Zelfs zonder security checks waande men de agenten in veiligheid Verwondering bij Duitsers EE :r.;r.E E E E E EËiEEE iiiiiiiiiiiiiii ii::: E E Ei Ei E E EE E E E iiiii E E E iiiiiiiiii E T. E E iiiii E iiiii E E E E Geparachuteerde agenten bij het England-Spiel Luitenant ter zee Van Hamel was de eerste agent, die gedropt werd England-Spiel was mogelijk PACT7JA B Gedropte mannen mister voldoende middelen om uit gevangenschap te waarschuwen Indien het England-Spiel niet te wijten is aan verraad, hoe moet dit spel dan verklaard worden? Het is begrijpelijk, dat de Parlemen taire Enquêtecommissie bij deze belangrijke, ja beslissende vraag uitvoerig stilstaat. De Duitsers, die door de commissie gehoord zijn, hebben toegegeven, dat zij deze vraag zelf niet hebben kunnen be antwoorden. Ze hebben er zich alleen over verbaasd, dat ze dit spel zo lang hebben kunnen spelen. De Duitsers hebben aangenomen, dat alle uit Engeland gedropte agenten hun „security checks" aan hen heb ben uitgeleverd. Verder moest het hun wel opvallen, dat er gedurende het England-Spiel geen controle-agen ten zijn gedropt, hoewel dit ook be paalde bezwaren zou hebben gehad. Uit de gevangenneming van zulk een agent, die met een bijzondere legiti matie moet zijp toegerust en veel wetenschap moet hebben, zonden grote gevaren kunnen ontstaan. Im mers, de Duitsers zouden op deze wijze veel van hem te weten kunnen zijn gekomen en eventueel een van hun penetratie-agenten hebben kun nen uitrusten met het legitimatie bewijs van de contróle-agent. Ook heeft het de Duitsers verwonderd, dat er eerst niets van de débacle gelekt, De Enquêtecommissie acht dit in het algemeen juiste opmerkingen, wil toch de feitelijke situatie periode van midden 1942 tot midden 1943 niet uit het oog verloren Er waren toen in het geheel geen in lichtingenagenten in Nederland werk zaam en alle gedropte agenten zaten gevangen. De enige, die vry was, Dessing, had geen verbindingsmoge- lykheid. De gedropte agenten beschikten, behalve over hun security checks, niet over een speciaal middel bij hun eerste uitzending door een bepaald bericht onmiddellijk geven, of zij gevangen genomen waren of niet. Dit is een tekortkoming aan Engelse en Nederlandse zijde. Duitse marconist Hoe zeker de Duitsers waren van hun spel, blijkt wel hieruit, dat zij, na aanvankelijk de agent Lauwers zelf te hebben laten seinen, deze na een aantal maanden hebben vervan gen door een Duitse marconist. Bo vendien is vast komen te staan, dat verschillende lijnen werden bediend door eenzelfde marconist van de Ordnungspolizei. Hieruit blijkt wel, dat men in Engeland onvoldoende of in het geheel niet heeft gelet op het seinschrift van de agent. Wat .hebben de agenten met hun security checks gedaan? De agent Lauwers heeft met nadruk bevestigd, dat hij zijn check niet aan de Duit sers heeft afgegeven. Hij bezat er slechts één en deze bestond hierin, dat hij in de zestiende letter of in een veelvoud daarvan een opvallende fout in zijn telegram moest maken. Daar volgens Lauwers in twee van zijn laatste berichten deze fout woord „stop" was gemaakt, heeft hij aan de Duitsers verteld, dat zijn check hierin bestond, dat hij in het woord „stop" een fout moest seinen. Ook Dourlein heeft aan de com missie medegedeeld, dat hij niet zijn juiste security check aan de Duitsers heeft afgegeven, maar een check, welke hij oorspronkelijk had moeten gebruiken, doch die korte tijd vóór zijn uitzending is veranderd in een nieuwe, welke hy niet heeft afgege ven. „Er komt een nieuwe" Toen een door de Duitsers gevan gengenomen agent door een Duitse marconist zou worden vervangen, lieten de Duitsers hem seinen, dat er een nieuwe marconist in zijn plaats zou komen. Uit Engeland kreeg hij toen de boodschap, dat hij die nieuwe marCühlst van zijn security check op de hoogte moest brengen.Wel een bewijs intussen, dat hij zijn check niet had afgegeven. Wat betreft het afgeven van de eecurity checks aan de Duitsers, ver keerden de agenten in het England- Spiel wel in een uiterst ongunstige positie. Ze werden immers gevangen genomen onmiddellijk na de parachu tering, waarbij hun bleek, dat de Duitsers vrywel van alles op de hoog te waren. Zo kon gemakkelijk de ge dachte bij hen postvatten, dat de vijand toch alles wist en dat het geen zin had, iets voor hem achter te hou den. Men kan een agent, die onder die omstandigheden zijn check af geeft, geen verwijt maken. Buitendien is de conclusie gewettigd, dat ver schillende agenten toch hun check Beginnersfouten In het begin werden de meest opmerkelijke fouten gemaakt Zo kreeg de saboteur Taconis uit Londen zilveren guldens en rijks daalders mede, tóen deze hier al een zuinig bewaarde zeldzaamheid waren geworden. Twee agenten werden afgeworpen, vrijwel ge kleed als tweelingbroers, gelijke jassen, gelijke dassen, dezelfde koffertjes met zenders later werden mensen, die ook zo'n koffertje op straat met zich droe gen aangehouden en gevisiteerd waardoor zij bij het ontmoeten van een marechaussee belangrijk 'zaten te knijpen. Hoe is het dan toch mogelijk, dat men van Engeland uit desondanks het zendverkeer b.v. met Lauwers heeft voortgezet en over zijn verbinding nieuwe agenten heeft aangekondigd? En dit ondanks het feit, dat Lauwers reeds door de Duitsers gevangen was? Bij het onderzoek naar deze vraag is de Enquêtecommissie in de eerste plaats gebleken, dat een deel der tele grammen verminkt in Engeland aan kwam. Slechts een klein percentage was volkomen ongeschonden. Som mige Nederlandse officieren hechtten dan ook weinig waarde aan een security check als die van Lauwers, waarbij slechts één letter in het ge hele telegram fout geseind moest worden. Test questions Het is geen wonder, dat de security checks in de loop van de oorlog steeds groter in aantal en ingewikkelder zijn geworden. Daar was reden voor. Bo vendien werd later hóe langer hoe meer de zgn. test question (ook special check genoemd) ingevoerd, welke hieruit £>estond, dat de agent op een van tevoren afgesproken wil lekeurige vraag een eveneens van te voren afgesproken willekeurig ant woord moest geven. Ter meerdere veiligheid kwamen daarenboven later nooit van tevoren afgesproken vragen voor, welke slechts een bepaalde agent kon beantwoorden doordat de vraag b.v. betrekking had op een feit, dat hij met een van'zijn officieren persoonlijk had beleefd. Uit alle^ blijkt, dat men in Engeland aan security checks slechts betrekke lijk geringe waarde hechtte en daLhet weglaten van de juiste checks niet van doorslaggevende betekenis werd ge acht. Het was verkeerd, dat aanvanke lijk de agenten met zeer simpele checks terd, maar toen was de ramp England-Spiel reeds geschied. Inderdaad had men in Engeland wel gezien, dat er van Lauwers telegram men binnenkwamen zónder security check, maar men had dit feit afgewo gen tegen andere argumenten, welke pleitten voor de conclusie, dat hij nog in veiligtteid was. Daarom besloot men, het seinverkeer voort te zetten. Dit was dus een vergissing, maar een beslissing welke men na ernstige over weging nam. Eenmaal "zo beslist, was voor de Duitsers de weg geopend om het spel te spelenOok bij andere agenten is men in Engeland tot de conclusie gekomen, dat het ontbreken van de security check geen reden tot argwaan behoefde te zijn, gelet weer mede op het feit. dat vele telegrammen verminkt overkwamen. Ook kon im mers het ontbreken van een security check een gevolg zijn van nervositeit van de agent. Ph y« IWi OUT STATION to HOME STATION Een stukje van een code. die de agenten by bef zenden van hun betichten ge bruikten. Simpel om te zien. maat waardevol - - ^r. ZATERDAG 15 JULI 1950 DE commissie heeft in haar rapport lijsten gegeven van alle agenten, die in het kader van het England-Spiel gedropt werden. Hieronder drukken we die lijsten af. Ze geven het trieste beeld van het verloop van heel deze ongelukkige affaire. Duidelijk springt in het oog, hoe volkomen onwetend men in Londen geweest moet zijn omtrent de ware situatie hier te lande. Wanneer men de kolommen drie en "vier met elkaar vergelijkt, ziet men, dat vrijwel alle agenten gearresteerd zijn op het zelfde ogenblik dat ze werden gedropt. In de laatste kolom vindt men het droevig resultaat van dit alles. Vijftien omgekomenen in de eerste groep van achttien en 34 die de dood vonden in de tweede groep van 37. Dè eerste groep werd uitgezonden door de Engelse S.O.E., die tot doel had het bevorderen van het verzet in de bezette gebieden en het plegen van sabotage. De tweede groep werd uitgezonden in samen werking van de S.O.E. met de B.V.T./M.V.T. (de dienst van kolonel De Bruyne). De derde groep waren agenten met speciale opdrachten, die werden uitgezonden door het bureau M.V.T. in samenwerking met de S.O.E. Luit. ter zee Van-Hamel Veel agenten heeft de C.I.D. onder leiding van de heer Van 't Sant niet naar het bezette gebied uitgezonden. Welgeteld waren het er vijf. Een vrij werden uitgerust. Later is dat ver be-1 pover getal meent de commissie. Maar die werden uitgezonden waren wel agenten van formaat. In elk opzicht geldt dit voor de eer ste agent, die reeds op 28 Augustus 1940 werd gedropt, de ltz: II L. A. R. J. van Hamel. Met grote tact, voor zichtigheid en flair heeft deze agent van klasse zijn opdracht vervuld om zoveel mogelijk zendergroepen en spi- onnagecentra te stichten. Verschillen de van deze groepen hebben tot eind November 1940 contact gehad met Engeland en de nodige telegrammen gewisseld. Ze wisten van eikaars be staan echter niet af. Van Hamel verrichtte op die wy ze grondleggend werk. En indien hij. wat de bedoeling was, bij zijn terugkeer in Londen hoofd zou zijn geworden van de inlichtingendienst, dan zouden er hoogstwaarschijnlijk minder gre fouten zijn gemaakt, want dan hai iemand aan het hoofd gestaan, die met kennis van zaken had kunnen op treden ten aanzien van de Nederland se toestanden. Zover is het echter nie gekomen. Van Hamel werd toen hij terug zou keren gearresteerd 'en heeft Londen nooit weergezien. Uit de resten van één dezer groepen (de groep Van Hattem) werd hier de Orde Dienst (O.D.) gevormd. Pech In de nacht van 12 op 13 October zou op het Tjeukemeer een vliegtuig door reeks van rampzalige fouten (Vervolg van vorige pagina) quêtecommissie hierover enkele harde neten kraakt, evenals over het feit, dat aan Dourlein en Ubbink nimmer •n onderscheiding is verleend. Ook hebben nog enkele andere door de Duitsers gearresteerde agenten ge tracht uit de gevangenis te Haaren te breken. Zy zijn echter later weer aan gehouden. Alle agenten werden in April 1944 naar Duitsland gevoerd en daar vermoord Belotte gebroken De Duitse Abwehr had beloofd, dat alle door het England-Spiel gevangen te nemen agenten niet voor de krijgs raad gebracht zouden worden. Die be lofte is de Abwehr niet met alle kracht nagekomen. Het Reiohssicherheits- hauptamt had de door de Abwehr ge geven belofte bevestigd, maar heeft de zaak geheel in eigen handen ge nomen Na een verblijf van enige maanden te Assen heeft men de agen ten naar een kamp in Duitsland ge bracht. Veertig van hen zijn in Sep tember 1944 vandaar naar Mauthausen gevoerd en aldaar de dood ingejaagd. Waarschijnlijk hebben de anderen el ders eenzelfde lot ondergaan. Aangenomen moet worden, dat dit gebeurd is krachtens de barbaarse re geling, neergelegd in de „Aktion Ku- gel", volgens welke bij ontvluchting niet alleen zij, die een poging tot ont vluchting hadden gedaan, maar ook de overige personen van de desbetreffen de groep konden worden gefusilleerd. Deze van elk rechtsgevoel gespeende maatregel is blijkbaar op de agenten toegepast, waarbij aan het begrip fusil leren door het Reichssicherheitshaupt- amt een interpretatie is gegeven, ge heel in overeenstemming met de op- :ttingen van dit beruchte instituut. Een bekend voorbeeld van de wijze, waarop de Duitsers met behulp van het England-Spiel penetraties uitvoer den in de illegaliteit om zo groepen hiervan op te rollen, is de arrestatie van het Nationaal Comité. Nationaal Comité Zoals men weet, was dit Comité ge vormd door de samenwerking van de leiders der grote vooroorlogse politieke partijen, die op deze wijze voorberei dingen troffen om aan Nederland na de bevrijding politieke leiding te kun nen geven. Ook trachtte het Comité contact met de Nederlandse regering te Londen tot stand te brengen om deze te lichten over de politieke situatie Nederland. Een van de leden van het Comité, de heer Vorrink. was bovendien, in samenwerking met an deren, bezig een 6pionnage- en sabo tagegroep in het leven te roepen, waarvoor eveneens contact met Enge land noodzakelijk was. Een der afdelingen van de S.O.E., welke zich ten doel stelde de stimu lering van en de hulp 'aan het bur gerlijk verzet, speciaal in de vroegere N.V.V.-kringen, waarbij tevens werd getracht bekwame saboteurs uit dezs kringen aan te trekken, zocht van. En geland uit contact met Nederland. Buiten medeweten van de officiële Nederlandse instanties, doch na óver leg met de heer Sluyser, werd in Fe bruari 1942 de agent Dessing naar Ne- zetten tegen ondergrondse nazi-orga nisaties, aangezien men een langduri ge tegenstand van deze organisaties in Duitsland verwachtte. Men achtte hem geschikt voor deze taak, daar de Duit sers vertrouwen in hem zouden stel len en het geen achterdocht zou wek;- ken, indien hij daar opdook, aange zien hij uiteraard gezocht werd door de gealliëerden. Anderzijds meende men, dat er geen gevaar bestond, dat Van der Waals zou deserteren, omdat hij zijn positie tegenover de Neder landse justitie kon verzachten door dit werk met succes te doen. Nadat op 29 Mei 1945 het Bureau Nationale Veiligheid was opgericht, werd mr. Einthoven, het hoofd van het B.N.V., van deze Engelse bemoei ingen vertrouwelijk in kennis gesteld. Details werden hem niét meegedeeld. Zo vernam hij niet de verblijfplaats van Van der Waals. De plannen met betrekking tot Van der Waals werden hem medegedeeld, opdat hij als hoofd van het B.N.V. niet tevergeefs naspo ringen naar hem zou doen. De heer Einthoven stond op het standpunt, dat de Engelsen het recht hadden, aldus met Van der Waals te handelen, daar tot 15 Juli 1945 het Legal Agreement gold, krachtens hetwelk Van der Waals onder de jurisdictie van het ge allieerde leger viel. Onderwijl werden door de P.R.A. te Rotterdam nasporingen naar Van der Waals gedaan, waarbij kwam vast te «taan, dat deze tot 19 April 1945 te Zuidlaren was gesignaleerd en sinds dien in geallieerde handen was. Januari 1946 kwamen deze stukken in handen van mr. Einthoven, die zich hierop tot de Engelsen wendde, daar hij thans niet meer uitsluitend over Nationaal Comité an'in de groep rond-l^^^f»^ ^edeling nn, rio w* Vnrrinir na Ho orroofofio *cmKte. dat van der waals m Engelse I handen was, doch over officiële gege- derland gezonden, die o.m. contact moest opnemen met de heer Vorrink. De legimitatie bestond uit een foto van het dochtertje van de heer Sluy- waarby uit de kleding bleek, dat die foto te Londen was gemaakt. Langs deze weg kwam Dessing in contact met de heer Vorrink. Daar Dessinj niet beschikte over een marconist ei een zender, werd hem op 28 Maart 1942 van Engeland uit de marconist Molenaar gezonden, die echter bij zijn parachutering sneuvelde. Samen met hem sprong Andringa, die het zendtoe stel en de bescheiden kon redden, doch geen contact met Dessing tot stand kon brengen. Opnieuw geprobeerd Andringa werd op 28 April 1942 ten gevolge van het inmiddels begonnen England-Spiel gearresteerd. Zoals men weet, is Andringa er desondanks in geslaagd, Dessing te waarschuwen. Op 23 Juli 1942 werd de agent Van He- mert uit Engeland naar Nederland ge zonden, die gearresteerd werd, doch later toch uit Engeland de op dracht kreeg, rechtstreeks contact met de heer Vorrink op te nemen. Hij had als legimitatiemiddel eenzelfde portretjé meegekregen als Dessing. De Duitsers hebben toen Van der Waals ingeschakeld, die met het portretje via de. heer Van Looi bij de heer Vorrink terecht kwam. Zoals bekend heeft Van der Waals zich toen bij de heer Vorrink definitief kunnen legi timeren, toen hij Wist te voldoen aan het verzoek om een bepaalde Radio Oranje-boodschap te doen uitzenden. Deze van elk rechtsgevoel gespeende de heer Vorrink. Bij de arrestatie op 10 Maart 1943 van Van Tijen, die! door bemiddeling van Van der Waak zogenaamd per vliegtkiig naar Enge land zou gaan, konden de Duitsers nog beslag leggen op een belangrijke hoe veelheid bescheiden over het Natio naal Comité en de groep-Vorrink. Op 1 April 1943 ging Schreieder over tot arrestatie van het Nationaal Comité en van de groep-Vorrink. De Duitsers hebben toen nog een telegram naar Engeland gezonden, waarin de betrok ken agent mededeelde, dat hij het con tact met de heer Vorrink had afgebro ken. omdat waarschijnlijk een pene tratie had plaats gehad. Luguber succes Uit het rapport van de Enquête commissie blijkt nog eens ten over vloede, dat het lugubere succes Van der Waals in zyn hulp aa Duitsers groot is geweest. Dit alles was weer slechts mogelijk door het England-Spiel. Wanneer Van der Waals een zgn. Radio Oranje-bood schap voor zijn werk nodig had, werd deze door de Duitsers aangevraagd via eqp van de lijnen der gevangen ge nomen agenten, waarop de boodschap prompt op de aangevraagde tijd door kwam. In April 1945 kreeg een speciale eenheid van de Britse contraspionnage Van der Waals te pakken. De Britten besloten hem, daar hij over contacten In Duitsland beschikte, aldaar in te Van der Waals was inmiddels uit Duitsland verdwenen, naar de Russi sche zone gedeserteerd en weer de Engelsen teruggekeerd, waarop de ze hem gevangen hebben gezet. In Augustus 1946 kwam eindelijk de toe zegging, dat hij aan Nederland worden uitgeleverd. Moeilijke positie Hoewel de Enquêtecommissie begrip heeft voor de moeilijke positie, waarin de heer Einthoven verkeerde, toen hem vertrouwelijk mededeling werd gedaan van de operatie-Van der Waals, waartoe de geallieerden formeel het recht hadden, meent zij, dat de heer Einthoven stappen had moeten onder nemen, dat Van der Waals na 15 Juli de1945 (de datum van het aflopen van oc'het Legal Agreement) ter beschikking zou worden gesteld van de Nederland se Justitie. Indien hem dit niet gelukt, had hii er voor dienen te gen, dat de Nederlandse regering op de hoogte was gesteld. Overigens is de Enquêtecommissie van oordeel, dat is komen vast te staan, dat de heer Einthoven geen voorstan der is geweest van het uitzenden van Van der Waals naar Duitsland en dat dit zonder zijn actieve medewerking Is geschied. Zodra hij meende tets tegen deze uitzending te kunnen onderne< dalen, dat hem naar Engeland terug brengen Het was sieclit weer en de daling kwam niets. De vol gende nacht toen Van Hamel met zijn roeiboot, waarin nog vier personen (o.a. prof. Baas Becking) weer op het Tjeukemeer dobberde, verscheen er w.eer een vliegtuig, maar de landing mislukte en onverrichter zake kon Van Hamel met zijn gezelschap naar de oever terugkeren. Daar werden ze aan gehouden door een politievaartuig en deze „goede vaderlanders" wilden niet geloven dat Van Hamel c.s. de vogel trek aan het bestuderen waren. Neen, het waren Engelandvaarders en ze had den opdracht het gezelschap te arres teren. Het verzoek van Van Hamel hem twee uur voorsprong te geven werd afgewezen en zo eindigde de werkzaamheid van luitenant Van Ha mel in het Oranjehotel te Schevenin- ln Scheveningen Daar hebben de Duitsers hun tan den stuk gebeten op de onverzettelijk heid van deze rasechte Hollander. Al hun geslepenheid, hun sadisme dreigingen konden Van Hamel niet aan het spreken krijgen. Geen enkele naam kwam over zijn lippen. Welke middelen men toepaste hem aan het spreken te krijgen vertelt het rapport aan de hand van een rap port van een van de medegevangenen. Op een nacht kwam de S.S. bij Van Hamel met blanco papier en schrijf materiaal en beval hem alles op te schrijven, wat hij wist over de vijf vorenvermelde punten, die hij tot nu toe geweigerd had te beantwoorden. Men zei hem, dat ze na twintig minu ten terug zouden komen. Had hij niets op het papier staan, dan zou'de eerste van zijn medepassagiers doodgescho ten wórden. Vervolgens zouden ze hem opnieuw twintig minuten tijd geven dit tweede tijdsverloop, indien •r niets geschreven zou hebben, de volgende van zijn medepassagiers dood te schieten. Van Hamel zette ech ter niets op papier. Na de eerste twin tig minuten kwam men bij hem; men zag, dat hy niets had opgeschreven men zei, dat nu de eerste doodgescho ten zou worden. Men liet de deur zijn cel een weinig open en hij hoorde, hoe een afdeling soldaten door de gang marcheerde, het open- en dicht sluiten van een celdeur, het weer voorbij marcheren, het openen en slui- i van de gangdeuren en vervolgens de verte een geweersalvo. Dit her haalden ze, telkens met tussenpozen m twintig minuten viermaal. Nadat de laatste van zijn medepas sagiers zogenaamd was doodgeschoten, kwamen ze bij hem in de cel. en zeiden hem de verklaring op het pa pier te zetten, want dat anders nu de an Hers er aan zou gaan. Doch Van Hamel bleef standvastig en schreef niets op. Men kwam nu ook niet meer bij hem. Na enkele uren ondraaglijke spanning en zelfverwijten, kwam er echter een Hollandse bewaker aan zijn deur en fluisterde door het kijkgat, dat dit slechts een vuile eomedie was geweest en dat al zyn medepassagiers nog in leven waren. Koelbloedig Ondanks alle bedreigingen verloor Van Hamel zijn geestkracht niet. In Februari 1941 deed hij zelfs een koel bloedige poging tot ontvluchten. Scheveningen had toen alleen Duitse bewakers.- Van Hamel had bij het terugkomen van een verhoor zijn deurslot zo geblokkeerd, dat de deur dicht ging en in het slot, doch dat hij deze aan de binnenkant gemakkelijk kon openen. Na zijn deur geopend te hebben, bevrijdde hij de heer Hers en zij liepen op klaarlichte dag naar de uitgang; hy als een Gestapoman Duits sprekend en zich gedragend als een Gestapo-officier en de heer Hers als zijn gevangene. Hij kreeg het gedaan, dat alle deuren der gangen door de S.S.-bewakers ontsloten werden e: tot op de straat kwamen. Op dat ment stopte echter een auto vai S.S.-Sicherheitsdienst. De SS.-officier hierinherkende hen en bracht hen weer binnen. Was die auto niet geko men, dan was hij beslist uit de handen der Duitsers gebleven- Doch hierop dreigde de S.S., wanneer zij nog één poging tot ontvluchting zouden doen en deze zou slagen, hun beider fami lies in „Schutzhaft" te nemen. Van Hamel werdtenslotte ter dood veroordeeld en op de 16e Juni 1941 eindigde het leven van deze voortref felijke verzetsman, toen hij te Laren werd gefusilleerd. 3. Lauwers (W/T) 4. Taconis 5. Dessing 6. Baatsen 7. Ras 8. Jordaan (W/T) 9. Andringa 10. Molenaar 11. Kloos 12. Sebes 13. De Haas 14. Parleviet (W/T) an Steen an Rietschoten 17. Buizer (W/T) Hubertus Mattheus Gerardus Thijs George Arnoldus Albert Gozewijn Hendrik Hendrik Johan Leonardus Barend Hendrik Johannes Henricus Marie Herman Antonius Jan Jacob Johannes Jan Cornelis Gerard John r-11-41 r-2-42 (-3-42 5-4-42 5-4-42 1-4-42 6-3-42 9-3-42 3-5-42 J8-4-42 1-5-42 9-5-42 28-4-42 29-5-42 29-5-42 22-6-42 22-6-42 na arrestatie ont snapt en naar En geland terugge keerd. Als vlieger RAF gesneuveld. Op Noordzee ver dronken bjj terug keer n. Engeland nog in leven overleden nog in leven overleden overleden overleden overleden bij parachutering overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden Jambroes Bukkens (W/T) Beukema toe Water Droogleever Fortuyn Jongelie Mooy van der Giessen Kamphorst Koolstra i. Pais Hofstede Steeksma Macare Pouwels i. Dane i. Bakker de Kruyff i. Ruseier i. Ubbink i. O ver es Mej. Terwindt van der Bor Braggaar Hulsteyn i. van Os i. van der Wilden van der Wilden Kist i. Arendse Boogaert van Uytvank I. Wegner 1. Rouwerd i. De Brey George Louis Joseph Karei Willem Adriaan Cornelis Roelof Christiaan Adriaan Klaas Arie Cornelis Pieter Meindert Michel Hendrik Reinder Humphrey Max Charles Christiaan Johannes Cornelis Arie Johannes George Lodewijk Johan Bernard Herman Johannes Beatridj W. M. A. Klaas Cornelis Carel Cornelis Eliza Gerard Pieter Willem Christiaan Pieter Arnoldus Pieter Cornelis Anthonius Frederik Oscar Willem Anton Berend Laurentius Maria 26-6-42 26-6-42 overleden 26-6-42 26-6-42 overleden 24-9-42 24-9-42 overleden 1. Zembsch Schreve I Guido 2. Cnoops A. J. M. 3. van Schelle Jan David Anton 4. Grün Johan (Brutus) 24-9-42 24-9-42 24-9-42 24-9-42 1-10-42 21-10-42 21-10-42 21-10-42 24-10-42 24-10-42 24-10-42 24-10-42 27-10-42 27-10-42 28-11-42 ;-ll-42 29-11-42 29-11-42 13-2-43 16-2-43 16-2-43 16-2-43 18-2-43 18-2-43 18-2-43 18-2-43 9-3-43 9-3-43 9-3-43 21-4-43 21-4-43 21-4-43 21-5-43 21-5-43 21-5-43 122-7-43 23-9-43 18-10-43 18-10-43 24-9-42 24-9-42 24-9-42 24-9-42 1-10-42 21-10-42 21-10-42 21-10-42 24-10-42 24-10-42 24-10-42 27-10-42 24-10-42 27-10-42 28-11-42 11-42 11-42 29-11-42 13-2-43 i-2-43 16-2-43 16-2-43 18-2-43 18-2-43 18-2-43 18-2-43 9-3-43 9-3-43 9-3-43 21-4-43 21-4-43 21-4-43 21-5-43 21-5-43 21-5-43 3-1-43 nog overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden nog in leven overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden overleden nog in leven overleden overleden overleden overleden overleden overleden Het uitzenden van agenten geschiedde later door het Bureau Inlichtingen onder leiding van majoor dr. Somer. Het England-Spiel was toen vrijwel afgelopen. Wel werden nog agenten gearresteerd, maar dat was het risico dat aan het werken in geheime diensten vastzit. Van de 43 uitgezonden agenten kwamen er nog 16 om het leven. Him namen en de oorzaak van hun dood volgen hier: P. Hoekman (5 Nov. '43 gesneuveld), H. van der Stok (2-2-44 gearresteerd. -In concentratiekamp overleden.), J. H. Diesfeldt (12-7-44 gearresteerd, gefusil leerd te Vught), H. Steen (14-3-44 gearresteerd, 5-9-44 gefusilleerd), J. Adriaan- sen (14-7-44 gearresteerd, 8-8-44 gefusilleerd te Vught), H. Leus (17-12-44 ge arresteerd, 8-3-45 gefusilleerd), M. W. van der Waal (27-4-45 overleden te Sand- borstel), J. Blooys (31-12-44 gearresteerd en bij poging tot ontvluchten doodge schoten), G. B. Buunk (10-2-45 gearresteerd, 4-4-45 gefusilleerd), G. F. Hooyer (1-12-44 gearresteerd, 8-3-45 gefusilleerd), Jhr. R. de Brauw 14-10-44 gearres teerd, 4-5-45 omgekomen in Neuengamme), C. H. van Bemmel (gesneuveld in gevecht met S.D. 28-3-45 te Assen), H. Koopmans (10-11-44 gearresteerd, 8-3-45 gefusilleerd te Apeldoorn), F. J. Hoogewooning (27-2-45 gearresteerd, 8-3-45 ge fusilleerd), M. R. Mulder (16-4-45 gearresteerd, 23-4-45 in gevangenis te Utrecht overleden), E. W. Janzen (12-4-45 verdronken in Loosdrechtse plassen bij mis lukte dropping). men, heeft hij dit gedaan, totdat hij tenslotte heeft bereikt, dat Van der Waals weer in Nederland ter beschik king van de justitie kon wqrden ge-1 steld. I De gevangengenomen agenten (40 Nederlanders en zeven Engelsen) zijn in Sept. 1944 overgebracht naar het kamp Mauthausen. Op 5 September kwamen i* daar aan. Ze ondergingen tegen de bestaande tegels in dezelfde behande- 'ing als de burgergevahgenen. De volgende dag werden ze als «leendragers- olonne te werk gesteld. Ze moesten daarbij zeer zware steenlasten een 186 reden hoge trap opdragen, natuurlijk onder de nodige stokslagen van de Duitse beulen. De Duitsers lieten het voorkomen alsof ze ontvluchten wilden, zodat alle zevenenveertig agenten in enkele dagen gelusilleerd zyn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 8