R.T.C.-gasten kostten ons een slordige duit Hoe de Europese Betalingsunie werken gaat NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 14 JULI 1CS0 Landsbelang voorop „Periode bij Stichting van de Arbeid met goud geboekstaafd" R. A. Jongbloed, oud-secretaris, gaat export bevorderen in Amerika Vandaag is de heer R. A. Jongbloed, tot Voor kort een der drie secretarissen van de Stichting van de Arbeid, naar Ame rika vertrokken om daar voor een aantal ondernemingen stimulerend werk voor de Nederlandse export te verrichten. „Maar'y vertrouwde ons de heer Jong bloed toe, „ik ga eigenlijk met loden 6choenen, al heb ik het aanbod voor deze reis aanvaard als consequentie van mijn eigen woorden. Want om het zo eens uit te drukken, de periode van mijn leven bij de Stichting van de Arbeid is toch wel in goud geboekstaafd. Persoonlijk heb ik er bijzonder prettig werk gehad, al moet ik zeggen, dat er ontzettend veel werk te verrichten viel. Maar dat vele werk is met plezier verzet en die grote drukte was oorzaak, dat er eigenlijk nooit gelegenheid was voor verschil van me ning. Wij hebben nooit behoefte aan een officiële stemming gehad, want wij zoch ten en vonden altijd weer een gezamen lijke oplossing. Ik heb groot respect ge kregen zowel voor de arbeiders- als de werkgeversvertegenwoordigers. Beide partijen plaatsen het landsbelang voorop". De heer Jongbloed legde eens als vice- voerzitter van de demobilisatieraad (hij getuigde van' het praohtige werk, dat Prins Bernhard als voorzitter verricht, ..een actieve, snelbeslissende en econo misch ingestelde voorzitter") de nadruk op export en emigratie en het gevolg daarvan was, dat enkele fabrikanten hem een aanbod deden Betreffende exportbe vordering. De heer Jongbloed, die lid is var CNV en vroeger bij Philips werkte, wordt in de Stichting opgevolgd, zoals wij al meldden, door de heer D. W. Ormel, secretaris van het CNV. Adolphe Poth verlaat het Res. Orkest Naar we vernemen zal de concert meester van het Residentieorkest mi.v 1 September a.s. zijn functie neerleggen en het Residentieorkest verlaten. Jaren lang was Poth aan het orkest verbonden en sinds het heengaan van Sam Swaap was hij le concertmeester- Als opvolge* van Poth worden thans twee namer noemd. n.l. Herman Krebbers en Theo Olof. Walkie-talkies voor kamp krant van padvinders Tijdens het internationale padvinders kamp. dat op 1 Aug. te Ommen aanvang', en waar niet. zoals verwacht werd 12000. doch 7000 padvinders aan deel nemen, alsmede 500 buitenlanders, zal elke dag een kampkrant verschijnen. De repor ters van deze krant zullen gebruik ma ken van ..walkie-talkies" om hun nieuws naar de centrale redactie te seinen Voor de gasten staan o. m. excursies naar de Twentse textielfabrieken op het programma. Op het marktplein van het kamp hebben verscheidene bedrijven stands ingericht om de buitenlandse gas ten een indruk te geven van het Neder landse bedrijfsleven. Het kamphospitaal heeft dertig bed den. Drie doktoren, vijf verpleegsters er. een verpleger zullen de zieke padvindeiJ kunnen verzorgen. De moeilijkheden bij de watervoorziening zijn opgelost, door dat niet minder dan 80 pompen in het ka<n®iterrein zijn geslagen. Op Zaterdag 5 Aug. zal een groot kampvuur worden gehouden, dat ook door publiek, kan worden bijgewoond Hoofdprijzen kerkschip De Hoop De hoofdprijzen van de loterij ten be hoeve vön het hospitaalkerkschip De Hoop zijn gevallen op de nummers: 42.313 (zeiljacht) 2.177 (karpet). 34.578 (waarde bon f500). 46.108 (Solex) en 20.494 (linguaphone-cursus) Bespiekingen plan-Schuman Supra-nationaal orgaan goedgekeurd De besprekingen te Parijs over e4 plan Schuman vlotten goed. De belang rijkste vraagstukken zijn opgehelderd er. men is tot wederzijds begrip geraakt, hétgeen er een garantie voor voriYit. dat men spoedig tot een constructieve oplos sing kan geraken, aldus een door de Franse gedelegeerde Jean Monnet, na mens alle afgevaardigden uitgegeven Thans hebben alle deelnemende lan den aan de conferentie erin toegestemd een gedeelte van hun souvereiniteit óver te idragen aan een supra-nationaal or gaan voor hun steenkolen- en staalpro- ductle. De Nederlandse 'en Belgsche dele gaties hebben aangedrongen op grotere zéggenschap van de regeringen in de voorgestelde organisatie en uit de verkla ring blijkt dat de Duitsers en Franser op dit punt enkele concessies willen Geen volledige vergoeding voor getroffen kippenhouders Het comm. Tweede Kamerlid Borst had minister Mansbolt schriftelijk gevraagd, of er voor de door pseudo-vogelpest ge troffen pluimveehouders een wachtgeld regeling komt. Het is de minister blijkens ajljn antwoord niet erg duiflèlijk, wat de heer Borst daaronder verstaat. Als hij een steunregeling bedoelt, wijst de mi nister er op, dat het hier een bedrijfs risico betreft. Er is daarom geen reden vóór een volledige vergoeding, ook van de bedrijfsschade. De kosteloze beschik baarstelling van entstof is al een belang rijke tegemoetkomingnaast de vergoe ding voor vernietiging van besmette Het hoge commissariaat heeft niet genoeg aan 260 man A AN DE R.T.C. hebben 171 afgevaardigden uit Indonesië deelgenomen en verder zijn op uitnodiging van de Nederlandse regering acht Indo nesische journalisten overgekomen en enig voor de delegatie benodigd secretariaatspersoneel. Zij allen waren de gast van de Nederlandse regering. Dit heeft de regering aan de Tweede Kamer medegedeeld in de thans verschenen memorie van antwoord bij de voorgestelde begrotings wijziging voor overzeese gebiedsdelen voor 1949. Aan al deze gasten blijkt de regering overtocht en logies te hebben verstrekt bovendien een bedrag aan uitrus- tingskosten. Maar nog is het einde niet gekomen, want de gasten kregen verder ter tegemoetkoming in de verdere ver blijfkosten hier te lande een daggeld uitgekeerd en ook werd gezorgd voor „transport ter plaatse". ~®i en ander blijkt te hebben gekost: Aan daggelden 436 500, aan overige verblijfkosten 375.000. aan vervoers kosten 287.800 en aan representatie kosten ƒ26.500Niettemin beweert de regering, dat er steeds nauwlettend naar gestreefd is, de uitgaven zoveel moge lijk te beperken. Volgens de regering kwamen de uit gaven voor de R.T.C. ten laste van Nederland, aangezien deze conferentie op voorstel van Nederland werd bijeen geroepen. Overlegging van de oorspron kelijke raming van uitgaven zou vol gens de regering weinig zin hebben Bij het Nederlandse Hoge Commis sariaat in Indonesië waren in April j.l. het bedienend Indonesisch personeel buiten beschouwing gelaten 260 mar werkzaam. Verdere uitgroei van het ap paraat wordt niettemin nodig geacht, ïr verband waarmede de regering voor de resterende maanden van 1950 een be drag van 200.000 vraagt. Dit geschiedt in een thans bij de Tweede Kamer hangig gemaakt voorstel tot verhoging van de begroting voor Unie-aangelegen heden met 317.048. Schulden en vorderingen gaan in één pot De Europese Betalinpunie is een on derdeel van de Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking en heeft ten doel schulden en vorderingen der deelnemende landen in één pot te doen. waardoor men deze toebeurs kan verrekenen. Tot nog toe moesten twee landen maar zien hoe zij hun onderlinge handel en betalingen regelden. Dit kwam dan dik wijls daarop neer, dat het ene land ge dwongen was bij het andere land te ko pen, omdat het anders zijn goederen niet kwijt kon en zijn vorderingen niet geïnd kreeg. Nu zal men daar kunnen kopen waar dit het goedkoopste is. De Unie krijgt van de E.C.A. een werk. kapitaal van 400 millioen dollars en werkt als vqlgt: Landen, die in West- Europa minder kopen dan zij verkopen en dus bij de Unie in het krijt staan, zul len een crediet ontvangen. De middelen om dit crediet te verlenen, krijgt de Unie weer van de landen, die meer verkopen dan zij zelf kopen. Deze laatste landen ontvangen Marshall-dollars op voor waarde, dat zij de tegenwaarde in eigen geld aan de Unie schenken. De kleine overschotten werkt men op de volgende wijze weg: Zij mogen nooit groter zijn dan 15 procent van de totale omzet van een land. de som van in- en Uitvoer. Gesteld dat deze voor een land 1000 millioen bedraagt, dan is dit quotum dus 150 min. Heeft het land nu een overschot van 30 millioen, dan moet het crediet geven. Wordt het overschot 60 min., dan krijgt het 15 millioen aan goud en moet 45 min. crediet verlenen. Bij een surplus van 70 min. ontvangt het 20 min. goud en verleent 50 min. crediet. Dit stelsel werkt cumulatief. Heeft het land b.v. in het eerste jaar 60 min. over schot. en in het tweede 30 min. tekort, dan wordt zijn netto-overschot op 30 mil lioen berekend. Het moet dan 15 min. goud teruggeven en mag 15 min. minder credit verlenen. Heeft het land in het eerste jaar een tekort van 30 min., dan krijgt het 30 min. Crediet Wordt het tekort 60 min., dan moet het 6 min. goud betalen, wordt het 90 min. dan 18 min.; bij 120 min. betaalt het 36 min., bij 150 min. 60 min. Wordt het overschot meer dan 112% min., dan zal men zijn positie in ogenschouw nemen Stijgt het tot 150 min. dar. moei de handelspolitiek in onderling over'eg. gewijzigd worden. Wordt het te*rr ie hoog. dan gaat men op dezelfde rose e: le werk. De L'oie zal dollarhulp kunnen geven aan een land dat onverwachte moeilijk heden heeft. Om de Unie mogelijk te maken, moeten de landen met alle andere leden der Unie op gelijke voet handel drijven. Oude schulden moeten onderling wor den geregeld. In geval van tweespalt kan de Unie een oplossing bewerken. Alle verrekeningen geschieden in een rekeneenheid van 1/35 ounce goud. Schulden en vorderingen der Unie dra gen 2 pet rente, tenzij zij voor een lan gere termijn zijn dan een jaar. Uit dit stuk blijkt verder, dat voor representatiekosten is gerekend op een maandelijkse toelage aan de Hoge Com- in 10.000 (Indon. Crt). ter- algemene representatiekosten 15.000 is uitgetrokken. Nog meer mensen Bij de Tweede Kamer is ingediend een nota van wijziging van de begroting 1950 van Uniezaken en Overzeese Rijks delen In de toelichting wordt gezegd, dgt de afdeling sociale en ambtenaren zaken van het ministerie moet worden uitgebreid met een referendaris, 1 com mies A, 1 commies, 4 adjunct-commie zen, twee schrijvers e.a.. Voorts worden de kosten voor de bijdragen in de pen sioenen van gewezen Indonesich over heidspersoneel, welke Nederland vol gens afspraak voor zijn rekening moet nemen, geraamd op rond twaalf millioen per jaar, zodat voor 1950 op 9/12 dit bedrag moet worden gerekend, negen millioen., De kosten van de z.g. A.O.O.R. (Indo nesische algemene oorlogsongevallen r 1950 op 4.312.500 Burgers hebben weinig last van mil. oefeningen Binnenkort nieuws voor vacantiegangers Op vragen van het Eerste Kamerlid F. Schoonenberg (C.PJï.) betreffende het houden van militaire oefeningen in be bouwde kommen en op kampterreinen heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat op 1 Juni in Maartensdijk van oefenmunitie gebruik is gemaakt. De mi nister ontkent, dat deze oefening een grote ontsteltenis teweeg heeft gebracht. Wel is de minister van mening, dat over last aan de burgerbevolking zoveel mo gelijk dient te worden vermeden, doch de oefeningen mogen hiervan ook niet weer te veel schade ondervinden. Geble ken is, dat de burgers dit zeer wel be grijpen. De minister beijvert zich de oefenterreinen zoveel mogelijk voor recreatie ter beschikking te stellen. Maatregelen daarvoor zijn in een ver gevorderd stadium van uitvoering. De minister schrijft dit naar aanleiding van de vraag een verbod uit te vaardigen voor oefeningen in alle plaatsen, waar mensen wonen. In dat geval zouden de militairen uitsluitend gebruik moeten maken van de militaire terreinen. Russen blokkeren Oostenrijks vredesverdrag Brits In i e nota aan Oostenrijk rd op de Oostenrijkse nota j.L, waarin aan alle vier be- van 7 Maai zettingsautoriteiten om een aanzienlijke inkrimping van de bezettingstroepen en bespoediging van de onderhandelingen over een vredesverdrag werd gevraagd, heeft Engeland Oostenrijk vandaag in toegestemd, dat het de last van de bezetting wil blijven verminderen, de houding van de Sowjet-Unie de uitvoering van haar plannen belem- •t Zolang n.l. de Russen de sluiting een .vredesverdrag vertragen, kan Engeland Oostenrijk niet geheel en al behandelen, alsof het een vrije en onaf hankelijke staat is. K.N.A.C. vraagt: terug naar oude opvattingen De KNAC heeft in een adres aan de ministerraad verzocht de wegenbouw, -verbetering en -financiering voortaan doen geschieden volgens „de logische opzet en de gezonde en doel- ge beginselen, welke meer dan 20 jaar geleden met vrijwel algemene in stemming werden ingevoerd" (Wegen belastingwet 1927). Die beginselen zijn in de loop der jaren herhaaldelijk aange tast en ondergraven, aldus het adres. Unesco onderzoekt Nederlandse schoolboeken Minister Rutten heeft de hulp van hoofden, directeuren en rectoren van de scholen ingeroepen voor een onderzoek van in ons land in gebruik zijnde leer boeken, ten behoeve van de Unesco, de organisatie voor opvoeding, wetenschap pen en cultuur van de Ver. Naties Sir Slim sprak met Egyptische autoriteiten Over defensie van het Midden-Oosten? De chef Van de Britse imperiale gene rale staf. sir William Slim^heeft gisteren te Alexandrië een geheime bespreking oerd met de Egyptische minister van Buit. Zaken, Salah Eddin Bey. de minister van Defensie. Nosrat Bey en de minister voor plattelandszaken. Ibrahim Farag. Naar uit betrouwbare bron wordt ver nomen. hadden de besprekingen tot onderwerp de Britse defensieplannen van het Midden-Oosten. Franse diplomaat uit Polen uitgewezen Het Poolse ministerie van Buit. Zaken heeft meegedeeld, dat de Franse vice- consul Antoine Boitte gisteren uit Polen is uitgewezen. Hij werd in November van het voriee iaar gearresteerd onder be schuldiging van „spionnage", maar deze arrestatie was een vergeldingsmaatregel wegens de gevangenneming van de Pool se vice-consul in Lille, Sczerbinsky. Deze laatste is de vorige week naar Polen te ruggekeerd. Churchill naar Denemarken Winston Churchill en zijn vrouw zullen van 12 tot 16 September een bezoek bren gen aan de Koninklijke Familie van Dene marken. Russen ontdekken vierde sabotagecomplot De Russen In Oost-Dultsland hebben bekend gemaakt, dat binnenkort 'n proces tegen een nieuwe „economische sabota- gebende" zal worden gevoerd, waartoe verscheidene vooraanstaande leden van de partij behoren. Dit is het vierde grote sabotagecomplot, dat in de laatste we ken is ontdekt. De sabotage zou plaats gevonden hebben in de genationaliseerde fabrieken van optische instrumenten te Rathenau. ongeveer 80 kilometer ten W van BerlijnVn de staat Brandenburg. Tot de beschuldigden behoren o.a de burge meester van Rathenau. de plaatselijk lei der van de communistische partij en de de leider van de communistische fractie van de gemeenteraad van Rathenau. MORGEN ONTSCHEPING GENERAL MUIR Van het troepenschip General C- H- Muir. dat vannacht in de haven van Rotterdam wordt verwacht, zullen de opvarenden morgenochtènd om 9 worden gedebarkeerd. Verminderde werkloosheid in België Blijkens de statistieken der werkloos heidsverzekering werden er in België ir de Week van 2 tot 8 Juli j.l. per dag ge middeld 156895 geheel werklozen er 43.417 gedeeltelijk en toevallig werklozen gecontroleerd, of resp. 109 en 10,680 der dan in de voorafgaande week. Van het eri van School en Kerk Beroepingswerk Geref. Kerken. Berepen: te Paeseos cand. K. Welbedacht te Ede. Aangenomen: naar Oppenhuizen cand. P B. Suurmond te Oosterbeek, die be dankte voor Erica, 's-Gravenmoer, Me- demblik en Vollenhove-stad. Chr. Geref. Kerken. Tweetal: te Lutje- gast L. Floor jr, cand. te Amsterdam- Noord en W. van t Spijker, cand. t« Zwolle. Beroepen: te Doesburg cand. C. Ver- hage te Middelburg. Geref. Gemeenten. Beroepen: te H. Ido Ambacht Chr. van Dam te Werkendam. Wereldraad keurt Amerik. strijd op Korea goed „Geen onverantwoord fatalisme" Het centrale comité van de Wereld raad van Kerken heeft in een verklaring. Toronto is aangenomen, de tussen komst van de Verenigde Naties in Korea gehuldigd, „omdat een gewapende aanval als instrument van nationale politiek werkeerd is". Het eventueel gebruik van Itoom- en bacteriologische wapens werd veroordeeld. ,De toestand In Korea behoeft niet het begin te zijn van een algemene oorlog Wij moeten een wereldconflict niet on- ermijdelijk achten. Elke neiging tot on verantwoord fatalisme moet worden tegengegaan", aldus de verklaring Twee afgevaardigden gaven hun stem niet, uit gewetensbezwaren Drie geeste lijken uit communistische landen beho- tot het 90 leden tellende centrale comité, doch- zij wonen de bijeenkomst Toronto niet bij. Belgische Verenigde Kamers Leopoldisten laten spraakwaterval der anti's kalm langs zich heen vloeien "PVE VERGADERING der Belgische Verenigde Kamers biedt reeds enige -L' dagen een zelfde beeld: de anti-Leopoldisten steken de vurigste Het neergeschoten smokkelvliegtuig redevoerjngen af tegen de terugkeer van Koning Leopold, terwijl de Op 29 Juli 1947 verongelukte tijdens de eerste politie-actie bij Djokja een Dakota uit India, welk vliegtuig o.a. „Rode-Kruis-artikelen" voor de Indone sische republiek vervoerde. Tot de in zittenden, die allen omkwamen, behoor de een Brits-Indiér, drie Australiërs en vijf republikeinen. Naar aanleiding van dit ongeluk werden protestnota's ont vangen, respectievelijk van India, Enge land en Australië, waarin werd gesteld, dat het vliegtuig door een Nederlandse machine was neergeschoten en waarin een uitkering voor de nagelaten betrek kingen van de omgekomenen en schade vergoeding voor het verongelukte vlieg tuig werd gevraagd. Een en ander heeft geleid, mede door aanvaarding van een aanbod van de Britse regering, tot een minnelijke schikking op basis van ver goeding door Nederland van het ver loren gegane toestel door teruggave van een gelijkwaardig vliegtuig, vergoeding voor de verloren gegane goederen en een schadevergoeding aan de nabestaan den van de slachtoffers naar analogie van de regeling overeenkomstig het verdrag van Warschau, tw. maximaal 125.000 goudfranken voor elk slacht offer. de financiële consequenties van deze aangelegenheid bedragen 300.000 voor Nederland. Voorgesteld wordt genoemd bedrag een nieuw artikel op te nemen. (De Nederlands Indonesische Unie be gint zich zo langzamerhand te ontpoppen als een betalingsunie. een unie n.l waar voor men steers meer betalen moet.) regeringsgetrouwe vleugel der vergadering deze stroom van linkse wel sprekendheid met een zekere lankmoedigheid langs zich heen laat gaan. Ook gisteren hebben de anti-Leopoldis- tische sprekers de reeds vaak gehoorde herhaald. Ditmaal voerden er ■oord en nog twintig anderen op de lijst Niettemin hoopt de voorzitter, de heer Van Cauwelaert, het debat voor Dinsdag a.s. te kunnen slui- zodat aan het einde van die dag veg voor de terugkeer van de koning kunnen zijn geopend, et voornaamste kenmerk van de libe- en socialistische betogen, die gister middag werden gehouden, was een waar schuwing aan het adres der regering en de C.V.P. voor de gevolgen, welke een oplossing van de koningskwestie, zoals de regering haar wil, voor de eenheid het land zou hebben. In verband hiermee werd gewezen op de voor het ■inde dezer week te Luik en in Hene rouwen aangekondigde stakingen, die be doeld zijn als een voorproef van de mani festatie, waarmee de terugkeer gepaard zal gaan. De socialistische sprekers Ver- meylen en Van Remoortel brachten op nieuw de kwestie van de echtgenote de Koning ii\ het geding. Voorts tra ten zij weer politieke munt te slaan uit de aanhouding van de broer van de prin ses, Walter Baels, over wiens proces el ders in ons blad valt te lezen. De vele, meest uiteenlopende argumenten der tegenstanders van de koning, leverden echter ook gisteren geen nieuwe gezichts punten op en de stemming in de verga dering was dan ook eerder verveeld dan opgewonden. De cel hameren, doch het was meestal en einde te maken aan de onderlinge gesprekken der rechtsen, die generlei be de ellenlange betogen Moeten kippenhandelaren bermen gaan ma&en? De kleine pluimveehandelaren in Bar- neveld zijn danig ontevreden. In de enige handel die er nog is (van jonge hanen de centrale slachtplaats) hebben zij geen aandeel. De handelaren die steun krijgen, nu opgeroepen, bermen te gaan en; anders verliezen ze de uitkering De handelaren willen best aan de slag, dan moet het werk in hun genre zijn. vinden ze. Het is hunzelf echter niet duidelijk, hoe dat dan zou moeten ge beuren. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk op de bus moet zijn. staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: „Cottica" (17 Juli). Neiuw-Guinea (rechtstreeks): „Japara" (24 Juli). Ned. Antillen: „Oranjestad" (18 Juli). Suriname: ,3onaire" (24 Juli). „Ja, ja, ik herinner mij nu het ge val. Vreeiyid, dat ik je niet herkend heb. Maar hoe wist je dat dit boekje "an mij was?" „Ik wist het ook niet, voordat ik hier door dat v-eselijk ongeluk kwam en mevrouw Murray uw naam hoorde noemen. En ook herinnerde ik mij toen uw gelaat en uw stem." Wederom zwegen beiden, en Edna, menende haar taak volbracht te heb ben, Wilde heengaan. „Blijf nog even! Waarom heb je 't mij niet gegeven, toen je hier was?" Zij gaf hem geen antwoord en ter wijl hij zijn hand op haar schouder legde, als om haar tegen te houden, zeide hij vriendelijker dan zij hem ooit tot iemand had horen spreken: „Was het omdat je van het boekje was gaan houden en er niet graag af stand van deed, of was de reden, dat je niet wilde spreken tot een man je zo haatte? Wees waar." Nog bleef zij zwijgen en haar hoofd met zijn hand opheffend, ging nij voort op dezelfde zachte toon, waar van zy maar nauwelijks kon geloven, dat die van hem uitging: „Ik wacht op je antwoord en verlang dat te heb ben". Haar grote, zachte ogen waren vol van kostelijke herinneringen en zij sloeg ze vastberaden naar hem op om de zyne te ontmoeten en antwoordde: „Mijn grootvader was een edel en goed man en hij was alles wat ik in deze wereld had." onbeschaamd tegen hem op trad, niet vergeven?" „Mag ik nu gaan, mijnheer Murray? Ik heb u het boek gegeven en dus de taak, die ik mij voorgenomen had, volbracht". „Wat zoveel wil zeggen, dat je bang voor mij bent en je graag uit mijn nabijheid weg wilt gaan, is 't niet?" Zij sprak het niet tegen, maar een pijnlijke blos kleurde haar wangen. „Edna Earl, je bent tenminste eer lijk en deugdzaam en dat wordt tegen woordig niet zoveel aangetroffen Ik dank je wel voor het bewaren van Dante en dat ik het nu weer van je terug heb mogen krijgen. Heb je er iets van gelezen?" ,,Ja, mijnheer, ik heb het geheel ge lezen! Goeden nacht, mynheer." „Wacht nog een ogenblik. Wanneer is Aaron Hunt overleden?" „Twee maanden nadat u hem ge zien hebt." „En heb je geen familiebetrekkin gen. geen neefs. ooms of tante*'" „Niet naar ik weet. Maar nu moet ik gaan, mijnheer." „Goede nacht, kind. Als Je soms nog eens lust hebt om in het uark te gaan liggen op het gras, vergewis ie dan eerst dat mijn wolfshond Ali aan de ketting ligt, of ie zult er spijt van hebben, dat ik hem vanmiddag niet heb doodgeslagen, zoals ik nog steeds van plan ben." Zij sloot de deur. liep vlug de ro tonde door en na haar eigen kamer bereikt te hebben, voelde zij zieh onuitsprekelijk opgelucht, dat deze vuurproef, waaraan zij zich had te on derwerpen nu voorbij was en er in de toekomst geen verdere reder, zou bestaan om de man aan te spreken, wiens stem haar reeds huiveren deed en wiens aanraking een trilling van Toen de echo van haar verdwijnende voetstap verklonk. Wierp Norman Arthur zijn sigaar uit 't raam en wandelde od en néér in de mooie, ele gante kamer, waarvan de fantastische kostbaarheden, voortbrengselen van exotische cultuur beter pasten in 't zomerhuis van een Oosterse vorst, dan in een landhuis van het repu blikeins Amerika. Hoewel de kamer vol was van kost bare kleinodiën, zo lag over 't geheel toch iets koud en kils.. Geen kinder voetje had ooit getrippeld over die glimmende tegelvloer, geen vrolijk, schaterend lachen had hier ooit weer klonken door die hoge ruimten: alles duidde op het verleden, een klassiek historierijk verleden, maar dood als de mummies van Kamac. Geen ge lukkige herinneringen van jeugdjaren hingen hier; geen glanzende dauw droppen van een zonnige levensoch tend, wanneer nog de hoep de glimlach op 't gelaat tovert; geen waardevolle souvenirs,die spraken van de lente van een hart. dat, door zijn gezwerl over de aardbodem, zichzelf gevoed had met stof en as en daardoor ver bitterd en dof was geworden; dat zo-gvuldig had vergaard de droeve symbolen van ondergang, verwoesting en dood en dat zijn beste type vond in de Taj Mahal, een kleine graf tombe. een prachtige nabootsing van het origineel te Agra, die zo spottend glinsterde ,in het gaslicht. Een vreemdeling, die Norman Ar thur voor de eerste maal zag. zoals hij daar nu op en neer liep. zou moei lijk hebben kunnen denken, dat slechts vier-en-dertig jaren deze diepe, zware rimpels hadden geploegd in zijn ee- taand. maar toch nog schoon gelaat Een cynisch spotter, zonder enige Protestantenbond 75 jaar Morgen bes'.sa; de Nederlandse Pro testantenbond 75 jaar. Deze organisat» kwam voort uit de vereniging Gewe tensvrijheid en is voornamelijk het werk geweest van Nolst Trenité en prof. Op- zoomer. Aanvankelijk hielden de leiders der moderne richtinz zich afzijdig, maar later traden verschillende Amsterdamse en Leidse hoogleraren toe. De bond is een organisatie van hen die anli-confes- sioneel zijn en vrijheid voorstaan op het terrein van het godsdienstig leven. 23 Juli riedag Leger des Heils Zondag 23 Juli is vastgesteld als ge bedsdag voor het Leger des Heils in de gehele wereld. Ds J. van Oostrum, die als res.- legerpredikant uit Indonesië repatrieerde, is ingedeeld in het centraal militair hospitaal Ook in Al te Utrecht Hij kan voorlopig geen beroep in overweging nemen, maar is wel bereid de Geref. kerken Zondags te dienen. Zijn huis adres is Joh. Winnubstlaan 5. Utreent. Ds P de Smit van Zeist Is voor het cursusjaar 1950—1951 benoemd tot presl- Ker de thee school c Chr. Ger Ds P. v. d. Schaaf, res.-legerpredi- katn, is bereid van Augustus af de Geref. kerken te dienen en een eventueel be roep in overweging te nemen Adres: Quickmornlaan 57 VUL Epe (Gld) zrggraaff. Bussur JOHN MOIRS SMAKEN; AMANDELTJES BITTERKOEKJES FRUITPUDDING CRÈME DE CACAO BUTTERSCOTCH VANILIEKOEKJES Sm it&eAtyf{e ifeMASSmg Tea. tneta£/U^: hoop, zo was zijn leven gestrand, roe keloos voortschrijdend naar het graf, trappend op de gevoelens van allen, met wie hij in aanraking kwam en in twist met een wereld, waarin ziin schitterend intellect hem tot elke ge wenste hoogte zou opgevoerd hebben, en dat, verstandig geleid, hem tot een weldoener en een sieraad van de maat schappij gemaakt zou hebben, die hij nu verachtte en bespotte. Gelijk bii alle sterke, maar verwor den naturen, verhoogde de kracht en werkzaamheid van zijn geweten nog zijn ellende en dreef hem verder en verder van de paden van deugd en eerzaamheid, terwijl de wetenschap, dat hii oorspronkelijk bekwaam was tot hoger en zuiverder doeleinden en edeler arbeid, dan nu zijn verdorven gedachten in beslag namen, zijn ver bittering nog verscherpte. Gedurende nu al bijna vijftien lange jaren was er niets over die fijn-besneden lippen gekomen dan scheldwoorden, vloeken bespottingen en het glimlachen hadden ze geheel verleerd. Het was alleen als de spottende demon van de alcohol uit zijn verduisterde grijze ogen flikkerde, dat zijn luide sarcastische lach als een dolk het hart doorboorde van haar. die hem liefhad, z'n hoog hartige maar diep terneergeslagen moeder. Deze avond, voor de eerste maal sedert hii zich wanhopig had ondergedompeld in een poel van god deloosheid, begon zijn geweten, dat hij meende voorgoed te hebben dicht geschroefd, zich heel zwakjes te doen horen, hem opschrikkend met 'n doffe jammerklacht en van al die met voe ten getreden jaren kwam weeklagend de herinnering op. die zelfs zyn ijze ren wil niet tot stilzwegen vermocht te brengen. (Word; vervolgd) Het lied der aetherqolven Boekbespreking Koor en orkest VPRO Vandaag Avondwijding VARA Nieuws Orkest HILVERSUM I (402 i VARA Nieuws Gramofoonmuzlek lofoonmuzlek 10 45 Avondoverdenking HILVERSUM U (298 l 7.00 KRO Nieuws 715 GymnasUek 7.30 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed 8 oo Nie 8 15 Gra i arbeiders joao Gramofoonmuziek Voor de Jeugd ïztek 3 05 Kroniek v. Lettere 325 3.40 Promenade-orkest 5 00 Voor de Jeugd 6.50 RADIO-CENTRALES. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.00 Nieuws 8.05 Concert 9 00 Nieuws 9.10 Verz. program 10.00 Orgel. 10.30 Ork. Collina 11.00 .Music Makers". 11.30 Rushden Temp. Ork 12.00 Gevar muz. 12.30 Weer 12.32 Sextet Logist 1.00 Nieuws 1.25 Gram 2.00 Verzoekprogram 2 30 Zang. 3.30 „The five Melod." 4.00 Kon. Gem Koor. 7 00 Nieuw) 730 Zang 8.00 Orkest 8.00 Nieuws. 8.10 Concert 9 00 Nieuws. 10.00 Vogelgez. v. d. I 10.15 Muz. tijdens wei 10.50 Musique. 11-00 Operettemux. 11.20 Filmmuziek. 11.30 Casinoconcert. 1.00 Nieuws. 1.10 Variety Bandbox. 1.50 Cricket. 1.55 Orkestmuziek 2.30 Macpherson 3.00 Causerie 3.30 Orkest 5 00 Jazzmuziek. 6.00 Voor de soldatec 7.00 Lichte muziek. 7.30 Orgel. 8 00 Opera. Engeland BBC Home Service 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Gev muziek 12 53 Weerberichten. 1.00 Nieuws. 1.10 Gevar programma. 1.50 Sportuitslagen. 155 Or kestmuziek. 2 30 Verzoekprogram. 3 00 Hoorspel. 3.30 BBC Northern Orchestra 4.15 Hoorspel 5 00 Voor de kinderen. 555 Weerber. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport 6 25 zang. 7.00 Hoorspel 7.30 Sport, mentsoverzicht. 8 00 BBC Va- 7.45 Pari riété ork» Hoorspel 10 45 Avondgebeden. 11.00 N*i Engeland BBC Llgbt Progr. 151»? its 141 12.00 Parlementaoveriirht 12.15 Sox'e en piano. 12.46 Reportage 1 35 3BC Nor thern Ireland Light Orchestra 3 00 G»» programma 3.30 Reportage 15 Lienw muziek. 3.45 Reportage 4.15 BBC West o' England Light Orchestra 5 00 Jaiiri>;s'fHr 5 30 Reportage 6.35 Trio 7.00 Nieuws 7 2» Sport 7 30 Orgel en soliste Opera Orkest 9 00 Militair orkest. Verzoekprogramms 9 45 Boekbespre 10.00 Nieuws. 10.15 Lichte muziek. 12 00 Gram. 12.30 Sextet en solist 100 Nieuws en weerberichten. 1.15 Gram. 2 00 Causerie. 2.10 Russische muziek. 3.00 Ra diodocumentaire. 350 Licht ensemble 4.00 Koorconcert. 4.15 Kamermuziek. 430 Koorconcert (verv.). 450 Kamermuziek. 5.00 Nieuws. 510 HarmorUcarecltaL 555 Economisch overzicht. 6.00 Jazzmuziek met commentaar. 7.00 Nieuws. 7.30 Zang 7.50 Radlofeuilleton. 8.00 Orkestcor.eert 8.30 Verzuekprogramma. 9.00 Actualitei ten 9.15 Orkestmuziek. 9 50 Gram. 10 00 Nieuws 10.15 Verzoekprogramma 1100 Nieuws 11.05 Jazzmuzlk 1.30—12.00 Trio BRUSSEL 4« m. 12 05 Grarr. 12 20 Omroeporkest 1.00 Nieuws. MO Omroopo niest. JO Verzoek- peor>an<r-k ar Loj 3 jo Versoelrprogr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 5