Bandieten in rok en smoking slaan hun slag Twee adviezen ZATEDAG 5 AUGUSTUS 1950 Nieuw Fzans schandaal Deviezensmokkel zoals de wereld nimmer heeft gekend (Van onze Parijse correspondent) PARIJS heeft een nieuw schandaal. Het is nog vreselijker dan dat der generaals. In Indo-China' vechten de Franse jongens tegen de commu nisten. Ze vallen in de tropische jungle. Ze worden neergeschoten met kogels, die gekocht werden met Amerikaanse dollars of Parijs goud. Dit j bloedschandaal, zoals de Franse bladen het noemen, gaat gepaard met een deviezensmokkel, zoals de wereld nimmer gekend heeft. Op de lijn Parijs, I Saigon, Parijs kruisen elkaar de dollars, piasters, francs en goud. Bandieten in rok en smoking slaan hun slag. Code-telegrammen blokkeren de lijn. Met het bloed der onschuldigen voeden de gewetenlozen zich rijk. Geleide misdaad Een geleide financiële politiek ver ia^kt vaak een geleide misdaad. Het geluk wil, dat in Saigon een piaster 17 fr. waard is, doch dat de goudprijs op de markten van Parijs en Saigon zo sterk uiteen loopt, dat er krankzinnige winst mogelijkheden liggen. De voorschriften verbieden tussen Frankrijk en Indo-China grotere postwissels dan 25.000 fr., doch in wezen is dit geen rem. Er zijn reeds feiten bekend, dat deviezensmokkelaars in enige weken tijds 300 van dergelijke postwissels naar Parijs zonden en daar voor een blokje goud lieten terugsmok kelen, waardoor ze hun kapitaal meer dan verdubbelden. Men speelt dit pokerspel als volgt: Men stuurt 20 postwissels van 25 mille naar Parijs. De afzender in Saigon richt zijn postwissel aan een vriend of een „agent" in Parijs. Deze incasseert derhalve 500.000 fr. Dit bedrag is ruimschoots toereikend om er te Parijs een kilo goud voor te kopen enwat laat zich gemakkelijker verstoppen dan een kilo goud. De door gewinterde specialisten kennen er vijf duizend methodes voor en als de doua niers iedere grensganger op deze vijf duizend methodes moesten onderzoeken, zou ieder schip drie maanden vertraging hebben, ieder vliegtuig twee weken. Het kilo goud, aldus in Saigon gearriveerd, brengt aldaar 68.000 piaster op, oftewel 1.156.000 fr., zodat het kapitaaltje i dan verdubbeld is. Indien het hierbij bleef, zou men zich nergens anders aan schuldig maken dan aan een uitgekookte deviezen- en goud smokkel. De buitengewoon hoge goud prijs in Saigon heeft echter een oorzaak; het zijn de communisten, die een ieder overbieden en derhalve de prijs in de hoogte hebben gejaagd. De goudopkopers zijn in vele gevallen rode agenten, die daarmee wapenleveranties betalen Mao aan zijn vrienden in Vietnam. Zo komen er machinegeweren en nonnen in Indo-China. Zo vallen Franse soldaten. De gruwelmiSdaad eist slachtoffers. Hebt u dollars Even gewetenloos en misdadig is het eindpunt van de smokkelhandel in dollarbiljetten. Voor een biljet van duizend dollar betaalt men te Parijs ongeveer 350.000 fr. In Saigon brengt het 800.000 fr. op. De Vijfde Colonne van Ho Chi Minh is er op getraind de dollarbiljetten te verzamelen. Van daar ook weer de buitengewone koers, want Mao in -China levert gaarne Russische wapenen door, doch als betaalmiddel wenst hij slechts dollars en goud. Uiteindelijk komen derhalve ook voor de zwarte dollars rode wapenen terug. De dollarzwendel wordt gedeeltelijk uitgevoerd door de P.T.T.-ambtenaren zelf. Een vriend in Parijs zendt aan zijn vriend, tevens ambtenaar van de P.T.T. te Saigon, een dollarbiljet. Vaak wordt dit biljet tussen een stapeltje kranten ge plakt of in een brief gevouwen met vals adres. Als de postzak te Saigon arriveert poogt de in het complot zittende ambte- Men schrijft ons van Hervormde zijde: GELIJK destijds in de persverslagen reeds is gemeld, heeft de generale synode der Herv. Kerk zich in haar vergadering van 12 Juni beraden op een tweetal zaken betreffende de openbare eredienst, n.l. de kwestie van kleine per soonlijke bekertjes bij de viering van het H. Avondmaal en de toelaatbaarheid van filmen en fotograferen tijdens een kerkdienst. Wat het eerste betreft: de wenselijk heid van kleine bekertjes, is reeds ge ruime tijd bepleit door heftige voorstan ders, terwijl de overgrote meerderheid in de Kerk wil vasthouden aan de ge meenschappelijke kelk. Met een verwij zing naar Asmussen ontraadt prof. v. d. Leeuw het vervangen van de beker door bekertjes („uit kinderachtige „hygiëne"!) wijl zo de zin van de gemeenschap ver broken wordt. Hoewel de generale synode de moge lijkheid althans dat „aan de uitdrukking van de eenheid der gemeente afbreuk wordt gedaan" door de vervanging van de éne beker door persoonlijke beker tjes, aanwezig acht, ontraadt zij in een schrijven aan de Kerkeraden het gebruik hiervan toch niet, wanneer deze inge voerd worden uit hygiënische overwe gingen. Een uitvoerig schrijven van een long arts en van de geestelijke verzorger van het Herv. sanatorium „Zonnegloren'^ zjjn n.l. aanleiding tot het weloverwogen advies, dat nu aan de Kerkeraden wordt gegeven. Wanneer van die zijde toch deze zaak wordt aanhangig gemaakt, zal men niet van „kinderachtige hygiëne" kunnen spreken! Want het gaat hier njft alleen om bezwaren, die gemaakt wor den door mensen, die vrezen besmet te kunnen worden, doch allermeest die van hen, die bang zijn anderen besmetten. Eventuele „liefdeloosheid en (of) a thetische hoogmoed van de moderne mens" mogen in deze aangelegenheid (niet meespreken! AANGEZIEN de generale synode oordeel is. dat geen doorslagge vende exegetische en liturgische bezwaren tegen de invoering van beker' tjes kunnen worden ingebracht, meent zij enkele adviezen te moeten geven, wanneer men ergens, tot invoering hier van wil overgaan of deze reeds gebruikt. Allereerst dient in voorbereiding nog te meer nadruk gelegd te worden „op de symbolische betekenis van brood wijn en op het feit, dat de eenheid haar uitdrukking vindt in de heilige tafelge meenschap". Men behoeft trou\ radicaal te kiezen tussen kelk of beker tje: men kan een blad laten rondgaan, waarop de ene grote beker tezamen met ten aantal kleine bekertjes is geplaatst, waardoor dus de aanziittenden kunnen naar de brief uit de postzak te nemen. Lukt dat niet, dan laat hij de brief of de stapel kranten rustig de ronde doen, wetende dat de bestellers het stuk straks toch moeten terugbrengen met er op ge schreven „incönnue" (onbekend). Daarna neemt hij zijn kans waar. Arrestaties De strijd tegen deze excessen is buiten gewoon moeilijk, omdat de betrokkenen gaarne zware risico's riskeren, daar de winstmogelijkheden deze immers volko men dekken. Enkele goed gemikte slagen en men is van burgerman een kapitalist geworden. Toch heeft de politie de laat ste tijd klinkende successen geboekt. Er werd een Chinees gearresteerd, die al meer dan driehonderd postwissels naar Parijs had gezonden. Een groot-indus trieel te Saigon werd gevangen genomen. Men ontmaskerde voorts de commandant van de administratie der geneeskundige dienst voor militairen te Saigon, terwijl eveneens een directeur van de P.T.T. en een hoofdinspecteur, resp. Thezon en Chatelin, tegen de lamp liepen. Maar dit alles neemt niet weg, dat de goud- en dollarsmokkel nagenoeg on gestoord voort gaat. Nog dagelijks vallen er soldaten in Indo-Cbina. Misschien was ook hun kogel betaald met dollars of goud uit Parijs. Intussen begint de Parijse pers warm te lopen voor dit bloedschandaal. De Fi garo schreef er een ernstig artikel over en ook tal van andere bladen eisen on middellijk maatregelen. Een blad gaat zelfs zover, dat het suggereert, als zou er verband kunnen bestaan tussen de deviezensmokkel en de serie vliegtuig ongelukken, o.m. omdat een der veronge lukte vliegtuigen een speciaal rapport over deze smokkelhandel naar Parijs wilde brengen. rpOEN Matias Mokorsky drie dagen later terugkwam, was hij in opgewek te stemming. Hij had zijn gezin onder gebracht bij een vriend in de stad er zijn huisraad was gedeeltelijk verkocht en voor de rest naar Boedapest gebracht. „De Barowska heeft nog steeds geen bericht, dat je ontsnapt beht, Sandor Tarasow", zei hij vrolijk. „Dat heeft mijn werk in Merka-Petrina heel wat gemak kelijker gemaakt, want nu had Ivor Bartok niet het minste wantroi Voor jullie is het ook veel eenvoudiger. Je kunt gewoon langs elk grensstation vertrekken, want je staat niet op de lijst in gezochte personen." „Maar ik heb geen papieren, Matias Mokorsky. De kastelein hier heeft ge zegd, dat je speciale papieren moet heb- ;n om de grens over. te steken." Mokorsky knikte. „Dat is zo en. mor genochtend hebben jullie die papieren. Straks komt de fotograaf hier voor de pasfoto's". „Maar hoe kan dat dan, buur- Hoe kan ik al die officiële gestem pelde papieren krijgen, als ik toch niet Merka-Petrina kan gaan om ze af te halen?" vroeg Sandor angstig. „Je krijgt ze hier thuisgebracht, mor genochtend. Keurige officiële papieren. Alleen de stempels en de handtekenin gen zijn zo vals als een kraai, maar daar behoef je niet bang voor te zijn. Zelfs de commandant van de Barowska ze niet van echt kunnen onderscheiden, derend, i |De man, die ze heeft gemaakt, ii meester in. zijn vak. Er is geen enkel gevaar bij. Alleen moeten jullie je lesje goed uit het hoofd leren. Jij bent een brouwer en je gaat naar Berlijn om hop te kopen. Je neemt je dochter mee, om dat je al een daagje ouder wordt en onderweg goed verzorgd wilt zijn. Ont houd dat dus goed; je bent brouwer en je moet naar een Berlijnse hopveiling." „Ik hoop dat ik alles goed zal doen. Ik heb nog nooit zo'n grote reis ge maakt", zei Sandor bezorgd. „Dat geeft niet, vader", stelde Olgina hem gerust. „We behoeven snel mogelijk het kiezen, welke beker zij willen nemen Ook is een goede oplossing, dat aan de hoofdtafel de grote beker rondgaat en aan de dwarstafel de kleine bekers. Van der Leeuw noemde in zijn Liturgiek nog een andere mogelijkheid: telkens één tafel met de grote, één tafel met kleine bekertjes. Tenslotte: men zorge, dat „na elke tafel de gebruikte kleine bekertjes tijdig worden weggenomen en voor^de daarna komende Avondmaalgangers nieuwe be schikbaar zijn, zodat niet na'het verlaten van de Avondmaalstafel de indruk wor de nagelaten van een wanordelijke dis, waarvan de gasten zijn vertrokken". Hoewel wij persoonlijk de grote kelk prefereren, menen wij toch, dat dit syno dale schrijven ernstige overweging ver dient, Voor sanatoria lijkt ons de zaak spoedig uitgemaakt (kleine bekertjes); doch in streken, waar de tuberculose veelvuldig voorkomt, bezinne men zich op een en ander. Wat het filmen en fotograferen in de kerk bij plechtigheden als de H. Doop, het H. Avondmaal en de huwelijksbevestiging betreft: de gene rale synode acht het gewenst, dat de eigenlijke kerkdienst, d.w.z. tussen votum en zegen, daartoe geen gelegen heid wordt gegeven. Bij Doop en Avondmaal komt dit euvel wel niet zo vaak voor, bij huwelijksbe vestiging des te meer. Het is voor later natuurlijk leuk om een film te hebben van alles, wat er op de trouwdag alzo heeft plaatsgevonden. Sommigen vinden het wel nuttig, als de gehuwden later door foto's herinnerd worden aan feit, dat zij eens tezamen knielden Gods aangezicht. Ook is het prettig, als afwezige fami lieleden door middel van film of foto": later alles a.h.w. kunnen meebeleven. Hoewel er fotografen zijn, dip inder daad weinig storend weten te werken: de synode acht het ontoelaatbaar, „dat de heilige handelingen, die in de kerk dienst plaatsvinden, verstoord worden door handelingen van derden, die aan de kerkdienst deelnemen" We zijn dankbaar voor deze positieve uitspraak en hopen, dat dit advies aller wegen ter harte ral worden genomen. grensstation te bereiken. De donkere bergketens, die zo lang de gezichtseinder hadden beperkt, weken terug. De' hori zon werd lager en verder, naarmate het landschap vlakker werd. Nu snelden langs uitgestrekte velden, die het w terkoren in een tere groene waas hulde. Rustige dorpjes, een handvol lage huisjes rond een houten kerktorentje vlogen voorbij. De dennebossen aan de horizon werden veelvuldiger. Toen minderde de trein vaart en in de compartimenten ontstond de zenuwach tige drukte, die de nadering belangrijk station aankondigt. Beladen te stappen. Er gaan directe treinen met koffers en dozen, met bundels van Boedapest naar Berlijn. Matias Mokorsky knikte haar goed keurend toe. „In Berlijn moeten jullie van de Russische zone naar de Weste lijke, de Amerikaanse, zien te komen. Daarbij kan ik jullie niet helpen, maar als Olgina haar ogen en oren goed open gR gingen veel mensen naar het Wes ten. Veel meer mensen dan Sandor ooit by elkaar had gezien, verdrongen elkaar om een plaatsje te bemachtigen in de lange internationale trein. Sandor kwam een half uur voor het vertrek en toen konden ze nog met moeite een plaatsje vinden op het balkon. De brede wagons waren volgepropt, met mannen en vrouwen uit alle delen van Hongarije. Ze zaten met vijven op de banken, die drie personen bestemd waren. Ze zaten op koffers en pakken in de gang paden en op de balkons. Of al die mensen naar Berlijn gingen? vroeg Sandor verbaasd aan Matias Mo- Beladen met koffers en dozen, met bundels en zakken, verlieten de meeste reizigers even later de trein. korsky, die hen naar de trein bracht. Zijn buurman schudde het hoofd. „De meeste mensen hebben geen grenspapie- ren en stappen bij het laatste station uit. Ze proberen dan ergens in de buurt de grens over te steken. Velen wijken uit door de bossen, maar de grenscontrole wordt steeds meer versterkt en de sol daten hebben bevel om te schieten op ieder, die zich buiten de hoofdwegen bevindt." Het snerpende fluitje van de stations chef waarschuwde voor het vertrek. Een haastige handdruk, een laatste woord van dank. Toen zette de trein zich in beweging om de duizenden bannelingen naar hun onbekende toekomst te voi een toekomst, die bij al zijn onzekerheid slechts twee mogelijkheden bood: leven of dood. a LSOF de exprestrein zelf in spanning was over de uitkomst van deze wed loop voor het leven, zo ijlde hij alle tus senstations voorbij, nergens vaart min- Het bekoorlijke en stemmingsvolle ichilderij van de Antwerpse kunste naar baron H. Leys: Jhr Six, bur gemeester van Amsterdam, op be zoek bij Rembrandt. Het doek is 55 bij 75 cm groot. Rembrandt kreeg bezoek van de burgemeester van Amsterdam Baron Leys uil Antwerpen maakte hiervan een schone fantasie T JET WAS IN 16S4, dat Jhr. Jan Six poseerde voor Rembrandt in zijn Li atelier te Amsterdam. Reeds lang had Six de wens uitgesproken zich door zijn vriend Rembrandt te laten portretteren, maar Rem- brandt kon maar niet tot een behoorlijke conceptie komen. Het was moei lijk het wezen van Jhr. Six op doek vast te leggen. En Rembrandt, de schilder van de ziel. kon toch niet maar een foto'tje maken. geen waarde zou hebben. Dat is trouwens niet denkbaar bij Kunsthandel Scheen, i waardeloos prul of een verval sing zal men er nooit aantreffen. Het geëxposeerde „Landschap mei koeien" van Guilliam Dubois, de Haar lemse landschapschilder uit de 17e eeuw, oorspronkelijk aan een ander toe geschreven en deskundigen wilden zelfs op die andere naam een expertise af geven. Maar door het onderzoek van de heer Scheen persoonlijk kwam er een echte Dubois tevoorschijn. Dan zijn er nog fraaie doeken van Gerard en Johannes Bilders en een zeer bijzondere „Piëta" van Colijn de Coter, de Belg uit de 15e eeuw. Charles Leickert is er met „Schaatsenrijders op een be vroren vaart", een groot, kundig en levendig geschilderd doek. Van Mesdag hangt er een van zijn goede doeken (niet alles van Mesdag was even groot) en wel een gezicht op het Scheveningse strand, terwijl er van Bosboom een zeer fijn zinnige impressie hangt, voorstellend kerkgangers in de sneeuw. Van hem is er ook een zeer waardevol aquarel „Boeren deel". Doeken van Roelofs, Moerenhout, Michiel van Musscher, Knip, Xaverij, voltooien deze hoogst interessante expositie van werken uit de periode der Romantiek en uit de Haagse School. Een speciale vermelding verdienen nog de schilderijen van Nicolaes Molenaer, uit stekende wintergezichten. De tentoon stelling duurt t/m 26 Aug. Corn. 1 Want al was Six toen slechts 36 jaren, de uitdrukking van zijn gelaat en van zijn ogen was zo rijp, zo veelzeggend en zo philösophisch, 'dat men hem veel ouder schatte. In zijn blik lag al iets van de wijsheid voor zijn latere taak: burgemees ter van Amsterdam. In deze functie heeft hij aanvankelijk nog contact gehouden met Rembrandt, doch later trok hij zich van zijn oude vriend terug, al gaf burge meester Six nog de stoot voor de opdracht van „De Staalmeesters" in 1662. Maar in die eerste periode van zijn burgemeesterschap moet hij Rembrandt nog wel eens hebben opgezocht In zijn atelier. En dit moment heeft de Antwerp se schilder Baron Hendrik Leys (1815 1869) vastgelegd. Het is een prachtige, kleurrijke en levendige verbeelding ge worden van een zeer officieel bezoek. Links achterin staat Rembrandt, nu niet meer op zo'n vertrouwelijke voet staan de met Six. De maker van dit schilderij is in Holland vrijwel onbekend, maar wie wel eens in Antwerpen was, zal zeker aandacht gehad hebben voor de wand schilderingen van Leys in het Raadhuis aldaar. De stijl van Leys' werk is streng en voornaam en hierdoor wordt een zeke re mate van koel realisme verdrongen. Ook het hierbij afgebeelde doek is voor naam van compositie en van kleur en toch is het niet al te statig geworden, zo als enkele andere werken van Leys. Dit doek is de gehele maand te zien bij Kunsthandel Pieter A. Scheen (Zeestraat 50, Den Haag), die dit jaar ook een zomer- tentoonstelling heeft georganiseerd. Er hangen dus nog veel meer werken, uit de 16e, 17, 18e en 19e eeuw. Het zijn er ruim 30, grote en kleine, lichte en donke re, zeegezichten en landschappen, inte rieurs en portretten. Slechts één eigen schap hebben deze werken alle gemeen: waardevol. Zeker, het impressionistische doek „Buiig weer" van J. H. Weissen bach is meer waard dan b.v. het „Rivier landschap"' van M. A. Koekkoek, maai dat wil niet zeggen dat het werk van deze Koekkoek (Koekkoek Sr. is ook ver tegenwoordigd met prachtige zeilschepen) VERSTERKT FRONT TE LAKE SUCCESS zakken, verlieten de meeste reizigers even later de trein. Alleen.de gelukkigen, die in het bezit waren van de waarde volle grenspapieren, bleven achter en namen de leeg geworden compartimen ten in bezit. Het waren regeringsambtenaren met partij-insignes op hun overjas, inkopers van de genationaliseerde fabrieken particuliere reizigers met onbestemd reisdoel, die door omkoperij of via df verzetsgroepen de nodige papieren had den gekregen. Met een triomfantelijke fluitstoot zette de trein zich weer in beweging om die door de fortuin begunstigde reizigers naar hun bestemming te brengen. A AN het grensstation, waar speciale politietroepen de uitgangen bewaak ten, moest iedereen de trein verlaten. Een commissie, bestaande uit twee bur ger partijfunctionarissen en twee offi cieren, onderzocht nauwkeurig alle pa pieren, welke toestemming verleenden tot het verlaten van de Hongaarse Volks republiek. De reiziger, die vóór Sandor de con trole passeerde, werd snel en met res pect doorgelaten. Zijn papieren droegen het speciale stempel van het Volkscom missariaat voor Pers en Propaganda. Maar de papieren van de „brouwer" en zijn dochter werden zorgvuldig onder zocht. Het vergelijken van alle stempels handtekeningen duurde lang, heel lang. De officier gaf een bepaald biljet door naar een der burgers en wees op iets. De ander knikte en raadpleegde fluisterend zijn buurman. „Inderdaad ontbreekt hier de paraaf m de gemeentesecretaris, maar verder alles in orde." „Als de gemeentesecretaris niet heeft getekend, is het niet zeker, dat deze naam niet op lijst F voorkomt", ant woordde de officier. „Hij kan ook vergeten hebben z'n pa raaf te zetten. Er moeten zoveel hand tekeningen op die vervloekte paperas- senbende!" De officier wendde zich tot Sandor. „Wanneer is die hopveiling, vadertje?" „Morgenmiddag", zei Olgina vlug. De officier vloekte. „Toch kunnen we niet zonder paraaf van de gemeentesecre taris", hield hij vol. De burger schoof de papieren terug. De oude man werd doodsbleek. Toen greep de andere militair de bun del paperasen en zocht er een geel for mulier uit. „Hier staat de paraaf wèl", zei hij triomfantelijk. „De gemeente secretaris heeft deze reis dus toch goed gekeurd." De burger greep eèn stempel en druk te het haastig op de papieren. Toen duwde hij ze Sandor in de hand. „Voor uit! Waar wacht je nog op? Doorlopen!' bromde hij. Olgina nam haar vader bij de arm er duwde hem naar de andere tafel, waai een Oostenrijkse douanebeambte met een verveeld gezicht de pas aftekende. In het volgende vertrek werd hun ge ruite reiszak nagekeken en toen konden ze weer in de trein stappen. Het wai geluktl (Wordt vervolgd), 't Verklaarde uitzicht De strijd op Korea leidt de aandacht der Amerikaanse regering niet af van andere essentiële politieke doeleinden. Korea is, als het ware, een symbool voor de democratische wereld, dat geen inbre ker meer ongestoord en ongestraft zijn slag kan slaan in het Huis~van de Vrede. Reeds vroeger wezen wij op andere eventuele aanvals-objecten voor commu nistische aggressors, en wij noemden Iran, Joegoslavië en Griekenland. Ook op deze gebieden blijft de aandacht van Washington geconcentreerd. Maar de strijd op Korea mag evenmin doen vergeten, dat vijf jaar na be ëindiging van de tweede wereldoorlog, Duitsland, Oostenrijk noch Japan een vredesverdrag heb ben. Op tal van in ternationale confe renties voerden de Russen een sluwe obstructie-politiek en hun spel van loven en bieden had steeds ten doel, de zaak op de lange baan te schuiven. Het positieve element in de Sowjet-politiek is haar negativisme, trachten te verhinderen, dat de vrije democratische wereld komt tot een poli- tiek-economische synthese. De Russen willen geen vredesverdrag voor Oosten rijk, noch voor Duitsland of Japan, om dat deze landen daardoor, naar Westerse maatstaf, weer op krachten komen. Dezer dagen heeft Foster Dulles, de speciale adviseur van Dean Acheson, ver klaard, dat de aanval op Korea wel eens de voorloper zou kunnen zijn van een aanval op Japan, ten doel hebbende, de reconstructie aldaar te verhinderen. Ja de enige grote industriële macht in Azië, behalve de Sowjet-Unie. Wat voor Duitsland geldt, is ook van kracht voor Japan. En dat is. dat blij vende vrijheid voor de Duitsers en de Japanners alleen verzekerd is door hun samenwerking met de andere vrije vol keren. Het beschermheerschap der Ver. Staten over de 45 millioen West-Duitsers de 85 millioen Japanners kan niet eeuwig blijven duren. Deze landen dienen zelf terdege ver sterkt te worden. Meer dan ooit is thans ter oplossing van deze problemen inter nationale samenwerking nodig en geluk kig heeft „Korea" die samenwerking der vrije naties in de V.N. en Veiligheidsraad versterkt. Voorlopig heeft communistisch China nog geen zetel in de Veiligheids raad, omdat de vrije wereld zich afkeert een regiem, dat brutaal geweld als geoorloofd middel beschouwt voor het bereiken van politieke doeleinden. Het erkennen der regering van Rood China is als zodanig, gezien het steekspel in de Veiligheidsraad, een principiële fout geweest. De sluwe Malik Te Lake Success zijn de Russen in de Veiligheidsraad teruggekeerd en v lopig zullen zij daar wel blijven. De Rus Malik wilde het menu doen aanvangen met zijn scherpe Chinese hors d'oei maar de Amerikaan, Warren Austin, weigerde zulks en achtte het verstandi ger met een Koreaans „visje" te begin nen. In diplomatieke termen heet dit: „een procedure-kwestie betreffende het vaststellen der agenda" en dit onvrucht baar en onverkwikkelijk debat ligt weei geheel in de lijn der Sowjet-tactiek. Im mers, als de Russen er in slagen te Lake Success de Korea-affaire slepende houden, kan zich de militaire situatie het front in een voor Moskou nog gunstiger zin ontwikkelen. De partij, die in militair opzicht een machtspositie be reikt, trekt ook op diplomatiek terrein in het langste eind. Het is de Sowjets tot nu toe niet ge lukt, de Chinese nationalisten uit de Vei ligheidsraad weg te werken. Het voorstel de olijke Malik was bepaald doenlijk. Eerst de „onwettige" Chinezen uit de Veiligheidsraad en de rode broe ders er in, en, mijne heren, dan komen wij inzake Korea wel tot een vreedzame regeling! Van dit ruilhandeltje, beogende Dr Tsjiang te wippen, hem te vervangen door een communistische Chinees en dan vrede in Korea te bewerkstelligen, wilde het merendeel der leden van de Veilig heidsraad niet horen. Washington had trouwens reeds vroeger te kennen ge geven, dat de aggressors in Korea zich achter de 38ste breedtegraad dienen terug te trekken. Daarna valt er te praten! Maliks voorstel van een „vreedzame regeling" der Koreaanse kwestie drijft in een saus van ironie. En terecht merkte de Brit, Sir Gladwyn Jebb, op, dat die woorden alleen al voldoende waren om onrust te verwekken. Nog vers in het geheugen lagen hem de vreedzame rege lingen betreffende Tsjechoslowakije in 1938 en in 1948. Tsjechoslowakije was tweemaal ten onder gegaan in naam van de vrede, en van dit soort regelingen n 52 landen niet gediend, waar het thans Korea betrof. Diplomatieke sluwheid kan men de Rus Malik zeker niet ontzeggen, vfaar hij zich camoufleerde als kampioen van regeling van het Koreaanse conflict de Aziaat, Pandit Nehroe, prees om Uitverkoop De grote Zomer-Uitverkoop Was weer de moeite waard. En als een vrouw soms boud beweert Dat haar zoiets niet int'resseert Verloochent zij haar aard. „Weet wel, ik moet bezuinigen" Had Vader aangetoond; „Je kunt gaan kijken voor de grap. Maar toon tenminste koopmanschap. En koop slechts als het loont". Alzo, Mamaatje trok van leer, Er was geen houden aan; Ze wrong en duwde, heel wat mans. Geen mededingster kreeg een kans. Ze liet zich niets ontgaan. Het t s ook zo verleidelijk. Je kocht voordat je 't wist; Al had de aanschaf geen belang, Dc prijs was opzichzelf de dwang Die d'aankoop had beslist. Mamaatje toonde trots haar man De koopjes die ze ving; Doch hij bekeek ze ampertjes. En zei een beetje schampertjes: „Dat heet BEZUINIGING"! Gré KempenSterkenburg. diens „nobele bemiddelings-initiatief*. Malik trachtte bij de Aziatische landen de indruk te vestigen, dat de Westelijke mogendheden tegen de toelating zijn van Aziatisch land, dat zich door een re volutie heeft vrijgemaakt. Pandit Nehroe, de premier van India, neemt het stand punt in, dat het Koreaanse probleem ten slotte door de Koreanen zelf moet wor den geregeld. Nu de vertegenwoordiger van India zich in de Veiligheidsraad achter Malik schaart, zal zulks ongetwijfeld van in vloed zijn op de koers der andere Azia tische landen. Zeker, het is Malik niet gelukt, de plaats van Dr Tsjiang door een rode broeder te doen bezetten, want met 8 tegen 3 stemmen heeft de Veiligheids raad zich daartegen uitgesproken. Maar, dat wij met dit nieuwe Russische op treden met een tijdrovende „afleidings manoeuvre" te doen hebben, is duidelijk gebleken. Geen koehandel, of chantage in de Veiligheidsraad, terwijl men in Korea voor de vrede vecht! Moreel heeft de Veiligheidsraad een groot succes ge boekt. En...... de kwestie Korea wordt als punt één, óndanks Malik, op de agenda geplaatst W1EGEK1NDJES £én wieg doch, naar het uiterlijk van deszelfs beslapers te oor delen, zeker geen tweeling. Maar dit is heel normaal in het Dierenpark Wassenaar, waar Max en Charlie, een ruwharige tackel en een 1-jarige chim pansee, behoren tot de ere-bewoners, d.wx. het voorrecht hebben te mogen verblijven in het huis van de direc teur, de heer Louwman, en te wor den vertroeteld door zijn echtgenote. Ook samen kunnen zij het uitstekend vinden, en de tong die Max uitsteekt, of, beter: laat hangen, is dan ook niet bedoeld voor Charlie. Zelfs niet voor de fotograaf, zouden wij zeggen, als we naar zijn snuit kijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3