BEWIJSSTUKKEN brachten geen gunstige verandering BSI JEOWE leidsche couhant WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1950 Rondom de affaire Abdoel Azis Kapitein Andi vocht tegen de bekende bierkaai (VAN EEN BIJZONDERE MEDEWERKER) n. 'ET VERHAALTJE van de T.N.I.-overste Mokoginta was goed verzonnen, maar de vlieger ging althans voorlopig niet op. Het was namelijk uitgelekt, dat niet /esterlings troepen, zoals Mokoginta had aangekondigd, in Makassar an wal zouden gaan, doch de troepen van de... R.I.S. zélf. En aangezien ?e!yk le sultan van Djokja, in zijn hoedanigheid van minister van Defensie van d« e R.I.S., beloofd had. dat er geen R.I.S.-troepen meer in Zuid-Celebes oUden worden geland, betekende dit dus, dat die sultan zonder meer onbetrouwbaar was. )m nogmaals het standpunt van de in Makassar gelegerde K.N.I.L.- en x-K.N.I.L.-troepen weer te geven: zij waren bereid in hun geheel, onder igen commandanten, naar de strijdgroepen van de R.I.S. over te gaan, 'daa( |och zij duldden in geen geval, dat R.I.S.-troepen van overzee (in wi lus T.N.I.-eenheden) op Celebes zouden landen. ng tot actie zouden geven. IJdele „Vrije leger" ging tot de aanval over Bij het latie, 'oor* ieinj •ernemen van het nieuws, dat reinse Worang-troepen (zo ge- r hun commandant) op de 5de r... dit jaar aan boord van de Olie j> M .-schepen Waikolo en Bontekoe een ~'ver inding voor Makassar zouden forceren, loot Abdoel Azis op te treden. Hij en i manschappen, die kort voordien van K.N.I.L. naar de Apris waren overge- in, rukten zich uit R.I.S.-verband los gingen tot de aanval over. Zijn com- die de naam van Pasoekan ebas had aangenomen het vrije leger bezette zonder slag of stoot de kam- .n de in Makassar gestation- rde Apris-eenheden. land gaan van het Worang- ataljon belette Azis door de order uit vaardigen, dat, zodra de genoemde ver"! 4 IP pii, het vuur door zijn manschappen iste' orden geopend. Enige dagen hierna rok het Worang-bataljon weg, na eerst kon evergeefs een verzoek tot Azis te heb- iste- en ger cht om voedsel. °P Volledigheidshalve dient te worden ge- "rtteld, dat er in Oost-Indoneslë inmiddels nieuw kabinet was gevormd onder remierschap van ir Diapari, een eerlijk vanjnens en een goed ingenieur, doch een lig krachtige figuur in het politieke 1. Dit kabinet nu, zwak, weifelend 2iï n slap, was in een klein aantal weken de goed georganiseerde unitaristi- De che en extreme groepen volkomen neer- irukt, zodat er in de kritieke periode reinig van Verwacht kon worden. Pre- dent Soekawati scheen echter de man 94j|e zijn. die Azis, zij het ook niet openlijk, Zo ontvouwde hij op een vergadering plan. dat indien Azis' troepen tot ctie tegen de overzeese R.I.S.-troepen i het i Azis begreep er niets van en werd in een paar dagen zowel geestelijk als licha melijk een dodelijk vermoeid zorg voor zijn troepen, de druk, hij bloot stond van regeringszi; interviews met buitenlandse journalisten ontroofden Azis grotendeels van zijn slaap, waarbij nog kwam, dat de repu blikeinse autoriteiten te Djakarta hem dagelijks probeerden te dwingen zich als gevangene naar Java te laten overbren gen. Azis weigerde tot zover hij weigeren kon. Hij schreef een brief aan de R.I.S.- regering, waar hij zijn verontschuldigin gen aanbood niet te kunnen komen er als reden opgaf, dat er zich moeilijkheder zouden voordoen, indien hij zijn troepen Makassar verliet. En toen kwam, als klap op de vuurpijl, de „oorlogsverklaring" van Soekarno. De rmjjn voor Azis van drie maal 24 uu n zich over te geven, was verlopen, e i posteerde Soekarno zich voor d icrofoon van radio-Djakarta „om he dk te vertellen, dat de wapens tegen d aat Oost-Indonesië (lees: kapitein At doel Azis) zouden worden opgenomen' De haat van Soekarno tegen Azis moet groot zijn geweest, dat hij in zijn korte radiorede welgeteld acht maal (doelend op Azis) sprak wiens naam ik niet wens Het korvet Hangtua v; enige maanden voordien landse regering overgen middels in de onmiddellijke omgeving Makassar en het vuur zou binnen enkele uren worden geopend. Gezwicht Die avond had er ten paleize van pre sident Soekawati in Makassar een bijeen komst plaats, waarbij het gehele Oost- rridöriesische' kabinet, AbdoeTAzis, over ste Mokoginta, benevens leden van de Commissie der Ver enigde Natit n. Er v wezig i Paleis 1 c-president Soekawati tele fonisch gesprek ge voerd tussen Soekarno en Soekawati, waarbi eerstgenoemde nog maals de nadruk leg de op de komst Azis naar Djakarta, welke komst slechts kon verhinderen, de Hangtua het op Makassar zou ope- Psychisch en phy- siek was Azis óp op aandrang van kelen, die aan angstcomplex leden, besloot hij in prin cipe gehoor te geven aan de oproep Soekarno. Met de te Makassar aanwezige leden van de Commissie van de Verenigde Naties werd afgesproken, dat zij met Azis zouden meegaan en dat zij officieel moesten trachten een garantie te krijgen, opdat Azis vrijelijk naar Makassar kon terugkeren. Tevens zou Mokoginta (al eer Mokoginta) als luitenant-kolonel in de R.I.S., in naam van de minister in Defensie, verzekerd hebben, dat Azis n vrijgeleide kreeg. Dat Azis ten slotte definitief toestemde om naar Batavia te gaan, was behalve aan de twee voorgaan de beloften, ook te wijten aan het feit, dat president Soekawati hem in zekere zin verzocht had zich op te offeren voor de duizenden mensenlevens, die naar de president meende verloren zouden gaan bij^ een bombardement van de Hangtua. Kapitein Andi Abdoel Azis' te grote •ertrouwen in zjjn medemensen werd hem noodlottig. Zonder nog de definitieve garanties tot vrijgeleide te hebben gekre- trok in ge2e]scjlap van een de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië op wiens invloed mocht worden gerekend, naar Djakarta. Het droeve resultaat is bekend. Kapi tein Azis werd door de republikeinse machthebbers gearresteerd en hardhan dig naar Djokja overgebracht. Eresaluut voor moedig vechter Azis' troepen, die zo vol vuur waren geweest, spatten bij het vernemen van het bericht over de arrestatie van hun commandant als een zeepbel uiteen. En het laatste bedrijf van de Oost-Indone sische tragedie was, dat het bataljon- Worang de stad Makassar binnentrok en de staat Oost-Indonesië aan de liqui datie waarvan reeds zc heim was gewerkt Tot slot een saluut ichter in dienst lang in het ge- ermorzeld werd. oor de moedige ïchtvaardlg- heid; voor de moedige kapitein Andi Abdoel Azis. Wat zal nu zijn lot wel zijn' Soekarno had echter niet kunnen moeden, dat zijn meesterzet op het Indonesische schaakbord ook een an uitwerking kon hebben. Door de gebeur tenissen in Zuid-Celebes begrepen de Am- bonnezen namelijk, dat ook zij in de af grond zouden worden meegesleurd, wan neer zij zich niet tijdig losrukten uit R.I.S.-verband. Gedurende een „bliksem-eongres" in de nacht van 24 op 25 April 1950 nam de be volking van de Zuid-Molukken zoals bekend is het belangrijke besluit om de vrije en souvereine republiek der Zuid- Molukken uit te roepen. Moge deze staat een gelukkige en voor spoedige periode tegemoet gaan! I in het blad van gisteren. Luchtbescherming houdt rekening met atoombom Bij de plannen, die thans op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken wor den uitgewerkt voor de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen bij een onverhoopte nieuwe oorlog, is voor het eerst ook rekening gehouden met de atoombom, zo meldt De Tele graaf. De richtlijnen zijn speciaal vooi Amsterdam, Rotterdam en Den Haag gedacht. De plannen zouden neerkoi op een zeer sterke uitbreiding van brandweer in de steden, de constructie van vele schuilkelders over heel on; land en betere geneeskundige voorzorgs maatregelen. Met de uitvoering van- de. plannen wordt gewacht tot de militaire defensie van West-Europa voor elkaar Termijn financieringsregeling verschoven naar 1 Juli Woningbouwplannen, die vóór 1 Juli zyn ingediend, worden behandeld vol gens de financieringsregeling woning bouw 1948. Deze datum was eerst be paald op 8 Juni. Thans is een soepele overgang naar de premieregeling wo ningbouw 1950 verkregen, aldus minister In 't Veld in een nota aan de Eerste Kamer over het eindverslag der com- ie van rapporteurs. Soms hebben we last van de zon (Van een Het middag wat langer Haagse panorami dag te verblijven dan de gei gemiddelde bezoeker. gids, Want dan kan verslaggevers) genot in derde gezichten van de prompt haar kousjes en tijd een Engelsen zien, zó als ze schoentjes uiten over het hun hoofd al boven de het hekje stappen naar trap uit steken. Ze bele- de zee toe. „Mag wel, he \ddellijk de mammie?" „Neen schal, hem bijzon- want het is geen echte derheden te vernemen en zee!" „Waarom niet, ima?" „Omdat het schilderij is kindje, ving in het Engels klaar Kijk maar: die vogeltjes grote schilder zó kleurrijk, zó veeltalig, liggen. Een Engelse dame staan stil in de lucht... die reden al tochtje naar de Zeesti ruimschoots loond. Wij hadden het er voor over om vijfmaal de gids hetzelfde verhaaltje te horen vertellen met vijf- maal dezelfde grapjes. I En toen hadden wij met- een uit de mond der be zoekers genoeg Hoog- or haarlemmerdijks, Engels, foto maken en ze Maar straks gaan vraagt toch voor alle ze- vliegen hè mamma?" dt be- kerheid maar, of ze ook „Nee, lieve meid, geelfilter nodig heeft, gaan nooit vliegen!" „Maar worden de i VACANT1E r de wolken er goed op krijgen. Een paar kloe- steenkolenengels, Zeeuws, ke Zeeuwse dames, die Gronings en Haags dooi elkaar gehoord, Babylonische indrukken dracht anderen het te verwerken in een cur sief stukje voor de kram. Op zichzelf is het al een feest, te luisteren haar vertelt, naar een groepje Amster dammers dat het mees terwerk van Mesdag in discussie, heeft en daarbij put uit het kostelijk Mo- kums vocabulair. „Mot je maeke. Maar als kaake, Hain, daar ligge maal met de hand een paar jofele schepe op de ogen het sand. Je sou toch swere, dat se echt sijn En daarginder dan. Dat paard fan die hoge ome krijgt het op sen heupe kleutertje, dat Sie jennem springe?" Of U moet de verwc geitjes dan In deze vermakelijke dialoog tussen moeder en dochter strijden logica en verbeelding met elkaar. En ze winnen het geen van beiden. Want het overtuigen, dat de vogel met de complete zwier tjes niet echt zijn en toch haar provinciale voelt het, dat er hier iets de hand is, anders zicht benemen, vragen zou ze toch wel even lek- ongelovig: „Zó 't waer ker van dat duin mogen wizze?" wanneer de gids rollen. dat alles Ja, panorama-Mesdag nog veel echter lijkt, als is nog steeds een trek je van je hand een verre- pleister voor jong en oud. kijker maakt. Zo'n Haag- Duizenden komen er kij- se mijnheer kan je ten- ken naar het strand, dat slotte wel van alles wijs geen strand is en naar Ttt. „Maar" zegt geven ze de gids: „Soms hebben toen toe, dat hij nog ge- we last van de zon." lijk heeft ook. En hij bedoelt er mee,. Maar het alleraardigst dat er veel minder men- het kleine sen komen als het mooi het Na Indonesië: één dag naar de kazerne Mannen van 7 December-divisie krijgen weer wapens In Amersiooit kwamen er gisteren 95L aan de beurt Soekawati wide, dat bevel hiertoe onmogelijk van de Oost- uesische regering kon uitgaan, n dit politiek niet verantwoord 5 rest door de Oost-Indonesische ing langs diplomatieke 5 en afgehandeld. President Soeka- ging zelfs zó ver met te verklaren, lat ên de tractementen, èn de pensioenen het K.N.I.L., indien deze door de ctie zouden komen te vervallen, d< em gegarandeerd werden, aangezien regering van Oost-Indonesië over de 1 lige fondsen beschikte. Dit gezegde staafde de militairen uiter- ird in de overtuiging, dat zij niel teek zouden worden gelaten, geen zorgen meer had v oekomst van zijn manschappen. D( ierboven beschreven actie tegen de ipris-strijdkrachten in Makassar oor hem een peulschilletje. Compromitterende bewijs stukken Hij handelde hierbij uitsluitend volgens s wens, de staat Oost-Indonesië te vér- ledigen en daarnaast de federale ge- lachte te handhaven. Hoe goed scheei ■lies te gaan, vooral toen Azis in d. iverse R.I.S.-kampementen een grote loeveelheid compromitterende bewijs- tukken over illegale R.I.S.-acties tegen aat Oost-Indonesië vond. geschriften was ondertekend door 'erste Mokoginta (alweer Mokogin- i'an de T.N.I. en ondertekend: „Dja- sarta 1 Februari 1950". In het kort kwam le inhoud van het bewijsstuk neer op de 'aardelijke liquidatie van de staat )ost-Indonesië. Deze liquidatie moest ge schieden langs een „centraal ondermij- üngssysteem door middel van het soepel- leidsprincipe" Het merkwaardige was, lat Mokoginta in dit document dat was van de aanduiding „top de woorden „ondermijnings ysteem" en „soepelheidsprincipe" in het «ederlands had neergeschreven, zulks in Egenstelling tot de overige, die in het ndonesisch gesteld waren. Andere ge- documenten behandelden de ge- apenleveranties van de R.I.S. aan llegale strijdgroepen in Zuid-Celebes, die veneens de liquidatie van de staat Oost- adonesië voorstonden. IJdele hoop Al het gevonden materiaal werd om let uitermate grote politieke belang 011- niddelljjk gefotografeerd en overhandigd ian de regering van Oost-Indonesië, de jiegering van de R.I.S. te Djakarta |de leden van de Commissie van de Ver innigde Naties voor Indonesië te Makas-1 |*ar. Azis en zyn aanhangers vleiden zich (feeds met de hoop, dat de bewijsstukken |fen gunstige verandering In de slappe [fegeringspolitiek van Oost-Indonesië houden teweegbrengen en voorts, dat zij"a de souvereiniteitsoverdracht heeft Indonesië nog niet veel rust gekend. de Commissie van de Verenigde Naties' Troepen van de republiek in actie op de Molukken. De huzaren Piet van den Brielle uit Rotterdam en Kees Broer uit Groningen, luitenant Den Braber uit Den Haag en majoor Da Costa uit Amsterdam waren gisteren met 950 soldaten der voormalige 7-Decemberdivisie bijeen in Amersfoort in de Prins WillemlII-kazarne. Niet voor de een of andere reünie, maar voor het in ontvangst nemen van wapenen en uit- rustingsstukken. In Augustus wordt de hele divisie een dag opgeroepen om van kleding en uitrustingsstukken te worden voorzien. Het algemene streven, in deze tijden m dreiging en onzekerheid de Neder landse mankracht snel „mobilisabel" te maken, ligt aan deze maatregel ten grondslag. Sinds Maart, toen de onder •apenen zijnde lichtingen gedemobi liseerd werden, hadden wij geen leger Er waren wel generaals, maar geen soldaten. De jongste wereldgebeurtenis- tonen het ongewenste van gelijke situatie aan. Daarom werd half Juli besloten, de mannen van de sinds kort gedemobiliseerde 7-December-divi- j te bewapenen, dat ze bij de eerste oproep direct kunnen opkomen. Het personeel van het voormalige verkenningsregiment, aangevuld met personeel der vroegere 2e divisie, was hedenmorgen het eerst aan de beurt. In drommen waren de mannen, die op Java orde en rust gebracht hebben, naar de Prins Willem III-kazerne gekomen. De huzaar P. van den Brielle met een dag extra verlof uit zyn baan bij de Spoorwegen en Kees Broer uit Gronin gen met achterlating van de fotozaak waarin hy werkt. Een soldaat uit Leeu warden vond het weliswaar niet eerlijk, dat men hem nu na drie dienstjaren al weer bij de benen had, maar niettemin: vanmorgen om 6 uur stonden de eersten al voor de poort- Die gingen gistermorgen om half 8 gepakt en gezakt huiswaarts. De regimentscommandant, luit.-kol. J. J. Ceuvel, was over dit enthou siasme zeer tevreden. Aan de hand van de personeelsstaten bijgehouden tijdens de veldtocht in Indonesië, waren de opgekomenen te voren in gedeeld in verschillende pelotons en ieder kreeg gisteren de bij zijn functie behorende uitrusting, een splinternieuwe uniform met toebe horen, een paar glimmende kistjes, het befaamde naaizakje, etensblik, lepel, een stengun of geweer en de officieren een revolver. Waarom zo'n rompslomp met die omzetbelasting Haagse sigarenwinkeliers dringen aai op heffing bij de bron. De belangengemeenschap van Haagse sigarenwinkeliers heeft aan de min van Financiën verzocht, de omzetbelas ting, die zoals men \t"eet voorlopig voor sigaren komt te vervallen, voor de ove rige tabaksartikelen bij de bron te wil len doen heffen, teneinde grote moei lijkheden voor de winkelier te voor komen. Het is voor de detaillisten nl. een zeer zware opgave hun omzet te splitsen, hetgeen door deze maatregel i noodzakelijk wordt. Zij zullen dan ge noodzaakt zijn elke drie maanden een inventarisatie op te maken. Deze zware last. die de sigarenwinkeliers op de sohouders wordt gelegd kan worden af gewenteld, als de minister de omzetbe lasting van de resterende tabaksartike len bij de bron wil doen heffen, d.w z. bij de verschillende tabaksverwerkende industrieën. Hongerstaker nog niet in vrijheid gesteld Er bestaat geen aanleiding de vreemde ling, die onlangs in het huis van bewa ring te Haarlem in hongerstaking ging. in afwachting van zijn uitleiding vrij te laten. Dit heeft minister Struijcken ge antwoord op vragen van het Tweede-Ka merlid Stokvis (Comm.) Door een mis verstand van een lagere ambtenaar ii een schrijven van de raadsman van de vreemdeling niet terstond aan de Rijks- vreemdelingendienst doorgegeven. Dit heeft geen nadelige invloed gehad, daar ambtsberichten er toen op wezen, dat de toestemming tot het vertrek naar Duits land spoedig kon worden verwacht. Later is echter het verzoek tot toelating alge wezen. Thans zijn stappen gedaan gedwongen uitleiding. Thans definitief: Mijlpaal 19 Augustus dicht De nationale tentoonstelling Mijlpaal 1950 (park Sonsbeek te Arnhem) wordt niet verlengd en dus Zaterdag 19 Augus tus gesloten. Het was o.m. om technische redenen niet doenlijk de Mijlpaal nog open te houden, nu het bezoek de laatste dagen is toegenomen. Hoe groot het tekort is. kon men nog niet meedelen. Dreigend ontslag van musici in de theaters De directie van het Royal-Tuschinsky. concern heeft de Ned. Organisatie van Musici en Artisten (NOMA) doen weten, dat de lopende contracten met de bij haar theaters dienst doende orkesten m.i.v. 28 Sept. worden geëindigd i.v.m. de hoge vermakelijkheidsbelasting. De musici zijn dan zonder emplooi en velen hunner zul len zijn aangewezen op overbruggings uitkering. De NOMA heeft adressen ge zonden aan de gemeenteraden van A'dam l'dam, waarin wordt aangedrongen de vermakelijkheidsbelasting terug te brengen op 20% ten bate van de musici. Zo kan er in de theaters in ieder geval isicus per 100 zitplaatsen dienst doen. V.N. kan in spoedgevallen binnen 24 uur worden opgeroepen Trygve Lie zegt nog steeds te geloven, dat de Sowjet-Unie de vrede wil De Algemene Vergadering van de V-N. ■zal in spoedgevallen, zoals aggressie, bin nen 24 uur bijeengeroepen kunnen wor den, aldus heeft Trygve Lie op zyn weke lijkse persconferentie verklaard. Volgens het huidige reglement staat voor het bijeenroepen van de gedelegeer den een termijn van 14 dagen. Op vragen van journalisten verklaarde Lie nog steeds te geloven, dat de Sowjet- Unie de vrede wil, zoals elk land ter wereld dit wil. Wat het conflict in Korea betrof zeide hij, dat volgens zijn inlich tingen de Koreaanse republiek was aan gevallen door Noord-Koreaanse divisies. Dat deze strijdkrachten door Rusland zijn uitgerust, staat vast, alhoewel het tijdstip van levering van Ryssisch mate riaal aan Noord-Korea niet bekend is Dit wordt door de Korea-commissie on derzocht. Gevraagd over de kwestie van de Chi nese vertegenwoordiging, die de Sowjet- Unie aan de Koreaanse kwastie had pogen te koppelen, zei Lie, dat deze afzonderlijk geregeld kan worden, maar niet als antwoord op zijn telegram, om hulp voor de Zuid-Koreanen vroeg. Het aantal aanbiedingen voor de levering van troepen stijgt nog steeds. Aantal werklozen nog iets meer gedaald Het aantal geregistreerde mannelijke werklozen is in Juli verder gedaald van 60.643 tot 56.443, te weten 42.531 geheel werklozen (vorige maand 42.647), 13.687 D.U.W.-arbeiders (17.734) en 225 wacht gelders (262). Wegens het zomerseizoen daalden de cijfers in nagenoeg alle be drijfstakken. Op 31 Juli stonden 3837 gedemobili- seerden als werkloos ingeschreven tegen 3815 op 30 Juni. De vraag naar manne lijk personeel steeg van 20.809 tot 21.249. Drente is nog altijd de provincie met de grootste werkloosheid: 35 op de 1000 mannelijke inwoners, tegenover Zeeland slechts 4 en Overijssel 6 (Zuid-Holland en geheel Nederland gemiddeld 11) Het aantal geheel werkloze vrouwen 3832 toe tot 4330. De vraag oorwaarde- Thans hebben 40 landen ge- J daalde van 18.550 tot 18.225. De landelijke bedrijfstelling Ambon gebombardeerd: drie doden Misbruik Ned. vlag op Ceram Naar de toestand op 16 October De bedrijfstelling in het najaar zal I worden gehouden naar de toestand op 16 j October. Zij heeft betrekking op allej De RiS heeft met twee 3 25-bommen- bedrijven op het gebied van handel, nij-i werpers Vrijdag jl. de stad Ambon ge verheid en verkeer. De vragenlijsten; bombardeerd. Drie burgers werden ge worden uitgereikt door de gemeentebe-, dood en er waren verscheidene gewonden, onder wie vrouwen en schoolkinderen. Radio Ambon, die dit bericht, meldt door de landdrosten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek zal de gegevens ver werken. S pinnen-invasiel Om te griezelenspeciaal de da mes! Een leger van giftige spinnen, z.g. tarantula's, zijn de vruchtbare velden na bij de Midden-Italiaanse stad Grosseto binnen gevallen. Gelukkig ver weg. Oogstarbeiders werden door de dieren aangevallen. Men neemt aan, dat deze vervaarlijke spinnen door de, aldaar heersende, tropische hitte uit hun duis tere schuilplaatsen naar boven zijn ge kropen. Zak met 181 stuks talelzilver in het Vondelpark Twee jonge Amsterdammers, die van nacht een brutale inbraak pleegden bij de fam. Brenninkmeijer aan de Van Eeghenstraat te A'dam, zijn gearresteerd. Een nachtwaker vertelde een surveil lerend agent, in het huis licht te hebben opgemerkt en twee jonge mannen te heb ben zien rondscharrelen. De agent ging onmiddellijk terug naar een bank in het Vondelpark, waar hij even tevoren om 4 uur twee jongemannen had aan getroffen, die vertelden niet naar huis te durven, daar ze het wat bont hadden gemaakt. Hij vond een zak met 181 stuks kostbaar tafelzilver, een smalfilmprojec- tie-apparaat en een toverlantaarn. De mannen werden twee uur later in de om geving gearresteerd. De fam. Brenninkmeijer was met va- Op de foto van het ruiterfeest in Noordwijk, die we Maandag publiceer den, kwamen niet de Boekhorstruiters voor. doch de leden van de rijverenigin- V. d. Wal- Ook Noorwegen treft voor bereidingen Ir, antwoox-d op het verzoek van de V.S. betreffende de militaire voorberei dingen van de mogendheden van het At lantisch Pact heeft Noorwegen de nood zakelijkheid der bewapening erkend en het voornemen te kennen gegeven, bin nenkort credieten aan te vragen. dat de vliegtuigen met bommen trailleurvuur het radiostation en een schip in de binnenbaai onder vuur namen. Het radiostation werd beschadigd, het schip niet. Vorige week, zo meldt radio Ambon nog, heeft een schip van de K.P.M. onder Nederlandse vlag R I S.-troepen aan land gezet bii Amahai op Ceram. Daarna werd de driekleur vervangen door de rood witte vlag van de R.I.S. In Amahai wer den vrouwen en meisjes met geweld mee gevoerd en verkracht en de bevolking werd er geterroriseerd en mishandeld. De vertegenwoordiger der Zuid-Moluk ken heeft zich telegrafisch gewend tot de Unci en de ambassadeurs van Amerika. Australië en België met het verzoek te zenden. De opmars naar Tibet Chinese troepen op weg Volgens berichten uit Chinese bron, aar Reuter zich op beroept, rukken lans Chinese communistische troepen langs twee wegen op naar de grens van Tibet De twee colonnes, die tenminste 60.000 man omvatent, staan onder bevel 111 generaal Lioe Po-Tsjen. Zij zouden samenkomen te Djekuendo, de „poort van Tibet", circa 700 km van de Tibetaanse stad Lhasa. Vermoedelijk, aldus verluidt uit Washington, kunnen de Ver. Staten aan Tibet geen hulp verlenen. Dit bericht is, tot op zekere hoogte, een bevestiging van het nieuws inzake Tibet, dat we Za terdag publiceerden. Het bedrag van de Marshall-hulp dat Nederland op 1 Augustus met de E.C.A. had afgerekend, bedroeg afgerond 1607,2 millioen (op 15 Juli 1543,1 millioen). Grote juwelendiefstal in Cannes Te Cannes zijn dezer dagen tijdens een receptie in het landhuis van mevr. Louis Dreyfus juwelen ter waarde van 2 mil- Ifben francs gestolen Het nationaal geschenk groeit Er wordt om het Huis ten Bosch in Den Haag hard gewerkt aan het nationaal geschenk voor het Koninklijk Paar de nieuwe tuin. Jonge kerels slaan palissades in de grond, om de oever van de vijver mooi gaaf te maken Al zullen er vele veranderingen aangebracht worden, het wezen van de tuin achter het Huis ten Bosch wordt toch behouden. De zware beuken en eiken, herinneringen aan vroegere glorie, zullen gespaard blijven en opgenomen wor den in het plan van prof. dr Bijhouwer uit Wageningen Laddeis en emmers De aanleg van dit nationaal ge schenk ter gele genheid van het koperen huwelijk van het vorstelijk paar bestaat niet alleen uit het ver beteren van een vijver, het rooien van onkruid, het plantrijp maken van de tuin en het camoufleren van lelijke schuil kelder ook wor den de fraaie beel den gerestaureerd, omdat ze straks 1 waardige paats in moeten 71 en in de nieuwe tuin. Nu 1 er nog lad ders, wordt er ge boend en gesjouwd, bedrijvigheid komt het Huis ten Bosch fraaier dan ooit te voorschijn. Het Nationaal Geschenk is uit kleine giften van het Nederlandse volk gegroeid tot een grote som en die som wordt besteed aan een waar Koninklijk lusthof. Eerlang zal het Koninklijk'echtpaar op iedere wandeling door de herboren tuin herinnerd worden aan de genegenheid, die het bij zijn koperen huwelijk in dit nationaal geschenk uit alle lagen van ons volk ondervond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3