We kunnen niet zeggenf dat de bollen peltijd eentonig is Vrouw Buyn uit Leiden vindt het een uitkomst IK KAN VANNACHT NIET SLAPEN O', Hazerswoudse oudjes zijn een dag „echt" uit geweest NILUWE LEIDSCHE COURANT I DONDERDAG 13 JUU 135» ,.lk verveel me hier nooit" Sassemse moeder tevreden over haar dochtertje (Van een onzer verslaggevers) Het seizoen van de slanke tulpde geurende hyacint en de lokkende narcis is weer in het verleden weggegleden. De veldendie in de „feest tijd" een tooi te zien gevenwaarmee de verven op het palet van een schilder nauwelijks kunnen wedijveren, zijn nu somber en kleurloos. Maar het tuinbouwleven van de Bollenstreek ligt niet stil. Er wordt gewerkt, zó, dat zelfs aan burgers, die buiten het vak staan, gelegenheid wordt geboden er wat bij te verdienen door middel van het bloembollen- bedrijf. In de bollenschuren, karakteristiek voor het land van de tulp en de narcis, treft men in deze tijd van het jaar kleine en grote groepen vrouwen, mannen en kinderen aan, wier taak het is de bollen, gerooid op de velden, te pellen. Dit werk, dat zonder bezwaar door ongeschoolden kan worden gedaan, ligt reeds vele jaren in handen van „outsiders". En het pleit voor de populariteit van deze bezigheid, dat de kwekers nooit een oproep in de dagbladen hoeven te plaatsen voor pelsters of pellers. Al vóór de peltijd kan het aanmeldingen regenen. de grootte der bollen. Zijn de bollen groot, dan haalt men misschien de tien wel, zijn ze klein, dan is het loon vaak niet meer dan 3. Het pellerscorps moet vroeg uit de ve ren, want om 7 uur Teeds vragen de bol len de aandacht. De eerste phase duurt tot half negen, de tweede van negen tot twaalf uur, de derde van half twee tot vier en de vierde van kwart over vier Het deed ons genoegen te horen en ook te zien, dat enige kwekers voor de pellers belangrijke sociale voor zieningen hebben aangebracht. Ons werd o.m. een licht en fris schaft lokaal getoond met tafels, banken, alles keurig in de verf, een vaste wastafel en nog andere uit-hygiënisch oogpunt onontbeerlijke dingen. De directeur van het bedrijf verklaarde, dat het toch niet aangaat de mensen in een stoffige omgeving hun brood te doen nuttigen. Ondanks de sterk verminderde stofhoeveelheid is een rein eetlokaal toch altijd te verkiezen. Het gebeurt wel hier en daar, dat tot Vreemdelingen Niet alleen de bevolking van de bol- lenplaatsen blijkt zich sterk voor deze mogelijkheid voor een extra centje te interesseren, ook de steden Leiden en Haarlem reageren. En dan Katwijk! De directeur van het gewestelijk arbeids bureau te Lisse vertelde ons, dat de Katwijkse vrouwen de beste pelsters van de hele streek zijn. Elk jaar zijn ze op het appèl; men kan gerust spreken van een traditie. Maar het aantal „vreemde lingen" loopt langzaam terug. In 1948 meldden zich 177 vrouwen en 57 mannen van buiten, in 1949 152 vrouwen en 53 mannen en dit jaar bedroegen deze aan tallen 100 en 30. Deze dalende lijn wordt in de Bollen streek, naar wij konden constateren, niet betreurd. Het ligt zelfs in de bedoeling vreemdelingen zoveel mogelijk te weren. „Amerika voor de Amerikanen"; de eigen bevolking dient in de eerste plaats te profiteren van de emolumenten van het; bedrijf. Wij voelen wel iets voor deze; mening, als men ten aanzien van het al of niet afwijzen van vreemdelingen maar met enige voorzichtigheid te werk gaat. De Leidse weduwe we ontmoetten haar op onze tocht langs enige bollen- schuren die nu voor de vierde maal! aan de pellerij deelneemt, zal men toch! niet willen teleurstellen. Ze vindt het een uitkomst, dat ze met deze niet-' zware arbeid haar karig bestaantje kanj opvrolijken, al is het dan een kortston dige verbetering. Maar alle beetjes helpen. Zo denken ze er trouwens allemaal over, die pel- Allerlei Men mag hieruit niet afleiden, dat dit „hulp-cordon" alleen zou bestaan uit mensen, die het maar smalletjes hebben. Ze komen uit allerlei standen. Uit de arbeiderskringen, de ambtenarenstand het middenstandsmilieu. Iemand deed het verhaal, dat zich onlangs een grote groep officiersvrouwen aanbood. Onder het werk is zo goed als niets van deze standsverschillen te merken. Zo kan de peltijd nog medewerken de onderscheidene sociale sferen dichter bij elkaar te brengen. Nu is het. dunkt ons, ook niet moeilijk in deze omgeving een verstandhouding te scheppen, die alles zins te roemen is. Want er is immers maar één doel. Niemand komt er laten we zeggen: voor de lol. Allen zier gedane arbeid graag geld op tafel rol len. In het besteden van dat geld zitten natuurlijk wel grote verschillen. De duwe van zoeven moet er werkelijk léven, de officiersvrouwen zullen het hoogstwaarschijnlijk in een prettige va- cantie zo ver mogelijk van het gewone huis opsouperen en de studenten gebrui ken het öf ook voor vacantie óf voor hun studie. Ook de eenheid in het werk bindt de mensen, aldus een bollenkweker, En vergeet dan ook niet, dat het presta tie-element van 's morgens vroeg tot 's avonds in beweging en in spanning De productie van een peller ligt tus sen de vijf en tien manden per dag. Eén mand bollen weegt ongeveer 35 kg. V) ger werden de bollen, nadat de rooiers hun werk hadden gedaan, eerst gedroogd en dan gepeld. Maar dit is afgeschaft, omdat het stof van de gedroogde bollen de gezondheid van de pellers niet paald bevorderde. De toestand, wi de bol thans wordt gepeld, noemt „nat" (de toestand op het veld). Het loon bedraagt 75 cent per mand. Een vaste productie bestaat niet. Men kan dus niet zeggen: deze peller nu tien manden per dag, die maar zes. resultaat van elke dag is afhankelijk India wil nieuwe luchtvaart overeenkomst De regering van India heeft met eer termijn van een jaar de luchtvaartover eenkomst met Nederland van 30 Juni '47 opgezegd en onderhandelingen over nieuwe overeenkomst voorgesteld. Eén van de zes K L.M.-vluchten naar Indo nesië gaat thans over India. Men ver wacht, dat de Indiase Bharat Airways spoedig een dienst op Singapore zulleD openen, die later via Djakarta zal den uitgebreid naar Australië. Generaal Vicenz Müller. voormalig opperofficier van het Duitse leger en thans organisator van dc communistische Oost-Duitse volkspolitie, moet zich thans heimelijk in West-Duitsland ophouden laat in de avond wordt doorgewerkt, ook door kinderen. Natuurlijk is dit verbo- n, maar het is nu eenmaal onmogelijk elke kwekerij een politie-agent te Serieus De peltijd strekt zich uit over vijf we ken. Drie weken geleden is hij begon nen. De meeste pellers verbinden zich tot de laatste dag. Het is te begrijpen, dat de kwekers aan een ploeg, waarop zij kunrien rekenen, de voorkeur geven, Studenten willen nog wel eens na een dag of veertien wegblijven. Steeds maar weer verandering komt het pellen niet ten goede. Ook aan dit eenvoudige werk dienen eisen gesteld en men verwacht dus van de mensen, dat ze vóór alles serieus zijn. De bollen gaan immers naar het buitenland en wil mén de export op peil houden, dan moet er een goed pro duct worden afgeleverd. Onder pellen wordt verstaan: wortels, bloeistengel en „kleintjes" er af. De wor tels en de stengels hebben hun dienst ge daan en de „kleintjes" zijn voor de nieu we teelt. De gepelde bollen alleen van tulpen gaan naar de sorteermachine, daarna worden ze gedurende twee weken in de rekken gedroogd en dan vult men de zakken. Gemiddeld bevin den zich hierin 250 bollen. De zilveren vogels brengen onze producten naar Duitsland, Tsjechoslowakije, Zweden, Amerika, Engeland, China en andere landen. „Werke is gezond" Vrouw Buyn uit de Lejdse Dillenbur gerstraat pelde al bollen toen ze 14 jaar was. Nu wordt ze er 63. Zag de Bollen streek haar niet, dan werkte ze voor de Leidse groentenfabrieken. „In ieder ge val één van de twee." zei ze. "s Morgens om 6 uur verlaat ze het huis en ze komt er 's avonds om 7 uur in terug. Men kan er respect voor hebben. Ze is alleen thuis en moet dus wel de handen uit de mouwen steken „om te kenne bikke". „Werke is gezond; nog nooit is er een mens van werke doodgegaan." Op onze vraag, of de pellerij haar goed beviel, antwoordde ze: „Ik verveel me hier nooit." Vrouw Buyn werkte steevast door. Ze laat zich niet van haar stuk brengen. Met een lange lat schoof ze een hoeveel heid bollen naar zich toe, want de plek op tafel vóór haar was al weer leeg. En als er dan op de tafel geen bolletje meer ligt, geeft ze een seintje en stort de baas van het lokaal weer een mand met een kop er op voor haar leeg. Ze houdt niet van praten: „Je ben over je eigen o zo gauw uitgepraat. En over anderen zou ik wel kenne vertelle, maar ik praat over anderen liever niet." Voorzeker, een trek je. dat Leidenaars wel bijzonder mogen waarderenWij sloegen haar werk even gade en bewonderden de vaardig heid en de onverwoestbare vlijt van deze Een Sassemse moeder. „Hebt u nog een gezin thuis?" „O ja." „U zit hier nu zo ijverig elke dag; wie zorgt dan wel voor de huishouding en is de boel als u thuis komt kant en klaar?" „U komt vanavond maar 's kijken." was het ant woord. De moeder glimlachte verge noegd. Achter deze woorden zag zij haar 15-jarig dochtertje staan, dat al heel goed weet wat het betekent, nu de taak van moeder gedeeltelijk over te nemen. Tussen vrouwen zat een 62-jarige heer, ook Sassemer, te pellen. Lange tijd heeft hij op 't land gearbeid, maar zijn krach ten tanen. Daarom is het Van den Abeele (Belg van geboorte) zeer welkom, dat hij nu zó wat kan verdienen. Het is een gezellige club, waarin hij zit. „Maar ze kunne me judasse". En hij linker- en ter rechterzijde van hem. die rood-werden van het lachen bij déze be schuldiging. „Maar ik geef me niet over We kunnen niet zeggen, dat de bollen- peltijd eentonig is. „Pas je in vredesnaam aan" (Van een bijzondere medewerker) VER DE TREINREIS indertijd van Halifax af was een boek te schrijven, ik moest toen volstaan met enkele korte artikelen. Ik kon U daarom niets vertellen over een paar jonge mensen, die in dezelfde wagon als ik zaten. De vrouw had een afschuwelijke reis. Na een dag in die hete stoffige trein wist ze op de harde banken geen houding meer te bedenken, waarin ze géén pijn in de rug had. Ze at niet, soms zat ze uren lang met een hand voor de ogen. Ik weet niet of het hoofdpijn was, of dat ze zo haar tranen wilde verbergen, Misschien dacht ze ook alleen hoe het zijn zou om in September a.s. voor het eerst over een wiegje gebogen te staan. Haar man was tijdens de reis soms wat ongeduldig met haar, had meer attentie kunnen tpnen, maar natuurlijk is elk huwelijk verschillend. Soms zat ze een hele tijd alleen. De onbarmhartige trein raasde door het hete vreemde land en een keer hoorde ik haar, alleen op die bank, zachtjes voor zich uit zingen: allemaal liedjes, die ze thuis ook gezongen had. Het deed op die vreemde harde reis bijna pijn om ernaar te luisteren; er was in dat zingen iets van een gedempte droefheid en misschien verdreef het voor een ogenblik de angst om alleen te zijn, ver van haar eigen familie. Ik herinner me niet meer waar ze uit stapten. De jongen riep nog met veel branie naar een paar kennissen; zü probeerde dapper te glimlachen, maar ze was volkomen op. echter niet lang meer Vorige week in Ottawa krat^ il: een uitnodiging om een dag mee te gaan met twee ambtenaren van het Department of Citizenschip Immigration. Een van hen was de hardwerkende mr P. Toxopeus, die voor duizenden Nederlanders hier zo langzamerhand een begrip geworden is; de ander was mr Holl, een Canadees, die met vele andere ambtenaren van de „Settlement Service" ongeveer de hele week op pad is, uitziende naar nieuwe mogelijkheden voor immigranten, hun moeilijkheden oplossend, hun klachten of die van hun werkgevers onderzoekend. „Als er moeilijkheden zijn, vracg ik de boer altijd geduld met de mensen te heb ben," vertelde hij me. „zichzelf een ogen blik als Canadese immigrant in Neder land in te denken." Toxopeus noemde me de naam van de immigrant, die moeilijkheden had. Z'n boer was niet tevreden over hem. De naam zei me niets. Bovendien was de vrouw schijnbaar ziek geworden, moest nu in het hospitaal liggen Het was een tachtig mijl West van Ottawa, maar toen we na veel vragen op de farm arriveerden was de boer nog niet thuis van het land en de immigrant ook niet Het 2 dure Waar Ik drentelde wat door de schuur. Tot pp een meter boven de grond hadden er materiaal voor gebruikt, dat in de verte op grote ronde stenen leek; werkelijkheid bleken het korte stukken boomstam te zijn, die met de gezaagde kant naar buiten staken. Terwijl ik bezig ,was, dat te bekijken, kwam er iemand binnen, die me vaag bekend vc een van de honderden gezichten, die ik de laatste weken gezien had. „Dat is ook toevalligzei-ie, en ik, nog steeds zoekend: „Ja, mens hoe gaat hebben we mekaar ook weer „Weet U welde trein „De trein?Ach ja, natuurlijk. en ineens zag ik weer die twee jonge mensen in mijn coupé, de vrouw dood- en doodmoe op die bank, en hij soms wat ongeduldig vragend of ze wat moest hebben. „Is dat ehis dat jóuw in het ziekenhuis ligt? Hij knikte. „Is het erg?" „Ik weet 't nietik weet er niets vanik weet niet wat ze heeft ook.. „Maar heeft de dokter dan niets g zegd?" I„Ochik kon 't niet verstaan, en toen wou ie 't me in het Duits uitleggen, I maar zijn Duits kon ik ook niet ver- staanik versta wel goed Duits, maar [ik kon zijn Duits niet verstaanik weet nietik weet nietZe komt morgen weer naar huis Toxopeus kwam op ons toe, maakte kennis, kreeg 't zelfde verhaal. „En hoe gaat het zélf met je?" Schouderophalen: „OchOch, eigen lijk had ik een tuinderij verwachtoch "t is ook geen sóórt van 'n boer ook. Hij maakt mij verwijten, en als ie prik keldraad moet oprollen, trekt ie 't met de tractor allemaal op een grote hoop en laat 't zo liggenen dan vond ik 't nogal lang werkVan 's morgens vroeg tot het donker is, en een 1 moet lk er dan later ook nog gens om vee te helpen ladenen haastig dat ie is; met alles even haastig. Doe dit, zegt ie, en als lk er dan heenloop, roept ie me terug, en zegt dat ik eerst wat anders doen moet (inderdaad houdt een Canadese farmer meer van opschie ten, dan van systematisch wel overlegd En dan met die palenik moest pa len zetten, of nee, de gaten graven vooi die palen, voor een afrastering; hij wees me de diepte op de schop, maar toen In Noordwijk vermaakte Kobus het gezelschap Het is gisteren voor de ouden van da gen van Hazerswoude een dag geworden cm nooit te vergeten. Enthousiast heeft heel de bevolking op alle mogelijke ma nieren meegeholpen om hun deze dag te bereiden. Vele uren heeft men in span ning verkeerd over het weer en nu ook dit zo goed heeft meegewerkt, heerst er grote dankbaarheid in Hazerswoude; men kan terugzien op een uitmuntend ge slaagde „feestdag". Omstreeks 10 uur 's morgens vertrok ken de ruim honderd oudjes in 29 auto's en één bus, maar niet alvorens een rond rit te hebben gemaakt door het feestelijk met vlaggen getooide dorp. waar talrijke dorpelingen hartelijk wuifden en de oud jes een gezellige dag toewensten. De tocht ging eerst naar Noordwijk. waar de blinkende duinen al gauw liet gevoel gaven, eens een dag echt „uit" te zijn. In de lunchroom „De Zeeleeuw" op 'n Zondag twee jonge n het Noorden, deren van de far i dit bezoek trof ik 1 andere familie van >en. Ze kwamen uit waren met de kin- rdbeien wezen plukken, allebei op kloi Ze waren op een minkfarm terecht gekomen, en moesten honderden van deze kostbare pelsdleren verzorgen. „Het is hier net vacantie," zei Vel- kers, die vroeger in Heerenveen een taxidienst had gehad. „We hebben 't fantastisch." Een districtshoofd van de Settle- mentsservice vertelde me, hoe ie een brief kreeg van een Canadese boer om onmiddellijk die Hollander bij "m weg te halen. Onmiddellijk, want hij' was gruwelijk eigenwijs, en liet zich niets zeggen. De brief was in een dergelijke taal gesteld, dat de amb tenaar bleek werd, toen ie naar de datum keek; hij was namelijk zelf vry lang afwezig geweest, en ver moedde niets meer of minder of op die boerderij was sindsdien moord en doodslag gebeurd, omdat maatregelen waren uitgebleven. Maar nog voor le iets doen kon, kreeg ie een tweede brief onder ogen. „Beschouw de eerste brief als niet ge schreven. Die Hollander weet veel meer van boeren af dan ik, en voor het eerst sinds jaren zie ik kans om met farmen iets te verdienen (Toxopeus): „Ja, ik snap volkomen dat 't niet meevalt, maar pas je in vn naam aan, pas je aan, man en tooi teresseje mag wel weten, dat je boer ook niet best over jou te spreken is, nee, ik zeg niet dat het jóuw schuld alleen iselk verhaal heeft twee kan ten, maar nogmaals, pas je aan, en wérk, werk, werk. Toon je goede wil, toon ln- Ik geloof wel, dat ik alles nog in orde kan brengen voor je, want man, probeer maar even door te bijtenstel je v« dat je nu verhuizen moest met al je spullendat zou je ik weet niet kosten't ziekenhuis in September mag je toch ook gerust op een S 100,- rekenen, en nóu 't ziekenhuis. Heb je de baby-uitzet al? (Zwakjes): „Nee. dat was hier goed koper dan in Holland, zeiden ze Bemiddeling „Enfin, daar komt je boerlaat ik nou eerst maar eens met hém praten. moest ik eerst wat anders doen, e wat later vergeten of ik van boven op de schop of van onder moest rekenen, en toen deed ik het maar net als in Holland, en het was natuurlijk een voet te weinig, en toen was le woedend...... En och, ik kan 'm niet verstaan, en hij zegt ook nooit iets tegen me, en zo leer ik het natuurlijk ook nooit. Z'n vader - hij is pas dit jaar met boeren begon nen is veel aardiger, en z'n vi praat met mijn vrouw, maar hijzelf zegt Ik bleef alleen met 'm achter. Een meter verder werd over hem gepraat. Hij keek een paar keer heel even die kant uit. Ik zag de jonge boer, die net uit z'n auto was gestapt, enkele keren ongeduldig naar het land wijzen als om z'n verhaal te verduidelijken. Het leek of de jongen naast me kleiner geworden was, en een beetje wanhopiger. „Dan heb ik nog een week met een dikke hand gezetenwe moesten sa men een machine oplichten, en hij deed 't zo schielijk, dat mijn hand er tussen kwam, en toen was ie nog kwaad op mij ookoch, ik heb me al zo dikwijls moeten inhouden: als mijn broer hier geweest was. had ie 'm zeker al eens De boer praatte en praatte. Ik wist niets anders te doen dan tegen de jongen van andere gevallen te vertellen; men sen voor wie het in het begin ook niet meegevallen was, maar die er zich door geslagen hadden, en 't nu uitstekend maakten. En toen zei ik nog, dat het golvende landschap wel lets van Lim burg had, en daarna moesten we maar zwijgend wachten op de beslissing. „Het huis is goed," zei de jongen, „we hebben een goed huis, en ik heb nog wat aardappels en sla en zo gezet Hij wees ernaar: de eerste groenten kwamen net boven de grond. „Moet je kijken hoe alles erbij ligt, hierzei wachtte een voortreffelijke tafel en een zekere „Kobus". Wat is er gelachen, want behalve lid van het personeel bleek Kobus een eerste-klas-humorist te z. Met een paar korte stukjes had hij in t oogwenk het hele gezelschap voor z gewonnen. Verscheidene oudjes zullen nog stijve armen hebben, want 's m ciags werden onder Kobus' eminente komische leiding „Ochtendgymnastiek"- oefeningen gedaan. In Wassenaar reed men door prachtige lanen naar het Dierenpark, waar apen, beren enz. de belangstelling opeisten. Hier werd tevens de thee gebruikt, als mede de door Hazerswoudse middenstan ders beschikbaar gestelde belegde brood jes. Het bleek best te smaken, want bleef geen broodje over! Even voor achten naderde de stoet Hazerswcude weer. De „Harmonie" vele dorpsgenoten hadden zich aan ingang van het dorp verzameld. Na i maals een rondrit met de mu voorop te hebben gemaakt, werden de wagens voor het raadhuis opgesteld. Hi., stond de burgemeester, de heer L. J. den Hollander op een bumper, en het v woorden van vreugde en dankbaarheid, die hij liet horen. Want het is eer slaagde dag geworden, waaraan heel de bevolking heeft meegewerkt; de balvereniging met haar actie, het ziekkorps. de bakkers en slagers enz. De burgemeester besloot zijn toespraak met wensen voor een goede gezondheid, op dat men volgend jaar weer een tocht kan meemaken. Na drie hoera's. één voi ouden van dagen, één voor de burge meester en één voor zijn sympathieke echtgenote, werden door allen twee c< pletten van het Wilhelmus gezongen. Er zal nog lang over deze dag worden gesproken. Sit-down-staking in haven van Rotterdam Gistermorgen van 10 tot 11 uur is bi enige bedrijven in de haven van Rotter dam een sit-downstaking gehouden op aanstichting van het O.V.B., een afge scheiden groep van de E V.C. De staking was verre van algemeen. Men eiste een extra weekloon buiten de 2 pet gratifi- Statenlid in plaats van communist Schalker benoemd In de plaats van de communist J. P. Schalker, die niet werd toegelaten als lid van de Prov. Staten van Zuid-Hol land, is benoemd de heer L. v. Halm Rotterdam. Naar de bedrijfskosten van de groot handel in textiel en aanverwante artike len (omzet in 1948 ruim 113 millioen) is door het C B.S. een onderzoek ingesteld. de jongen, „achter de schuur ligt min stens van twee jaar mestOch, er soms ligt ie tot negen uur in z'n bed Je moet weg „Het spijt me," kwam Toxopeus terug, „maar 't is erger dan ik dacht. Je zult hier weg moetenik heb m praat en gepraat, maar hij wil eenvoudig niet meer. Je ként niks, zeg ie schiet niet op. Hoe lang heb je oi aardappelplanten gedaan; die aardappels voor de boer bedoel ik? „Oh, dat was heel wat anders... weerde de jongen zich. „Hij zegt dat je niet eens de moeite neemt om al het vee de wei in te krij gen, je laat soms koeien, die niet direct naar binnen willen, gewoon lopen „Het hek was terug opengegaan, en...' „Enfin, we zullen je moeten verhui zener zit niks anders op; maar ik waarschuw je: pas je aaniedereen kan het slecht treffen, en hij is ook niet een van de makkelijkste, maar pas je aan, hoor, en doe je best; doe je best De jongen was wat bleek geworden, likte voortdurend zenuwachtig langs zijn droge lippen. „Hoeveel dollar heb je nog over? Hondervijftig?" „Nee, lang niet meer „Het enige wat de boer beloofd heeft, is dat ie je zal helpen met 't verhuizen, en dat ie met je nieuwe boer niet over je zal pratenwe zullen zo gauw moge lijk iemand voor je zien te vinden maar we blijven niet aan de gai.g We gaven hem een hand. Ik zei nog; „Doe de groeten aan je vrouw, en wens ze beterschap" en toen nog: „Volgende keer lukt het vast welWat moet je anders zeggen. De jongen was wat wit om de mond. Toen onze auto weg reed, lieten we hem achter met zijn boer. „Een kort aangebonden boer," zei Toxo peus, „maar die jong -n had 't buskruit ook niet uitgevonden." De andere avond zou de vro thuis gebracht worden uit het zieken huis. Ik hoorde, dat het een geval niet acute blindedarm was geweest. Ze zou het nieuws horen, daarna zouden Twee verloren jonge mensen; de vro: om raad te vragen, aangewezen op haar De triomfale intocht in het dorp nde wel een prachtige afslui ting van de prettige dag, die de ouden van dagen van Hazerswoude gisteren hebben gehad. De plaat selijke harmonie trommelde en s. dat het een lieve lust was zo dat velen langs de wegen en straten gingen staan. (Foto N. van der Horst) Apparaat voor blind landen in Dakota van de Prins In de prinselijke Dakota, die tijden» de reis van Prins Bernhard naar de West bij het lossen van de Karei Doorman flinke averij opliep, hebben de Sperry- fabrieken in New York een instrument aangebracht, waardoor men bij slecht zicht feilloos blind kan landen. Het toe stel moest worden gerevideerd en toen heeft men aangeboden, dit apparaat, dat in Europa nog niet bekend is, aan te brengen. Gerben Sonderman, de privé- piloot van de Prins, is gisteren per K.L.M. vertrokken om het vliegtuig te gaan h^len. Bij de vlucht over de Atlan tische Oceaan wordt hij vergezeld door de heer Snitselaar, chef vliegdienst der KL.M. WEGENS VERBODEN VERVOER VAN HANEN OPGESLOTEN Zekere A. O uit Barchem, op wien» bedrijf verleden week pseudo-vogelpest werd geconstateerd, is gearresteerd we gens het verboden vervoer van een aan tal jonge hanen. Hij is ingesloten in het Huis van Bewaring te Zutphen. Willem Ruys volgeboekt naar Indonesië De Willem Ruys. die hedenmiddag om 3 uur van Rotterdam naar Djakarta vertrok, was geheel volgeboekt. De in scheping begon vanmorgen om negen Bankbiljettenomloop gedaald Deze week is de bankbiljetienomloop van de Nederlandsche Bank mei f42 millioen tot f2 868 millioen verminderd. Cailmoney daalde tot 3/4 procent. De vorderingen op het buitenland namen toe van f 1091 tot 1144 millioen. Eduard van Beinum niet naar Salzburg De behandelende geneesheer heeft de dirigent van het Concertgebouworkest, Eduard van Beinum, volstrekte rust voor geschreven i.v.m. verschijnselen van over werktheid. Hij zal om deze reden ook zijn ver bintenis met Salzburg, voor het leiden van een dirigentencursus, moeten afzeg gen. Veertien jaar wegens fusillade bij de Woeste Hoeve Beroepen verworpen De Raad van Cassatie verwierp gister morgen de beroepen, ingesteld tegen het vonnis van 14 jaar met aftrek, dat was opgelegd aan de 44-j. Duitser O. C. Ger- big, die in Maart 1945 bij de Woeste Hoeve 117 Nederlanders heeft laten fusil leren als represaille voor een aanslag op Rauter. De beroepen waren ingea eld door Gerbig en de p.-f. bij het Arnhemse Hof. Dit Hof veroordeelde Gerbig tot 10 jaar R.W.I., doch de Raad van Cassatie maakte daar drie weken geleden 14 jaar gevangenisstraf van. Zuidafrikaanse minister Louw naar ons land De Zuidafrikaanse minister van eco nomische zaken. Eric Louw. die in Lon den vertoeft, zal vermoedelijk binnen enkele weken ook ons land bezoeken, om de handelsbetrekkingen te bespre» ken. De heer P. O. Saur, minister van vervoer in Zuid-Afrika, die in Septem ber naar ons land komt, zal een bespre king voeren over de luchtverbindingen met zijn land. De Zuidafrikaanse dienst op Londen heeft grotendeels dezelfde route als de K.L.M-erbinding. OUD-MILITAIREN KUNNEN M.T.S.- CURSUS VOLGEN Op 5 Sept begint aan de MTS in R'dam een 2-Jarige M.T.S.-cursus voor alle ge demobiliseerde militairen. Het is een vol ledige dagcursus. Zij die slagen krijgen het tijdelijk M.T.S.-diploma. Na een jaar practisch werken volgt automatisch het normale M T.S.-diploma. Philips roemt arbeidsvrede in Nederland De directeur van Philips te Eindhoven, de heer F. Philips, vertoeft thans te Los Angeles voor morele herbewapening en besprekingen met industriëlen. HU ver klaarde dat er sinds de oorlog in Neder land geen enkele staking van grote omvang is uitgebroken en dat daar de beginselen der morele herbewapening worden toegepast tussen werkgevers en -nemers. In Amerika gaan de arbeiders hun bestuurders wantrouwen als er in geen jaren een staking is geweest, doch in Nederland is dit een normale toestand, aldus verzekerde spr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4