Arts uit Enschedé en zijn vrouw bij Kijkduin verdronken Warmond krijgt een zeer fraai sportpark Wereldjeugd in een witte herberg NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1950 Uitstel van betaling voor Damstadt Aan Damstadt (stichting Vijf eeuwen Kalverstraat) heeft de Amsterdamse •echtbank gisteren een voorlopig uit tel van betaling verleend. Zoals men veet hadden 36 artisten en technici het faillissement aangevraagd. De crediteu renvergadering. waar de definitieve surséance zal worden vastgesteld, werd bepaald op 20 September, hoewel de advocaat van Damstadt uitstel tot een latere datum had verzocht. Tot bewind voerder is benoemd mr H. W. Vliegen. VIJFTIEN JAAR IN PLAATS VAN LEVENSLANG Wegens moord op echtgenote. Het Haagse gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen in de zaak tegen C- van L., uit Capelle a.d. IJssel, die wegens moord op zijn echtgenote door de recht bank te Rotterdam veroordeeld levenslange gevangeni. .traf. Het hof heeft van L. thans veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf met aftrek var preventief en daarna ter beschikking stellen van de regering. Badgasten staken geen hand uit Zaterdag speelt U.V.S. tegen E.D.O. Het was een publiek geheim, dat B. en W. van Warmond er op uit waren bun gemeente, die zo'n goede naam heeft door de Kagerplassen en natuurschoon en die ook elk jaar by de bloemenfeesten haar rol meespeelt, aan een sportpark te helpen. Vier jaar lang zyn de heren bezig geweest om de bestaande plannen te verwezenlyken. De moeiiykheden waren echter niet gering. Agrarische gronden wilde men liefst niet voor dit doel gebruiken en andere gelegenheden lagen nu niet direct voor het grypen. En toch is men geslaagd. Het oog viel op e telijk uit woeste grond bestond ïn terrein, dat gedeel- i gedeeltelijk uit bos- i behoorde aan de be- Ter Warmond. Op de bosgrond stonden vóór 1940 fraaie bomen, die in de bezettingstijd sneuvelden. Wie daaraan schuldig zijn geweest, de Duit sers of de mensen uit Warmond, is nog steeds een onopgeloste zaak. Op de woeste grond stonden eens bloembollen. Het viel niet mee, om dit 4 ha grote terrein te kunnen overnemen. Een lang durige procedure is nodig geweest, om de gemeente Warmond in het bezit van de grond te brengen. Maar toen het zover was, werden de werkzaamheden met be kwame spoed uitgevoerd. Veel te doen Er was ontzettend veel te doen. Boom stronken, waaronder knapen, moesten worden gerooid; er was 30 cm verschil tussen de hoogte van de bos- en die van de bollengrond enz. Maar de gemeente architect, de heer A. J. P. Bakkers, over won alle moeilijkheden. Het zand van de te hoog liggende grond gebruikte hij voor de laan. die toegang geeft tot het sportpark; de door de telers weggegooide bollen in de omliggende sloten vond hij geen bezwaar, want die zieke bolletjes zagen in de sloot kans fraaie bloemen te kweken. En dit strookte uitstekend met de plannen, die architect Bakkers met de omgeving van het veld had. Op de foto in dit nummer ziet men. hoe fraai het sportpark door bossen omgeven is. Aan de voet van de bossen kan men echter ook de houtsingels waarnemen, die de heer Bakkers om het veld heen liet leg gen. Die singels zijn niet alleen beschutting, maar ook voor wandelgele genheid. De beplanting geschiedde hoofd zakelijk met erken. Daartussen treft berken aan, maar die zullen in de toe komst verdwijnen. Verder werden ook esdoorn- en meidoornplanten en voor de wintermaanden heestergewassen geplant. Ideale ligging Door de bossen en de houtsingels zul len de diverse takken van sport onder wel zeer ideale omstandigheden kunnen worden bboefend. Er zijn twee velden uitgelegd en de grasmat daarvan is prach tig gelijk. Het graszaad, dat op de bos grond is uitgezaaid, heeft nog hinder van de zuren van de bodem, door een zorgvuldige behandeling dit euvel worden overwonnen. Leden van Warmunda, de Warmondse voetbalvereniging en hoofdhuurster het sportpark, dat de zeer toepasselijke naam van „Overbos" ontving, zorgden voor een fraaie afrastering van het hoofd terrein en hielpen mede aan het maken van de staantribune, die men rechts op de foto ziet. Naast die staantribune zie' men het kleedlokaal, een ontwerp var architect Bakkers. Behalve twee comfor tabele kleedkamers, bevat dit gebouwtje twee wasgelegenheden, een ruime can tine en een kleedlokaal voor de scheids rechter. Met de kosten is het meegevallen; al- Igs bij elkaar kostte het de gemeente f 69.146.76. En als men dan Wi|t, dat 1 van de 4 ha bestemd is voor bouwgrond (er komen twee woonhuizen, w een reeds gereed en op de foto zichtbaar is), dan begrijpt men, dat B ei deze kosten niet het hoofd behoeven te Opening van het sportpark Zaterdag wordt het sportpark geopend. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr L- A. Kesper, zal deze ceremonie verrichten. Naast de autoriteiten uit Warmond zijn uitgeno digd de gemeentebesturen uit Leiden, Oegstgeest, Noordwijk, Voorhout senheim, de K.N.V B., de K.N.V. Leiden, de Leidse vereniging van scheidi- rechters, de R K. sportbond en de voet balverenigingen Ter Leede, Teylingen Oranje-Groen. Om kwart voor 4 beginnen de wi strijden. Begonnen wordt met een korf baldemonstratie van Pernix en Ons Eiland uit Leiden. Om half 5 volgt de eerste helft van de voetbalwedstrijd tus- E.D-O. te Haarlem en U.V.S- uit Lei den. In de rust, om kwart over 5, vinden onder auspiciën van de A.A.V- '36-C te Alphen aan den Rijn athletiek-demon- •traties plaats, waaraan ook leden var de Leidse verenigingen Sportief, Holland, Donar, Brunhilde en de Bataven, Trek vogels en Olympia uit Den Haag en de nog jonge vereniging Warmunda ui' Warmond deelnemen. Op het program- an: 80 m meisjes; 80 m jongens; dames; 100 m heren; vèrspringen en 800 m heren. Tussen de loop- ;rs door geven W. Versteeg var A A.V. '36-C en Y. de Boer van Donar demonstratie speerwerpen. Na de tweede helft van de voetbalwedstrijd Olympische estafette, waaraan deelnemen Holland, de Bataven. A.A.V. Warmunda. T. Gieske, H. en F Bresser (De Bataven) en J- Ram (A.A.V. i-C.) geven tenslotte nog een demon stratie polsstok-hoogspringen. Zonder twijfel zullen duizenden sport liefhebbers Zaterdag naar Warmond ko- deze wedstrijden bij te wonen Ze zullen daar geen spijt van hebben. Ook de gevangene, die onlangs uit de Scheveningse strafgevangenis wist te ontsnappen, is weer gesnapt en wel door de Leidse politie. Mèt de twee, die zich zelf meldden bij de politie, zitten thans alle verloren schapen weer achter slot. Het fraaie sportpark „Overbos" te Warmond, dat Zaterdag door de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr L. A. Kesper, zal wor den geopend Foto N. v. d. Horst Overgedragen fregatten in ons land aangekomen Gisteren zijn de twee fregatten Jan in Amstel en Pieter de Bitter, die maanden geleden door de V.S. aan derland werden overgedragen de haven Nieuwe Diep binnengelopen, ontvangst waren aanwezig de A kaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin, schout-bij-nacht E. P. Forrestal, de staatssecretaris van Marine, schout bij-nacht H. C. W. Moorman, tegenwoordiger van de mi Marine, en de commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal J. J. L. Wil- Terwyl de schepen, als voorlopers va 2 zes fregatten, die Amerika aan Nedei nd heelt afgestaan, de haven binnei liepen, vloog een formatie Mitchells va de Marine Luchtvaart Dienst over d buitenhaven. Nadat de schepen gemeerd lagen, begaf het gezelschap zich aa de Jan van Amstel. Staat: Moorman sprak een rede uit, hy de V.S. de dank van de Neder landse •egering i :rbracht echtgenote uit Enschedé by het bade beuren voltrok zich voor de ogen va: het strand wist te bereiken. Kykduin, waar n zyn even oude jammerlyk verdronken. Het tragische ge- i hun 11-jarig dochtertje, dat zelf nog tydig Badmeester De Wit van het zeebad Direct hebben we kunstmatige adem- Kijkduin was er vanmorgen nog stuur van. Het gebeurde buiten het bad, ongeveer 300 meter ten Züiden daarvan. De badmeester werd gewaarschuwd door een burger, die mededeelde» dat er baders in moeilijkheden verkeerden. Direct is hij toen tezamen met zijn assistent De Bont in de Tomboot gestapt om hulp te bieden. Na drie minuten be reikte men de drenkelingen. „Ik sprong in zee en wist de man aan boord te brengen, hij was bewusteloos. Toen kreeg ijc de vrouw te pakken en met haar ben ik naar het strand gezwommen. „DAN" EN „ALS" IN HET NEDERLANDSE TAALGEBRUIK Verschil is terug te brengen tot een weegschaal-kwestie ER ZIJN WOORDEN in onze moedertaal die niet alleen de ongeletterde! moeiiykheden bezorgen, maar vaak ook degenen van wie men met enig recht iets anders zou kunnen verwachten. Zo trof deze week het volgende berichtje oog. „Het is opmerkelyk dat de kerkdiensten driemaal zo druk worden bezocht dan vroeger." militaire hulp. Michael Howard nog niet uitgeleid De door de pseudo-filmagent „Michael Howard" te Scheveningen getoonde chèque schijnt door oplichting Zweeds ingenieur te zijn verkregen. De politie deelde ons mede, dat de Zweedse politie echter nog geen contact met haar heeft opgenomen. Evenmin is Howard reeds naar Engeland uitgeleid; hij be vindt zich nog steeds aan de Laan Copes EéN BOUTJE LOS: MOTOR SLOEG OVER DE KOP De 25-jarige motorrijder A. C. C. v. Suit Haarlem, sloeg Dinsdag in de Residentie, met zijn motor over de kop. doordat een boutje van het voor- spatscherm was losgeraakt, tengevolge waarvan dit spatscherm over de grond sleepte. De duorijdster, de 20-jarige mej. E. A. R. uit Lisse, kreeg vermoedelijk lichte hersenschudding. Na behandeling in het ziekenhuis Zuidiwal, kon zij huis waarts keren. DE STRUD IN KOREA n dat ik reeds eerder op het verschijnsel van contaminatie in de taal heb gewezen. Ik herinner er r aan dat men onder dit woord verstaat het verwarren van twee woorden of i drukkingen, die als het ware elkaar de geest van de spreker verdringen daardoor een nieuwe, maar foutieve c< structie doen ontstaan. Men denke uitfotograferen (uitschilderen en foto graferen) optelefoneren (opbellen telefoneren) en dergelijke. Nu geloof ik stellig dat in de bovengenoemde zin de schrijver in het hoofd heeft gehad: „De kerkdiensten worden drukker bezocht dan vroeger" en: De kerkdiensten worden driemaal zo druk bezocht als vroeger. Deze twee zijn door elkaar gelopen en zo is de nieuwe, foutieve constructie ont staan. Hier ligt dus de fout min of meer voor de hand. Maar dit is vaak bij het onjuiste gebruik van dan en als niet Een opmerking dient hier voorop gaan. In het Nederlands van vroeger gebruikte men vaak de woorden dan als door elkaar. Maar in de laatste ee hebben de meeste schrijvers vrij geregeld een onderscheid tussen deze twee ge voeld. Ik zeg dit vooraf, omdat het nog al eens gebeurt dat men het willekeurig door elkaar gebruiken van deze twee woorden verdedigt met te zeggen dat men in vroeger tijd ze nooit onderschei den heeft en er dus geen reden is om dit nu te doen. Bij mensen die zo spreken, geldt niet: „De klant is koning" maar „De spreker is koning". Hiervoor is stellig iets te zeggen, mits men de spreker niet leest als: elke 'willekeurige spreker. Want er wordt uiterst slordig gesproken, gedachteloos zelfs. En daarom is het zo gevaarlijk de stelling te verdedigen dat /at men hoort zéggen, ook schrijven kan. Nu is in hoofdzaak het verschil tussen dan en als terug te brengen tot weegschaal-kwestie. Ik bedoel dit: Wan neer men meent dat twee dingen zwaar wegen, tegen elkaar op kunnen, indien dus om zo te zeggen de weegschaal niet doorslaat, gebruikt men als. Zodra men vaststelt dat dit niet het geval gebruikt men dan. Dit is echter i waarheid alleen maar in ruwe trekken, want men moet er wel degelijk bij den ken dat wanneer het gelijk zyn in feite door een ontkennend woord wordt weg genomen, de gelijkheid in de uitdrukking toch nog bestaat. Ik geef een voorbeeld: „Mijn broer is even groot als ik, ook: mijn broer is niet zo groot als ik. Dit gebruik van als in het tweede geval heeft zijn ontstaan te danken voorafgaan van het woord zo. Dit woord brengt de gedachte aan gelijkheid sterk is nu zijn invloed dat het nooit door dan wordt gevolgd. Zeg ik evenwel: mijn broer is groter dan ik. zo komen wij bij het twijfelachtige geval. Er zijn namelijk heel wat mensen die groter dan en groter als even goed vin den. Ik meen echter dat, al moge de spreektaal groter als vaak bezigen, in verzorgde schrijftaal het juister is zich aan groter dan te houden, Men heeft beweerd dat dit groter als een Germa nisme, een uit het Duits overgenomen uitdrukking zou zijn. Ik acht dit niet onmogelijk, maar laat dit in het midden. Er is voor mij echter een al te populaire klank in groter als om het te kunnen gebruiken in verzorgde schrijftaal. Maar er is ook een practisch bezwaar. Er zijn namelijk gevallen, waarin men noodza kelijk zijn toevlucht tot dan mc ook al gaat er een vergrotende trap (een vorm met er) vooraf. Men zal met my eens zijn dat het wenselijk is te zorgen voor helderheid van betekenis en welluidendheid bij alles wat men schrijft. Men leze nu eens deze zin uit een schooljongensopstel: Deze man was steeds in de contramine door alles anders te doen als hem dit gevraagd werd. Klaarblijkelijk is dan bedoeld, maar hier kan alléén dit woord helder heid brengen. En nu een zin uit een krant: „Wij achten hem hoger als criticus dan (als) als romanschrijver". Wie sequent na een vergrotende trap als wil schrijven, loopt hier vast. want spreekt toch wel vanzelf dat men geen als als zal kunnen bezigen. Waarom dan nu niet steeds het schil tussen dan en als in het oog gehou den? Dit is toch zeker heel wat practi- scher daar het kan dienen om fouten of onwelluidendheid te voorkomen. Het zal nu ook wel duidelijk zijn, waarom men zegt: „Dat is heel wat anders dan wat je eerst zei." Immers de weegschaal is hier heel duidelijk dóórgeslagen. Ook r was niemand bij dan hij. Hier ligt op de ene weegschaal zelfs helemaal niets. Hetzelfde geldt voor zinnen met eerder in de zin van meer: Ik ben eerder geneigd hem gelijk te geven dan zijn zuster. De moeilijkheid treedt in hogere m: j in een zin als deze: Mijn vadar nooit zo tevreden als wanneer hij kan gaan vissen. Men denke echter aan k hierboven over zo schreef. Ik las ook ïog in een krant: „Hij speelt lang niet so goed dan ik eerst gedacht had". Het spreekt vanzelf dat in verband mi hier ook weer als op zijn plaats zoi geweest. Ten slotte nog deze zin: „Wij hebben evenmin reden om ons te heugen als om somber te zijn". Hier geldt dat „evenmin" betekent: eve weinig, derhalve moet er noodzakelijk als s Den Haag haling toegepast, doch wat we ook deden, het mocht niet meer baten. Inmiddels waren wel vijf doktoren ter plaatse, die echter evenmin meer iets vermochten doen. Het was verschrikkelijk." Uit het verhaal van het 11-jar. doch tertje van het echtpaar bleek, hoe het drama zich heeft toegedragen. Het echt paar was de dag tevoren te Kijkduin aangekomen om daar. zoals gewoonlijk, zijn vacantie door te brengen. Het meis je. dat uiteraard geheel overstuur was, vertelde als tragische bijzonderheid, hoe juist enige dagen tevoren een kennis var familie bij Noordwijk was verdron ken. Men was hiervan nog onder de in druk. zó, dat men tevoren de afspraak maakte om niet te ver in zee te gaan. Zij vertelde dit ook aan de hotelhouder, die de medicus uit Enschedé goed kent. „Pappa kon niet zwemmen", aldus het dochtertje. Volgens badmeester De Wit moet het echtpaar slechts tot het middel in het water hebben gestaan. Vermoede lijk omdat zij te dicht bij een golfbreker waren, stapte de man in een kuil gleed weg. Hij begon om hulp te roepen. Zijn vrouw, die het dichtst bij hem was, bereikte hem het eerst. De dokter, die sinds enige tijd een stijf been had en daardoor klaarblijkelijk gehinderd werd greep in zijn doodsangst zijn vrouw zo stevig vast, dat hij haar meesleurde, waardoor beiden afdreven. Ook het dochtertje werd bij die doodsworsteling bijna meegesleurd, doch wist zich nog tijdig los te rukken, hetgeen haar red ding was. Inmiddels dreven de ongeluk- kigen reeds ver in zee voor de kop van de golfbreker. De stroom had hen te pakken voordat badmeester De Wit kon inspringen. Het is voor hem onverklaar baar, dat de talrijke toeschouwers aan de wal geen hand uitstaken en hem zelfs alleen met de bewusteloze vrouw lieten opzwemmen. Dr F. C. Dominicus Zes leden van het Am. Jeugd Rode Kruis in ons land Een delegatie van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis, bestaande uit zes meisjes en jongens, bezocht ons land, Engeland, Denemarken en België- De jongelui zijn de gasten van het Ned. Jeugd Rode Kruis. Twee vertegenwoordigers van Nederlandse organisatie, alsook de dames N. H. Schokking en A. Oosteveen e: heer W. C. van Binsbergen werden hun jeugdige Amerikaanse gasten vangen door het hoofdbestuur. Hun werd maaltijd aangeboden. Morgen trek ken zij verder Europa in. OPNIEUW 12 JAAR GEEIST TEGEN EX-BURGEMEESTER KARRES Voor de raad van cassatie werd gister morgen geconcludeerd tot verwerping van het beroep van de ex-burgemeester van Adorp en Bedum, J. J. C. A. Kar- res, die door het B.G te Groningen was veroordeeld tot twaalf jaar met aftrex. Uitspraak op 2 September. Been gebroken na pelgrimsreis van 1640 km De 75-j. Nederlandse pelgrim F. K. Humbert uit Bergen, die in verband met het „heilig jaar" per fiets van Nederland naar Rome reisde, is Dinsdag te La Spezia in Italië door een auto aangereden en heeft een been gebroken. De afstand van 2 000 km had hij reeds op 360 km na afgelegd. REDUCTIE VOORSCHOTSPREMIE ONGEVALLENWET. Volgens het bestuur der Rijksverze keringsbank heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken besloten, op grond van art. 40, lid 2 der Ongevallenwet 1921 over 1949 een reductie op de voorschotpre- miën te verlenen van 5 pet., voor de werkgevers, die aangesloten zijn bij de R.V.S. Bijzondere voorziening voor sigarenindustrie verlengd De minister van Sociale Zaken heeft besloten de voor de sigarenindustrie ge troffen bijzondere voorziening te ver lengen tot 1 October. Deze regeling houdt in, dat het Rijk de lonen zal betalen voor de uren, waarin niet wordt gewerkt. Benelux-aannemers krijgen zelfde rechten Op de Benelux ministersconferentie in Oostende^heeft men in principe beslo ten de aannemers uit de drie landen op dezelfde wijze te behandelen. Dit bete kent, dat de Nederlandse aannemers evenals hun Belgische collega's in Bei en omgekeerd, aan aanbestedingen et uitvoeren van werken zullen kun- deelnemen. is een speciale commissie gevormd, welke over deze kwestie concrete voor stellen moet doen. Blinde verzetsman behaalde M.O.-diploma De enige Nederlander die levend het grote verzetskruis ontving, is Gerard Tieman, zoon van een Utrechtse politie- inspecteur. Voorjaar 1947 reikte Koningin Wilhelmina de bijzondere onderscheiding uit aan de toen 20-jarige Gerard Tieman in het Blindeninstituut te Bussum. De jongeman had zijn moedig verzetswerk bekocht met het verlies van zijn ge zichtsvermogen. De jonge Tieman heeft zijn handicap weten te overwinnen door gisteren met zeer goede cijfers het diploma M.O.-Engels te behalen. GOEDERENWAGENS ONTSPOORDEN BIJ GOUDA Bij het rangeren ontspoorden gisteren te Gouda enige goederenwagens, laden met asphalt. Het treinverkeer werd gestagneerd. Na een uur waren lijnen naar Den Haag, Rotterdam Boskoop weer vrij en werd het verkeer van Den Haag en Rotterdam af ovei reservespoor geleid. KONINGIN ONTVING GEZANT VAN IRAN De gezant Hossein Navab van Iran heeft gisteren op het paleis Sostdijk aan de Koningin zijn geloofsbrieven overhandingd. Zalm-service Zalm, die 's ochtends bij Tromso in Noorwegen wordt gevangen, wordt tegenwoordig op de avond van die zelfde dag reeds geconsumeerd door soupergasten in het deftige West Eni van Londen. De zalm, verpakt in vet vrij papier, gaat 's ochtends vroeg naar Oslo met de Sandringham vliegboot van de Noorse luchtvaart maatschappij. Daarna wordt de lading zalm overgeladen in het lynvliegtuig van de British European Airways van half negen 's avonds, dat 45 minuten later op het Londense vliegveld neerstrijkt. Alles werkt mee voor een snel en nuttig effect. Zo geven de Noorse en Londense douane de zalm speciale „voorrang", opdat de gereed staande auto's de heerlijke vis, die 's ochtends nog vrolijk en welgemoed in het water bij Tromso rondzwom, op tijd kuhnen afleveren voor het souper in Londens beste zaken. We gens de snelheid van het transprt, be hoeft de zalm niet op 't ijs te staan, hetgeen de vrachtprijs binnen rede lijke grenzen houdt. Dominicaahse onderscheiding voor mr Stikker Minister Stikker is benoemd tot groot kruis in de Dominicaanse orde Juan Pablo Duarte wegens zijn verdiensten voor de internationale samenwerking door zijn arbeid als voorzitter van de O.E.E.S. De Ned. gezant *e Havanna, mr H- Daniëls, is benoemd tot grootofficier en de luit. ter zee 1ste klasse E. Dankmeijer tot officier in dezelfde orde. Thans is de officiële benoeming van mr G. Jansen uit Heemstede tot voor zitter van het bestuur dar Rijksverzeke ringsbank af gekomen. VACANTIE (Van e verslaggevers). •£E WAREN eerst vreemden voor elkaar: Mary McKenny uit Mis souri (U.S.A.), Bente Nielsen uit Ko penhagen, Rudi Eberspacher uit Mi laan en Sjaneke Plooy uit Broek op Langendijk waren eerst vreemden voor elkaar in de jeugdherberg Ockenburgh. Allicht, want het is niet zo maar een verschil van „zij woont twee straten verder" het gaat om afstanden van duizenden kilometers, die hen scheiden. En nu kwamen ze op zo'n echte Hollandse zomeravond een beetje kil was het in Loosduinen terecht. Mary eerst met de boot en toen met de fiets; Bente achter op de motor; Rudi liftend en Sjaneke kan het anders? ook op de fiets. Thuis doen ze allemaal wat anders; de een studeert philosofie en de ander melkt de koeien. Maar hier, in Loosduinen, kwamen ze, om een paar dagen te eten, te slapen en te genieten van de duinen en de zee; ziet u, daarin vonden ze elkaar. Rudi uit Milaan verwisselde zijn moedertaal voor het Duits, Sja neke uit Broek op Langendijk diepte haar Engels van de M.U.L.O. op, Mary uit Amerika sprak expres een beetje langzamer en Bente uit Dene marken bleek óók een mondjevol Duits onthouden te hebben. En toen ging het. Ze waren geen vreemden meer, maar jongens en meisjes, die elkaar ineens bar-veel te vertellen hadden. Over de koeien in Broek op Langen dijk, over het studentenleven in Ko penhagen, over het middageten in Missouri en de heuvels rond Milaan. Ze zaten samen aan de maaltijd en waren het er over eens, dat de krootjes in Ockenburgh prima zijn. Ze vergisten zich aan tafel met eikaars taal, noemden een bord vla wel eens een kom jus en vroegen om de aardappelen als ze de groenten bedoelden, maar zij rangschikten ook die dingetjes onder hun vacantie- vreugden. Een paar dagen later vertrokken zij weer. Rudi naar de Afsluitdijk, Bente naar Apeldoorn, Sjaneke naar Middelliarnis en Mary, zo maar in haar dooie eentje, naar Amsterdam. Ze zullen elkaar wellicht nooit meer zien, want Missouri, Broek op Lan gendijk, Milaan en Kopenhagen lig gen in twee werelddelen en in vier landen. En toch zijn ze nu geen vreémden meer voor elkaar, die vier trekkers. De wereld was weer een beetje kleiner geworden £jn zo gaat het elke dag op Ocken burgh. De ene dag honderd, de volgende dag tweehonderd gasten. Mary, Bente, Rudi en Sjaneke waren er maar vier. Wat zullen we zeggen van Ludo Michielsen en Sjef Maerie- voet uit Antwerpen, die om het IJs- selmeer gefietst hadden en die het op zo'n platte weg zonder bergen schoon vonden met de velo, als je maar wind in de rug hebt zulle. We zouden van hen nog kunnen vertellen, dat ze helemaal niet prakkizeerden Koningskwestie in f dat ze ons vroegen, of we in Holland wel op goede voet leven met Fries- En wat moesten we antwoorden aan Al Freeston uil Welwyn Garden City in Engeland, toen hij ons opgetogen vertelde, dat het in Engeland veel slechter was van eten en drinken dan in Holland. We hebben hem ge adviseerd: laat het je dan goed sma ken in de tijd, dat je hier bent. En zo hebben ze allemaal wat. Peter Debrunnen uit Zwitserland vindt onze trams zo goedkoop en Alf Wennevold uit Odense in Denemarken zou graag wat meer bergen zien in Holland. jyE HELE WERELD stroomt door dot witte huis Ockenburgh. Lm wereld van mensen met shirts en shorts, met studentenpetten en berg- fietsen. Een wereld van Engelsen, die ijdel hun vlag op hun blouse heoben genaaid, en van Amerikanen, die nonchalant hun shirt over hun broek laten hangen. De bewoners vhn deze jeugdherberg zijn zó rijk geschakeerd, dat U er met gemak een klein veiligheids raadje uit zou kunnen vormen. Maar daarin zou geen woord over de poli tiek gerept worden. Er zou alleen in gesproken worden over de bomen, de vogels en de Afsluitdijk bijvoorbeeld. Kortom: over onbelangrijke din gen, die in een vacantie waarde krij gen, omdat ze het leven zo echt plezierig maken'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4