Jlieuwe fciiisrfjc (fourmil Infanterie achter de Koem in stélling; luchtmacht in actie Goedkopei rantsoenen uit Nedeiland vooi militaiien in de Oost VHiroAG 14 lUII 195S BUREAUX: iiogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIENi u.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) HOOFDRLuacTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: a W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staotrasitcfe Is sfcrtfwea mgo hert in tegenspeel* Een en dertigste jaargang No 8170 LANDSBELANG VOOROP ZIE PAG. S Rust voor de sform Vijftig superforten geselden communistische holen Gisterenavond werd de laatste brug over de Koem. waarover de Noord- Koreaanse tanks ii. de Amerikaanse stellingen zouden kunnen door dringen, opgeblazen. Of het veel geven zal is een tweede. De rivier bevat nl. maar weinig water en ofschoon tanks er in weg zullen zinken, kan de communistische infanterie er zonder bezwaar doorkomen. Men houdt aan Amerikaanse zijde nl. rekening met het feit, dat de Noord- Koreanen verse en numeriek sterker troepen kunnen aanvoeren, terwijl de Amerikanen uitgeput zijn. voor deze raid. De toestellen waren toen nog in Amerika. Zij vlogen naar Japan en vandaar naar het operatiege bied. Zij moesten 8000 mijl afleggen, voor zy by de doelen waren. Een van de bevelhebbers, luitenant James T. Pa trick uit Carnation (Washington), zei: ..Je kunt hieraan zien, hoe snel bombar dementsopdrachten over heel de wereld uitgevoerd kunnen worden. Oom Josef tl er van opkijken!". Generaal-majoor Emmett O'Donnell, commandant van het eskader, is een veteraan. Hij commandeerde ook bom- bardementsvluohten naar Duitsland Japan. Ook zyn bemanningen wa veteranen. De commandant zei: weten wat het voor de infanterie zeggen wil, beschoten en gebombardeerd te worden." Een van de vliegtuigen moest, enkele kilometers nadat het opgestegen was met zijn last van 10.000 ton bommen te rugkeren. De overige machines maakten een perfecte vlucht. Zij moesten hun doel door middel van radar vinden, dank zij een dichte -mist. Radio Seoel meldde, dat één va superforten was neergeschoten, doch dit wordt door Mac Arthurs hoofdkwartier, dat terugkeer van alle superforten meld de, ontkend. MacArthurs hoofdkwartier meldde hedenmorgen, dat gisteren in het gebied van Koengjoe-Tsjotsjiwon het offensief van de eerste en de derde Noord-Kore- aanse divisie voortduurde. De Noord-Koreanen voeren omtrek kende bewegingen uit, om te trachten de Taebek bergpassen te nemen, teneinde door te breken tussen Taejoe en Taejon. Zij hebben versterkingen gekregen, waarschijnlijk van Koreaanse veteranen uit Mantsjoerije. Aan de Oostkust was weinig activiteit. Amerikaanse vliegtuigen beschoten een vijandelijke colonne 26 km ten Noorden van Taejon. Oom Josef zal opkijken Voor 't eerst wordt melding gemaakt van een grootscheepse aanval van super forten. Vijftig B-29's hebben 500 ton bommen op verschillende doelen van Noord-Korea geworpen. Alle vliegtuigen keerden op hun bases terug. Acht dagen geleden werd bevel gege- Amerika verloor van 42 tot 700 doden De Amerikaanse verliezen in de oor log op Korea bedragen thans 42 doden, 190 gewonden en 256 vermisten. Verschei dene van de laatsten zullen, naar ver wacht wordt, weer bij hun onderdeel te rugkeren, De Noord-Koreanen, maken melding van 700 Aiherikaanse doden ei 500 gevangenen. Ook admiraal Redford naar Tokio Behalve de Amerikaanse generaals Collins en Vandenberg is ook de opper bevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Pacific, admiraal Arthur Radfórd. bij MacArthur in Tokio aangekomen Vóór dè stafbesprékirigen. Toch vreedzame regeling Buitenlandse diplomaten in Moskou houden vast aan de mogelijkheid van een vreedzame regeling van het geschil in Korea. Rusland zou dat n.l. wensen. De prijs zou zijn: terugtrekken van alle Amerikaanse- en buitenlandse troepen van Korea. Eén Amerikaanse basis op Aleoeten De Amerikanen zullen niet drie velden, doch één op de Aleoeten leggen, nl. dat te Shemya. Deze basis heeft reeds 160 millioen dollar gekost Via Shemya is een verbinding met Tokio mogelijk, die 2000 mijl korter is dan de route over Honoloeloe. Sneller wapens voor Europa In Amerikaanse kringen is men g neigd de toezending van wapens naar Europa, in verband met de gebeurtenis sen in Korea te versnellen. Zestien sche pen zijn thans onderweg. Veertien wor den er geladen. De „Evertsen" uit Hongkong vertrokken De Nederlandse torpedobootjager „Jan Evertsen" is gisteren uit Hongkong de Koreaanse wateren vertrokken, het schip zich bij de Geallieerde vloot zal voegen. Truman is vast besloten Wij laten ons niet kisten „Wij zullen ons nooit laten kisten", zo i president Truman gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. En hij voeg de er aan toe: „Wij hebben ons ook nog nooit laten kisten". „Wat zult u doen?" vroegen de onder vragers. En de president zei: „Reservisten op roepen, deskundigen en de nationale gar- tan het congres meer geld voor de naaste toekomst vragen, ten behoeve van militaire doeleinden, mobilisatie van manschappen in het algemeen en rap porten uitbrengen aan het volk over de Koreaanse toestand". „Wij zullen in staat zijn in Korea vaste voet te krijgen tot de 33ste breedtegraad toe", aldus Truman. „Voedselrantsoenering zal niet nodig zijn", aldus de president- „Er wordt geen tekort verwacht en hamsteren is buiten gewoon dwaas. Grof winstbejag drijft momenteel de levensmiddelenpryzen op", zo besloot de president. Gisteren heeft de president aan het congres 98 millioen dollar gevraagd voor de campagne voor de waarheid. Het dient om de voorlichtingsprogramma's voc radio uit te breiden- Luchtbrug naar Korea wordt opgebouwd De „American World Airways", die 918 piloten in dienst heeft, doch er in Jan van dit jaar 144 met verlof zond, heefl deze vliegers opnieuw in actieve dienst geroepen. De maatschappij vervoert raden en manschappen voor het Ameri kaanse ministerie van Defensie naa: Verre Oosten. De Amerikaanse regering vorderde 63 viermotorige vliegtuigen van de maatschappij voor het onderhouden van een luchtbrug over de Stille Oceaan. DE STRUD IN KOREA Hamsteraar gearresteerd Een 62-jarige heer is in Zandvoort ge arresteerd wegens overtreding van de Hamsterwet. Bij een huiszoeking bleken, goed verborgen in een garage, honder den kilo's levenmiddelen te zyn ingesla gen. Men trof ojn. aan grote hoeveelheden rijst, suiker, thee, gort, slaolie, vetten, toiletzeep en andere wasmiddelen. De man is vanmorgen naar Haarlem over gebracht. Prinsesjes op de kermis in Utrecht De prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet. bezochten gistermiddag de kermis in Utrecht. Pas toen ze al anderhalf uur ongestoord hadden genoten, werden zij herkend. De prinsesjes zaten gewoon n de Utrechtse jeugd in de wagen van de auto-scooter, in de zweef molen, de draaimolen en de U-boot. Ook een kijkje genomen in de cyclotron oen iemand prinses Beatrix vroeg i niet eens een ritje mee wilde ma ken. lachte ze hartelijk en maakte met haar elleboog een gebaar van „Ik ben wel wijzer!" Toen ze hinderlijk veel pu bliek achter zich kregen, zijn de prinses naar gauw vertrokken. Volgelingen van Westerling veroordeeld De Nederlandse krijgsraad op het eiland Onrust heeft de K.N.I.L.-solda- ten, die deelgenomen hebben aan de overval van Westerlings troepen op Ban doeng, allen veroordeeld tot gevange nisstraffen, uiteenlopend van 10 maan den tot een jaar. Journalisten mochten niet bij de zitting aanwezig zijn. Hongerstaking geëindigd De Duitser Deerberg, die twee weken geleden in de strafgevangenis van Haar lem een hongerstaking begon als protest tegen de weigering om hem in Duitsland toe te laten, heeft weer voedsel tot zich genomen. WEER DRIE GEVALLEN VAN VOGELPEST TE OOSTAAN. In Oostzaan is weer bij drie pluimvee- bedrijven pseudo-vogelpest geconsta teerd. Vele kippen werden vernietigd. Met ingang van 12 Juli jl. is algehele ontheffing verleend van de nog van kracht zijnde distributievoorschriften voor hout. Minister roeit met riemen, die hij heeft Woningbouw moet het Rijk wat minder gaan kosten Premie schept zekerheid en is dus beter dan oude regeling De RIJKSUITGAVEN moeten beperkt worden en met weinig middelen moet men zo veel mogelijk bereiken voor de volkshuisvesting. Dit de voornaamste redenen waarom een premieregeling voor de woning- aldus minister In 't Veld in een nota aan de Tweede het voorlopig verslag over het wetsontwerp zijn bouw ontworpen Kamer naar aanleiding premieregeling 1950. Het is nog niet te bekyken. of men aan premie minder zal ontvangen dan thans volgens de financieringsregeling 1948. Maar al zou dit het geval zijn, dan be tekent het volgens de minister nog geen verslechting. Immers, de premie ont vangt men terstond en ineens. Dit schept een grote mate van zekerheid. Bij de nieuwe regeling zal het wellicht de eerste jaren iets moeilijker worden, een sluitende exploitatierekening te krij gen. Maar een eventuele verhoging van de huur komt voortaan volledig aan de exploitatie ten goede. Daardoor zullen de uitkomsten in de toekomst beslist gun stiger zijn dan thans. Wie een grote woning verlangt, moet deze maar zelf betalen. De fi nanciële regelingen dienen té dringen - in" de richting", van het „beknopte" bouwèn. Daarom kan ér geen sprake van zijn, een beperkt gedeelte te fi nancieren van een woning, die de in de regeling genoemdé inhoudsgrens overschrijdt. Een plaatselijk verschillende premie zou de regeling onoverzichtelijk maken. Zijn zowel de fundering als de bouw grond duur, dan wordt een toeslag ge geven. Dit gaat meestal samen. Is alleen de grondprijs hoog. dan wordt geen toe slag verleend, want in dit geval is de ver houding tussen de kosten van de grond het bouwen abnormaal. Ook voor de hogere bouwkosten alleenstaande woningen wordt geen e Twee Superforten in V.S. neergestort: 15 doden In de afgelopen 24 uur zyn in de V.S- twee Superforten van de Amerikaanse luchtmacht omlaag gestort, waardoor, naar men vreest; 15 inzittenden om het leven zyn gekomen. Het eerste toestel stortte neer, Taakte op de grond in brand, nadat zich in de lucht een motorontploffing had voorge daan. Volgens berichten van opsporings vliegtuigen bevinden zich drie overle venden in de nabijheid van het wrak, Hevige zenuwoorlog op rustige Balkan De berichten van een communistisch dagblad in Belgrado over troepenbewe gingen in Bulgarije, gericht tegen Joego slavië, hebben geen verdere bevestiging gevonden. Het Foreign Office deelde gisteren mede van niets te weten. Joego slavië had zich niet met dergelijke berichten tot Engeland gewend, zo werd meegedeeld. De Albanese regering heeft alleen van zich doen spreken, dcor Joegoslavië er van te beschuldigen, in de maand Juni de grens van Albanië negen maal ge schonden te hebben. De nota noemt dat: vijandige politiek en aanzetten tot laf)e Prawda in Moskou, aansluitend op deze Albanese klacht, schreef, dat elke provocatie en aanval van de imperialis tische oorlogsstokers beantwoord zou worden met een „intensivering van de worsteling om de vrede." Inmiddels ma ken de radiostations van de communis tisch beheerste landen melding var „dreigende imperialistische aanvallen op Bulgarije en Albanië". dat op de Basset-berg in Zuid-^rizona ligt, terwijl een lijk in het toestel werd waargenomen. Zes andere leden van de bemanning kon zich per parachute in veiligheid stellen. Voorts is een B-50 bommenwerper orandend neergestort in de Amerikaan^ se staat Ohio, ongeveer 6 km ten Westen van de stad Lebanon. Bij dit' ongeluk verloren tenminste 11 inzittenden het le ven. Het juiste aantal personen, dat een Superfort aan boord heeft, bedraagt gewoonlijk elf. Het is evenwel nog niet bekend, of de bemanning van dit toestel uit meer personen bestond. Een explosie, nadat het vliegtuig was neergestort, werd ongeveer 6 km verder gehoord. Communis/en Tibet binnengetrokken daar, 20.000 manschappen van het munistische China uit de provincie Sinkiang Tibet zijn binnengetrokken. Het is niet bekend, of dit met goedvinden van de Tibetaanse regering ls gebeurd. V.N.-vlag aan MacArthur overhandigd Op het hoofdkwartier Tokio van de strijdkrachten der V.N. heeft generaal Collins, chef van de generale staf het Amerikaanse leger, vandaag aar neraal Mac Arthur de vlag van de VN. overhandigd, die in 1948 boven het 1 malige hoofdkwartier in Palestina heeft gAvapperd. De vlag zal te Tokio var hoofdkwartier van de V.N. blijven wap peren, tot de vrede in Korea is hersteld. Het „vrije" Noord-Korea schrijft via Moskou De Noord-Koreaanse mededeling aap de Verenigde Naties', dat NoordyKorea zich zal houden aan de conventie van Genève bij de behandeling van krijgs gevangenen, is thans in Lake Success ^innengekomeil. Alle brieven van Noord-Korea onder vinden vertraging, daar zij in het Rus sisch gesteld, Moskou moeten passeren 1200 Terechtstellingen in Z.-Korea In Zuid-Korea zijn 1200 Koreanen door de eigen landsregering terecht gesteld, om de veiligheid achter het front te waarborgen, zoals de Zuid-Koreaanse opperbevelhebber zei. Onbegonnen werk Een alarmerend bericht werd morgen om even tien uur over onze telex gerateld: „Ongeveer 35 mijl ten Noorden van Texel is een vliegtuig m zee gestort. Nadere bijzonderheden ontijreken nog". Na een paar minuten: ,Met ver ongelukte toestel kan geen K.L.M. machine zijn. De reddingboot Branda. ris van Terschelling is uitgevaren. Van Valkenburg steeg een vliegtuig op ter verkenning". Weer vijf minuten later: „Het moet een militair vliegtuig geweest zijn, dat'radiografisch contact trachtte te zoeken met de reddingboot Brandaris, doch daar niet in slaagde. De vu toren ving het sein echter wel op gaf het door aan de reddingboot. Uit Vlieland is een marinevaartuig trokken. Als positie van de ongelukte machine werd opgegeven 57 graden 7 minuten Noord en 5 gra den 12 minuten Oost". En dan de ontknoping, anderhalf uur later: Een vliegtuig van de Ma rine Luchtvaartdienst heeft in het ka der van een oefening een verzoek hulp uitgezonden, dat is opgevangen door de sleepboot Holland. Dit schip gaf het bericht door naar Schevenin- gen-radio, die op haar beurt alle in de buurt varende schepen alarmeerde. Het reddingsapparaat langs de kust trad in werking. Ook het vliegtuig, dat het bericht in de wereld had ge bracht, werd ingeschakeld en is een tijd lang op zoek geweest naar.. zichzelf. Het noodsein is verkeerd begrepen, zegt de Marine Luchtvaartdienst tegemoetkoming gegeven. De huizenblok ken zijn doorgaans beleggingsobject. Maar de alleenstaande woningen worden meest al door de eigenaar gebruikt. Daar behoeft dus niet aan verdiend te worden. Bovr- dien kost het innen van de huur en ad/iinistratie de eigenaar dan niets... Döv overgangsregeling is bewust achter wege gelaten, daar hier allerlei onaan genaamheden uit voort zouden vloeien. De aanvragen, die de laatste maanden zijn ingediend, worden nog zoveel moge lijk afgewerkt. Nederlandse decoraties voor Engelsen In de Nederlandse ambassade te Lon den óverftartdigdé Onzê ambassadeur jhr Michiels van Verduijnen gisteren het grootkruis van de Oranje-Nassau orde aan Lord Morton of Henryton. die de Nederlandse regering tijdens en na d" oorlog waardevolle - -inlichtingen vei schafte over vijandelijke onderdanen. Si Cecil Graves directeur van de B.B.C-. e graaf Dregheda, voormalig directeur va het ministerie van Oorlogvoering kregen eveneens het grootkruis. Commandeur werden Sir Stephen Tallents, prof. Air Ernest Baker, prof. D- W. Brogan, H North Lewis, C- H. Villiers, H. A. Shan non en D. H. Brebner. De vroegere luchtvaartattaché bij df Britse ambassade group captain A- A Adams werd commandeur met de zwaar- Wist U DAT voor de kantonrechter te Rotter dam twee boeten van f 50 werden ge- eist tegen de gymnastiekleraar C. v. d- E. aldaar, die met lessen had getracht lichamelijke afwijkingen van twee per sonen te genezen. DAT er in Groningen geen belang stelling blijkt te bestaan voor een groot industrie-flatgebouw en men nu voor zes ton een industriepark wil stichten. DAT de Zwitserse journalist Arthur Scheck, die in een jacht een reis om de wereld maakt, met vrouw en kind en kele dagen in ons land vertoefde- DAT prof. dr ir H. Gelissen te Maas tricht, dir. van de prov. Limburgse elec- •.riciteitsmij, benoemd is tot groot-offi cier in de orde van de eikenkroon van Luxemburg. DAT de eieren in Barneveld gisteren f 14.50 tot f 15 de honderd deden, d.^ gemiddeld twee kwartjes per 100 m dan vorige week. DAT de Utrechtse raad f 2.150000 strekte voor een verbetering van de druk op het gas. DAT gisteren in Martenshoek (Gr.) de Belgische motor-kustvaarder Peter Swen- den (825 ton) van stapel liep. DAT de Chr„ R -K. en alg. bonden van electrotechnische werkgevers een overkoepelend orgaan hebben opgericht, ae vereniging voor vrije organisaties- DAT er uit de prov. weg Bergen op Zoom-Antwerpen. tussen Hoogerheide en Putte, enkele bochten zullen worden weggenomen. DAT Woensdag a.s. in Dordrecht de Speciale Amerikaanse wet voor Nederlander Het Amerikaanse Huis van Afgevaa; digden heeft een wet aangenomen, waar bij aan de 20-jarige Nederlander C. Ver sluis, die in Grand Rapids aan de Ca.- vijn-universiteit studeert, wordt toege staan in de V.S. te blijven, om voor of ficier van het Leger des Heils te stude ren. De wet gaat nu naar de Senaat. Grote belangstelling was er voor het gisteren te Hoofddorp gehouden con cours hippique. Dit hoogtepunt van de landelijke ruitersport werd voor een deel ook door Z.K.H. Prins Bernhard meegemaakt. Tanny Eysvogel uit Hoofd dorp veroverde twee maal een eerste prijs by de individuele dressuurproeven. Eindelijk komen er goede sigarelfen (Van een onzer verslaggevers) DE MILITAIREN IN INDONESIë krijgen voortaan pakketten uit Neder land, die in de plaats komen van de z.g. Welfare-rantsoenen, die tot nog toe maandelijks tegen kostprijs werden versterkt. De enorme prijsstijging in Indonesië is ook deze rantsoenen niet voorbijgegaan, zo zelfs, dat de pakketten voor de gewone Soldaat bijna niet meer te betalen zijn: Er is een tweede bof voor de militairen: ze krijgen nu eindelijk eens goéde sigaretten. Er is voor deze zaak een geheel nieuwe Landmacht, die gevestigd is in de Doelen- regeling gemaakt. De prys van het rant-1 soen wordt reeds Uireet belangrijk lager en zal zeer binnenkort zelfs tot beneden rfe oude prys dalen. De pakketten worden klaar gemaakt door de cantinedienst van de Koninklijke Bevin verlaat ziekenhuis De Engelse minister van Buitenlandse Zaken. Ernest Bevin. heeft gisteren n3 een verblijf van twee maanden het zie kenhuis verlaten. Volgens zijn medewer kers voelt hij zich beter dan de laatste jaren. Vandaag zou Bevin een bespre king voeren met de Australisohe premier Menzies, die momenteel een conferentic- reis door Europa en Amerika maakt. Nieuwe gebeurtenissen in Spanje? Het gerucht gaat. dat Franco een van de Spaanse troonpretendenten, prin: Xavier van Bourbon Parma, by zich heeft ontvangen voor dringende besprekingen en dat er grote politieke gebeurteni op komst zijn met het doel de houding van de Westelijke mogendheden tegen over Spanje te wijzigen. kazerne te Leiden. De maandelijkse a dingen zullen o.a. bevatten: 200 goede Virginasigaretten. een blik met twaalf epen chocolade,, twee stukken toiletzeep, !en tinnetje shag en twee pakjes vloei tjes. Er.zal geen bier meer worden ver- ekt. In plaats daarvan bevindt zich ln leder pakket een blikje goede limonade siroop. Men vertrouwt, dat de terecht geuite klachten door de nieuwe regeling zullen Nehroe zond Stalin een brief en Acheson een boodschap VOORTGAANDE BEMIDDELING De premier van India, Pandit Nehroe. heeft zowel in Moskou als in Washing ton persoonlijke boodschappen doen afgeven, resp. aan Stalin en Acheson. Hoewel men niet weet, wat de inhoud van de boodschappen is, vestigen func tionarissen van Foreign Office er aandacht op, dat Pandit Nehroe bood goede diensten te willen verlenen bij het zoeken van een oplossing in het conflict. Waarschijnlijk hebben de nota's betrek king op de voorstellen, die Engeland aan Gromyko deed. De Ver. Staten hebben nog eens standpunt uiteengezet: „Wij aanvaarden geen compromissen ten aanzien van het fundamentele doel der Ver. Naties, de invallers uit Zuid Korèa te gooien." India met haar volledig geaccredi teerde vertegenwoordiger in Peking ii DAT de raad van Utrecht f 635.000 be schikbaar stelde voor de bouw. van 42 gewone en 6 duplqjcwoningen aan het Cremerplein. DAT het Groninger ms- Fiducia N. in de Ierse wateren is aangehouden daar de havenautoriteiten van Arklow een schadevergoeding van 5000 pond eisen wegens beschadiging van een brug DAT de nieuwe Deense gezant, de heer Fin Lund, vandaag op Soestdijk aan de Koningin zijn geloofsbrieven heeft over handigd. DAT de jongensroman „De gouden vleugels" over de na-oorlogse burger luchtvaart, geschreven door mr Henrik Scholte en de K.L.M.-gezagvoerder A. van Ulsen. en verlucht met een losbladige fotomap, in het najaar zal verschijnen. DAT in Amsterdam een 25-jarige en een de enige niet communistische mogend heid van betekenis, die een dergelijke belangrijke stap kan doen, zo meende mer in Londen. Vertrouwen voor nieuwe Franse regering Zoals verwacht werd, heeft de nieuwe Franse regering van René Pleven gister avond in de Nationale Vergadering een vertrouwensvotum gekregen. In over eenstemming met de grondwet was de regering niet verplicht een motie van vertrouwen aan de vergadering te vra gen, maar alvorens haar werk te begin nen heeft zij haar populariteit bij de af gevaardigden der partijen willen peilen. Zij had. teneinde dit te onderzoeken, verzocht alle verzoeken om een alge meen debat over haar politiek, dat dooi vijf aafgevaardigden was gevraagd, af te wijzen en verklaard dat de stemi hierover opgevat zou worden als vertrouwensvotum- De Nationale Ver gadering gaf de regering tenslotte met 335 tegen 226 stemmen haar vertrouwen Verblijven voor emigranten op Schiphol Rustige voorbereiding voor grote reis Men overweegt op Schiphol een aan tal emigrantenverblijven te gaan inrich ten. die in totaal aan ongeveer honderd personen plaats zullen bieden Deze logiesruimten zullen voor de emigranten vele voordelen bieden. Het zal dan gelijk zijn, dat men voor het vertrek enige tijd op de luchthaven doorbrengt, om daar rustig de laatste voorbereidin gen voor de reis te treffen. Familieleden kunnen d-n op hun gemak afscheid ne men. De bedoelde verblijven zullen, naar men verwacht, in Januari gereed komen. K.N.I.L. naar de sloper Al het materiaal voor de republiek Dr Hirschfeld en drs Hatta hebben een gemeenschappelijke verklaring uit gegeven volgens welke het K.NJ.L. en de organen van de Nederlandse legerlei ding in Indonesië op 26 dezer worden ontbonden. In plaats daarvan wordt een afwik kelingscommando ingesteld, dat de liqui datie moet administreren, o.a. het ver voer van de K.N I.L.-mannen naar de plaats hunner bestemming en de repa triëring van de K.L.. onder toezicht van de hoge commissaris. Dit commando heeft generlei operatieve taak. Alle oud-leden van het K.N.I.L., die onder dit commando thuis horen, krij gen met 26 Juli de staat van militairen van het K.L. Ten aanzien van de Indo nesiërs geeft de RIS. hiertoe toestem ming. De Nederlandse regering kan zo doende haar verplichtingen jegens hen vervullen en blijft voor hen verant woordelijk tot op de afvloeiing. Een ge meenschappelijke commissie zal de financiële gevolgen regelen. Nederland draagt op 26 Juli al het materiaal van het OH. aan de R.I.S. over, welke laatste na die dag materiaal in bruikleen kan afstaan. Luitenant-generaal Buurman van Vreeden en generaal-majoor Van Lan gen vertrekken de 25ste met het vaan del van het KNIL, naar Nederland. Geen staking in Britse scheepsbouwindustrie 'De arbeiders in de Britse scheeps- en machinebouwindustrie hebben besloten niet te staken. Zij hadden verhoging van de weeklonen met een pond sterling gevraagd, doch zij accepteerden de daar over gedane scheidsrechterlijke uit spraak. Er waren twee millioen arbeiders bij dit conflict betrokken. De industrie werkt hoofdzakelijk voor de uitvoer. WEERBERICHT Vrij koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk nog en kele buien, later tijdelijke opklaringen. Meest matige wind tussen West en Zuid- West. Vry koeL (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 4.37-20.54. Maam 4 09- 21.43. NM-

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1