Biak, donkergroen oerwoud in lichtgroene zee „Uitspanning Na Inspanning" te Katwijk aan Zee gaat jubileren NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 18 JULI 1950 Zet je zonnebril op, want de kalk is verblindend wit Indertijd beloofde ik nog nader over Biak te zullen vertellen; „omdat ik daar nu geplaatst ben, hoop ik daartoe nog gelegenheid genoeg te krijgen", schreef ik destijds. Dat was in Februari en thans in Juli fmi ben ik er al weer weg; dus, logica van de koude grond! wordt slai het tijd om mijn belofte in te lossen. ;nj Biak is op verschillende wijzen te typeren. Het ligt daar als een °n°| schildwacht, die de Geelvinkbaai afsluit, als éen van de Schouten- iej eilanden. Men kan zeggen: het is een koraalrif van behoorlijke af- metingen; maar ook: het is een vliegbasis. En met beide qualificaties typeert men het vrij aardig. We nemen beide typeringen nu maar in 31S combinatie en stellen ons voor, dat we het eiland naderen uit de lucht. druk te geven. Laten we daarom Biak ook nog eens wat minder hoogvliegend benaderen. We komen met de boot aan. wat iedere maand plaats vindt in de richting van en naér Hollandia, de KF M. Dan komt men uiteraard aan in de haven. Maar stel U dat niet voor als de haven van Rotterdam; er is slechts een behoorlijke lange steiger, waaraan in derdaad boten van vrij grote diepgang kunnen meren. Recht tegenover de „haven" ligt het DVG-hospitaal, waar ook de militairen worden opgenomen; een tweetal quon- sets is daarvoor gereserveerd. Er wer ken vier Europese zusters; in het zus terhuis wordt iedere Woensdagavond een bijbelkring gehouden, die ook door de militairen bezocht wordt. In het meer militaire gedeelte werkt naast de „hospikken" een militaire zuster. Over het DVG-werk zou nog heel veel te ver tellen zijn, vooral door iemand, die deskundig is; laat ik als mijn lekenm- druk zeggen mogen, dat hier een enorm mooi werk gedaan wordt, een werk van barmhartigheid aan de bevolking. Maar wat is het een weinig dankbaar werk door de zo geringe zichtbare resultaten! Mensen met afzichtelijke tropenzweren worden er met succes behandeld; kleine zwarte babytjes, ondervoed en met vieze zere hoofdjes worden er weer zorgvul dig opgekweekt; maar wat heeft het allemaal voor duurzaam resultaat? Na een paar maanden in de kampong verkeerd te hebben zijn ze er vaak weer precies eender aan toe. Dit is geen werk, dat men voor de tastbare opbrengst moet doen; het is een werk voor de lange afstand, dat eigenlijk in het geloof moet worden aan gepakt, uit de barmhartigheid van Chris tus. Rechts van het hospitaal ligt V en V; nHet is mooi stralend weer, nemen we nu maar even aan; dat kan natuur- i j lyk ook anders, maar dan is het niet 1 zo leuk meer en om geen griezelver- srs) halen op te hangen, ga ik er maar van j| uit. dat het stralend weer is. Reeds g o' enige tijd, voordat we Biak in het zicht we1 krijgen, zijn we al telkens over koraal- rsW eilanden gevlogen en dat is een wonder- va mooi gezicht Zo is het ook, wanneer men zeii dan tenslotte Biak nadert; het donker- groene oerwoud-tapijt. men spreekt pre hier nog al eens gauw van „boerenkool", is wat prozaïsch, maar toch niet i geslecht getypeerd, omdat het donkerruige lonj aanzicht inderdaad doet denken aan het «loof van de boerenkoolplant dat don- Wkergroene oerwoud ziet men omzoomd door een vrolijk licht zeegroene af- ens; zetting, waardoorheen weer donkerder Kaïjgggroen plekt. Dat is de kenmerkende ni8 aanblik van een koraal-eiland: het witte te. I koraal strekt zich nog een eind onder inn de zeespiegel door uit en aangezien het Water geweldig helder is. geeft dit het nan lichtgroene effect; de donkerder plek- onDken geven dan zeer duidelijk zichtbaar ve'saan, waar de zee weer veel dieper is. nne Zo ziet Biak er uit de lucht uit: ct een werkelijk heel mooi gezicht. Maar aahdan cirkelen we omlaag, we scheren is. lover de boomtoppen en we staan al op strip En zet nu maar heel snel de a' 1 zonnebril op. want alles, wat hier niet kaaj begroeid is met bomen of struiken, is van'verblindend wit. De wegen en de strip 3 iblakeren in de felle zon, zodat het pijn nee» doet aan de ogen Een mens zonder «zonnebril is op Biak een hulpeloos we ipaszen! Maar we stonden op de strip, het de| vliegveld. Hieraan ontleent Biak wel ach} zijn betekenis. I Vliegtuigbasis Want doordat Biak een koraal- eiland is, bestaat de grond ui' harde karang, waarop hor»genaamr wil groeien. Ja. natuurlijk die bo- Maar het is mij nog steeds een raadsel gebleven, hoe er nog zoveel bomen groeien kunnen op zo'n volmaakt leer) onvruchtbare grond. Het is immers uit sluitend puntige, kartelige kalksteen- grond, die men hier vindt. De bevolking heeft dan ook nooit een bestaan kunnen BER}vinden; de Biakkers moeten vanouds zeerovend volk geweest zijn, voor- jzover ze niet in hun onderhoud konden de visserij.. In het binnen band zal men dan ook tevergeefs naai mensen zoeken; slechts aan de kust zijn de kampongs te vinden. Alleen in de jc. Japanse tijd zijn de mensen het binnen- k jland ingetrokken: enkele verlaten kam- pongs zijn de restanten daarvan, ze zyn dus zo spoedig het maar kon, weer ver laten om er de kust voor op te zoeken Biak zou naar mijn mening dan ook van geen enkele betekenis zijn en in de zelfde onbekendheid hebben voortgeve- geteerd als vroeger, ware het niet, dat de Amerikaanse oorlogsleiding in het iVerre Oosten het in beslag genomen de aanval door de lucht op (Japan Ze heeft er dan ook een drie tal geweldige strips aangelegd, waar- thans nog één in gebruik is. de Beroekoe-strip. Biak is dus een vliegbasis en ont beend daaraan zijn betekenis. De Ame- •ïkanen hadden het als aanvoerbasis be doeld, terwijl Morotai, aan het Noor delijkste puntje van Halmaheira gele gen. de eigenlijke aanvalsbasis was Vandaar dat hier zulke geweldige voorraden aan vliegtuigen en automa teriaal opgeslagen gelegen hebben. Daar is thans niets meer van over; de auto- Ti dump is er nog. maar er is niets bruik- iijbaars meer in te vinden, of het moest -zijn om er nog een slechtere jeep of *8-tonner mee op te lappen. In De cember was er nog één plaats te vin- "den, waar de Amerikanen hun vliegtui-1 De eigenlijke aanleiding '(en op een hoop gegooid hadden: daasl'1"? lagen er misschien een 50 of 100 fik jj» "'^Werd. M„, ja, dat is een echt Biakse term. Want men verstaat hier onder ,.V en V" niet hetzelfde als in andere streken hier in de buurt. Meestal, hier in Hollandia b.v. spreekt men over de „basis", maar daaronder verstaat men op Biak weer wat anders: Biak is nu eenmaal een beetje apart. „V en V" is hier het lichaam dat de oude dumpvoorraden van de Amerikanen beheert en afwikkelt. Ik begeef me daar niet verder in, want dat is me te ingewikkeld. Andeis dan andeis Maar we willen liever niet rechts van het hospitaal afslaan. maar linksaf. Dan gaan we over een weg met levensgrote gaten, want de wegen zijn hier, evenals overal in Nieuw-Guinea, erbarmelijk slecht. Maar ook hierin is Biak toch nog weer even anders dan anders. De Amerikanen hebben zich hier aangepast aan de aanwezige omstandig heden, i.e. de koraalbodem, die ze tot een slecht soort beton hebben ver werkt. Zo waren het oorspronkelijk prachtige betonwegen, die hier bereden konden worden, maar ze waren er niet op berekend zo lang mee te moeten Vandaar dat ze nu totaal kapot gereden zijn. En dat is heel naar rijden. We rijden, of botsen dan dus over die weg, bij het KLM-hotel(l) duiken we de niet meer gebruikte Sondo-strip op; aan het eind daarvan vinden we weer een weg. die we volgen tot de volgende Biakse nederzetting, nadat we eerst een weg rechtsaf, die naar de wél gebruikte Beroekoe-strip leidt, „links" hebben la ten liggen. Een kathedraal Maar die volgende Biakse nederzet ting, daar gaat het nu om! Dat is nl. het militaire kampement, de ..Base" geheeten. De Base, dat is wat. We ryden een machtig groot plein p, het Kathedraalplein. Rechts lig gen de barakken, waarin de troep is ondergebracht, maar daartegenover, ligt inderdaad de Kathedraal van Biak En wat voor een Kathedraal! Hout met een gegolfd plaatijzeren dak, een toren tje met een 's avonds (soms) verlicht kruis erop. en bij wijze van luidklok een lege zuurstoffles. Daarop wordt iedere avond om kwart voor zeven met een hamer geslagen voor de Protestantse dagsluiting, om 7 uur voor het RK avondgebed. Daarop wordt 's Zondags geramd, eerst 2 maal voor de mis, dan voor de Protestantse kerkdienst Om het kathedraalplein liggen voorts de diverse dienstgebouwen en niet te vergeten de cantine met postkantoor en kapsalon. is eens in het verleden een com mandant van 3 VB. of zoiets geweest, die gevoel voor humor had. Deze heeft een prijsvraag uitgeschreven om alle wegen en straten in het kamp namen te geven. Zo is het kathedraalplein in het aanzijn geroepen, maar zo zijn er nog veel meer straten met typerende namen. Achter de kerk is de Fricandellenbuurt, dus geheten naar de daar lopende Rue de Fricandeaux. Wandelt men deze af, dan komt men uit op de Kromme Elle boog. En deze loopt weer met kronkels en bochten uit cp het korpsbureau met de officiersmess; dan zijn we aan zee Langs de zee loopt de weg. waaraan de officiershutten staan en die de natuur lijke, maar voor niet-Amsterdammers ietwat compromitterende naam draagi van Zeedijk. Daar heb ik gewoond. Op no 3! En ik acht het me een eer! Wat woonde ,e daar mooi! Wat een pracht uitzicht had je daar op de zee met al die verrukkelijke tinten groen! Vaak heb ik 's Zondags met een clubje kerkgangers na de dienst op het platje voor de hut gezeten, zo nu en dan wat zeggen en maar genieten. En wat kon het daar 's avonds mooi zijn, als de maan scheen! Enkele malen hebben we op dat platje 's Zondagsavonds bijbel- kring gehouden. Heerlijk koel was het dan, hoewel we het toch warm kregen van de zware bomen, die geplant en weer werden omgezaagd. Regen houdt schoonmaak Maar wat kon het er ook waaien en regenen! Berg je dan maar en kruip maar achter in de hut, want tot halver wege regende je nat. Ik herinner me een Zondag. Ik had me al moeten haas ten met de preek om voor de regenbui de dienst beëindigd te hebben Maar om zelf nog droog thuis te komen, dat red de ik niet meer. Ik heb een uur zitten schuilen en zag toen kans om betrekke- droog naar huis te gaan. Toen in de hut binnen, viel het me op. dat het er zo schoon en opgeruimd uitzag; dat is men niet gewend in een mannenhuis houding! Bij nader inzien bleek echter, dat de regen en de wind schoon maak gehouden hadden. De schrijftafel was nog nooit zo opgeruimd geweest, er lag niets meer op, maar ergens ach terin de hut lag op een hoopje een natte substantie, die eens mijn papier winkel geweest was. Dat was de schaduwzijde, in dit ge val de regenzijde van mijn mooie hut op Zeedijk no. 3. Ik geloof, dat ik het belangrijkste van de Base wel genoemd heb. Maar er is op Biak nog wel meer te beleven! De weg loopt niet dood bij de Base. Ze wordt nog veel slechter en komt uit in Nica- dorp de naam zegt het al. daar zetelt het Binnenlands Bestuur. Nica was im mers de naam van het Nederlands Gou vernement direct na de capitulatie van Japan. In die tijd moet deze nederzet ting ontstaan zijn. Daar woont de HPB, het Hoofd Plaat selijk Bestuur; daar is het postkantoor: daar zijn de Chinese toko's. Maar voor een eenvoudig militair is het daar te deftig. Dus waag ik me daar maar niet Ik houd me daar liever by de Base! C. GLAUBITZ Legerpredikant 434 Bat. GRPI. „Wij kenden Holland al dooi Rembiandt" Zwitsers journalisten-gezin, op wereldreis, bezocht Leiden Iets, wat wy helemaal niet van Zwitsers venvacht hadden, kwam ons een spor tieve vrouw uit het land der Alpen meedelen: zy maakte met haar man, een Zwit sers journalist, en haar 20-jarige zoon perzeilboot een reis om de wereld. Wy ais Hollanders waren echter niet alleen verbaasd. Ook ln het vaderland van de globetrotters heeft hun ondernemen de nodige sensatie verwekt. Zy, mevrouw Scheck, toonde ons een aantal knipsels uit Zwitserse bladen, die hun plan voor een wereldreis per zeilboot, waarover zy vyf jaar willen doen, in geuren en kleuren beschryven. Bovendien bood zy ons een door haar man geschreven reisartikel aan. de opbrengsten van dezea rtikelen zal dit ondernemende gezin gedurende de komende vyf jaar leven. iemand, die Frans of Duits speekt?" Niemand kende Duits. Dan zei ik: „Wij zijn Zwitsers" en.... iedereen Een halve eeuw U.N.I. Op 26 Juli een groot nationaal muziekconcours In de bezettingstijd maakte men een accooidje met de „Gienzpolizei" (Van c i Wolfswinkel u. heb ze niet geteld!), kris-kras door el- l6Jkaar, met een verwoeste cockpit: naar men zegt, hebben de Amerikanen in ieder zorgvuldig een handgranaat ge- 91 mikt. Maar dat is een ander verhaal! Thans is daar niets meer van te vinden; -f slechts vindt men bij de Beroekoe-strip. de brokstukjes. die daar in een oven worden omgesmolten. 'J Biak is na de Amerikaanse tijd vlieg- 12} basis gebleven: de ML (militaire luchf- _J vaart) sloeg er haar tenten op, op Wel heel wat bescheidener schaal! Het Is tot de huidige dag het oord van 3 VB, de 3e vliegbasis van de ML. Het moet er in de jaren '46, '47. '48 een hele bedrijvigheid geweest zijn, toen was er zelfs een vliegschool met Pipercups, B- 25's en wat nog al meer voor typen Vliegtuigen. Er was een tijd, dat 2 x per Week de KLM doorkwam. Maar dat is alles weer verleden en ook de historie Van 3 VB is volgeschreven: in verband met de reorganisatie (of liquidatie?) van het KNIL. |j Maar vliegbasis blijft Biak! Het hospitaal l Intussen, Biak mag een vlieg basis zijn en daaraan zijn betekenis ont lenen er is op Biak toch nog wel een strip. Daar mij geble- dat mijn verhaaltjes in de krant weer naar Nieuw-Guinea terugkeren ik extra trachten een juiste in- J lenen - [j| Iets mee lJi|ken is. medewerker, de heer Joh. te Katwijk aan Zee) Dit jaar om precies te zyn: op 4 December bestaat de Chr. muziekvereniging „U.N.I." (Uitspanning Na inspanning) te Katwijk aan Zee vijftig jaar. Reeds nu verkeert de aanstaande jubilaresse in feeststemming, getuige vooral het tegen 26 Juli uitgeschreven nationaal concours. En wie In Katwijk zou niet delen in de vreugde van dit populaire harmonie-okest? By geen enkel feest en geen enkele belangrijke gebeurtenis deed men een vergeefs beroep op U.N.I. Altijd weer kon (en kan) men rekenen op deze zo populaire muziekvereniging, die ln haar klan ken uitjubelt en vertolkt, wat In aller ziel leeft. Vele lezers zullen het dan ook op prijs stellen, wanneer iets uit de bewogen geschiedenis van het corps wordt ver teld. Vandaar dat we eens ons licht zyn gaan opsteken. Na een provisorische be spreking met de heren N. Hoek, C. Sneyders en J. W. Zuyderduln, resp. eerste voorzitter, eerste secretaris en eerste penningmeester van de vereniging, werd besloten tot een persconferentie in intieme kring. Ook enkele veteranen, mannen die de oprichting nog hebben meegemaakt, naren hierby tegeenwoordig. t de oprich-i„Du Rhin" gegeven. De deurwaarder tentoonstel-!Smit maakte in 1902 de met muziek'het gezelschap. Een aantal dames be ijverde zich, voor de jonge vereniging vaandel te borduren. Dat waren m onderwijzeressen met de akte handwer- die daan te halen? Oudergewoonte werd ook leentje-buur gespeeld. Het corps van Katwijk-Binnen was weer gaarne tot hulp bereid. Maar toch werd het toen velerj in het zeedorp duidelijk, dat deze toestand niet mocht voortduren. Daarom staken de heren Arie Keus (nu overleden), N. Ver kalk en C. Zwitser de hoofden bijeen en besloten ze tot de oprichting van een eigen muziekvereniging te Katwijk aan Zee. Dat was op 2 September 1900. De heren togen naar mr Schaap en verzochten hem om een lijst met namen van. hen, die geldelijke steun zouden kun nen bieden. De eerste, die op deze lijst intekende, was burgemeester De Ridder (met ƒ25). De kunstschilder Jan Toorop, toen in Katwijk woonachtig, wilde niet voor de burgervader onderdoen en ver raste met een bedrag van ƒ50. Op 4 De cember 1900 werd de vereniging officieel opgericht. In het bestuur namen o.a. zit ting de heren L. Kruyt (voorzitter), W. Verkaik (secretaris) en B. Dijkdrenth (penningmeester). Het aantal leden was zestien. Maar al spoedig had men twintig instrumenten. Het viel ln die eerste tijd niet mee, goede spelers te vinden. Dus bleven vaak en kele instrumenten onbezet. Als dirigent werd aangezocht de heer J. Hupkens uit Leiden (in 1946 over leden), wiens mars „Met frisse moed" ook de inzet was van het eerste concert, een jaar later in de eetzaal van hotel Aardige herinneringen uit de oude tijd werden door de aanwezige heren L. Kruyt, P. van Schie en N. Ver kaik opgehaald. De dirigent werd per avond beloond met... een gulden! Daarbij kwamen dan nog de reiskosten: ƒ0.30 voor een retour met de stoomtram. De wekelijkse repetities hadden plaats in de z.g.n. „Franse school" aan de Sluisweg (thans de Geref. school). De leden be taalden per week een contributie ƒ0.25. Nog niet eens zo weinig voc tijd! Maar die kwartjes moesten dan ook meehelpen, de schuld aan de heer Meer burg af te lossen. Die had 625 voorge schoten voor de instrumenten. De heer Verkaik werd de naamgever, Hij kwam op de gedachte van „Uitspan ning na Inspanning" en zijn voorstel vond veel bijval. Van de oprichters heeft vooral de heer C. Zwitser veel gedaan de U.N.I.-wagen aan het rollen te krijgen. Toen eenmaal de noodzakelijke dingen hun beslag hadden gekregen, verliepen de werkzaamheden vlot. De leden kwa men trouw op de repetities, de onder linge omgang was prettig en gemoedelijk. zochten dan óok naarstig alle pèrsonen, iroor donateur in aanmerking kwa- De oude dokter De Ruiter Zylker zich voor een rijksdaalder per jaar. De geestige heer Van Leeuwen waagde het niet, de geneesheer te evenaren: hij werd donateur voor f 2.49 Geregeld nam het corps deel aan con- jursen en het gaf vaak uitvoeringen. Op 3 October 1904 was er in Leiden een muziekfestival. Niet minder dan 40 corp- met 945 muzikanten, gedirigeerd door de gevierde dirigent Van Geyp, speelden bij die gelegenheid in de Stads gehoorzaal. „Ik dacht', vertelde de heer Van Schie, „dat het dak zou instorten" Met de muziektent wilde het aanvan kelijk niet erg vlotten Men moest zich behelpen met een vlonder Pas ii jaren '14 tot '18 verrees er 'n houten tent voor het Badhotel Die was eigendom de vereniging In 1929 werd in opdracht van de gemeente een „echte" tent ge bouwd voor de Emmastraat Deze viel in 1942 ten offer van de Duitse afbraakrage. Over de nieuwe tent zijn de UNI-leden niet erg te spreken. Het publiek kan te dicht bij komen en vooral de jeugd Het doel van de reis is om door mid del van reportages, artikelen, foto's en films hun landgenoten te vertellen van de andere volkeren en landen. Zij ver trokken op 21 Mei j.l. van Basel in hun jacht Ailee-Caroline, zakten de Rijn af en kwamen in Rotterdam terecht, waar de zeewaardigheid van de boot terdege onder de loupe werd genomen en., waar zij voor het eerst kennis maakten mei het Nederlandse klimaat. De heer Schecx is niets te spreken over de Nederlandse wind, die dan weer te hard, dan weer te zacht is. Over iets, wat ons Nederlan ders, al niet xneer verwondert, schrijft hij: De barometer was tot 740 mm gedaald en het onweer liet ook niet lang op zich wachten- Onze 19 m hoge mast zwaaide erg heen en weer en het touwwerk be gon in het hout te snijden Verder wa ren zij er getuige van, hoe een Engelse zeilboot, die door de storm was over vallen. door een vissersschuit de Rotter damse haven werd binnengesleept. Zij laten zich echter nóch door het Neder landse klimaat, nóch door de ernstige ongelukken, die een „fris Hollands windje" kan veroorzaken, afschrikken Zij voeren ook door het polderland naar het IJsselmeer. Deze tocht was echter niet gemakke lijk. Kapitein Scheck sprak er zyn ver bazing over uit, dat hier zo veel bruggen waren. Dikwijls moest hy urenlang om varen, omdat zyn mast, die niet neer gehaald kan worden, niet onder de bruggen door kon. Bovendienin Holland is zo veel water, dat men zich licht vergist, vond hij, en daarin konden wij hem geen ongelijk geven- Wat trof U nu het meest van Holland vroegen wij in de vaste veronderstelling, precies in de roos te schieten, te meer, omdat zij tussen bergen en nog eens bergen zijn opgegroeid. Dan dat teleurstellende antwoord, dat ons hart toch ook weer goed deed: „Och, jaik doe veel aan kunstgeschie denis en eigenlijk kende ik Holland al van de tekeningen vanRembrandt" Herr Scheck gaat even aan boord er komt terug met een boekje, waarin .be kende en onbekende Nederlandse schil ders met de jaartallen er by vermeld staan. „Ich bin nich eben ein Laic seh'n Sie". Ook de gezichten van de Ne derlanders vond hij precies zoals onz« grote schilder ze in de Gouden Eeuw uitbeeldde. Op hun zeiljakken dragen zij de Zwit serse kleuren en dat brengt ons op de vraag, of zij moeilijkheden ondervonden heb>bens omdat zij Duits spraken, kleine, levendige Frau Scheck vertelt haar bevindingen in geuren en kleui Toen ik dit nog niet droeg vroeg ik altijd veroorzaakt de muzikanten daardoor veel hinder. De eerste dirigent, de heer Hupkens. nam afscheid in 1926. Na een kort inter mezzo door diens zwager, de heer Den Haan, nam de heer P. C. Langmuur in 1927 de leiding op zich. Nadat de heer Ger- Dik de staf twee jaar had gezwaaid, kwam in Januari 1948 de tegenwoordige dirigent, de heer G. F. Kokelaar uit Rot terdam, onder wiens bekwame leiding het corps sterk vooruitgaat Ook het bondsleven had de aandacht. Voor 1927 was men bij de neutrale bond aangesloten. Maar ds Kalkman, Ned Herv. predikant, stelde de verenieing voor een keus- „Wordt lid van de Chr. bond van harmonie- en fanfaregezel schappen", zo adviseerde hij, „anders richt ik een Chr. vereniging naast u op". Deze krachtige taal kon niet worden mis verstaan: het corps boog het hoofd. Ds Kalkman was de nieuwe voorzitter, de heer A. van Dijk zijn secundus. De laat ste is nog steeds ere-lid. In 1929 gaf men voor de NCIRV in de In het Katwijks te Katwijk Donateurs -et spreekt vanzelf, dat ook hier het geld, de olie was, die de wagen gesmeerd moest laten rijden. De bestuursleden be- De heer i Fiseher-Cafs uit Amers foort bezochten dezer da gen Katwijk en staken zich daar in Katwijks costuum. Mevr. Fischer- Cats is presidente van het comité „Inzameling Nationale Volkskleder drachten". Zoals toen uit voerig in ons blad werd gemeld, zijn de kleder drachten en sieraden, die het resultaat van deze inzameling waren, het vorig jaar op 19 October aan H.K.H. Prinses Wil- helmina aangeboden. De heer N. van Beelen was het, die voor de afdeling Katrgijk zorg droeg. Van daar dat mevr. Fischer (met haar man) hem nog eens kwam bezoeken. De foto werd genomen op de Zeeweg tegenover de Stengelinstraat. 140) wereld Omgekeerde lltp IPS" CsprigM P 1 8 8o. Coe—Ho^— Kapel een kunstavond, waaraan ook zangverenigingen meewerkten. De heer Tolk was toen nog omroeper- Ook aan de NCRV-landdagen te Apeldoorn (1938) en te Rotterdam-Feyenoord (1939) werd deelgenomen. Met vele andere dingen leeft nog ln onze herinnering voort mooie concert in de Kapel in het jaar 1950. waarbij de heer Kokelaar zich een groot alt-saxophoon-virtuoos betoon de. Het is zeker een eer voor het corps, dat de aanvoerder nu tevens tweede di rigent van de Mariniers-kapel is ge- Uniformen In de jaren voor de tweede wereld oorlog werd het de UNI-mannen duide lijk, dat het toch eigenlijk niet aanging, kende plotseling Duits". Zij kunnen het niet goed begrijpen, dat de Nederlanders liever geen Duits spre ken- „Nederland heef: Duitsland toch nodig als achterland". Als we vertellen, wat wij tijdens de bezetting hebben mee gemaakt, hebben wij de indruk, dat dit slechts ten dele door hen wordt be- Over één punt zijn wij het weer roe rend eens: over de vrede. Waarom moet er altijd oorlog zijn? Niemand wil het entoch komt er telkens weer strijdWij. einfache Leute, weten toch nooit het rechte van de zaak Collega Scheck geeft er maar de voor keur aan rond te kijken op de wereld. Hij heeft reeds lange tijd te Buenos Aires gewoond en nu wil hij als een ge woon man onder de volkeren leven. Zijn boot kan 14 dagen achtereen op volle zee blijven, is ingericht met een donkere kamer voor de fotografie en aan boord zijn ook apparaten voor radio-opnamen. Zo trekken zij met de kat Peter de wereld rond: van Nederland binnendoor naar België, vandaar naar Engeland, overal maar in een gewoon colbertje te 'erschijnen. In 1938 werd daarom een grote uniformen-actie op touw gezet. Een drie-daagse bazar bracht netto f 1300 op. Hiervoor konden 40 uniformen worden gekocht. (Hoe bestaat 't, zeggen wij in 1950). In 1939 kwam de mobilisatie- Ook UNI zorgde voor onze jongens en wel me', enkele O. en O.-avonden in de zaal- Gesink.. Een paar leden voelden zich al spoedig niet meer bij de oude vrienden thuis en verdwenen naar de Duitse poli tie. Nooit keerden ze terug! Een oproep, tijdens de bezetting, lid te worden van de „Kuhuur-Kam- mer", werd natuurlijk genegeerd. Toen werd. UNI een vehboden vereniging. Zelfs in clubjes van vier of vijf mocht niet langer samenkomen, op poene „algehele inbeslagname van instrumen ten en uniformen". Deze doken toer der, merendeels bij oud-voorzitter Koe- lewijn in de Annastraat. Clandestien ging men echter met de repetities door, op de zolder van Parlevliet, bij Boogaards aan de Voorstraat. Het geluid kon na tuurlijk niet verborgen blijven, maar mei de „Grenzpolizei" kwam men tot eer accoordje. Die liet het oefenen ooglui kend toe, omdat het corps gekscherend beloofde, te zullen spelen, „als de Duit sers de Krieg gewonnen hébben". Ook „Irene" heeft nog een tijd als repetitie lokaal dienst gedaan- Dat was na de be vrijding. Nauwelijks was de capitulatie er of de uniformen werden te voorschijn gehaald en op Zaterdagmiddag 5 Mei 1945 klonk de eerste mars. Toen was het dub bel feest in het zeedorp. U.N.l.-zaal Hoewel de Geref. Kerk buitengewoon veel medewerking verleende ds Van Boeyen verhuisde zelfs met zijn cate chisanten naar een schuurtje in Badstraat. alleen maar om UNI ongehin derd in „Ierene" te laten repeteren, zon der gewetensbezwaren voor burenge rucht dus! drong zich toen de nood zakelijkheid van*een eigen gebouw op. Weliswaar trapten de catechisanten niet schuurtje zat UNI toch wel wat dwj Enfin, het gebouw heeft, dank zij veler soontan-e actie en werkkracht, zijn be slag gekregen De stucadoor W. van der Luyt (altiid optimistisch) werd de gang maker. Bij avond en nacht is er ge zwoegd. De heer D. Verloop was archi tect, de heer Jac van Duyn aanne Van 23 April tot 7 December 1947 duur de het werk. Toen kon het gebouw fees telijk geopend. De UNI-leden waren de wolken en de kosten vielen achteraf nog mee. Men had gerekend op 40. het werd 26 mille. Dat kwam ook. doordat de materialen alle tegen inkoopsprijs waren geleverd, soms zelfs cadeau ge daan. „En ook die f26 000 komen er op de duur uit", verzekerde men ons. Zo marcheert UNI met zijn 45 kende leden vol moed voorwaarts, geleid door de energieke, bekwame dirigent een waakzaam bestuur. Behalve reeds genoemde moderamen bestaat dit nog uit de heren M. Erkelens (tweede voorzitter). J. Haasnoot (tweede secre taris), D. L. van Duyn (tweede penning meester) en P. van der Plas (algemeen adjunct). En nu staat het concours, te geven onder auspiciën van de Chr. bond, de deur. Eén dag werd reeds gehouden (te Goes). Het vervolg en slot is Woensdag 26 Juli te Katwijk. Niet min der dan 18 verenigingen dingen mee; ongehoord groot aantal. De hoop is maar op mooi weer en een goede komst, want anders komt men er i uit met de hoge kosten. Plannen We informeerden nog naar de verdere olannen. Welnu, voorzitter Hoek zekerde ons, dat UNI niets liever doet dan het cultureel leven van Katwijks be volking te dienen en op hoger peil brengen. He spelen van marsen wil het bestuur hoe langer hoe meer beperken Ze werken niet opvoedend en bederven meestal de smaak voor werkelijk goede muziek. Het corps wil daadwerkelijk bij dragen aan de vorming van het muzi kaal begrip, ook en vo®ral bij de jeugd. Op 14 Augustus zal het bestuur aan een Zwitsers gezelschap, dat dan op tournée is. en waarvan de leden naa strand komen, een broodmaaltijd bieden in de UNI-zaal. Van gemeentewege is een verplaats bare muziektent besteld. Daarvan denkt men een dankbaar gebruik te maken. De heer Verkaik sprak nog de hoop uit. dat UNI binnenkort de eerste spade voor Katwijks haven met vrolijke ziek mag begroeten. Tenslotte wensen wij de jubilerende vereniging van harte geluk, bovendien een maximum aantal punten op het cours en voor de toekoms'.: onder Gods zegen een gestadige groei in kwantiteit en kwaliteit. Proficiat! Frankrijk en dan door de Golf van Biskaje en de Middellandse Zee naar de Indische Oceaan. „Wir hoffen dort mehr Sonne anzutreffen als im Norden", schreef Herr Scheck In zijn artikeL Mis schien is het hem tot troost, dat wy, be- •rs van het (vry) hoge Noorden óók vinden, dat er dit jaar wat meer zon had kunnen zyn Nieuw probleem van wie is Labrador Nazaten Rotterdamse reder maken er aanspraak op. In Amsterdam is dezer dagen opgericht de Stichting „Labrador", die uit gaat zoeken aan wie nu eigenlijk het grootst® schiereiland van Noord-Amerika, Labra dor, alsmede enkele andere landstreken als Corte Real, toebehoren. Koning Stad houder Willem 3 zou nl. in 1697 Labrador hebben geschonken in altijddurende erf pacht aan de Rotterdamse reder Joseph de la Penha, die de Koning te hulp snelde bij een schipbreuk op de Noordzee. Reeds voor de oorlog hebben vele afstammelin gen van De la Penha een actie gevoerd, om hun rechten op Labrador te kunnen bewijzen, doch tijdens de oorlog zijn velen hunner omgekomen en de thans nog levende nazaten pogen opnieuw, door het opsporen van documenten, hun zaak sterk te maken. Een der belangrijkste stukken, de actie waarin Willem 3 Labrador in al tijddurende erfpacht schenkt aan De ia Penha, zou in het bezit zijn van de fami lieleden, die de documentenjacht voeren. Labrador is thans een dominion van Ca nada en men maakt zich daar niet zo erg bezorgd over deze actie, zo vertelde de Canadese staatssecretaris, G. Bradley. De paratyphus in Waalwijk Vier positieve gevallen Noodziekenhuis ln een kleuterschool In verband met het optreden van de gevreesde para-typhus in Waalwyk is daar met medewerking van het Rode Kruis een noodziekenhuis ingericht in de kleuterafdeling der St TheresiaschooU Er zijn thans vier positieve gevallen an para-typhus en over 25 personen heeft men nog geen zekerheid. De burgemees ter van Waalwijk heeft er op gewezen, dat de bevolking niet verontrust moet zijn; het noodziekenhuis is er slechls, omdat het plaatselijk ziekenhuis niet voldoende accommodatie biedt, om de patiënten geïsoleerd op te nemen. Mijnenveld bij Eist gevonden Bij opmeetwerkzaamheden voor de nieuwe Rijnspoorbrug tussen Oosterfeeek en Eist werd een Duitse mijn aange troffen. Bij verder onderzoek heden morgen bleken zich tussen de spoorweg- kunstwerken aan Oosterbeekse kant nog zoveel verborgen mijnen te bevinden, dat men haast kan spreken van een mijnenveld. Er waren projectielen bij van 250 pond. De werkzaamheden zijn door de Nederlandse Spoorwegen direct stop gezet. De mijnopsporingsdienst zal de mijnen ruimen. Roem heeft haast met Nieuw-Guinea De Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, mr Moh. Roem. heeft de op timistische mening uitgesproken, dat als de souvereiniteitsoverdracht aan Indo nesië op vreedzame wijze kon worden geregeld, dit ook mogelijk zal zijn ten aanzien van de overdracht der souverci- niteit over Nieuw-Guinea aan de R.I.S. Hij meende, dat het rapport van de Nieuw-Guinea-commissie 20 Juli a.s. zou gereed komen. De Nederlandse regering is weliswaar gebonden aan toezeggingen aan het parlement, maar hij hoopte, dat de Tweede Kamer haar reces zou willen afbreken ter behandeling van dit rapport en dat de conferentie begin Augustus zou bijeenkomen. Aneta verneemt, dat Anak Agoeng Gde Agoeng, dr Leimena en dr Soeparmo aan. gewezen zijn als Indonesische vertegen woordigers op die conferentie. De R.I.S. vraagt niet om vergoeding Onlangs heeft de Nederlandse rege ring inlichtingen gevraagd aan de R.I.S. over de verklaring van een officiële In donesische zegsman, dat de R.I.S. een schadevergoeding van Nederland :ou eisen in verband met het optreden van kapitein Westerling. Het daarop ontvangen antwoord kan als bevredigend worden beschouwd, aan gezien dit inhield, dat de verklaring van de Indonesische voorlichtingsdienst on juist is geweest. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3