Colijn is Rooms werktuig van de Paus", zei Himmler in Aug.'41 Edna Earl ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950 FELIX KERSTEN THUIS Doodvonnis voor de Nederlandse staatsman lag klaar (Van een onzer verslaggevers) [an de Van Neuhuyskade 66 in Den Haag woont nu Felix Kersten, de ion, wiens naam sinds gisteren weer in alle Nederlandse kranten staat, (en heeft het kunnen lezen: de Koningin begiftigde hem met een hoge nderscheiding om de dankbaarheid van Haar en het Nederlandse volk ot uiting te brengen voor Kerstens menslievend werk in de oorlog. [ij is een grote zware man, Felix Kersten. Hij zou een broer van Trygve je kunnen zijn. Dezelfde forse gestalte. Hetzelfde brede hoofd en de- itlfde scherpzinnige ogen. Hij heeft veel Nederlanders geholpen in de lorlog. Ja. Dat heeft hij gedaan. „Had U het niet gedaan?" vraagt hij, «Is u Nederland als uw tweede vaderland beschouwde, met vele vrien den daar, die u in nood wist. Dat was de enige reden waarom hij zoveel ir Nederland doen kon en deed. Er zijn mensen geweest, die gezegd ebben: „U had u een anti-nazi kunnen ewijzen, door Himmler dood te bieten". „Onzin natuurlijk. Want wat id ik dan kunnen doen?" Eén van de mannen, waarvoor hij zich ij Himmler zeer beijverd heeft, was dr L Colijn. Het is goed uit de dagboeken, ie de heer Kersten bijhield (om zijn inderen later een inzicht te geven in etgeen er toen in Europa geschiedde), lezen, waarom de Duitsers Colijn Igenlijk weggevoerd hebben en meer og, wat zij met hem voor hadden. "en van Colijn's medewerkers, nl. mr Reyers, die Kersten kende van de jd, toen hij, Felix Kersten, twaalf jaren ing aan de Badhuisweg in Scheveningen monde, deze mr Reyers had Kersten ge- raarschuwd, dat Colijn in nood ver eerde. Des doods schuldig Op 29 Juli besprak de heer Kersten de aak met Himmler's secretaris Brandt. He had de akten, die op de zaak Colijn etrekking hadden, bij zich. „Laat ze mij :i Kersten tegen Brandt. Maar Brandt te riskant. Hij zou ze [ersten voorlezen. Zo hoorde die het verhaal over Colijn, ie een groot vijand van de nazi's ge- oemd werd. „Colijn heeft wel een rochure geschreven, zo berichtten immler's satellieten hun chef, maar di< ïoet men als een camouflagetruc be> chouwen. In het kleed van de vriende- jkhcid hult zich hier alle mogelijke manieren bestrijden wil. Waarbij wij aantekenen, dat de Duit toen Colijn dus beter dóór had- en, dan vele Nederlanders later. In werkelijkheid, aldus deze officiële uitse akten, is Colijn de gevaarlijkste genstander van het nationaal-socialisme. y staat in contact met vijandelijke [enten, hij is bovendien Rooms-Katho- >k(!) en hij heeft, en dat maakt hem gevaarlijk, een grote aanhang, die hij de intelligentia recruteert. En letterlijk schreef de akte vai huldiging: „De Duitse partijleiding in ederland wenst, dat Colijn na een 'dentclük proces ter dood veroordeeld ordt nu zijn vangenisstraf krijgt. Dat zal tlgelingen een schrikwekkende gewaar- ording zijn. „Wat is, naar uw mening, Colijn's lot: ocg Kersten daarop aan dr Brandt. Het antwoord luidde: „HU zal ter dood iroordeeld worden." Het eerste gesprek Felix Kersten kende Colijn niet. „Jam- genoeg sprak ik hem nooit," zegt u. Maar hij kende wel zijn werk in vrienden en hü begreep, dat er i ■beuren moest om hem te redden. Op 31 Juli had hij het eerste gesprek et Himmler over Colijn. De Reichs- hrer der S.S. was weer erg ziek. Hij onder een hoedje te vangen. Niette- het werd een moeilijk gesprek. Kersten schrijft in zijn dagboek d.d. Augustus 1941: „Gisteren kon ik immler ten aanzien van Colijn enigs- zachter stemmen. Brandt bleek de 1 over Colijn aan Himmler overge- gd te hebben. Bij de behandeling ze: immler: Kersten, u sprak toch gisteren ïer Colijn? Die is gearresteerd. Mijn D. schildert hem mij iets anders dan chter Colijn staat de hele kliek van K. Kerk. Hij is een werktuig van .Daarop zei ik lachend tegen immler," aldus schrijft Kersten, uitlating kan ik toch zien dat Rauter ïaar wat voorgelogen heeft. Hoe kunt ie onzin nu geloven!" Himmler stoof op: „Mij liegt niemand fat voor." zei hij beledigd. Maar Kersten hield voet bij stuk. Hij i: „Colijn is nooit Rooms-Katholiek ge- eest. Hij is de leider van een Pro- stantse politieke partij, die met de ooms-Katholieke steeds overhoop ligt." Zo, zei Himmler, dan moet dat een isverstand zijn. En Kersten: En een groot misverstand. Ie vertellers ervan moet u gevoelig op F vingers tikken. Om elf uur verliet Kersten de Reichs- hrer S.S. die dag. Toen zei Himmler: ie het toch wel wat anders nu, dat Colijn. Maar weet u ook Kersten, «ft hij ook iets te maken met die baro- «se Van Heemstra, die wij opgesloten ïbben? Het werd 6 Augustus voor Himmler ersten weer nodig had. Zijn er Mohammedanen in Nederland? Die datum werd het tweede gesprek er Colijn gevoerd. ,3ij de N.S.B.," aldus Himmler, „staat e dr Colijn van u zeer slecht aange- hreven. Hij is er een doelbewust tegen- ander van." Ook de vermelding dat Colijn Rooms- atholiek zou zijn, kwam weer ter sprake, ersten wond zich op. Hij zei: „U bent et slachtoffer van slechte voorlichters Seyss Inquart en Rauter. Zij weten, u een hekel aan de R.K. Kerk en mensen hebt. Omdat het nu in hun kraam te pas komt, vertellen ze u de onzin de Protestantse Colijn Rooms-Katholiek „Maar als Protestant is hij ten minste zo gevaarlijk als de Rooms-Katholieken, zei Himmler. „Zo," repliceerde Kersten, „en wa denkt de S.D. in Holland van de Neder landse Mohammedanen?" „Is dat ook een politieke macht in Holland?" vroeg Himmler geschrokken. „Neen," antwoordde Kersten, „maa als de S.D. u dat meldde, zou u het ook geloven. Ziet u nu, dat ze daarginds bezig zün u wat voor te liegen?" „Ach," hernam Himmler na enig denken, „als Colijn en zijn aanhangers maar een klein beetje Germaans voelden, als zij de Führgr maar een beetje helpen wilden, dan had ik voor mijn Waffen S.S. 60.000 vrijwilligers méér. En die konden wij in Rusland best gebruikerf. Maar zonder de Nederlanders winnen wi oorlog ook wel," voegde hij er bitter aan toe. „En wat wilde u nu, dat wij met Colijn deden?" vroeg Himmler daarop. „Vrijlaten," zei Kersten. „Dat is onmogelijk," zei Himmler. „Daarmee zouden wij de partijgenoten in Holland beledigen. Ik weet wat anders. Ik zal hem laten interneren in een villa in het Rijnland." „Zonder enige beperking of vervol ging," haastte Kersten zich voor Colijn te bedingen. „Zonder beperking of vervolging," stemde Himmler wrevelig toe. „En ga nu weg," zei hij, „ik ben doodmoe. Maar ge loof me Kersten, Philips de Tweede zou met Colijn niet zo humaan omgesprongen zijn, als ik nu doe." Zo gebeurde het, zoals men weet. Colijn werd geïnterneerd en niet ter dood ver oordeeld, zoals zijn vijanden wilden. Kersten kreeg zijn zin en Himmler hield woord. „Want," zegt Kersten ten slotte, „hij moge geweest zijn wat hij was, als hij iets beloofd had, kwam hij zijn belofte altijd na." Zó leven wij in Indonesië... Terwijl men zijn klantje leest: De belangrijke haven Pohang viel in handen der Roden Amerikanen op "Korea vechten tegen overmacht met de rug tegen de zee Pohang, de op één na grootste haven, welkte ter beschikking van de strijdkrachten der Ver. Naties staat, is in handen gevallen van de communistische Noord-Koreaanse troepen. Amerikaanse en Zuid-Ko- reaanse troepen groeven ziqh 10 km ten Zuiden van de stad in, voor de verdediging van het daar gelegen vliegveld. De V.N.-strijdkrachten beschikken slechts over twee vliegvelden, die technisch goed uitgerust zyn. Men zal zich herinneren, dat de Amerikanen drie wekemgeleden een landing ondernamen bij deze belangrijke haven Pohanjfie aan de Oostkust gelegen is. Een Amerikaanse tankmacht, aldus I met de wapens beslist. Hier vecht de ontlenen wy aan diverse Reuter-berich-1 Amerikaanse verdediging tegen een ten, baande zich een weg door de Noord-1 overmacht met de rug tegen de zee. Hier Koreaanse troepen om de verdediging heerst het commando op alles te schietei beweegt, want dc Amerikai het belangrijke vliegveld, ten Zuiden Pohang, te versterken. De tro bereikten het vliegveld, toen de a inviel, en de versterkingen werden middellijk in 'verdedigingsposities plaatst. Tegelijk met de tanks transportvliegtuigen munitie binnen. Hier speelt zich thans een verw strijd af, waarvan men zich, rustig in de huiskamer gezeten, achter zijn kri ilijks een beeld kan vormen, helpen geen woorden meer, maar wordt R.I.S.-vertrouwen in Nederland werd diep geschokt Toch aten Hirschfeld en Hatta gezellig De Indonesische regering gaf Vrijdag avond haar zienswijze over de incidenten te Makassar in. een communiqué we Daarin wordt gezegd: „de jongste ge beurtenissen hebben het vertrouwen de Indonesische regering in de Neder landse bewindhebbers geschokt. De troe- van het voormalig K.NI.L. hebben hun positie als gasten op het gebied een bevriende staat, door voortdurende uitdagingen, misbruikt. Het zenden de torpedobootjager Kortenaer ongerechtvaardigde daad kan dan niet bijdragen tot het versterken vai vriendschappelijke banden tussen beide landen De Indonesische regering heeft geen ;zwaar de kwestie voor te leggen de Unci." Tijdens een gemeenschappelijk diner hebben dr Hirschfeld en Hatta gisteren besloten, dat alle vroegere K.N.I.L -leden uit Makassar zullen worden geëi*acueerd. De Zuiderkruis zou reeds op weg zijn n een deel van hen af te halen. Wat er met de Kortenaer zal gebeu- n, staat nog niet vast, maar de Indone sische regering zal het terugtrekken van dit schip uit de Indonesische wateren eisen, zo werd gisteren meegedeeld Over de gisteren reeds gemelde onre gelmatigheden m Balikpapan wordt n\g meegedeeld, dat ruim duizend Ambonese soldaten daar geweigerd hebben hun wapens af te géven, of toe te stemmen in Der naar Djakarta, om aldaar te worden gedemobiliseerd. Deze mannen staan erop. dat zij naar Ambon worden gebracht. De Indonesiërs weigeren dit (Advert uiteraard en Nederlandse pogingen om de mannen over te halen naar Djakarta te gaan, hebben gefaald. Unci-waarnemers zijn van Bandjer- massin naar Balikpapan vertrokken. Behalve tijdelijk in ons land verblij vende niet-ingezetenen, die wonen in Bel gië, Luxemburg, de Ver. Staten of Zwit serland. kunnen thans ook andere niet- inggzetenen ten laste van hun tegoed Koi* V de Noord- eiügheid Nederlanders. Dit bedenke men wel, als men de berichten over de krijgsoperaties leest. Tegenover dit échec In het Oosten, staat gelukkig weer, dat de Amerikaanse troepen er in slaagden, ten Oosten van Tsjindjoe (op de kaart in het Zuiden ge legen) belangrijke vorderingen te maken. Het grote Noord-Koreaanse bruggen hoofd over-de rivier*de Naktong is daar evenwel ëen handicap, maar twee klei nere bruggenhoofden over deze rivier, verder naar het Noorden gelegen, zijn reeds geheel opgeruimd. Het hoofdkwar tier van McArthur maakte bekend, dat de bruggenhoofden der Noord-Koreanen de Naktong in de buurt van Taegoe Dntruimd. Dit is dus een duidelijke bevestiging. Ten slotte nog enkele wapenfeiten van i marine en luchtmacht: In het gebied in Intsjon, de haven van Seoel, werden talrijke gebouwen en fabrieken door scheepsgeschut vernield. Behalve Seoel, plaatsen Bezoepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Velzen (toez.) 2epred.- pl., H. P. Huisman te Makkum; te Hey en Boeicop'G. C. Rozendaal te Lienden. Bedankt: voor Maasland A. Vink te Marken; voor Maarssen A. J. de Jong te Scheveningen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen: te Artesia-Belflower, Ca- lifornië, G. A. Zyderveld te Grand Rapids (Old Chr. Ref. Church), voorheen Chr. Geref. pred. te Zwijndrecht. Ds P. Zandt 25 jaar Tweede- Kamerlid Ds P. Zandt, em.-predikant te Delft en leider van de Staatkundig Geref. Partij, zal i.v.m. zijn 25-j. jubileum als TVeede Kamerlid op 15 September in een grote landelijke bijeenkomst door zijn partij worden gehuldigd. NEDERLANDS M. O. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: akte B: mej C B Kleyn te Schiedam en dhr Th Go- vaart te Leiden; akte A: C Oornick te Lek- kerkerk, G J van Leth te Hilversum, mej G C A Pot te Barendrecht. de heren M J de Haan te Grouw. N V de Boesser te Geldrop, J Poortman te Meppel, J Spits te Zwoller- kerspel, J Smid te Enschede. J Zorgdrager te Leeuwarden en H L Verheggen te Roer- ikte M. A.: de dames A E Tlerie te Amsterdam. M A H van Waveren te Amsterdam en G L Tan te Den Haag. en de heren P Struk te Gorinchem en W H C Th Suermondt te Waalwijk. kerkgenootschappen zal lam de heer P. Tjeerdsma, van het C N V., spreken i de branding". Er zijn nog enkele plaatsen open bij boeren, die gedemobiliseerden willen be kwamen in het landbouwersvak, alvo rens de oud-soldaten naar Canada emigreren. De demobilisatieraad, Ko ninginnegracht 47, Den Haag, en de cen trale stichting landbouw-emigratie. Raamweg 28, Den Haag, verlenen bemid deling. Prinses Wilhelmina vraagt de kerken om een boodschap Haai tweede geschrift verschenen DRINSES WILHELMINA, die in het voorjaar een Paasboodschap schreef onder de titel De Grote Onbekende, heeft thans bij W. ten Have te Amsterdam een tweede geschrift het licht doen zien van 14 bladzijden. Het heet De Grote Onbekende en de Naaste Toekomst, en het is opnieuw een dringende oproep tot de Christenen en de Kerken om de blijde boodschap aan de moderne mens door te geven. zijn van een vernieuwde mensheid en van een vernieuwde wereld. Men onder schatte niet het vertrouwen en de be moediging, die een op hierboven ge noemde wijze tot uitdrukking gebrachte eenheid zou teweeg brengen!" De Grote Onbekende en de naaste toekomst De Prinses schrijft o.m., dat wij in d< huidige toestand van ontreddering niet moeten stilstaan bij het steeds meer in het ongeluk glijden van de samenleving, doch als goede heelmeesters onze aan dacht moeten schenken aan de hoop gevende verschijnselen. Er is een geeste lijke vernieuwing, aldus H.K.H. „De stuwkracht van deze geestelijke ver nieuwing zal de pogingen dragen van hen die de ingewikkelde crisis-verschijn- selen van allerlei soort trachten op te lossen". „Door Christus vernieuwde mens! Gij voor wie alle dingen zijn nieuw geworden! Hij roept u met de stem Zijner Liefde in de binnenkamer van uw hart! Hij roept u, te midden van het rumoer van het woelige leven, door de ernst en de hache lijkheid .der wereldsituatie! Volgt Hem; Hij gaat u vóór naar de uitred ding. naar de overwinning!" „Laat de werking van die Geest in zien, waar gij gaat of staat midden in het volle leven, en doe de Zon, die u ii lijk verlicht; schijnen voor de men Vervolgens richt Prinses Wilhelmina zich tot de kerken. Zij roept deze op. thans een indrukwekkend teken des geloofs te stellen tegenover alle geeste lijk kwaad dat het mensdom met onder gang bedreigt. „Zou als eerste daad niet een gelijk tijdig wereldkundig gemaakte boodschap van elke kerk afzonderlijk of van te samen een gelukkige en vertrou gevende inleiding vormen? Want de samenwerking van alle kerken is niet bereikt". „Zó zouden mensen en kerken liefde opbrengen sterk genoeg om werktuig in Christus' Hand de basis te Prins Bernhard met „Agenda' derde in springconcours Ruiters waren beter dan de amazones De eerste dag van het nationaal concours hippique, dat t.g.v.Tiet 35-jarig bestaan van de Zuid-Hollandse jachtvereniging op haar fraai gelegen ter reinen van ,-Rijcentrum Hofstad" in Den Haag wordt gehouden, werd door ideale weersomstandigheden begunstigd. Nadat in de morgenuren enige dres- voor dames, met hetzelfde hindernispark suurproeven werden gehouden, waar- als bij het springconcours L, stelde teleur, over wij gisteren ïeeds schreven, klonk Slechts acht amazones kwamen hiervoor 's middags om 2 uur de bel voor het be langrijkste nummer van de dag: het lichte springconcours L. Dit bestond uit 12 sprongen, o.a. over een sloot, een roodgeel hek met balken, spoorbomen, een wit hek en een muur met hek. De maximumhoogte der hindernissen was 1.20 meter, terwijl het parcours een lengte van 500 meter had. De maximum- tijd was vastgesteld op 85 sec., een tijd, waar enkele ruiters boven kwamen. Ofschoon het parcours niet zeer zwaar was, werd er over het algemeen niet bijzonder goed gesprongen. Van de vele inschrijvingen kwamen slechts 14 equipes geen enkel equipe kwam zonder faulen.rofid. Mej. Tak, wier stijl houterig aandeed,maakte met „Gigölo" het minste aantal fo'utén 4 waardoor ~zij~eëtstg in dit onderdeel werd geplaatst. Uitslagen. Voorkeuring dressuurproef L: 1. „Saraceen", bereden door L. H. M. van Loon, 136.5 pnt. Dressuurproef voor kinderen: 1. „Fransje", bereden door mej. A. Loos. Springconcours L, 12 hindernissen, hoogte 1.20 meter, na barrage 6 sprongen tot een maximum hoogte 1.30 meter: 1. majoor Baron J. werdenberlch- j 6 hindernissei werden slechts door één „Venise" 3 ftn., 413/5 Bernhard met „Agenda' Springconcours L lucht bestookt. Te Tokio vangen, dat de Noordelijken voor-j ruiter foutloos gesprongen en wel door i zijn hun regeringszetel van majoor Baron J. van Lynden met Pjongjang naar Seoel over te brengen, i „Competente", die daardoor winnaar Zij schijnen zich derhalve reeds als idit springconcours werd. De snelste tijd heer en meester" van 7„i,i k maakte Z.K.H. Prins Bernhard met het - °P|"* en meest" Zuid-Korea te be- nieuwe paard ,,Agenda»namelijk 31 sec. K-jekening 60 per persoon per dag uit-1 schouwen, maar de Amerikanen en de Een hindernis werd echter afgeworpen, gekeerd krijgen voor reisdoeleinden. andere V.N.-strijdkrachten zijn er óók zodat de Prins op de derde plaats I nog! Moreel, en ook om redenen van lijfs- eindigde. West-Duitsland heeft het verbod op behoud- dien* 'eder individu de strijders p,e.*h'el paaJ"d "Torero" itvocr van s.,al „aar Oost-Dnltaland voor hot „obolo dool. h.odh.vln- dor („nttoos^d®^ hiSdomis'wori afg'ï neven"democratische beginselen, te steunen. I worpen. Het nummer springconcours L 3. Z.K.H. Prins i fnt., 31 sec. dames. 12 hin dernissen, maximum hoogte 1.20 meter: 1. mej. E. S. Tak met „Gigolo", 4 fouten, 68 2/5 sec. SLACHTOFFER VAN GASONTPLOF FING OVERLEDEN Mevrouw Niemeyer uit Beilen, die Donderdagnacht door een gasontploffing in haar woning zware brandwonden op liep, is vanmorgen in het ziekenhuis te Assen overleden. BESSY KIVING 44 Edna nam van haar vinger de ring met de kostbare steen, die zoveel on rust had veroorzaakt en vervolgde: „U moet mij toestaan u de ring te rug te geven, die ik tot nu gedragen heb als teken van vriendschap en die nu niet langer mag behouden. „Vrede zij met u", dierbare vriend, Is de ernstige bede van mijn hart. Ons beider levenspad zal spoedig zo wijd uiteen gaan, dat wij elkander slechts zelden meer zullen zien. Maar geen van uw vrienden zal zich er dieper oververheugen te horen van geluk en uw voorspoed, want geen hunner heeft zoveel reden om u in dankbare herinnering te houden. Vaarwel, meneer Leigh. Denk aan mij niet anders'dan als aan een vriendin." Zij gaf hem een ogenblik haar beide handen, liet de ring achter in zijn hand en, met tranen in haar ogen, ging zij terug naar het feestterrein. Langzamerhand vulden groepjes vro lijk babbelende kinderen de vallei, roodwangige jongens, gekleed in wit linnen pakjes, met nieuwe strohoeden zwarte linten; blondharige meisjes, gestoken in vlekkeloze mouselinen omkranst met bloemen en vrolijke linten. Hun ogen straalden en hun lippen lachten, vrolijk uitbundig soms weerklonken hun vreugdevolle stem-1 windje, dat opstak van de met ster- men en in hun harten heerste geen ren bezaaide zuidelijke hemel. Het duisternis of schaduw. avondmaal was onaangeroerd, het zil- Het feest was een volkomen succes; verglanzig hoofd van de oude man zelfs de bange Jamie kweet zich met! rustte vermoeid op zijn verdorde hand meer gemak en gratie van zyn taak, en door een waas van tranen keken dan zyn vrienden hadden durven ho-|zijn zachte ogen naar het kerkhof pen. Alle toespraken en zangnummers werden hartelijk toegejuicht. Trotse ouders sloegen hun vrolijke kinderen gade met ogen vol tederheid, het hart van de jonge Meikoningin klopte van blijheid en triumf en zij zou haar bloemenkroon niet voor welke juwelen kroon ook hebben willen ruilen. Laat in de avond van die feestdag zat neer Hammond alleen onder de open waranda van zijn ouderwetse pastorie. De volle maan, die hoog boven de boogramen van de kerk stond, be scheen helder de marmeren grafmonu menten, welke de graven in regel matige rijen aftekenden. En de zilve ren stralen, glurend door de dichte klimopblaren die dfe houten kruisen omslingerden, vormden een grillig ara besk op de gladde gewreven vloer aan de voeten van de oude man. Dicht bij de leunstoel van de predi kant stond een kleine tafel, bedekt met een sneeuwwit kleed, waarop het avondmaal was neergezet, bestaande uit aardbeien, honig, brood, boter en melk. Aan zijn voeten lag een witte kat, zich badend in het maanlicht en spelend met een welriekend takje kam perfoelie, dat naar beneden hing bin- het bereik van haar pootjes. Het zwiepte heen en weer als een geurend wierookvat, bewogen door een zacht De boof loopt van stapel de kille grafstenen in avondglans de rust zijner geliefden aangaven. Zijn verleden was een schoon, wyd, vruchtbaar veld van heilige arbeid, overvloedig de belofte inhoudende van die profetische oogst, waarvan de engelen Gods de maaiers zijn; en zijn toekomst, waarvan de horizon reed§ omstraald was met het eeuwig- heidslicht, was ook van die „vrede, die alle verstand te boven gaat". Maar vanavond legden kostbare herinneringen hun kille vingers zijn hart en voor zyn ogen verrees het onuitwisbare bééld van andere Meidagen, lang, lang geleden, toen de prinses van zyn jongensdromen haar bloemenkroon had gedragen. En vele, vele jaren later toen, als koningin zijn huis en als trotse moeder zijner kinderen, zy had gestaan met haar bevende hand genesteld in de zijne, ademloos luisterend naar het Meidag lied van hun goudharige dochter. De zang van de zwarte lyster weer klonk nog steeds van het donzige nest van myrtebloesems en een geitenmel- kertje antwoordde vanaf een ceder op het kerkhof, toen het klappen van het tuinhek der pastorie de schuwe lijster opschrikte, die zich had genesteld in de klimopranken, die het hek omga ven. Mr. Leigh kwam langzaam het tuinpad op, dat was afgezet met rode en witte lelies, wier liefelijkheid, onverminderd door het loden gewicht der eeuwen, nog altijd de glorie Salomo overtrof. Toen hij de stoep opliep en zyn hoed afnam, stond de predikant op en zette een stoel voor hem neer naast de zijne. „Goeden avond, Gordon. Waar heb je je heel de dag verstopt? Ik dacht, dat je wel deel zou genomen hebben aan het kinderfeest en ik heb naar je gezocht in de mensenmassa." „Ik was ook van plan 't feest by te wonen, maar deze moreen gebeurde er iets, dat mij ongeschikt maakte voor het deelnemen aan de feestvreugde. Ik vond het daarom het beste mijzelf en mijn somberheid wat uit de buurt te houden." „Ik hoop, dat er niets ernstigs ge beurd is?" „Ja, iets dat dreigt al myn toekomst wensen te vernietigen en myn hele leven tot één grote teleurstelling te maken-. Heeft Edna u niets verteld?' „Zij heeft my niets verteld, dat be trekking had op jou, maar ik bemerk te wel, dat zij terneergedrukt en be droefd was over iets. Zij was afwezig en rusteloos en ging heel vroeg naar huis, zeggende dat zij moe was en hoofdpijn had". „Ik wilde, dat ik een beginsel van hoop had, dat haar hart ook pijn deed. Meneer Hammond, ik ben zeer onge lukkig en kom by u om troost raad. Natuurlijk hebt u al lang op; merkt, dat ik haar teder bemin, t__. ik van plan was, indien mogelijk haar tot mijn vrouw te maken. Ofschoon zij zeer schuw en teruggetrokken was en mij nooit enige aanleiding gaf om te denken, dat zij myn liefde beant woordde, dacht ik hoopte ik, dat zij mij niet zou afwijzen. En ik be wonderde haar terughoudendheid, want ik kon geen liefde waarderen, die de mijne al was, zonder dat ik er om vroeg. Vandaag roerde ik het on derwerp tegenover haar aan, zei haar, hoe mijn gehele hart haar toebehoor de, bood haar mijn hand en fortuin aan en werd op meest besliste wijze afgewezen. Haar hele wijze van doen meer nog dan haar woorden, bedroef den en ontmoedigden my. Zij toonde zo duidelijk, dat zy slechts vriendschap voor mij koesterde en zij sprak slechts haar leedwezen uit over het verdriet, dat zy my moest aandoen. Zij was lief en vriendelijk, maar, o zo ver nietigend beslist! Ik zag wel, dat ik niet meer plaats in haar hart innam, dan de lyster in de cederbomen daar ginds. En toch zal ik haar niet op geven; zolang ik leef zal ik vast blij ven houden aan de hoop haar eens voor mij te zullen winnen. Duizenden vrouwen hebben herhaalde malen een man afgewezen en tenslotte toch toe gegeven en hem aangenomen. En ik geloof niet, dat Edna de levenslange toewijding van een man kan weer staan". (Wordt vervolgd). Kort en Klein Sinds 1936 was het strafregister van de nu 30-jarige timmerman P. v. d. H. uit Breda even geregeld bijgehouden als een boekhouding. Er is nu in Hreda twee jaar tegen hem geëist o.m. wegens het lichten van offerblokken in 13 Bra bantse kerken. De 28-jarige M. B. uit Almelo, die gehuurde g oberen ver kocht, is gearresteerd. C. Comelisseil van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale en W. A. van het Schip van de R.K. bond van transportarbeiders zullen spreken op een congres van de internationale federatie van Chr. fabrieks- en trans portarbeidersbonden (van 19 tot 23 Sep tember in Straatsburg. Op 18 Octo ber wordt in Utrecht een buitengewone deputatenvergadering gehouden van de A.R. partij ter behandeling van verschil lende voorstellen van het centraal co mité. -fr Er waren gisteren al 50.000 be zoekers van de tentoonstelling Van de Wadden tot het IJ in Alkmaar, -fr De fregatten Van Amstel en De Bitter zijn gisteren voor vier dagen aan de Park kade in Rotterdam aangekomen, tot vreugde van de Ahoy'-bezoekers. -fr De traditionele dahliakeuring en -tentoon stelling in Haarlem wordt 8. 9 en 10 Sep tember gehouden. Het wordt prachtig, zo als altijd, jjc Het derde beroepsvervoerders congres van de Nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer Weg transport wordt op 23 Augustus in Am sterdam gehouden. Het waterleiding laboratorium Midden Nederland is gis teren in Bilthoven geopend, Op de komende Utrechtse najaarbeurs (514 September) exposeert men voor de eer ste maal sinds de bevrijding een uitge breide collectie losse, geslepen diamant. K.L.M. behoeft armslag Om te kunnen uitbreiden. In de M. v. A. op het, door de Eerste Kamer uitgebrachte voorlopig verslag op de wetsontwerpen betreffende de finan ciële hulp van het Rijk aan de K.L.M.. zeggen de ministers van Verkeer en van Financiën, dat men. met het oog op de uitbreiding, die het K.LM.-luchtnét in toekomst nog dient te ondergaan, reke ning houdt met een geleidelijke groei de K.L.M. van ten hoogste 10% per jaar. Een deel van deze uitbreiding zal kunnen worden opgevangen door het be staande apparaat, door verhoging van de intensiteit van het gebruik daarvan, wat tevens de rentabiliteit ten goede zal komen. Indien echter bliHrt, dat de uitbreiding ten-volle verwezenlijkt kan worden, zul len enkele nieuwe productiemiddelen moeten worden aangeschaft. Voor de periode tot en met 1952 zijn hiervoor gel een totaal bedrag van f 26>-i millioen uitgetrokken. Daarvan is f 21 millioen geraamd voor de mogelijke aan schaffing van vijf vliegtuigen, gerekend naar de thans geldende prijzen. De overige f 5^4 millioen dient voor de in vestering in andere activa, nodig in ver band met de vergrote bedrijfsomvang. Telkens als de K.L.M. gelden aanvraagt aor uitbreiding van haar apparaat, zal de regering nagaan, of die uitbreiding nodig en verantwoord is. in verband met de bereikte bedrijfsresultaten. Om de K.L.M. in staat te stellen, de ontwikkeling het luchtverkeer op de voet te kun- volgen, is de mogelijkheid voor tijdige investering nodig. Voor zover financiële consequenties tegenvielen, zijn die verminderd of ge corrigeerd. Z» is van het kantoorgebouw in Den Haag een deel aan derden ver huurd, terwyl de indertijds noodzakelijke opleidingsinternaten thans zijn opge- Het bedrag dat aan de K.L.M., na aan neming van de wetsontwerpen, kan toe vloeien bedraagt f 80 millioen. Walcheren wordt weer een goed land Herverkaveling schiet hard op. Met de uitvoering van het gigantische karwei van de herverkaveling van Walcheren worden goede vorderingen gemaakt. Men werkt volop aan de aanleg van wegen en draineerbuizen. Nog dit jaar komen in de Zuidwatering vrijwel alle nieuwe wegen geheel klaar, in de Noordwatering de meeste nieuwe en in de Oostwatering vele. De hoofdwater gangen zijn voor het merendeel gereed en tientallen bruggen zijn gebouwd. Veertig km weg is reeds beplant. Men tracht eind 1952 met de aanleg van wegen en waterlopen nagenoeg klaar te zijn. In de a.s. winter wordt begonnen met de toewijzing van kavels aan de land bouwers. voorlopig alleen in de Zuid watering. Vroeger lagen daar 433 per ceeltjes. Nu komen er ongeveer 60 kavels goede bouwgrond. Er zijn uit dit gebied genoeg boeren naar de N O. Polder ver trokken om de sanering te kunnen doen slagen. (De kosten van deze herverkave ling zyn geraamd op ƒ63 millioen.) Gedrag van publiek door Staatsbosbeheer gelaakt Het jaarverslag over 1948 van het Staatsbosbeheer gewaagt ran beschadi gingen door het publiek, vooral bij Apel doorn. Arnhem en Haarlem. De domeingronden van het Staatsbos beheer besloegen in 1948 een oppervlakte van 62.700 ha. Er werd 2.59 ha woeste grond bebost, terwijl 385 ha werd herbe- bost Van de 5200 aanvragen om een rijkssubsidie voor herbeplanting van door oorlogsschade getroffen bossen enz. wer- er 3900 behandeld. Daarvoor werd 6,8 millioen aan subsidie toegezegd. Hiervoor is of zal worden beplant een oppervlakte van 14 000 ha bos en 2600 km weg- of laanbeplantingen. De N.V. Maatschappij Amsterdams Goederen Vervoer zal dit jaar, door de hoge belastingdruk en het uitstel der huurverhoging, geen dividend uitkeren. - De aandeelhoudersvergadering van Dikkers N. V. te Hengelo besloot het dividend over 1W9 vast te stellen op 8 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 5