Jlieuwc rije GTourant Laat Malik maar praten, Warren Austin heeft hem in de gaten! Amerikaanse eis aan Moskou om obstructie te eindigen Britse concurrentie met het Franse plan-Schuman Rust in Makassar thans weergekeerd Wist U T70ENSDAG 9 AUGUSTUS 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie: Tel. 2U408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN 11ÊNt 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasitcfe It QbcMtvea ago furt ia Ugfjenspatt" Een en dertigste jaargang No 8192 Soms hebben we last van de zon Russisch spelletje te Lake Success RUSLAND zet in de Veiligheidsraad de boel op stelten. Malik houdt de Raad aan het lijntje door een eindeloos gedebatteer, waardoor het onmogelijk wordt, de Koreaanse kwestie aan te snijden. Amerika begint deze obstructie danig te verve'en en heeft daarom gewaarschuwd, dat als Malik niet binnen 48 uur van houding verandert, er stappen zullen worden ondernomen, om het gezag van de Raad te herstellen. Warren Austin, de afgevaardigde der Ver. Staten, stelde dit ultimatum na een debat van drie en een half uur. Het voorstel van Austin om de zitting tot Donderdag te verdagen, werd aangenomen met 9 stemmen vóór, 1 stem tegen (die van Malik natuurlijk) en 1 onthouding, nl. Joegoslavië. Het voorstel van de Amerikaan om de zitting te verdagen, had ten doel, de Rus sische gedelegeerde gelegenheid te ge ven aan zün regering om nadere instruc ties te vragen, waardoor de Raad weer behoorlijk zou kunnen werken. De plan nen van Malik, vervat in zün voorstel len, maken geen schijn van kans er steeds weer opnieuw verveelt hij dc Raad met het uitnodigen van Rood China, voorstellen beogende, eerst een: de aanvallers, de Noord-Koreanen te ho ren, het vuren te staken en de Gealli eerde troepen terug te trekken. De verdaging van de Veiligheidsraad was dan ook totaal niet naar de zin Malik. Hij beweerde geen uitstel nodig te hebben, wknt zijn instructies duidelijk genoeg. En wederom schoot hij een resolutie af, waarin de bombarde menten door de Amerikaanse lucht macht op die zo vredelievende Noord-Ko reanen, werden veroordeeld. Het paald belachelijk! Maatregelen beraamd De obstructie van Jacob Malik Veiligheidsraad wordt ondersteund door het Kremlin en de Prawda. Dit Sowjet- orgaan schrijft, dat door de terugkeer van Malik in de Raad, een staat voijkomen verwarring in het kamp der oorlogshitsers is ontstaan. In een telegram uit Lake Success Kol. v. Gulik naar Korea als Ned. waarnemer Kol- W. J. van Gulik wordt binnenkort naar Korea gezonden als Nederlandse militaire waarnemer bij de Ver. Naties, zo wordt in welingelichte militaire kringen vernomen. Onlangs is kol. Van Gulik, die verbonden is geweest aan rle generale staf van het KN.I.L., terugge keerd van een studiereis naar het Verre Oosten, die hij in opdracht van de rege ring gemaakt heeft. Hij -heeft toen ook teeds Korea bezocht. Telegramwisseling tussen Koning Leopold en Zwitserse president Koning Leopold van België heeft de president van de Zwitserse bondsstaat jjej voornemen tot het houden danktelegram gezonden voor de gast-jdeze proef was al bekend, maar de t derdelen die ervoor in aanmerking zt den kunnen komen, werd hieraan toegevoegd, dat de vijan den van de vrede nu beseffen, dat het onmogelijk voor hen wordt, hu& eigen machtig optreden in de Raad ongestraft voort te zetten, nu Malik weer aa: zig is. Het Russische blad vergist zich echter, want reeds worden maatregelen be raamd, om te voorkomen, dat de Rus sen hun obstructie-spelletje nog langer kunnen vervolgen. In geen geval mag de Veiligheidsraad op een dood punt komen. De plv. Amerikaanse afgevaardigde, Ernest Gross, deelde aan de pers mede, dat de Raad in een constitutionele crisis verkeert. De Westelijke afgevaardigden in de Raad zinnen nu op de volgende maatregelen: 1. Wijziging van het regle ment van orde, opdat een Rus niet auto matisch, door maandelijkse roulering, voorzitter van de Raad wordt; 2. Een speciale zitting van de Assemblée der V.N., die de besluiten van de Veiligheids raad zou kunnen te niet doen; 3. Hele maal geen vergadering meer te houden in Augustus, zolang Malik voorzitter is. Dit laatste is nog zo gek niet. DEENS KABINET AFGETREDEN Na een spoedzitting van het parlement, welke de gehele nacht duurde, is Deense socialistische regering o.l.v. pre mier Hans Hedtoft, welk ministerie oj 12 Nov. 1947 werd gevormd, hedenmor gen vroeg afgetreden. Het ontslag kwam na een sterke aanval van de oppositie, n.a.v. het tekort op de betalingsbalans. Tevoren had het parlement gedebat teerd over belastingverhogingen, welke nodig waren om de kosten van de defen sie te dekken, die door de strijd in Korea veroorzaakt zijn. Naar verwacht wordt zullen de alge mene verkiezingen op 5 September wor den gehouden. Defensiebelasting In het bezuinigingsplan, met behulp waarvan in de komende twee jaar 300 millioen kronen voor de defensie moet worden opgebracht, wordt melding ge maakt van een nieuwe defensie-belasting. Deze zou gelden voor alle personen met een netto jaarlijks inkomen van meer dan 10 000 kronen (ongeveer 5000 gul den). De gedwongen defensielening met een looptijd van 20 jaar, zou gelden voor de kapitaalbezitters van meer dan 50.000 kronen (ongeveer 25 000 gulden), en de rente zou 3% procent bedragen. Voorts is er sprake van een indirecte belasting op suikerwaren, tabak, sterke drank, ben zine en motorrijtuigen. De demissionnaire regering was als volgt samengesteld: socialisten hadden 57 van de 150 zetels in de Tweede Kamer; de liberalen 49 conservatieven 17; links radicalen 10; communisten 9; grondbelas tingpartij 6 en vertegenwoordigers van de Far Oer 2. De Kamer zou vanmiddag bijeenkomen om de nieuwe belasting- oorstellen goed te keuren. President Truman heeft het Congres m strengere anti-sabotagewetten Gcrrderegimenf Jagers proeJkonijn Radio-oproep maar matig geslaagd: één derde kwam gisteravond op Nummer één meldde zich binnen twee uur in Utrecht aan Van de ongeveer 600 personen, dié gisteravond per radio werden opge roepen voor herhalingsoefeningen, hebben er zich die avond ruim 200 gemeld. Dit aantal bleef beneden de verwachting, die zich bewogen had ondom een percentage van 50. De eerste opkomeling arriveerde om on geveer 8 uur in de Knoopkazerne te Utrecht. Het was de 25-jarige tim merman Arie Knijff uit Montfoort, die de oproep om kwart over zes had gehoord en de eerste bus naar Utrecht had genomen. Na vier maanden procederen ver blijft Westerling nog steeds in de gevangenis te Singapore. Wij ont vingen deze foto die gemaakt werd na de zitting van het Hoog gerechtshof waarin de rechter uit sprak dat kapitein Westerling niet aan de republikeinen zou kunnen worden uitgeleverd. V.l.n.r. mr Masseij, een van Westerlings ad vocaten, Westerling, John Thies- sen en mr Atkinson, de tweede raadsman van Westerling. Zij po seren voor de celwagen, die Wes terling voor de zoveelste maal terug zal brengen naar de Changi- gevangenis. vrijheid, die hij de laatste vijf jaar Zwitserland heeft genoten. In antwoord hierop heeft president Petitpierre de hadruk gelegd op de waarde, die Zwit serland hecht aan de traditionele vriend schappelijke betrekkingen met België. Men ziet langs de weilanden steeds vaker „schrikdraad' in plaats van prikkel draad. Er is zoveel vraag naar deze elec- trische weide-afrastering, dat de (Neder landse) producenten hun orders niet af kunnen. kere gelaten, of deze oproep juist hun zou betreffen. De radio-oproep werd ge daan na de nieuwsberichten van zes er zeven uur gisteravond en zü bleek be trekking te hebben op de mannen var het garderegiment Jagers, die volgens de schrifteHike oproep hedenmorgen Utrecht hadden moeten opkomen. Men had niet direct een grote toe loop venvacht: het is vacantie er het was mooi weer gisteravond, ir de oproep werd vermeld „bü wüze van proef" (onr het publiek niet te verontrusten) en in de derde plaats: er bestaat geen dreigend oorlogsge vaar, zodat de spanning niet aanwe zig was, die bü een werkelüke mobi lisatie tot spoed aanmaant. De legerleiding rekent in geval van werkelüke oorlogsdreiging op een op komst van 90 pet na een radio-oproep. De opgeroepenen kwamen hoofdzake- lük uit Den Haag, Delft, Rotterdam en Woerden en moesten dus nogal een eindje reizen. Maar om ongeveer negen uur zag men steeds meer mannen met koffertjes in de richting van de Knoop kazerne lopen en dat duurde voort tot na de aankomst van de laatste treinen. Het geldt hier een herhalingsoefening maar het zwaartepunt is toch eigenlük gelegen in de mobilisatie-oefening, die ten doel heeft te controleren of de op papier getroffen maatregelen in de prac- tjjk voldoen. Maar er is voor morgen middag aan verbonden een kleine ter reinoefening in het Zuiden van de pro vincie Utrecht en een nachtelüke oefe ning van Donderdag op Vrüdag. Zater dag in het middaguur zwaaien de man en weer af. Honderd man naar Leiden De chauffeurs, monteurs, ordonnansen tc. van het garderegiment Jagers moes ten zich in Leiden melden. Op de radio- oproep reageerden er een 40 van de plm. 100. De mannen moesten een proefritje maken met militaire auto's en ze bleken het nog niet verleerd te zün. Daarna werd de kolonne geformeerd en reed naar Utrecht, om aan de andere oefeningen deel te nemen. Baby in kinderwagen verdronken De vijf maanden oude baby van mevr. A. Heidebuurt te Buitenpost is verdron ken. doordat de kinderwagen te water reed. Het 4-jarige broertje had op de hellende straatweg de stenen voor de wielen weggehaald. Enige tüd later zag de kinderwagen in het water liggen. wordt een wijzi- tempo van de Raad van Europa, de politiek betref- naamste onderwerpen waren van de dis- ■apenpro- j cussies. Zoals wij reeds schreven, is thans r«n idskrach-jte Straatsburg de raadgevende vergade- to vil ®even or" ingeschakeld ring in zitting bijeen. Het Britse plan, dat te worden. Volgens mededeling van pre-1 de Engels-Franse meningsverschillen in- mier Duvieusart kan Belgie beschikken I zake het voorstel van Schuman tracht te "—hoogde productie-capaciteit overbruggen, is interessant. Leden Ook België tast diep in schatkist voor defensie In navolging van andere landen heeft ook de Belgische regering, met het oog op de internationale ontwikkeling, maat regelen voor economische mobilisatie aangekondigd. Voor grotere militair spanningen zal de regering een verhoging van de begroting voorstellen van 5 mil liard francs, voor de periode tot einde 1951. Europeanen aller landen verenigt U Tegenstellingen te Straatsburg voorlopig nog niet overbrugd "C* UROPEANEN aller landen verenigt U dat zou een goede slag- zin zijn voor Straatsburg. Maar het heilig vuur ontbreekt nog. De Britse afgevaardigde, Maurice Edelman, verklaarde, dat de bood schap van het Ministers-comité van de Raad van Europa als het ge schal van een bazuin tot de volken had kunnen klinken, maar meer geleek op het geluid van een goedkoop fluitje. De Britse conservatie ven dromen van een gewijzigd plan-Schuman. Hun voorstel, mede ondertekend door de liberaal Lord Layton, een Zweedse en een Noorse afgevaardigde, beoogt de zware Europese industrieën onder de Raad van Europa" te brengen. De hoge autoriteiten boven de staal- en kolen- fusie mag minder gezag hebben. Churchill heeft dit Engelse document niet ondertekend. Samenvattende, kan men zeggen, dat digers van ondernemingen, vakbonden en het plan-Schuman, de militaire aspecten verbruikers stem hebben. Er dienen, vol- yoor Europa en ontevredenheid over het gens het Britse plan twee uitvoerende organen te komen en wel één voor steen kool en één voor staal. De hoge autoriteit zal dus geen ver antwoording schuldig zyn aan een ge meenschappelijk parlement, maar onder het gezag de bijna 20 milliard francs, ongerekend het Ministers-comité willen het gezags- hebben. Wij zullen het hierbij latei ogeiijkheden van de Belgische orgaan het beheer van de „pool" opdra-ier zal nog wel heel wat water door de Igen. In dit beheer zouden vertegenwoor-1 Ryn en de Theems vloeien, eer op dit R.I.S. protesteert tegen het zenden van torpedobootjager Kortenaer AM VIER UUR plaatselijke tyd zün gisteren de gevechten te Makassar ge- V_/ eindigd met een wapenstilstand. Overleg tussen de Indonesische commandant, kolonel Kawilarang der UNCI wai genera al-majoor Scbeffelaar leidde daartoe. Ook daarbü aanwezig. Een rapport van het ministerie Defensie der R.I.S. maakt, sprekend over deze wapenstilstand, melding van „volle dige overeenstemming". Sporadisch komen nog schietpartüen voor algemeen kan men zeggen, dat de rust in Makassar teruggekeerd Een der belangrykste bepalingen van de getroffen Overeenkomst is, dat leden het voormalige KNIL, die weigeren gehoor te geven aan de bevelen van ge- neraal-majoor Scheffelaar, de status van militair der koninklijke landmacht zullen verliezen. Van Nederlandse zyde heeft men te kennen gegeven, dat de actie tegen het kampement der militairen van de K. L. te Makassar, die plaats vond. nadat, er te Makassar een tijdlang rust had geheerst en er geen klachten waren binnengeko- over het gedrag dier militairen een ernstig karakter droeg. Zelfs is hiervoor een vliegtuig gebruikt en had een be schieting van uit zee plaats. Daarom heeft men de Hoge Commis saris in Djakarta opdracht gegeven ern stige stappen te ondernemen. Over de aard daarvan wilde men zich in Den Haag niet uitlaten. Inmiddels hebben deze stappen, zoals gemeld, geleid tot 't zenden van de „Korte naer" naar Makassar. De RIS heeft dit 'n schending van de Ronde Tafelovereen komst genoemd. De „Kortenaer", aldus het protest, was ter beschikking van de RIS gesteld en kon slechts overeenkom stig de door haar te geven richtlijnen worden gebruikt. De regering van de RIS verwacht nu een nadere verklaring van Nederlandse zijde. Zodra er passende vervoersgelegen- heid zal zijn, vertrekken vijf waarnemers van de UNCI naar Makassar. De Garuda luchtvaartmij staakte de vluchten maar Makassar. J^cn leger dat alleen maar bestaat uit generaals is niet veel waard. En daarom is besloten, de mannen van de gedemobiliseerde 7-December-divisie, kleding i wapens mee naar huis te geven, om hen snel mobilisabel te maken. Gisteren waren de eersten aan de beurt, om hun spullen op te halen, en gedurende het ene dagje op de kazerne in Amersfoort ontmoetten vele „slapies" elkaar. DAT in een der padvinderstenten het nationaal kamp te Ommen grote sternatie ontstond, toen midden in nacht een boerenpaard ongevraagd kwam binnenwandelen. DAT in New York de verkoop van televisietoestellen stijgt, tengevolge van de grote belangstelling voor de zittingen an de Veiligheidsraad. DAT acht politieagenten gevlucht zijn uit de Russische zone van Duitsland, daar zü zich een hoedje geschrokken warer, de geruchten, dat zü maar Korea ge stuurd zouden worden. DAT Kees Manders over een paar da gen zy"n lied „Volendam" plechtig gaat overdragen aan Volendam en de Volen- dammers, die toch ook wat van hun kant willen doen, op een van hun kloekste botters de naam „Kees Manders" schil- DAT radio-Moskou-een nieuwe Rus sische uitvinding bekend heeft gemaakt, n.l. een middel om bomen tweemaal zo vlug te laten groeien als in de landen van de slome bourgeoisie. DAT een Noordpoolexpeditie op Baf- finsland gaat onderzoeken of het waar is, dat het op het Noordelijk halfrond steeds DAT in Bergeijk de 5000ste inwoner werd geboren en dit knaapje zomaar van het royale gemeentebestuur honderd gul den op zijn spaarbankboekje kreeg. DAT de carnavalvereniging De Peel- haas uit Venray morgen in Rotterdam officieel de boel op stelten komt zetten, natuurlyk in verband met Rotterdam- DAT de vroegere Tsjechoslowaakse ambassadeur in Nanking bedankt heeft voor het communisme en voortaan het Praagse regiem een voet dwars gaat zet ten. DAT in Noord-Carolina een locomo tief en acht wagens over een slapende neger reden en deze man. toen de trein remde en men hem er ongedeerd onder uit haalde zei: „Kan je %en mens nou nooit eens even met rust laten?" DAT het bestuur van de stichting „Oud Bennekom" aan boord van het sa. Benne- kom een kaart van Bennekom en omge ving heeft overgedragen, daar Oud Ben nekom meent, dat de Bennekom toch op zijn minst iets van Bennekom op zijn DAT een taxichauffeur in Florida, die tot 20 dagen was veroordeeld, maar slecht in die tijd zijn broodwinning kon missen van een humane rechter toestemmin; kreeg om dagelijks te brommen van 9 tot 5 uur en 's avonds en 's nachts in zyn taxi te rijden. de Theei sen Britten en Fransen stemming is bereikt. Bovendien, hier gaat over de bevoegdheden, zal de tegenstelling tussen Ministers-comité ei Raadgevende Vergadering nog wordei Critiek is er reeds, want in Ingewüde Franse kringen noemt men het Engelse plan absoluut In strüd met de doelstel ling van het oorspronkelüke voorstel Schuman. Maar deze bal morgen te Straatsburg zelf aan het woord komen. Amerikaanse zwemt het Kanaal over in 13 uur Van de zwemmers, die Maandag voor een tocht over Het Kanaal zijn gestart, is alleen de 31-jarige Californische typiste Florence Chadwick in haar poging ge slaagd. Gistermiddag kwam zij na 13 uur 23 minuten zwemmen de beste tyd t door een zwemster gemaakt te Haar landgenote, Shirley May France, die iets later was gestart, was gedwongen op korte afstand van de Engelse kust op geven, evenals de Turkse student Mu- rat Guler, die na büna 24 udr in het water te hebben gelegen, in de volgboot klom en de Argentijn Abertondo, die het nog een uur langer had uitgehouden. Een Britse estafette-ploeg van 6 man is gisteren in 11 uur en 10 min. over gezwommen. Bijna 300 locomotieven buiten dienst Door ingebruikneming van 85 nieuwe diesel-electrische-treinstellen, ook op het baanvak LeidenWoerdenUtrecht, zul- ingang van de nieuwe dienst regeling van de Nederlandse Spoorwe gen op 8 October a.s„ niet minder dan 279 stoom-locomotieven uit de dienst worden genomen. Dit betekent een grote afvloeiing van verouderd materieel der Nederlandse Spoorwegen. Dronken inbreker bedreigde agent met mes Een beruchte inbreker, de 43-j. H. D. uit Rotterdam, werd gisternacht in de Beyerlandselaan aldaar door een agent in de buik geschoten, toen hy probeerde de politieman met een mes te steken. Een burger had de agent gewaarschuwd, dat beschonken met een groot mes in zün hand liep. De Rotterdammer werd herkend door een andere agent, die as sistentie kwam verlenen. Hy is naar het Zuiderziekenhuis overgebracht. Prins Bernhard zal morgenmiddag het oefenterrein van de zeekadetten aan de Loosdrechtse plassen bezoeken. In dit J kamp zyn o.m. Haagse en Engelse jongens. 0.46—19.11. Ts Aug. N.M. De driehoek TJET opdringende communisme in het Verre Oosten vereist de nodige waakzaamheid. De Verenigde Staten met hun grote belangen in dat Verre Oosten en in het Stille Oceaangebied zien dat zeer wel in. Ze hebben daar om een verdedigingslinie ontworpen van Japan over de Philippijnen naar Nieuw-Guinea. Maar deze linie, die dus de communistische vloedgolf moet tegenhouden is zowel van uit zee als uit de lucht uitermate kwetsbaar. Ja pan binnen het bereik van de vlieg- bases in Kamsjatka en N. O.-China heeft een bevolking, die tegen aan houdende bombardementen allerminst bestand is. De Philippijnen. strategisch zeer kwetsbaar van Z.O.-China en Hainan uit, zijn met hun economische en sociale chaos evenmin bestand te- geen een aanval van buiten. Voor Nieuw-Guinea ligt de zaak iets anders. De verdediging van dit eiland berust op de basesdriehoek MorotaiAmbon Hollandia. Maar de driehoek heeft alleen betekenis wanneer voor de ver dediging beschikt kan worden over in telligente en goed geoefende troepen. Zulke troepen zocht men in het leger van de RIS tevergeefs. De feodale struc tuur van Indonesië biedt geen voedings bodem voor de africhting van goede mo dern bewapende troepen (Minahassa en Molukken uitgezonderd). Legt men in deze bases troepen van de RIS dan ver zwakt dat de verdedigingskracht in hoge JJU heeft Amerika voor het verdedi gingsapparaat van de ftlS slechts zeer geringe belangstelling omdat zijn interesse alleen uitgaat naar de driehoek en enkele bases op Java en Sumatra. Het vindt het daarom geen bezwaar, dat twee van de drie bases behoren (krachtens het sta tuut van de souvereiniteitsoverdracht al thans) tot het grondgebied van de RIS. in deze gedesinteresseerdheid schuilt juist een gevaar. Een reëele Amerikaanse verdedigins- politiek voor de Zuidzee moet juist ge richt zyn op afscheiding dezer bases van het grondgebied der RIS, daar deze laat ste zich in samenwerking met Nehroe de de weelde wil veroorloven van een poli tiek van evenwicht der machten, een uit spelen dus van Amerika tegen Rusland omgekeerd. Ja, zelfs krygt men de in druk, dat de RIS veel verder gaat en vol komen op het kompas van Moskou zeilt. Het behoeft niet gezegd te worden, dat deze politiek levensgevaarlyk is voor Amerika en Australië. Vamin die inder tijd de onderhandelingen tussen de RIS en de Sowjetunie te Moskou geleid heeft (in was het Palar) tracht Amerika's belangen by de verdediging van Indone- it te spelen als troef om Nieuw- Guinea te krijgen. De RIS zal dus telkens weder de tegenstelling tussen Amerika Rusland gebruiken voor het verkrij- w l van verschillende voordelen, daarby vergetend, dat volstrekte onzydigheid in tegenstelling, welke onvermijdelijk zal overgaan in een gewapend conflict, alleen mogelijk is, wanneer men een on gemeen krachtig verdedigingsapparaat heefct opgebouwd. Zulk een apparaat kan echter alleen -orden opgebouwd op de lange duur iet behulp van Amerikaans en Engels kapitaal en dito deskundigen, maar zou daarmee tevens in strijd zijn met een volstrekte neutraliteit. T}E driehoek is uiteraard ook van groot belang voor de verdediging van Australië. Deze staat zou vermoedelijk el bereid zijn de republiek der Zuid- Molukken te erkennen, om zo de bases handen van de RIS te houden. Deed het dit, dan zou het echter zelf weer de van Engeland nodig hebben. En krygt het die? Want Albion vergeet nooit naar Pandit Nehroe te kyken en zich af te vragen hoe die het op zou nemen. Maar juist deze moeilijkheden moeten voor de Zuid-Molukken een sterke stimu lans zijn er op te wyzen, dat haar be staan noodzakelijk is voor een goede ver dediging van het Zuidoosten van de Stille Oceaan. Immers komt Ambon in handen van de RIS dan valt te voorzien, dat een der basespunten van de driehoek zyn waarde verliest door bovengenoemde oor zaken n.l. het niet voldoende geoefend zijn voor een moderne oorlog van de RIS-troepen en het coquetteren van de RIS met de Sowjet-Unie. Voor Nederland schuilen hier ook ge varen. Blijft Nieuw-Guinea Nederlands en daarmee de bases in goede handen, dan zal het bedrijfsleven in de rest van Indonesië ongetwijfeld het gelag moeten betalen. Hire staat echter tegenover, dat wanneer men geen sterke verdedigings linie tegen het communisme vormt, het Oosten een wisse prooi wordt van de Sowjet. En daarmee zou het 'bedryfsle- ven volkomen een einde vinden. Weer een hamstervoorraad ontdekt Gisteren is bij een familie in Den Bosch een grote hamstervoorraad in be slag genomen, o.a. 100 flessen slaolie. 60 pakjes en 5 blikken thee, rywielbanden, 100 stuks toiletzeep. 50 stuks huishoud zeep. 100 kilo soda en 25 kilo rijst Raadslid te Breda gearresteerd wegens verduistering Het Bredase gemeenteraadslid A. K. is gisteren gearresteerd wegens het verduis teren van vele duizenden guldens by de Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda. Truman tekent wet op het bouwen van schepen President Truman heeft de wet op het bouwen van marineschepen getekend- Deze voorziet in 350 millioen dollar voor aanbo.uw, modernisering en verbouwing van 112 vaartuigen van verschillend type. Hiervan wordt om. de bouw van de eerste Amerikaanse onderxeeër met atoomenergie bekostigd. WEERBERICHT Iets koeler Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht meest i zwaar bewolkt, morgen over P dag wisselende bewolking Plaatselijk enkele bfcen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Iets lagere tempera turen. (Opgemaakt te 10 u

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1