|Hcuun> geihstfft GTmiront MacArthur vraagt Verenigde Naties hulp voor Koreaanse strijd Regimenten krijgen zinvolle namen in het najaar Wist U ZATERDAG 15 JULI 1950 BUREAUX: liogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; t 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN i'IËN: t 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) E®n «n d®rtigsl® Jaargang No 8171 CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staaionstictj ft gfjeblms tngn bert la legbeospotT Harde „strijd" op het strand DIRECTIE: F DIEMER TRYGVE LIEHELP 0p één plaats bruggehoofd over de Koem In drie en vijftig hoofdsteden ontving men gisteren een telegram van Trygve Lie, waarin de secretaris-generaal der Verenigde Naties namens „de commandant der Verenigde Naties", MacArthur, landstrijdkrachten vraagt voor de strijd in Korea. De V.N.-commandant, aldus Lie, heeft thans dringend hulp nodig. Die hulp moet maar niet symbolisch zijn, doch daadwerkelijk. Nodig zijn: troepen, in het bijzonder landstrijdkrach ten, waartoe aanbiedingen gedaan moeten worden aan Trygve Lie. Het verzoek is aan alle 53 landen, die zich achter de resolutie van de Veilig heidsraad hebben gesteld, gedaan. Rusland met zijn satellietstaten en Joegoslavië, die de resolutie afwezen, kregen het telegram dus niet. De leden van de Arabische Liga, hoewel verscheidene van hen zeiden niet mee te kunnen doen, kregen het telegram wèl. Noord-Koreanen over de Koem Dat Mac. Arthur inderdaad dringend ©m hulp verlegen is. blijkt uit de commu- niqué's, die hij heden over de strijd uit gaf. Daarin deelt de generaal mee. dat Noord-Koreaanse troepeneenheden van onbekende sterkte vandaag een brugge hoofd aan de Zuidelijke oever van de Koem in de buurt van Sango hebben ge vestigd. „Er is geen reden voor ongerust heid". aldus het communiqué. Onder de overmachtige vijandelijke druk blijven Amerikanen en Zuid-Koreanen terug trekken. Geconstateerd werd evenwel, dat de vervoersmoeilijkheden vóór de Totale vleesverbruik bleef vrijwel gelijk Maatregelen tegen onnodig hoge prijzen aangekondigd. Het is ontoelaatbaar, wanneer slagers door onderlinge afspraken worden ge dwongen, hogere prijzen te berekenen, dan nodig zijn voor een bedrijfsecono mische verantwoorde exploitatie. Aldus de ministers Mansholt en v. d Brink in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Nederhorst IP v.d A.) Of dit geval voorkomt, wordt onder zocht. De prijsafspraken zijn niet door het ministerie van Economische Zaken goedgekeurd. Mocht blijken, dat ze in strijd, zijn met het algemeen belang, dan zullen terstond maatregelen worden ge nomen In hoeverre van onderbezetting sprake is, kan niet direct worden vastgesteld. Per hoofd van de bevolking wordt stel lig minder vlees gebruikt dan vóór de eorlog. (Onlangs meldden we, dat per week per hoofd 300 gram vlees wordt gegeten tegen vroeger 600 gram. Red.) Toch is het totale vleesverbruik volgens de ministers niet vèeii gedaald, gezien de bevolkingstoeneming Daar het aan tal slagerijen niet is toegenomen gelooft men, dat de omzet aan producten per slagersbedrijf weinig afwijkt van die in 1938. De geldomzetten zijn aanmer kelijk gestegen. Amerikaanse militaire missie naar R.I.S. De Amerikaanse militaire missie wordt einde Juli in Indonesië verwacht. De R.I.S. zal, gezien haar onzijdigheids- politiek, deze missie niet officieel ont vangen, doch slechts informeel en vrij blijvend ontmoeten. Noord-Koreanen groter werden. De lucht macht bombardeerde Tsjoengdjoe en de vloot de weg langs de Oostkust. Evenals op 13 Juli werd ook gisteren de activiteit van de luchtmacht door het slechte weer belemmerd. In de loop van Zaterdag duurden de gevechten om het bruggehoofd. dat hedenmorgen bij Sango werd gevestigd, voort. Vliegtuigen nemen er aan deel. Hoe de strijd zal aflopen is thans nog niet te zeggen. Een Amerikaanse veld artilleriestelling werd onder de voet gelopen. Pogingen om bij Kongdjoe de Koem over te steken moesten de Noord-Korea nen gisteren met bloedige verliezen be talen. A.P. meldt over de vorming van het bruggehoofd op de Zuidelijke oever van de Koem. dat het in hoofdzaak patrouilles waren, die daar de overtocht forceerden, New Yorkse radiostations maakten er hedenmorgen melding van. dat een nieu we poging van de Noord-Koreanen om, midden in de Amerikaanse verdedigings lijn de Koem opnieuw over te steken, verijdeld werd. „In de centrale sector het de laatste 24 uur rustig", zo zeide woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier op Korea. De situatie is evenwel duidelijk genoeg: „jk aan de Koem zullen de Amerikanen, indien de Noord-Koreaanse hoofdmacht met volle kracht aanvalt, niet stand kun- houden. Brits protest tegen Sowjet-Unie Hoeveel Duitsers bevinden zich nog in Rusland? Engeland heeft gisteren de Sowjet- Unie beschuldigd van „het loochenen van feiten met betrekking tot het aan tal Duitse gevangenen, die nog in Rus land worden vastgehouden. De Sowjet- Unie is verzocht, mee te delen hoeveel Duitse krijgsgevangenen en burgers nog steeds niet zijn gerepatrieerd. De VS. hebben in een te Moskou overhandigde nota voorgesteld een in ternationaal orgaan toe te laten om een onderzoek in te stellen naar het lot van deze Duitsers. Het grootste portaal, dat tot nu toe Nederland werd geplaatst, is gisteren Hengelo gemonteerd. Dit portaal, met een breedte van 33,65 meter, overspant op het stationsemplacement vijf spoor- Topprestatie De Parlementaire Enquête Commissie heeft thans het vierde deel van haar rapport gepubliceerd. Waren de vorige delen respectievelijk groot 149.263,334 pagina's, ditmaal omvat het ver slag, waarvoor de verhoren twee jaar in beslag namen, niet minder dan 906 bladzijden, ongerekend de bijlagen. Er zijn 4000 kolommen woordelijke verslagen der verhoren aan toegevoegd. Het laatste verhoor dat eind Mei plaats vond, kon nog worden verwerkt. Begin Juli, dus slechts een maand later, was alles gezet, gedrukt en gebonden. De Commissie nam vrijwel alle conclusies met volkomen eenstemmigheid. Slechts op een drietal plaatsen is een enkel lid, Mr. Stokvis van de CPN. een andere mening toegedaan, dan de meerderheid. Dit betreft geen hoofdzaken, doch b.v. slechts een geval, waarin een Nederlands ambtenaar te Londen (op den duur) weigerde, voor hem onbegrijpelijke telegrammen uit Nederland door te geven aan de Russische ambassade te Londen. Want ruim twee jaar heeft een geheime zender vanuit Nederland con-' tact gehad met Moskou of de diplomatieke vertegenwoordigingen van de Sovjet-Unie, voor de Duitsers de organisatie konden op rollen I Verrassende onthullingen worden gedaan. Velen zullen zich hier en daar verwonderen over de grondigheid, waarmede de Commissie zich heeft weten te verdiepen in de zo omvangrijke materie. Te Londen hebben met speciale toestemming der Britse regering Engelse officieren hun geheimhouding mogen verbreken, in Duitsland werden personen verhoord door de Voorzitter, met behulp van de Nederlandse vertegenwoordiger bij de vervolging der oorlogsmisdadigers te Neurenberg, baron van Tuyll van Serooskerken. Een enkel geval werd genoemd van bijzonder onwaarachtige en onvoorzichtige berichtgeving, en tegen één der getuigen werd een vervolging wegens meineed ingesteld.. Van heinde en verre zijn de getuigen gekomen, om zich te laten verhoren. Wonderlijke verhalen zijn vermeld, ook kwade. Zo werd een Nederlander opgehangen wegens spionnage, na door de Duitsers per onderzeeër in Engeland aan wal zijn gezet. Zo bleek bij de ondervraging van de Engelandvaarders een man inge schakeld te zijn. die voor de oorlog zowel voor de Duitse als voor de Engelse diensten betaalde inlichtingen had verstrekt en zo bleek een Nederlands minister de periode in Londen te kunnen vergelijken met „de Himmler-tijd" Het is een boekwerk, spannender dan een avonturenroman, want het is de werkelijkheid. De Parlementaire Enquête Commissie heeft een topprestatie geleverd onder haar Voorzitter Mr. L. A. Donker. De leden der commissie zijn Jkvr. Mr. C. W. L. Wttewaal van Stoetwegen. de heren Schijthuis. Mr. Algera. ir. C. N. van Dis. H. A. Korthals. Th. D. 1. M. Koersen. Mr. B. Stokvis en de lt.-kolonel J. Fens. De griffier. Mr. G. Duisterwinkel en zijn staf komt dank toe voor het prijzenswaardige werk, met ijver en bekwaamheid verricht. Uitgebreide uittreksels uit het rapport vinden onze lezers op de pagina's A tjm D in ons blad van heden. K. N. I. L.-troepen naar Korea Maar toch niet zonder parlementair overleg 1 In aansluiting op het bericht over Trygve Lie's verzoek aan de Ver. Naties troepen ter beschikking van generaal MacArthur te stellen, ver neemt de Nieuwe Leidsc C r t., dat dit verzoek ook in Den Haag binnenkwam. Zonder dat men ons dit kon be vestigen vernamen wij de mening, dat wellicht troepen van het KNIL, dat 26 dezer ontbonden wordt, voor uitzending naar Korea in aanmer king zouden komen. Vooroverleg met de Staten-Gene- raal komt ons wel gewenst voor. Gevaarlijke spanning in K.N.I.L. Ducht legercommandant bloedige uitbarstingen De Nieuw-Guinea Nederlandse Vrou wenbond. het Nationaal Réveil en d< Groter Nederland-Actie hebben een adres gericht aan de leden der Staten-Gene- raai, waarin melding wordt gemaakt van een telegram van generaal Buurman van Vreeden aan de minister en de staatsse cretaris van Oorlog. Hierin zou de leger commandant hebben medegedeeld, dat hij een audiëntie zou hebben toegestaan aan een deputatie van Ambonnezen uit Bandoeng. TJimahi. Batoedjadjar en Zuid- en Oost-Borneo. Deze deputatie vroeg in de eerste plaats opzending naar land van herkomst voor 26 Juli a s. Ten tweede, in afwach ting van inscheping naar Ambon verza meling in kampverband onder eigen be waking. Ten derde, zo terugzending naar Ambon niet mogelijk mocht zijn, opzen ding naar Nieuw-Guinea of elders buiten de R.I.S. Ten vierde, toestemming voor een delegatie van vijf personen naar H. M. de Koningin om de zaak der Ambon nezen te bepleiten. De legercommandant voegt hieraan toe, dat de eisen naar voren werden gebracht op een vrij ultimatieve en onredelijke wijze, welke een weerspiegeling is van de stemming der Ambonnezen. die zullen af vloeien bij het K.N I.L. De generaal zeide, dat dit reeds bij de Nederl. regering is voorgebracht en dat hierover onderhan deld wordt met de R.I.S. De generaal kon dus geen toezegging doen. Voorts a gen de Ambonnezen wat hun positie zou zijn na de ontbinding van het KNIL Ook hierop moest de generaal hetzelfde ant woorden. De legercommandant wijst er op, dat de spanning onder de Ambonnezen door het uitblijven van beslissingen en de door hen gevoelde bedreiging van lijf en goed in geval van ontwapening thans critiek karakter heeft gekregen ei bloedige uitbarstingen kan leiden, zending van een delegatie zou deze span ning voorlopig kunnen doen verminde- Tol van Sloten verdwijnt na 343 jaar Frieslands laatste tol. die van Sloten, wordt op 1 Januari a s. opgehevi de hogere autoriteiten het betreffende Bulgarije schond grens van loego-Slavië Kominform chartert Duitse Balkan veroveraars In een nota aan Bulgarije heeft Joego slavië gisteren geprotesteerd tegen vier grensincidenten, die zich aan de grens tussen beidé landen afspeelden. Volgens radio-Belgrado overschreed de leider Bulgaarse patrouille met 15 sol daten de grens. Toen hij een handgranaat wilde gooien naar de Joego-Slavische wacht, aldus vervolgde het radiobericht, werd hij door Joego-Slavische soldaten doodgeschoten. De patrouille trok zich vervolgens terug. Het lijk bleef op Joego- Slavisch gebied achter. Een tweede incident deed zich voor, toen 50 Bulgaarse soldaten de grens poogden over te steken, wat Joego-Sla- ische patrouilles verhinderden. Het kwam voor de derde maal tot een bot sing. toen Bulgaren Joego-Slavische pa trouilles beschoten, waarbij meer «dan honderd kogels op Joego-Slavisch geoied „Joego-Slavië eist op de krachtigste wijze, dat Bulgarije aan deze incidenten een eind maakt aldus de nota. Uit deze nota blijkt dus. dat de span ning tussen beide landen toeneemt. In dit verband is het bericht van het anti-communistische Berlijnse „Stadt- blatt" van belang, dat 250 officieren van de Oost-Duitse communistische volkspoli- tie als adviseurs voor de Kominform rond Joego-Slavië, naar de Balkan ge zonden zijn. Vijf en tachtig man ging naar Praag. Het waren alle veteranen, die in de tweede wereldoorlog op de Bal kan vochten. Militaire parade in Parijs Ter gelegenheid van Bastilledag is gis teren in Parijs een parade gehouden, waaraan 9000 manschappen en 450 tanks, pantserwagens en andere militaire voer tuigen deelnamen- In 1952 zal Zuid-Afrika op feeste lijke wijze herdenken, hoe Jan van Rie- beeck aan de Kaap landde. Luchtdoelartillerie houdt herinnering aan Meidagen van '40 levendig De regimenten infanterie, cavalerie en artillerie, die in het najaar in de plaats komen van de depóts, hebben thans namen gekregen, die herinneren aan grote veldheren uit de historie, aan de strijd in de Mei-dagen van 1940 of aan de reg^pale afkomst van vroegere regimenten. Bij de INFANTERIE bestaan thans de volgende namen: garderegiment grena diers en jagers (Arnhem), garderegiment Prinses Irene (Assen-Zuidlaren), regi ment stoottroepen (Den Bosch), reg. inf. Johan Willem Friso (Assen-Steenwijk). reg. Limburgse jagers (Roermond-Venlo). reg inf. Oranje Gelderland (Deventer- Gorssel-Schalkhaar), reg. mortieren Men- no van Coehoorn (Maastricht), reg. zware Paratyphus in Waalwijk: ruim 20 zieken Rode Kruis richt noodhospitaal in. In Waalwijk zijn vier positieve gevallen van para-typhus geconstateerd. Verder zijn ongeveer twintig zieken, verdacht van para-typhus, ter observatie in ziekenhuis opgenomen. Bij wijze van voorzorgsmaatregel Is de hulp ingeroepen van het Rode Kruis. In jBBBjjjBjj een school te Waalwijk zal een nood de" geme e n t e r a a d" goedkeu- j ziekenhuis met 50 bedden worden inge- De tol was sinds 343 jaar de be-.richt. Het modernste materiaal zal langrijkste bron van inkomsten van dit den gebruikt. 700 inwoners tellende stadje. I De haard v; de ziekte is onbekend. Elf schipbreukelingen zwalkten 23 uur in zware regen op de golven Brits motorschip bij Terschelling op een mijn Het Engelse motorschip Fenstone (410 ton) is gisteren in de buurt van Terschellingerbank op een mijn gelopen en gezonken. De gehele bemanning (elf. koppen)is vannacht na 23 uur in een sloep te hebben rondgedobberd, door de reddingboot Brandaris op Terschelling gebracht. De mannen waren redelijk fit. Te middernacht werd by het lichtschip Terschellingerbank een rode lichtkogel waargenomen. Daarna zag men een zwak lichtje, dat de letters G E seinde. Men stelde een zoeklicht in werking en zag daarna weer een klein licht. Om tien voor één nam de vuurtoren Brandaris van Ter schelling een zwak seinlampje waar. Om één uur voer de reddingboot uit. Om twee uur haalde een motorsloep van het lichtschip de Britten uit de sloep van de Fenstone. De reddingboot Brandaris kwam er by, voorzag de schip breukelingen van droge kleren en bracht hen naar Terschelling. De bemanning, vertelde, dat het schip Vrijdagmorgen omstreeks half twee op een- mijn is gelopen en binnen enkele mi nuten is gezonken. Men had 23 uur in de zeer kleine sloep- gezeten, grotendeels in zware regen. Kapitein Brown zou nog een telegram hebben verzonden met met de mededeling, dat de Fenstone zin kende was. Het schip kwam uit Swansea (Wales) en was met een lading oud ijzer op weg van Emden naar Huil. longen door haai opgegeten Op het strand van de Amerikaanse kustplaats Galveston hebben enige men sen een lugubere ontdekking gedaan Toen zij zich in zee wilden begeven kre gen zij het karkas van een haai in het oog, uit wiens bek een mensenvoet stak. In de maag trof men het lijk van een jongeman aan. Te Londen is een conferentie van vakverenigingen van Westeuropese ha venarbeiders begonnen, waarop de boycot van Argentijnse schepen wordt Inf. Chassé (Grave), reg. Van Heutsz (Ede). Dit laatste regiment zet de traditie van het KNIL voort. De stormschool te Roosendaal is omgezet in een korps com mandotroepen. Bij de CAVALERIE is naast het regi ment huzaren van Boreel een regiment huzaren Prins Alexander (Amersfoort) opgericht. By de ARTILLERIE ontvingen de re gimenten veldartillerie de namen Van Essen (Ede). Prins Frederik (Bergen op Zoom) en Prins Maurits (Harderwijk). De regimenten LUCHTDOEL ARTIL LERIE dragen de namen Rhenen (Den Haag), Waalhaven (Breda-Bergen op Zoom), Ypenburg (Haarlem-Velzen), Be tuwe (Laren). Hoek van Holland (Gorin- chem) en Kornwerderzand (Naarden- Laren). By de GENIE zijn de regimenten pio niers en pontonniers herdoopt in resp. het le reg. genietroepen (pioniers) en het 2e reg genietroepen (pontonniers) met standplaatsen Den Bosch en Dordrecht- Gonnchem. Het regiment uitrustingstroepen en het korps verplegingGtroepen. beide van het dienstvak der INTENDANCE, zijn ver enigd in het regiment intendance-troepen (Amsterdam-Leiden) De vaandels De regimenten infanterie Joh. Willem Friso. Oranje Gelderland en Limburgse Jagers krijgen nieuwe vaandels. Chassé en Menno van Coehoorn die van het 7e en 3e regiment infanterie. Van Heutsz dat van het korps marécbaussée van Atjeh Prins Alexander dat van het 3e reg. hu zaren. Grenadiers en Jagers de beide vaandels van de vroegere aparte regimen ten. De vaandels en standaarden der op geheven vredeseenheden, die niet aan be staande vredeseenheden zijn toegekend, zullen worden bewaard in het legermu seum Generaal Hoefer. General C. H. Muir bracht 639 militairen en burgers thuis Aan de Lloydkade in Rotterdam be gon vanmorgen om 9 uur de ontscheping van de 639 militairen van de Kon. Land macht en het K.N.I.L.. en gezinsleden, die met de General C. H. Muir uit Indo nesië kwamen. Woorden van welkom werden gesproken door ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck namens de Koningin, luit.-generaal M. H. R. Cal- meijer namens de regering en luit.-kol. Lach de Bére namens Prins Bernhard. Grenadiers zorgden voor muziek. Onder de aanwezigen bevond zich gen.-majoor DAT Gennep (l\) va® 29 Juli tot 6 Augustus het duizendjarig bestaan viert en de burgerij aan B. en W. een carillon voor de stadhuistoren zal aanbieden. DAT Nijmegen volgens minister In 't Veld, die deze stad gisteren bezocht, misschien evenals Delft, studentenhuizen zal mogen bouwen. DAT gisteren sportdelegaties van de politie van Parijs en Brussel in Amster dam zijn aangekomen. DAT de veerdienst Vlissingen-Breskens morgen gestremd is voor snelverkeer. DAT minister Joëkes Dinsdag in Am sterdam de jaarvergadering zal. openen van de American Dental Society. DAT de N.V. Friso te Sneek laagste in- sehrijfster was voor de bouw van een zoölogisch laboratorium te Haren (Gr.) met f 629.600, en de hoogste f 790.000 vroeg. DAT het Internat. Hof van Justitie Dinsdag om half elf in het openbaar ver gadert. ter voorlezing van zyn advies in de tweede phase van de zaak van de vredesverdragen met Bulgarije. Hongarije en Roemenië. DAT een Ned. studiegroep „aardappel- verbouw" Maandag in New York arri veert om op uitnodiging van de E.C.A. een Amerikaanse reis te maken. DAT staatssecretaris Fockema Andreae morgen met een Ned. troependetache ment aanwezig zal zyn bij de onthulling van het Amerikaanse monument te Bastogne (België). DAT men palingkoppen met vishaken er in niet op straat moet gooien of ir bereik van hond of kat thuis leggen, daar de koppen ernstige wonden kunnen oorzaken als ze worden opgegeten. DAT minister Mansholt 24 Juli in Am sterdam het vierde intern, bodemkundige congres zal openen. DAT in verschillende landen nog stren ger zal worden opgetreden tegen het zonder gezondheidscertificaat uit Neder land invoeren van bloembollen. DAT de landbouwtentoonstelling ir Dordrecht niet zoals gemeld is Woens dag. maar Zaterdag wordt gehouden en er ook een vakwedsfrijd aan is yerbon- dei. Leiden heeft vandaag een feestmarkt Al vroeg zeer veel publiek Vandaag wordt in Leiden een feest markt gehouden. De woorden van de heer G. Voogd uit Enschede, voorzitter van het hoofdbestuur van de centrale vereniging van marktkooplieden, dat de Leidse markt één van de beste in land is, zouden een zekere overbodig heid doen vermoeden. Deze feestmarkt heeft immers tot doel, de publieke be langstelling op te wekken en te ver meerderen. En onze markt heeft nog over gebrek aan bezoek te klagen. Toch bleek vanmorgen vroeg al. dat het marktfeestje niet overbodig was. want het was veel en veel drukker. Ook kon den de winkels het goed merken. By het stadhuis zei de directeur de markt- en havendienst, de heer L. A. Mennes, dat de markt een grote' plaats in de harten der Leidenaars inneemt. In het distributieproces heeft zy een be langrijke taak te vervullen. Het is regel, dat het marktbeeld van de Zaterdag een opvallende bescheidenheid laat zien. Op deze dag mag hiervan worden afgewe ken. De heren Voogd en L. D. de Koning de laatste als vertegenwoordiger het feestcomité hoopten dat de afzet de verwachtingen zou overtreffen. Aan muziek en vlaggetjes kon het publiek merken, dat de markt van daag een byzondere was. Dit zal ook de volgende week Zaterdag zo zyn- Drie R.I.S.-korvetten naar Ambon Nederland is nog niet soumis genoeg Aneta verneemt, dat drie korvetten van de R.I.S. uit Priok in de richting var Ambon zijn vertrokken. Hedenmorgen heeft dr Hirschfeld eer bespreking gevoerd met Moh. Hatta er de oppercommando's van het Neder landse leger en de T.N.I. over de ont binding van het K.N.I.L. op Ambon. De R.I.S. meent, dat de Nederlandse rege ring nooit officieel mededeling heeft ge daan van de uitstoting der K.N.I.L.-sol- daten op Ambon. Zy wil, dat Nederland deze personen uitdrukkelijk als rebellen bestempelt en dat Nederland zich niet bemoeien zal met het optreden van de R.I.S. tegen deze personen. Daggeldje De regering is thans weer voor de draad moeten komen met enkele kosten van de Ronde-Tafelconferentie- Uit de Tweede Kamer heeft men haar Dg eens uitdrukkelyk naar deze cijfers oeten vragen- Het blijkt dan, dat hier als gasten van ae Nederlandse regeringzijn geweest: 171 afgevaardigden uit Indonesië, voorts acht journalisten, en tenslotte enig voor de delegaties benodigd secretariaatsper- soneel. Laat ons zeggen: samen zo onge ler 185 personen. Het blijkt voorts wat we trouwens al wisten dat de Nederlandse regering al deze personen de overtocht en het logies heeft betaald en ook is een bedrag aan „uitrustingskosten" ter be schikking gesteld. Verder heeft de Ne derlandse regering voor deze afgevaar digden een bedrag van f 26.500 aan re presentatie vergoed: waaruit men mag afleiden, dat de Nederlandse regering de ontvangsten heeft betaald, die deze af gevaardigden hebben aangeboden, ook aande Nederlandse regering. Wie meent, dat hy er nu is, vergist zich. Want de Nederlandse regering heeft aan de afgevaardigden „ter tegemoet koming in de verdere verblijfkosten hier te lande" oök nog een daggeld verstrekt tot een totaal bedrag van f 436.500- Wan neer men na weet, dat de R T.C. 72 dagen heeft geduurd, en wanneer men nu aan neemt, dat alle afgevaardigden de ganse tijd aanvsezig zyn geweest (wat intussen niet het geval was), dan komt men aan een bedrag per dag per man. dat de dertig gulden behoorlyk overschrijf. Gastvrijheid is een voortreffelijke deugd. Men kan haar echter wel wat ver dryven, al is het voor de belasting betaler misschien een troost, te weten, waar althans dit deel'van zijn penningen gebleven is Hoog aantal Wat bij het Nederlandse Hoge Com- missariaat in Indonesië buiten wellicht andere dingen ook „hoog" is. dat is het aldaar werkzame aantal per sonen. Dat aantal bedroeg, aldus heeft de regering thans medegedeeld, in de maand April j-L 260 en „verdere uitgroei van het apparaat" werd noodzakelyk ge oordeeld, zodat het aantal wel reeds zal zyn gestegen. Nu begrijpen wij wel, dat het Hoge Commissariaat in Indonesië moet be schikken over een uitnemende outillage, ook aan personeel. Maar wy kunnen ons toch niet onttrekken aan de gedach te, dat ook hier (om de bekende tekst uit het Spreukenboek te citeren) „des konings heerlijkheid" wordt gezocht in „de menigte der onderdanen". Wij kunnen ons bijvoorbeeld nfet voor stellen, wat die acht personen in Dja karta doen, $ie op het Hoge Commissa riaat de voorlichting verzorgen. Voor de berichtgeving uit Indonesië moeten wy het in deze maand, behalve van enkele persbureaux. blijkbaar alleen of vrijwel alleen hebben van hetgeen-een-gelukkig steeds groeiend aantal particuliere cor respondenten en briefschrijvers ons be richt. Maar van die acht voorlichters op het Hoge Commissariaat hebben we nog niet zo byster veel gemerkt. Met andere afdelingen is het al niet anders. Die van de huishoudelijke dienst bijvoorbeeld telde in April zelfs 22 per sonen, waarby men nog dient te be denken. dat bij dit cijfermateriaal het bedienend Indonesisch personeel buiten beschouwing is. gelaten. Er zijn nog vele andere afdelingen, waarvan de bezetting ons tamelijk overdadig voorkomt- Nogmaals: de bezetting moet goed zijn. Het beste zelfs kan hier nauwelijks goed genoeg zijn. Moeten we nu misschien vrezen, dat de bezetting juist zo omvang rijk is. omdat ze.... niet zo goed is? Zondagsblad Onze lezers ontvangen vandaag het Zondagsblad in verkleinde vorm. De oorzaak hiervan ligt in de uitgebrei de uittreksels, die wij uit het rapport van de Enquête Commissie publiceren Gerechtshof sloeg record Woensdag veroordeelde de politie rechter te Groningen een vrouw wegens winkeldiefstal tot twee weken gevange nisstraf. Vrijdag diende de zaak in hoger beroep voor het Hof te Leeuwarden. Het deed onmiddellyk uitspraak: drie weken. Volgens de procureur-generaal is het nog nooit voorgekomen, dat een zaak in zo korte tyd in hoger beroep is behan deld. Regelmatig deskundig toezicht Meer zekerheid, dat men straks zijn pensioen zal krijgen Werkgevers worden aan publiekrechtelijke normen gebonden Teleurstelling van hen, die pensioengerechtigd wo/den, wil de regering voorkomen. Daarom is thans een wetsontwerp ingediend, waarbij werk gevers, die een pensioen- of spaarvoorziening voor hun personeel tot stand willen brengen, aan publiekrechtelijke normei* worden gebonden. Ook in de toekomst zal een pensioen lager uitvallen dan men verwachtte, b.v. de ondernemer die op zich heeft genomen een deel van de premie te betalen, onmachtig is daarmee voort te gaan. Maar men wil thans voorko men. dat b.v. b\j faillissement onderneming de gelden, die voor het pen- vormden. Het wetsontwerp behelst regels bedrijfspensioenfondsen, ondernemings pensioenfondsen en ondernemingsspaar fondsen. Er zyn thans 15 bedrijfspensioenfond sen en evenveel in oprichting. Dit aantal zal nog toenemen, o.a. door de wet op de verplichte deelneming in een bedrijfs pensioenfonds. Bij de duizenden onder nemingspensioenfondsen hebben honderd duizenden werknemers belang. Het doel van spaarfondsen, die het bijeenbrengen van een geldsom met het oog op de oude dag nastreven, loopt evenwijdig met dal van pensioenfondsen. Er is meer nodig, dan het geven i van rechtspersoonlijkheid aan een fonds. Voor een technisch juiste op zet en solide beleggingen kan een regelmatig deskundig toezjcht niet gemist worden, aldus de memorie van toelichting. WEERBERICHT Enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar be wolkt met enige regen. Ma tige tot krachtige wind tus sen Zuid-Oost en Zuid-West. Iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakte e 10 uur.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1