Zijn onze jongemannen ingedommeld of speelt de angst een rol DE JEUGD VRAAGT OM MUZIEK.... MAAR OM WELKE? Den Haag mag 800 „goedkope' woningen extra bouwen Tientallen Fransen betwisten elkaar een erfenis van 200 milliard Nu Semarang de onveiligste stad van Java Onenigheid der Belgische reders brengt visserij in levensgevaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 28-JULI 1950 Nederland moet spoedig „air-minded" worden KLM en LSK hebben dringend behoefte aan vliegers De belangstelling voor de luchtvaart bij Nederlands jongeren is groot. Groter gelukkig dan bij de ouderen. De jongelui immers kennen een behoorlijk aantal vliegtuigtypes en weten hun ouders dikwijls een aar dig lesje te geven in motortechniek. Tijdens excursies naar het imposante Schiphol hangen zij aan de lippen van de gids en vragen honderd uit. .Velen verzamelen foto's en plaatjes van allerlei toestellen, een beperkter aantal doet aan modelbouw of zweefvliegen. Zijn ze zo omstreeks vijftien jaar, dan is hun belangstelling het grootst. Komt het einde van de schooltijd echter in zicht en moeten zij gaan denken aan een vak of betrekking, dan is over het algemeen de belang stelling voor de luchtvaart beneden het nulpunt gedaald. niet op. Zelfs een jongen met M.U.L.O.-A o£ met einddiploma ambachtsschool plus V.M.T.O., kan tot de opleiding worden toegelaten. De taak van Nederland In het kader van het Atlantisch Pact is het „schoon houden" van het luchtruim boven Neder land. Dit zal moeten geschieden met de bekende straaljagers Gloster Meteor. Daarnaast moet Nederland een tak- Doordat de jongeren geen vlieger wil len worden, moet de K.L.M. nu, vijf jaren na de oorlog, nog met 50 pet. buiten lands vliegerpersoneel werken, hoofdza kelijk Amerikanen, die betaald worden met kostbare dollars. Door dit gebrek aan daadwerkelijke belangstelling voor de vliegerij, heeft ook de Nederlandse militaire luchtvaart te kampen met een gebrek aan jachtvliegers. Angst Nederland staat echter niet alleen voor deze moeilijkheid. Alle Westeuro- pese landen hebben met hetzelfde euvel te kampen. Amerika evenwel niet en dit bracht luchtvaart-experts er toe te ver onderstellen, dat de jongeren bang zijn geworden. In Europa immers hebben zij de verschrikkingen van een oorlog van veel dichterbij gezien dan hun Ameri kaanse leeftijdgenoten. Die zagen alleen de kranige kerel in zijn vlotte vlieger uniform tijdens zijn verlof in de States. Misschien een paar decoraties op zijn uniform en een mooi meisje aan zijn arm. Maarwelke Europese jonge man heeft nu werkelijk zélf luchtgevech ten gezien en toestellen zien neerstor ten? Het zullen er maar zeer weinig zijn. Bovendien hebben officieren van de Luchtstrijdkrachten, die lezingen hou den op de scholen, helemaal niet de indruk, dat de angstfactor oorzaak is, dat er zo weinig liefhebbers zijn. De angst van de jongens zelf, wel te ver staan. Want wat zich binnenskamers bij de ouders afspeelt, is niet te achterhalen. Bij de ouderen zal het „gevaar", dat de vliegerij met zich meebrengt, zeker een rol spelen. Ten onrechte, want vliegen is lang niet zo gevaarlijk als „men" in de regel denkt. Van een vliegtuig, dat neerstort, maakt men nu eenmaal méér drukte dan van een trein, die ergens In het buitenland in een ravijn ver ongelukt. En hoeveel slachtoffers maakt het gewone wegverkeer niet? Zeker heel wat méér dan dat der luchtEen taxi-chauffeur moet meer verzekerings premie betalen dan een vlieger. Dit be wijst wel, hoe de verzekeringsmaatschap pijen, die waarlijk zeer goed zijn inge licht, over de luchtvaart denken. Onbekendheid Men meent ook, dat het de onbekend heid is, die onbemind maakt. De jonge lui denken: Vliegen? Zou ik wel willen, maar dat kan ik toch niet. Je moet een ontzettend zware keuring doormaken en een enorme bol hebben, wil je het zo ver schoppen. Dit argument gaat beslist zal benijden, n.l. ƒ200.Maar ook de salariëring is niet doorslaggevend. Zo maakte een officier tijdens een lezing op school mee, dat een jongen hem vroeg: „Wat kan ik worden?" „Je kunt het brengen tot overste, als je er aanleg voor hebt," antwoordde de officier. „Wat kan ik verdienen?" „Een ƒ8000.—." „Ik zal er nog eens over denken," was het antwoord van de jongen, die 16 jaar Een sterk voorbeeld, dat toch waarlijk géén compliment is voor de Nederlandse jeugd. We zullen vooruitlopen op de resul taten van de onderzoekingen, die psycho logen in binnen- en buitenland hebbeh ingesteld naar de oorzaak van de ver minderde belangstelling voor de lucht vaart en de „angst toch niet in aan merking te komen" en het „vele stu deren" als oorzaken kenmerken. Eén ding staat echter vast: Neder land dient op zeer korte termijn „air- minded" te worden. Nederland heeft burger-vliegers nodig om onze reputatie als „Flying Dutchman" hoog te houden en ons land heeft behoefte aan militaire vliegers, om alles wat Nederlands is te beschermen. Instructeur en leerling bespreken de voorgenomen vlucht tische luchtmacht bezitten, bestaande uit gevechtstoestellen, die de troepen-op-de- grond moet ondersteunen. Een bombar- dementsvloot zullen wij ons niet meer behoeven te permitteren. De taak, die wy op ons hebben ge nomen en die de verdediging van ons eigen vaderland in de meest enge be tekenis van het woord omvat, biedt hon derden jongemannen de gelegenheid een mooie betrekking by de L.S.K. te krijgen. Het aantal aanmeldingen is ondanks de goede vooruitzichten en ondanks de soe pele eisen, gering. Een vreemd verschijn sel, als men bedenkt, dat datzelfde Ne derland een der mooiste luchtvaartmaat schappijen ter wereld heeft, een burger- apparaat, dat bo.vendien is voortgekomen uit de militaire luchtvaart. Een jongeman van 20 jaar kan, als hij flink heeft aangepakt niet boven menselijk al een zeer behoorlijk sala ris krijgen, dat menige huisvader hem Invloed van de radio ten goede of ten kwade DE JEUGD VRAAGT OM MUZIEK.We weten allen welk een be langrijke jplaats de "milziek in het leven van de jongeren inneemt. De mii7.iele*in de meest uitgebreide zin van het woord dan. Van het straat lied, de tango en de „Schlager" tot'het klassieke menuet toe. Op de lagere school kunnen al heel wat leerlingen u de namen van bandleaders noemen en anderen kunnen met eigen guitaarbegeleiding vrijwel alle krontjong- liedjes zingen. Boven het bouwcontingent van 3665 woningen Tezamen met extra-toewijzingen is het Haagse woningbouwprogramma voor '30 thans opgevoerd tot een totaal van 3665 ■woningen (in 1949 3340 woningen). B. en W. vinden in dit aantal voorshands geen aanleiding om bij de minister op verdere verhoging aan te dringën. Op grond van door de minister van Weder opbouw getroffen maatregelen ter stimu lering van het goedkoper bouwen (het zgn. plan-Bouma) kunnen in 1950 800 woningen boven het toegestane contin-, gent worden gebouwd als woningbouw met verminderde bijdrage. B. en W. ad viseren de raad voor zover daartoe de gelegenheid bestaat deze regeling toe te passen. De woningbouwver. „De Goede Woning", die bereid is een aantal goed kope woningen te bouwen in de Meer wijk, zal daartoe de benodigde credieten van gemeentewege moeten ontvangen. De reeds in verband hiermede genomen raadsbesluiten zullen daartoe moeten worden gewijzigd in deze zin, dat deze Prot. Chr. Woningbouwvereniging cre dieten krijgt voor de bouw van 80 wo ningen en 16 dagwinkels aan de Rhijn- vis-Feithlaan ad 868.400 en 93 wc gen aan de Rhijnvis-Feithlaan, een drag van 1.123.801, 168 woningen de Bellamystraat, de Nieuwlandstraat, „En ik had een oom in Canada" Zijn er ook nog erfgenamen in Nederland? In Soerabaja verbetert de toestand een weinig Nu eindelijk Soerabaja verzuchten kan, dat de misdadigheid afneemt en de stad rustiger wordt, dank zij krachtig ingrij pen van de polisi militer, wordt de Semarangse onderwereld met de dag priester. In Soerabaja is het zo ver, dat er nu dagen voorkomen, waarop er niet wordt gerampokt al is het aantal dief stallen nog wel groot. In Semarang ver zucht men, dat de stad nu Soerabaja en Djakarta naar de kroon steekt De po litie schijnt vele gevallen van rampok niet eens te horen en het valt aan te nemen, dat zeer vele rampokkerijen nooit tot de buitenwereld doordringen Nachtelijke schietpartijen, die geheel Nederland in opschudding zouden bren gen, gaan in Semarang vrijwel onopge merkt voorbij. Hoe het staat met auto- en motor diefstallen, wordt duidelijk uit de vol gende merkwaardige belevenissen. Op 31 Januari werd de motorfiets van een Nederlander te Soerabaja van het erf gestolen. Op 14 Mei vond hij zijn motor fiets terug bij een reparatie-atelier, voor- PUZZLE- PROMINENTEN De Spaarraad spaart de moeite niet Om U het sparen aan te leren. Dus gaat elk, die zijn naam hier ziet, Zijn winst ter banke deponeren 1. G. F. Kolderman, Koninginne- laan 6, Leiden; 2. D. Zijerveld, Nas- saustraat 2, Alphen aan den Rijn; 3. Cath. H. van Klaveren, Kanaalstraat 9a, Rijnsburg. Heeft de vacantie soms het tal der puzzelaars zo aangevreten? Komt vrienden, betert dit geval. Zorgt, dat de bus wordt volgesmeten. van het registratienummer van de T.N.I. Het framenummer was vervangen het rijwiel was overgeverfd. De mo tor werd in beslag genomen en aan de polisi militer overgegeven. Op 19 Mei had de polisi militer nog geen stappen gedaan 9mdat nog geen afschrift was ontvangen van de betrok ken politiesectie. Op 23 Mei verklaarde de polisi militer bij informatie, dat zy niet bevoegd was om op te treden tegen het betrokken legeronderdeel. Boven dien was de motor reeds weggehaald 18 Mei meldde de eigenaar zich bij majoor Diarot, die hem verwees naar majoor Bambang Djoewono. Deze maakte rapport op. Op 30 Mei zag de eigenaar zijn motor op Kaliasin rijden en rap porteerde dit weer, waarbij hem alle medewerking werd toegezegd. Op 6 Juni richtte de eigenaar zich bij aangetekend schrijven tot majoor Djarot. Twee weken later kwam de brief ongeopend terug. Op 21 Juni richtte de eigenaar een aan getekende brief aan de militaire gou- eur, doch een maand later had hij nog geen antwoord. Op 7 Juli begaf de eigenaar zich naar de secretaris van de gouverneur, die hem zeide, dat hij de zaak zeer spoedig zou afwikkelen. Op 22 Juli was er niets gedaan. In Semarang doen de eigenaars gestolen auto's weer andere ervaringen op. Daar krijgen zij kennisgeving va polisi militer dat. de betrokken grondig is onderzocht en dat de auto gebleken is, niet Üe gestolene te zijn De wagen is dan niet meer bij de polisi militer aanwezig. In Bandoeng mogen chauffeurs meer in auto's rijden zonder een mach tiging van de eigenaar voorzien twee pasfoto's. De auto's werden met papieren en al gestolen zodat tróle door de politie onmogelijk Telkens na volvoering van de opdracht moet de chauffeur de machtiging terug- geven. (Van onze Parijse correspondent) In het begin van de negentiende eeuw trok er een Fransman naar Canada. Hy heette Jean-Pierre Mallet. Hij maakte er fortuin, koals weinigen en stierf ten slotte, zoals allen. Dat was in 1843. Zyn erfenis bedroeg na aftrek van alle rech ten ongeveer 20.000.000 fr. Er kwamen echter geen erfgenamen opdagen, zodat de Canadese regering het bedrag blok keerde en er rente op rente werd bijge schreven. Intussen ging het Frankrijk niet voor wind: de franc devalueerde met de regelmaat van een slecht werkend uur werk en zodoende werden de 20.000.000 fr. van Jean-Pierre Mallet 200 milliard Petsche-Francs. De Canadese regering heeft medegedeeld, dat. indien de wet tige erfgenamen niet voor 31 December 1950 zijn komen opdagen, hun rechten vervallen worden verklaard en het ka pitaal zal worden gestort in de toch al vette Canadese schatkist. In Frankrijk wemelt het van Mallets, evenals in Nederland van Pietersen. Ieder departement is er van overgoten Ernstige candidaten zijn evenwel Gaston Mallet, fotograaf en Jacques Mallet, dé corateur, wonende in La Rochelle. Ze maken zich echter niet erg druk over de kwestie en een verzoek van familie leden om boontje bij boontje te leggen teneinde de rechten door een knap rechtskundige te laten verdedigen, heb- len ze afgewimpeld. Gaston en Jacques erkeren in de mening, dat, ook indien zij tot de rechtmatige erfgenamen zou den behoren, de schat onder zoveel erf genamen moet worden verdeeld, dat er voor hen nog maar weinig zou over schieten, terwijl het ook de vraag blijft of de uiteindelijke verdeling nog tijdens hun leven zal geschieden. Ze bekijken de zaak realistisch Achieven belegerd. In Tonnay-Boutonne wonen de fami lies Bradeaux, Roux, Bourit en Mallet die de archieven van hun stad en depar tement belegeren Reeds is uitgemaakt dat zij afstammen van een Pierre Mal let, die een broer had die naar Canada emigreerde. Deze broer schijnt inder daad de rijke oom uit Canada te zijn. Ook in Lussac-les-Chateaux, eer plaatsje ten Zuiden van Poitiers, woncr een aantal families, die pretenderen erf genamen te zijn. In 1770 is er hier eer zekere Jean-Pierre Mallet geboren, die op 31-jarige leeftijd emigreerde Canada, waar hij overleed in 1843. Uit alle delen van Frankrijk stromen thans brieven binnen op de Mairie Lussac-les-Chateaux, afkomstig Fransen uit diverse departementen, die alle beweren eveneens erfgenamen te zijn, hetgeen overigens zeer wel gelijk is, daar reeds is gebleken, dat de suikeroom zeven broers en zusters heeft £?had, waarvan er vijf waren getrouwd Mocht de schat aan deze tak worden toegewezen, dan komen er minstens een kleine vijfhonderd erfgenamen naar n, doch een kleine rekensom leert dat ook dan ieder nog een aardig appel- e voor de dorst zal ontvangen Intussen wordt beweerd, dat kleinkind van een zuster van Jean-Pierre destijds naar Nederland is getrokken Daar zou hij zijn gehuwd met een Neder landse vrouw en ook uit dit huwelijk zouden kinderen zijn gesproten, zodat een deel van de 200 milliard in Neder land terecht zou komen. De Maire van Lussac-les-Chateaux kon ons deze geruchten evenwel niet bevestigen. de Oudaenstraat en de Schermerstraat in het kader van het uitbreidingsplan Moerweg III, waarvoor een bouwcrediet in 1.320.000 benodigd is. Wat betreft de overige woningen, dig om het eerder-genoemde aantal 800 te bereiken, ligt het in de bedoeling deze voorlopig te reserveren voor bouw met verminderde premie door particu lieren. B. én W. geven de raad in over weging dienovereenkomstig besluiten te Vliegveldcommissie is voor Ypenburg Grond van Schieveen moet wel gereserveerd worden De vliegveldcommissie, die één dezer dagen haar rapport aan de minister van Verkeer en Waterstaat overhandigde, heeft zich, zo meldt de NRC, met grote meerderheid tegen de aanleg van Schie veen uitgesproken. De zestien leden tel lende commissie vraagt zich af, of de aanleg van een tweede luchthaven- wel nodig is- Zij zou liever de ontwikkeling van het luchtverkeer afwachten. Veer tien leden van de commissie zouden van oordeel zyn, dat van Ypenburg met be trekkelijk weinig kosten een E-veld ge maakt kan worden, terwijl de minder heid, Schieveen wil laten doorgaan, dat, naar hun mening, Ypenburg op den duur te klein zal blijken te zijn. Wel wil de commissie thans reeds gronden voor een tweede grote lucht haven te Schieveen reserveren. Gistermorgen heeft de reddingboot „President Jan Leis" in de haven Schéveningen' het stoffelijk overschot van een onbekende man gebracht. Het lyk dreef voor de kust ter hoogte Kijkduin. Men vermoedt, dat hij de is die op 23 Juli in de zee voor de Hoek van Holland by het zwemmen ver dronken is. POST VOOR TROEPENSCHIP GROTE BEER Post bestemd voor terugkerende mi litairen aan boord van het troepenschip Groote Beer, welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiter lijk op 2 Augustus a.s. in Nederland wor den ter post bezorgd. Vernieuwen oi verdrinken Waar anderen falen grijpt gróte onderneming haar kans WIE HET ER VOOR OVER HEEFT, de meest puntige aller Belgische kas seien te trotseren om in Oostende dooreengeschud te worden ten schouwe van medelijdende stratenmakers, die daar schijnbaar by wyze van tijd passering stukjes openbare weg ondersteboven halen om te zien of het nog niet at hobbeliger kan mag achter de koopvaardyhaven de toegang tot de „Redery- kaai" zoeken, het centrum der Belgische visserij cn het toneel van veel gew Daar is een ieder doortrokken van de zorgen dezer slechte tyden en hy is bereid daarvan omstandig kond te doen. Gaat er een draaiorgel langs de school dan kost het de meester moeite-het mee- h'et -Harry Lime=-theme te onderdrukken. Er zijn er natuurlijk ook met andere interessen ;op muziekgebied. Een Pianoconcert van Tschaikowsky bij voorbeeld krijgt allerlei bij de jeugd populaire kwalificaties; Smetana's „Mol- dau" ondergaat hetzelfde lot en alsi in de omroepgids de uitvoeringvan Valse Öp. 69 Noi2 van Chopin wordt aange kondigd, dan weten vader en moeder al dat zij dan zullen moeten zwijgen, om dat zoonlief wil luisteren. Er is vaak-beweerd, dat de-radio deze vraag naar muziek heeft bewerkstelligd. Deze bewering heeft maar een relatieve waarde. Want ik geloof dat de vraag naar muziek er altijd geweest voor de uitvinding van de radio. Wat de radio wel deed is er voor zorgen dat de jeugd met een groter aantal muziek werken bekend raakte. En ook een groot aantal namen leerde kennen op muziekgebied. Nu kunnen we ons natuurlijk gaan afvragen of dit in' het voordeel radio is uit te leggen. Deze vraag kan een ontkennend en een bevestigend ant woord krijgen. Ontkennend, omdat de radio als commerciële instelling var les moet uitzenden en aan de vraag het publiek zoveel mogelijk tegemoet moet komen. De meest onartistieke onbenullige producten op muziekgebied worden door de omroeper aangediend met een élan, alsof er heel wat te ge beuren staat De jongeren (ook wel ouderen) die niet critisch zijn ingesteld, vinden het „mieters" en de volgende dier producten een lijfdeun tje' geworden. Bevestigend kan de vraag ook beant- oord worden, omdat de radio als paedagogische instelling veel doet jeugd met goede muziek in aanraking te brengen. De concerten met toelichting hebben een bepaalde populariteit kregen en door de radio-uitzendingen de grote orkestconcerten, langrijke opera's en van goede oratoria de kennis van de jeugd zeker groot. Maar het is natuurlijk jammer als de radio aan de ene kant afbreekt i^at de andere kant opbouwde. Naast goede kunst wordt er ook veel senti mentele romantiek te slikken gegeven. Laat ik eens eep greep doen en eer overzicht geven van een uitzending op Maandag. Kort na elkaar worden in deze volgorde gebracht Drie Beierse Dansen van Elgar; Graduation Ball van Johann Strauss; Vioolconcert Prokofieff; Brandenburgs Concert No. 6 van Bach; Orgelconcert met t van oude meesters; Kamermuziek i Schubert; Liederen van Monteverdi Brahms; Orgelconcert in de Amster damse Bachzaal met o.m. een onartis tieke bewerking van Chopin's Wals in cis en de Ouverture „Zar und Zimmer- mann" van Lortzing; Surinaamse volks liedjes; Gipsy love song door een piano duo; Berlioz' Symphonie Fant^stique o Lv. Paul van Kempen; Populaire orkest werken van Nicolai, Ponchielli, Franz von Suppé en tenslotte orkestwerken van Eduard Kiinneke. Menu-wisseling. De samenstelling van dit dagprogram ma is werkelijk niet gek. Als wit dit program vergelijken met wat dere landen gegeven wordt, dan kunnen we nog trots zijn. Kort geleden was ik. om een voorbeeld te geven, enige tijd in de gelegenheid in Wenen de radio- uitzendingen van dichtbij mee te maken en deze waren heel wat minder. Maar dat Nederlandse programma zitten De reder, de handelaar, de halchef en de afslager ze weten op hun duim, wat *r aan schort in dit wereldje van trawlers en ijsfabrieken: er is geen een heid. „Er is geen eenheid." Ge hoort het hier openlijk en bitter, maar ook bedekt achter alle verhalen en wat schamper vaak. Het is een publiek geheim, maar niemand probeert een eind te maken aan de verbrokkeling en het durende gevecht van reder tegen reder, waardoor beide partyen dodelijke wonden oplopen. De enige schijn van eensgezindheid is wellicht de verbetenheid op de „Motoor- visser", het grootste trawlbedrijf van de Belgische kust, dat het hoofd nog heel aardig boven de zee weet te houden en zich zelfs met opmerkelijk gemak gaat nestelen in de industriële sector: in Sep tember komen er verse vis-filets in de handel, afkomstig uit de fabrieken van deze „Motoorvisserij". Er zijn vreemde dingen gebeurd in Oostende. De reders hebben eens een af spraak gemaakt, dat bepaalde grote schepen niet op de haring zouden vi om de tussensla£-boten in de zo: maanden de kans te geven. De reders wisten het best: we kunnen die tussen- slagvisserij niet missen vanwege de sor tering in de markt. Maar ze handelden er niet allen naar; de afspraak werd doorbroken en de verhoudingen spitsten zich toe. Opvangregeling zonder eendracht Nu is er een opvangregeling voor de verse haring gemaakt op het stramien van de Nederlandse. Bij voorbaat lijkt echter weinig levensvatbaar, want... de „Motoorvisserij" weet zichzelf sterk genoeg om deze opvangregeling rustig naast zich neer te leggen. Wanneer immers de prijs van de haring beneden het lonende niveau daalt, koopt deze onderneming de haring voor haar vriesfabriek, of ze neemt ze voor haar conservepindustrie desnoods voor de vismeelfabricage uit de markt. Hiermee zijn een paar van de vele „zere tenen" in de Belgische visserij ge toond, waaruit echter geen veroordeling van de praktijken der „Motoorvisserij" moge blijken, want dit grote bedrijf komt ondanks alles de onverbloembare eer toe, dat zij inziet, welke kant het Belgische bedrijf uit moet, wil het de crisis van dit moment overleven. Zfc vaart met een vloot van nieuwe traw lers, gekocht op een moment, dat het geld wat ruimer in de beurs spartelde dan nu, zij investeerde een deel harer kapitalen in de industriële uitbouwen past zich nu al aan bij een toekomst, die zij als onvermijdelijk beschouwt. Duur betaald weinig gegeten De vis wordt in België niet alleen duur betaald, maar ook weinig en met trage mond gegeten. De hoge prijs wordt deels veroorzaakt door de langere n vanwege Belgiës Zuidelijke ligging, i ook en vooral door de veel te ruime winstmarges gedurende de distributie naar het binnenland. Wat op zyn beurt weer gedeeltelijk veroorzaakt wordt door het hoge percentage afval als gevolg var de in doorsnee weinig moderne behan- zelfs waarderen. Integendeel, een werkje b.v; als Riders in the sky, gezongen door Peggy Lee. of de licht-gesyncopeèrde pianomuziek van Tom Erich zal ik heus niet afkeuren. Men kan per slot van rekèning niet altijd haar eén Hohe Messe Bach of paar een Vijfde Symphonie Beethoven of naar een Concert voor Orkest van Bartok luisteren. Elk menu behoeft afwisseling, ook het radio-menu. Maar de kok moet wel zorgen dat de spij- verantwoord zijn en geen indigestie veroorzaken. Dat gebeurt nog wel eens bij de Zaterdagavondprogramma's, welke vaak met uitstekende muziek worden be sloten op een tijdstip, dat men kan aan- dat de jongeren reeds naar bed Maar nu kunnen ,we natuurlijk de radio niet alleen verantwoordelijk stellen. Aller eerst spreken de ouders hier een woordje Zij moeten op het juiste moment een beslissing kunnen nemen. Zij moeten uit draaien wat schadelijk is. Hun opvoeden de taak is zeer veelzijdig en strekt zich ook uit op het gebied der cultuur. Laat vooral niet de hele dag de radio spelen Uw kinderen alles slikken wat er ge geven wordt. De jeugd wordt dan over voerd. krijgt soms een hekel aan muziek of wordt alleen getrokken door dat. wat juist niet bevorderlijk is voor een ge zond muziekgevoeL In de wieg.... De kleine ln de wieg heeft werkelijk geen interesse in een zware pianosonate van Beethoven, hoe mooi U het werk zelf ook vindt. Het kleine hoofdje kan die veelheid van klanken nog niet verdragen. Speel liever op de piano een licht één- óf tweestemmig melodietje of het rhyth- mische, doorzichtige notenspel van de tweestemmige Inventionen van Bach. En 15 jaar wordt muzikaal verknoeid als U zegt te genieten bij een Tiger Rag. Leer hem maar Mozart's Ein'e kleine Nachtmusik meezingen. Laat Uw dochter van 17 niet te veel drinken van de smachtende liefdesromantiek van som mige radio-uitzendingen. Is zij wat. ro mantisch wat ik heus niet als een dis kwalificatie opvat geef haar dan liever een boek met de Mazurka's van Chopin. Maar er zijn nog meer mensen die.ieta te maken hebben met de opvoeding en dan bedoel ik hier de onderwijzers. Wat wordt er op de scholen eigenlijk aan muziekonderricht gedaan? In de meest» gevallen vrijwel niets. Letterkunde staat op hèt lesrooster en op tekenles wordt er ook wel een poging gewaagd mèer be grip voor de beeldende kunst te wekken. Maar de muziek is zeer stiefmoederlijk bedeeld. Eri toch zal men op de lagere school hiermede moeten beginnen. Neen niet met uitvoerige muziekgeschiedenis- lessen. maar b.v. met het zingen van goe de volksliederen en met de ontwikkeling van het gevoel voor rhythme. o.m. met volksdansen. De Volksmuziekschool van Willem Gehrels verricht in dit opzicht baanbrekend werk. Wilt U de kinderen dan thuis nog muziekonderricht doen geven, laat dat dan geschieden door bekwame krachten. Er is veel beunhazerij op het gebied van het muzikale onderricht. Ongediplomeer de liefhebbers willen graag een bijver dienste hebben, maai met al hun goede bedoelingen kunnen zij veel verknoeien. Ook niet alle gediplomeerden zijn goede paedagogen. maar zij hebben in ieder ge val een behoorlijke opleiding ontvangen. In dit verband is het goed eens te lezen wat de Haagse muziekpaedagoge Joop H. Muller over haar ervaringen vertelt in by Brusse in R'dam uitgegeven boek in aai neaerianase programma ziuenje „De jeugd vraagt muziek". Dat is een toch ook enkele onpaedagogische angel-1 waardevol en leerzaam boekje voor de tjes. De niet-critisch ingestelde jongeren muziekopleiding van kinderen van 5 Va tot zullen de uitvoering van de Wals in cis 115 jaar. van Chopin op kerkorgel wellicht nog mooi vinden ook, zonder te beseffen dat aan deze muziek alle onrecht wordt ge daan. En het pianoduo bracht werkelijk een staalkaart van onverantwoorde sen- timentaliteiten. Meen niet dat ik goede amusements muziek niet zou kunnen verdragen of deling aan boord en in de afslag. Deze vicieuse en voor het bedrijf be klemmende cirkel zou met het woqrd „veroudering" misschien het best om schreven zijn, ware het niet, dat de vloot van Oostende toch werkelijk geen ver zameling oud-roest genoemd kan wor den. Veroudering dus speciaal in de dis tributiesector, die zich in byna geen kei opzicht aanpast bij de capaciteit der vloot. Veroudering ten dele ook in de mentaliteit der vissers, die over het al gemeen yeel te weinig weet hebben van de eisen der hygiëne en de leer der mi croben en bacteriën en daarom rustig doorgaan, het kostelijk zeebanket met een soort mestvork in onwelriekende manden te scheppen. Wat h\j liever verorbert De .„Motoorvisserij" echter en het spijt ons bijna deze „boeman" van vel» Oostendense reders gelijk te moeten geven laat de vis geen minuut'langer dan nodig is in de verouderde en daar door vaak snikhete afslaghal staan, maar brengt de oogst direct naar de diepvries- fabriek. Daar zorgen deskundige handen vooi een feilloze filet, keurig verpakt in eer doosje en als straks in September de Brusselaar deze filet op zijn telloor ont vangt tegen een prijs, die ver heneden de huidige voor de verse vis ligt, „zulle' we es oplette, wat hy het liefst veror bert" om met directeur Menu te spreken. Het is jammer genoeg waar, dat de Brusselaar tot nu toe niet veel „goes ting" aan de verse vis beleeft, omdat ze hem meestal een klein beetje plezier voor een hoop dure frankskes verschaft. Het Is evenzeer waar, dat deze nieuwe diepvriezerij in het begin hevig prijs- drukkend zal werken, omdat eerst aan de markt al de machtige „Motoorvisse rij" de concurrentie de grond inboort met een zacht prijsje voor de (eigen) kabeljauw, waarna een paar dagen later het diepgevroren product nog eens tegen de volledig verse vis komt boksen. Aan de andere kant heeft Oostende er echter een pracht van een „opvangapparaat' voor tijden van overvloed aan en dat is nog nooit een strop gebleken. Mits eensgezindheid bestaat, gelijk die IJmuiden begint door te breken. 4. F. En probeer dan de oudere kinderen eens wat meer kennis bij te doen brengen inzake het lever, en de werken van de grote dragers der cultuur. Het behoort toch ook en in dit opzicht is Wenen ons weer vooruit tot de opvoeding, dat de jongeren kunnen meepraten over men sen als Bach, Mozart. Beethoven en Brahms, om nog niet eens over de mo derneren te spreken. En in dit opzicht kunt U zich prachtig materiaal verschaf fen door U te abonneren op de Sonatine reeks van de uitgeverij Nederland's Boek huis t«- Tilburg. In deze reeks wordeD de levens van beroemde componisten verteld aan jonge mensen. Reeds verschenen „Eroica" (het leven van Beethoven) door dr Hélène Nolthenius en „Het wonder kind van Salzburg" (het leven van Mo zart) door Will Kortekaas. Da*, is een uit stekende opzet, want hier wordt in popu laire. begrijpelijke en verantwoorde vorm de jeugd voorgelicht over het leven, de tijdgeest en de scheppingen van deze meesters. En eerlijk gezegd heb ik zelf ook heerlijke uurtjes gehad met het lezen van deze boeken. De jeugd' vraagt om muziekAan ouders en ouderen is de taak dit ver langen in goede banen *.e leiden. Ditmaal kon ik slechts iets aanstippen. Maar er is nog veel meer over te zeggen. Corn. BasoskL Boekhouder misbruikte het vertrouwen In één jaar iijds f 30.000 verduisterd bij bouwlirma Op verzoek van de Haagse politie is Woensdag in Rotterdam aangehouden de 54-jarige H. M. v. O. uit Rotterdam, boek houder bij een Haagse bouwfirma. In het tijdvak van Juni 1949 tot Juni 1950 heeft hy kans gezien ƒ30.000 te verduisteren. Hij deed dit door de loonstaten verkeerd te totaliseren, en meer geld voor rente zegels en ziektebonnen op te nemen by de kassier dan nodig was. Het geld had hy gedeeltelijk gebruikt voor kleding en de rest er door gedraaid. Er was niets meer over. Bij een accountantsonderzoek is deze verduistering aan het licht ge komen. Hij was reeds lang bij de firma in dienst. Bij het verhoor heeft hij direct alles bekend. POSTBEAMBTE STAL f 1000 Te Markelo is de 30-jarige postbe ambte W. G. D. gearresteerd, die uit een aangetekende brief een bankbiljet van f 1000 had gestolen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3