 Escc Goeö k 120 119% 40%' 163 De Schelde (NB) 116% 117 Scholtens aard.m 190 192S Stokvis 500 149 150% Stork en Co 132% 135% N. Am .-Ned Hbk 77%- 77% N W Pacific Hbk 150- Albatras 173% 174 Alg Norit A288% 289 Walvischvaart ree 90/ 88%i Thomsens Haven 131 131* Marshall Fields C 29% Montg Ward57 58 Sears Roebuck C 45%* 46* Dell Spoorweg 30% 30% Ned -Ind Spoor... 13% 13% Atch Topeka C... 124% 125* Illinois 47% 47+4 N. 'Y. Centr. C,.„ 14+* 14% Pennsylv C19 19+^ S. Pac C62*4 Union Pac102 102 Canada Pacific C 17% 17+4 ACTIEVE AANDELEN rBergb en Jurgens .Berkels Patent Calvé Delft C.V.A Centr Suiker Mo Fokker N. Vliegt 'v Gelder Zonen Lever B C. v. A Ned. Ford Autom Jordtsche Petr Kon. Petroleum Kon. Petr onder Üoeara Enlra ST'.i Bell-Bat. Ri 318 Kon. Ned St N 1U%* Kon Paketvaart 168> Van Ommeren 12414 Rotterd. Lloyd 1564 St. MIJ Nederlj 257% 292%-4 289% Rubber 125%* 124%

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4