Jliettuie £cihsri)e QTmirant Amerika overweegt in herfst een tegenoffensief Koning Leopold is gebruind en welgemoed 'rinses Irene legde de eerste teen voor Ned. kerk te Londen Strocartonfabriek te Hoogezand bijna geheel verwoest Wist U ij fCAANDAG 24 JULI 195fl BUREAUX: ilogewoerd 103 Dir. en redactie: Tel 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58938. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN l'lÊN: i 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8178 CHRISTEL1JR-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken tngn bert in tcgljenspei DIRECTIE: F. DIEMER Druk der Noordelijken in Korea i<» Auriol: de rode aggressie zal niet baten „'"J en de vrijheid stellig zegevieren gelAE STRIJD IN KOREA zal lang duren. Een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Defensie verklaarde, dat het herfst of plfs voorjaar 1951 zou worden, voordat de Amerikaanse strijdkrachten op [orea een tegenoffensief op grote schaal kunnen inzetten. Zwaardere tanks p meer Bezooka's van 8.75 cm zijn reeds op weg naar het front. Het blad lsaifen de Kominform is van mening, dat thans het gevaar voor een nieuwe orlog is toegenomen en wijst op de koortsachtige bewapeningswedloop, je President van Frankrijk, Vincent Auriol, juichte het optreden van de jgfr. Naties in Korea toe en drong aan op het organiseren van een inter- t Hptic ;ptionaal „politie-leger". Auriol steunde het standpunt van ':a, dat het Koreaanse conflict niet j leiden tot een „koehandel" met island. In de huidige verwarring en oet de aanvaller leren inzien, f de toegepaste aggressie niet baat, j vrijheid het op de duur altijd zal win- i. Trouw aan de internationale begin- in, heeft Frankrijk daarom een vloot- jnheid ter beschikking van de Ver. ^ties gesteld. In ieder geval moet voor- worden, dat ook elders conflicten De Britse minister van Defensie, Shln- effen ter versterking van de verdedi- jig. Terecht verklaarde de procureur- w neraal. Sir Hartley Shawcross. dat in- 3n \en het rode geweld in Korea triom- jert, het ook morgen tegen het Britse k kan worden toegepast. Dinsdag wordt slist, of de dienstplicht moet worden f^'rlengd, en een symbolische stryd- facht naar Korea zal worden gezonden, dat geval zullen sociale plannen moe- worden opgegeven, teneinde de -e militaire uitgaven te dekken. Ij herinneren eraan, dat ook Frank- op korte termijn stappen zal nemen de herbewapening van het land. [Steeds meer landen gaan steun geven in Korea. Bolivia wil beroepsofficieren staan en materialen. België wil hulp 'rienen bij het. luchttransport tussen merika en Korea. Ook Siam zendt een |ptingent van zijn leger. Ook Kwangjoe bezet iDe strijd op het front wordt met wis- Ijlend succes gevoerd. De Noord-Ko- hebben vanmorgen de beschie- in de Amerikaanse linies ten Zuid van Taejon hervat. De Amerika- n hebben 't vuur beantwoord met fos- llrgranaten en wierpen straalvliegtuigen de strijd. Een Amerikaanse cavalerie- Dest gisteren standhouden tegen i aanval van 6000 infanteristen, ge leund door tanks. jjjjilinder Marshall-hulp wegens oorlog e eBDe „New York Times" voorspelt, dat 11lij verband het de oorlog in, Korea de U Vlprshall-hulp zal verminderd worden. r zullen tevens scherpe uitvoerbeper- d. pgen worden toegepast. Borki Naderende aanval ES Comm d fcinese op Formosa misten op een eiland vóór de kust hebben het eiland Kin- en, dat in handen der nationalisten is. ?aar met artillerie beschoten. Een 1500 schepen aan de kust van Foekien zijn nd pengebracht. Men houdt rekening niet in spoedige aanval op Formosa. kee JZEI Amerik. luchtmacht in actie ejAmerikaanse vliegende reuzenforten ibben vanmorgen belangrijke Noord- ireaanse bevoorradingslinies gebombar- Jierd. De operaties werden vooral uit- jvoerd boven het gebied van Taejon en j werden 80 ton bommen uitgeworpen. Jetsjon, een belangrijk knooppunt van wegen, dat in de afgelopen 48 uur vier maal van bezetter verwisselde, werd heroverd. Een aantal communistische tanks werd vernietigd, maar in het ge bied van Wonsan en Pyongyang werden acht Amerikaanse vliegtuigen en twee bommenwerpers neergeschoten. Het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger deelde mede, dat de Noord-Koreanen in het Westen Kwang joe hebben bezet, dit is een der belang rijkste steden in het Zuiden op 55 km af stand van de kust. Aan de Oostkust werd door de Noordelijken Jongdok heroverd, dat aanvankelijk door de Amerikanen was bezet. Het ziet er naar uit, dat de Noordelij ken een nieuw offensief op touw zetten, waardoor de Zuidelijken zich voorlopig zullen moeten terugtrekken. De verlie zen der Noord-Koreaanse troepen gedu rende de eerste maand van de strijd worden geschat op 14 a 18.000 man. Over de vermiste divisiecommandant, generaal Dean, wordt nader bericht, dat hij ge wond is, maar uit het brandende Taejon zou zijn ontkomen. Een woordvoerder der Amerikaanse marine verklaarde, dat de Nederlandse torpedojager Hr Ms „Evertsen" in actie zou zijn gekomen met Amerik. en Brit se oorlogsschepen ter hoogt6 van de Ko reaanse kust. Manschappen van bepaalde eenheden van het Amerikaanse territoriale leger zullen in de loop van de volgende maand onder de wapenen worden geroepen. S.D.-chef Lehnhoff heden terechtgesteld Eén der hoofdfiguren van het Scholtenshuls By Kon. Besluit is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van de 44-j. Robert Wilhelm Lehnhoff uit Dusseldorp, die op 30 Mei 1949 tot de doodstraf werd ver oordeeld by sententie van de Groninger Kamer van het B.G. te Leeuwarden. Het vonnis, dat op 20 Maart j.l. door de Byz. R. v. C. werd bevestigd, is heden vol trokken. Lehnhoff was tijdens de bezetting één der hoofdfiguren op het Scholtenshuis, het beruchte hoofdkwartier van de S,D. in Groningen. In het arrest van de R. v. C. werd gezegd, dat de Nederlandse taal geen woorden kent, die de laagheid, gemeenheid en wreedheid van L. konden beschrijven. Onrustig Bolivia In Bolivia werd een opstandige bewe ging onderdrukt. Ofschoon de rebellen vertelden, dat de President reeds was af gezet, slaagde het leger er spoedig in, de orde te herstellen. Een rechtse partij complotteerde en had aanvankelijk het vliegveld en het hoofdbureau van politie te La Paz bezet. Na zijn aankomst in het vaderland maakte Koning Leopold met zijn beide zoons een eerste wandeling in de omgeving van het paleis te LaeUen. Aan zijn rechterhand kroonprins Boudewijn, aan zijn linkerhand prins Albert. De vierde persoon is Amaury de Merode, grootmaarschalk van het hof Zowel Vlaanderen als Wallonië waren Zondag rustig KONING LEOPOLD ziet er gezond en welgemoed uit en zijn gebruind gezicht is jonger dan men naar aanleiding van de moeilijkheden der laatste tien jaren had mogen verwachten, aldus merkte de correspondent van A.N.P. op, toen de Koning Zondag de pers de hand reikte op het slot te Laeken. Deputaties uit het Vlaamse land kwamen bloemstukken brengen en stonden geduldig voor de streng bewaakte hoofdingang te wachten om een glimp van de Koning te zien, die een wandeling door de tuin maakte en de wachtenden van verre toewuifde. De Koning was in generaalsuniform en droeg op de arm een rouwteken voor zijn overleden schoonmoeder. Zaterdag be groette hij voor het eerst sinds zes jaar zijn moeder. Koningin Elisabeth. De Prinsen hebben Zondagochtend hun eerste bezoek aan de binnenstad van Brussel gebracht. Begeleid door een cor- „Hiermede is de eerste steen gelegd", zei prinses Irene, toen zij gisteren de plechtige daad had verricht ter gelegenheid van het 4e eeuwfeest der Neder landse kerk in Londen Onbevangen hanteerde zij trpffel en hamer raij^E TIENJARIGE PRINSES IRENE heeft gisteren haar eerste officiële Y daad verricht door de eerste steen te leggen van de nieuwe kerk der jervormde Gemeente te Londen, welke, zoals we reeds uitvoerig schreven, i il verrijzen op de plaats van Austin Friars Church, die in 1940 door een uitse mijn werd verwoest. Deze gebeurtenis was een belangrijk hoogte- E |int in het herdenkingsfeest van het 400-jarig bestaan van deze gemeente. Zaterdagmorgen was de prinses met II (ar vader reeds per vliegtuig in Londen U ingekomen, waarna zij de lunch ge- pulkten met de Britse koning n op het Bucklnghampaleis. Gistermorgen begaf de prinses zich pt haar vader naar de herdenkings- fnst, welke op het terrein van Austin Eirs in de Londense city zou worden ouden. De plechtigheid werd bijge- pond door prinses Alice en de graaf in Athlone als vertegenwoordigers van It Engelse koningshuis, door de Neder- bassadeur te Londen, de hoge jmmissaris van Zuid-Afrika in de Britse )ofdstad, de lord mayor, ds H. J. F. lesseldijk en dr E. Emmen, praeses en van de Hervormde Synode, en door vertegenwoordigers van de ed. Protestantenbond, de Nederlandse siteiten, de kerken van Engeland i Schotland, de Zuidafrikaanae kerk en Presbyteriaanse kerk van Amerika, 'e prinses was gekleed in een licht- auw jurkje met wit kanten kraagje en it gehaakt mutsje. Onmiddellijk sa Daarna was het ogenblik legging aangebroken. Met kinderlijke gratie en onbevangen hanteerde de prin- offel en hamer, waarna zy kalm duidelyk zeide: „Hiermede is de eer steen gelegd", terwyl film- en fotocame ra's op haar waren gericht. Rustig :y daarna haai Dodelijke steekpartij op Drents zomerfeest Tijdens een zomerfeest te Eesergroen (gem. Borger) ontstond gisteravond tus- twee inwoners van Schoonoord een vechtpartij, waarbij de 30-jarige T. Dok ter door messteken werd gewond en ter plaatse overleed. De 24-jarige dader J. B. werd van zijn bed gelicht en ingesloten. Landing der T.N.I. op Ceram Radio-Ambon heeft omgeroepen, dat T.N.I. geland is op Ceram. Nadere bij zonderheden ontbreken. van de motorpolitie begaven zij zich het paleis van de academie, om de plechtige uitreiking van onderscheidin gen bij te wonen. Een honderdtal be langstellenden juichte hen toe. socialisten verzamelden zich Zater dagavond half zeven en staande voo: standbeeld van de martelaren van 1830 senator Rollin een menigte van men een eed zweren, dat zij de strijd tegen de Koning zouden voortzetten. Een luid hoongejoel steeg op, toen Spaak zei- de, dat de Koning slechts onder bescher ming van duizenden politiemannen de hoofdstad had kunnen binnenkomen. Langzamerhand groeide de betoging aan tot een fluitconcert en een spreekkoor galmde „Abdication", „Weg met Leopold" of „Leve de Regent". Ten slotte ging men over tot „onparlementaire" uitdrukkin gen. Een vrachtauto met Italiaanse kran ten werd ondersteboven geworpen en de inhoud ovër de straat verspreid, doch verder bleven de incidenten onbeteke nend. Ook Zondagavond was er een be toging in Brussel. Terwijl de liberale pers in verband met de onschendbaarheid des Konings de mi nisters aanvalt, doet de socialistische pers persoonlijke aanvallen. „Le Travail" verklaart, dat de socialisten de voorhoede vormen van 2 millioen burgers, die niets, meer van de Koning willen weten. De liberale ministers van Staat k< men Zaterdag in conflict, toen zij i genodigd waren tot de Kroonraad. Zij vernamen namelijk, dat zij alleen zouden luisteren naar een algemene verklaring van de Koning zonder dat een bespre king zou volgen, waarop zij zeiden, geen figuranten te zijn en zich voor het begin der zitting teruggetrokken. Het aftredende kabinet is op verzoek van de Koning aangebleven. Na zijn radiorede heeft de Koning nog een verklaring afgelegd voor de Kroon raad en een boodschap uitgevaardigd aan de parlementsleden. De Koning verzekerde, dat hy de tegen hem verschenen polemieken volkomen zou vergeten en zich uitsluitend zou wij- Jen aan de toekomst van zijn land. Hij zou buiten de politieke strijd blijven. Hij was teruggeroepen door de wettige or ganen van het land en moest die beslis sing eerbiedigen. De Koning deelde verder mede, dat de beide Prinsen hun opvoeding in België zouden voltooien en hij sloot zich aan bij de hulde aan de Prins-Regent. Het was hem namelijk van liberale zijde kwalijk genomen, dat hij de Prins-Regent niet in zijn radiorede had genoemd. De liberale partij heeft trouwens besloten, aan te dringen op een „spontane" troons afstand van te Koning. Het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft verzet aangekondigd, volgens een geheime tactiek, waarvoor op het gepaste ogenblik instructies zullen worden gege ven. Zij noemt dit strijd voor de „zaak der democratie". In Charleroi zijn drie kleine bommen ontploft en op de spoor weg LeuzeRonse waren de draden van de lichtseinen doorgesneden. Vlaanderen en Wallonië maakten Zon dag een rustige jndruk. In Vlamenland werd gevlagd, doch niet overdadig. In Walenland niet, de bevolking vierde druk kermis. Amerik. vliegtuig verongelukt Vier-en-dertig doden Tussen de 33 en 36 reservisten van de Amerikaanse luchtmacht kwamen om het leven, doordat het transportvliegtuig bij Myrtle Beach in de staat Zuid-Ca- rolina neerstortte. Volgens ooggetuigen ontplofte het toestel, een tweemotorige Curtiss „Commando" bij het neerkomen vloog onmiddellijk in brand. Vanw'e- ge de felle vuurgloed bleek het onmo gelijk de inzittenden assistentie te ver lenen. De reservisten hadden een twee eekse oefenperiode in Myrtle Beach achter de rug en het toestel was op weg Nashville in Tennessee. Volgens een later bericht zijn er 34 personen omge komen. Aanklacht ingediend tegen verdediger van tante Bertha De Rotterdamse hoofdagent van politie van der Ende, heeft een aanklacht in gediend tegen mr B. W. Stomps, de dediger van mevr. Van der H.-K., genaamd „Tante Bertha". Mr Stomps n.l. volgens courantenverslagen voor bijzondere strafkamer te Amsterdam hem „een berucht knuppelaar in Sachsen- hausen" hebben genoemd. Hoofdagent Van der Ende heeft in verschillende Duitse concentratiekampen gezeten, ontkent ooit in Sachsenhausen te zijn: geweest, noch ergens „knuppelaar" te zijn geworden. Inmiddels heeft Stomps ontkend uitdrukkingen te hebben gebezigd, zoals ze hem in courantenver slagen worden toegeschreven. DRIEJARIG JONGETJE TE' RDAM VERDRONKEN Zaterdag is het driejarig jongetje Ro- B. en W. van Amsterdam willen 110 000 beschikbaar stellen om bereidende werkzaamheden voi 1951 te stellen onderzoek naar de huis- houdrekeningen van enkele Amsterdamse gezinnen, mogelijk te maken. Dienstplichtigen der 7 Dec.-divisie Worden één dag opgeroepen Bij KB. van 21 Maart 1950 werd be paald, dat 74 compagnieën dienstplichti gen der Koninklijke Landmacht in de loop van dit jaar zouden worden opge roepen voor herhalingsoefeningen. Van April 1950 tot op heden hebben 52 compagnieën hun herhalingsoefening gehad. De resterende 22 zullen in de komende maanden opkomen. Intussen heeft het vlotte verloop van de oefening van de eerste 52 compagnieën de m ter van Oorlog in staat gesteld thans uit voering te geven aan de reeds eerder ontworpen plannen om de uit Indonesië teruggekeerde dienstplichtigen mobili- seerbaar te maken. Binnenkort Is de oproeping te ver wachten van een aantal dienstplichtigen, die behoord hebben tot de 7 December- divisie en tot de tweede divisie. De oefe ning van deze categorie zal niet langer dan één dag behoeven te duren, daar het in dit geval een opkomst-oefening be treft. Betrokkenen zullen tydig nadere mededelingen ontvangen, ook betreffende de hun toe te kennen vergoeding. Tot zover het officiële bericht. In feite is deze opkomst-oefening dus niets nieuws. Het is alleen een voortzet ting op groter schaal van wat reeds enkele maanden aan de gang is. ni. hel registreren en het indelen van een mo bilisatie-bestemming. Doordat er op het ogenblik vrijwel geen troepen onder de wapenen zyn. kor. men deze oefening die voor de mannen slechts één dag duurt inpassen. Men schat het aantal oproepingen op ongeveer 30 000. Natuurlijk kan dat niet op één dag. Daarom verdeelt men de op komst over de gehele maand Augustus. Ieder krijgt een oproep met 2 data. Kan men op de eerste datum niet (bijv. om dat men met vacantie is) dan wordt men verzocht, veertien dagen later te komen Men wil trachten, uit de beide divisies, die natuurlijk niet meer intact zy'n en die destijds zonder mobilisatiebestemming, die bij groot verlof altijd gegeven werd, naar huis gingen, nieuwe onderdelen te vormen, waarbij men de oude verbanden zoveel mogelijk wil handhaven. Op deze wijze wil men proberen, spoedig mogelijk weer tot de oude, vo oorlogse, situatie te geraken. Verloofd paar te Grouw verdronken KaJuit van motorboot zakte in elkaar Een zeer ernstig ongeluk heeft Zater dagavond op de Wijde Ee bij Grouw Jtet leven gekost aan twee jonge mensen, gezelschap van zes personen maakte tochtje met een motorboot. Verleid door het warme weer, gingen enkelen op de kajuit zitten. Deze was daar blijkbaar op berekend en plotseling zakte hy in kaar. waardoor de 21-j.- D. Kuiken uit St. Jacobi Parochie en zijn verloofde de 21-j. mej. T. v. d. Schaaf uit Minnertsga in het water terecht kwamen. Hoewel beiden goed konden zwemmen, verdwenen zij onmiddellijk in de diepte en kwamen niet meer boven. De laatste weken waren daar enige gaten gebaggerd het water is er ter plaatse zeer diep. De lichamen van de twee slachtoffers Izijn nog niet gevonden. Vuurzee richtte voor bijna 1 millioen schade aan Een enorme brand heeft van Zaterdag op Zondag een groot gedeelte van de stro cartonfabriek Hooites en Beukema te Hoogezand in de as gelegd. Het hoofdge bouw van de strocartonfabriek ging totaal Bom ontploft te Brussel In de Brusselse voorstad Elsene is he denmorgen een bom ontploft. Men meent, dat deze bedoeld was als een aanslag op de heer John Solvay, die beschouwd wordt als een der financiers van de ko ningsgezinde propaganda. De Belgische postzegels zullen weder de beeldenaar van de Koning dragen. „Le Peuple" heeft de Vlaamse socialis ten aangeraden, voortaan af te stemmen op radio Luxemburg, daar de Vlaamse radio geheel in dienst zou zijn van de Christelijke Volkspartij. „La Libre Belgique" verklaart naar aanleiding van het ontslagneming der socialistische ministers van Staat, dat het ontslag pas van kracht kan worden door een koninklijk besluit. haar vader en prinses Alice. Ds Van Apeldoorn bad vervolgens het ,Onze Vader", waarna de gemeente „Dankt, dankt nu allen God" zong. De dienst werd besloten met het zingen in „God save the king" en het „Wil helmus". De gemeenteleden dromden samen om de auto van de vorstelijke gasten en een aantal stoere Londense bobbies moest ruim baan maken, alvorens de kleine prinses en haar vader, onder luide toe juichingen en geestdriftig wuiven van de menige, het terrein van Austin Friars konden verlaten. Hoewel de lucht dreigend was. had het weer zich goed gehouden, wat uiteraard van veel belang was voor een openlucht- tribune bijeenkomst als deze. Er vielen nu en dan enkele druppels regen, maar daar Invang met het zingen van het „Wilt bleef het bij. fden nu treden". Na gebed. Schriftle- Later op de dag verenigde zich de ge tijen gemeentezang, nam ds v. Apel- nieente in een wijdingsdienst in St Mary's Born het woord voor zijn prediking. Church, in het Westend, het kerkje, dat sarin hij in het kort memoreerde de door de kerk van Engeland ter beschik- jschiedenis van de Ned. kerk te Londen king van de Nederlandse kerk werd ge- de dank vertolkte van de kerk voorjsteld na de verwoesting van Austin I door het Engelse volk in voer eeuwen Friars en waar sedertdien de diensten •toonde gastvrijheid. I worden gehouden. DAT op 1 Augustus te Vlissingen een nieuw strandpaviljoen in gebruik zal worden genomen. DAT de burgemeester van Elspeet, H. M. Martens Zaterdag het nationaal schiet centrum de Berkenhorst officieel heeft geopend. DAT het aardbeienseizoen te Bever wijk slecht is geweest en maar ,f 955.452,58 tegen f 1.162.400,90 in 1949 op- bracht. I DAT de directeur van de Ambachts school te Maastricht, J. Nijst. door de Paus is onderscheiden met het ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice t.g.v. zyn zil veren jubileum als leraar. DAT de Zaandamse agenten toch naar de vierdaagse te Nijmegen kunnen, nu de staking bij de woningbouw te Zaandam is opgeheven. DAT de staatssecretaris van O. K. en W. Mr. J. L. M. Th. Cals een gedenksteen metselde in het nieuwe administratiege bouw van het openluchtmuseum Arnhem. DAT de buitenplaats Scheijbeeck. dert 1946 verhuurd aan de gemeente Beverwijk als raadhuis, thans voor f 150.000 door de gemeente is aangekocht. DAT de Nijmeegse sportwereld nog deze zomer in het Goffertstad»um een cultureel sportfestival wil organiseren in de geest der klassieke Olympische Spe len en de gemeente het initiatief zal steu- DAT Zaterdag te Utrecht voor de eer ste maal een speciale markt werd ge houden voor t.b.c.-vrij vee met certifi caat en men over deze proef zeer te vreden was. DAT vijf gevluchte Polen met de mo torsloep Krystyne Zaterdag Den Helder zijn binnengelopen en zij nu per tanker naar Tanger, N.-Afrika, willen gaan om in de visserij een toekomst te zoeker. DAT de Zwitserse opperbevelhebber, tijdens de 2e wereldoorlog, Generaal Hecri Guisan, Woensdag in Rotterdam zal arriveren om een bezoek te brengen aan de Zwitserse kolonies in Nederland en België en hij ook de gast van Den Haag en Amsterdam zal zijn. DAT de loodsdienst te Vlissingen gister middag t.g.v. de Westerstorm van 's mid dags half zes tot 's avonds tien uur werd gestaakt. DAT de Nieuwe Rijnvaart My N.V. te Amsterdam en de Damco Schecpvaartmij N.V. uit Rotterdam, hun Rijndiensten gaan combineren, waardoor zij hopen een betere service te kunnen bieden. DAT een gemengd Belgisch-Nederland se commissie is ingesteld, welke de moeilijkheden tot behoud van het ge deeltelijk in België en gedeeltelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen liggende natuur reservaat Het Zwin, zal trachten op te lossen. DAT Rotterdam-Ahoy de afgelopen week op verschillende dagen door meer dan 20.000 mensen werd bezocht en het totaal aantal bezoekers het half millioen reeds gepasseerd is. DAT aan de post-directeur G. W. Adri- aansens te Bussum, op zijn verzoek eer vol ontslag is verleend en de postdirec teur P. J. Passenier te Bergen (N.H.) in gelijke functie is benoemd te Doorn. DAT twee jongens uit Tilburg, L. H. P. Gatzen en H. J. Kolk, resp. geboren op 1 Oct. 1935 en 23 Juli 1937. op 20 Juli van huis wegliepen en sindsdien niet meer gezien zijn. DAT de ambtenaar van de buitenland se dienst, J. G. L. v. Dorp, als tijdelijk zaakgelastigde aan ons gezantschap te Karachi verbonden wordt DAT op het Panamese ss Anastasia liggende in de Maashaven te Rotterdam, van Zaterdag op Zondag een felle brand heeft gewoed, die met 19 stralen bedwon gen werd en dit één der ruimen reeds in brand stond, toen het schip Vrijdagavond binnenliep. verloren, terwyl ook de bankwerkery andere aangrenzende gebouwen geheel in vlammen opgingen. Duizenden tonnen stro gingen verloren en de schade wordt geschat op tenminste één millioen gulden. Ruim honderd brandweerlieden uit alle delen van dit Groningerland namen aan het blussingswerk en het is aan hen te danken, dat de eigenlijke fabriek met haar kostbare machines behouden bleef. De brand werd om ongeveer drie in de ochtend ontdekt in de kleverij de fabriek, waar de verschillende lagen carton op elkaar worden geperst. Om half vier waren de bedrijfsbrandweren Sappemeer, Hoogezand en Foxhol aa zig en spoedig konden de eerste w stralen op het zich snel uitbreidende worden geworpen. Ondanks de eerste krachtsinspanning kon men niet voorko men, dat het vuur naar het nabijgelegen strohakselgebouw oversloeg. De burge meester van Hoogezand verzocht toen 6istentie van de beroepsbrandweer Groningen. Door het nathouden van het ketelhuis, waar de machines nog onder stoom ston den, kon dit gebouw behouden worden. Hetzelfde gebeurde met de papierbanen, waar machines staan met een waarde een millioen gulden- De fabriek, die verzekerd is. draaide dag en nacht, behalve Zondags. Zaterdag avond om 12 uur waren de laatste arbei ders vertrokken. Bij het vertrek had men niets bijzonders ontdekt- De uitbreiding van de brand is hoofd zakelijk te wijten aan een luchtkoker, die vlam vatte. Brandende delen werden naai boven gevoerd en op de bijgebouwen ge stort. Om zes uur gisterochtend was men d« brand meester. De politie, die onmiddellijk een onder zoek instelde, vermoedt, dat lassers, dit Zaterdagavond op de hakselzolder nog enige laswerkzaamheden hebben verricht, niet bemerkt hebben, dat enkele vonkjes het stroafval dat in grote voorraden op deze zolder aanwezig is. hebben doen vlammen. Binnen drie dagen hebben thans drie branden gewoed in de Groningse carton- nage-industrie. Bij 'f onweer van Vrijdag j.l. gingen te Oude Pekeia en Hoogezand ruim vier millioen kilo stro in vlam men op. Het nieuwe St. Annadalziekenhuis Maastricht wordt op 3 Augustus door de minister van Binnenlandse Zaken offi cieel geopend. Auto op overweg door trein gegrepen wee llcht-gewonden, een uit Den Haag en een uit Delft Op de onbewaakte overweg onder de gemeente Wouw (N.B.) heeft gistermid- ongeluk plaats gehad, waardoor de 30-jarige vrachtautobestuurder C. M. R., uit^Den Haag en de 29-jarige expedi- K. uit Delft, licht gewond werden. Zij waren met een vrachtauto de overweg bijna gepasseerd, toen een dieseltrein, komende uit de richting Roosendaal de wagen greep, die bijna geheel vernield werd. De trein had drie kwartier oponthoud. De beide gewonden konden, na in een ziekenhuis verbonden te zijn, hun weg vervolgen. Mackenzie King overleden Hij werd 75 jaar Naar Reuter uit Ottawa meldt, is de voormalige Cana dese premier, Mac kenzie King, giste- verblyf te Kings- longontsteking overleden. HU be reikte de leeftyd an 75 jaar. Zoals bekend, was Mackenzie King leider van de libe rale party in Cana- hy bekleed de gedurende 21 jaar de functie van eerste minister, lan ger dan welke po litieke leider ook in de Engels spre kende wereld. Toen hem in 1900 door de Canadese re gering verzocht werd. mede te werken de organisatie van een ministerie van Arbeid, begon zyn rol in het openbare leven. In 1919 werd hy leider van de Liberale partij en in December 1921 volgde zijn benoeming tot eerste minister van Cana da. In 1930 moest de populaire Mackenzie King aftreden. Maar in 1935 kwam hij het bewind, na een der meest verrassende stembusoverwinningen in de politieke geschiedenis van Canada. Onder zijn leiding onderging de Cana- desë economie, die op de landbouw be rustte. een grote verandering en spoedig Canada onder de Geallieerde landen ■ierde plaats in als producent van munitie en materiaal. Mackenzie King ook deel aan de conferentie van Churchill en Roosevelt in de jaren 1941 1 1943. Wij herinneren aan het bezoek, dat de Canadese staatsman bracht aan ons land de bevrijding. De gemeentelijke uni- n Amsterdam verleende, hem toen het ere-doctoraat in de Rechtsweten schappen. Toen Prins Bernhard zyn be zoek bracht aan Canada, ontving Macken zie King het Grootkruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw. King is ongehuwd gebleven en toonde zich in het openbare leven een zeer nauwgezet mens, gesteld op officiële Heidekoningin concurrence krijgt Nu de Sinterklazen elkaar op 5 December al ernstig beconcurreren, schijnt er ook de klad te komen in het métier der heidekoninginnen. In Ede wordt elk jaar tg.v. de heide week (19 t/m 26 Augustus) een heide, koningin gekozen door de plaatselijke V.V.V. De Edese café- en hotelhouders zijn het daar niet mee eens. omdat zy zich te weinig in de plaats zelf zal bewegen. Zij gaan nu een heidekoning kie- De V.V.V. koningin zal nu het open luchttheater te Ede regeren terwijl dc café- en hotelkoning het dorp die week zal bestieren. Drie vaartuigen in Ilsselmeer gezonken Een baggermolen, een woon ark en een sloep Gisteren heeft zich nabij Oosterleek op het IJsselmeer een scheepsramp voor gedaan, waarby een baggermolen van de firma Houwing uit Alkmaar, een woon ark van de familie Bakker uit Genemui- den en een sloep zijn gezonken. Zaterdagmiddag vertrokken deze vaar tuigen, getrokken door een schelpenzui ger, uit Muiden met bestemming Win schoten. Door het ruwe weer ontstonden er Zaterdagnacht moeilykheden. De schel penzuiger kon niet meer tegen de wind optornen. Zondagmiddag maakte de baggermolen zoveel slagzy, dat de bemanning, bestaan de uit de 36-jarige Bakker en diens 70- jarige vader, door middel van een lyn aan boord van de schelpenzuiger werden gebracht. Ook het gezin op de woonark, bestaan de uit man. vrouw en drie kinderen, ver keerde in levensgevaar. Men slaagde er gelukkig in ook hen naar de schelpen zuiger over te brengen. Onmiddellijk daarna zonken de baggermolen, de woon ark en de sloep. Na een tocht van zeven uur is de schelpenzuiger in de nacht van Zondag op Maandag te Enkhuizen ge arriveerd. waar de schipbreukelingen in „Die Poort van Cleve" werden opgeno men. De woonark van de farfiilie Bakker was niet verzekerd, alle bezittingen zijn verloren gegaan. Vrij koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: i Tamelijk veel bewolking l met enkele verspreide buien. Langs de Wadden-eilandat aanvankelijk nog krachtig», overigens meest matige wind uit Westelijke richtingen. Vrij koel weer. Opgemaakt te 10 uur. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1