Jlicumc £riitsr(jc (Courant Vier schepen varen militairen thuis Kroonprins Boudewijn wordt het nieuwe Belgische staatshoofd De machtsoverdracht had vele voeten in de aarde Noord-Koreaanse troepen gaan Tsjindjoe ontruimen Engeland vraagt rapport van gouverneur over Bertha Witst U Overdracht van Nieuw-Guinea aan R.I.S. strijdig met bevolkingsbelang Europese minister voor Defensie gevraagd, v.g.g.v. DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1950 BUREAUX, liogewoerd 103 Dir en redactie: Tel 2040» Abon nementen. Tel 22710 Advertentie- afdeling: lel 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. i/EHTirrvi i iCM io_5.,.. Een en dertigste jaargang No 8193 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEL1IK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatrastlcfc Is «fietlma tngn bert to tcgtfeospoet" Resultaat van het Kameidebat De Belgische Kamer heeft het wetsvoorstel betreffende de machtsover dracht aan kroonprins Boudewijn aanvaard. Daar was echter een debat voor nodig, dat meer dan negen uur duurde. Een 23-tal volksvertegen woordigers moest zijn hart luchten. Het resultaat was, dat de Kamer het westvoorstel met 165 tegen 27 stemmen, bij 7 onthoudingen aannam. Onder de tegenstemmers bevonden zich 26 rooms-katholieken en 1 libe raal. Onder degenen, die zich van stemming onthielden, waren 5 rooms- katholieken en 2 communisten. De rooms-katholieken (C.V.P.) oefenden felle critiek uit cp de revolutionnaire methoden van de socialisten en stemden slechts vóór, omdat zulks de wens van koning Leopold was. De tegenstemmers der katholieken (C.V.P.) legden er de nadruk op, dat zij ook thans niet^wensten te buigen voor het gewelf der linkse partijen. Het wetsontwerp wordt vandaag door de Senaat behandeld en morgen komen beide Kamers in verenigde zitting bijeen. Kroonprins Boudewijn zal dan als het nieuwe Belgische staatshoofd worden beëdigd. Men verwacht, dat koning Leopold en kardinaal van Roey radiotoespraken zul len houden, waarin zij zullen aandringen Op nationale verzoening en eenheid rond- ti de troonopvolger. Bij het debat heeft de rapporteur Hum- let van de C.V.P. verklaard, dat het amendement, op grond waarvan de over dracht der koninklijke bevoegdheden slechts voor een jaar zou gelden, door de bijzondere commissie was verworpen. De [afgevaardigden Verbist en Lambotte, bei- veneens van de C.V P., hekelden op achrpe wijze de houdjng der socialisten. Heftig tumult Lambotte wees erop, dat België sedert 130 voor het grootste gevaar in zijn ge schiedenis had gestaan. De mars naar Brussel zou een burgeroorlog hebben ont ketend en dit had de vorst niet gewild. Niettemin, oordeelde hij. kleeft er bloed in de handen der socialisten. Deze uitlating was het sein tot een hevig tumult, waaraan de voorzitter, Frans van Cauwelaert, slechts met veel gehamer een einde kon maken. Hij dreig de dc vergadering te schorsen. De recht- volksvertegenwoordieer, Lambotte, had blijkbaar een gevoelige rode snaar getroffen. „Moordenaar" klonk het van banken der socialisten en commu- Vingers werden uitgestrekt naar de mi- jcïster van Binnenlandse Zaken, Albert de [Vleeschauwer. die doodsbleek, maar met iwen armen ïn de regéringsbanken zat. Het was een onverkwikkelijk toneel geen reclame voor het buitenland, aangezien zich op de overvolle diploma tieke tribune o.a. de Amerikaanse ambas- ïadeur. Robert Murphy, bevond. Toen de voorzitter er eindelijk in slaagde, zich verstaanbaar' te maken, schreeuwde hij, •er dan genoeg van te hebben en de Kamer te zullen verlaten. verbanning De socialist Max Buset. verlangde van de C.V.P. te vernemen, of zij voornemens de op 1 Augustus aangegane vèr- bintenissen volledig na tg komen. Dan zouden de socialisten tegenover de,koning een „menselijke houding" aannemen en Indien hij eenmaal afgetreden was, zou irst zich kunnen vestigen waar hij wil. Maar koning Leopold zal dan geen politieke rol meer mogen spelen en zich Goudvelden in Suriname v/orden onderzocht Uit het Welvaartsfonds voor Suriname al een bedrag van f 33.000 beschikbaar worden gesteld om de goudvelden in Sa- rakreek te onderzoeken op goud en kya- Het onderzoek geschiedt door de Surinaamse Bosarbeidersbond. Het onderzoek naar goud verloopt gunstig. Mocht dat naar kyaniet geen re sultaat opleveren, dan behoeft de lening terug te worden betaald. strikt moeten onthouden .van deelneming aan openbare gebeurtenissen. Prins Boudewyn. aldus Buset, zal de zelfde status moeten krijgen als prins regent Karei had en al deze punten waren door de bijzondere commissie met alge mene stemmen aangenomen. Na het aftreden van de vorst, zijn de socialisten bereid met de katholieke C.V.P. samen te werken'. Uit het betoog van Max Buset moet men wel concluderen, dat er van een nieuwe verbanning van koning Leopold geen sprake zal zijn. De katholieke C.V.P.-leden blijven ech ter verbitterd en zij gaven dan ook op geen enkele wijze blijk van hun instem ming, toen de socialist Buset premier Duvieusart bedankte voor de bereikte op- Veel Sowjetschepen in Wladiwostok Trans-Siberische spoorweg geheel in gebruik voor vervoer van oorlogsmateriaal? In de Russische haven Wladiwostok in Azië heerst momenteel een en al bedrij vigheid. Volgens het American Merchant Marine Institute verzamelt de Sowjet- Unie hier droogdokken, koopvaardijsche pen en voorraden, terwijl ook volledig beladen tankboten uit de oliehavens Ba- toem en Constanza in de Zwarte Zee zijn gesignaleerd. Zelfs Russische trawl ers zijn ingeschakeld bij het scheepvaart vervoer naar deze voornaamste Sowjet- haven in het Verre Oosten, welke slechts 500 mijl van Korea is gelegen. Het drukke verkeer van Russische schepen'op Wla diwostok kan een gevolg zijn van het volledig in gebruik nemen van de Trans- siberische spoorweg voor het vervoer van oorlogsmateriaal, meent het instituut. Het meldt verder, dat de Sowjet-Unie nog 83 Amerikaanse koopvaarders onder zich heeft, die zij in de afgelopen oorlog on der bepalingen van de leen- en pachtwet ter beschikking gestéld kreeg. Nederland krijgt f 320 millioen Duitse schuld binnen 4 jaar afgelost De Nederlandse vordering van onge veer f 320 millioen op Dutisland zal bin nen een periode van 2 tot 4 jaar worden afgelost via de Europese betalingsunie. Duitsland zal 2 proent rente vergoeden. Deze overeenstemming is in Den Haag bereikt tussen een Duitse delegatie er Nederlandse onder leiding van mr S. Th. Teppema, plv. directeur-generaal van de buitenlandse economische betrekkingen. Waarschijnlijk zullen de handelsverdra gen er door beïnvloed worden. Communisten zingen een toontje lager! Rode bruggenhoofden bij het bedreigde Taegoe door Amerikanen achteruit geschoven Amerikaanse piloten hebben gemeld, dat de Noord-Koreaanse troe pen voorbereidingen .treffen om Tsjindjoe te ontruimen. Tsjindjoe op 115 km ten Westeh van de Amerikaanse aanvoerhaven Poesan, is het doel van een drievoudig offensief der Amerikaanse infanteristen en mariniers. Hier rukken dë V-N. strijdkrachten dus op. Op laconieke wijze publiceert de bevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten, dat Superforten belangrijke doelwitten in N.-Korea van de zwarte lijst hebben geschrapt. De aanvallen op rangeerter - rèinen n munitiefabrieken te Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofd stad, waren dermate vernietigend, dat de aangerichte verwoesting niet geschat kan worden.-. De corr. van Reuter bij het hoofd kwartier van McArthur constateert |iet volgende: Het is duidelijk» dat de Noord- Korëanèn van plan waren uit vier tingén aan te vallen, met de bedoeling de Amerikanen en Zuid-Koreanen in,zee te drijven. Maar het Amerikaanse offen- .sief begon enkele uren, voordat de Noor delijke aanval zich volledig had kunnen ontwikkelen. Resumerend, is de situatie Twee aanvallen der rode troepen wikkelen zich gunstig en twee ongunstig voor hen. In de N.O. frontsector zit het de Noordelijken mee. Hun verrassende aanval in de- richting van Pohang is tot dusver geslaagd. Ook op het Noordelijk centraal front worden door de commu nistische troepen snelle vorderingen ge maakt. Daar staat tegenover, dat op het Z.W.-front alle Noord-Koreaanse aanval len werden afgeslagen. De Amerikanen hebben een offensief ingezet, waarvan Elke dag een stukje langer... ,Na de Noord-Oost polder groeit er nu 'een nieuw geweldig werk in het IJssel- tneer: de drooglegging van de Zuid-Oost polder. Bij Kampen schiet men nu aardig op met de zeedijk, die het begin is van de arbeid aan de nieuwe polder. Er ligt c! 300 meter dijk en dagelijks wordt er [een nieuw stukje IJsselmeer onder de kioet gelopen. Op de bovenste foto ziet pien arbeiders, die bezig zijn aan het in ide grond slaan van de zgn. stuwstukken, jteaarmee het water afgedamd wordt. Be halve met stuwstukken wordt er ook ge- iuierkt met zinkstukken van rijshout, het geen men op de foto hieronder ziet. "Het tal nog wel even duren voor de mannen fan de Zuiderzeewerken met de eigen lijke drooglegging kunnen beginnen, doch in ieder geval zit er schot in en wordt de twaalfde provincie" van Nederland langzaam maar zeker groter. Een bataljon afgesneden? Zoals hierboven reeds aangestipt, trek ken ook op het Z.W.-front de Noord- Koreanen terug, voor het eerst in de. thans 47 dagen oude Koreaanse oorlog. Zelfs treffen zij voorbereidingen Tsjindjoe te ontruimen, dat door Amerikaanse opmars in de vorm van „drietand" wordt bedreigd. Ten Z.W. Tsjindjoe duiken de speerpunten twee „armen" der Amerikaanse aanval op, en bestaat er grote kans, dat een ge heel bataljon communistische troepen wordt afgesneden. De opmars der Ame rikaanse infanteristen en mariniers wordt gedekt door een „vuurwals" en door de luchtmacht, welke emplacemen ten der Noordelijken op heuveltoppen meedogenloos bombardeert. Langs de gehele rivier de Naktong wordt hevig gevochten en ten Noorden van het ernstig bedroegde Taegoe zijn de Noord-Koreaanse bruggenhoofden achteruit geschoven. De roden beginnen dan ook een toontje lager te zingen. Aanvallen op ambulances De commissie der V.N. voor Korea heeft zich in verbinding gesteld met Trygve Lie. Het betreft de berichten over onmenselijke gebruiken, door de Koreaanse communisten op krijgsgevan genen en gewonden toegepast. De com missie dringt erop aan, dat de gehele wereld krachtig haar stem zal verheffen tegen het uitstel der Noordelijken, om krijgsgevangenen, non-combattanten en gewonden, onder het toezicht van het Kode Kruis te stellen. Er z|jn aanval- gedaan door Noord-Koreanen op Aan het front in Korea maakt de Amerikaanse mariniers-divisie gebruik i een helicopfêre waarmee het contact wordt onderhouden tussen voort geschoven troepen en de commandopost Mohammedanen te Singapore actief In juridische kant van de zaak kan het Britse ministerie zich niet mengen TVE BRITSE MINISTER VAN KOLONIëN heeft aan Sir Franklin k-* Gimson, de Engélse gouverneur te Singapore, een rapport ge vraagd over het huwelijk van Bertha Hertogh (uit de geboorteacte blijkt dat het niet De Hertogh is Red.). De gouverneur werd ver zocht, speciale aandacht te besteden aan haar leeftijd. In het verzoek wordt er op aangedrongen, voor het welzijn van Bertha te waken, in het geval zij als een minderjarige wordt beschouwd. Tevens is de gou verneur gevraagd, te willen meedelen of hij het noodzakelijk acht, dat bijzondere maatregelen worden genomen, die eventueel zouden kunnen leiden tot het nietig verklaren van het huwelijk en het terug geven van Bertha aan haar ouders. Dit werd gisteren meegedeeld baron W. J. G. Gevers, raadsheer bij de Nederlandse ambassade in Londen, hij voor de derde keer een bezoek bracht aan sir William Strang, de Engelse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, om over het geval-Bertha Hertogh te spreken. B|j zijn vorige bezoek had de raadsheer een lijvige memorie overhan digd. Er werden inlichtingen gevraagd over de mogelijkheid, het kind naar haar ouders te doen terugkeren en alle moge lijke hulp van Engeland werd ingeróe- Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken antwoordde, «Int het zich niet kan mengen In de juridische kant vin de aangelegenheid. Geadviseerd werd, de Nederlandse consul-generaal te Singa pore de zaak te doen opnemen met hi gerechtshof aldaar. De vereniging ter behartiging van -het welz|jn der Mohammedanen te Singapore heeft een sub-commissie van vijf personen ingesteld om Bertha Hertogh bij. haar echtgenoot te houden. De voorzitter der vërerii- ging, M. A. Madjid, zei: „Door de zaak te laten zoals zij is, zou het Nederlandse volk de sympathie van Malakka en de Moslims winnen". Het in Bergen op Zoom opgerichte comité „Bertha Hertogh", dat de her eniging van het gezin Hertogh wil be vorderen, vertrouwt op voldoende finan ciële steun van ons volk. Giften kunnen worden gestort op de bankrekening R.I.S. blijft doorschieten op Makassar Zenden van de Kortenaer aanleiding tot ernstige crisis. De speciale correspondent van het A. N. P. verneemt, dat het zenden van de „Kor tenaer" naar Makassar aanleiding kan worden tot een ernstige crisis in de Ne derlands-Indonesische verhoudingen. Men zou in Indonesische kringen reeds wegen de „Kortenaer" te verbieden nog enige Indonesische haven aan te doen". De dreigementen aan Indonesische z|jde ontbreken evenmin. De correspondent meldt nl„ dat men ln sommige Neder landse kringen van oordeel is, dat de ge volgen van het zenden van de „Korte naer" voor de Nederlandse belangen in Indonesië en zelfs voor de veiligheid van de Nederlandse levens veel ernstiger zul len zijn, dan het eventueel bereikte ogen blikkelijke voordeel. Over de situatie in Makassar z|jn nog geen inlichtingen te krijgen. Slechts w men, dat het beschieten uit de lucht uit zee van het K.N.LL.-kampement giste ren de hele dag voortduurde. Via Mohammed Roem ln Den Haag protesteerde de R. I. S. tegen, het zenden van de Kortenaer en eiste ^|lrugroeping van dat schip. Men is nl. van mening, dat de Kortenaer wel degelijk opdracht heeft om te schieten en niet om contact tussen genraal majoor Scheffelaar en dr Hirsch- fld te onderhouden. DAT de negers van Oeroendi (Congo) blij, dat koning Mwambutsa terugkeerde van zijn bezoek aan België, diens vlieg tuig tijdens een vreugde-dans met hun lansen doorpriemden. DAT een commissie uit de „Akademie vir wetenschap en kuns" gewesen heeft op de wenselijkheid, om Zuid-Afrikaanse kinderen op school Nederlands te leren. DAT een handelsreiziger te Johannes burg beweert, na 12 jaar experimenteren een middel te hebben gevonden, om kroeshaar van een naturel steil omhoog te laten staan en hij zo'n massa klanten verwacht, dat hij zijn vinding nog niet voor 100.000 pond sterling wil verkopen. DAT volgend jaar voor het eerst in de historie, nl. bij de opening van het parlement in de senaatszaal van Zuid- Afrika (Pretoria) filmopnamen gemaakt zullen worden, DAT er op het ogenblik weer talrijke goudzoekers in Afrika aan lager wal ra ken en een bedelaarsbestaan moeten leiden. DAT dertig Engelse zeecadetten gister avond op de Parkkade in Rotterdam op keurige wijze een vlaggenparade hielden, die bijgewoond werd door een groot tal belangstellenden. DAT morgen op Rotterdam Ahoy' al de millioenste bezoeker wordt verwacht. DAT bij Zomeren in de Peel dezer da gen in een sloot een bom van 500 kg werd gevonden. DAT er niet alleen voor Scheveningen, maar voor de hele Nederlandse kust op het ogenblik veel kwallen voorkomen en er in Hoek van Holland gisteren honder den mensen, die in aanraking warer komen met zo'n glibberig geval, met dunde ammonia behandeld moesten DAT een aantal prae-historische klip hutten in Zuid-Afrika tot een nationaal monument is verklaard. DAT volgens sommige geleerden dc mens in de toekomst 120 of 140 jaar zal wordenaldus dr Arthur Bleksley in een radiorede te Salisburg (Z.-Rhodesia). DAT men binnenkort in Engeland, evenals in Denemarken afval gaat sto ken in plaats van steenkool, voor de op wekking van electriciteit. Van Mierlo en Zn. te Bergen op Zoom of op de postgirorekening van deze N.V., 20.357, in beide gevallen onder vermel ding „Bertha Hertogh-kapitaal". Onbewaakte overweg eist twee doden Gistermiddag is een personenauto op de onbewaakte overweg te Doetinchem door een trein gegrepen. De 53-jarige fabrikant J. J. H. Mines en de 47-jarige mevrouw Storm, beiden uit Amsterdam, werden ln de auto gedood. De wagen had eerst voor de-bomen van een andere overweg gestaan, maar was omgereden naar de onbewaakte overweg, blijkbaar omdat de chauffeur haast had. De auto werd 30 meter meege sleurd en enkele meters naast de lijn in een weiland geworpen. Mevrouw Storm was op slag dood, de ander over leed in een ziekenhuis- Koningin sprak met Amerik. studenten Zestien Amerikaanse studenten zijn gisteren in Soestd|jk door de Koningin ontvangen. Zij maken een studie van Nederland en zijn ondergebracht bij Nederlandse families. H.M. onderhield zich geruime tijd met de jongelui. Koffer met atoomgeheimen in Engeland verdwenen Scotland Yard in Engeland heeft als onderwerp van haar speurzin thans een grote bruine koffer, die in de trein van Londen naar Noord-Engeland is gesto len. De koffer bevatte gegevens over het atoomonderzoek en behoorde toe aan de Brit Frank Miller Greenless, die op weg was naar een wetenschappelijke confe- Het is een ander land dan Indonesië", zegt Nederlandse commissie HET RAPPORT van de Nederlandse leden der Nieuw-Guinea commissie dat, zoals wij gisteren reeds meldden, thans verschenen is, komt tot de conclusie, dat Nieuw-Guinea niet aan de R.I.S. moet worden over gedragen. Dat zou in strijd zijn met het bevolkingsbelang. De commissie voert daarvoor de volgende redenen aan: 1. Geologisch, biologisch en geografisch vormt Nieuw-Guinea een gebied met een eigen karakter, dat niet tot Indonesië gerekend kan wor den. Het sluit zich. als randgebied, nauwer aan bij de Pacific dan bij Zuid-Oost Azië, waartoe Indonesië behoort. 2. De bevolking van het eiland vormt eveneens een eigen groep, die geen ver wantschap vertoont met de rassen, die Indonesië bevolken. 3. Ook in taalkundig opzicht vormt Nieuw-Guinea een eigen gebied. 4. Hetzelfde geldt cultureel, daar het eiland door de primitiviteit van zijn be-! volking meer tot Oceanië, dan tot het hoger ontwikkeld Indonesië gerekend, moet worden. 5. De Indonesische invloed, die alleen b|j de bewoners van de Vogelkop, de Radja Sampat- en de Schouteneilandenj bestaat, is gepaard gegaan met een serie] botsingen en heeft niet geleid tot een| algemeen of bijzonder gevoel van t horigheid met Indonesië. 6. De aanspraken van Tidore op Nieuw- Guinea hebben zowel de Oost-Indische Compagnie als de Nederlandse regering destijds ontwikkeld, om de Nederlandse souvereiniteit over het gebied buiten kijf te stellen. Het sultanaat van Tidore heeft evenwel nimmer iets gedaan, om zijn invloed op Nieuw-Guinea te versterken. 7. De bevolking van Nieuw-Guinea. die voor het overgrote deel nog in primitieve staat verkeert. kan zonder modern toe zicht en behoorlijke leiding, niet zonder groot gevaar te lopen met de moderne wereld in aanraking komen. Bovendien kan z|j zich staatkundig niet uitspreken. Niet zonder gevaar 8. Ook het onder bestuur gebrachte deel der bevolking heeft het stadium van politieke mondigheid nog geenszins be reikt. Het vooruitlopen op politieke oordeelsvorming b|j deze bevolking moet op een raihp uitlopen. 9. Daar er. tegenover 160.000 Christen- Papoea's slechts 15.000 Islamitische Papoea's staan, mag het godsdienstig element in de aanraking met de moderne wereld niet veronachtzaamd worden. In de vorm van missie of zending moet dit ingeschakeld worden. Alleen dèn kunnen geestelijk ontwortelden deelnemen aan het wereldverkeer, met een eigen levens visie. Onder deze nieuwe levensvoering moet evenwel een economische basis ge schoven worden, die het de Papoea moge lijk maakt, zélf de kosten van onderwijs, bestuur en gezondheidszorg te betalen, die nu nog door anderen gedragen 10. Van het feit, dat Nieuw-Guinea administratief deel uitmaakte van Neder- lands-Indië, heeft het in de afgelopen periode slechts weinig voordeel geoogst. Vrees voor Indonesische overheersing 11. De inrichting van de speciaal voor dit gebied ingerichte administratie, be antwoordt aan de politieke verlangens van het ontwikkelde deel der bevolking. Z|j heeft blijk gegeven van groot ver trouwen in de Nederlandse leiding en uitgesproken vrees voor Indonesische overheersing. 12. Tot welke staat het gebied ook gaat behoren, het zal vooralsnog beheerd worden als een gebied, dat zichzelf niet regeren kan. De bestuurvoerende ambte- ;n op het niveau van de onderafde lingschefs zouden, bij een Indonesisch bestuur, evenmin Papoea's kunnen zijn. als onder een Nederlands bestuur. Aan de situatie voor de bevolking zou dit dus niets veranderen. Dat de Indonesische ambtenaar in dat geval zich „volksge noot" van de Papoea zou voelen, maakt evenmin iets uit. aangezien hij als zodanig toch niet geaccepteerd wordt en men zich dus toch onder vreemd bestuur geplaatst zou achten. Door een bestuursoverdracht zou het zelfbeschikkingsrecht der bevolking te niet gedaan worden en overdracht van de beheersvoering over Nieuw-Guinea aan Indonesië zelf nog een onontwik keld gebied is derhalve strijdig met het bevolkingsbelang. Kindje ongedeerd onder denderende trein Schreiend om het gedender, dat o<~ haar hoofdje was gegaan, werd een jarig meisje gisteren in ds buurt Pikveld bjj Coevorden nagenoeg on deerd onder een goederentrein vandu Het dochtertje van de familie Snijdt was even aan de aandacht van de moec ontsnapt en onder de omheining van spoordijk tegenover de ouderlijke wonir doorgekropen. Een goederentrein uit En men was reeds dicht genaderd, toen d- kleine tussen de rails zat. Zodra de ma chinist het meisje ontdekte, blokkeerde hij alle remmen. Het was echter niet meer mogelijk, de trein tot stilstand te bren gen. Geheel overstuur sprong de man van zijn locomotief en rende naar de plaats, waar hij dacht, dat de kleuter ver ongelukt zou zijn. Tot zijn grote opluch ting en tot vreugde van de moeder, die een flauwte nabij was. vond hy het kind je schreiend tussen de rails onder een der wagons. Luit.-gen. Giebel (chef luchtmachtstaf) gaat heen De luitenant-generaal C. Giebel zal op 15 September heengaan als chef lucht machtstaf. Waarschijnlijk wordt hij op gevolgd door de generaal-majoor I. A. Aler. thans Nederlands lid van de lucht macht-adviesraad van de West-Europese Unlé. Verslagenheid en opstandigheid te Straatsburg Te Straatsburg zijn gisteren belangrijke kwesties aan de orde geweest. Ten eerste de vorming van een Europees leger onder een opperbevel hebber. Ten tweede, de mogelijkheid, dat ook Duitsland herbewapend zal worden. Ten derde, het benoemen van een Europese minister van Defensie om de militaire plannen tussen West-Europa en de Ver. Staten te coördineren. Het ministerscomite- is uiteen gegaan en zal in October te Rome de besprekingen hervatten. Dit betrekkelijk negatieve besluit der ministers was aan de vele woordenrijke sprekers nog niet bekend, doch het ontketende, na de zitting van de Assemblée, een stemming, die wisselde tussen verslagenheid en opstandigheid. Kan het ook anders, voor wat dit laatste gevoelselement betreft, daar de heren onder leiding staan van voorzitter Spaak? een verzameling onmondige kinderen be handeld worden. Z|j hebben een spoor trein gekregen, maar ze mogen er niet alleen mee spelen. Churchill applaudi- seerde geestdriftig, toen de eerste Duitse woordvoerder, de christen-democraat, Gerstemaier, sprak. Dit was het meest po sitieve geluid, dat tot nog toe uit Bonn vernomen werd. Hij omlijnde namelijk scherper het standpunt van zijn chef, Adenauer: „Het spreekt vanzelf, dat wjj bereid zijn bij de verdediging van Europa, van óns zelf niet minder te verlangen dan van hen, die met alles wat zij bezitten instaan voor vrijheid en gerechtigheid. W|j verwachten derhalve niet van anderen, dat zij ons ver dedigen, zonder dat wij zelf, onder gelijke en rechtvaardige voorwaarden daartoe onze bijdrage geven". Merkwaardig. Churchills applaus voor de Duitser werd slechts aarzelend door de Assemblée gevolgd. Indien Churohill vandaag aandringt op de herbewapening van Duitsland, zullen de Duitse sociaal democraten hun krachtigste spreker zijnde prof. Carlo Schmidt, tegen hem in het veld brengen. Het is jn een weinig constructieve, moedgevende sfeer, dat het hoogtepunt der debatten nadert. MaarChurchill heeft de Duitsers te Straatsburg uitgeno digd, met hem te gaan dineren en daar zit iets inl Vandaag komt de grote man, Churchill, aan het woord en men verwacht, dat hij een fel pleidooi zal houden voor volledige deelneming van West-Duitsland en zal eisen, dat het Westen gebruik maakt van Duitse troepen. De Brit, Robert Boothby, neemt ook het standpunt in, dat West- Duitsland bij alle defensieplannen moet worden betrokken. De Fransman, Paul Reynaud, zoekt een Europese minister voor Defensie, met ondervinding en prestige en van goede getuigen voorzien, en heeft reeds z|jn keuze gevestigd op Churchill. Dan is er de Franse ex-premier Bidaiilt, die een onmiddellijke nauwe samenwerking wenst tussen de Raad van Europa en het Atlantisch Pact. De Nederlandse afgevaardigde, Serrarens, is ook voorstander van het vormen van een Europees leger met deel neming van West-Duitsland en Engeland. Niemand gelooft, aldus Serrarens, dat wij nog jaren de tijd hebben, en de oorlog op Korea heeft ons de ernst van de wereld situatie duidelijk doen inzien. De vrede in Europa moet in de eerste plaats rusten op de wil van Europa zelf en niet primair gebaseerd zijn op de Amerikaanse wapens. Hij sloot zich vol ledig aan bij de scherpe critiek op het ministerscomité Serrarens was van mening, dat de leden der Assemblee van Straatsburg als Links: generaal-majoor J. A. Aler, die luitenant-generaal C. Giebel rechts) opvolgt als chef-luchtmacht- staf j Fantastisch bericht: Plan voor emigratie van 2.000.000 Nederlanders Canadees departement weet van niets. Te Grand Rapids in Michigan (V.S.) zijn plannen bekend gemaakt voor de emigratie van twee millioen le den van Nederlandse boerengezin nen naar het Westen van Canada. Een makelaar. Richard Machiele, is zojuist teruggekeerd van een tocht van twee maanden door West-Ca nada. Hij heeft de plannen onder zocht voor de Reformed Church of America. Zijn rapport wordt binnen kort naar de betreffende instantie van deze kerk in New York gezon den. De makelaar beveelt de vestiging van Nederlanders in Alberta en Brits Colum bia. waar reeds veel Ned. emigranten wonen, aan. Boerderijen van 320 acres 1128 hectare) en meer kunnen volgens hem in West-Canada tegen een redelijke prijs gekocht worden. Sinds de tweede wereldoorlog hebben zich ongeveer 28.000 Nederlanders, in Canada gevestigd, hoofdzakelijk in On tario. Vijf religieuse organisaties stimu leren de emigratie van 10.000 Ned. ge zinnen per jaar. Een functionaris van het Canadese de partement voor immigratie heeft ver klaard, niet van de plannen op de hoog te te z|jn. De Ned. ambassade te Ottawa noemde het bericht „fantastisch", wan neer het inhield, dat de twee millioen emigranten binnen enkele jaren naar Canada zouden komen. De Ned. rege ring tracht volgend Jaar 10.000 leden van boerengezinnen tot emigratie naar Ca nada op te wekken. Bij de beroepstelling in 1947 vonden driekwart millioen Nederlanders in landbouw, veeteelt en tuinbouw hun bestaan. Telt men daarbij de gezins leden op. dan zal de twee millioen. niet zo heel ver worden overschre- WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met hier en daar een regenbui. Zwakke ver anderlijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 u.). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 5.16—20.13. Maan l.«— 19.45.13 Aug. n.m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1