raejon door Amerikanen prijsgegeven; thans in rode handen Noord-Koreanen onverzwakt, ondanks zware schade E Rijdend laboratorium komt nu bij U aan huis Evangeline Booth, 84 jaar oud, bevorderd tot heerlijkheid Wist U Zal Nehroe overstappen op de Russische boot? INSDAG 18 JULI 1950 BUREAUX Uogewoerd 1Ü3 Dir en redactie. TeL 20408 Abon nementen; Tel 22710 Advertentie- afdeling: Tel. 23375 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. (ADVEKTEM1EN. i 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) E«n en dertigste Jaargang No 8173 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER ZIELSZORGER IN BERLIJNSE GEVANGENIS ZIE PAG. t Al vechtend terug d® |idat de Noord-Koreaanse legers de rivier d® Koem in de loop van jndag forceerden, was het Maandagavond in de Zuid-Koreaanse hoofd- ht sd Taejon zeer stil. Achter gesloten luiken en ramen wachtten de be pners van de stad gelaten hun lot af. Dat begon zich in de loop van *isdag af te tekenen. Noord-Koreaanse voorposten drongen de hoofd- ïd binnen, z.g. guerillastrijders opereerden in de straten van de stad ;t® l het vliegveld van Taejon lag onder Noord-Koreaans artillerievuur, ip- (t was de laatste dagen zo goed als onbruikbaar geweest. Er stonden n" ii aantal defecte vliegtuigen van de Amerikanen, die door de terug- an Ikkende Amerikaanse troepen in brand gestoken werden. Het lot van i hoofdstad is daarmede beslist. De communisten meldden reeds, dat Noord-Koreaanse troepen Taejon binnenrukten en de stad geheel irlaten vonden. TndrinCTorc; Vipfnlpn ren- Er zün v00r de kust van Noord inanngers Deiaien China drie niet geïdentificeerde duikbo- duur ten waar8en°men- Amerikaanse reuzenforten wierpen 400 lac Arthurs communiqué maakt al- gewag van zware druk. „In de drie- Kingjoe-Taejon-Nonsan waren troepen gedwongen op nieuwe po- 5 terug te trekken in de omgeving Noorden en Westen van Taejon". communiqué vervolgt: „Zwaar ge- und door artillerie, maar met weinig n van tanks, blijven de indringers hoge prijs betalen voor het gewon- terrein. In de buurt van Tsjottsji- n z\jn grote rode concentraties waar- i. Yongjoe werd in de nacht van idag op Maandag door de vijand ver- :rd, doch aan de Oostkust zijn de com- 'iten op de terugtocht", werden communistische straalja- >oven het terrein waargenomen. Zij ren kleiner dan de Amerikaanse toe- llen, hadden teruggeslagen vleugels, 'te dikke rompen en brede neuzen. )ok over deze tegenslag toonde Tokio h nog optimistisch. Het Amerikaanse ifdkwartier daar verklaarde: „Moch- de Amerikaanse troepen gedwongen rden zich in Korea nog verder terug trekken, dan komen zij op beter houd- terrein". Tot nu toe moest de Ame- aanse soldaat slag leveren in laaglig- id rijstland, moerassig en zonder gele- iheid voor flankdekking. Thans komt n in bergachtig gebied, waardoor de orlijnen van Taejon naar Poesan lo- i. Deze spoorlijn telt 18 bruggen en tunnels, die alle verdedigd moesten rden om te voorkomen, dat de ravi- lleringslijn van Japan naar het front rd verbroken. De hoofdweg van Tae- naar Poesan heeft alleen bruggen, ji tunnels. !ac Arthur heeft verder bekend ge- akt, dat de Noord-Koreanen, naar atting, tot dusver 11.000 man verlo- (est-Europese defensie besprekingen lit Londen w®rdt gemeld, dat de vijf het pact van Brussel Don- dag defensiebesprekingen zullen voe- Fontainebleau. De ministers van rlog zuilen vergezeld zijn van hun staven. Generaal de Lattre de ssigny, opperbevelhebber van de dtroepen der Westerse Unie, kwam Londen aan om voorbereidende be- ékingen te voeren. Waarschijnlijk zal ook het verzoek Ver. Naties om troepen naar Korea zenden besproken worden. Dit punt udt uiteraard nauw verband met de lag, in hoeverre de West-Europese flHfensie door een dergelijk gebaar zou worden. Waarschijnlijk zullen I vijf landen als groep op Lie's verzoek jtwoorden. Wij 'Zendt Engeland soldaten naar DatKorsa? Een Britse zegsman heeft vandaag rklaard, dat Groot-Brittannië soldaten H. iar Korea zal zenden. „De zaak is no. roken met de Britse .militaire leiders i met Australië", zo zei hij. Ijes, Dr Malan, de Zuid-Afrikaanse pre- dfe- Er' onderDrak zÜn vacantie om het •aat ''d"Afr'kaanse antwoord op Trygve fe's oproep te bestuderen. 3or- Marguerite Higgins moet Korea verlaten De New York Herald Tribune heeft ndaag meegedeeld, dat zijn correspon- nte Marguerite Higgins order heeft kregen Korea te verlaten. Op bevel lt. gen. Walton Walker, Amerikaans perbevelhebber op Korea, zal zij on-, gewapend geleide naar Taegoe wor- gebraoht en vandaar naar Tokio. Men vermoedt, dat de correspondente land moet verlaten, omdat zij een Waterstofbom schiet op Het lid van de Amerikaanse ci voor atoomenergie, Thomas E. Mur- heeft na een bezoek aan president man verklaard, dat het werk aar >m- en waterstofbommen zeer rdert. Senator MacMahon acht de atoombom in Korea uitge- ten, aangezien de Noord-Korea iteriaal van elders ontvangen. eehond gevangen en direct naar Wassenaar Enige leden van de 's-Gravenzandse iddingbrigade hebben Maandag pge zeehond gevangen. Men stelde zich tect in verbinding met het Dierenpark i Wassenaar waar men het dier graag llde opnemen. Enkele uren na d werd de zeehond naar zijn nieuw jrblijfplaats overgebracht. Iragisch einde van een fietstocht [Op de straatweg OldenzaalEnschedé gisteren de 13-jarige D. IJlspeerd uit ichede, toen hij met zijn vriendjes een jetstochtje maakte, gevallen werd aangereden door een htauto en op slag gedood. ton bommen op rangeerterreinen en het vliegveld by Seoel. Er werden 21 Noord- Koreaanse tanks en 43 vrachtwagens vernietigd. De Noord-Koreanen, aldus officiële zegslieden in Mac Arthurs hoofdkwartier, hebben, in het bijzonder door luchtaan vallen, zware verliezen geleden, maar niets w\jst er op, dat hun overweldigende meerderheid wat infanterie en tanks be treft, is verminderd. Aan de andere kant werden de Amerikanen gedwongen hun 24ste divisie vrijwel op te offeren. Geen Ned. troepen naar Korea Naar het A.N.P. verneemt, heeft de kwestie van het zenden van troe pen naar Z.-Korea een onderwerp van regeringsberaad uitgemaakt. De Regering zou daarbij tot de con clusie zijn gekomen, dat het tech nisch onmogelijk is grondstrijd krachten naar Zuid-Korea te zenden in verband met de eisen, welke ge steld worden aan de wederopbouw van de Weermacht in Nederland. Adres tegen hamsteren In Limburg al gebrek aan vele artikelen In Limburg is al zoveel zeep, olie, rijst, thee, blikvlees en textiel gehamsterd, n vele gevallen deze artikelen niet verkrijgbaar zijn. Grote groepen loontrekkenden, die deze artikelen voor gewoon dagelijks gebruik willen kopen worden hiervan de dupe. De Katholieke Arbeiders Beweging in Limburg heeft daarom in een telegram e Raad van ministers verzocht maat regelen te treffen ter bescherming var de minder draagkrachtigen tegen de onsociale praktijken van hamsteraars. Morgen 1000 emigranten naar Australië Met de Sibajak van de Kon. Rott. Lloyd zullen morgen weer 1000 landver huizers van Rotterdam naar Australië ertrekken. Ruim de helft der pai giers, nJ. 501, bestaat uit kinderen den 18 jaar; er zyn 23 zuigelingen der. Ongeveer 50 passagiers, onder gezin van 8 personen, heeft Nieuw- Zeeland tot bestemming. De passagierslijst vermeldt o.a. de vol gende beroepen: 1 accountant, 3 koks, 1 typograaf, 8 bakkers, 29 chauffeurs, 8 monteurs, 1 analyst, 7 tuinlieden, 10 boe renarbeiders, 7 landbouwers, 1 secreta- electriciens, 9 kantoorbedienden, 1 bloembollenhandelaar, 2 kooplieden, 1 metselaar, 5 schilders, 4 dienstbodes, 10 timmerlieden, 4 metaalbewerkers, twee kappers, 1 houtvester, 2 slagers, 1 ver taler, 2 textielarbeiders, 1 kinderjuf frouw. 2 meubelmakers, 3 bloemisten, 7 ingenieurs, 1 zwemlerares, 3 vertegen woordigers, 1 planter, 1 radiomonteur, 3 schoenmakers, 1 telegrafist, 1 kellner, 1 chocoladefabrikant, 1 horlogemaker 45 ongeschoolde arbeiders. ~e twee vissersgezinnen, van resp. 10 7 personen, nemen als bagage twee vrachtauto's mee; enige vissersboten zul len, als deklading op een vrachtschip, volgen om hen in de gelegenheid te stel len ook in de beroep uit te oefei wereld" hun oude Onder de passagiers bevindt zich ook de bekende schrijver van kinderboeken Piet Maree, die als landbouwer met zijn gehele gezin emigreert om in Australië een nieuwe en naar hij hoopt betere toekomst te vinden. Het Rode Kruis doet het modern. In de mobiele installatie voor het drogen van bloedplasma tapt men op bovenstaande wijze bloed van verschillende donors tegelijkertijd af. In een aanhangwagen wordt het bloedplasma gedroogd. OFFERT U OOK EEN LITERTJE BLOED? Unieke installatie aan het Rode Kruis overgedragen Een unicum in de wereld: het centraal laboratorium van de bloedtransfu siedienst van het Rode Kruis werd gisteravond officieel verrijkt mét de eerste mobiele installatie voor het drogen van bloedplasma. Zij bestaat uit eert motorwagen, waarin het bloed wordt afgenomen en een aanhangwagen» waarin het plasma wordt gewonnen. De overdracht had plaats by het Olym pisch Stadion in Amsterdam en de direc teur van de bloedtransfusiedienst, dr J. Spaander, vertelde de talrijke autoritei ten over de waarde van deze aanwinst. Tot nu toe immers was de bereiding van plasma gecentraliseerd in het labo ratorium van het binnengasthuis in Am sterdam. Daar er op het ogenblik per jaar 50.000 liter bloed voor transfusies nodig is, moeten donors uit alle delen van Nederland worden aangetrokken, doch de kosten en de moeiten voor het overbrengen van vers bloed zijn groot. Oud vervoer en modern verkeer. De Amerikanen staan met hun jeep langs de kant. Een Zuid-Koreaanse moeder vlucht, na de ineenstorting van het Koem-front, met haar kind en enkele schamele bezittingen, die zij op het hoofd draagt, naar het Zuiden. Prins. Bernhard beschermheer wereldcongres voor tabak Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard het beschermheerschap te aan vaarden van het in September 1951 te Amsterdam te houden wereldcongres voor tabak. In het ere-comité hebben o.a. zit ting genomen de ministers Stikker, Van den Brink, Mansholt en Van Maarseveen. Prins Bernhard heeft ook het be schermheerschap van de vereniging van •politieke gevangenen uit de bezettings tijd (19401945) aanvaard. Zaandamse politie voorlopig niet met verlof In verband met de gebeurtenissen bij de staking in de woningbouw-Meidoorn- buurt mag de Zaandamse politie voor lopig niet met verlof. De deelneming aan de Vierdaagse zal eveneens niet door- Alleen de reeds gevraagde en goed gekeurde verloven mogen opgenomen worden. Vliegtuigrampen in Engeland, Kasjmir en Venezuela Sen van Engelands nieuwste toekom stige gevechtsvliegtuigen, de Hawker P 1052, is bij Farnborough op een loods gestort, waar een schilder zijn maaltijd gebruikte. De man kwam om het leven, de vlieger werd gewond en het toestel is waarschijnlijk nog te herstellen. Het overtrof op sommige proefvluchten de snelheid van het geluid, zegt m In Kasjmir is een vliegtuig Indian National Airways, dat onderweg Bombay naar Srinagar, geval len. De 18 inzittenden kwamen om he' leven, onder wie de privé-secretaris var premier Nehroe, de Oostenrijkse diplo maat Carl Pereira, de Canadese brigade generaal J. J. Engle, de Amerikaanse kolonel Brown en de perschef van df V.N., majoor Sanford. In het gebergte Perija, 110 krh be westen Maracaibo in Venezuela, is hel wrak gevonden van een sinds 9 Juni ver mist vliegtuig. Alle inzittenden. 10 Zó gaai men in Bussum postduiven beschermen Ter bescherming van de postduiven stellen B. en W. van Bussum de ge meenteraad voor, te bepalen, dat aan antennedraden kurken of andere, dui delijk zichtbare voorwerpen aangebracht moeten worden. Vliegveld Welschap onder beheer van Oorlog Op onverwachte wijze heeft het mi nisterie van Oorlog het beheer over het gemeentevliegveld Welschap bij Eindho ven overgenomen, aldus meldt de Volks courant. De toekomstige bestemming van het vliegveld is niet bekend. Zoals men weet was de gemeente tegen vestiging van de Rijksluchtvaartschool op Welschap. Landbouw bespaart 38 millioen Landbouw komt met een aardige ver rassing namelijk een suppletoire begro ting over 1948, waarbij de gewone uit gaven worden verminderd met 22 mil lioen en de buitengewone met ruim 16 millioen. Bovendien werdén verscheidene tegenvallers door bezuinigingen weg gewerkt. Men mag dus zeggen, dat dit departement goed weet te boeren. bijna 74 jaar oud. Als generaal in ruste vestigde zij zich in de Verenigde Staten, dat haar. de energieke, altijd meer ge trokken had dan Engeland. Thans is zij, om het in de term van het Leger des Heils te zeggen, na een welbesteed en opofferend leven: „Bevor derd tot Heerlijkheid". Na een welbesteed en opofferend leven Evangeline Booth, de vierde generaal van het Leger des Heils is gisteren te Harsdale (New York) in de leeftijd van '84 jaar „bevorderd tot heerlijk heid". Evangeline, op een na de jongste van de acht kinderen van William Booth, de stichter van het Heilsleger, heeft heel haar leven in het Leger des Heils doorgebracht. Ze diende als rekruut, soldaat en offi cier en bereikte in 1934 de hoogste rang als opvolgster van generaal Edward J. Higgins. Haar invloed in het Leger is steeds zeer groot geweest. Onder het 6trenge regiem van haar vader wist zij toch steeds een uitstekende verhouding te bewaren en tijdens het generaalschap van haar broer, generaal Bramwell Booth, was zij een onwaardeerbare steun In moeilijke ogenblikken wist zij steeds de juiste beslissing te vinden en het goede woord te spreken. Zij had dan ook een zeer uitgebreide ervaring. En het was die ervaring, gepaard aan uitnemen de karaktereigenschappen, die haar de generaalsrang deed bereiken. Evangeline werd nl. niet bekend doordat ze generaal werd. Ze was dat allang. Haar dienen had haar een grote naam bezorgd. Nog maar 23 jaar oud, voerde zij het com mando over alle Londense possen. Later kreeg zij het bevel over het Leger in Canada, daarna over dat in de Ver enigde Staten. Een halve eeuw had zij haar beste krachten gegeven aan de strijd voor de verloren mensheid, alvorens zij op 68- jarige leeftijd het internationale bevel kreeg. Maar in die hoogste functie werkte zij met hetzelfde élan en met dezelfde zelf verloochening als toen ze als twaalf-jarig meisje in een van de Londense achter buurten het evangelie verkondigde, staande op een zeepkist. Evangeline was in elk opzicht een persoonlijkheid. Een energiek optreden paarde zij aan een grote welsprekendheid, een helder ver stand aan een zuiver werkend gevoel. Bekend is, hoe ze eens voor de recht bank moest verschijnen. Onbeschrijfe lijke indruk maakte het toen, d3t ze, al- ns het proces begon, in gebed voor ging. Als commanderend officier voerde zij het bevel niet vanuit het hoofdkwartier alleen. Ze was steeds onder de mensen. Ze verkleedde zich meer dan e^ns in lompen en stelde zich persoonlijk op de hoogte van de ellende in de achterbuur ten. Een van haar mooiste belevenissen was. toen op een van haar bedeltochten een oude heer haar toevoegde: „Ga naar het Leger des Heils, daar zullen ze je niet wegjagen". Vijf jaren heeft ze het internationale bevel gevoerd. Juist voor de wereld oorlog legde zij het commando neer mist viiegiuig. Aiie mziuenaen, iu zen-.gisteren ae internal delingen en vijf kinderen waren dood. [toonstelling opende. DAT mr J. Oyevaar, directeur-generaal van scheepvaart, by KB. toestemming kreeg tot aanneming van deurskruis in de orde van St. Olav. DAT duizenden uit het gehele land gisteren naar Dokkum trokken 19de Bonifacius-bedevaart. DAT in Hardinxveld een kustvaartuig te water is gelaten voor het ve levende paling uit Scandinavië derland. DAT burgemeester Loeff in Den Bosch gisteren de mternationale bakkerijten- DAT ir W. A. C. Westrate en ir J. A. Grootenhuis op 24 Juli van 19.45 tot 2000 uur over Hilversum I een radio discussie houden over de bereiding en het gebruik van compost. DAT minister Mansholt in October in Nijmegen een nationale fruit- en bloe mententoonstelling zal openen, ter ge legenheid van de ingebruikneming der nieuwe veilinggebouwen. DAT het in 1943 door de Duitsers woeste badhotel „Prinses Juliana", ii Koog op Texel, op 1 Augustus wordt her opend. DAT aan de Najaarsbeurs le Utrecht (514 Sept.) België. Italië, Monaco Hongarije met collectieve inzendingen zullen deelnemen. Deze installatie maakt het echter gelijk, overal bloed te ontvangen e condenseren. Het prepareren van bloed plasma vergt evenwel enkele dagen, dat niet elke dag bloed kan worden getrokken. Twaalf donors kunnen tege lijk hun bloed afstaan en de dagcapaci- it is 144 liters. De wagen kan geheel los van eei boratorlum werken: er kunnen zelfs flessen gesteriliseerd en water kan ge destilleerd worden. Geen wonder, dat deze installatie f 350.000 kost. Heden morgen is de wagen, die 20 ton weegt de vaste bemanning van 7 persqnen vertrokken naar Zürich, waar van 24 tot 28 Juli een medisch congres wordt ge houden. Daarna gaat de installatie nog Parijs en over een maand begint het werk in Nederland. Volgend voorjaar R.T.C. met Antillen? Statenleden atjn aeler tevreden Twee leden van de delegatie der Sta- n van de Nederlandse Antillen zijn gis teravond van Schiphol vertrokken, de heren Kroon en Dehrot, en verklaarden, dat zij voldaan zijn over de besprekingen de leden der Tweede Kamer, die veel begrip toonden voor de moei lijkheden der Antillen. De thans tot stand gekomen eilandenregeling geeft zo groot mogelijke zelfstandigheid it was juist het punt, waarover men het in de boezem der delegatie volko men eens was, zeiden zij en hoopten dat de door de Tweede Kamer aangenomen interim-regeling zo spoedig mogelijk erkelykt zou worden. In de Eerste Ka- ,.ier verwachtten zij geen tegenstand. Zy noemden de interim-regeling een grote stap naar de drempel van de deur naar de volkomen autonomie. In het voorjaar 1951 verwachtten zij de Ronde Ta fel Conferentie. EVANGELINE BOOTH t Twintig luchtballons starten in A'dam AmsterdamZuid de start van een inter nationale lange afstandsrace voor lucht ballons plaats hebben. Niet minder dan 2030 luchtreuzen deel Voor Nederland hebben ingeschreven de jongste vrouwelijke ballonvaarster ter wereld mevr. Nini Boesman en de bekende aëronauten J. Boesman en C. de Vos. Op het terrein kunnen 100.000 be zoekers een plaats vinden. Ook komt daar een ballonwerf. Voor het eerst zal men in Nederland kunnen zien hoe het omhulsel van ballon wordt geconstrueerd, hoe het net wordt geknoopt en de ballongordels wor den gevlochten. De Unesco verbindt aan dit sporteve nement een internationale goodwill-ma- nifestatie door aan elk der balloncom mandanten op hun luchtreis een bood schap mee te geven voor de autoriteiten in de landen waar zij zullen landen. Aan de race is een prijsvraag verbon den voor het publiek. De baten van dit luchtfeest zullen op 2 September per héllcoptère naar Loo worden gebracht en daar worden aangeboden aan Prinses Wilhelmina. be schermvrouwe van de Vereniging het Nederlands Kankerinstituut. Hamsteren Over het hamsteren hebben we tot nu toe eigenlijk niet willen schrij- en. Waarom niet? Om de eenvoudige oden, dat het bij het hamsteren zo .chijnt te zijn, dat elk gebruik van het voord, .ook het gebruik in afkeurende .in, het hamsteren zelf in de haiy werkt, Natuurlijk hebben ook wy de berichten. Hebben wij het wel, dan is het verschijn sel alweer aan het afnemen. Moet nog gezegd worden, dat het ham- isteren een kwaad is? Een kwaad, waar van de kleine man de dupe wordt. En kleine mannen zijn er in het huidige tijdsgewricht, met de spanning tussen lonen en prijzen, maar al te veel. Hoe- er niet, die met hun loon juist kunnen rondkomen? Aan enige voor- raadvorming behoeven zij niet te den ken. Dat is er voor hen niet bij. En zij orden de slachtoffers van wat anderen Inslaan. Ook behoeven ze weinig hoop hebben, dat ze straks van anderer voorraden zullen profiteren. De gewone man en de gewone vrouw worden de dupe. Zij worden dit al, zo dra de gewone verbruiksmiddelen begin nen te ontbreken, hetzij dat deze zijn opgekocht, hetzij dat winkeliers deze achterhouden. En ze worden het nog een graadje erger, wanneer door de schaar de aan producten de prijzen gaan stijgen. Hamsteren is ons on-sociaal en egoïs tisch. En gaarne brengen wij hulde aan die winkeliers, die duidelijk doen blijken, dat zij er tegenstanders van zijn. Het wordt hun niet altijd gemakkelijk ge maakt. Door sommige klanten niet en door sommige concurrenten al evenmin. De Regering houde op dit alles een vaakzaam oog. Ondemocratisch 1 Men kan met ons van oordeel zijn, dat de Belgische Koning wel vat erg vasthoudend is (hetgeen overi gens zijn recht is), maar hierover dient men het toch wel eens te zijn, dat de houding dér Belgische socialisten lang zamerhand met democratie weinig meer uitstaande heeft. Thans heeft een van hun voormannen ..eer verklaard, dat na de terugkeer van de Koning alle socialisten zullen weige in enige regering zitting te ne- is in de politiek het woordje „nooit" een woordje, dat men niet spoe dig, haast zouden we zeggen, dat men nooit moet gebruiken. Dat heeft na da oorlog" onze Regering ook wel begrepen toen ze dingen ging doen, waarvan ze plechtig had verzekerd, dat ze die nim mer zou doen. Maar in België schijnt het socialistisch besluit, althans het besluit der socialis ten. gevallen te zijn: geen zitting in het Kabinet. En bovendien zullen de socia listische ministers van Staat van die titel afstand doen en zullen alle decoratie» worden teruggezonden. Kortom, dit is een staatkundige boycot, en ook een boycot van de Koning, wan neer. deze straks is teruggekeerd, en ook een boycot van een beslissing, welka straks de volksvertegenwoordiging bij meerderheid neemt. Na de politieke staking nu de politieke boycot. Bijzonder democratisch schijnt ons dit alles niet. Compromis van Belgische liberalen De Belgische liberalen hebben een com- promis ontworpen om de voor- en tegen standers van Koning Leopold met elkaar te verzoenen. De Koning zou er namelijk' in moeten toestemmen, dat hij zijn macht tijdelijk aan Kroonprins Boudewyn zou overdragen. De rooms-katholieken zijn echter niet geneigd, onderhandelingen te voeren, waarbij bindende besluiten wor den genomen, voordat de verenigde ver gadering haar mening heeft uitgesproken. Daar vandaag de zitting hervat zou worden, verwacht men morgen de eind stemming. milliarden vragen Stalin en Pandit Nehroe zijn het eens over de oplossing van het Z.-Koreaans conflict, doch Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, neemt een ander standpunt in. Dat is de conclusie, die men trekt uit het antwoord, dat Stalin heden gaf op het bemiddelingsinitiatief van Pandit Nehroe en dat wy gisteren ten dele publiceerden. Stalin en Nehroe zien samen een lossing van het conflict in de toelating van de Chinese Volksrepubliek tot de Veiligheidsraad. Stalin zelf voegt daar nog een wens aan toe, n.l.: de vertegen woordigers van het Koreaanse volk in de Veiligheidsraad te horen. Nehroe berichtte Stalin: „Ik ben zeer dankbaar voor uw prompt en bemoedi gend antwoord. Tk onderneepi direct stappen bij de andere betrokken rege ringen en hoop U spoedig te kunnen berichten." Acheson heeft nog géén antwoord ge geven op Nehroe's vredesoproep. Hij had wel een gesprek met de ambassadrice van India in Washington, mevr. Pandit. Bovendien vroeg hij de Amerikaanse ambassadeur in India om advies. Men verwacht, dat zijn antwoord niet zal af wijken van het oorspronkelijke Ameri kaanse standpunt: vrede door terug trekking van de troepen, niet door het issen van de tegenstellingen. Twee punten maken het Amerikaanse antwoord tot een zaak van buitengewoon belang: het prestige, dat Nehroe onder de Aziatische nationalisten heeft ei noodzaak om de Amerikaanse actie op Korea voor te stellen als een strijd ter ondersteuning van het principe van Internationale veiligheid in de U.N.O. In politieke kringen in Washington zei men: „Het komt er nu op aan, Amerika niet van India te vervreemden, op een moment, waarin de Aziatische landen een zo grote rol in de huidige crisis Morgenmiddag spreekt president Tru man tot het Amerikaanse Congres. Des avonds zal hij over de oorlog in Korea een radiorede houden. Bovendien zal het State Department (ministerie van tenlandse zaken) een witboek over 4e liard vragen voor de Amerikaanse strijdkrachten. En hij zal verzoeken d» gezamenlijke sterkte van de strijdkrach ten tot 200.000 man te verhogen. Bovendien zal hy interne- maatregelen aankondigen, die de bewapening en paraatheid der Ver. Staten ten goede zullen komon. Latere berichten melden, dat volgen» de correspondent van de „New York Ti mes" te Washington de Verenigde Sta ten een nota voor Pandit Nehroe hebben opgesteld, waarin zij zeggen, vrede in Korea te wensen, doch niet bereid te zijn communistisch China in de V.N. toe te laten om deze kwestie te Lake Success te bespreken. Sabotage in Portsmouth De Britse admiraliteit heeft meege deeld, dat de grote munitieontploffing in de haven van Portsmouth mogelijk door sabotage is veroorzaakt. Er zyn, bij soort gelijke vroegere explosies, reeds negen lichters met munitie verloren gegaan. Deens koninklijk paar dit najaar naar Parijs De Deense Koning en Koningin zullen dit najaar een officieel bezoek aan Parij» brengen, zo is in Kopenhagen meegedeeld Het is het eerste officiële bezoek van het Deense koninklijke paar buite» Scandinavië. De bezoeken aan Engeland waren steeds informeel. WEERBERICHT lets warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk over het algemeen veel, later echter geleidelijk afnemen de bewolking. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige Z.-Westelijke wind. letsi0 warmer. (Opgemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1