SALZBURG weer is er teest en schoonheid Geheime organisatie regeert NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 SICILIË Giuliano is dood, maar de Maffia leeft verder Zeven jaar lang heeft de onlangs doodgeschoten Siciliaanse bandieten leider Giuliano de Italiaanse politie bij de neus genomen. Steeds weer haalde hij nieuwe streken uit. Drie honderd delicten staan er op zijn naam voor roof, afpersing en moord. Er liepen negentig arrestatiebevelen tegen hem en drie millioen lire waren op zijn hoofd gezet. Mag dan het einde van Giuliano velen een opluchting zijn. in de grond van de zaak verandert er in Sicilië wei nig. Sicilië is anders dan Italië. Op dit eiland heersen bijzondere wetten en ge bruiken. In Sicilië regeert de Maffia, een geheime organisatie, wier ongeschre ven wetten niemand dan de ingewijden kennen. Wat Giuliano gisteren deed, zul len morgen anderen doen. Het duurde zo lang voordat Giuliano gepakt was omdat hij overal in zijn land kon reke nen op hulp en geheimhouding. En zc zal het doorgaan op Cicilië. Giuliano heeft vele adellijken enkele millioenen lichter gemaakt. Het slachtoffer werd gevangengenomen en na betaling van het geëiste bedrag „ruiterlijk" vrijgela ten. Giuliano heeft het afgeperste geld niet alleen voor zichzelf en zijn bende gebruikt. Hij heeft vele armen geholpen en gedaan, wat de Maffia verder zal doen. De autoriteiten zijn hier machte loos. Ten dode opgeschreven Wie tegen de Maffia is, is ten dode opgeschreven. Bij nacht en ontyden. steeds volgens een vastgesteld plan wordt diegene uit de weg geruimd, die tegen de Maffia optreedt. De aanhangers van de Maffia die te gen de wet of een bevel in handelen, worden door de leider zelf berecht. Blin de gehoorzaamheid is een van de eerste vereisten. De „leider" in iedere plaats is er een, deze is weer verantwoording schuldig aan de hoofd-organisatie heeft absolute macht over zijn volgelin gen. Alle Sicilianen zijn zijn onderdanen. In Sicilië loopt geen mens ongewa op straat. Niet uit angst, maar omda gebruikelijk is. De Maffia is een ve ging van rovers, die voor geen enkele misdaad terugdeinzen. In hoeverre Giulano iets te maken had met de Maffia, zal wel nooit bekend den. Misschien was hij wel de opperste Sedert drie jaren is Sicilië een zelf standige staat. In 1947 kwam in het ko ninklijk paleis van Palermo het eerste Siciliaanse parlement bijeen. Sicilië toen autonoom geworden. Het land heeft ongeveer 4 millioen inwoners en een pervlakte van 25.000 vierkante kilometer (ongeveer een tiende gedeelte van Italië) Het separatisme is weliswaar niet meer in de mode, maar het heeft toch nog ver beten aanhangers. Als onkruid schoot het, na de militaire bevrijding, in de hoogte. Men eiste een volkomen vrijma king van het moederland. Als eerste phase kreeg Sicilië zijn eigen regering en een zekere mate van zelfstandigheid. Practisch echter bleef het een binnen landse politieke „Spielerei". Wat de Si cilianen eigenlijk nodig hebben is ar beid en brood en daarvoor zijn twee par lementen, een regionaal en een centraal in Rome, niet nodig. Oorspronkelijk ondersteunden de Noord-Amerikanen de separatisten om met hen het communisme tegen te gaan. Toen dat na het optreden van de Chris- telijk-Democraten niet meer nodig was, lieten zij hun steun varen. Op het ogen blik zitten van de 56 Siciliaanse afge vaardigden in Rome nog 4 separatisten in het parlement Achterlijk gebied Sicilië is op het ogenblik nog een van de meest achterlijke gebieden van ge heel Europa. Gebrek aan water, aan elec- triciteit, wegen, verkeersmiddelen, land bouwwerktuigen remmen iedere voor uitgang op het eiland. Daarbij komt nog dat de helft van de bevolking analfabeet Is. Economisch zowel als sociaal is de „graanschuur van Italië" ten achter, 9/10 van de grond behoort aan een uitgelezen kaste van baronnen, die hun terreinen door andere laten beheren, terwijl zij een vrolijk leventje leiden in Parijs of Rome. De administrateur geeft het ter rein weer in „pacht" aan de boeren. De grondhervorming staat al jaren op pa pier. Onder dergelijke omstandigheden moet men toegeven, dat het geen wonder is dat hier een Maffia bestaat en dat afpersing aan de orde van de dag is. Een sociale hervorming en een bevor dering van een goede economie kunnen hier alleen helpen, geen tweede parle ment met een beperkt recht tot het uit vaardigen van wetten. Wie aan de Si cilianen het wantrouwen en het gevoel van een stiefmoederlijke behandeling kan ontnemen, heeft het spel gewonnen. Zolang dat niet het geval is. blijft hier een Maffia en een bandietenwereld be- Nu ook kwartjes en stuivers voor monument Grebbeberg In de kluis van het raadhuis te Rhenen liggen 2.049.484 koperen centen rolletje aan rolletje opgestapeld. Het is een kapi taal. waarmee het legermonument op de Grebbeberg gedeeltelijk kan worden be kostigd. Er is nog veel nodig en nu de zilveren en zinken kwartjes en de zinken en nikkelen stuivers buiten omloop wor den gesteld, deelt burgemeester jhr mr L>. H N. F. M. Bosch ridder van Rosen thal mee, dat ook deze muntstukken bij hem kunnen worden ingeleverd. Fruit en groenten op Rotterdam Ahoy I Het centraal bureau voor de veilingen zal op Rotterdam Ahoy' komen met een reusachtige inzending van export-groen ten en -fruit, in een paviljoen op Dijk- zicht. De inzending wordt verzorgd doo: de heer H- W. Feldes uit Den Haag, ei bekende arrangeur van fruit-expositii die zodra hij in Rotterdam klaar is, p vliegtuig naar Stockholm en vervolgens naar Wenen gaat, waar hem soortgelijke werkzaamheden wachten. Deze bouwexpositie wordt Vrijdag officieel geopend Watersport „Ik heb geen zin m dan omgooien. Bah „Nou, en jij bent .Mè nee, ook al niks. Oei! Ik Marietje. De hele middag steentjes op elkaar zetten en een flauw spelletje mee begonnen. Laten we dan vadertje en moedertje die planken zijn de boot en ik ben de kapitein. Jij gaat een grote reis maken, hè. Naar Amsterdam en naar uhh, nou, ja, waar mijn ome woont." „O ja, dan duw ik met de stok de boot van de kant en jij gaat sturen......" „Nee, tuurlijk niet. Jij betaalt toch, dan moet je niet werkengadda dan kijk eseen man met een kiektoestel. Maakt U een plda&tje mijnhee...?" „Ja, jo, net als bij een echte boot. Als die weggaat maken ze ook kiekies. Ik ben de kapitein, hè mijnheer „Nee, U kan niet op de planken lopen, hoor, want we v&ren al! Naar Amerika...! Hééél ver Jachtvliegschool in Twenthe vormt honderd Meteor-vliegers per jaar Een uurtje vliegen kost maar achthonderd gulden Bij de R,A,F, kon men tijdens de oorlog een jachtvlieger kennen aan het feit, dat hij de bovenste knoop van zijn tuniek los had. Dit was een pri vilege dat de jachtvliegers zich toegeëigend hadden en waaraan met hand en tand werd vastgehouden- Een jachtvlieger van de Jachtvliegschool op Twenthe kan men soms kennen aan een vlek op zijn overhemd. Want er moge dan sinds 1945 een defensiebegroting zijn van 950 milllioen gulden, aan de kledij van onze vliegers is dit niet altijd te merken. Er is gebrek aan vliegoveralls op Twenthe (vandaar de vlek op het hemd van de jachtvlieger), aan brillen en parachutes. Ook moet men dringend slangetjes voor de zuurstofmaskers hebben en zo zijn er misschien nog een paar dingen. Men heeft gebrek aan de normale grond en vlieguitrusting en we mogen er dan financieel kwaad voor zitten en zuimg, zeer zuinig moeten zijn, dit soort zuinig heid is toch wel die, welke de wijsheid bedriegt. En dit is jammer, want er zit zo veel uitstekend materiaal op Twenthe. Men werkt hard, de geest is voortreffelijk en bovenal er wordt veel en goed gevlogen. Van April 1948 tot 28 Juni j.L zijn er 3.800 vlieguren in de boeken van de jachtvliegschool geschreven en daarbij heeft men slechts één dodelijk ongeval gehad. Dit is weinig als men in aanmer king neemt dat een groot aantal uren gemaakt zijn door solovluchten van leer lingen en dat in een jaar negentig tot honderd Meteor-Vliegers worden afge leverd. Iedere leerling maakt 30 uur op de Meteor voordat hij wordt afgeleverd aan de squadrons. Hierbij zijn tien uur op de Meteor 7, de trainingsmachine met twee plaatsen, die, ondanks het feit, dat het „maar" een trainer is, sneller is dan de Meteor 4, het type, dat thans bij de Ne derlandse squadrons in gebruik is. Deze snelheid zit in de grotere lengte van het vliegtuig, veroorzaakt door de extra cockpit. Geheel tegen de verwachtingen in bleek bij het proefvliegen, dat de analbeid van de 7 die van de 4 overtrof en de meteor 8. die Fokker thans ii centie bouwt, is dan ook langer gemaakt Nieuwe Meteoi De Meteor 8 heeft het bij het invliej. tot dusverre goed gedaan. „Het vliegtuig is bijzonder gemakkelijk te bedienen en vliegt prettig, ook op één motor", zeide de heer F. J. Vijzelaar, de invlieger de Meteor-fabrieken. De Meteor 8 zal waarschijnlijk met naar de vliegschool op Twenthe gaan. maar direct naar de squadrons worden gezonden. Deze squadrons zijn op vredes- sterkte, dat wil zeggen dat ieder squadron 8 machines in de vaart heeft. Een squa dron op oorlogssterkte is dubbel zo groot heeft dus ook dubbel zoveel vliegers nodig. Deze vliegers moeten komen uit de reserve en het is logischerwijs nood zakelijk, dat zij hun vliegvaardigheid op peil houden. Daarom overweegt men dan ook om het voor de oorlog geldende systeem van „maandvlieger" weer in te voeren. Iedere vlieger moet dan per jaar een bepaald aantal uren maken om z< doende zijn vaardigheid te behouden. „BOER PIETERSEN SCHOOT IN DE ROOS" Het midden-Limburgse dorpje Heel heeft de laatste tijd in het middelpunt van de belangstelling van filmers ge staan. Het was de tijd van de rogge- oogst en talrijke filmers hebben deze oogst tot hoofdmotief van een film ge maakt, welke in opdracht van de Mar shall-organisatie wordt vervaardigd. In dezelfde omgeving, waar „Boefje" in het gesticht „De Heibloem" van een stads- schooiertje opgroeide tot een frisse knaap, stelde Ytzen Brusse (zoon van de schrijver van „Boefje") zijn camera's op en gebruikte hij het landvolk als de spelers van zijn filmverhaal. Het is de geschiedenis van een behoudzuchtig hoerendom, dat zweert bij de oude be- drijfsmethoden. Als „Boer Pietersen schoot in de roos" zal deze film van de N.V. Forum in Nederland worden ver toond. Ze zal voorts in verschillende talen worden nagesynchroniseerd. TWEE DOEKEN VAN JEROEN BOSCH ONTDEKT Op de zolder van een der bouwloodsen van de Kathedraal te 's Hertogenbosch hebben jaren lang twee schilderijen ver borgen gelegen. Enige tijd terug heeft n de werken van de zolder gehaald en de Bossche archivaris Jan Mosmans ijverig aan het onderzoeken geslagen. Een diepgaande studie heeft hem tot de wetenschap gebracht dat deze werken deurdoeken zijn van het Oordeel van de middeleeuwse schilder Jeroen Bosch. Thans is dus de geboortestad van deze schilder in het bezit van twee zijner doeken. Een slokop Er gaat intussen een lief slokje kero sine in de tanks van de Meteor 4. In drie minuten gooit de tankwagen, gerust met een Nederlands patent, voL Overal elders kost dit v»tf"~ **^*an Nederland. Lichtmatroos vocht met haai Moedige reddingspoging baatte niet Op 7 Augustus stond de 17-jarige licht matroos J. W. Voorduin op een plankje de scheepswand te schilderen van de Shellolieboot Rotula aan de Oedjoeng te Soerabaja. Tegen etenstijd besloot hij, fris bad te nemen en dook van het plankje in het water, waar hij op het zelfde ogenblik gegrepen werd door haai. Er ontwikkelde zich een hevige Strijd in het water en een andere matroos bedacht zich geen ogenblik, maar sprong Voorduin na. waarvan het dier zo schrok, dat het zijn slachtoffer losliet en ver dween. Toen de jongen op dek werd gebracht, bleek hij verschrikkelijk gewond te zijn. De haai had in één greep met zijn bek zijner benen zeer zwaar gewond. Zo snel mogelijk bracht men de jongen naar het ziekenhuis, waar hij spoedig na aan komst aan bloedverlies overleed. Het vertrek van het schip werd 24 uur uitgesteld om de bemanning gelegenheid te geven tot bijwoning van de begrafenis. Op Rotterdam Ahoy': 37 km lichtkabel Voor de verlichting van het park op Rotterdam Ahoy' is 37.300 meter kabel de afstand Rotterdam-Leiden bruikt. In totaal zijn er 475 schijnwerpers met wit licht. 245 met natriumlicht, 235 met kwiklicht, 65 met rood en ultra violet licht. 16 fonteinen schijnwerpers, 1250 lampions en 40 bo gen met normale gloeilampen. De sluitwaarde is 875 kilowatt en wordt uit vier punten gevoed- Op één punt worden alle lampen tegelijkertijd ontstoken, thans om half negen, later in de maand om achit uur. Vader en zoon over- leden in gierkelder De landbouwer H. Brink en diens 17-j. joon Hendrik zijn vanmorgen te Eext in de gem. Gieten (Dr.) bij het schoonma- een gierkelder onder de stal bewusteloos geraakt en overleden. Te vergeefs hebben drie dokters anderhalf lang met zuurstofapparaten getracht de levensgeesten op te wekken. Twee buren, die in de kelder afdaalden om hulp te bieden, verloren eveneens het bewustzijn ,dooh zij konden weer worden bijgebracht. Loonsverhoging in September Een nieuwe loonronde in September is niet onmogelijk. Over een maand hoopt met het overleg gereed te zijn, waar- Ie regering zich definitief kan be raden, zo meldt Het Parool. Vrijdag wordt de tweede vergadering van de in terdepartementale commissie voor de de Stichting voor de Arbeid ge houden. Voor Boeren en Tuinders Vrije invoer van groenten in West-Duitsland Ontstemming bij Duitse Boerenbond (Van onze landbouwmedewerker) in vernemen, overweegt de Westduitse Bondsregering ernstig de ten in West-Duitsland te liberaliseren, teneinde daarmee in handelen met de besluiten van de Organisatie voor Europese Naar wij uit Boi stemming te Economische Samenwerking (O.E.E.S.), te Parijs, welke besluiten liberalisatie tot 60 pet beogen. Deze liberalisering zou de volgende producten betref fen: tomaten van 15 November tot 15 Mei; bonen van 16 September tot 15 Juli; erw- i van 15 Juli tot 31 Mei; asperges van 1 Juli tot 30 April. Ook de invoer van uien augurken zou worden geliberaliseerd. De perioden voor deze beide laatstgenoem de producten zyn echter nog niet vastgesteld. De Westduitse Boerenbond, die her-1 ken West-Duitsland een bilateraal trek- haaldelijk gewezen heeft op de nood- kingsrecht te verlenen, dat even groot toestand, waarin de Duitse tuinbouw ver-1 zou moeten zijn aLs het multilateral! in het voorjaar overleden am- bachtsvrouwe van Bennebroek, mej. A. Willink, heeft het „Huis te Benne broek" met bijgebouwen, gedeelte van de inventaris en 13 ha grond, vermaakt de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Bennebroek. De Kerkvoogdij besloot het huis als rusthuis voor bejaarden te bestemmen. Het zal openstaan voor alle Protestantse ouden van dagen van Ned. nationaliteit keert, heeft zich met kracht tegen dit voornemen van de Bondsregering verzei De Bond is van oordeel, dat indien he beslist nodig is tot liberalisatie over t( gaan. in elk geval de perioden, waarvar. hierboven gewag werd gemaakt, dienen te worden gewijzigd. Voor tomaten dient het tijdvak te worden bepaald va December tot 15 Mei; voor bonen 15 October tot 15 Juni en voor er van 15 Augustus tot 31 Mei. Ten aai van uien en augurken wijst de Bond elke liberalisatie, onverschillig in welkp periode, beslist af. In de maand Augustus van dit jaar zullen uitsluitend tomaten uit Nederland kunnen worden ingevoerd, daar de le- veringstijd voor Italiaanse tomaten op 31 Juli j.l. en die voor Hongaarse toma ten op 5 Augustus j.l. is geëindigd. In tussen heeft de Boerenbond besloten krachtig te protesteren tegen het korte lings afgesloten handelsverdrag met Italië en een ogenblikkelijke stopzetting \an de invoer van Italaanse groenten en fruit geëist. Bovendien zal worden aan gedrongen op belangrijke beperking var de invoercontingenten in alle nieuw af iten handelsverdragen. De iruit-impoit Ook wordt sterke aandrang op dt Bondsregering uitgeoefend om de libe ralisatie van de invoer van fruit, zoals deze in 1949/50 voor Nederland heeft gegolden, op te heffen en opnieuw een contingent vast te stellen, zoals vóór 1949 het geval is geweest. Wat dit voor Nederland zou beteke nen, wordt duidelijk, als men weet. dat er in de periode van Augustus 1949 tot Mei 1950 in totaal 160000 ton appelen uit Nederland werd geëxporteerd, waar van 145.000 ton (dus 90 pet.) naar West- Duitsland. Ook van de Nederlandse oogs: van peren nam West-Duitsland in ge noemde periode een zeer belangrijk ge deelte af. Van de totale export van Ne derlandse peren ter grootte van 50000 i, ging niet minder dan 20 000 ton (dus 45 pet.) naar West-Duitsland. Ongetwijfeld zullen de Nederlandse tuinders met verlangen uitzien naar de resultaten van de onderhandelingen, die op het ogenblik in Den Haag plaats vinden. Daar komen echter uitsluitend de kwesties ter sprake, welke verband houden met het probleem van Duits- lands debetsaldo, dat 84 millioen dollar bedraagt. Naar wy vernemen, werd in deze bespreking het denkbeeld bespro- trekkingsrecht. dat West-Duitsland Nederland zou moeten toestaan op grond van de tweede Europese betalingsrege ling. Daar de hoogte van dit trekkings recht niet meer dan 4.4 millioen dollar bedraagt, is dit denkbeeld zowel door de Duitse als door de Nederlandse delega tie verworpen. Het kwam „aan het licht" Drie briljanten. Dat zal een duur ringetje zijn, zei een agent tegen een dame, die in een stroom van mensen langs de wonderlijk verlichte bomen op Rotterdam Ahoy' schuifelde. Je vergist je, zei de dame, het zijn er vier. Maar nu U9't zegt zie ik er ook maar drie. Ze liep naar het ultra violette licht van de pergola vandaan naar een gewone lamp. Plotseling zag De vierde „briljant" was vals, en dit had de ultraviolette lamp letter lijk aan het licht gebracht. De juwe lier zal wel vreemd hebben opgeke ken, toen de dame met het sieraad bij hem terugkwam. „Uitvinder" leende in drie jaar 150.000. Dezer dagen is te Hengelo gearres teerd de 38-j. C. V. aldaar, die zich sedert 1947 uitvinder noemde van een methode i van oud puin een bruikbaar product vervaardigen. In drie jaren heeft hij talrijke zakenlieden en autoriteiten aan het lijntje gehouden en niet minder dan tussen de 125.000 en 150.000 gulden van hen weten te lenen. Van dit geld is niets over. Verschillende aannemers zijn 'an de dupe geworden en ook een pensionhouder in A'dam. bij wie hij een tijd lang met zijn vrouw introk, kon naar zijn geld fluiten. Half Juli werd het hem te benauwd in het pension en hy verdween onvenvachts naar Apeldoorn later naar Bussum. Bij een bezoek a Hengelo kon hij worden gearresteerd. Djokja stroomt leeg In verband met de overgang van oude Republiek Indonesia in de nieuv zullen 3000 gezinnen van Djokja n? Djakarta verhuizen en Djokja wordt identiehoofdplaais. Alle ministeries verdwynen en de politieke partijen plaatsen haar zetels naar Djakarta. Een juist woord In het jongste nummer van „De Gids", het orgaan van het Chr. Nat. Vakver bond, schrijft de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, een artikel over de communistische pogingen om onrust te zaaien. Wy achten dit artikel belangrijk genoeg om het hier te laten volgen. is reden om aan te nemen, dat vijanden van het Nederlandse volk op dracht hebben gekregen, om ook in Ne derland onlusten te verwekken. Gehoorzaam als deze lieden van huis uit zijn. pogen zij thans metterdaad hier daar de arbeiders tot stakingen te minuut of twintig. „Ik liep me laatst blauw te ergeren toen ik in Engeland was en ze daar bijna een half uur over het vuUen van mijn kist deden". n en dertig honderd liter slokt het gevaarte op als het tot maximum capa- t gevuld is. Een uurtje vliegen kost op deze wijze een 600 a 800 gulden aan brandstof. Maar het Is het waard, want zonder vliegers geen Luchtmacht en zonder luchtmacht geen effectieve verdediging (Van onze Kunstredactie) j^ANGS de oever van de grauwe, snel- stromende Salzach lopen enkele nsen. Het is middag en de zon schijnt volle kracht. De mensen praten lachen; zij genieten van het mooie jaar getijde en van het verblijf in de oude Barokstad Salzburg. Ze vertellen elkaar hun ervaringen in Salzburg, dat thans door de Festspiele weer in het centrum de internationale belangstelling we naderbij komen blijken deze en goede bekenden te zijn, me namen als het ware vergroeid zijn met deze Festspiele. De meester-violist prof. Wolfgang Schneiderhan en zyr echtgenote, de zangeres Irmgard See- fried, de regisseur prof. Oskar Fritz Schuh en de zangeres Wilma Lipp met daarachter de zangers Walter Ludwig Paul Schöffler. Al pratend wandelen zij naar Mönchs- berg om daar, met het uitzicht over de gehele stad, te genieten van een ver frissende dronk. En als we ons daar bij hen hebben gevoegd, is er maar één ge sprek: de Festspiele. Waarover zou men in Augustus in Salzburg anders spreken. Maken juist de muziekfeesten niet een groot deel de waarde uit van deze Salzachstad? Zeker, Salzburg heeft ook zonder het festival zijn bekoring. De huizen, de kerken, de vroegere kloosters en d( smalle straatjes, het is alles zo betove rend, ook al is het winter en koud. Maar 's zomers, in de Festspiel-periode, krijgt alles zo'n speciale betekenis. Dan gaan die oude gevels en die smeedijzeren uit hangborden leven. Dan trekken we parallellen tussen de uitvoering van Mozart's „Zauberflöte" in de Felsenreit- schule en de sfeer van de Getreidegasse, waar Mozart woonde. Over die „Zauberflöte" wordt er ge sproken, boven op de Mönchsberg; over de prachtige directie van Wilhelm Furt- wangler, die de sprookjeswereld van deze Mozartopera muzikaal herschiep, gesteund door de volkomen op deze sfeer ingestelde regie van prof. Schuh. Furtwangler was ook de grote leider van Mozart's „Don Giovanni", waarin Irmgard Seefried als Zerline en Ljuba v/elitsch als Donna Anna de harten van de honderden toeschouwers veroverden. En het eerste optreden in Salzburg van de Italiaanse bariton Tito Gobbi werd een verrassing. Aan de tafeltjes om ons heen zitten nog veel meer mensen, bruingebrand ea luchtig gekleed. Grote en kleinere zonne brillen maken een herkenning moeilijk, maar de taal verraadt de nationaliteit Links spreekt men Frans, rechts Engels en schuin voor ons spreken niet al te zacht beweeglijke Italianen. Als dan even de kerkklokken gaan zingen is er stilte; deze dansende melodie over een roemrijke stad wil men zich niet laten ontgaan. tN die periode van stilte laten we onze blik even over de stad gaan; recht voor ons de Peterskerk en daarnaast, met haar twee imposante torens, de Domkerk. Die Domkerk roept weer herinneringen op, vooral als natuurlijk decor voor Hugo von Hoffmannsthal's „Jedermann", een spel van het sterven van de ryke man. Hier zagen we Judith Holzmeister in een zeldzame weergave de Buhlschaft en Harald Kreuzberg als de duiveL Wonderlijk deze Jeder- i-traditie, die reeds jarenlang dui zenden confronteerde met de verganke lijkheid van de aardse schatten. Het spel der klokken is geëindigd er de gesprekken leven weer op. Een me lodieuze stem groet ons gezelschap: het Hilde Güden, de soliste van Mozarts „Requiem", dat onder leiding van Joseph Messner in de Aula Academica gaat. Maar ook de sopraansoliste in Brittens „Raub der Lukrezia", dat door Josef Krips gedirigeerd wordt Is deze Hilde Güden niet terecht de trots van Oosten rijk? zo zijn er nog veel meer dingen, >ns in Salzburg bezig houden, o.m. .•erste opvoering van „Romeo en Julia" van Boris Blacher, de in 1903 in China geboren componist en het Ca priccio van Richard Strauss, een Kon- versationsstück met libretto van Clemens Kraus. Het is eigenlijk een „opera over de opera" met meesterlijk opgebouwde muziek. Het gaat over een graaf en een gravin, die in een duet meesterlijk ge karakteriseerd worden met de woorden: Graaf: .Schönheit des Lebens, wahrer Gewinn". Gravin: „Wahrheit des Lebens. schon er Gewinn". a LS bijzonderheid is èr dit jaar nog de uitvoering van het oratorium „Das Buch mit sieben Siegeln" van de in 1939 overleden Oostenrijkse componist Franz Schmidt Schmidt is eigenlijk de mo derne romanticus in de welluidendheid van zyn melodische ideeënrijkdom. Maar hij is ook de man die een directe binding met Bach legt De moderne dia- toniek vermengde hij met de klassieke fugakunst en in zijn oratorium over de Openbaringen van Johannes is de muzi kale expressie soms zó groot, dat de woorden haast overbodig schijnen. Is er nog veel aan deze opsomming van de Festspiele toe te voegen? Ja, er zijn nog de traditionele Orchestcr-Sere- naden onder Bernhard Paumgartner, de opvoering van Shakespeare's „As you like" en de onovertrefbare weergave van Beethovens „Fidelio" onder Furt wangler met Kirsten Flagstad en Elisa beth Schwarzkop als de meest roem rijke solisten. Dan de orkestconcerten onder Böhm, Bruno Walter, Kubelik en Knappertsbusch, de recitals van Yehudi Menuhin en de prachtige kamermuziek van het trio Edwin Fischer (piano), Wolfgang Schneiderhan (viool) en En rico Mainardi (cello) en last not least het optreden van de organist en dirigent Günther Ramin, de Thomascantor uit Leipzig. „Auf Wiedersehen" is de groet als we weggaan van de Mönchsberg; de zangers om zich gereed te maken voor het op treden; wij om in de intieme Peters- keiler nog een kleine maaltyd te ge bruiken. Weer spelen de klokken en weer is er feest. deze zaak moeten wjj een paar dingen tot elk lid van de Chr. vakbewe ging zeggen. langzamerhand leder, die zijn nuchter verstand gebruikt, wel duidelijk. Moskou of Praag uit wordt ge poogd, de weerstand van West-Europa •vakken. Hoe meer narigheid, hoe Hoe meer arbeidsonlusten, hoe beter. Want al die onrust verzwakt West- Europa. En om dit laatste Is het be gonnen. Het gaat hier dus niet om sociale aangelegenheden. Natuurlijk zyn de heren zo handig, om loon-, arbeidstijd- en tarievenkwesties als ding te gebruiken. Maar het i ieder duidelijk zijn, dat het de heren in wezen geen zier interesseert, of het loon in Nederland 5 pet. hoger of 5 pet. lager is. Eigenlijk hebben zij het liefst, dat het loon van de Nederlandse beider zo laag mogelijk is, omdat sociale ellende nu eenmaal de voedings voor het bolsjewisme is. eten zij. dat de laatste maanden de spanning tussen lonen en prijzen in het Nederlandse arbeidersgezin belang rijk is toegenomen. Zij weten ook. dat wij daarover op het ogenblik overleg plegen met de Regering. En zy weten goed, dat de Nederlandse vak beweging een serieuze beweging is, die gemakkelijk van een eenmaal ingenomen standpunt laat afbrengen. Dat alles weten de heren. En van d 1 e situaties maken zij nu gebruik om onlust en onrust te ver wekken. Zij moeten immers tegenover hun opdrachtgevers tonen, dat zij in Ne derland wat te vertellen hebben? Dat hebben ze echter niet en daarom wordt het huidige loon- en prysoverleg aange grepen, om nog een been aan de grond krijgen. Dit en niet anders is de ach- grond van de actie der heren. In een onbewaakt ogenblik laten ze dat ook duidelijk merken. In Amsterdam zei •gadering: „Wat in Bel gië kan. kan ook hier." En in een pam flet, dat zij verspreidden, dwarrelden „Korea" en „5 pet. loonsverhoging" lus tig door elkaar. Wat moet nu onze houding zijn, als annen en vrouwen der Chr. vakbewe- ng. tegen dit drijven? Het eerst nodige is, dat wij allen goed 'seffen. waarom het thans gaat. In 1918 toen Troelstra rebelleerde ging het niet om een gulden meer in de korter werken, doch ging het om gezag en vrijheid, om het neerslaan van de revolutiegeest. In 1941, toen de nazi's ons onze vrij heid wilden roven, ging het ook niet om een gulden meer in de week of een uur korter, maar ging het om de vrijheid van de arbeidende stand en van de Chr. vakbeweging. Zowel in 1918 als in 1941 heeft de revolutiegeest het in Nederland verloren. Het begint er op te lijken, dat wij langzamerhand een situatie naderen, die veel overeenkomst heeft met die in 1918 er. 1941. Het gaat nu niet om die gulden meer of dat uur korter. Het gaat om veel meer, het gaat om héél ons bestaan. Wij behoeven ons niet de minste illusies te maken over wat er van het Neder landse arbeidersgezin zou over blijven, indien hier verhoudingen als achter het „ijzeren gordijn" zouden komen. Wij heb ben met vele arbeiders in West-Duitsland gesproken, die van achter dat gordijn zijn weggevlucht. Mensen, die diep in hun hart wat van het communisme had den verwacht, maar die thans uit bit tere ervaring weten, wat communisme is: concentratiekampen, uraniummijnen, loonslavernij, gezinsontbinding, geeste lijke en stoffelijke ellende. Dat is het, wat aan de orde is, wanneer wij spreken over communisme. En dat zullen wij hebben te bedenken, wanneer de heren in deze dagen van internationale spanningen gaan praten over 5 of 10 pet. loonsver hoging. Aan die belangrijke zaak van de lonen doet de Chr. vakbeweging het menselijk- mogelijke. Geen enkel lid van de Chr. vakbeweging behoeft zich ook maar één ogenblik ongerust te maken, dat daar aan niet zou gebeuren alles, wat daar aan moet en kan gebeuren. We zijn er dagelijks mee bezig. Maar wij weigeren, om over zulke zaken met de communis ten te praten. Wij weigeren dat, omdat wjj weten, dat van die hele zaak van het loonpeil de heren in diepste wezen zich geen laars aantrekken. Het gaat om andere dingen. En om die andere dingen gaat het ons ook, n.l. om de gees telijke vrijheid, dat zij deze willen onder graven en wij deze willen handhaven. Wij herhalen daarom: wat moet onze houding zijn? Het antwoord hierop kan kort zijn: Maar dat niet alleen! In de moder- a oorlog verliest een leger, dat niet anders doet dan verdedigen, het al tijd. Dat geldt ook voor de strijd van de Chr. vakbeweging. Verdediging tegen de communistische methoden van terreur en molestatie is gewenst, is nodig. Maar minstens even hard nodig is, dat wij 1 n al gaan. De tyrannie Het is de vijand er om te doen, de geestelijke weerstand in West-Europa te erzwakken. Dat is zijn tactiek. Tegen- ver deze tactiek heeft iedere man en iedere vrouw van de Chr. vakbeweging te stellen niet in de eerste plaats een andere menselijke tactiek, maar de over tuiging, dat God ons in de wereld van -andaag heeft gezet met een taak. De taak om in woord en daad getuigenis te n van ons geloof in de Drleënige en om te leven in gehoorzaamheid Zijn geboden. Alleen in die weg is te vinden voor deze wereld vol van spanning en verwarring. •t ons woord hebben we te getuigen, ook tegenover onze door het communie- misleide medearbeider, maar in deze dagen misschien nog mear met onze i a d. Er Is geen enkele reden, om ons laten overschreeuwen, of te laten over- innen door de aartsvijanden van ons volk. Er is Integendeel aanleiding, om 'i de aanval te gaan. Met ons oord. als we de misleide arbeider ijzen op zijn dwaling. Maar ook met ïze daad, als we werken, wanneer erken plicht is. Juist in deze tijd moet de Chr. vak beweging paraat zijn. Op iedere man en Iedere vrouw komt het aan. En overigens: de Chr. vakbeweging oet vooruit. De toekomst van ons volk hangt er aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3