De afstammelingen blaarkopstieren op van oudei de keuring NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 24 JULI li Ds P. W. Spiuyt: Weest Paraat" Afscheid van Leiden wegens vertrek naar Amsterdam Aan afscheid nemen went men niet zo gemakkelijk. Het is telkens weer een ge beurtenis. Verschillende predikanten heb ben de laatste tijd van de Leidse Her vormde Gemeente afscheid genomen, maar de gemeente raakt er niet aan ge wend. Het doet haar telkens iets. zij wordt er door bewogen. Er is zelfs een zekere onrust door ont staan in de Gemeente, zo zei ds Spruyt gisteravond, toen hij na een verblijf van drie-en-een-half jaar in de stampvolle Pieterskerk afscheid nam. Onrust en onzekerheid. Er rezen vra gen, waarop verkeerde antwoorden wer den gegeven. Ik heb het hier goed naar mijn zin gehad, maar toen ik het beroep van Amsterdam kreeg, heb ik door alles heen de zekerheid gehad, dat ik niet bedanken mocht. En nu moeten we in deze dingen niet verder wroeten, aldus ds Spruyt. Als tekst was gekozen 1 Joh. 4 9: „De openbaring van Gods liefde in Zijn Zoon". De onrust wordt niet uit de gemeente weg genomen, door oudere predikanten Ds P. W. SPRUYT te beroepen, die misschien blijven zouden, zoals er wel stemmen zijn opgegaan, want de zekerheid ligt niet in predikanten. Zij zijn slechts dienaren. Rust is er alleen, wanneer de gemeente gegrond blijft in de liefde van God. Predikanten komen en gaan, maar Gods liefde blijft. En God openbaart Zijn liefde op Zijn eigen wonderlijke manier, zodat we er klein onder worden. Hij openbaart haar zo heel anders dan wij zouden willen. Het gaat uit boven onze ideeën en filoso- God openbaart Zijn liefde aan de we reld. dat is de ganse kosmos, in de Zoon. die de weg van het Kruis gaat. om zo als Lam Gods de zonden der wereld weg te dragen en als Overwinnaar te verrijzen. Van die liefde Gods heeft ds Spruyt getuigd in al zijn werk. Als er nu nog ge mopper is. zo zei de scheidende predikant, dan hoop ik, dat die mopperstemming verandert in een dankstemming, omdat ge tot de overtuiging zijt gekomen, dat Gods liefde ook voor U is. Wanneer de gemeente van Leiden haar vertrouwen op deze liefde blijft stellen, zal zij niet ondergaan. Na de preek volgden de gebruikelijke toespraken. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door wethouder D. v. d. Kwaak. Ds Spruyt eindigde zijn toespraken met ;n „Weest Paraat" voor de gehele ge meente. In de consistorie werden ds en mevrouw Spruyt toegesproken door ds J. de Wit, namens de kerkeraad dankte voor het moeilijke cn tweeslachtige werk (ge- ar wijkwerk en het jeugdwerk), dat Spruyt met zoveel blijmoedigheid en opgewektheid heeft verricht. Wij danken U. aldus ds De Wit, dat ge in de korte tijd, die ge hier geweest zijt, velen hebt eten te verzamelen in de Kerk, die aan de kant stonden. Velen namen in het koor der kerk nog persoonlijk afscheid van ds Spruyt. Rijnstreek-West De commissie der Prov. Staten, in wier handen de voordracht tot subsi diëring van de Stichting Voorbeeldbe drijven Rijnstreek-West werd gesteld, kon zich in het algemeen verenigen met het voorstel. Een lid opperde de moge lijkheid dat de stichting, als zij met geldgebrek te kampen krijgt, zich tot de provincie zou wenden om een geld lening. Over het algemeen was men van oordeel, dat er op dit moment nog geen aanleiding bestaat om het vorig jaar genomen besluit Inzake subsidie te wij- Ds J. Plomp bedankte voor Leeuwarden Ds J. Plomp, Geref. predikat nte Lei den, heeft bedankt voor het beroep de Geref. Kerk van Leeuwarden. Mulo-examens te Leiden Bij de Zaterdag in Leiden gehouden Mulo-examens zijn geslaagd voor het di ploma A: J. J. Buhler, E. M. Raadgeep. de Romijn, H. Hollander, J. F. Bleichrodt. W. C. Nederlof. B. M. Holle beek, T. de Jong, C. J. J. ten Brumme- laar, A. G. J. Wendt. L. A. Guyt, N. Cupe- M. v. d. Heuvel. M. C. Horikx, J. M. Kraaij, C. van Rijn, A. M. d. Kruk. Amateurtuinders bij VGkmensen te leer De tuintjesvereniging „Ons Belang" opende Zaterdagmiddag haar excursie seizoen met een bezoek aan de kwekerij A. J. Stemerding te Voorschoten. Als ge volg van de vacanties waren er slechts weinig liefhebbers voor het bezichtigen van de broei-hete kassen. De kleine groep bood ook weer voordelen voor de rondleider, de heer Braakman. Hij wees op enkele specialiteiten van deze kwe kerij en besprak uitvoerig de korte-dag- cultuur. Veel planten zetten knop bij het korten der dagen. De kweker maakt nu de dagen korter door de kassen te verduisteren en zodoende is hij vrij re gelmatig in het bezit van bloeiende plan ten. Aan het einde van de excursie ge komen dankte de voorzitter van „Ons Belang", de heer Van den Bos de heer Braakman voor zijn interessante rond leiding. Chr. opleidingscursus voor het Fröbelonderwijs Het bestuur der Chr. opleidingscursus voor onderwijzeressen bij het voorberei dend onderwijs (Fröbelonderwijs) te Lei den heeft naast de reeds in functie zijnde heren P. Herfkens en M. I. de Jonge er mej. N. de Rave per 1 September a s. al: nieuwe personeelsleden benoemd de he ren R. Kramer en J. Siemons en de dames G. A. Evers en M. C. de Later. De ope ning van de nieuwe cursus en de instal latie van de nieuwe onderwijskrachten vinden op 4 September plaats. Met Bowientje in de Stadsgehoorzaal Iedere dag één cent voor het Fonds 1815 Het Fonds 1815 voor oud-militairen en nagelaten betrekkingen, dat tot voor de oorlog over het gehele land een collecte hield op of om 18 Juni (Waterloodag), moet sinds de oprichting van de Stich ting 1940-'45, het Karei Doormanfonds, „Ereschuld en Dankbaarheid" en Stamil met deze organisaties delen in de op brengst van een gemeenschappelijke col lecte. Het Fonds ontvangt daardoor aan zienlijk minder dan in vroegere jaren, terwijl de lasten als gevolg van de laat ste oorlog belangrijk zijn toegenomen. Sinds 1815 was het district Leiden van het Fonds in staat om te voldoen aan de morele en financiële verplichtingen ten opzichte van de oorlogsslachtoffers in eigen kring. Slechts 1949 vormde een uit zondering. Evenals vorig jaar houdt men nu ook weer onder het motto „Elke dag één cent" een actie, een bijdrage dus van minimaal 3,65. Een veelvoud wordt na tuurlijk hartelijk aanbevolen, terwijl ook giften ineens welkom zijn. Gironummer van het district Leiden van het Fonds is: 181124. Gloeiendheet lag de En omdat Bowientje al enkele keren gezeurd had over een verrukkelijke dak tuin met frisse wind en ijssorbet. loodste ik haar sluwelings de schemerige hal van de Stadsgehoorzaal binnen, waar het óók wel koel zou zijn. zonder dat dit direct in de papieren hoeft te lopen. Abah", zei Bowientje, en nam defi nitief afscheid van de geneugten, zij als een fata morgana aan de horizon van haar dorstige verlangens had opdoemen. In de garderobe stond een kalkmolen zeurend te malen. „Hier ergens hingen we onze jassen op. weet je nog wel"""" zei ik opgewekt, en sleepte haar m< naar de hal. waar een machtige luchter met zware slagzij, als een kroonpri ballingschap, hooghartig in de vergetel heid lag. Nuffig de rokken bijeen houdend, stapte Bowientje over wat oudroest een zak cement, en ik kon aan haar ge zicht zien. dat ze die daktuin nog altijd prefereerde. „Weet je nog", zei ik maar gauw, „hoe we in deze hal elkaar voor 't eerst zagen? Je had toen iets van blauw aan. Blauwige zij. En je droeg.." „Het was niet blauw, maar het was groen" .snibde Bowientje. „En het was geen zij, maar het was fluweelDag, meneer Arnold!" De heer Arnold, zijn wèluitgegroeidc gestalte in zijn ambtsgewaad, zijnde de bekende stofjas, gehuld, liep in de rech ter zijgang als de bekende kip en zijn lastig te quiteren ei. Speels tilde ik Bo wientje over een stapel balken en palen, die my deden denken aan „De hoofdige boer" van Staring, waarin hij zegt dat men niets anders hoorde, driemaal der tig dagen lank, slechts balken, palen. „Flora" te Rijnsburg krijgt een nieuwe zaal en 150 nieuwe karren Voorlopig wordt niet geveild met twee klokken Veilingpercentage blijft 6% De Zaterdag gehouden buitengewone ledenvergadering van de bloemenveiling „Flora" te Rynsburg is een belangrijke geweest; De bestuursvoorstellen: bouw van een nieuwe zaal en intrekking van het besluit om 2 van het in 1944/'45 geveilde bedrag aan de leden terug te be talen, werden bijna zonder slag of stoot Dat is één. Maar er komen ook 150 nieu we veilingkarren bij. Vooral dat zal vele kwekers een zucht van verlichting heb ben doen slaken. Want oh die karren!.. Zolang er niet in series wordt geveild, geldt het parool: wie het eerst komst, het eerst maalt. En zo kunt U op de hoofd- dagen vooral op Vrijdag! zo om streeks half vijf en soms nog wel vroe ger, de eerste kwekers zien arri-veren. om dan tot zes uur voor de gesloten deu ren te blijven wachten. Want op dat tijd stip verschijnt de heer Roodselaar om de poort te openen. Dan kruipt „Relus" achter zijn loket en kan het „aanvragen" der karren beginnen. Meestal verloopt dat vlot en ordelijk. Maar er zijn wel eens dagen geweest, dat de laatkomers aan het dringen sloegen. Nu zal dat leed spoedig geleden zijn. Veel moeite had voorzitter T. Kralt niet om de voorstellen er door te krij gen. Er waren er wel, die meenden, dat men het met het oog op de onzekere tijdsomstandigheden eerst nog één of twee jaar kon aankijken. Er werd ook nog even gepraat over die bewuste 2 van het boekjaar 1944/'45; maar de voor delen van het bestuursvoorstel wogen zwaar. Er was niet eens een stemming nodig. De kosten van het project? De 150 vei lingkarren f 30 000; de te bouwen zaal ongeveer f 170.000; het aangekochte land pLm. f 33 000: een nieuwe bestuurskamer (misschien), kosten van architect en an dere bijkomende uitgaven f 17.000, waar door het totaal op een kwart millioen ral komen. Wat het land betreft: van ver schillende kanten werd het bestuur een compliment gemaakt, dat het de twee percelen met zo'n gunstige ligging voor die eeeï redelijke prijs op do kop had kunnen tikken. Het ene perceel kost f 7000, maar de verkoper wil er een hy potheek van f 6000 tegen 4 op houden. Ook de verkopers van het andere perceel, dat f 23.500 kost. houden er een hypo theek op van f 15.000 tegen 4 Het gaat. aldus de heer Kralt. met de teelt in Rijnsburg de goede kant op. De kwekers, die wat over-verdienen, ste ken hun geld in glas. Daardoor neemt de oer toe. Ook in het najaar met de kas-chrysanten. En dat is belangrijk. Want als het in vroegere jaren eenmaal November was geworden, dan had de nvoer op „Flora" waarlijk niet veel eer om het lijf. Dan trokken de kopers ar het Westland en andere eentra en had de Rijnsburgse veiling een rustige tijd totdat de tulpen weer gingen komen. Zo'n rustige tijd werkt niet bepaald gun- tier op de balans en „Flora" kan met de uitbreiding van de glascultures in Ryns burg alleen maar belang hebben. Naar de mening van het bestuur zal aanvoer blijven toenemen en daardoor uitbreiding noodzakelijk. Voor nieuw bouw is echter geld nodig. En daarom dan de terugbetaling van de genoem de 2 tot een zekere tijd worden uit gesteld. Wanneer die „zekere tijd" aan gebroken zal zijn, kon ook de heer Kralt met geen mogelijkheid zeggen. Maar „Flora" heeft nog nooit wat gebouwd, of het is goed uitgepakt Het plan moet echter zeer voorzichtig gefinancierd worden. Temeer daar „Flora" het veiling percentage van 6 niet wil verhogen. Het veilen met twee klokken wil men zol lang mogelijk uitstellen. Men zal eerst afwachten, of het veilen na de ver groting der gebouwen vlotter gaat mar cheren. Mocht 't ook dan niet naar wens verlopen, dan zal men van de tien-mjr- veiliing een aparte veiling maken. Maar dat is een punt van latere zorg. Bij de rondvraag, waarin volgens oud recept thee-met-koek en sigaren werden rondgediend, werd nog meegedeeld, dat de handelaren, die hun „koophandel" in „Flora" uit de hand verkopen (waarbij de veiling niets verdient, maar alleen onderdak en ruimte vèrschaft) In het vervolg een bepaald percentage van hun omzet zullen moeten betalen. over de Bree- rib en plank, en driemaal dertig dagen andermaal slechts balken, planken, rib en paal. toen men een brug ging slaan over het watertje bij Almens kerkje. In de receptiekamer lag de tafel be dekt met geleerde blauwdrukken, waar een fatsoenlijk mens als Bowientje en ik geen wijs uit kan worden- D eheer Dub beldam, die zijn scepter zwaait over de slopers en bouwlieden, veegde een streep witsel van zijn gezicht en be zwoer dat het zaakje eind October voor mekaar zou zijn In dit vertrek, zo dacht ik bij mezelf, drukte ik eens dc hand van Jo Vincent en had ik een lang ge sprek met Paul Julien- Hier maakten wij, persmuskieten, eens. gebbetjes mei Lou Bandy en de Vlaamse komiekelina Willy Vervoort. Hier, zo overwoog ik verder, heb ik de heer Philipsen nog eens aangetroffen, zwaar onder schmink en gekleed in Pickwick-costume cn lange baard. Nu is hij de hoge baas van de Huisvesting, zo dacht ik droe vig verder; nu doet hij zulke aardige dingen niet meer. „Kom", zei Bowientje, die mijn peins achterdochtig aanzag. „We moeten verder". De zaal-zelf wasja, wat was zaal eigenlijk? Het was één en al steiger- werk, van voor tot achter.,Van de grond tot de dakpannen. Steigerwerk van sta len buizen. Koud. Maar secuur. Ergens uit de hoogte spatten vonken neer in een dichte regen. Daar waren ze aan 't lassen. De grond lag bezaaid met een klein soort krullen en overal waren voet angels en klemmen. Ach ja. en ginds, waar nu die reusachtige puinhoop ligt. was het toneel. Hoe vaak had ik niet. vlak aan de voet ervan, als een trouwe letterknecht, zitten te verslaan. Mr Roosjen en eens Koos Vorrink. Godfried Bomans en Mary Pos. En daar ergens was de zevende ry. Daar. een meter of tien van de muur. 'stonden de stoelen van Bowientje en mij, jarenlang geleden, toen we luisterden naar dat concert, waar we niets van hoorden, omdat het binnenin ons eigen hart één muziek was Harp en citer en „Weet je nogzei ik zacht, en ik knikte met mijn hoofd in de richting Bowientje begreep me onmiddellijk. Er kwam iets zachts in haar ogen. „In de pauze zijn we weggegaan", lispelde ze „Wel twintig keer zijn we rond de Pie terskerk gewandelden het was erg Van onderen!" klonk het plotse ling ergens tussen de stalen wirwar, en nog geen twee seconden later plofte een lange paal naar beneden. De zevende rij en de viola d'amore waren opeens opge gaan in de stofwolk, en als klipgeiten sprongen we over stapels hout en rollen kabel naar de trap. In de foyer alweer een woud van sta len buizen. En toen een tram door de Breestraat reed, viel een brok stucwerk rakelings langs ons heen. Links, ongeveer de vierde rij van vo ren, zo bedacht ik, heb ik eens gezeten met eén geweldige kriebelhoest, terwijl een juffrouw met een enorme, hijgende boezem liedjes van Brahms en Schubert aan 't molesteren was. En op het puntje van de achterste rij ben ik eens in slaap gesukkeld toen een meneer ingewikkeld stond te zweten over vitamine D Nee, de Stadsgehoorzaal is nu onher kenbaar. Het valt niet mee er, al dwa lende, oude herinneringen op te halen Het „Van onderen!" is er niet van de lucht. En de vloeren doen denken aan een pas gebombardeerd hu-is. „Maar het wordt prachtig", zei de heer Dubbeldam, toen we in het felle zonlicht de Breestraat opstapten. „En m'n keel is kerkdroog", zeurde Bowientje. Vrouwen kunnen merkwaar dig hardnekkig zijn. Enfin, we zijn toen tóch maar naar die daktuin gegaan. Restauratiewerkzaamheden Remonstrants kerkgebouw De restauratiewerkzaamheden aan het interieur van het kerkgebouw der Rem. Geref. Gemeente te Leiden zullen enkele maanden in beslag nemen. De kerk diensten worden in die tijd gecombineerd met die der Doopsgezinde Gemeente en worden gehouden in de Doopsgezinde kerk aan de Pielerskerkstraat. EEN DER GROOTSTE OPLICHTERS AANGEHOUDEN De Rotterdamse recherche heeft de 48- jarige handelsconsulent J. W. K. ge arresteerd, omdat hij, in twee maanden tijds, twee artsen heeft opgelicht voor 3500 en een hotelhouder in Apeldoorn 1300 gulden. K. wordt beschouwd :en der grootste oplichters van her land. Twee maanden geleden kwam hij -rije voeten na een gevangenisstraf twee jaar te hebben uitgezeten. man had met een 23-j. Rotterdams meisje intrek in het beste hotel van Apeldoorn genomen en gedroeg zich der mate „als een vorst", dat voor hem op het terras de beste plaats werd toege wezen. Toen de rekening ten bedrage van 1300 werd aangeboden, gaf hij een on gedekte cheque af. Pakketten voor H.M.'s „Evertsen" Met ingang van heden kan men pak ketten naar H. M.'s „Evertsen" sturen, welke aan dezelfde voorwaarden moeten voldoen als de pakketten naar Indonesië. Het maximum gewicht is 1 kg; het adres moet zijn als volgt: Rang/kwaliteit, naam. stamboeknum mer, aan boord Hr. M.'s „Evertsen" p/a. Amsterdam, Schiphol, Marine. De pakketten moeten op de plaatselij ke postkantoren worden aangeboden. KONINKLIJK PAAR NAAR OMMEN Het Koninklyk Paar zal zich op Woens dag 2 Augustus naar het Nationaal Pad vinderskamp te Ommen begeven, waar de Koningin in de kom der gemeente een défilé van 7000 verkenners zal afnemen. Prins Bernhard, die van de twee Neder landse verkennersorganisaties Koninklijk Comnjissaris is, zal op een van de kamp dagen de troepen bezoeken. ZILVEREN JUBILEUM Mej. H. Koster hoopt op 1 Augustus 25 Jaar in dienst te zijn van het dames hoedenmagazijn H. en W. Middelkoop, Nieuwe Rijn 27. Geslaagd voor M.B.A. Onze stadgenoot, de heer L. D. Uit den Boogaard, is geslaagd door de Nederlandse praktijkexamens afgenomen examen v het diploma Moderne Bedryfsadmi SUCCESVOLLE HOOFD CORRESPONDENT Voor het examen hoofdcorrespondent Engels slaagde te 's-Gravenhage onze stadgenoot de heer W. Verboog. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Arie W, z van J P A de Bruin en M de Bruin; Antonia, d van C v d Meer en C J Molenaar; Jacobus J. z van J v d Vlist en P Klaassen; Caro lina M, d van C H Verstraeten en C Pikaar; Catharina, d van P Horstman en C Wijfje: Johanna H. d van J A F Zorn en D H Zorn. Uit de Omstreken ALPHEN AAN DEN RI1N Zijn vrouw een oor afgebeten In het gezin van L. v. d. K. boterde het de laatste tijd niet erg. De 21-jarige vrouw had korte tijd haar toevlucht el ders genomen en haar 2-jarig kind mee- geno.ntr Op verzoek van haar 22-jarige echtgenoot keerde zij Zaterdagavond naar de woning aan de Emmalaan terug. De verzoening was echter niet liefelijk. Er ontstond een twistgesprek, waarbij de man zich zo opwond, dat hij zijn vrouw aanvloog cn haar het linkeroor afoeet. Gelukkig betrad toen net de bak ker de woning. De vrouw snelde het huis uit en vluchtte r.aar slager H. De inmid dels gealarmeerde politie bracht haar naar dokter Pilon, die overbrenging het Acad. Ziekenhuis te Leiden noodza kelijk achtte. Na behandeling kon zc huiswaarts keren. De echtgenoot wai inmiddels door de politie opgepikt en te arrest gesteld. Reuvers gezelschap in Avifauna Behalve „Cab Kaye and his Cabinet- tes", een Engelse band, was Zaterdag ook het Philharmonisch gezelschap uit Reuver (Limburg) in Avifauna te be luisteren. Plm. 15.000 personen hebben dit Limburgse orkest horen spelen. In geheel hun optreden demonstreerden zij hun Zuidelijk temperament. Verschenen de gemeentebestuurders in het plecht statig zwart, de hoge hoed op, de music: droegen een rood petje. Na de officiële ontvangst bleek, dat het orkest in ieder genre kon meedoen. Het programma, dat zowel 's middags als 's avonds werd uit gevoerd, bood „elck wat wils". Het was dan ook zeer druk rondom de vijver, want het weer liet toe, dat het concert op het strandje bij de flamingo's werd gegeven. Om 11 uur 'sayonds, voordat zij vertrokken, gaven de Limburgers nog extra nummer weg bij de ingang. De dirigent dankte voor de ontvangst Avifauna's directeur verzekerde hem. dat het optreden van dit gezelschap zeer naar genoegen was geweest. Dit werd beantwoord met 'n „Lang zal hij leven". Ongetwijfeld zal dit orkest uit Reuver nog wel eens in Avifauna te beluisteren VOORSCHOTEN Jongetje verdronken Zaterdagmiddag ongeveer 6 uur was de 5-jarige G. Th. Verhork, Bijdorpsti-aat 38. een vriendje aan het vissen in een zijsloot van de Vliet, nabij de Essenlaan Plotseling is hij in het water geraakt. Hevig geschrokken rende zijn vriendje de vader van het jongetje, die even verder op de tuin aan het werk was. Deze sprong direct in de sloot, maar helaas op de verkeerde plaats, terwijl er door mod- :n vuil niets in het wier te zien was. Na ongeveer een kwartier slaagde een tuinder er in, het lichaampje boven wa- te brengen. Spoedig waren dokter M. v. d. Stoel en een militaire arts ter plaat- aanwezig. Hoewel men nog geruime tijd kunstmatige ademhaling heeft toe gepast, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Zilveren jubileum Th. H. Does ;t was een hele drukte ten huize van de heer Th. H. Does in de Bijdorpstraat, toen deze werd gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum bij de zilverfa- briek. Mr S. A. C. Begeer, directeur, was de eerste die een huldigingswoord sprak en zijn woorden vergezeld deed gaan van een enveloppe Jhr ir A. C. von Wei- Ier, directeur van Kon. Begeer, over handigde de jubilaris de erepenning K. 3., eveneens vergezeld van een en veloppe. Ook de heer J. G. J. Senden n met een geschenk onder couvert aandragen. Voor het jubileumfonds sprak de heer F. Kriek, namens het personeel de beer F. van Leeuwen. Beiden brach- ecn geschenk mee. Ook mevrouw Does werd niet vergeten. Van bloemen, groenten en fruit Veilingoverzicht „Flora." Ontzettend groot is momenteel de aan voer van snijbloemen aan „Flora". Voor al Vrijdag leken de zalen één bloemen zee. Daaronder zijn bloemen van zeer goede kwaliteit. De kooplust was goed. weinig bloemen verhuisden naar de vuilnisbelt. De prijzen waren vorige week iets lager dan de week daarvoor maar voor de tijd van het jaar zijn ze goed te noemen. De gladiolen-aanvoer loopt gestadig op. Prijzenoverzicht: grote anjes 67; kleine 0.500 80; Aalstroemeria 1.502; Campanula 3 501; Godetia (pel) 2 503; Godetia (kop) 0.080.15; Centaurea 0.50 —0.75; phlox (gemengd) 0.15—0 20; dil 0 150 20; gele margrieten 0.080 10; idem gemengd 0.120,15; idem dubbel 11.50; leiies 0 080.10; Asclepias 22.50; lathyrus 0.150,20; strobloemen 0 15: goudsbloemen 0.08; vuurbaak 0.80; dis tels 0.15; idem blauw 020; dahlia's (pou- pon) 1 502; idem groot 2.50idem klein 150; gladiolen gemengd 33.50; Lilax 1-50—2; Pierson 1.50—1.80; Halley golden 1.502; Acca 22.50; Comeet 1 1.20; asters wit 2.503; idem rose 22.50, idem gemengd 3; Gaillardia 0801; Scabiosa 1.502. Veilingoverzicht „Bloemlust." De aanvoer van bloemen was de vorige week weer goed. maar de prijzen liepen nogal uiteen, omdat de zomerbloemen vrij was geleden hebben van de wind De kwaliteit der gladiolen is best en de prijzen zijn nog goed te noemen. De prij zen waren: Scabiosa 11.60 (per 100 Gaillardia 0.801; Centaurea 5060; Go detia (kop) 612; Godetia (pel) 1150; phlox 614; anjers 4070; gele margrie ten 610; idem bont 712; gladiolen al naar kwaliteit en soort 1743 per bos van 10 stuks. Overzicht groenteveiling „Katwijk e De afgelopen week was het weer en al pessimisme. Behoudens de bloem kool was er voor geen enkel product betekenis enige belanstelling. Zelfs de herenbonen en snijbonen ging het achteruit, maar de grootste strop was de was- en bospeen. Enige tienduizenden DANKBAAR voor alles wat onze lezers de afgelo pen weken ten behoeve van Ambon hebben gegeven, sluiten wij vandaag onze actie. Wij ontvingen nog van: C. A. D. 25.M. L. A. M., A. K., ieder 10.—, J. G. C. H„ M. M. v. R.-B., J. V E. A. V., fam. P., N.N., ieder 5.J. B B„ ieder 3.—, A. J. en M. F., M. B.-S., M. S. B., V. M„ ieder 2.50; D. O., L. N. Bieder 2.—; H. W. te W., 1.—; de V. 0.50; R. T. 22.— Bovendien hebben wij nog enige toezeggingen, waardoor wij heden een bedrag van Tienduizend gulden heb ben bereikt. Voor de eerste f5000.werden reeds medicijnen gekocht en verzon den. Volgende week hopen wij de 2e f5000.aan Dr Nikijuluw, de verte genwoordiger van Ambon, af te dra gen, opdat ook daarvoor medicijnen kunnen worden gekocht en zo snel mogelijk naar Ambon worden gezon- Wij zijn alle gevers hartelijk dank baar voor de wijze waarop zij de ont zaglijke nood in Ambon hebben willen lenigen. Seriewedstzijden L.D.W.S. DWSRijnsb. Boys 33 A.s. Zaterdag finale U.V.S.Rijnsb. Boys Na een spannende wedstrijd zijn de Rijnsburgers er in geslaagd, zich in de finale tegen U.V.S. te plaatsen. Het zag er in de eerste helft niet naar uit, dat het zo ver zou komen, want D.W.S. had reeds spoedig een 2—0 voorsprong kregen, na goed spel, en pas vlak rust konden de Boys tegenscoren. In de tweede helft was het spel aanvankelijk verdeeld, maar langzaam werden de Rijnsburgers sterker en met twee goede doelpunten namen zij de leiding (2—3). D.W.S. kwam toen verwoed opzetten en toen een der geel-zwarten geheel on nodig hands maakte konden de Amster dammers uit de toegekende strafschop Rijnsb. Boys Zaterdag wordt gespeeld: 4 uur 3è en 4e prijs: LugdunumD.W.S.; 6 finale, U.V.S.Rijnsb. Boys. Direct afloop vindt in de Harmonie de prijs uitreiking plaats. Quick BoysHollandia 51 In een, vooral in de tweede helft, aar dige strijd, heeft Quick Boys Zaterdag met 51 van Hollandia uit Hoorn ge ien. En de zege was alleszins ver diend te noemen. De thuisclub veroverde overwicht, maar de verdediging der gasten had goed het oog in de Katwijkse aanvallen. Vooral de Hoornse stopperspil en linksback onderscheidden zich. De gas ten kwamen er steeds beter in rechtsbinnen opende de score (01). Met deze stand kwam de rust. Na de thee ging de strijd korte tijd ge lijk op. A. v. d. Oever benutte een straf schop (11) en toen werd Quick Boys sterker. A. v. d. Oever scoorde op fraaie wijze zyn tweede doelpunt (21) de weinig sportieve aanvoerder der gasten de tijd gekomen achtte kleedkamer op te zoeken. Hollandia speel de daarna met 10 man verder en voorkomen, dat de thuisclub de leidelijk aan opvoerde tot 51. Verdoes schoot, na een slecht weggewerkte de bal in het open Hoornse doel, wijl A. v. d Oever nog twee fraaie doel punten maakte. Het gaat bij Quick Boys steeds beter et de toepassing van het S S.S. Nu en het ook tegen sterkere tegenstanders i toepassing gaan brengen. Voor het eerst ontbrak rechtsback Piet Barnhoorn op het appèl. Quick Boys 2 speelde vooraf een wed strijd tegen Hollandia 2. De uitslag werd 2—2. Geen vooronderzoek voor bewijzen van Nederlanderschap Bij het afgeven van bewijzen van Nederlanderschap zal geen voorafgaand onderzoek naar de antecedenten aanvrager worden ingesteld, zoals dat by het vertrekken van paspoorten wordt gedaan Slechts wanneer aan de burgemeester it eigen wetenschap feiten bekend zijn, dus zonder een vooraf ingesteld onder zoek, welke grond zouden opleveren weigering van een paspoort, dan is het volgens de minister wenselijk dat ook het bewijs van Nederlanderschap wordt geweigerd. Dit heeft de minister van Binhenland- Zaken in een circulaire aan de burge meesters medegedeeld. kilo's zijn hiervan naar het vee gebracht alleen de extra kwaliteit kon voor de minimumprijs, soms iets hoger, een ko per vinden. En niets wijst er op, dat het de naaste toekomst beter zal gaan. Er geen export van dit artikel cn dan blijft men hier mee zittten. Wat aan waspeen verkocht werd, bracht in de kwaliteit van f8—8.50 per 100 kg bospeen kon het ook al niet brengen dan f8.10—1020. Met de bloemkool ging 't in 't midden der week heel goed. zodat de eerste soort tot f84 per 100 liep, maar al spoedig moest ook dit artikel een grote veer laten, zodat Vrijdag niet hoger genoteerd werd dan en dat was dan ook prima, zoals nergens aantreft. Herenbonen gingen ivankelijk nog tot f 40. maar liepen ook terug naar hoogstens f 32 per 100 kg. Om lonend te zijn mag hiervan niets meer af. Ook de snijbonen liepen terug (van f50 naar f40 per 100 kg.) Tuinbo nen deelden hetzelfde lot. Gelukkig gaat het hiermee naar het einde; een prijs van f 68 geeft geen winst. Andijvie, kroten, uien, rabarber, 't is allemaal von 't zelfde laken een pak: te lage prijzen. Sla liep in de beste kwaliteit iets beter, maar het is maar een enkeling, die beste kwaliteit kan presenteren: beste sla liep tot f7 70 per 100. Aardappelen bleven op hetzelfde peil, de gewone maat van f812 10 per 100 kg. Men is echter zeer voorzichtig met kopen, want heel veel partijen zijn behept met ziek en dit gevaar is ook op heden nog groot. Dat de algemene stem ming dus allesbehalve optimistisch is, laat zich gemakkelijk bgrijpen. VisserijgoUjes De markt van vandaag. De aanvoer voor de Maandagmark', was in alle opzichten gevarieerd. De Abraham loste 200 grote, 110 aluminium en 300 kleine kisten haring. Voorts 373 kantjes haring en 3 kantjes zoute vis. Vijf loggers voerden 32 kisten fijnvis en 150 kisten grote schol aan en verder 105 kisten kleine schol, 200 kisten wijting, 25 kisten gul, 50 kisten schelvis 25 kis ten varia. 20 kisten makreel en 100 kis ten diverse. Voor de 2e beurt losten 19 loggers en kotters met een totaal van 200 kisten fijnvis, 127 kisten grote schol, 480 kisten kleine schol, 225 kisten wijting. 30 kisten schar en 115 kisten diverse. De prijzen van Zaterdag. De prijsnoteringen van Zaterdag bleven in vergelijking tot die der andere dagen van de vorige week ongewijzigd. Alleen de weinig aangevoerde grote schol steeg van f48 tot f56 De tong bleef staan op f2.80 en de kleine schol noteerde naar gelang grootte en kwaliteit van f 6 tot f 10. Wijting bleef staan op f 1315. Betere vangsten op de haringgronden. De haringtrawlers melden de laatste dagen betere vangsten en ook de vleet visserij gaat vooruit. Opvallend is ech ter de geringe schelvisaanvoer en ook de makreel wordt nog schaars aan de af slag gebracht. Naar zee. Zaterdag zijn weer naar zee vertrokken de haringloggers KW 97 en KW 39 en de trawlloggers KW 147 en KW 159. De KW 159 heeft geruime tijd voor een revisie in Vlaardingen gelegen. Van de trawlers kozen de Flamingo, de Bergen en de Haarlem weer zee. Vissersmonument te Vlaardingen Zaterdag a.s. zal te Vlaardingen een monument worden onthuld ter nage dachtenis van de op zee gebleven vissers. De Vlaardingse beeldhouwer G. van Brandwijk heeft het in opdracht van een comité vervaardigd en het wordt ge plaatst op het z.g. Monumentenplein aan de Kon. Wilhelminahaven. Het monu ment wordt onthuld door de vrouw van wijlen D. Penning, schipper van de ha- ringlogger VL 46 Copernicus, die in Oc tober 1926 op zee omkwam. Waf maien we van rode bessen Natuurlijk eten we in de rode bes tijd ook bessen! We rissen ze. bestro suiker en laten die suiker enige uren in trekken, of we makei heerlijke nagerechten van. zoals br schoteltje met bessen, vla, puddini yoghurt met bessen, vruchtensla, vi tengruel, Haagse bluf of schuimige senpudding. Limburgse bessenvlaai. jes met bessensap En dan voor de ter het voorraadje bessengelei en be De rode bes biedt werkelijk mogelijkheden in het keukendomeu Daarbij is zij een gezonde vruchten door haar vrij hoog gehalte aar mine C. Voor de huisvrouwen di len inmaken, geven wij hieronder recepten voor bessensap en bessen bovendien een zeer smakelijk be nagerecht, en een recept voo bowl. Bessensap, (voor 1 liter sap U bessen nemen). De bessen wassen, een weinig water opzetten, bijna aa kook brengen en warm houden t er voldoende sap uitgetreden is. De sa op een vergiet laten uitlekken of een doek zeven en het sap in een opvangen. Ondertussen de flessei kurken in sodawater schoonmaken uitkoken of uitzwavelen. Voor het zwavelen een stukje brandend z\ lint in de gewassen flessen brengen met een kurk er in vastklemmen, neer de flessen vol zijn met zwaveld het lint er uit halen en in een komn water dompelen. De flessen kurk sluiten en omgekeerd geduri 10 minuten laten- staan om ook de te desinfecteren. De zwaveldamp i flessen laten ontsnappen en deze meer omspoelen. Het vruchtensap doorkoken, zo nodig afschuimen, de sen er mee vullen en deze sluiten kurken. De kurken bijsnijden flessen tot en met de bovenste i gesmolten lak of kaarsvet of para dompelen, zodat de kurk luchtdicht gesloten is. Bessengelei. (2^4 3 potjes) 1 sap (H4 kg bessen gebruiken). 3 kg suiker. De vruchten' wassen en jes verwarmen met een weinig watei ze flink vocht hebben losgelaten, sap door een zeef of een vergiet, w een doek gelegd is, laten uitlekken, sap meten en inkoken tot 2/3 volume (dit kan men meten houten steel van een pollepel) Da: suiker toevoegen en de massa laten koken, totdat een druppel, uitgevl op een bord, de dikte van gelei gekregen. De gelei in goed schoo maakte potjes overdoen en deze afslu met een stukje vochtig cellophaan, met een touwtje over het potje gespannen. Alvorens het potje te sli kan men de gelei met een laagje smolten paraffine bedekken. Zweedse bessensap. 1 Liter melk. margarine. 40 g (414 eetlepel) bloem g (4 eetlepels) aardappelmeel. 1 ei. vanillesuiker of een vanillesto 500 g bessen, 125 g (ruim 1 kopje) si Het aardappelmeel en de bloem mengen met iets van de koude melk. melk met de" margarine en eei zout aan de kook brengen (het stokje enige minuten mee laten trekk en onder goed roeren het papje aardappelmeel, en bloem er aan toe gen en enige minuten doorkoken, eidooier schuimig roeren met een wi suiker en vervolgens een weinig paj door mengen. Dit mengsel aa toevoegen, (evenals de vanillesuiker), pap van het vuur afnemen. Het stijf kloppen en dit van het vuur a de pap scheppen. De bessen riss met de rest van de suiker enig wegzetten. Als de pap afgekoeld bessen er door roeren met het bes vocht. De pap koud geven. Een overzicht van onze medewerker, de heei J. van der Goot te Wassenaar III (slot) Na de twee voorgaande delen van hei overzicht (nummers van Dinsdag 18 er Donderdag 20 Juli) volgt thans het slot deel. SAMBO 2842 S kreeg ëen 3e premie. Deze Thomson 1971 S zoon is gefokt door Fanckens te Uithuizen, heeft jaar gedekt in de provincie Groningen en is daarna 4 jaar eigendom geweest van C. van Haastert te Zoeterwoude. In Groningen zijn weinig Sambo-afstam- melingen overgebleven. Bij Van Haas tert kreeg hy een zeer uiteenlopende veestapel, wat het type betreft, t< dienen. Hier is practisch nog heel nig aan de fokkerij gedaan. Van deze bekende tentoonstellingsstier zagen één drachtige schot. 8 mêlkvaarzen, 16 pinken en J0 kalveren w.o. 1 stiertje. De laatste is inmiddels met b voor alge meen voorkomen, voorlopig ingeschre ven in het stamboek. De melkvaarzen vertonen goede koppen en horens, dito voorhand en goed gezonken en gesloten middenstuk. Het achterstel is bij enkele evenwel niet vlak genoeg en wat hel lend. Het beenwerk goed. De is vrij goed. De lopende productiegege- vens zijn goed, hoewel in vele gevallen slechts een vergelijking met de moeder lijsten mogelijk was. Vermoedelijk zullen de Sambo-dochters op oudere leeftijd, ruime en sterk gebouwde dieren zijn. Dit type vertoonden de pinkvaarzen ook. Stukkige dieren met niet te correcte achterstellen. ierde premie ontvingen: THO MAS 3124 S, Thomson-zoon, gefokt door Stal Boukema te Uithuizen en geborpn uit een zeer productieve moeder, terwijl moeders moeder kampioene was op de N.R.S.-tentoonstelling 1935 te Utrecht. Thomas heeft eerst 2V4 jaar ter dekking gestaan in de provincie Groningen 2 jaar eigendom van A. D. Rotte veel te Rijpwetering. Van Thomas zagen 4 melkvaarzen, 2 drachtige 2 pinken en 12 kalveren. Koppen zijn als regel goed. Ook vt Iniddenhand meestal. De meeste Thomas dochters zijn evenals de moeder grootmoeder fraai gelijnd. Het achterstel vooral in het bekken wat vernauwend doet voor het zwart-blaar type onsoortig aan. Dit brengt mee, dat vooral de kalveren en de pinken ook iets nig behangen en wat te arm gespierd zijn. Thomas zal wat laatrijpe typen fok ken, die vermoedelijk op oudere leeftijd wel goede productiedieren kunnen zijn, gezien de uiervorm en de kwaliteit van der afgekalfde dieren. Tot onze spijt staan ons nog geen productiegege- 'ens ten dienste. Thomas heeft ook nog inkele knappe stierfen gefokt. PETER 3179 S, zoon van Frieto, ge- fokt door Mulder te Ezinge (Groningen)^ heeft daar twee jaar gedekt op bekend bedrijf en sindsdien t\ bij J. Voorsluis te Bodegraven. Ui aard was liet aantal afstammelingen pinken en 9 kalveren) gering op dit ginnend fokbedrijf. Toch heeft de o missie gemeend tot primering te moi adviseren. Dit vindt zijn oorzaak in feit. dat de bouw der dieren duide een uniforme typische constituti zien, ook voldoende diepte en bovend solied bouwwerk. Het achterstel is regel niet te breed en matig vlak. kalveren vertonen hetzelfde beeld een goede Kopvorm.. TINUS 3230 S. Richard-zoon, ge door Jac. Dijkstra te Oldehove, uit goede melkrijke moederfamilie, met stekend vetgehalte. Heeft 4 jaar ged bij A. A. Jongebreur te Nieuwerbrug is door enkele buren aldaar ook bei Van deze stier werden 13 melkvaar 7 pinken en 15 kalveren getoond, koppen van de beide eerstgenoen groepen zijn wat lang en iets smal het neusgedeelte. Voor- en micidenhi zijn goed, maar het achterstel is zonder uitzondering wat héllend dakvormig, de stand veelal wat benig. Deze laatste fout vertoonde Til ook vrij erg, terwijl zijn iets te bev de achterhand ook nogal tot uitdri king komt by de kalveren De prod tie-vererving is vrij gunstig geweest, nvm rekening houdt met het de Tinus-dochters onder zeer omstandigheden zyn gehouden fokkerij ook hier in Öe kinderschoei staal. Van de productie der moed was geen vergelijkend beeld i Vyftien 2-jarige dochters gaven: 3.77 324 dasen (9) dasgen Tenslotte nog Mythras 2793 S. Tho son-zoon, gefokt door W van Santen Wassenaar, twee jaar gebruikt door v. d. Kloot Meyburg te Alphen en d na drie iaar door W. Hoogendoorn Zoeterwoude. Er werden 5 melkschotti 3 melkvaarzen, 9 pinken en 12 kal vei getoond. De totale indruk van deze di i is te formuleren in: goede kopp dito horens, goede gesloten voorha t voldoende ruimte, diepe 'middt hand en goede sterke bovenbouw, kruis is als regel echter wat hellend te versmallend, met slechts m; ke achterbenen. Vermoedelijk is type der dieren ook wat laat rijp kunnen er later nog wel vrij seorl melkkoeien uit groeien. De huid d is als regel zeer soepel hoewel enigszins beknopt, n goede kwaliteit Jammer geno zijn ook nier nog geen vergelijkeni cijfers beschikbaar, als gevolg va; feit, dat de eerste standplaats Mythras slechts een klein veebedr was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2