Jlicuiiir gtitectit (üjwranl „Wij zijn niet bang" aldus Shinwell en het Westen houdt Stalin in de gaten Vloot in Verre Oosten wordt op oorlogssterkte gebracht Beperking der strijdkrachten opgeheven en groter vloot Boeroe en Ceram zijn nog niet veroverd Wist U DONDERDAG 27 JULI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie: Tel 20408 Abon nementen: Tel 22710 Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; t 0.35 per week. AD VERTEN TIEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8JH HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL OAGBLHu Voor Leiden en Omstreken „Stastoasttcb Is gtitftlrvea mga bert la teQtieaspoet" Katwijks haven: in het najaar beslissing? ZIE PAG. 3 Britse defensie: 100 millioen pond extra bij- De Britse regering heeft stelling genomen. Londen heeft bij monde van in^'\Shinwell. de Eritse minister van Defensie, een waarschuwend geluid aan Moskou doen horen. In het Lagerhuis verklaarde hij, dat de hoofd aanval der Sowjets, ondanks de huidige afleidingsmanoeuvres, wel eens in het Westen zou kunnen plaats vinden. Gezien de enorme voorraad jRussisch oorlogsmateriaal, dient het Westen zonder uitstel, de sterkte en iparaatheid der defensie op te voeren. Het geldt hier een beangstigende krachtproef tussen totalitarisme en democratie. Daarom zal Engeland ten spoedigste een troepenmacht naar Korea zenden. De Britse vloot in het Verre Oosten wordtop oorlogspeil gebracht, waartoe bepaalde verloven EI5* bij de marine worden ingetrokken. Dit jaar zal een 100 millioen pond 'nel extra aan bewapening worden besteed, speciaal voor uitbreiding van art- de luchtmacht. Ha De troepen, die Engeland naar Korea van Duitsland bevond. De Sowjet-Unie zal zenden, zullen bestaan uit infanterie, had 2.800.900 man onder de wapenen, artillerie en genie. Enerzijds wees Shin well op de enorme defensie-uitgav de Sowjet-Unie. die een leger onder hield van 175 divisies, waarvan een der- gemechaniseerd. Voorts beschikte Rusland over25000 tanks, waarvan groot aantal zich in de Russische zone De vaandels komen K.N.I.L. zal niet vergeten worden Met eerbied en dankbaarheid begroe ten de Nederlandse strijdkrachten de •aandels van het K.N.I.L., die onbevlekt worden teruggebracht naar het moeder land, aldus verklaarde de staats-secreta- in oorlog, mr W. H. Fockema An- dreae in een rede in het programmal de Nederlandse strijdkrachten. Spr. 5 op alles wat er door de ontbinding het K.N.I.L. verloren gaat en op de j onnatuurlijke wijze, waarop de banden Indonesische vrienden verbroken schijnen. Indien het H.M. de Koningin behaagt, I zullen de vaandels van het K.N.I.L. wor- I den overgenomen door enkele onderde-j ;len van land- en luchtmacht, zeide de staatssecretaris en hij spoorde de K.L. aan om het onbesmet blazoen van het K.N.I.L. hoog te houden. Met weemoed! nam hij afscheid van een goed leger, dat 'streed voor de Nederlandse zaak. Het i K.N.I.L. zal niet vergeten worden door| de Nederlandse soldaten. Bij het monument voor generaal Van Heutsz te Amsterdam kwamen oud- K.N.I.L.-mannen bijeen, sommigen nog In uniform, benevens weduwen en fami lieleden van gevallen strijders. Een vijf tal bussen bracht afgevaardigden uit Den en Rotterdam. De heer A. A. G. Feuilletau de Bruijn sprak en de oud legercommandant generaal Boerstra een rouwkrans, evenals de ver tegenwoordiger van de onderofficiers vereniging Madjoe. Tot slót sprak een dochter van generaal Van Heutz, mevr. Van der Weyde-Van Heutsz, en werd een minuut stilte in acht genomen voor de gevallenen. In Den Haag reikte minister Schok king de versierselen uit van ridder in de ■elk aantal door mobilisatie nen worden verdubbeld. Enachter deze enorme strijdmacht stonden 19.000 vliegtuigen, w.o. straalvliegtuigen van het nieuwste model, terwijl dit land ook over sterke duikbootvloten be schikte. Anderzijds hadden de landen van hei Westen een militair bondgenootschap ontwikkeld, zoals in vredestijd nog nooit was voorgekomen. Ingeval „krachtmeting" kon er geen twijfel be staan aan het definitieve resultaat. De bronnen van manschappen en materiaal der landen van het Atlantisch Pact het Britse Gemenebest overtroffen die elke andere, tegengestelde, combi natie. Verder beschikten zij de atoomwapens, al lag het geenszins in de bedoeling op een wereldoorlog aan te sturen. Eén mogendheid had de macht, de spanning en vrees, die de wereld teisterde, te verminderen. Attlee: de economie Shinwell herinnerde eraan, dat ook de Britse regering zich herhaaldelijk te- een herbewapening van Duitsland had uitgesproken. De besprekingen te Fontainebleau hadden geleerd, dat de ter beschikkin' staande strijdkrachten het Westen verre onder de behoef te lagen. De Britse moeilijkheden bij de opbouw van het beroepsleger zouden niet opgelost zijn door de diensttijd van 18 maanden te verlengen. De nationale ve van 400.000 man kon gemakke lijk opgeroepen worden en uit de vorige oorlog had men nog een reserve aan geoefende manschappen van meer dan 4 millioen. Het tanktype was verouderd, doch 'n doeltreffender „centurian-tank" werd thans geproduceerd. De troepen voor Korea zouden zo nodig aangevuld worden met recruten. Mocht de 100 millioen pond niet vol doende zijn, dan zou de regering het volgend jaar om sommen verzoeken, Engeland in staat stellend, zijn volledige rol in het Atlantisch Pact te spelen. Churchill uitte zijn teleurstelling, dat de regermg niet tot verlenging vai dienstplicht was overgegaan. Premier Attlee wees op de moeilijke economische problemen, die Engeland nog te ten staan. Hjj waarschuwde het land, in alle ernst, dat de hoopvollere condities van enkele maanden geleden thans niet meer bestaan. Vermelden wij nog, dat Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland vermoede lijk samen een divisie naar Zuid-Korea zullen zenden, bestaande uit een brigade van elk land. De gemiddelde grootte !en Britse infanterie-brigade was ii aatste oorlog ongeveer 3000 man. Deputaties van het K.N.I.L. gingen gisteren naar Amsterdam, om op de dag van de opheffing van het K.N.I.L. kransen te leggen bij het Van Heutsz orde van de Nederlandse Leeuw ltgeneraal C. Giebel, als oud-i dant van de militaire luchtvaart K.N.I.L., waarna mr W. H. Fockema Andreae deze het eremetaal op de borst spelde. In Willemstad werd de dagorder H.M. de Koningin voor het front der troepen voorgelezen. Vanmorgen stortte te Valkenburg weer een Marinevliegtuig neer Piloot bij poging tot noodlanding gedood (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen om 10.20 uur is in de Kas- wetering tussen dorp en vliegveld Val kenburg een één-persoons Hawker Sea- fury, neergestort, behorende tot het 860ste squadron, dat op 15 Juli bij de marine luchtvaartdienst in dienst is gekomen. De Hawker Seafury steeg in een for- ;atie van vier op voor uitgebreide oefe ningen bij het volgen van het vliegdek- schip Karei Doorman. De formatie was 'juist gestart, toen plotseling motrpech in de bedoelde Hawker Seafner optrad. De vlieger be sloot te landen. Hij was juist in de laatste bocht voor de landing, toen er een geweldige rookwolk uit de motor kwam. Wat er precies gebeurd is, weet men niet, maar het bleek in elk geval, Vacantietoeslag mag in C.A.O. worden opgenomen De vacantietoeslag van 2 pet. mag met Ingang van volgend jaar in C A.O.'s en bindende loonregelingen worden opge nomen. Deze regeling, waarvoor de overheid toestemming heeft verleend, zal waar schijnlijk reeds gelden voor de thans in gediende contracten van de metaal- en grafische industrie, de bouwvakken en nevenbedrijven. Totnogtoe gaven de Rijksbemiddelaars Slechts toestemming om de 2 pet. wijze van gratificatie uit te keren. De strijd in Korea McArthur aan het front McArtliur heeft vandaag voor de twee de maal een bezoek gebracht aan Korea. Vergezeld door een aantal officieren, landde hij op het vliegveld van Soewon, Juist op een ogenblik, dat dit werd aan gevallen door Noord Koreaanse jagers. Onmiddellijk na aankomst vertrok de generaal naar de frontlinie en hij keerde nog dezelfde avond naar Tokio terug. Overigens hebben zich In de afgelopen 24 uur geen belangrijke wijzigingen aan het front voorgedaan. Samenvattende kan men zeggen, dat de Noord-Koreanen in het ZZ.W. nog steeds vorderingen maken en zelfs is een communistische colonne gevorderd tot 110 km ten Westen van Poesan, dat de voornaamste Ameri kaanse aanvoerhaven is. Voorts verluidt, dat Britse en Ameri kaanse troepen gisteren voor het eerst samenwerkten, ter ondersteuning van de grondstrijdkrachten in de centrale sec tor De eerste cavalerie-divisie zou in 3 dagen 2500 communisten hebben gedood. In het gebied van Jongdok werd per valscherm voedsel uitgeworpen naai compagnie, die ingesloten is. De stad Hwatsjongi vloog bij een luchtaanval in de lucht, waaruit te concluderen valt, dat zij als munitie-opslagplaats werd ge bruikt. Het mooiste volgt nog: Radio Seoel proclameert, dat 48 leden van het Zuid- Koreaanse parlement zich achter Noord- Korea zouden hebben geschaard, thans mede vechtende tegen Syngman Rhee deAmerik. imperialisten" Moskou houdt nu eenmaal van reclame! Canada overlegt met Washington pen naar Korea te zenden. dat de vlieger het toestel niet meer in zijn macht had. Het toestel dook in de sloot en werd vernield. De piloot was onmiddellijk dood. De familie moest nog worden gewaarschuwd en daarom wilde men de naam van de vlieger nog niet Amerikaans vliegtuig verongelukt 25 personen omgekomen? Een vliegtuig van het hoofdkwartier van McArthur, op weg van Tokio Kioesjoe, is ten Zuiden van het eiland Osjima verongelukt. Van de bemanning van 3 koppen en 23 passagiers heeft n tot nu toe slechts één overlevende uit zeeopgepikt. Mr G. Jansen voorzitter R.V.B, Mr G Jansen, bestuurslid van Rijksverzekeringsbank, zal mr H. 1 leveld, die 1 Augustus zijn functie t voorzitter van de R.V.B. neerlegt (zie ook elders in dit nummer) als zodanig opvolgen. BRUGWACHTER DOOR TREIN GEDOOD Vanmorgen werden op de spoordijk bij de Hefbrug over de Koningshaven te Rotterdam de deerlijk verminkte rester aangetroffen van de 61-jarige hoofdbrug wachter A. Meijer uit de Oranjeboom straat aldaar.. Waarschijnlijk is de mar gisteravond door een uit Dordrecht ko mende electrische trein gegrepen er gedood. Het slachtoffer was weduwnaar woonde alleen. Amerikaanse paraatheid Truman adviseert: „Thans geen stakingen en vooral niet hamsteren PRESIDENT TRUMAN heeft de wet op het verlenen van militaire hulp, ten bedrage van 1.222.500.000 dollar ondertekend. Wederom waar schuwde hij „hen, die geneigd zijn tot aggressie", want de vrijheidlievende landen zullen elkaar krachtdadig steunen. De, door Truman ondertekende, wet voorziet in hulp aan 9 landen van het Noord Atlantisch Pact, w.o. ook Nederland, De President is ook gemachtigd hulp te verlenen aan andere landen, wier veiligheid voor de Ver. Staten belangrijk wordt geacht. ogenblik, dat de staatsschuld 257.218.170.000 dollar bedraagt en de uit breiding van het defensie-program zal de federale schuld nog aanzienlijk doen stijgen zulks ondanks de geprojecteerde belastingverhoging. De Senaat heeft met algemene stemmen de beperking van de omvang der militaire macht op geheven en het ontwerp moet thans terug naar het Huis van Afgevaardig den. Het wetsontwerp strekt tot 31 Jul 1954. De Amerikaanse marine zal haar ac tieve vloot met 48 oorlogsschepen uit breiden. De vloot zal vergroot worden met 3 grote en 6 lichte vliegkampSche- pen. 2 kruisers, 32 torpedobootjagers en 5 onderzeeboten. Volgens Vinson, voor zitter van de Huis-commissie voor de gewapende diensten, zullen de vloot en de mariniers nok op andere punten ver sterkt worden. In zijn jaartijd" Juli-boodschap aan het Congres heeft Truman verklaard, bereid te zjjn de „volledige economi sche mobilisatie" af te kondigen, mocht de verdediging der vrijheid zulks nodig maken. De President dat het niet nodig zou zijn prijsbeheer- slng distributi'-naatrcgelen af te kon digen. indien het Congres hem spoedig beperkte noodbevoegdhrden zou geven en onverwijld de belastingverhoging aa 5 milliard dollar zou goedkeuren. Hij achtte het nodig, de Amerikaanse indu striële prductie vóór 1 Januari op te mogelijk met 10 milliard dollar per jaar. Liefdesdrama kost twee mensen het leven Sergeant schiet moeder van vijf kinderen dood In de 2e Oosterparkstraat te Amster dam heeft zich gistermiddag een lief desdrama afgespeeld, dat aan twee men- het leven heeft gekost. Een 35-jarige iw, moeder van vijf kinderen, werd met enkele revolverkogels neergeschoten door een 32-jarige sergeant, die daarna de hand aan zich zelf sloeg. aw bracht haar kinderen gister middag omstreeks twee uur naar school, toen zij in de 2e Oosterparkstraat door de sergeant, met wie zij een verhouding heeft gehad, werd aangesproken. Er ont stond een twist en plotseling trok de sergeant een revolver, waarmee hij kele schoten op de vrouw loste. Deze vluchtte gillend een winkelhuis binnen zaktte daar in elkaar. De sergeant, die haar gevolgd was, schoot, voor iemand dit kon verhinderen, nogmaals op de vrouw en richtte daarna het wapen op zichzelf. Hij verwondde zich levens gevaarlijk en is in het Wilhelmlnagast- huis, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. Het onderzoek is in handen van de Koninklijke Marechaussee. Chinese nationalisten in Birma Volgens het Amerikaanse periodiek ..News Week" bevinden zich 2 divisies Chinese nationalistische troepen op Bir- mees grondgebied. India en Birma ken er zich bezorgd over. Dr Soumokil bevindt zich op Ambon IN TEGENSTELLING tot de berichten van de T.N.I. als zouden Ceram en Boeroe veroverd zijn en als zou dr Soumokil van Ambon zijn ge vlucht. deelt de zaakgelastigde van de republiek der Zuid-Molukken in Nederland, dr Nikijuluw, mede, juist een telegram van dr Soumokil uit Ambon te hebben ontvangen, dat er op Boeroe hevige gevechten woeden. Op Ceram heeft de TNI slechts een bruggenhoofd. De voedseltransporten tus sen Ceram en Ambon gaan normaal Aan de Amerikaanse en Australische regeringen is telegrafisch verzocht, de gezinnen van haar staatsburgers van de eilanden weg te halen, daar men de vei ligheid dezer gezinnen niet kan waar borgen, gezien de strijdmethode van de T.N.I. Tevens is een telegram gezonden aan majoor Oldmeadows, die waarnemer was van de Unci en bij zijn terugkeer te Melbourne verklaard heeft, dat In donesië voor het grijpen ligt voor de communisten. In dit telegram wordt er op gewezen. DAT gistermiddag op het Marine op leidingskamp te Hilversum 12 reserve officieren van de Koninklijke Marine zijn beëdigd. DAT 10 LSK-leerlingvliegers Zater dag van Schiphol voor opleiding naar Canada vertrekken. DAT de gemeente Amsterdam 7 mil lioen gulden gaat lenen met een looptijd van 50 jaar bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te Den Haag. DAT sommige straten van d wijk Sloterdijkermeer in Amsterdam ge noemd zullen worden naar figuren uit het verzet. DAT de bode van de Amsterdamse burgemeester, J. v. d. Star, 8 Augustus veertig jaar geleden in dienst trad van de gemeente en in verband hiermede twee dagen later wordt gehuldigd. DAT voor de bouw van een ni centrale bij Zwolle de N.V. IJsselcentrale lening heeft aangegaan van 30 mil lioen gulden. DAT in Kampen de nationale tentoon stelling voor handel, nijverheid en in dustrie „Kampen roept" gisteren is ge opend en er 5 km illuminatie is aan gelegd. DAT de zomercursus 1950 Zeven eeuwen West-Europese levenskunst, wel ke te Utrecht voor buitenlandse studen ten werd gehouden, gisteren officieel werd gesloten. In verband met het tekort aan staal, koper en andere materialen, waarvan de prijzen in de laatste weken sterk ge stegen zijn, zullen sommige civiele goe deren op „toewijzing" moeten worden gefabriceerd, teneinde de verhoogde li'aire productie mogelijk te maken. Hij deed een beroep op de industrie om zich te matigen bij het vaststellen der prijzen en hoopte, dat ondernemers arbeiders zich zouden beijverer de sociale vrede te bewaren. Zijn advies luidde: „Geen stakingen en niet hamste- Op Valkenburg werd gistermiddag demonstratie gegeven talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten met het Sealand- amphibievliegtuig. Dit toestel kan zowel voor vracht- als persoi voer gebruikt worden en biedt plaats aan 5 passagiers. Het vlieg tuig tijdens de demonstraties op Valkenburg Razernij van vernieling in België Bevolking komt zonder gas en water Wij zullen de mijnen laten onderlopen en instortingen veroorzaken. In de zeep fabrieken worden de glycerinekuipen verwaarloosd. De hoogovens worden niet onderhouden. Vandaag hebben de den „revolutie" en „opstand" voi een practische betekenis, aldus André Renard, nationaal secretaris var Algemeen Belgisch Vakverbond, verklaarde dat de staking onbeperkt zal zijn en dat men machines en uitrusting van de fabrieken niet zal onderhouden. Het werk is neergelegd in de Cocke- rillfabrieken, de nationale wapenfabriek, de Acec, de OugréeMarihaye, de Tubes de la Meuse, de Phenix Works, de koper en zinknijverheid, de automobiel- en tabaksfabrieken. Te Luik zijn op één na alle warenhuizen gesloten, de post staakt. Verschillende wijken zijn zonder gas. Hier en daar is het water afgesneden. Prinses Marijke heeft rode hond Naar wü vernemen zal de Koningin in verband met een lichte ongesteldheid rode hond van prinses Marijke in de eerstkomende dagen nog herhaaldelijk bij haar dochtertje op paleis Het Loo verblijven. Prins Bernhard is hedenmorgen van zijn bezoek aan Engeland teruggekeerd Koningin bracht bezoek aan kinderkamp Koningin Juliana heeft gistermiddag in gezelschap van haar secretaresse, mevr. SmittAvis, een bezoek gebracht aan het kamp De Bijenkorf te Montfort (L.), tientallen lichamelijk door de oor log getroffen kinderen op uitnodiging de stichting Het Vierde Prinsenkind vertoeven. De koningin bezichtigde het kamp en sloeg op de speelweide de Olympische middag, die de darren (jon gens) en werksters (meisjes) onder lei ding van de imkers (leiders en leidsters) hielden, met grote belangstelling gade. nooie cantine van het kamp, de eetraat, gebruikte de koningin te zamen de kinderen de maaltijd en zong na afloop spontaan een versje mee Enthou- nagewuifd door het „bijenvolkje" vertrok het gezelschap na twee en halve weer in de richting van Soestdijk. Tien jaar voor Groningse toneelknecht Wegens doodslag van zjjn vroegere vriendin De Groningse rechtbank heeft vanmor gen de 46-jarige toneelknecht W. J, uit Groningen, die op 21 Januari de 23-ja- rig e Alida Kos, met wie hij een verhou ding had. van het leven beroofde, tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De O. v. J. had 14 dagen geleden 15 jaar geëist. De rechtbank sprak verdachte vrjj van moord, doch achtte doodslag bewezen. dat dit juist de reden Zuid-Molukken zelfbeschikking daar zij een bolwerk tegen de co: nisten willen worden. Staking in Wallonië verergert Automobilisten weest op uw hoede Ass. Press schatte gisteravond het tal stakers in Charleroi en Luik op 120.000 man en het is te verwachten, dat de staking zich verder over hetland uit- breildt. In de staalfabrieken en mijnen verdwenen zelfs de veiligheidsploegen, zodathoogovens zullen gedoofd worden en de mijnen onderlopen, tenzij de rege ring ingrijpt. De burgemeesters van het district Char leroi hebben een oproep ontvangen het socialistische actie-comité. Vermoe delijk zullen zij daarin de order ontvan gen, om zich niet langer als burgemees ters van de regering des Konings, i als waarnemers van het „volk" te be schouwen. In Luik staan de trams stil waarschijnlijk zal ook de electrische stroom ophouden, behalve voor zieken huizen. Er waren minder aanslagen op de spoorwegen, toch was de lijn Luik-Parijs urenlang gestremd door een ontploffing in een tunnel. In olie gedrenkte stroo- bundels werden gebruikt om de hiouten spoorbrug over de Ourthe te Ezneux bij Luik in brand te steken, doch vedwach- ters blusten het vuur. De spijker-, welke op de wegen ge strooid worden, zijn dezelfde als die wel ke de Belgische ondergrondse gebruikte Zij hebben vier koppen en scheuren de band op vier plaatsen, als men tijdig remt, rijdt men door, dan gaat de ge hele band aan flarden. Intussen beweren de socialisten, dat zij niets met de communisten te maken heb ben en de communisten beweren, dat de sabotage uitgaat van de socialisten. In Antwerpen heeft de socialistische burgemeester een betoging voor Koning Leopold verboden. De Koning blijft op het slot te Laeken en heeft zijn eerste contact met de oppo sitie gehad, nl. met de liberaal Metz, die daarop besprekingen had met de leiders van de socialisten en Ruoms-K-tholieken. Toen in de Kamer een motie van ver trouwen in de regering aan de orde kwam, marcheerde de oppositie weg met acthterlating van vier waarnemers, wie twee tegenstemden en twee liberalen zich onthielden. De Franse valutacontröle heeft officiële markt opgericht voor buiten landse wissels, die tot dusverre alleen "rhandeld werden door het valutastabi- lisatiefonds. o.a. de Nederlandse gulden. Bedenkelijk Nu de wereldvrede in gevaar Is en de Ver. Naties onder aanvoering van Ame rika alles in het werk stellen om de communistische aggressie op Korea een halt toe te roepen, komen vele kaarten op tafel. De meeste landen moeten nu kleur bekennen. Een hiervan is Indonesië. De berichten echter, die ons vanuit Djakarta berei ken, worden elke dag bedenkelijker. Be denkelijker omdat ze zo duidelijk zijn. Duidelijker dan ooit sedert 1945 ver strekt. Eerst werden aan Amerika vloot- luchtbases geweigerd. Cochran, die deze weigering persoon- jk van Soekarno in ontvangst moest emen, zal ongetwijfeld moeite hebben gehad om zijn regering dit duidelijk te maken. Immers dit was geheel in tegen stelling tot de verwachtingen, die hij de afgelopen jaren in Amerika t.o.v. Indo- ?sië had gewekt. Later kwam het bericht van Hatta dat Indonesië in het Koreaans conflict strikt neutraal zou blijven en het verzoek van de Ver. Naties om steun voor Zuid-Korta moest afwijzen. Een week later deelt de Indonesische regering mee dat de Ame rikaanse militaire waarnemers Indonesië wel mogen bezoeken, doch dat zij niet „officieel" zullen worden ontvangen, an ders zou dit van de zijde van de tegen standers van Amerika, dus Moskou, als een onvriendelijke daad kunnen worden beschouwd. Tenslotte deelde gisteren de comman dant van de marine der R.I.S. Natsir mede. dat de Indonesische regering be slist geen verantwoordelijkheid draagt voor het zenden van H.M. Evertsen naar Korea. Integendeel, de Indonesische re gering heeft besloten een verbod uit te vaardigen voor de Evertsen en elk ander oorlogsschip dat deelneemt aan de strijd te Korea om de Indonesische havens aan te doen om daar te bunke ren. levensmiddelen in te laden of repa raties te verrichten. Deze uitlatingen zijn duidelijk. Maar ook bedenkelijk, want hiermee toont de regering te Djakarta dat zij, in tegen stelling tot de gehele Westerse wereld maar ook van India niet van zins is te strijden voor al die rechten waarvoor de Ver. Naties thans de wereld mobili- Hoe sterk steekt hierbij af de houding van de regering van de republiek Zuid- Molukken. De Ambonnezen hebben, na drukkelijk de wereld duidelijk gemaakt aan welke zijde zij willen staan. Sterker nog. mede omdat vanuit Djakarta het communistische gevaar dreigt, hebben zij zich los gemaakt van de Republiek Indonesië. Maar zo lang de wereld dit niet inziet blijft Ambon alleen staan. Wel heeft ma joor Oldeadow. waarnemer van de Ver. Naties, die zes maanden in Indonesië was, verklaard dat Indonesië met zijn „chaotische regering" voor het grijpen Ligt van de communistische horden. Maar wanneer zal deze verklaring wor den gevolgd door een daad? Bijv. de er kenning van Ambon waardoor men in ieder geval deze militair-strategisch zo belangrijke eilandengroep steunt in haar strijd tegen het communisme? Mogelijk kan het nu ook op onze weg liggen om met onze Unie-partner te bespreken het verschil in houding t.o.v. Korea van de beide leden der Unie. Dit zou de duidelijkheid nog ktinnen verhogen en misschien bedenkingen wegnemen. Of zouden daden zowel van de zijde van Amerika als van Ne derland duidelijker zijn? R.I.S. sluit havens voor V.N. Maar Mononoetoe verzoet de pil De maritieme commandant van de vloothaven Soerabaja, Nazir. heeft offi cieel namens zijn regering te kennen ge geven. dat buitenlandse oorlogsschepen, welke deelnemen aan de strijd van da V.N. tegen de communisten in Noord- Korea, in Indonesische haven geen la ding en brandstoffen mogen innemen. Ook mogen daar geen herstellingswerk zaamheden worden verricht. Deze stap was volgens Nazir genomen in overeenstemming met de onzijdig- heidspolitiek van Indonesië, aidus meldd* een U.P.-telegram in verschillende bla den. Tot nog toe verleenden onzijdige mogendheden deze diensten wel aan oor logvoerende partijen. Het wordt zo doende wel duidelijk waarom Indonesië na de besprekingen, welke Jamin te Moskou gevoerd heeft, besloten had, geen lid van de V.N. te worden. Inmiddels is de minister van voorlich ting Mononoetoe als gewoonlijk ge bruikt om de bittere pil iets te verzoe ten. Blijkens een Reutertelegram zeide hij namelijk, dat zijn regering ieder verzoek van oorlogsschepen, die zijn ingezet voor de strijd in Korea om Indonesische havens aan te doen, .strikt volgens het volkenrecht zal behandelen De gezagvoerder van een dergelijk schip, die een Indonesische haven wil aandoen moet door bemiddeling van zijn regering een verzoek bjj de R.I S. indie nen. Ieder verzoek zal afzonderlijk wor den behandeld, aldus Mononoetoe. Zeven Ned. ministers naar Oostende Aan de Benelux-ministersconferentie, die op 29, 30 en 31 Juli te Oostende in België zal worden gehouden, zullen ze ven Nederlandse ministers deelnemen, n.l. de ministers Drees, Stikker, Lief- tinck. Spitzen. Van den Brink. Mansholt en Joekes. WEERBERICHT Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Helder en tamelijk koele nacht met hier en daar mist banken. Morgen overdag droog en over het algemeen zonnig weer met weinig wind en iets hogere tempera turen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag Zon 4.54—20.37. Maan 20.55— 3.09. 29 Juli V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1