Leiden heeft zijn aandeel in Hollands bedrijvigheid ter zee Dertig Leidse arbeiders bouwen glimmende dieselmotoren Tweekamp-systeem vervangen door tournooi OUDS Kinawijn Steun aan K.L.M., doch niet aan Garoeda Ambon wendt zich weer tot Nederland Rapport-Nieuw Guinea tegen 1 Augustus te verwachten ZAL HET ONWEER AFDRIJVEN? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 14 JULI 1950 Waarom hebben barkassen geen boegbeeld? (Van e verslaggevers) den, zij ware geen Hollandse stad, als zij niet ergens in haar be drijvigheid de schakel met de zee had gevonden. En zo staat er in Leiden- Noord om precies te zijn: in de Kooi een fabriek, die zonder grootse allure een belangrijke bijdrage levert voor de vaderlandse scheepsbouw. Het is de N.V. Machinefabriek „Drakenburgh", die scheepsmotoren bouwt voor sleepboten, tankboten, vrachtschepen, barkassen, werkboten. lichters enz. Een bijzonder soort motoren bovendien, want de Rennes-dieselmotor een vinding van de huidige directeur, de heer S. Lantinga maakt er aanspraak op, een gelukkige combinatie te zijn tussen het 2 en 4 tact-sy- steem en daarmee de strijd tussen beide systemen doeltreffend te hebben beïnvloed. Een belangrijk deel van de productie van de fabriek vindt zijn weg naar het zwarte werelddeel. De motoren toch worden in hoofdzaak geplaatst in open sleepboten van het zgn. „barbastype", die dienst doen in de havens van La gos, Douala, Freetown en de Niger. Ook voeren de grote schepen van de Rotter damse Lloyd de Stoomvaartmaatschap pij „Nederland" en de HollandWest- Afrikalijn aan boord werkboten met Rennes-motoren mee, die in de havens welke men binnen loopt, worden ge streken voor het aanslepen van lichters en vlotten en voor boodsohappendien- ,Xos! Vooruit!" Practiseh elke week varen de van een Groningse werf afkomstige bootjes, voor zien van een glimmende, goed gesmeer de. door ruim dertig Leidse arbeiders gebouwde motor, het kleine haventje van de fabriek uit, eerst voor een proefvaart op de Kaag en dan voor de grote tocht naar Amsterdam, waar zij op de werf van de scheepvaartmaatschappij of met een aan boord van het moederschip be landen. Meestal vaart de directeur van „Dra kenburgh" zelf mee, om ..zijn" motor voor het laatst op kuren te toetsen. En bijna altijd wordt het scheepje afgehaald door de heer A. Jansen, die als machi nist gevaren heeft, maar al jaren „aan wal zit" bij de Holland—West-Afrika- lyn. Een typische Amsterdammer, deze heer Jansen, gebruind en mager, en met lich te spot-ogen, die elke snaakse zet met 'n kleine tinteling onderstrepen. Zodat je achter al dat getwinkel haast niets merkt van de zeemans-ernst, die er toch i s. wanneer hij de barkas, kundig draaiend uit het smalle haventje laveert. „Los! Vooruit!" Als admiraal De Ruyter zélf staat de heer Lantinga achter in de schuit en be veelt zijn jongmaatje, een eerste-jaars- .student uit Delft, die praktijk doet in de fabriek. Met een onverschillige zwaai klettert het kabeltouw op het achterdek en springt de in overall gestoken Delf te- pa ar in het steigerende bootje. Maar pas als de Kager-meren voor ons liggen, grijsblauw en wijd onder een buiige zomerhemel, wordt alle kracht in gezet: 8 mijl (15 km) per uur. En je (Advertentie) BoleslavskiBronstein op 31 Juli De schaakmatch Baleslavski-Bronsteln, waarvan de winnaar om de wereldtitel tegen Botwinnik mag uitkomen, zal 31 Juli a s. beginnen. Er worden twaalf par tijen gespeeld. Ingeval de tegenstanders een gelijk aantal punten behalen, zullen ze nog twee partijen spelen. Wanneer dan nog geen beslissing verkregen is. zullen ze doorspelen tot er een partij ge- Titel „internationaal meester" voor 3 Ned. schakers Het congres van de Intern, schaakfede- ralet heeft zich gisteren langdurig bezig gèhouden met de toekenning van de titel van „internationaal meester". Aan ongeveer 40 spelers, van wie de helft Russen, is dit praedicaat verleend Bij hen zijn drie Nederlanders, t w. Van Scheltinga, N. Cortlever en L. Prins. Op vragen van het Tweede Kamer lid v. d. Wetering (C.H.) heeft minister Götzen geantwoord, dat binnenkort de voorzitters en leden der afvloeiingscom missies benoemd worden. PUZZLE- PROMINENTEN 't Weerhield geen dame en geeh heer Te doen zijn puzzle-plicht. De prijzen gaan deze week naar: 1. W. Los, Teylingerlaan 35, Sas- senheim; 2. mej. M, v. d Oever Ju- lianastraat 65, Lisse; 3. J. Lasschuit, Evertsenstraat 44. Leiden Vergeet opnieuw uw zorgen En sleept de prijzen in de wacht Slaapt allen nog slechts éne nacht; Verwacht de krant van morgen! denkt je in, hoe dat zijn zal als de lome. brede Nigerstroom deze spring in 't veld over zijn oppervlak zal zien razen, boee- spattend en een majestueuze voor ach terlatend van schuimend kielzog. De monteur Weima is al spoedig goede vrienden met Jaap Klein, die met de heer Jansen is meegekoipen. Jaap is evenals „ziin chef' al vele jaren aan de wal „Wel twintig!" zegt hij maar z'n hart trekt naar de grote plas. waarop hij zes jaren heen en weer gekruist heeft. Als de barkas een haven binnenlooDt en ankert bij tante Kee en haar dochter Ma rieke voor een kommetje hete koffie, is Jaap er al zó zeer „in", dat hij de tijd liever telt op scheepsmanier: met glazen! Intussen tracht de heer Lantinga de •erslaggever iets wijzer te maken op het terrein van cylinders, pompen, pompklep- pen, zuigers en drijfstangen. „Heel eenvoudig: een ooen krukkamer. superspoeling. circulatiesmering met alarmfluit, rookloze uitlaat, laag toeren- ii:..." Maar Jaap Klein ziet er uit, of hij een verhaal op zijn tong heeft! ,Ja, als ik niet getrouwd was. dan zat nou nog op zee! Al is het niet te ver gelijken natuurlijk: zo'n tochtie doet ie weer verlangen naar wind. wijdte en zil- tisheid. Of ik wel eens schipbreuk heb geleden? Zou ik denken!" En dan komt verhaal van een tiendaags ver blijf od de rotsen van het Caraïbische: het schip in drieën, de rotsen piek-nd door de dubbele bodem, en niets anders te drinken dan Deens bier! Allemaal ge- >d! Met net zo'n barkas als dez.e. die '«eleverd moest worden in Zuid-Ame- Als we van tante K-e's steiger afva ren. staat Jaap knippend tegen de zon naast de stuurman. De Delftse student meldt een motorisch stor'nkie aan direc teur Lantinga. De heer Klein neemt een gedeelte van het commando over en ver telt de vp™la«sovp- vor, de oude he°- D W van Rennes. die 50 iaar geleden de horizontale n«trol°ummotr>r bouwde, en van f-Ariek. d>'e 'n 1P*>7 van Utrecht naar Leiden werd vemlaatst. M die tijd al ken ik de heer Lantin ga!" „En motoren' h*? Voort-'» '»ar gaan ze mee en m:«s<*hien nog langer!" Als we tonslot'o pan de D° Ri"-'orVad« :n Amriord-am lar-*®n on nir« dorstige kelen laven in café „West-Indië". is er nog m«r ééi ding dat ni aan zo'n boot- ie mankeert- waarom h®bHon horkacaen voor de tronen geen bcebeeld? Onze eet het niet. M=ar hïi elt vél A Om de Nederlandse schaaktitel (Van onze schaakredacteur) Maandag a.s. begint te Amsterdam in een der zalen van Krasnapolsky de wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap schaken. Deze wedstrijd on derscheidt zich van de voorgaande, doordat ditmaal rechtstreeks om de titel wordt gespeeld. Gedurende een reeks van jaren kenden wij alleen maar een candidatenwedstrijd, waarvan de winnaar het rScht had met de kam pioen in een tweekamp om de titel te strijden. Nu staat het wel vast, dat een twee-' kamp de zuiverste krachtmeting tussen twee spelers is, maar als dit geldt voor het titelgevecht, zal het billijkheidshalve ook moeten gelden voor de bepaling van de uitdager, en zo zou men, steeds ver der terugredenerende, tot de conclusie kunnen komen, dat alle tournooispel eigenlek uit den boze is en dat elke krachtmeting in de vorm van een twee kamp zou moeten plaats vinden. Zo verspeelde men trouwens een eeuw geleden allerlei tournooien. De deelne mers speelden twee aan twee korte tweekampen, veelal van 3 partijen. Wie een tweekamp verloren had was uitge schakeld en kon naar huis gaan. De win naar kon tegen een andere nieuw zijn geluk beproeven, volgens, totdat tenslotte 1 bleef, die al zijn tweekampen gewonnen had. Hoewel, gelijk wjj reeds opmerkten, deze wjjze van krachtmeting stellig de zuiverste is, heeft zij zich om practische redenen niet kunnen handhaven. Voor de sterkste spelers ging er veel te veel tijd ln zitten; de tweekampen waren te kort om de toevalsfactor voldoende uit te schakelen; daardoor sneuvelden ster ke spelers, bijv. als gevolg van indispo sitie, reeds in de le of 2e ronde, zonder dat zij gelegenheid kregen zich te her stellen. Bovendien kwam men op deze wjjze nooit tot een behoorlijk inzicht in de onderlinge krachtsverhouding der deelnemers, want de 2 sterkste spelers ontmoetten elkaar soms reeds in de le ronde! Geleidelijk aan heeft de tournooivorm zoals wij die tegenwoordig kennen en waarbij iedere deelnemer zijn tegenstan ders eenmaal (of meermalen) ontmoet, burgerrecht verkregen. Er is ons geen land ter wereld bekend, waar thans de nationale titel nog in een tweekamp wordt bestreden. Nederland was het enige land, dat dit stelsel nog bezat. Hiermede wordt nu gebroken en wij kunnen dit slechts toejuichen. Het is waar, dat hierdoor, zoals in elk tour nooi, de toevalsfactor in versterkte mate zijn intrede doet, maar hiertegenover staat, dat het strijdelement veel beter tot zijn recht komt en dat vrywel alle deelnemers sterker bij de wedstrijd ge ïnteresseerd zün. Het staat als een paal boven water dat deze koersverandering voor onze na tionale kampioen, dr Euwe, een handicap betekent. Het is algemeen bekend, dat het matchspel hem beter ligt dan het tournooispel en het is dan ook wel ze ker, dat hij ditmaal een hardere strijd om het behoud van de titel zal moeten leveren dan bij vorige gelegenheden, toen hij de uitdager in een match kon bekam pen. Des te meer moeten wij dr Euwe prijzen, dat hij zich niet alleen con amo- re met de nieuwe regeling heeft accoord verklaard, doch dit ook toont door aan de wedstrijd deel te nemen. Er wordt overigens ook, bij de nieuwe regeling nog ten dele aan de wedkamp gedachte recht gedaan door de bepaling, dat'de kampioen, indien hij aan de wed strijd deelneemt en niet de winnaar is, 't recht heeft na een jaar met de nieuwe kampioen een tweekamp om de titel te Bezetting en kansen Het is moeilijk na te gaan of de over gang van candidatentournooi twee kamp naar rechtstreeks titelgevecht in tournooivorm de deelneming gestimu leerd heeft. Vast staat in elk geval, dat vrijwel alle in aanmerking komende spe lers aan het tournooi zullen deelnemen. Lod. Prins is wegens verblijf in het bui tenland verhinderd en Graaf v. d. Bosch wiens speelsterkte nog steeds aanzienlijk is, heeft zich de laatste jaren steeds meer aan wedstrijdspel onttrokken. Maar overigens zijn alle sterren van de partij. In alphabetische volgorde gerang schikt luidt de deelnemerslijst: Baren- dregt, Van den Berg, Cortlever, Donner, Euwe, Henneberke, Kramer, Muhring, Orbaan, Van Scheltinga, Spanjaard, en Stumpers. Men kan er op rekenen, dat de stryd om de titel fel zal zijn. Naar onze mening zal de nieuwe kampioen ge vonden worden in het viermanschap Cortlever-Donner-Euwe-Van Scheltinga. Dat wij hierbij de beste kansen toeken nen aan dr Euwe spreekt wel vanzelf, maar het zou ons niet verbazen indien Donner hem het vuur na aan de sche nen zou leggen! Er zijn twee redenen, waarom alle deelnemers er belang bij hebben hun uiterste best te doen. Vooreerst zullen de nos 14 het recht hebben Nederland in het a.s. landentournooi in Joegoslavië te vertegenwoordigen. Er zal dus niet al leen om de kampioenstitel, maar ook Bij regen of zonneschijn De oude fles (wp vervingen wij om practische redenen door een handiger model. a f 5J0 per L. Oei Walter Baels (zwager van Koning Leopold) door krijgsraad op vrije voeten gesteld Nietigheid van bij verstek opgelegd vonnis erkend Walter Baels. de zwager van koning Leopold, die jl Vrijdag bij het overschrij den der Belgische grens werd gear resteerd op grond van een vonnis van de voormalige krijgsraad te Brugge, is gis termiddag door de krijgsraad te Gent in vrijheid gesteld. Baels, die uit zijn huidige woonplaats Parijs naar Ostende wilde reizen in ver band met het overlijden van zijn moeder, had verzet aangetekend tegen het vonnis, waarbij hem wegens dienstweigering bij verstek drie jaren gevangenisstraf was pgelegd, en wel op grond van het feit, dat het vonnis nooit aan hem betekend De auditeur-militair van de Gentse krijgsraad erkende de nietigheid van het is en vroeg in verband daarmee Baels' onmiddellijke vrijlating. Tegelijk heeft de auditeur-militair evenwel van de krijgsraad een nieuwe veroordeling Baels tot een gevangenisstraf van jaar gevraagd. aan de broer van de Prinses van Controle door Alg. Rekenkamer wenselijk? (Van B.l.) parlementsredacteur Scherpe, zeer scherpe critiek liet de heer Lucas (K.V.P.) gisteren horen de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp tot financiële steun aan de K.L.M. Hij vond, dat bü het beleid K.L.M. het nuchtere koopmansverstand de fantasie had moeten breidelen. Be denkelijk vond spr. het, dat de K.L.M. nu nog geen saneringsplan had vastge steld. Wel is men gekomen met larisverhoging van 140.000 per maand van de piloten. Waren die salarissen dan zo beneden peil, dat een dergelijke post verantwoord is nu er millioenen steun van de gemeenschap wordt gevraagd? Het monopolistisch streven van de K.L.M. en de houding van de regering, in vergelijking met die tegenover de scheepvaartmaatschappijen kan spr. niet bewonderen. De heer Lucas vroeg of de minister nu niet meer ging voelen zonde concurrentie met een risicover deling? Spr. achtte het een taak voor de Algemene Rekenkamer om de boeken te controleren, hierbij vond hij een ministeriële toezegging niet voldoende, doch wenste 'n de wet opgenomen te om de 2e t.m. 4e plaats gestreden ste 7 punten behalen. - Bovendien zullen degenen, die thans 60 pet of meer scoren, zonder meer tot de volgende kampioenswedstrijd (1952) toegelaten worden. Dit betekent, dat alle spelers zich zullen inspannen om minste 60 pet te scoren, een prestatie, welke naar wij aannemen, door niet meer dan 3 4 spelers gelegerd zal kun nen worden. Men moet, om aan deze te voldoen, uit zijn 11 partijen ten rr tse 7 punten behalen. Eveneens Maandag a.s. begint in de zelfde zaal de wedstrijd der zgn. 2e ca tegorie. Er zijn 22 deelnemers, die vol gens het Zwitserse systeem 11 ronden spelen. Hier geldt, dat degenen, die 60 pet of meer scoren, in 1951 zullen gen deelnemen aan een voorwedstrijd voor het kampioenschap van Nederland. Tot de bekendste deelnemers behoren: Van Oosterwijk Bruin (Maartensdijk), V. d. Tol (Leeuwarden), Bunt (Gronin gen), .Jacobson, Van Donk en Muzerie (Den Haag), Teileman, Apking en Mon- dria (A'dam). Wü nemen aan, dat de hier genoemde spelers er in zullen slagen boven de rige deelnemers te eindigen. Onze hulp maakt terreur der R.I.S. mogelijk De zaakgelastigde in Nederland van de Republiek der Zuid-Molukken, dr Nikijuluw, heeft zich opnieuw tot dr Drees gewend om hem te herinneren aan het door die republiek gedane aanbod van een driehoeksconferentie met Nederland en de RIS, een en ander in verband met het Indonesische voorstel om op 1 Augustus a.s. een ministersconferentie over Nieuw-Guinea te houden. Hij wijst er op, dat de Zuid-Molukken ethnologisch, geografisch en militair- strategisch één geheel vormen met Nieuw-Guinea, zodat Nederlands politiek ten opzichte van dit eiland, zijn rechts toestand, zijn economie en verdediging, een levensvraag voor de Zuid-Molukken. Zijn regering is bereid tot een vrije en geheime volksstemming onder onpar tijdig toezicht. Dr Nikijuluw deelt voorts mede, dat hij zich gewend heeft tot de Unesco, de internationale organisatie tot bescher ming van de rechten van de mens, die bijna dagelijks op schandelijke wijze worden overtreden. Op 21 Juni j.l. liep een oorlogsschip van de R-I.S. onder Australische vlag de haven van Tulehu (dus niet Ambon, gelijk vroeger gemeld was) binnen. Door vlag- en fluitsignalen werd de bevolking bijeengeroepen en deze liep te hoop in de veronderstelling, dat het een schip van een bevriend land was. Op dat ogenblik werd het vuur ge opend met een kanon en mitrailleurs De moskee werd onherstelbaar bescha digd, doch onder de bidders viel slechts één slachtoffer..De Republiek der Zuid- Molukken heeft daarop de V.N ver zocht, militaire waarnemers te zenden. Alles wat de RI S. aan oorlogsschepen en vlootmateriaal bezit, is nu ingezet tegen de republiek der Zuid-Molukken. hetgeen mogelijk is gemaakt doordat de Nederlandse Marine de smokkelhandel bestrijdt. Zodoende is de R.I.S. in staat vele prauwen der Zuid-Molukken as houden, die voedsel aanvoeren. Zij neemt de goederen in beslag en geeft de prau wen opdracht naar Boeton te varen. Naar aanleiding van deze nauwe sa menwerking tussen Nederland en de R I S. zal de Republiek der Zuid-Moluk ken zich wenden tot het Hoofd der Unie, H.M. Koningin Juliana. Op 7 Juni j.l. werd de bevolking van Manipa beschoten door het kustvaartuig „Radja Basa", op 8 en 10 Juni beschoot een korvet de bevolking van Amahai, op 9 Juni Horu en het daar liggende schip van de scheepvaartschool Maloekoc werd in brand geschoten. De leerlingen konden zich zwammend redden. Op 12 Juni beschoot een korvet Waepoetik er 13 Juni hield dit korvet prauwen met le> vensmiddelen aan, die over boord ge worpen werden. Bovendien mishandelde men de bemanning der prauwen. Op 20 Juni is de negorij Tulehu anderhalf uur lang uit zee onder vuur genomen. On der de burgers vielen 20 slachtoffers. Het politieposthuis en het hospitaal brandden af. Twee motorboten met voedsel zijn in brand geschoten. Kwartjes- automaat zien. De heer Algera (A.R.) was niet zc scherp in zijn beoordeling. Ook de buiten landse luchtvaartmaatschappijen gaat het slecht. Een verzoek om financiële steun kan z.i. moeilijk geweigerd wor den, daar de moeilijkheden voor een groot deel het gevolg zün van de route- verlegging over Mauritius. De buiten landse maatschappijen hebben hier op minder te waarderen wüze van gepro fiteerd. Het zal moeilük zün de bedrijfs kosten naar omlaag te brengen, doch het mag bekend geacht worden, dat de K.L.M. de algemene kosten met de helft wil verlagen. Hoewel de verbeteringen in de treinverbindingen de opheffing der binnenlandse luchtlünen logisch maken, rezen bü spr. toch vier bezwaren: deze korte trajecten waren goed voor de op leiding, ze hielpen het Nederlandse volk airminded te maken, er wordt nu nadere voorziening geëist in de exploitatie deze vliegvelden en de communicatie met de eilanden zal er onder lyden. De heer Algera was bereid mede te werken aan een tegemoetkoming de K.L.M., doch het volgende wetsont werp, inzake verdere investering, kon hü zonder nadere gegevens nog niet zün stem geven. Hü had er bezwaar tegen om geld te steken in een potentieel staatsbedrijf, zoals de Garoeda Een warm woord liet de heer Weiter (K.N.P.) horen over dn K.L.M. Hü zeide omonwonden sympathiek tegenover het wetsontwerp te staan en bracht zelfs de regering van na 1945 hulde voor de voortvarendheid waarmede ze de lucht vaart stimuleerde. Periodieke verslagen aan de Kamer omtrent de gang van zaken achtte spr. echter wel gewenst. Om 19.10 werd de vergadering lagd. Heden kon jeen en moet di handeld worden. Kamers van Koophandel De nieuwe regeling omtrent de Kamen van Koophandel en Fabrieken is nog niet afgehandeld in de Tweede Kamer. Hoe wel de heren Bachg (KVP), Schilthui: ■Arb.), Verkerk (A R.) en Schmal (C.H i aan een levendig debat deel namen ovei enige amendementen en de Staatssecre taris hun consciëntieus van antwoord ciiende was de belangstelling gering, Eerst moest een uur gewacht worden tot voldoende Kamerleden aanwezig wa om de beraadslagingen te openen tenslotte waren er niet genoeg leden tot stemming over te gaan. Daarom wordt vandaag het wetsontwerp verder behan- Gestemd zal moeten worden over het amendement, waarbij-bij algemene maat regel van bestuur aan de minister ver eende bevoegdheden geheel of gedeel- telyk worden overgedragen aan de Sociaal Economische Raad. Daartegen hadden de heren Verkerk en Schmal overwegende bezwaren, ook de heren Korthals en Hoogcarspel (Comm.) kon den het er niet mee eens zijn. De Staats secretaris zag geen bezwaren en liet de beslissing aan de Kamer over. De wet zal slechts gelden tot 1 Januari 1959 Gaar de heer Bachg een amendement in oeze zin indiende, dat door de Staatsse cretaris werd overgenomen. Réthy ten laste gelegde feiten moesten volgens de auditeur worden beschouwd s een weigering, gevolg te geven aan sn mobilisatiebevel. Zoals bekend had Baels. die tydens de oorlog te Lissabon vertoefde, geweigerd gevolg te geven aan een oproep tot dienstneming by de vrije Belgische strijd krachten De verdediger meende, dat het ten laste gelegd feit onbeduidend is en vroeg daarom verzachtende omstandigheden i aanmerking te nemen. Voor Pa v. d. Steur 85 cents Pa van der Steur is nu bijna 5 jaar dood. Hij stierf temidden van zijn jon gens kort na de bevrijding te Magalang. Maar een oude traditie blijft gehand haafd. Op elke verjaardag van Pa zc den duizenden vrienden evenveel een' als Pa jaren telde tot steun van de v waarloosde Indische kinderen, die Pa zijn huis opnam. Vele duizenden dier kinderen hebben Pa als vader gehad, een vader die geliefd werd als weinige va ders. Op 10 Juli j.l. was het weer Pa's verjaardag. Pa zou 85 jaar geworden zijn. De nagedachtenis van deze grote Neder lander moet een aansporing zün velen om 85 cent te sturen aan mej. M. D. van Hoogstraten, Pa van der Steur- fonds te Zeist, postrekening 166060 o: aan ons blad. 15 Jaar geëist tegen Groningse moordenaar Wurgde uit wanhoop jong meisje Vijftien jaar is gisteren voor de Gro ningse rechtbank geëist tegen de 46- jarige toneelmeester Willem J J die op 21 Januari de 23-jarige Alida Kos de kelder van het Groninger Concerthuis heeft vermoord. Hij verklaarde, dat hij radeloos geworden, toen hij hoorde, dat het n je, met wie hij reeds geruime tijd verhouding had. een andere vriend had Zijn vroegere vrouw stond op het punt van hertrouwen en zyn kind kwam handen van vreemden. Het meisje Kos was zijn enige hoop, zei J. vanmorgen voor de rechtbank. Dol van woede had hij het meisje in de kelder getrokken haar met een mes gestoken en gewurgd. Hij werd ter plaatse gearresteerd. Reserve-officieren zijn ongerust De algemene Ned. vereniging va reserve-officieren, die gister in Arnhem vergaderde, heeft nogmaals de Kamers er van in kennis gesteld, dat by alle reserve-officieren grote ongerustheid heerst omtrent de verdediging van vrüheid naar buiten en naar binnen. Er waren vele, ook buitenlandse, gasten op de vergadering. Deense Noorse officieren konden niet komen met het oog op de internationale situatie Evenmin waren Engeland en de Ver. Staten vertegenwoordigd, wel België. Frankrijk en Luxemburg. Vanmiddag het congres van het internat, comité v reserve-officieren geopend met een vlag- genparade op Sonsbeek. Monument van 5 meter bij Beerse overlaat Een 5 meter hoog standbeeld van drie dijkwerkers ter herinnering aan watervry komen van 29.000 hectare in de beruchte Beerse Overlaat is gisteren m de Maas. tussen Gassel en Beers, ont huld door de comm'ssaris der Koningin n Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay. Het monument is ontworpen door de Limburgse beeldhouwer Peter Roovers Heijen en bestaat uit geglazuurde Maas- klei. Tegen Rotterdamse magnetiseur f 800 boete geëist Tegen de 62-j. magnetiseur S. H. Nyhuis uit Rotterdam, die vyf personen door handopleggen en afslaan heeft be handeld. hoewel hij reeds eerder veroordeeld, werden gisteren voor Rotterdamse rechtbank vier boeten 200 of viermaal 20 dagen alsmede maand hechtenis geëist. Verd. zei. dat zelfs doktoren patiënten naar hem toe sturen. De pleiter, mr W. Noordwijk, be toogde. dat verschillende artsen wijziging de wet van 1865 op het magnetisme nodig achten. (Advertentie-1 Last van zennwen? Mijnharde'» Zeouwtabletteo helpen U er overheen Regering van de R.I.S. dringt op spoed aan Gistermiddag heeft de voorzitter va Tweede Kamer een brief voorgelezen minister Van Alaarseveen over de status Nieuw-Guinea. Hierin zegt de wind^man het volgende: Artikel 2 van het Charter van Souve- ïiniteitsoverdracht bepaalt, dat binnen ïn jaar na de datum van overdracht van s souvereinitelt, het vraagstuk van de staatkundige status van Nieuw-Guinea zal worden bepaald door onderhande lingen tussen Indonesië en Nederland. verband hiermede Is ter eerste mi nistersconferentie van de Nederlands- Indonesische Unie te Djakarta van de wenselykheid gebleken de onderhande- n, welke moeten leiden tot voren bedoelde bepaling van de staatkundige status van Nieuw-Guinea, te doen voor bereiden door een daartoe by besluit der istersconferentie op 1 April 1950 in gestelde gemengde commissie. Dit besluit bepaalde tevens, dat de commissie haar rapport uiterlyk 1 Juli 1950 zou uit brengen. Tot op heden is dit rapport nog niet irschenen, maar afgaande op mij ter zake gegeven Inlichtingen, zal de ver schijning daarvan uiterlyk tegen 1 Aug. - s. kunnen worden tegemoet gezien. Het ligt ln het voornemen der Re gering om dit rapport alsdan onverwyld tennis van de Staten-Generaal te brengen onder mededeling, dat de Re gering bereid is terzake met de Kamers der Staten-Generaal van gedachten te isselen. Inmiddels heeft my van de zijde der regering van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië het verzoek bereikt, de onderhandelingen betreffende Nieuw- Guinea zo spoedig mogelük te openen. De Nederlandse Regering is bereid aan dit verzoek te voldoen, mits zoals des- tyds aan de Staten-Generaal is toegezegd tevoren de beide Kamers der Staten- Generaal in staat zün geweest met de regering van gedachten te wisselen. In verband hiermede moge ik U hoog edelgestrenge verzoeken mij wel te wil len doen weten welke tyd de Tweede Kamer der Staten-Generaal vermoedelijk nodig zal hebben ter bestudering van bovenbedoeld rapport van de gemengde commissie, gesteld dat dit rapport op of omstreeks 1 Augustus a.s. aan Uw Ka; zal worden overgelegd, en wanneer der- hal%'e naar het oordeel van U hoogedel gestrenge de Regering op zijn vroegst de voornoemde conferentie, waarom de •egering van de republiek der Verenigde Indonesië heeft verzocht. Staten v De voorzitter stelde daarop voor rapport zodra het is verschenen, te stel len in handen van de Commissie van Uniezaken, met verzoek na lezing te ad- het tijdstip van openbare Tweede Kamer fot 12 Sep tember met vacantie (Van onze parlementsredacteur aJ.) Het recès van de Tweede Kamer wordt op 12 September geëindigd. Dan komen de begrotingen van Oorlog en Marine voor 1950 en het Landbouwegalisati fonds m behandeling, zo deelde de voc zitter hedenmiddag mee. HEMELSBLAUW en wit als de symbo lische kleuren der Ver. Naties, zo onge rept is de internationale politieke toe stand niet. In Korea is het onweer los gebarsten envele landen zien met be zorgdheid. dat een zware donkere bui komt nader drijven. Het is mogelijk, dat dank zij een soitsvondig diplomatiek con tact als thans nog tussen Londen en Moskou gaande is het dreigende nood weer boven verschillende gebieden af drijft, maar 't kan ook zyn. dat hier slechts een „afleidingsmanoeuvre" der Sowjet* in het spel is en toch straks de bliksem op kwetsbare Europese punten inslaat. Het is daarom van het hoogste belang, dat de Europese democratische staten de binnenlandse, huishoudelijke geschil len laten varen en naar buiten krach'ig aaneen gesloten, bezield door het idee van saamhorigheid en paraatheid, op treden. Het .huis der democratie" mag niet in zichzelf verdeeld zijn. Als zoda nig heeft Frankrijk met het kabinet- Pleven. ofschoon het dertiende sinds de bevrijding, gelukkig weer een regering, overeenkomende met het ministerie Bidault en heeft de premier zich gehaast te wijzen op de zorgelijke internatio nale toestand Dit betekent, dat de uit gaven voor defensie zullen worden ver hoogd en Frankrüks luchtmacht uitge- In Engeland constateren wij het ver schijnsel, dat de antithese tussen Labour enerzijds en de Conservatieven gesteund door de Liberalen anderzijds, van on dergeschikt belang wordt in verband met de internationale situatie Het is echter teleurstellend, dat de heren Attlee en Strachey zich ook thans nog in allerlei bochten wringen, om de Britse nega tieve houding tegenover het plan-Schu- man goed te praten. In België woedt eea geweldige politieke storm, veroorzaakt door de nu naderende terugkeer vso koning Leopold en de betreurenswaar dige socialistische obstructie maakt eea eensgezinde koers van de Belgische bui tenlandse politiek onmogely'k Het is her voordeel der totalitaira staten, dat zij naar buiten krachtiger kunnen opereren, al bestaat natuurlyk de kans. dat de binnenlandse dwang op den duur het Russisch communistische hout vermolmt. Komt het Koreaanse onweer nader drijven? Dat vragen vele landen zich af Het is deze beklemming, die de Perzen ervaren in Iran, omdat de Russen dit land ervan beschuldigen, dat het tot een militaire basis gemaakt 'f Verklaarde uifzichf vordt de Amerikaanse „aggresso- Het is de Koreaanse obsessie, rond spokende over de altyd rommelende Balkan! Bulgarije heeft thans de troe penverplaatsingen aan de Joegoslavi sche grenzen erkend, maar evenals in de dagen van Hitier en Mu«solini hanteert men hierbij de leugenachtige „vondst", dat het slechts defensiemaatregelen be treft De strategie der totalitaire staten leert, dat ageressie en aanvalverde diging" is Dit nu is het grote gevaar, hetwelk niemand minder dan Dean Acheson. noopte tot de verklaring, dat aggressie tegen Joegoslavië „een hoogst ernstige zaak zou zijn." Hte is lang niet denkbeeldig, dat Hongaren Roemenen. Bulgaren en Al banezen! ..grensincidenten" zullen uit lokken als op bevel van Moskou het Koreaanse procédé ook op Europa moet worden toegeoast. In ieder eeval is in eerste plaats hét land van Tito doelwit van de ..zenuwenoorlog" der Kominfond- landen. Een les voor Europa. Inmiddels treft Truman te Washing ton krachtige maatregelen In „vredes tijd" werd de dienstplicht ingevoerd en met man en macht werkt men aan dt versterking van het Amerikaanse lezer in Korea, hetwelk in het bijzonder be hoefte heeft aan tanks Het Amerikaanss leger, de marine en de luchtmacht deden een nationaal beroep op de reservisten. Overwogen wordt een plan tot mobili satie van de Amerikaanse industrie, want in geen geval wil Truman voor overrompelende g-beurtenissen komen te staan, als het Cngres op 1 Augustus op reces gaat. MacArthur. de oooerbevelhebber der Ver Naties ln de strijd oo Korea heeft dringend steun nodig Het is dan onk mogeliik dat sommige leden van do Vér Naties ook landstrijdkrachten ter versterking van het Amerikaanse onten- tieel oo Korea zullen aanbieden Gez:en het feit. dat de Pactlanden met be kwame spoed hun defensie-apparaat «o oeil zullen moeten brengen, ligt het voor de hand. dat landen als Frankriik. Engeland Belg'ë en Nederland wel geen grondstrijdkrachten voor de stryd Sn Korea zullen kunnen missen In dit verband wiigen wy er noe op, dat deze week te Kooerhagen berioten werd. de militaire uitrus'in? der Atlan tische landen te versne'len. omdat .Korea" een ernstige les is Nakaarten heeft thans weinig zin meer. want al heeft Amerika de aggres sie op Korea aanvanV-mk onderscha*. door de ferme krachtdadige actie van Truman, hierbij gesteund door de Vei ligheidsraad. werd aan Moskou een vuist getoond Tot hiertoe en niet verder: im- de s'eti op Formosa zal verhinderd worden, ook al riskeert men daarbü een conflict met de regering van Mao Tse Toeng. In dat geval staat een oorlog tussen Amerika en communistisch China voor de deur. hetgeen Washington voorshands tracht te vermijden door de steunofferte van Chinese nationalistische troepen af te slaar Periodieke sterke schommelingen op de beurs en een economische koude oorlog" van hamstcraars in vele delen der wereld, demonstreren de précaire internationale situatie. Kerkelijke hereniging te Scheveningen Te Scheveningen hebben 88 belyden- de lede. en doopleden, o.w. drie diake nen van de Geref. Kerk onderhoudende art. 31 K.O. zich met de Geref. Kerk herenigd. Na de besluiten van de Haagse Synode hadden zich reeds verscheidene personen herenigd, zodat het totale aan- tal thans de 100 is overschreden. Anak Agoeng gezant ln België? Volgens Ass. Press wordt op het Indo nesische ministerie van Buitenl Zaken bevestigd. dat Anak Agoeng Gde Agoeng waarschynlyk gezant m België zal worden. Australische regering vervolgt zeeliedenbond Het Australische kabinet heeft besloten het bestuur van de Australische zeelieden- bond. dat verordend had het vervoer va« wapens naar Korea te verbieden, „in b^ ginsel" gerechtelijk te laten vervolgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3