JMettnre £eii!srl)e (üouranl De Koninklijke Prins heeft het ontslag der Belgische regering aanvaard Wie zal als kabinetsformateur de leiding krijgen? Assemblée aanvaardt zijn plan voor Europese legermacht Koningin zal Zeven Provinciën te water laten Aanmelding voor Korea mogelijk tot en met 21 Augustus Wist U Democratie ZATERDAG 12 AUGUSTUS 195B BUREAUX: üogewoerd 103 Dir. eD redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN 11ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELllK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken rStaatwst!rtj h nga hert la Ugljeospctt" Een en dertigste laargang No 8193 „Heel Kaanada is van maan 1" Dag van historische betekenis Nadat de Belgische kabinetsraad gistermiddag in vergadering bijeen was gekomen, heeft de eerste minister, Duvieusart, het ontslag van zijn regering aangeboden. De Koninklijke Prins, het nieuwe staatshoofd, aanvaardde dit ontslag en verzocht tevens, dat het demissionnaire kabi net de lopende zaken zou blijven behartigen. Direct begon het polsen over het vormen van een nieuwe regering en de voorzitters van Kamer en Senaat, namelijk Frans van Cauwelaert en Paul Struye, werden door de Koninklijke Prins ontvangen. Vandaag komen de leiders der socialis tische, liberale en katholieke C.V.P.-partijen aan de beurt. Vanzelf sprekend is het van groot binnenlands, maar ook van buitenlands belang, dat België zo spoedig mogelijk een nieuw kabinet heeft. Als for mateur wordt o.a. de minister van Financiën, Jean van Houtte, genoemd. Het doet enigszins verdacht aan, dat juist de socialisten zich thans opwerken als kampioenen voor de Belgische een heid. Max Buset, de voorzitter der so cialistische partij, kwam op de proppen met het volgende adres: De socialisten verklaren, dat z-ij samen met de andere partijen aan het nieuwe staatshoofd hun voHedige medewerking zullen verlenen en zich beijveren zullen, om de een dracht van alle Belgen rondom de troon te verwezenlijken. Ja, zeggen de socialisten, de troons bestijging van' Prins Boudewijn moet in een sfeer van eensgezindheid en rust kunnen plaats vinden. Zij, de socialis ten, danken voor het gebaar, waardoor België in de gelegenheid werd gesteld, zijn vertrouwen in de toekomst te be houden. En dan als klap op de vuurpijl: „Het land heeft zojuist een ernstige cri sis doorgemaakt en moge deze dag alle haat uitwissen". heel bezet e Blokland w; Kardinaal v plaats i „God bescherme België" Koning Leopold heeft de Belgen en vooral zijn aanhangers verzocht, zich eensgezind rondom zijn zoon Boudewijn te scharen Zelf, zo verklaarde hij in een rede, vergeet ik mijn eigen persoon en denk slechts aan het belang van het land. Hij dankte de duizenden Belgen, die met zulk een vuur hun trouw tot uitdrukking brachten en hoopte, dat deze gevoelens van aanhankelijkheid zouden worden overgedragen op zijn geliefde zoon. Het is noodzakelijk, aldus de vorst, het verleden te vergeten en slechts aan de toekomst te denken. De Belgen dienen zich te verzoenen rondom de Koninklijke Prins, die de eéhhéïfl van nei ikuc en ne traditionele instellingen moet belichamen, welke sedert 120 jaar de onafhankelijkheid en de welvaart van het vaderland hebben verzekerd. Voor zijn radiorede had Koning Leo pold zich met een boodschap tot de volks vertegenwoordigers géwend. De tekst van 's Konings toespraak werd besloten mét de smeekbe'de: „God bescherme België." Drie op twee stoelen...I Wij komen thans nog iets uitvoeriger terug op de plechtigheid van de eedsaf legging door Prins Boudewijn, waarvan wij het voornaamste gisteren reeds Had den vermeld. Op het plein vóór het Pa: leis werd hem een eresaluut gebracht. Ondery geestdriftige toejuichingen van. een enorme mensenzee begaf de Prins" zich door de, met vlaggen versierde, straten naar het Parlementsgebouw, waar bijzondere veiligheidsmaatregelen geno men waren. De 387 parlementsleden konden allen een plaats vinden, doordat elke drie af gevaardigden op twee stoelen gingen zit ten. Het verhaal zegt niet, dat er precies telkens één katholiek, één liberaal en één socialistisch parlementslid naast elkaar op die twee stoelen zat! Ook de diplomatieke tribune was ge- behalve Jhr Beelaerts van ook-de Belgische primaat, a Roey, aanwezig. Deze nam vergulde zetel, rechts de Koninklijke Prins de eed zou afleggen. Alle afgevaardigden verhieven zich van hun zetels, toen de Prins binnen trad en hij maakte, ondanks zijn jeugd, een zelf verzekerde en kalme indruk. Nadat de voorlezing van het decreet inzake de machtsoverdracht had plaats gevonden, antwoordde Prins Boudewijn met deze woorden: „Ik voeg mij naar de wens der vergadering," Van het schandelijke inci dent, waarbij een communist: „Leve de Republiek" riep, hebben wij reeds mel ding gemaakt, maar gelukkig werd dit rode protest door een minutenlange hulde overstemt Na de rede van Van Cauwelaert voeg den de voorzitters van Kamer en. Senaat zich bij de Prins deden, hem uitgeleide de deur van het Parlementsge bouw. België was een nieuw tijdperk in getreden Brits parlement komt maand vroeger bijeen De Britse regering heeft besloten het Britse parlement op 12 September a s. bijeen te roepen, om de stand der lands verdediging te bespréken. Dit is een maand vroeger dan de oorspronkelijke datum. Deze beslissing is het resultaat van een in allerijl belegde kabinetsver gadering, welke gistermorgen werd ge houden en ook door de leiders der Britse itrijdkrachten werd ^bijgewoond. De ver wachting is, dat op deze vergadering be langrijke besluiten betreffende de defen- genomen zijn. Zo meent men. dat o.m. verlenging van de dienstplicht van 18 maanden tot twee jaar zal worden be- AttW hoor ontvangen. Kroonprins Boudewijn steekt zijn rechterhand op tijdens de beëdigingsplech tigheid voor de beide Kamers van het Nationale Parlement in Brussel en daarmee was hij koninklijke Prinsr" geworden Bruins Slot stelt vragen over Bertha Hertogh Het Tweede Kamerlid dr Bruins SI (A.R.) heeft minister Stikker schriftelijk gevraagd naar de juistheid van enkele der belangrijkste berichten over Bertha Hertogh. „Is de minister niet van me ning, dat Nederlandse ouders, die niet ontzet of ontheven zijn uit de ouderlijke macht, een onvervreembaar recht hebben op de verzorging en opvoeding van hun minderjarige kinderen?" Hij vraagt stap pen bij de Britse regering, opdat dit kind, ongeacht het te Singapore geldende recht, onverwijld aan de ouders worde teruggegeven. Amerikaanse luchtmacht roept 50.000 reservisten op De Amerik. luchtmacht heeft 50.000 re- ervisten onder de wapenen geroepen, al dus is te Washington meegedeeld. Tegen hét najaar verwacht de luchtmacht 8000 ifficieren en 42D00 manschappen in ac- ieve dienst te hebben. Het leger roept 9444 reserve-officieren op. Voor een milliard bollen over de grenzen Duitsland weer belangrijke klant. De Nederlandse bloembollenhandel zal i de loop van dit jaar ruim 40 millioen kilo bollen exporteren. Deze uitvoer be tekent een bedrag van meer dan eer milliard gulden aan deviezen. De uit voer is..vergeleken bij die van 1949. met 15 procent gestegen, voornamelijk dank zij de reclame, die het Centraal Bloem bollen Comité in tientallen landen heeft gehouden. Vooral in Amerika en Duits land had het comité succes. Duitsland plaatste voor 1950 zeer grote orders; 50 pet van de export moet daarbij vooruit betaald worden. Churchill te Straatsburg iavoriet In twee jaar tijds kan sterk deiensiesysteem worden opgebouwd De Europese Assemblée te Straatsburg heeft gisteravond met 89 tégen 5 stemmen en 27 onthoudingen, een voorstel van Churchill aangenomen tot vorming van een verenigd Europees leger. De desbetreffende motie ontving geen steun van de meerderheid der Labour-afgevaardigdeii, van de Ieren, de Scandinaviërs- en de .Duitsers. Alle Nederlandse afge vaardigden spraken zich evenwel vóór de motie uit.. Deze beslissing werd genomen, nadat het vierdaagse debat was besloten met een Ierse „oorlogsverklaring" aan het adres van Albion. Eerder had. in symboli sche zin, Churchill met de vuist op de tafel geslagen. Europa, zo ver klaarde hij, heeft geen ogenblik meer te verliezen, ook al bestaat de kans, dat Stalin niet tot de aanval overgaat. Wij verkeren in groot ge vaar, maar warden beschermd door de atoombom! Merkwaardig, dat van de vijf tegen stemmers er vier Ieren waren en een Brits socialist. Tot degenen, die zich van stemming onthielden, behoorden de leden der Britse Labourparty, op Ronald Mackay na, en de Zweden. Toen gebeur de het: Zodra men tot de stemming wil de overgaan, stonden de afgevaardigden van Eire (Ierland) als één man op en brachten een half uur lang de hier niet terzake doende kwestie van de verde ling van Ierland ter tafel. Zij bestempel den Engeland als een „bezettende mo gendheid" en verklaarden daarom, niet vóór het voorstel van Churchill te kun nen stemmen. Op grond van het resultaat der stem ming, gaat Churchills motie thans naar het ministerscomité van de Raad van Europa. Dit zal nu beslissen of zijn reso lutie al dan niet aan de nationale parle menten zal worden doorgezonden. Van de Duitsers dit is zeker nog van belang stemden von Brentano vóór, doch anderen, onder wie de socia listische leider, Schmid, onthieldén zich.. Wij herinneren eraan, dat de motie van Churchill de onmiddellijke vorming van een verenigd Europees leger bepleit, onder het gezag van een Europese minis- to van Defensie. De grote Britse staats man heeft echter in zijn rede doen uit komen; dat hij zichzelf niet als candidaat beschouwt voor deze belangrijke post. Nóg is het tijd...! Churchill wil ook Duitsland opnemen in de lijst van landen, die zouden moeten bijdragen tot de vorming van een Europees leger. Ook al had hij Duitsland „bij vergissing" niet in zijn rede genoemd. Hij herstelde deze fout echter, door een van zijn assistenten aan de pers te. laten mededelen, dat hij ook Duitsland op he, oog had. Churchill wil derhalve, dat er in de kortst moge lijke 'tijd eên Europees defensief front Wórdt gevormd, en Engeland en Ameri ka een flinke legermacht naar het vaste land züllen zenden. Aan Frankrijk de eer, zijn beroemde legers weer tot leven te brengen en ook Italiaanse, Griekse. Turkse, Scandina vische, Belgisohe en Nederlandse troe pencontingenten zijn uiterst welkom. Gezien de dreigende aggressie is het 'de 'vraag, of Europa nog niet te laat is, maar v.olgens Churchill is Europa nooit te laat, omdat Amerika een grote voor sprong heeft -met de atoombom. Het gebruik van dit machtige wapen. i speciaal ge- LOOS ALARM J?EN paartje en een oud-marineman, die gistermiddag aan het Bloemen- daalse strand lagen te genieten, be weren omstreeks kwart voor vijf een vliegtuig in zee te hebben zien stor ten. Zij zagen het zo duidelijk, dat zij er niet aan twijfelden of ook de kustwacht en anderen zouden het hebben gezien. Zij haastten zich dan ook niét om alarm te slaan, maar ze bleven op het strand om de reddings pogingen, „die nu wel zouden wor den gedaan", goed te kunnen volgen. Pas een half uur later vertelde de jongeman het aan de houder van een consumptietent. Die moest toch siga retten kopen en zou onderwijl wel even de kustwacht waarschuwen. Dit is ook inderdaad om zes uur gebeurd. De kustwacht wist nergens van, maar zette het volledige reddingsapparaat in actie. De reddingboot Neeltje Jacoba en een loodsboot voeren uit en een Mitchell van Valkenburg steeg op. Maar geen spoor. Drie schepen, die vlak bij de plaats heb ben gevaren waar het vliegtuig zou zijn neergestort, vielen binnen, maar de stuurlui hadden niets gemerkt. Geen enkel ander schip heeft alarm gemaakt. De rijksluchtvaartdienst, noch de Engelse autoriteiten misten een vliegtuig. Dus zal het wel ge zichtsbedrog zijn geweest. Matig succes met radio-oproep voor militairen ,'t Is ongehoord Eerste smaldeel van Marine groeit Kiel van de kruiser werd al in 1939 te Rotterdam c/elegd H.M. de Koningin zal de tewaterlating verrichten van de nieuwe kruiser De Zeven Provinciën, op 22 Augustus op de werf van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Ook Prins Bernhard andere binnen- en buitenlandse autori teiten zullen aanwezig zijn. De Zeven Provinciën behoort tot het smaldeel van de Kon. Marine, dat 1953 gereed moet zjjn. Van dit. smaldeel zullen ook deel uitmaken de lichte krui ser De Ruyter, die waarschijnlijk midden 1951 op de Rotterdamse Droogdokmaat schappij van de helling zal glijden, het liegkampschip Karei Doorman. zee on derzeebootjagers en een werkschip. Reeds op 5 September 1939 werd bij Wilton-Fijenoord de kiel voor de Zeven ZJK.H. Prijis Bernhard neemt hier met .Agenda" feilloos een hindernis tijdens het springconcours op het nationale concours hippique, dat de Zuidhollandse Jachtvereniging t.g.v. haar 35-jarig jubileum in Den Haag houdt Plan om goudschip te zoeken is gereed De onlangs in de Zaanstreek opge richte N.V. Renate Leonhard-, tot berging de goudschat van het in 1917 bij Den Helder getorpedeerde Duitse schip naam, heeft thans het ontwerp bergingsplan en een situatietekening het wrak gereed. Nu tracht geld .te krijgen. 100.000 Poolse ex-soldaten in Engeland bereid te vechten Generaal Anders, tijdens de oorlog be velhebber in de Poolse „expeditionnaire macht", heeft iii Londen verklaard, dat 100.000 Poolse ex-soldaten in Engeland bereid gevonden worden in geval nood te strijden. -Volgens Anders v 200.000 Poolse ex-soldaten na de oorlog buiten Polen gebleven. aldus de Brit, zou het Russische regiem op zijn grondvesten doen schudden en het verbreken der verbindingen zou het Russische volk er wel eens toe kunnen brengen, zich te bevrijden vin een tyrannie, die veel erger is dan de knoet der Tsaren. Verspil dus geen tijd meer. aldiu Chur- ohill en bouw in twee jaar tijdi een sterk defensief-systeem op. Prinses viert verjaardag in familiekring Met het oog op de a's. 70ste verjaar dag van Prinses Wilhelmina brengt haar particuliere secretaresse in herinnering, dat de Prinses vanwege haar leeftijd en de vele vermoeienissen, die een feestvie ring voor haar zouden medebrengen, haar verjaardag, evenals het vorige jaar het geval was, enkel in de familiekring wil gedenken en deze verder in alle stilte wil laten voorbijgaan. Provinciën gelegd. Het schip werd daags voor Kerstmis 1944 te water gelaten. De vijand zag geen kans meer, het naar Duitse haven te slepen en wonderlijk ge noeg werd het ook niet in de Nieuwe Waterweg tot zinken gebracht. De Zeven Provinciën heeft een lengte van 187 meter, een waterverplaat'sing 8.500 ton en een machinevermogen 80.000 P.K. Het haalt 32 knopen (58 km) per uur. Het wordt bewapend met acht kanonnen van 15,2 cm, acht mitrailleurs van 57 mm en acht mitrailleurs 40 mm. De kruiser krijgt een bemanning bijna 1000 koppen. Om hen behoorlijk onder te brengen is er gewoekerd met de ruimte. Bij de maaltijden zal het cafetariasysteem worden toegepast, daar „baksgewijs" eten niet mogelijk is. Aan wezigheid van water of rook in een der compartimenten wordt geregistreerd in de scheepsbeveiligingscentrale. Het schip heeft een pantsergordel van 75 mn geen enkele patrijspoort, zodat men steeds met kunstlicht zal moeten stellen. Taxichauffeurs staken in Amsterdam Amsterdamse taxi-chauffeurs, die loons verhoging eisen en vannacht vergader den, zijn vandaag in staking gegaan, daar toe opgewekt door een actie-comité. De erkende vakbonden steunen de staking Ta een goede tijd in de eerste jaren de bevrijding zijn de inkomsten de taxi-chauffeurs steeds lager gewor den, vooral omdat zij het voor een groot deel moeten hebben van het aantal afge legde kilometers en de fooien. Volgens velen is de situatie kritiek. Er worden thans landelijke besprekingen gevoerd tussen werkgevers, werknemers, de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars. Inmiddels is in Amsterdam, na overleg o.a. met de werknemers, besloten tot tariefsverhoging. Vele taxi-chauffeurs vreesden echter een 6terke vermindering van het aantal ritten. Op voorstel va burgemeester werd een proeftijd van maanden vastgesteld, maar daar nam het actie-comité geen genoegen mee. stakers eisen een vast loon van 36 per week, twee procent vacantietoeslag controle op het dienstrooster. Vanmorgen zijn in Amsterdam onge veer 65 taxi's op straat gekomen. Dat zijn z g. eigen rijders. De stakers zijn volgens de directies in de minderheid, maar veel chauffeurs durven niet uit te rijden uit angst voor molestatie. Vooral de eigen rijders zijn bang dat de wagens, die vooi hen een kostbaar bezit vormen, bescha digd zullen worden. TWEE COMPAGNIEËN VAN 200 MAN Bezoldiging wordt geregeld volgens de thans in Indonesië geldende schaal "l^OOR VRIJWILLIGE UITZENDING naar Korea kunnen officieren en onderofficieren van 19 tot 35 jaar en manschappen tot 30 jaar die tenminste 12 maanden militaire dienst hebben verricht, zich tot en met 21 Augustus aanmelden. In aanmerking komen zowel beroéps- en reservepersoneel als dienstplichtigen, die al dan niet onder de wape nen zijn. Voor de Kon. Landmachtcompagnie bovendien vrijwilligers, oud-OVW-ers en militairen met kort dienstverband. De mariniers compagnie en de landmachtcompagnie zullen beide uit ongeveer 200 man bestaan. Voor de landmachtcompagnie kan men zich persoonlijk -of schriftelijk aanmel den bij de reserve-majoor J de Groot Casuariestraat 16. Den Haag, iedere werk dag tussen 9 en 5 uur en 's Zaterdags tot 12 uur. Bij schriftelijke aanmelding moet men opgeven: geboortedatum, rang en functie, vroeger of tegenwoordig militair onderdeel,- gehuwd of ongehuwd, naam en adres.. Zij, die thans onder de wape nen zijn moeten de schriftelijke aanmel ding inzenden via hun compagniescom mandant DAT men in Engeland tengevolge de vleesschaarste, thans allerlei vreemde vleesgerechten opdient, zoals' gebraden walvis, gebakken snoek, pinquin-ragout - -ï antilopen-croquet. DAT de rechter te Bayonne (Fr.) de dierenbescherming, die vier jonge stie renvechters had aangeklaagd wegens wreedheid tegenover huisdieren, in het ongelijk stelde, daar volgens de rechter n stier helemaal geen huisdier is. DAT er blijkbaar heel wat Nederlan ders omroeper willen worden bij de Ca nadese radio, daar er ruim 1500 sollicita ties binnen kwamen op de advertentie in de Nederlandse dagbladen, waarin mede werkers werden gevraagd voor de Neder landse afdeling van deze omroep. DAT minister Spitzen gisteren op Schiphol het college van adviseurs deze luchthaven installeerde, als loper van. de raad van beheer der op te richten N.V. DAT een automobilist, wiens wagen In het buitenland wordt gestolen, dubbel- zwaar gedupeerd is, daar hij niet alleen zijn auto kwijt is, maar bovendien invoer rechten moet betalen, omdat hy „in ge breke" bleef, de auto weer uit te voeren DAT de A.N.W.B. daarom alle auto mobilisten met klem waarschuwt, in het buitenland nergens onbeheerd een wagen te laten staan en vooral geen documenten in de auto te laten liggen. DAT in Trojhi, bij Florence in Italië. 100 mensen voedselvergiftiging kregen door het eten van ondeugdelijke ijs en zelfs een paar ernstige gevallen bij zijn. 'een aanwezig zijn, kunnen zich de marinierscompagnie melden bij hun commandant. Gewezen oorlogsvrijwilli gers en dienstplichtigen van het korps mariniers, die niet in werkelijke dienst zijn, alsmede mariniers, die met verlo! zijn, kunnen zich persoonlijk of schrifte lijk opgeven- bij de commandant van het korps mariniers, Westplein 12 te Rotter dam, mét vermelding van stamboeknum- De bezoldiging wordt voor de mari nierscompagnie van de datum van ver trek tot de terugkeer geregeld volgens de thans in Indonesië geldende schalen. V de Kon. Landmachteompagnie wordt l overeenkomstige regeling getroffen. Deze ligt hoger dan de bezoldiging van de Landmacht in Nederland. Voor minderjarigen is schriftelijke toe stemming van de ouders of voogden nodig. Gegadigden, die niet behoren tot het beroepspersoneel, moeten een ver- bandakte tekenen, waarbij ze zich ver binden. vrijwillig in werkelijke dienst te komen. Opgave als gegadigde geeft geen recht op s ning. Steenkool op 1480 meter Sij een proefboring aan de rand van Zaandam is op 1480 meter diepte het ko- lenhoudende carboon aangetroffen. Tot op 1680 meter werden laagjes steenkool 2 tot 70 cm aangeboord. Vijf jaar heeft de wereld in vuur en 'lam gestaan, is er een nameloze ellende ver de mensheid uitgegoten, hebben de volken zich tevreden moeten stellen met zweet en tranen. Dat alles heeft men ver dragen. omdat men ondanks alles leefde in de hoop, dat aan de dictatuur en het daardoor ontketende geweld toch een maal een eind zou komen, omdat men verwachtte, dat er weer vrijheid zou heersen op aarde. In de strijd tegen de dictatuur begon men de rechten van de mens nader te omschrijven, werd de handhaving van de democratie al meer de inzet. Democratie werd de verzamelnaam voor allen, die Hitier gram waren, al zagen velen terdege in, dat onder de noemer democratie zeer heterogene ele menten werden samengebracht. Na die vijf jaar zijn er weer vijf jaar voorbij gegaan. De strijd tussen dictatuur en democratie is niet ten einde. Het front is verlegd, de strijdmiddelen zijn veran derd, maar de strijd is dezelfde. Het heeft er soms de schijn van, dat de dicta tuur, die destijds te Jalta binnen het democratisch front zijn eisen stelde, nu de pas markeert en de route uitstippelt. En al is het dan zo, dat die pas niet werd overgenomen en die route niet werd ge volgd, het was toch wel zó. dat de demo cratie haar eigen weg niet volgen kon. De dictatuur was steeds een slag voor. De Balkan met uitzondering van Grie kenland ging verloren. Hongarije en Tsjechoslowakije werden volksdemocra tieën en gaven daarmee de democratie prijs. De grote Westerse democratieën stonden machteloos, ook al omdat ze tegen de methode van de dictatuur niet dezelfde methode konden stellen. Korea is het jongste bewijs. De demo cratie, hoe krachtig haar woord ook was, stond ook hier van meet af aan weer in het defensief. De eerste klap was voor de dictatuur, ook omdat de demo cratie haar vroegere kansen niet vol doende had benut Is het dan te verwon deren, dat men zich afvraagt of de demo cratie nog wel voldoende vitaliteit heeft om de strijd te winnen? Maar er is meer, dat de indruk ves tigt, dat de democratie bezig is zichzelf te overleven. Ook binnen de landen, die in tegenstelling met Rusland wel tot de democratieën gerekend mochten worden, werd de democratie eveneens geweld aangedaan. België, we schreven daarover reeds eerder, is hier het jongste bewijs. Een minderheid legde daar met geweld zijn wil aan heel een volk en aan de Koning op. In naam der democratie, o zeker, maar in werkelijkheid verengde men de democratie, waarin aan heel het volk invloed op de regering wordt toe gekend, tot iets, waarin de gewelddadige minderheid het voor het zeggen heeft. Deze in wezen revolutionnaire idee werd gesanctiönneerd door vele democraten n landen, ook te onzent. Koos Vorrink verdedigde de buiten-parlemen taire actie van Spaak als laatste redmid del ter bescherming van de rechten der (binderheid. Dat recht der minderheid was dan, dat men de Koning op een reeks van zakelijke gronden niet wenste. Het verschil met de dictatuur was vol gens Vorrink, dat hier werkelijke bezwa- >n waren, terwijl de communisten be varen maakten, terwijl ze er niet wa- Daarmee Is men toch eigenlijk naar de dictatuur overgelopen en valt het dan te verwonderen als sommigen vandaag In zulk een democratie geen vertrouwen hebben als grote opponent tegen de dicta- Hoe is het in ons eigen land gegaan met de democratie? Is daar sinds de we reldoorlog de rechtmatige in loed van het volk niet beknot? Heeft men daar alles in naam van de democratie en van de vernieuwing het volk niet heel eenvou dig voor onmondig verklaard door het zijn stemrecht te onthouden? Heeft men sok in ons land de basis voor democra tie, d.i. de wet en het geschreven recht, niet telkens losgelaten om zich te laten leiden door de omstandigheden? Is men zo ook niet terecht gekomen in de dyna miek van de revolutie en dus van de die- Men kan moeilijk volhouden, dat de democratie triomfen vierde in ons land. toen de meerderheid het recht van de minderheid negeerde. Toen was het hoog ste van de democratie, dat men die min derheid aanhoorde, maar meer ook niet. Gelukkig had die minderheid nog zo veel gevoel voor democratie, dat ze geen buiten-parlementaire actie ontketende, dat dus de rust gehandhaafd bleef. Maar pochen op de democratie kan ien ook in Nederland niet. Moet men nu spreken van een débacle der democratie? Heeft de democratie werkelijk afgedaan? Moeten we dan maar overgaan naar de dictatuur? Of is het misschien zó, dat wat we voor de democratie hebben aan gezien, in werkelijkheid geen democratie was? Allemaal vragen, waarover we de volgende week nog wel iets willen zeg gen. maar wie in de wereld rondziet, die It dat de democratie hard op weg is haar specifiek karakter te verliezen. Dat is een politieke kwestie, maar ook een geestelijke. Wie strijden wil voor de rechten en vrijheden van de mens in deze wereld, zonder dat hij tegelijkertijd erkent, dat die mens'in alles afhankelijk is van God, die vervalt uiteindelijk in de dictatuur. Skeletten onder verkeersknooppunt te Utrecht Op het drukste verkeersknooppunt te Utrecht, het Leidseveer. is tijdens graaf werkzaamheden voor de riolering een groot aantal mensenbeenderen aangetrof fen, vermoedelijk afkomstig van het kerkhof van een ziekenhuis, dat er van 1504 tot 1820 moet hebben gestaan. De Amerikaanse veiligheidsdienst heeft opnieuw iemand gearresteerd, die ervan beschuldigd wordt spionnage voor de Sowjet-Ume te hebben verricht. Het is ide 34-jarige mevrouw Ethel Greenglass Roosenberg. een zuster van de onlangs gearresteerde spion Greenglass. WEERBERICHT Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt, Half tot zwaar be wolkt maar op de meeste plaatsen nog tot het einde van de middag droog weer. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). Zondag: zon 5 20-20.09. Maan 4.30-20 27. Maandag: zon 5.21-20.07. Maan 5.55-30 41i 13 Aug. NJL, 20 Aug. EJC

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1