Jlicuuio geihsdje GToumnt ffordt Koning Leopold toch gedwongen tot spoedige troonsafstand Beneluxlanden zijn het vrijwel eens over de handelspolitiek Douglas McArthur met zijn staf op Formosa aangekomen Wist U Messteken kostten arbeider en vrouw het leven Ec Nieuwe taken lAANDAG 31 JULI 1950 I' BUREAUX, tiogewoeid 103 I Dir en redactie Tel 20408 ADon nementen: Tel 22710 Advertentie- j afdeling:'Tel. 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: t 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. i u 18 per millimeter belangrijke korting! ADVEKT Een en dertigste jaargang No 8184 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken JStaatDosttcfc Is gfjebleoea mgn bert in tegljeaspoct" Nederlanders in België in moeilijkheden Vijl doden Ie Luik Belgische kabinet in sensationele nachtzitting bijeen p gebeurtenissen in België volgen elkaar met verbijsterende snelheid p. Bij de strijd om de terugkeer van Koning Leopold vielen in het plaats- Grace Berleur nabij Luik de eerste doden, vijf in totaal. Een 50-tal jaalse gendarmes poogde een socialistische meeting uiteen te slaan twee leiders te arresteren. Er ontstond een handgemeen, waarbij )or de politie van de vuurwapens gebruik werd gemaakt. Dit incident [roorzaakte een scherp protest van Spaak bij premier Duvieusart. Hier- P'gde een onderhoud van Duvieusart met Koning Leopold en tegen ur in de nacht werd het kabinet in speciale zitting bijeengeroepen, uset verklaarde: „Als er in de komende nacht geen sensationele ingen vallen, is er Maandag in België burgeroorlog Men ver dat de Koning afstand zal doen van de troon en het land terstond pl verlaten. Na de zitting spraken de ministers geen woord, doch hun ge- thten stonden uiterst strak. Er wordt gewerkt aan een formule, hierop (erkomende, dat Koning Leopold zijn bevoegdheden zou overdragen jn de Kroonprins. het socialistische Kamerlid, ique, en de socialistische burgemeester taison wilden arresteren, hetgeen door [demonstranten, ten getale van 1000 kn, verhinderd werd. Tijdens het vuur- hecht werden 3 personen op slag ge- K>d en van de vele gewonden overleden I nog 2 later in het ziekenhuis. Aan k hoofd van een socialistische delega- L trok Spaak naar Duvieusart om pro- it uit te brengen. Aan dit onderhoud jmen ook de voorzitter der socialisti- he partij, Buset, en de chef van het pninklijk Huis, Burggraaf Berryer, deel. [arop werd tegen twee uur in de nacht speciale kabinetszitting gehouden, karvoor de Belgische ministers, die aan JBenelux-conferentie deelnamen, naar fussel werden teruggeroepen. Toppunt van spanning s toestand bereikte het toppunt van ïing, omdat de soclaliste.: onder ig van Spaak de regering een ulti- m hadden gesteld. Dit luidde onge- „Leopbld moet aftreden of anders heren de Walen op naar zijn palels Laeken. De Belgische regering had biddels bekend gemaakt, fat alle naar fussel leidende wegen zouden worden demonstranten de toegang de hoofdstad ou worden ontzegd en ïüddoHUk tot arrestatie zou worden [Brgegaan. Geen „Mars naar Brussel" Gouverneur van Brabant, de pro- waarin Brussel is gelegen, nam t drastische maatregelen, teneinde It hoofd te bieden, aan de „mars naar iussel", door de anti-Leopoldisten uit t Waalse gebied georganiseerd. Overal twaarde men sterke politie-patrouilles [overvalcommando's stonden gereed om i grijpen. Na het incident te Grace krleur heerste te Luik een uiterst op- fwonden sfeer, te meer daar de burge schotwonden in zjjn been j het ziekenhuis was opgenomen. De nst der situatie wordt duidelijk in het t gesteld door de geruchten, als zou- n de Waalse separatisten voornemens voorlopige Waalse regering in hik uit te roepen. t de maatregelen, die de Belgische Igering getroffen heeft om de „mars r Brussel" te beletten, behoort ook, t eenheden van het Belgische bezet- bgsleger uit Duitsland zyn terugge- fepen. De schade, die door de crisis aan het tionale inkomen wordt toegebracht, irdt door het blad „Le Peuple" ge- amd op 100 millioen francs per dag. Verscheidene autobussen met Neder- idse toeristen, op weg naar Waterloo, raakten bij Brussel verzeild in een chtparty tussen stakers en gendarmes. Franse vacantiegangers zijn in groten tale naar hun land teruggekeerd en ig steeds worden de Brusselse reisbu- belegerd door buitenlandse toe die de toestand nu „welletjes" Alle internationale treinverbin- igen rijden via Vlaanderen door Bel- omdat het treinverkeer in het Walen- nd volkomen ontredderd is. Het inter- tionale Belgische luchtverkeer werd staking van het vliegend per- neel getroffen. Geen enkel Sabena- estel kon vertrekken. De ,>Air France" left de dienst Parijs—Brussel tot nader der gestaakt. Kans op een compromis Latere berichten wijzen erop, dat me» )g steeds hoopt een compromis te be- erkstelligen en de burgeroorlog te voor men. De Belgische premier Duvieusart aeft onderhandeld met de leiders der 'ie grote partijen. Vóór de aanvang i gehouden kabinetsraad heeft het sc Itische partijbestuur in voortdurend intact met de regering gestaan. Ook Beft Koning Leopold een afvaardiging vroegere politieke gevangenen ont- angen, die bij hem zouden hebben aan- Bdrongen op troonsafstand. In Luik werd aan de plaatselijke sta- ingscomité's gelast, „democratische ver- edigings organen" op te richten, ter ver- ikenng der grondwettelijke vrijheden. Duvieusart. Carton de Wiart, Van eeland en de Vleeschauwer vanmorgen conferentiezaal verlieten, bevestigde én der ministers, dat er belangrijke be- uiten waren genomen. Een officieel ammuniqué werd echter nog niet rekt. kreaht tegen te gaan. Reeds zouden vrachtwagens met demonstranten op weg] de hoofdstad zjjn. een regeringsrapport over de toe dracht van het incident nabjj Luik wordt het volgende gezegd: „Een tiental rijks wachters werd, toen zij de bijeenkomst der stakers wilden uiteenjagen, vanuit de menigte bestookt met een baksteen, die de sectie-overste in het gezicht trof. Eén der demonstranten sprong daarna op de deze zijn handmitrailleur te ontrukken. Daarop had de overste ge- Niets is betogers te dol I Na deze drukke, nachtelijke besprekin gen gingen in de Brusselse regeringswijk hardnekkige geruchten over een on middellijke troonsafstand van de Koning. De Brusselaars, die in drommen naar hun kantoren wandelden, kochten ochtend bladen, waarin met geen woord over de ,ve politieke situatie werd gerept, waarin het vuurgevecht in het ge bied van Luik op de meest sensationele wijze wordt gepubliceerd. Politie en troepen hebben, volgens late- j berichten, een ring om Brussel gelegd, teneinde de Waalse opmars met alle Geheime zendei In België werkt op golflengte van 210 meter een geheime zender, welke op verschillende uren, maar vooral 't avonds valt te beluisteren. De zen der noemt zich radio Verité (Waar heid)) en roept tot stakingen op, terwijl de houding van Koning Leo pold en zijn gezin op de grofste ma nier wordt gelaakt. Het is de politie nog niet gelukt deze zender, die mo gelijk telkens uit een ander punt in de eather komt, op te sporen. schoten i zijn revolver. Hierop ging de rijkswachters de menigte te lijf en hebben wapens gebruik gemaakt." Het socialistische blad „Le Peuple" roept de lezers op, een.belastingsta king te beginnen. De „note gale" ont breekt ook thans niet, want te Charleroi trouwlustige paartjes noodge drongen aan de algemene staking deel zonder trouwboekje konden zij terugkeren van het stadhuis, omdat ook het gehele personeel van de gemeente lijke administratie in staking gagaan is. Met het oog op de precaire situatie, die zal ontstaan door de te verwachten botsingen van naar Brussel optrekkende betogers, zijn velen ervan overtuigd, dat alsnog een compromis zal worden be reikt en Koning Leopold het Laekense slot weer ten snelste zal verlaten. Dat de betogers voor niets terugdein zen blijkt wel uit hét feit, dat zij Zater dagmiddag probeerden de Sint Gudule Kerk te Brussel binnen te dringen, maar daarin verhinderd werden door de krach tig ingrijpende rijkswachters en politie mannen. Hevige charges hadden Zater dagavond plaats in Brussel, waar de, al tijd zo levendige Brouckere-plaats, na de gehouden charges bestrooid lag met glas, stenen en stoelen, terwijl de meeste café's hun terrassen hadden doen ontruimen. In de kelders van het ministerie van Justitie ontplofte een bom, doch deze bracht gelukkig, slechts geringe schade Uitzonderingstoestand voor Luik Te Luik is de uitzonderingstoestand af gekondigd, een phase, waarin bepaalde bevoegdheden overgaan op het militaire gezag en waarin civiele eigendom kan worden gevorderd. Attlee roept vrij willigers op In een radiorede, waarin hij vrijwilli gers opriep voor de strijd in Korea, heeft de Britse premier Attlee gister avond een scherpe aanval gedaan op het communisme. „De kwade machten, die thans in Zuid-Korea in de aanval zijn", aldus de premier, vormen slechts een onderdeel van de boze krachten, die over de gehele wereld een samenzwe ring smeden tegen de vrije democrati sche landen". Hij riep het Britse volk op mede te werken bij de omschakeling van op bouwend, werk naar de landsver dediging. Hij verklaarde voorts, dat de voorbereidingen voor het zenden van Britse landstrijdkrachten naarKorea met de grootste époed .wordt voortgezet Weer een vliegtuig in Brazilië verongelukt Thans 9 doden Nadat Vrijdag reeds een Braziliaans vliegtuig was neergestort, heeft gisteren in de buurt van Sao Francisko weer .een vliegramp plaats gehad. Hierbij kwamen vijf vooraanstaande leiders van de Bra ziliaanse arbeiderspartij, o w. de voc ter, Filho, en de bemanning van- koppen om het leven. In zijn kwaliteit van ere-voorzitter der Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart was Prins Bernard Zaterdag aanwezig op Ypenburg voor de I.L.S.Y.-demonstraties. De Prins arriveerde in zijn eigen Stinson-sportvliegtuig. De ministersconferentie te Oostende Volgens Ass. Press hebben de drie partyen op de conferentie Benelux- ministers te Oostende een büna algeheel accoord tot stand gebracht betreffende him handelspolitiek ten opzichte van de verschillende valutazones. De handelspolitiek zal geheel gelyk worden gemaakt, behalve ten aanzien van de dollarzone, voor welke men ten dele nog onafhankelijk blüft. België stemde er in toe, luxe-aankoopen uit dollarlan- den te beperken. Een vaste commissie Is ingesteld, welke voor Nieuwjaar met andere mogendhe den geiykluidende handelsovereenkom sten zal sluiten. Zu zal beurtelings te Brussel en in Den Haag zetelen. Ten aanzien van de landen der Orga- ken. Wat de waterwegen betreft, wil men nisatie voor de Europese economische samenwerking zullen de drie landen geiykluidende ïyst opstellen van de 60 procent der goederen, welke vrijgelaten worden. Als Nederland tegenover paald land beschermende maatregelen moet treffen, zal België prompt en doel matig helpen, aldus A.N.P. Volgens Ass Press is België bereid een landbouwfonds in te stellen, om het verschil van 30 pet. tussen de Belgische en Nederlandse pry- zen van landbouwproducten weg te wer- volgens A.N.P. wachten op het rapport van de commissie van Steenberghe, voor 15 October a.s. Over de Schelde zal ook een rapport worden uitgebracht. Het wordt mogeiyk geacht, dat Neder land de subsidie op veevoeder zal laten vervallen. De conferentie was In gespannen sfeer begonnen ten gevolge van de binnen landse moeiiykheden, die België thans ondervindt. Ook was het aantal op te lossen vraagstukken veel en veelzijdig, maar Zondag kon de secretaris der Be nelux, de heer Jaspar, reeds zeggen, dat het zelden voorgekomen Is, dat eerste anderhalve dag ener conferentie zO veel bereikt werd. De strijd in het Verre Oosten Nationalisten hebben 150 „invasie-vaartuigen" der Roden tot zinken gebracht GENERAAL DOUGLAS McARTHUR en verschillende leden van zijn staf zijn op Formosa aangekomen, in verband met de uitvoering der instructies van President Truman, daterende van 27 Juni. Amerika zou volgens de President in ieder geval een aanval op Formosa verhinderen en de Chinese nationalisten moesten alle operaties ter zee en in de lucht staken. Echter hebben de Chinese nationalisten 150 „invasie-vaartuigen" in de nabijheid van Amoy tot zinken gebracht, omdat, volgens hen, de Chinese communisten bezig waren een landing op het eiland Quemoy voor te bereiden. Jagers van de Chinese nationalistische Noórdelij-k front is hét betrekke- luchtmacht vielen een concentratie gemotoriseerde jonken-aan, en na de aanval openden batterijen op Annoy en omliggende eilanden een bombardement. De Chinese nationalisten leggen er de nadruk op, dat het hier een „daad van zelfverdediging" betreft, welke niet in stryd zou zijn met het, door Truman aan Tsjang Kai Sjek gedane verzoek, om de operaties tegen de communisten te sta ken. Immers Amerikaanse strijdkrachten hebben zich nu belast met de verdediging van Formosa. In dit verband vermelden wij,dat 8 leden van het Amerik. Congres, zowel Democraten als Republikeinen, gepro testeerd hebben tegende Britse politiek in het Verre Oosten. Zy wyzen op de arzelende houding van Engeland hulp e verlenen bij de verdediging van For- nosa. Zy zeggen, dat Engeland 500 mil lioen dollar in China heeft belegd, maar dat de VS. honderd maal zoveel hebben geïnvesteerd, om Engelands economie en veiligheid te steunen. Strategische ma terialen zouden uit Britse havens naar communistisch China blyven stromen. Toestand op Korea: „critiek" Vandaag zyn nieuwe Amerikaanse troepen in Zuid-Kore>a geland sterking van de defensielinie. Dit zyn de eerste troepen, die rechtstreeks uit de V©r. Skaten komen. Aangezien generaal- majoor, William Dean, officieel als mis't' is opgegeven, heeft generaal John Church- het commando over de 24ste Amerik. infanteriedivisie overgenomen. De strijd op Korea heeft thans een sta dium bereikt, dat de Amerik. generaals als „critiek" bestempelen. Toch houden de Amerikanen taai vol en zijn zij vol goede moed. De communistische vijand zal elke duim. gronds duur moeten be talen- De toestand aan de Koreaanse fronten thans als volgt samen te vatten: In het Zuiden trekken de Noord- Koreanen op in de richting van Ootsjindjoe, 100 km ten Wésten van de haven Poesan. In het centrum daar zetten de Noordelijken in een tweeledige aanval hun opmars aan beide zijden Koemtsjon voort. De stad Tsjirje reeds verscheidene malen van bezitter gewisseld. In het Noorden boven Koem tsjon hebben de communistische troepen nieuwe vorderingen gemaakt naa hoogvlakte van Jongdok. In het O o zet het Zuid-Koreaanse leger zyn tegen aanval op Jongdok voort. Aan het Geen Marshall-dollars voor Korea De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Acheson heeft in het Con gres verklaard, dat de kosten van d< veldtocht in Korea niet verkregen moe ten worden door vermindering van de Marshall-dollars voor dit jaar. DAT de reünie t.g.v. het 50-j. bestaan van het Canisiuscollege te Nijmegen gisteren door duizend personen werd bij gewoond. DAT het nieuwe radiodistributienet voor 2800 abonné's in Roosendaal, wa voor o.a. 25 km grondkabel nodig v op 1 September voltooid zal zyn. DAT het museum van Werkspoor tevens van de eilanden Kattenburg, Wit- tenburg en Oostenburg op de hoek Con- radstraat-Ooste'nburgergracht te Amster dam Zaterdag door burgemeester d'Ailly werd geopend en enkele dagen per week t<e bezichtigen is. DAT de boerderij en schuur met 150 wagens hooi van D. Heeg te Idsega (Fr door blikseminslag geheel zijn afgebrand en verzekering de schade dekt. DAT by de staatsuitgeverij in Haag een uitgave is verschenen onder de titel: Vijf jaar Nederlands ec misch herstel, samengesteld door persdienst van het ministerie van nomische Zaken. DAT gisteren in het (socialistische) in ternationale kamp van De Vlam te Doorn- spyk o.a. het Engelse Lagerhuislid Harold Daviss het woord voerde. DAT Gennep Zaterdag zyn 1000-jarig bestaan o.a. herdacht met een buitenge wone raadsvergadering in het geheel ge restaureerde stadhuis. lijk rustig, maar dé Noord-Koreanen hebben de weg ten Oosten van Ham- tsjan'g geblokkeerd. Volgéns een later Reuter-bericht werd ook Tsjindjoe, de toegangspoort tot Poesan, door de Noord- Koreanen veroverd. Men voorziet geen groot Amerikaans offensief herfst. India zal geen troepen, maar medische hulp naar Zuid-Korea zenden. Wilde mensen en .wilde paarden... Het ging er de laatste dagen heet in Brussel. De Rijkswacht, die •n hier in actie ziet op het Brouckère-plein, wordt door ai Leopoldisten bekogeld met stoelen café-terrasjes en met b flessen De politie te paard bleek hier niet bestand tegen de w dende menigte demonstranten, die kans zag het cordon te verbreken. GOOCHELAARS PROTESTEREN TEGEN ..HELDERZIENDHEID" De Nederlandse bond van goochelaars heeft Zaterdag op zyn congres in hem geprotesteerd tegen de uitw; op het gebied der telepathie. Volgens een motie kan geen enkele telepaath naar eer en geweten aan de hand foto's, brieven e.d. inlichtingen verstrek ken en spreekuren houden. Tijdens het melken aangereden en gedood De 57-j. landbouwerskneóht J. Nieuw- land werd' dezer dagen aan de voet van de Strypsedyk te Rockanje, toen hü koe zat te melken, geraakt door een per sonenauto van de firma Termaat, die de dyk afreed, doordat juist op die hoogte de stuurinrichting weigerde. De knecht overleed direct na aankomst in het zie kenhuis. De bestuurder van de auto bleef ongedeerd. De koe moest worden afge maakt. DRIE DRAMA'S OP ZATERDAGAVOND Moord in Haarlemmermeer en Amsterdam; aanslag te Groningen EN DRONKEN BRABANTSE LANDARBEIDER heeft Zaterdagavond in de Haarlemmermeer een kameraad met een mes vermoord. Vrijwel tegelykertyd werd op het Haarlemmerplein in Amsterdam een vrouw door haar voormalige echtgenoot van het leven beroofd met een messteek. Een schipper uit Leeuwarden pleegde, eveneens met een mes, een moordaanslag op de portier van een snackbar Groningen. Het eerste drama ontstond uit een ruzie tussen twee Brabantse landarbei ders, die in de Haarlemmermeer werk ten. De mannen hadden vorige week een lampekap vernield en konden het niet eens worden over de verdeling van de schadevergoeding- De twist liep zo hoog, dat de 59-j. R., die onder de invloed van sterke drank verkeerde van het café op de -hoek Sloterweg-Kruisweg naar huis ging en met een mes terugkeerde. Daar mee heeft hy zijn tegenstander, de 25-j. M. A. Aerts uit Etten en Leur, in de buik gestokep. Vermoedelijk werd de liesslagader doorgesneden. Het slacht offer werd onmiddellijk naar een zieken huis in Haarlem overgebracht en is daar binnen een uur aan zyn verwondingen overjeden» De dader kon ter plaatse worden gearresteerd. In het café waren verscheidene andere gasten aanwezig, maar de tragische gebeurtenis voltrok zich zo snel, dat niemand tussenbeide kon komen. Tweede moord binnen drie dagen Terwijl hij op de fiets passeerde stak een 4S-jarige man Zaterdagavond op het Haarlemmerplein bij de Haarlem merpoort te Amsterdam zijn voor malige echtgenote met een mes in de rug. De vrouw kreeg een 5 centimeter diepe steekwond in de linkerschouder en overleed spoedig. Toen de vrouw werd aangevallen schoot een voorbyganger 'toe, doch de dader wist te ontsnappen. Later op de avond werd hij gearresteerd. Het motief van de moord is vermoedelijk, dat de' vrouw geweigerd heeft by haar voor malige echtgenoot terug te keren. Dit is de tweede moord in Amsterdam binnen drie dagen. Zoals we meldden, werd Woensdagmiddag in de 2e Ooster parkstraat een moeder van vijf kinde ren met revolverschoten van het leven beroofd door een sergeant, die daarna zelfmoord pleegde- De 47-j. schipper J. v. Leeuwarden vervoegde zich Zaterdag avond om 6 uur in een snackbar aan het Zuiderdiep in Groningen. Hy was dron ken en viel enkele personen lastig. Na -echtparty slaagde de portier, de voor de bar stond viel V. d. B. hem in de rug aan met een broodmes, dat hy even te voren op de markt had gekocht. De schipper sloeg direct op de vlucht en werd door de Groninger politie ge grepen. toen hij reeds in Leeuwarden een onderkomen had gevonden. De por tier werd naar het Academisch zieken huis vervoerd. Hij is enkele centimeters onder de rechterlong getroffen, doch levensgevaar is er niet Vannacht revolverschoten Vannacht omstreeks 1 uur is by de Warmoesstraat een 33-j. man door drie schoten uit een revolver getroffen. Ern stig gewond werd hy naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. Voorbygan- gers, die de schoten hoorden, vonden het slachtoffer in de Paternostersteeg. De politie staat voor een raadsel. De is geen Amsterdammer en kon nog niet worden gehoord. Er wordt niets vermist. Vermoedeiyk was het slachtoffer in ge zelschap van een vriend, doch deze heeft zich nog niet by de politie gemeld. Jongeman en kleuter in Zwolle verdronken Tijdens het bad in de IJssel bij Zwolle is de 20-jarige R. N. uit Holten Zaterdag middag verdronken. Hy kon niet z\ men. Het 2-jarig dochtertje van de Zwol se arts J. W. K viel in de Stadsgracht by de Nieuwe Haven. Na een kwartier werd het lijkje boven gehaald. Frans vliegtuig in Sahara gestort Boven de Sahara is Zaterdag eer Frans passagiersvliegtuig met 27 perso nen aan boord, neergestort. Een reddings karavaan van auto's en kamelen is op weg naar de plaats des onheils- Pa trouille-vliegtuigen hebben niets vac overledenen hebben bespeurd. Seretse gaat in ballingschap Volgens onofficiële berichten zullen Seretse Khama, het hoofd van de Ba- mangwatostam. en zyn vrouw Ruth, binnenkort Buchuanaland. het gebied van hun stam, moeten verlaten. Wa VORIGE week heeft de K.V.P. enkele kaderdagen gehouden, waarop als algemeen thema aan de orde werd gesteld „de verhouding van de K.V.P. tot de buitenwereld'. De Buitenwereld bleek tweeën uiteen te vallen, en wel ener zijds de binnenlandse politiek en de ver houding tot andere partijen in het eigen land en anderzijds de buitenlandse poli- ak en de verhouding tot andere partyen het buitenland. Het schijnt, dat ook een politieke partij „.ch nu en dan eens moet bezinnen. Dat is geen wonder. De politici moeten nu eenmaal staan in een houding, welke een strijdhouding is. In de politiek mag en moet men weliswaar ook zoeken naar wat verenigt, maar juist in de politiek komt dikwijls al evenzeer of meer nog het accent te liggen op wat de ene op vatting van de andere onderscheidt. In de strijd schiet de bezinning er spoe dig bij in. de bezinning in tweeërlei zin. de bezinning op het beginsel toch een voortdurende eis en daarnaast de be zinning op het contact met de partij en met.... de mensen achter de partij. Dat heeft elke politieke partij soms nodig. Dat had ook de K.V.P. nodig. Zy had het wel in byzondere mate nodig. In de besprekingen op deze kaderdagen erd er, blijkens de krantenverslagen •elke we lazen, aan herinnerd, hoezeer de politieke eenheid onder onze R.K. medeburgers is bevorderd door de hou ding van het R.K. episcopaat. De bis schoppen hebben, door met nadruk te stellen de noodzaak van de staatkundige eenheid onder de eigenlijk verboden op andere partijen ie stemmen dan op de K.V.P. Het is geen strikt verbod, maar de K.V.P. mag zich toch in de bijzondere gunst der bisschoppen verblijden. DESTIJDS hebben wy reeds opge merkt, dat dit naar ons oordeel •el heel prettig kan zyn voor de K.V.P., maar dat het voor vele R.K. medeburgers ook grote moeilijkheden kan opleveren. Het is zeer wel mogelijk, dat hun sympathie niet is aan de kant der K.V.P., maar ze zuUen, althans velen onder hen. niet zover willen gaan. dat niet zouden handelen overeenkomstig s wensen van het episcopaat. Dat schept bijzondere verplichtingen oor de K.V.P. Eén van de motieven voor de jongste kaderdagen dezer partij was dan ook, dunkt ons. te onderzoeken, of de K.V.P. deze verplichtingen serieus ge noeg neemt. Eén der sprekers heeft het aldus gezegd, dat naar de wens der bis schoppen alle R.K. moeten trachten onder één dak in politieke vrede {e leven, maar dat daarom ook de huisheer (dat is hier de K.VP. en haar leiding) moet trachten, het gemeenschappelijke huis voor allen bewoonbaar te maken. Voor de K.V.P. was en is voortdurende bezinning dus bijzonder nodig. Wij weten niet, of de kaderdagen van vorige week dit opzicht hebben gebracht, wat men van verwachtte of hoopte. Zeker is, dat onder vele R.K. op dit o£ dat punt ontevrédenheid is ovér het regerings beleid. De houding der K.V.P. in de Staten-Generaal is daarvan soms een niet steeds even duidelijke terugslag. Dan wordt er over bepaalde kwesties i behoorlijke dosis stoom afge blazen, al loopt het er vrijwel altyd wel op uit, dat de K.V.P. zich braaf achter de regering schaart. Ook dat laatste moet onbehagen scheppen, indien niet by de Kamerfracties, dan toch by vele kiezers. BEZINNING was dus eis voor de K.V.P. Maar bezinning kan ook ir andere partijen geboden zyn. En dat wel op een aangelegenheid, welke op de kaderdagen der K.V.P. eveneens nadrukkelijk aan de orde kwam. Het gold namelijk de vraag, of de politieke party wel gereed is en gereed blijft om de nieuwe taken, welke zich telkens weer voordoen, aan te vatten. Er is allerwegen ingezonkenheid voor wat betreft de politieke belangstelling. In scherpe tegenstelling hiermede staat de ontzaglyke arbeid welke hier be hoorde te worden verricht. Er is heel nodig, wil die arbeid goed worden aangevat. De arbeid is er wel; zyn de mensen er ook? Men denke om een heel belangrijk ding te noemen aan de intensivering van het buitenlandse werk, voor verscheidene politieke partyen eigenlyk een volkomen nieuw terrein, maar een terrein dat bezig is het leeuwendeel van de aandacht te Politiek is minder dan voorheen een bezigheid, waarvoor men geschikt is, omdat men geacht kan worden in een bepaalde volksgroep een vertrouwens positie in te nemen. Zeker, vertrouwen blijft hoog nodig, maar daarnaast ook bekwaamheid, technische bekwaamheid. Een party, welke de eisen die hier liggen niet of onvoldoende onderkent, raakt achterop. Daarom is ook op dit punt bezinning geen weelde. Wat doet men in dit opzicht aan kadervorming? Wat doet men aan de vorming van toekomstige politici? Volgens onze indruk bij de Prot. Chr. partyen toch niets. Maar dan is ook elke stap vooruit een ver betering. Recobaa onder andere leiding Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt zal het regeringscommissariaat voor buitenlandse agrarische aangelegen heden onder een andere naam komen te ressorteren onder de directeur-generaal van de landbouw. De functie van rege ringscommissaris, thans bekleed door de hoer N. H. Blin) zal worden opgeheven. De landbouwattaché te Washington, ir J. B. Ritzemavan Ikema, wordt directeur van de Frico te Leeuwarden. In zijn plaats zou treden dr ir R. L. Beuken kamp, landbouwattaché te Buenos Aires, die dan zou worden opgevolgd door dr Ir A. L. S. Bar, thans werkzaam bij het Recobaa in Den Haag. Ook in de bezet ting van de posten te Londen. Bonn. Brussel en Rome zal vermoedelyk enige wyziging worden gebracht WEERBERICHT Kans op buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Meest matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Dinsdag: Zon 5 0020.31. Maan 21.55-- 8.49. 5 Augustus L.K, itZÏ

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1