Vereenvoudiging kan ook verwarring tot gevolg hebben NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 MAANDAG 24 JULI 1950 Sergeant G. van Bree gehuldigd Drumband Nat. Reserve in de Kerkstraat in Den Haag (Van een onzer verslaggevers) Het was een hele drukte in de Kerk straat in Den Haag, waar Zaterdagmid dag voor zijn woning werd gehuldigd de serg.-maj. v. speciale dienst G. v. Brce, aan wie het te danken is, dat de Natio nale Reserve thans een drumband bezit. De directeur, kol. J. Termaten, lt.-kol. Th. Stols en vele anderen waren tegen woordig. Er werden woorden van waar dering gesproken, mede in verband met het feit dat de heer Van Bree thans voorbereidselen treft tot het oprichten van een eigen militair orkest. Er waren bloemen, er was muziek door de drum band o.l.v. serg.-maj. Tesink en ten slot te sprak ook de voorzitter van de Haag se Ver. v. Oud-Illegalen, de heer A. v. Dam, zijn dank uit voer de grote op brengst ten bate van het Voorzienings- fonds, die cp de onlangs gehouden feest avond door toedoen van de drumband werd bereikt. Ook deze spreker over handigde de heer en mevrouw Van Bree een bloemenhulde, en hierna begaf men zich naar binnen, waar de feestelijkhe den in de huiselijke kring werden voort- Zaterdagmiddag heeft een onbekende gever sergeant-majoor Van Bree 'n gift overhandigd voor de op te richten kapel. Zij, die dit voorbeeld willen volgen, kun nen gireren op no. 23444 t.n.v. G. van Bree. Kerkstraat 37a. Olof en Kfebbers opvol gers van Adolphe Poth Zoals we reeds enige tijd geleden meld den. zijn de violisten Herman Krebbers en Theo Olof, beiden te Amsterdam, aan gezocht ais opvolgers van de scheidende concertmeester van het Res. Orkest. Adolphe Poth. Olof en Krebbers hebben deze benoeming in principe aanvaard, maar de definitieve aanvaarding afhan kelijk gesteld van de voorwaarde, dat zij met hun gezinnen woonruimte in Den Haag zouden kunnen krijgen en dat hun gelegenheid zou worden gegeven tot so listisch optreden. In verband met dit laatste overweegt het bestuur van het Res. Orkest een regeling, waarbij Olof en Krebbers op een derde van de door het orkest te geven concerten samen zouden concerteren. Bij de ene helft van de over blijvende concerten zou dan Theo Olof als eerste concertmeester fungeren en bij de andere helft Herman Krebbers. Zaterdagavond is mgr F. B. J. M. Filbry, plebaan van de kathedrale basi liek van Sint Bavo en proost van het kathedrale kapittel in Haarlem plotse ling overleden. Documentatie-afdeling van het oorlogsmuseum te Overloon geopend In tegenwoordigheid van vele burger lijke en militaire autoriteiten is Zater dagmiddag in Overloon de ducumentatie afdeling van het Nederlandse oorlogsmu seum geopend. Generaal-Majoor D. A. v. Hilten gaf een overzicht van de inrich ting van de afdeling, die geheel is inge richt voor de sectie krijgsgeschiedenis van de Generale Staf. Rode haan kostte in luni ruim twee millioen De directe brandschade gedurende de maand Juni wordt geraamd op ƒ2.348.930. Er kwamen in totaal 30 grote branden voor, elk met een schade van ƒ20.000 of meer. Bij deze branden werden 28 men sen gewond, waarvan 11 leden van het brandweerpersoneel. De handel en de in dustrie leden met 13 branden een schade van ƒ1.048.700. In slechts 8 gevallen kon de brandoorzaak niet worden vastgesteld. Te Tegelen is overleden pater H. Rongen, bekend auteur in de R.K. gees telijke kringen. De kleinhandel in Mei Volgens het economisch instituut voor de middenstand hadden bijna alle takken van de kleinhandel in Mei j.l. een be vredigende omzet, o.m. dank zij Pinkste ren en Moederdag. Kruideniers, slagers, banketbakkers en bakkers hadden enige vermindering van omzet vergeleken bij April. Ten aanzien van Mei 1949 was er alleen in het banketbakkersbedrijf da ling van omzet. De omzet der slagers daalde in Mei 8 pet. bij April, de geldomzetten waren 47 pet. hoger dan Mei 1949. Textiel steeg 14 pet. zowel ten opzichte van April j.l. als van Mei 1949. doch niet minder dan 32 pet. der berichtgevers had een lagere omzet dan Mei 1949. %De geldomzetten in de schoenhandel waren 19 pet hoger dan in April j.l. en 27 dan Mei 1949. De parenomzet steeg van April op Mei met 32 pet., en de ge middelde ODbrengst daalde van f 15.62 tot f 14.42, damesschoenen van f 21.75 tot f 18.77. De omzet van sigaren, tabak e.d. toonde een geringe daling die van sigaren enige stijging De omzetten waren 4 pet. hoger dan Mei 1949, de sigarenomzet daalde 17 pet., die van sigaretten en tabak ste gen resp. met 23 en 9 pet bij Mei 1949. Samenwerking Nillmij. en Arnhem Het Nillmij-concern en de N V. Levens- verzekeringmij. „Arnhem' hebben be sloten tot algehele samenwerking, waar bij elk der drie maatschappijen zelfstan dig rechtspersoon blijven en de Neder landse Mij der „Nillmij van 1859" als holdingcompany optreden. De Indische Nillmij zal zich concentreren oo de In dische zaken. Het kapitaal der Ned Nillmij zal tot f4 millioen worden ver hoogd en aandeelhouders Indische Nill mij en Arnhem krijgen gelegenheid tot inwisseling hunner aandeelen in Ned Nillmij, tot volstorting en tot verdere deelneming. Franse „kameraden" op reis Tijdens het weekeinde hebben circa 77 Franse communistische afgevaardig den hun paspoort aangevraagd en de meeste visa golden landen achter het „IJzeren Gordijn". Het rechtse blad „l'Aurore" meent, dat de communisten voorzorgsmaatregelen treffen voor het geval, dat het land zich zou moeten ver dedigen tegen een buitenlandse vijand. De Jap Togo overleden Sjigenori Togo, een der meest voor aanstaande Japanse leiders uit de tweede wereldoorlog, is op 68-jarige leeftijd overleden. Togo, die in 1948 tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd we gens oorlogsmisdaden, overleed in de Soegamo-gevangenis. Toen Pearl Har bour werd aangevallen, was hij min. v. Buitenl. Zaken. H.M.'s „Van Speyck", heeft het 800 ton metende Noorse ms. „Arnoy". dat 85 mijl ten Oost-Noordoosten van Aru- ba's Noordpunt hulpeloos ronddreef, op sleeptouw genomen naar Oranjestad. Stadsnieuws „Tuinstadwijk" met vacantie Ook de buurtvereniging „Tuinstad- wijk" benut het kampeerseizoen; al ziet de lucht er niet best uit. Vanochtend is een bus met ongeveer 65 kinderen van de leden naar Noord- wijkerhout vertrokken, waar zij 4 da gen in tenten zullen doorbrengen op het kampeerterrein „Het Centrum". Er gaat een tiental leiders en leidsters mee, waar van enkelen zijn vooruitgereisd om kwartier te maken. De onderneming ver eist heel wat organisatie. Zo wordt het eten bij de leden van de vereniging thuis gekookt, waarna het tegen de avond naar Noordwijkerhout wordt gebracht. Op 11 Augustus sluit het bestuur het zomerwerk. Dan gaan drie touringcars met ca 120 kinderen op weg naar „Oud Valkeveen". Het belooft een goede va cantie te worden. Nieuw-Guinea-commissie blijft nog aan het werk De Indonesische leden der gemengde commissie voor Nieuw-Guinea blijven in strijd met hun aanvankelijk voorne men nog tot het einde dezer maand m Nederland. Zij hebben hun werk nage noeg gereed en de Nederlandse leden hopen in de loop dezer week hun rapport voltooid te hebben. NEDERLANDSE MATROOS BIJ BAZEL VERDRONKEN Dezer dagen is de 16-jarige Neder landse matroos F. J. Jaarsma in de Rijn bij Ba^el verdronken. De jongen gleed uit op het dek van een Nederlandse vrachtboot en viel in het water. Het stof felijk overschot is nog niet gevonden. ZOETERMEER Jaarvergadering voetbalver. D.S.O. De voetbalvereniging D.S.O. hield de- :r dagen Haar jaarvergadering in „De Jonge Prins". Bij de verkiezing van de bestuursleden hebben thans de volgende leden zitting in het bestuur: v. Steen huizen, voorzitter, Jac. Rozenboom, se- ins, W. Huurman, penningmeester, J. Henneken, H. J. Henneken, M. J. van Kuilenburg, A. Nuhm en C. Blaazer. Als leden van de elftalcommissie werden ge kozen de heren A. van Elleswijk, J. Knij- nburg en J. van Rijs. Voor de Zater dagmiddagcompetitie als elftalcommissie de heren W. Westhoek, A. Maaskant en J. Dorst. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren H. Parlevliet, L. Viergever en C. Slootweg. De contributie werd vastgesteld voor gehuwde personen op 1 en ongehuwde ïrsonen op 1.50 per maand. Als leider van het eerste elftal werd gekozen de heer P. de Goede. Demonstratie van „Pro Patria" De gymnastiekvereniging „Pro Patria" geeft op 29 Juli a.s. haar jaarlijkse open luchtuitvoering op het terrein van D.S.O. Op 5 en 6 September zijn hier Oranjefeesten. Heeft Basic-English enige waarde in de practijk OP ALLE INTERNATIONALE BIJEENKOMSTEN ondervindt men telkens de moeilijkheid dat men elkaar niet of slecht verstaat. Een Engelsman is In 't algemeen geen groot talenkenner en al begrijpt hy het gesproken Frans min of meer, behoorlijk spreken doet hy deze taal zelden. Nu heb ik nog slechts twee talen genoemd, maar veel ingewikkelder wordt de zaafe, wanneer men vergade ringen belegt, waar tal van nationaliteiten zyn vertegenwoordigd, temeer, indien de verschillende volkeren er een erekwestie van maken slechts hun eigen taal te spreken of dit althans wensen te doen ten einde niet te worden misverstaan. Indertijd heeft Mussolini zijn afgevaar digden opgedragen slechts in het Itali aans te spreken, wanneer ze aan inter nationale vergaderingen deelnamen. In de U.N.O heeft men last genoeg van deze talenrijkdom en tracht men die last te verminderen door van het gesprokene zo snel mogelijk vertalingen te laten ma ken. Maar dit blijft een min of meer ge brekkig hulpmiddel. Geen wonder dan ook dat men getracht heeft een andere uitweg te vinden. Het gaat niet gemak kelijk de verschillende sprekers zo ver te brengisn dat ze hun nationale trots af leggen en allen in dezelfde taal hun re devoeringen houden. Tot dusverre is dit niet gelukt, ten dele omdat dan één der talen de voorrang zoumoeten krijgen, b.v. Engels of Spaans, wat door sommi gen als een achteruitzetting van hun moedertaal zou worden gevoeld Ten dele ook ligt de moeilijkheid in het feit dat men een taal niet in korte tijd grondig k,an leren. Het zou voor de hand liggen een kunsttaal, b.v. Esperanto te kiezen, maar ook daartegen worden door sommigen, m.i. grotendeels denkbeeldige, bezwaren gevoeld. Slechts 850 woorden Na al de bovengenoemde overwegin gen is iemand op de gedachte gekomen één der moderne talen zó te vereenvou digen dat ze gemakkelijk kon aangeleerd worden, doordat men het aantal woor den tot een minimum beperkte en zien verder met omschrijvingen behielp. Dit is de grondslag, waarop het Basic-Englis\^ berust. De naam is duidelijk- Men neem*, als basis een zeker aantal Engelse woor den, zó gekozen, dat het weinig moeite kosten zal deze opzettelijk primitief ge maakte taal te leren. Bij die schijnbaar schrandere oplossing der talenkwestie heeft men echter één grote fout gemaakt. Het is stellig geen kunst iemand zo ver te brengen dat hij dit Basic-English kan spreken en zelfs dat de hoorders hem verstaan. Maar dit alleen is niet voldoen de om een gesprek te voeren. Want men moet ook het antwoord van de toegespro- kene verstaan. En hierop loopt de zaak vast- We nemen aan dat de gemiddelde ontwikkelde Engelsman enige duizenden woorden voor zijn dagelijkse gesprekken nodig heeft. Nu bevat het Basic slechts 18 werkwoorden, terwijl in de gewone spreektasl de werkwoorden 25 tot 33 pet van de totale woordenschat uitmaken In het geheel omvat het Basic slechts 850 woorden. De spraakkunst bestaat#uit 7 regels. Maar om met deze woorden eer gesprek te voeren moet men zijn toe vlucht tot allerlei hinderlijke omschrij vingen nemen. Nu is het natuurlijk vooi een Engelsman, die over de gehele En gelse taalschat beschikt, zo goed als on doenlijk het Basic aan te leren. Want hij zal bij elk woord dat hij bezigt, zich telkens moeten afvragen of het woord dat hij gebruikt, wel in het Basic voor komt. Dit is in de practijk zo goed als onmogelijk. Maar doet hij het niet, dan zal natuurlijk degene die alleen het Basic heeft geleerd, hem niet verstaan- Als dus b.v. een kenner van het Basic een - gelse krant koopt, zal hij er weinig begrijpen en een gesprek van twee En gelsen zal hij evenmin kunnen volgen. Er komt nog iets bij. Nieuwe Testament. Mian heeft het Nieuwe Testament in het Basic vertaald, maar men had be halve de standaardwoorden van die taal nog 150 speciaal Bijbelse woorden nodig om de vertaling tot een goed eind te brengen. Voor de exacte wetenschappen gold dit in gelijke mate. Men moest ook daar telkens zijn toevlucht nemen tot uitbreiding van de woordenschat. Voor de economische wetenschap was dit hetzelfde- Om deze taal dus algemeen min of meer bruikbaar te maken, moest men zeker tot het dubbele aantal va oorspronkelijxe woordenschat komen- En ondanks dit. kreeg men vertalingen, die de sfeer van de oorspronkelijke tekst geheel verknoeiden. Hoe denkt men b.v. over eon vertaling van Joh. 3 die al dus luidt: „How is it possible for a man to be given birth when he is old? Is he able to go into his mother's body a second time and come to hirth again?" Of deze: Simon, son of John: have you love for me? Yes, Lord, you have knowlegde that I have love for you.. Men kan mij tegenwerpen dat de sfeer van de Bijbel heel bijzonder is. Maar ik haal een paar andere zinnen uit het dagelijks leven aan: „Je bent koortsig wordt": „You 're in an unhealthy dition"- „Voel mijn pols" luidt: „Takp the rate of my heart". De priester ver taalt men door: The servant of the churc'n. De officier: The person in military authority. Deze voorbeelden zouden met een groot aantal vermeerderd kunnen Maar erger is nog dat 400 van de meest gebruikte Engelse woorden niet in het Basic voorkomen. Daarbij zijn b.v. can, shall, ask, tell, understand, home, people, huy, husband, few, many, may. always, become, eat, die, read, listen, stand. IJet spreekt vanzelf dat men voor al deze woorden omschrijvingen moet zoe ken die de taal lichtelijk dwaas maken- Daar komt nu nog bij dat bij het zo genaamde frequentie-systeem dw-z. het onderzoek naar de woorden die het meest in de taal voorkomen, is vastgesteld dat door een nauwkeurige keuze men met 3000 woorden 95 pet. van bijna elke En gelse tekst kan lezen, met 2000 ongeveer 92 pet. en met 1000 toch nog 85 pet- Liever Esperanto Het is dus veel nuttiger het gewone Engels te leren. Dan heeft men ten min ste een gezonde basis, wat bij het Basic stelilg niet het geval is. Men 'begint dan niet met opzettelijke kromtaal. Dat Basic wel eens is aanbevolen door invloedrijke lieden zegt niet veel, in dien het ten minste met deze aanbeve ling gaat als met die van Churchill. Deze had Basic aanbevolen, maar toen een re- gerings-commissie met Prof Gilbert Mur ray als voorzitter, van hem daarover meer wilde weten, bleek tot hun pijnlijke verbazing dat op het ogenblik van het uitspreken der rede Churchill noch van Basic English noch van Vocabulaire- beperking in het algemeen, iets afwist- Hij had dus, verleid door de mooie ge dachte, de taal maar aanbevolen. In de oorlog werd door de Nederland se regering onder het personeel der Ma rine en van de Handelsvloot een hand leiding verspreid, dit boekje was geti teld: „Basic English for Dutch students" en voorzien van een waarderende inlei ding van Dr Bolkestein. Ik hoop dat hij ér toen meer van wist dan Churchill bij gelegenheid der bovengenoemde rede- Nadat de Engelse regering kennis ge nomen heeft van de mening der deskun dige op taalgebied en op het gebied der vocabulaire-keuze, betreffende Basic En glish, heeft zij haar belangstelling voor dit kromtaaltje verloren „hoewel het enige tijd zal duren voordat de invloed van de Basic English Onderneming, die een handelsonderneming is, geheel zal zijn verdwenen". Het Basic is nu ongeveer een kwart eeuw oud. De uitvinders, Odgen en Richards, schijnen thans ook wel in te zien dat zij zich te veel van hun schep ping; hadden voorgesteld. Men hoort al thans niet meer dat zij er veel propa ganda voor maken. Ik ben overtuigd dat, indien er ooit een algemene om gangstaal voor h'et internationaal ver keer komt, het Esperanto een veel gro tere kans maakt dan het nu langzaam uitstervende Basic. Het eerstgenoemde heeft een rijke, alles omvattende, logi sche taalschat en het tweede een arme, beperkte en vaak onlogische. De keuze tussen deze twee kan niet moeilijk zijn. Den Haag. Dr F. C. Dominicus. Met dank aan God. Die leven gaf en leven spaarde, berichten wij de geboorte van onze Kleinzoon FREDDY Woonark Eva. Utrechtse Straatweg 39, Jutphaas. Fam. OUWERKERK Oude Vest 215, Leiden. 1 1925 1950 1 Op 6 Aug. hopen mijn I geliefde Ouders 1 J. C. DE BOER I. G. DE BOER—Bins I de dag te herdenken. I waarop zij 25 jaar gele- den in het huwelijk tra- den. 1 Hun dankbare Dochter I GERDA I. DE BOER en Verloofde 1 Gelegenheid tot felicite- I ren op Woensdag 9 Aug- van 46 uur, Leidse- weg 41. 1 Voorschoten. Gebr. Treubstraat 1. Heden nam God van ons- weg, na een smartelijk lijden, onze innig gelief de Zoon. de Heer, JOHANNES GULAY in de leeftijd van 41 jaar. Mevr( Wed. M. A. GULAY— Koreman. Leiden, 23 Juli 1950. Pieter de la Courtstr. 49. De teraardebestelling zal plaats hebben Woens dag 26 Juli a.s. op de Algemene Begraafplaats Kerkhoflaan te 's-Gra- venhage om ongeveer 11 uur. werd plotseling uns weggenomen, ïze grote droefheid, lieve Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Behuwddochter, Behuwd dochter, Behuwdzuster i Tante JOHANNA MARIA JONK—de Groot Weduwe van Johannes Jonk i de leeftijd van ruim 57 jaren. Gezang 136 5 "eldpn'A. JONK M. JONK-Landwaajï J JONK J. G. JONK— Krasenberg C. J. JONK J. JONK—Batelaan J. C. M. JONK cn Verloofde G. J. JONK en Verloofde A. C. G. JONK L. J. JONK Kleinkinderen en verdere familie. Leiden. 23 Juli 1950. Schelpenkade 11. De begrafenis is bepaald Heden overleed tot ons aller leedwezen de Heer K. REIJNEVELD In leven Voorzitter van het bestuur der Honds- dijkse polder. Zijn onbaatzuchtige plichtsbetrachting zij ons allen tot voor beeld. Namens het bestuur der Ingelanden: D. P. VAN LEEUWEN. Loco Voorz. J. N. KOOT. Best. lid J. E GOEDHART. Secr. penn. Koudekerk aan den Rijn, 24 Juli 1950. Heden overleed na een kortstondige doch ern stige ziekte, in haar Heer en Heiland, onze lieve Zuster, Behuwd zuster, Tante en Vrien- ZUSTER HILLEGONDA VAN DONGEN Hoofdverpleegster van het Ziekenhuis „Euüokia" te Rotterdam Zij werd tot Heerlijkheid opgeroepen na 31 jaar dienen. Rotterdam, 24 Juli 1950. Condoleantie-adres Zr. T. Sloff, „Eudokia", Bergweg 323, Rotterdam. Fam. VAN DONGEN Fam. v. d. WERF Fam. SCHEFFERS Zuster SLOFF. De rouwdienst zal D.V. plaats vinden in de Ka pel van „Eudokia" Donderdag 27 Juli' a.s. voormiddags 11 i waarna de begrafenis zal plaats vinden om 12 uur op de Algem. Be graafplaats „Crooawjjk" te Rotterdam. Met diep leedwezen ge ven wij kennis van het overlijden van onze Hoofdverpleegster, Me juffrouw HILLEGONDA VAN DONGEN in de leeftijd van 58 jaar. Gedurende 31 jaren heeft zij met veel liefde en trouw zich gegeven aan het werk der barmhar tigheid in ons huis. Zij is heengegaan in vrede. Rotterdam, 24 Juli 1950. Namens het Eestuur van „Eudokia" A. VAN RLIN DZN, Voorzitter. Dr P. F. LAMERIS, Secretaris. Namens het personeel: Dr R. J. WOLVIUS, Geneesheer-Directeur H. C. FELDERHOF. Adj. Directrice. De Rouwdienst is be- aald op Donderdag 27 - -na 11 v— A" ZEILMAKERIJ H. R. TROOST Haven 14 Tel; 21664 Juli a Kapel van „Eudokia". De begrafenis om 12 uur op de Algemene Begraafplaats „Croos- wyk". Adverteert in de Nieuwe Leidsche Courant Opgetogen zagen de kinderen de hele bekende omgeving onder zich doorschie ten. „Kyk, ons huis, Maartje!" riep Gert- jan. „En daar in de verte ligt Kruimel dorp, zie je wel!" Ja, de kinderen kwa men ogen te kort. De machine steeg hoger en hoger. De huisjes en boompjes leken wel kinderspeelgoed en daartussen wisselden de groene weiden en de gele korenvelden zich af alsof er allerlei ge kleurde dekentjes lagen uitgespreid. ertje kronkelde zich er doorheen als een glinsterend lint. Het was in één woord schitterend om te zien. Wat de kinderen echter niet zagen was het ge zicht van de piloot. Nee, dat stond niet meer zo vriendelijk als enige ogenblik ken geleden. Een geslepen glimlach speelde om zyn mond en goedkeurend keek hy naar de snelheidsmeter, die op 150 km stond. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4